פנאי

פרשת קורח: מנהיגות של שירות ולא של שררה

מאת: אביב זיגל

בתוך הסערה הפוליטית בישראל וההחלפה של ראש הממשלה אחרי 12 שנה, אנו קוראים השבוע את פרשת קרח שעוסקת, בין היתר, בשאלות של מנהיגים ומנהיגות.

קורח משבט לוי, רעיו ועדתו – 250 איש – באים אל משה ואהרון בטענות וטרוניות על הנהגתם ובעצם יוזמים מרד כי הם רוצים להיות...Read More »


פרשת שלח לך: על הפחד משינוי

מאת: נרי לייף-חומה

פרשת שלח לך בספר במדבר מספרת את סיפור שניים עשר המרגלים שנשלחו לתור את הארץ, טיול הכנה לקראת המעבר של העם אל הארץ המובטחת. כששבו עם אשכול הענבים, דיווחו שאכן ארץ זבת חלב ודבש היא, אבל מיד אחר כך הפליגו בדיווח על הענקים היושבים בתוכה ועל עריה הבצורות...Read More »


פרשת בהעלותך: על מסע ומתן

מאת: אפרת אנגל

השבוע התיישבתי לכתוב נאום פרידה משכבת השמיניסטים בצופים שהבת שלי היא חלק ממנה. באותו זמן בדיוק התחלתי לכתוב את ההתייחסות האישית שלי לפרשת השבוע, פרשת בהעלותך.

עבדתי על שני הדברים במקביל ומהר מאד גיליתי שהשניים הם למעשה אחד. גיליתי שבאותו סופשבוע...Read More »


פרשת נשא: על בניית קהילה במדבר ובעמק הסיליקון

מאת: יעל יחיאלי

אני קוראת את פרשת השבוע, פרשת נשא, בימים בהם אני אורזת את חיי בברקלי, נפרדת ממקום שהיה לי בית שלוש שנים, תקופה שלוותה בתחושת זרות. בחודש הקרוב אני עוזבת את תפקידי ב-ICC, מקום שהיה לי הרבה יותר ממקום עבודה.

אני עדיין מרוגשת מהאירוע האחרון של תיקון שבועות שהיה כולו קהילה, א/נשים...Read More »


פסטיבל הסרטים היהודי של הסיליקון וואלי: 30 שנה, 30 סרטים, 15 ימים

פסטיבל הסרטים היהודי ה-30 ייפתח השנה באופן מקוון ב-19 במאי 2021 וייחתם ב-2 ביוני. במהלך הפסטיבל יוקרנו סרטים מז'אנרים שונים מתוך מטרה להציג לראווה את התרבות, המסורות וההומור היהודיים, ולהצית דו שיח סביב נושאים של בידור, אמנות, פוליטיקה, חברה ונושאים כלל עולמיים.

בתום ההקרנה של הסרטים תיערך סדרה של ראיונות בזום עם...Read More »


פרשת בהר: מדריך "עשה ואל תעשה" לחברה שיוויונית ומוסרית יותר

מאת: חגית שקל

ל״ג בעומר מסמל זמן של שינוי, זמן של סיום מגיפה (זהו היום שמציין את סיום המגיפה הקשה של 24,000 תלמידי רבי-עקיבא), זמן של חזרה לחיים, לשמחה והילולה.

לצערינו, בל״ג בעומר האחרון זכינו לראות מחזה הפוך. מראות קשים, של נפילה, חוסר חיים, ומצוקה קשה ובדיוק ממקום כואב ונמוך זה הסיפור...Read More »


פרשת תזריע ומצורע: פרשה שאפשר למצוא בה יופי למרות שמה

מאת: רננה ברק

אני מודה ומתוודה (שימו לב להכפלה – אני ממש כנה) שכשבחרתי את פרשות תזריע ומצורע בספר ויקרא, שהוא אחד הספרים הפחות אהובים עלי בתנ"ך, אמרתי לעצמי שזה הרע במיעוטו.

ספר ויקרא, אחד מחומשי תורה, תורת הכוהנים, ממשיך מיד לאחר סיום בניית המשכן. שיעמום של "עשה" ו"אל תעשה", וכל הספר...Read More »


פרשת שמיני: על התלהבות, בלבול ופריצת גבולות

אפרת הראל-נוב

זה היה אסון מזעזע, שהתרחש דווקא ביום חנוכת המשכן, "וַיְהִי בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי" פותחת הפרשה, יום אשר נועד להיות אחד הימים המרוממים בהיסטוריה היהודית. אהרן ובניו מקריבים את הקורבנות המיוחדים ליום זה; משה ואהרן יוצאים לברך את העם וה' מתגלה לבני ישראל. פתאום חורגים נדב ואביהוא, בני אהרן, מן הציווי ומקריבים אש זרה...Read More »


פרשת צו: טקס החניכה של משה

מאת: אביב זיגל

פרשת צו עוסקת ברובה בעבודת הקורבנות, בהן גם עסקה הפרשה הקודמת, ויקרא. כאשר ניגשתי לקרוא את הפרשה חשבתי "מה כבר אפשר להוסיף? למה עוד לעסוק בקורבנות?" אבל כשקראתי בעיון, ראיתי פרטים רבים וחדשים.

הפרשה פותחת בהנחיה למשה "צַ֤ו אֶֽת־אהרון וְאֶת־בָּנָ֣יו לֵאמֹ֔ר זֹ֥את תּוֹרַ֖ת הָעֹלָ֑ה" (ויקרא ו ב)...Read More »


בצל הקורונה: מקומות הבילוי שנפתחו באיזור העמק והמפרץ

מאת: שלומית סאם-אקרמן

עברנו לכתום ויותר ויותר מקומות בילוי פתחו את שעריהם לקהל הרחב וחזרו לפעילות במתכונת מצומצמת. ממוזיאונים לילדים ומבוגרים, דרך בתי קולנוע ועד לחוות וגני חיות, ריכזנו עבורכם את מקומות הבילוי הפתוחים ברשימה ארוכה שכל הזמן מתעדכנת.

*חשוב מאוד לציין שעם כל השינויים התכופים בהנחיות, כדאי מאוד לבדוק את שעות...Read More »


פרשת ויקרא: עָבַר זמנו בָּטֵל קָרְבָּנוֹ?

מאת: אייל עקיבא

ביום מן הימים החניתי את הרכב בחניון שליד הבריכה, מקום הידוע כאזור מוכה רוחות. מיד כשפתחתי את הדלת, משב רוח שלא היה מבייש עיטוש של עוג מלך הבשן העיף את הדלת הישר אל דלת הרכב שחנה לידי. שוב מצאתי עצמי מופתע מתופעה מקומית מוכרת ונרחבת – אנשים...Read More »


פרשת ויקהל-פקודי: לתת את הנשמה ואת הלב

מאת: מור מוריה שיפוני

פרשת השבוע מורכבת בעצם משתי פרשות. כן כן – השבוע קיבלנו שתיים במחיר אחד. ולמה? כי השנה היא שנה ״רגילה״ (עד כמה שאפשר לקרוא לשנת קורונה שנה רגילה) ולא מעוברת.

הפרשות שלנו השבוע, "ויקהל" ו-"פקודי", שתיהן מספר שמות ושתיהן עוסקות בביצוע הציווי על בניית...Read More »


פרשת כי תשא: מחשבות על חטא העגל

מאת: רובי יהושוע

בימינו, אפשר להבין את הדאגה של משפחה כשאחד ההורים, אמא או אבא, יוצא או יוצאת לקורס השתלמות ארוך מעבר לים ולא מתקשרים להגיד שהכל בסדר ושהגיעו בשלום. כשזה נכתב כתסריט טוב ניתן לראות את ההורה, מצד אחד, מרוכז בעבודה יומם ולילה. מארחיו-מדריכיו, דואגים לכל צרכיו ורוצים שיסיים את...Read More »


גאווה יהודית בסן פרנסיסקו

מאת: דנה גריצר-גוטליב

כשטובה מנחת קבוצת גוונים הודיעה לנו שנוסעים לבקר בבית הכנסת הגאה ברובע קסטרו בסן-פרנסיסקו, נשמטה לסתי. כישראלית מהגרת בפוסט טראומה, יהדות נתפסה בעיניי כדבר לא מכבד ופתוח. ברחתי ממנה, הכחשתי אותה אבל גם התגעגעתי ליד של אבא שלי כשהלכנו שנינו לבית הכנסת הגדול בבן יהודה בתל...Read More »


פרשת תצווה: האם האדם עושה את הבגד או הבגד עושה את האדם?

מאת: רלי זיגל

בכל בוקר כשאני פותחת את ארון הבגדים שלי אני שואלת את עצמי – בשביל מה אני צריכה את כל הבגדים היפים האלו? שהרי בשנה האחרונה אני בעיקר לובשת חולצת טריקו ומכנסיים נוחים, משפרת את המראה לטובת זום עם ז'קט נחמד ועגילים, קצת איפור ואני מוכנה. זה הפשט.

בתהליך שיפור...Read More »


פרשת תרומה: האם החומריות מעוררת את הרוחניות?

מאת: אפרת נוי

הייתם פעם בוותיקן? בכנסיה העצומה הזו? אני עדיין זוכרת איך הרגשתי כשנכנסתי לכנסיית פטרוס הקדוש בביקורי בוותיקן לפני מספר שנים. עם כניסתי למרחב העצום, אי אפשר שלא להיות נפעמת מהתקרות שמתרוממות לעשרות מטרים מעל הרצפה, החלל המחולק לאזורים על ידי עמודי תווך עבים אשר מחזיקים את...Read More »


פרשת משפטים: שיעור קצר בתורת המשפט ובהכרעת הרוב

מאת: עופר כדר

ב-17 לינואר שנת 1973 נידון בבית המשפט העליון בארה”ב משפט שנודע אחר כך בשם פרונטיירו נגד ריצ’רדסון (Frontiero vs Richardson). קצינת חיל האוויר שרון פרונטיירו היתה התובעת – מסתבר שהטבות כספיות ובריאותיות שונות שהיו ניתנות לנשות הקצינים המשרתים לא ניתנו לבעלה של הקצינה פרונטיירו. היא תבעה על...Read More »


פרשת יִתְרוֹ: אז למה לי יתרו עכשיו?

מאת: דנה גריצר-גוטליב

מכירים/ות את השיר ״לא טוב היות המנהיג לבדו, אבל הוא לבדו בין כה וכה״?

פרשת השבוע שלנו היא פרשת יִתְרוֹ, והשאלה הראשונה שעולה היא מיהו האיש ואיך הוא קשור לפה?

הפרשה מתחילה לספר לנו על יתרו, כהן מִידְיַנִי, גוי, עובד עבודה זרה שהיה מיועצי פרעה (כך אומרים הפרשנים). בהמשך הוא...Read More »


פרשת בשלח: נכנסים לשבת שירה

מאת: יעל יחיאלי

"כמה שירים אפשר לכתוב על אמריקה", שואל פורטיס, כי הוא יודע שאפשר לכתוב בלי סוף, ועדיין כל השירים לא יצליחו לתאר את כל מה שיש בה. כמו השירים על אהבה, על כאב, יש גבול אין גבול הוליווד כבר לא זוכרת…

פרשת השבוע היא פרשת בשלח במסורת היהודית והשבת הזו...Read More »


אמנות הפיוט: שיחה עם הזמר והיוצר יאיר הראל

מאת: יעל יחיאלי

את יאיר הראל אני מכירה כבר שנים, יש לנו כל כך הרבה מעגלים משותפים, אך בעצם אף פעם לא עצרנו לדבר על המהפכה הגדולה שהוא אחד המובילים שלה בשני העשורים האחרונים – עולם הפיוט והתפילה.

אני מתרגשת כל כך לארח את יאיר במפגש מיוחד בתוכנית חמישים גוונים, אז...Read More »


ג'ובילי 2021: יוצאים מהבועה ופועלים למען צדק חברתי

מאת: דנה גריצר-גוטליב

לפני שתים עשרה שנים התמקמנו בעמק הסיליקון המשגשג. ירוקה עד כאב חיפשתי קשר. קבוצות כמו ״כבר כאן״ ו״מקטרים בעמק״ לא בקעו עדיין מקליפתן ומצאתי עצמי נודדת בין חוגים ומפגשים רבים במטרה למצוא חברים ומשפחה שאיתם נרגיש בודדים יחד. מוכר?

אני זוכרת שני דברים; הראשון, אחוז מתנדבים והתנדבויות גבוה בכל...Read More »


פרשת בֹּא: השינוי יבוא עם עשייה מתמדת

מאת: חני מבורך

מאז היותי נערה אהבתי את סיפורי התנ"ך. התמזל מזלי ופגשתי בכמה מורות נהדרות לתנ"ך שגרמו לי להתאהב בסיפורים ובעיקר בפרשנות שלהם (ואפילו לעשות חמש יחידות בגרות בתנ"ך. כן יש דבר כזה). כשהתיישבתי לקרוא את פרשת בֹּא, פרשה יפה על סיפור יציאת מצרים, נתקפתי זעזוע נוכח תיאורי...Read More »


פרשת וארא: על מכות מצרים והתועלת שבעונש קולקטיבי

מאת: ליטל רז

פרשת וארא הינה הפרשה השנייה בספר שמות (פרקים ו'-ט') המספרת על הבטחת אלוהים להוצאת העם ממצרים. מתואר בה סיפור מטה אהרון ההופך לנחש, סיפור שבע מכות מצרים הראשונות ובסופה מתוארת ההתחלה של יציאת מצרים – הסיפור המכונן של העם היהודי.

המכה...Read More »


פרשת שמות: על אובדן ומציאת אמונה ופרדוקס ההגירה

מאת: אדם לפיד

פרשת השבוע, פרשת  שמות, מוכרת לנו אולי קצת יותר מאחרות בתורה דרך החיבור הטבורי לחג הפסח ולסיפור המשמעותי ביותר בעיניי של יצירתה ועיצובה של ישראל ממשפחה/שבט לעם.

Photo by iStock/vlastas

בפרשה אנחנו פוגשים את משה, גיבור התורה, ומכאן, ולאורך הספרים הבאים, תסופר...Read More »


כל הפרטים על הכנס השנתי של בגד כפת למורות ומורי העברית

זו השנה השנייה שבגד כפת, בית הספר לעברית של הקהילה הישראלית באזור העמק והמפרץ, מקיים את הכנס הגדול למורות ומורים לעברית כשפה שנייה. הכנס, שייערך השנה באופן מקוון, ביום ראשון, ה-24 בינואר, יציע מגוון הרצאות מרתקות העוסקות בהוראת העברית וינסה, בין היתר, להציע דרכים להתמודד עם האתגרים העומדים בפני המורים...Read More »


פרשת ויחי: המדריך לחיים (ומוות) של יעקב

מאת: גילי דובר

פרשת ויחי חותמת את ספר בראשית שהוא כמו החיים עצמם – הספר נפתח ביצירתו של האדם והעולם ומסתיים בפרידה ומוות של אדם שיצר עם.

יעקב נמצא בתהליך של התמודדות עם מותו הקרב והפרשה מתחילה במילים המסכמות את חייו: וַיְחִי יַעֲקֹב בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם שְׁבַע עֶשְׂרֵה שָׁנָה וַיְהִי יְמֵי יַעֲקֹב שְׁנֵי...Read More »


ח"כ מרב מיכאלי: "תודעתית המאבק הפמיניסטי השיג הישגים אדירים, אבל המציאות עוד לא השתנתה מספיק"

מאת: אביב פרץ

בתחילה זהו רק קולה שבוקע מבעד למלבן שחור בזום, אך עד מהרה מתגברת ח"כ מרב מיכאלי על המהמורות הטכנולוגיות ומפציעה מולי במלוא הדרה המונוכרומטי: עטויית שחורים וצחורת פנים. ברקע, מאחוריה, ניצבות ספריות גדושות בספרים ומוסיפות צבעוניות מאזנת לפריים. כבר אחרי שמונה בערב שעון ישראל, זנבו של...Read More »


אחת ולתמיד: האם הסילבסטר הוא חג אנטי יהודי?

מאת: טובה בירנבאום

אף אחד/ת מאיתנו אינה/ו מזיל/ה דמעה על לכתה של שנת 2020. חווינו שנה שתיזכר בהיסטוריה האנושית ככזו ששינתה אותנו ואת העולם כפי שאנו מכירים אותו. הגעתה של שנת 2021 לפיתחנו מעוררת תקווה לחזרה למציאות השגרתית אליה אנו מתגעגעים, של מפגשים משפחתיים פנים אל פנים, לימודי בית...Read More »


פרשת ויגש: עוד אבינו חי!

מאת: טל זילברשטיין-פז

פרשת השבוע, פרשת ויגש, ממשיכה את סיפור יוסף ואחיו ומתחילה בדרמה גדולה – המפגש בין יוסף ואחיו. הפעם האחרונה שנפגשו הייתה כשהאחים זרקו את יוסף לבור ואחר כך מכרו אותו. הרבה שנים עברו מאז. בפרשה שלנו, האחים של יוסף יורדים מצריימה ופוגשים אותו מבלי לדעת שהוא אחיהם האובד....Read More »


צאו לרחובות ותהנו מאמנות במיטבה מסן פרנסיסקו ועד סן חוזה

The earth without art ‏is just “EH”

מאת: טל גולדשטיין

אומנות רחוב פועלת במרחב הציבורי והיא מעין מוזיאון הפתוח לעיני כל המדבר את שפת התקופה ואת המסרים החשובים לאומנים הפועלים במרחב זה. היא מאתגרת את כל חושינו ובעיקר את תפיסת האומנות המסורתית.

בסיטואציה שבה יכול להיות שלא היינו עוצרים במיוחד...Read More »


פרשת מקץ: צר היה כל כך הייתי אז מוכרח לפרוש כנפיים ולעוף

מאת: טובה בירנבאום

נכון שואלים אתכם לא מעט למה עברתם לכאן? למה החלטתם לעזוב את המשפחה בארץ ולהתמקם במקום אחר? מה אתם עונים? ומהי התשובה האמיתית? בהתבוננות פנימה, האם אתם יודעים?

פרשת מקץ היא הפרשה האהובה עלי. היא מספרת סיפור על ילד מוזר עם כישרון גדול בסביבה מסרסת, שגילה את הכוחות הטמונים...Read More »


פרשת וישב: על דרך ארץ והגשמת חלומות

מאת: איריס גלס-שכטר

אני קוראת את פרשת וישב, ואת סיפור הפיכתו של יוסף למנהיג. מבן זקונים מפונק לעבד שמצליח פעם אחר פעם להיחלץ מבורות, מילד שעיוור לקנאת אחיו, לבוגר שרגיש למצוקת אחיו לכלא. 

הפרשה נפתחת בתיאור השנאה ההולכת ונרקמת בין יוסף לאחיו. יוסף מרגיש מורם מאחיו: "יוֹסֵף בֶּן...Read More »


דצמבר 2020: תערוכות אמנות (אונליין) מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

עוד רגע מסתיימת שנת 2020 ובמקום לצאת אל הרחובות בשירה ובריקודים אנחנו חוזרים לעוד סגר… אין ספק שהמצב משפיע מאוד לרעה על עולם האמנות שרק לפני כמה שבועות הצליח קצת להיפתח ועכשיו צריך להיסגר שוב. יחד עם זאת, בחודשים האחרונים גלריות ומוזיאונים רבים פנו לפלטפורמות דיגטליות מעניינות המאפשרות לנו...Read More »


הייטק ביום, מוזיקה בלילה: הכירו את להקת The Thursdays

מאת: איתי שמי

זה היה ערב אוגוסט נעים, יום חמישי. באחד הרחובות המנומנמים של סאניוויל מוציאה חבורת הייטקיסטים ציוד הגברה, מערכת תופים, קלידים, גיטרות חשמליות, בס ומתחילה לתת בראש. שכנים, עוברי אורח וחברים עוצרים להקשיב לקונצרט רוק חינמי ברחוב ככה סתם באמצע סברביה. לא עובר זמן רב וארבע ניידות משטרה מגיעות...Read More »


פרשת וישלח: מחשבות על יחסי אהבה-שנאה בין אחים

מאת: שרון גרוסברד

אתחיל ואומר כי הפעם האחרונה בה נגעתי בטקסט מן התנ"ך, ככל הנראה התרחש בבגרות שלי בתנ"ך וגם אז זה היה מתוך הכרח ולא מתוך בחירה. היום, אחרי שעברו כמה שנים, באתי לקרוא את הטקסט, נשמתי עמוק ותהיתי בליבי, מה צופן לו, בעבורי, הטקסט הזה?

מודה, הייתי סקפטית ואולי אפילו...Read More »


פרשת ויצא: יעקב יוצא לרילוקיישן

מאת: יעל יחיאלי

ויצא יעקב, כך מתחילה פרשת השבוע, במהלכה יוצא יעקב לטיול אחרי צבא, אבל יעקב מלידתו הוא לא ממש עצמאי. נולד מחזיק בעקב אחיו. וכך גם את הטיול הגדול הוא עושה בהוראת הוריו. יעקב הוא הבן של אמא שלו, רבקה, כרוך אחרי שולחנה, עושה מה שהיא אומרת לו, כולל...Read More »


כנס ציונות 3.0: כל הפרטים על האירוע שמציע חזון לעתיד משותף ליהדות ארה"ב וישראל

כמיטב המסורת, גם השנה יקיים ה-OFJCC בפאלו אלטו את כנס ציונות 3.0 הגדול שיעסוק ביחסים בין ישראל והתפוצות. האירוע, המתקיים זו השנה השישית, שם לו למטרה לחזק את הקשרים והמחויבות ההדדית בין שני מרכזי החיים היהודיים הגדולים בעולם – ישראל וארה"ב, מתוך הבנה שמערכת יחסים זו חיונית להמשך קיום שני...Read More »


פרשת תולדות: מאפליה בין אחים ועד לקרע בעם

מאת: צחי רוזנברג

אני קורא את פרשת תולדות, שהיא גם הפרשה של בר המצווה שלי. זה מעניין לחזור למקרא אחרי 29 שנים ולראות זווית שונה ולהבין את הסיפור ולחבר אותה לאלמנטים של היום ולחבר אותה לפילוג שנוצר בעם. 

מה הבנתי בגיל 13 על הסיפור של רבקה ויצחק? שזה...Read More »


פרשת חיי שרה: בדרך לחתונה עוצרים בכנען

מאת: טלי שמי

רבקה משקה את עבד אברהם ואת גמליו (אלכסנדר קבנל, 1883)נערה טובה יפת עיניים,

 

הטי כדך, השקיני מים.

שתה, אדוני, כדי לפניך

אחר אשאב גם לגמליך.

מי את? הגידי נא, בת חיל,

היש מקום ללון בליל?

אני רבקה, יש בית לנו,

מאת: תמר פורמן

בכיתה ב', למדנו את ספר בראשית. אם זה היה סרט, דירוג של RATED R היה מתאים לחלק מהתוכן, אבל לא היה אז רייטינג וגם נראה שזה לא הטריד את מערכת החינוך בזמנו. וכך, בגיל 7, פגשתי את פרשת וירא ובתוכה את הסיפור של עקידת יצחק.

Read More »

אמנות, אסתטיקה ויצירה נשית: ענבל יצחקי חיון על סדרת ההרצאות Creative Tuesday

אחרי שהעבירה אינספור סיורי עיצוב, אמנות ומתוקים בסן פרנסיסקו נאלצה ענבל יצחקי חיון, בעקבות הקורונה, לעשות חישוב מסלול מחדש. ענבל, מעצבת וצלמת במקצועה, המתגוררת בעמק הסיליקון כשש שנים, העבירה סיורים מעוררי השראה ותיאבון תחת השם Arts & Bites במסגרתם לקחה את המבקרים לחללי עבודה של אמנים מרתקים, לתערוכות וחנויות...Read More »


פרשת לך לך: אם לא נאט, לא נביט, לא נשים לב לפרטים, לא נגיע לארץ חדשה

מאת: חגית זאב

אני זוכרת את הרגע הראשון שבו שתיתי בסטארבאקס קפה לא טעים. בדיוק

מאת: אביטל משי

הרבה זמן עבר מאז הפעם האחרונה שבה המלצתי על תערוכות אמנות חדשות. אני לא יודעת מה איתכם/ן, אבל אני כבר ממש צמאה לבקר בגלריות ובמוזיאונים ולראות מה חדש. הקורונה זעזעה לגמרי את שדה האמנות, יחד עם זאת היא גם הובילה לשינויים רצויים ומעניינים. הרבה תערוכות חדשות דנות בהשפעת...Read More »


פרשת נח: על נוחות, אמונה, אגואיזם ואקטיביזם

מאת: יפעת הרץ

"אֵלֶּה תּוֹלְדֹת נֹחַ נֹחַ אִישׁ צַדִּיק תָּמִים הָיָה בְּדֹרֹתָיו…וַיּוֹלֶד נֹחַ שְׁלֹשָׁה בָנִים אֶת שֵׁם אֶת חָם וְאֶת יָפֶת. וַתִּשָּׁחֵת הָאָרֶץ לִפְנֵי הָאֱלֹהִים וַתִּמָּלֵא הָאָרֶץ חָמָס. וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת הָאָרֶץ וְהִנֵּה נִשְׁחָתָה כִּי הִשְׁחִית כָּל בָּשָׂר אֶת דַּרְכּוֹ עַל הָאָרֶץ.

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים לְנֹחַ קֵץ כָּל בָּשָׂר...Read More »


פרשת בראשית: קיצור תולדות האדם

מה בין ניק קייב, התיאטרון האנושי, והצורך לתקן, למרות הכל.

מאת: דנה גרייצר-גוטליב

כבר חמישה ימים שאני בוהה מול מסך מהבהב. קמה, יושבת, הולכת, חסרת מנוחה. איך מתחילים לספר את הפרמיירה של כל ההתחלות. את היצירה המונומנטלית עטורת הפרסים בכל קטגוריה אפשרית שהפכה לבסט-סלר בכל הזמנים,...Read More »


שלושים יום למותה של רות ביידר גינצבורג: זוכרים וממשיכים את דרכה

מאת: יעל יחיאלי

בערב ראש השנה, בזמן שעל פי המסורת היהודית צדיקים נפטרים, הלכה לעולמה רות ביידר גינצבורג. הידיעה הזו, על אף שלא הייתה הפתעה, הכתה בי בבטן והתמלאתי עצבות. בימים שאחרי המשכתי לקרוא עליה, ראיתי שוב את הסרט הנפלא עליה, והרגשתי כמי שמתאבלת על לכתה של אם גדולה.

Read More »


פרשת וזאת הברכה: סוגרים מעגל ומתחילים מבראשית

מאת: מור מוריה-שיפוני

צר היה כל כך הייתי אז מוכרח לפרוש כנפיים ולעוף, אל מקום שבו אולי כמו הר נבו רואים רחוק רואים שקוף… כך כותב יענקלה רוטבליט בשירו ״רואים רחוק רואים שקוף״ ומבחינתי מצליח לתמצת במשפט אחד את כל הפרשה. פרשת ״וזאת הברכה״ היא בעצם הפרשה האחרונה בספר...Read More »


מה הקשר בין פרשת האזינו, יובל נח הררי ואמא שלי?

מאת: אודי גוטליב

מה הקשר בין פרשת האזינו, יובל נח הררי ואמא שלי?

לא, זו לא חידת-קרש. עוד מעט הכל יתבהר.

נתחיל באוריינטציה בסיסית: פרשת האזינו, שבמרכזה השירה האחרונה בתורה, לקראת סוף ספר דברים.

העיתוי – הסטורי ודרמטי. העם, לאחר 40 שנה של נדודים, למרגלות הר נבו, על סיפה של ארץ ישראל. משה נושא...Read More »


החילוני הנודד: שיחה עם הדס רון זריז ומור שמעוני על תפילה חילונית

מאת: דלית גבירצמן

השבוע, נזכרתי פתאום איך הייתי נוהגת לסדר את הארונות בתקופות המעבר. הייתי משליכה את כל תכולתו של הארון על השטיח, ואז בוררת לי רק את הדברים הכי שווים. הייתי מגלה אוצרות נשכחים, פריטים חדשים עדיין עם תג המחיר, שקניתי ונשכחו ממני. עוד הרבה לפני ששמעתי על מארי קונדו,...Read More »


פרשות ניצבים וילך: משהו חדש מתחיל

מאת: רובי יהושע

פרשות ניצבים וילך הן מן הקצרות שבפרשות התורה. רוב השנים הן נקראות בבית הכנסת ביחד. הן הפרשות האחרונות שבהן משה, כמנהיג ומורה, מלמד את עם ישראל את המצוות האחרונות וגם החשובות ביותר, לפני כניסתם לארץ אחרי ״שאכלו הרבה חול״ בארבעים שנות המדבר. כמה סמלי ששתי פרשיות אלה נקראות...Read More »


פרשת "כי תבוא": על הכרת תודה והמתנה לביאת המשיח

מאת: ורד גאני קציר

"דע מאין באת ולאן אתה הולך" (משנה, מסכת אבותפרק ג, משנה א) ומאחר ואנו כבר במאה ה-21 אוסיף ואכתוב "דעי מאין באת ולאן את הולכת" ובאותה נשימה...Read More »


פרשת כי תצא: מחשבות על רצח לא מפוענח ואחריות קהילתית

מאת: רלי זיגל

כשאני לומדת תורה אני אוהבת לקרוא את הקריאה הראשונה לבד, לתת לעצמי את המרחב הפנימי שלי לגלות מה מדבר אלי לפני שאני פונה למקורות נוספים. וכך עשיתי בפרשה זו. פרשת "כי תצא" היא חלק מ"נאום המצוות", שנמצא בליבו של ספר דברים. המצוות הן תוכן הברית שנכרתת בין האל...Read More »


התוכנית חמישים גוונים מבית ה-ICC פותחת את שעריה

מאת: יעל יחיאלי

"זו תוכנית ששינתה את החיים שלי כאן, את הצורה שבה אני רואה את הזהות שלי, את ההתייחסות שלי לזהות שלי, של ילדיי שגדלו כאן ופתחה בפני עולמות שלא הכרתי". המשפט הזה נאמר לא פעם על ידי בוגרי ובוגרות תוכנית גוונים במפרץ לאורך 12 שנות קיומה.

מאת: אייל עקיבא

פרשת השבוע מכילה את המקור לביטוי המוכר "עיר מקלט", ובוודאי ששימש מקור השראה לשירו הנפלא של אהוד בנאי הנושא את אותו השם:

לִפְנֵי שֶׁהַטִּפְטוּף יַהֲפֹךְ לְמַבּוּל

אֲנִי חַיָּב לִמְצֹא שַׁעַר לֹא נָעוּל

כִּי שׁוּב חָזַר אֵלַי...Read More »


פסטיבל הסרטים היהודי של הסיליקון וואלי 2020: רשימת הסרטים המומלצים לצפייה אצלכם בסלון

מאת: דלית גבירצמן

עבורי, הזמן הקולנועי תמיד היה ותמיד יהיה זמן של קסם. כפי שקיים פסקול מוזיקלי המלווה את סיפור חיי, כך אוכל לצייר מפת דרכים ובה יופיעו כל הסרטים שהציתו את דמיוני, הזינו את נפשי ועוררו בי מחשבה והשראה בכל תקופה ובכל שלב משמעותי בחיי. לעולם לא אשכח את הסרט...Read More »


פרשת ראה: שנת הלימודים החדשה- ברכה או קללה?

מאת: שולי זילברפרב-סלע

פרשת השבוע, פרשת "ראה", מגיעה עבורי בתזמון מדויק ובהתאמה למצב. הפרשה נפתחת כך: "רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה". בני ישראל נמצאים רגע לפני סיום המסע במדבר והכניסה לארץ ישראל. אל הארץ המובטחת שהחיים בה הם מציאות בלתי מוכרת מלאה באי וודאות עבורם. הפרשה פותחת...Read More »


Back to Play: שיחה עם רוני אלפרין על תיאטרון פלייבק בימי קורונה

מאת: דלית גבירצמן

כשנפתח החלון על מסך המחשב שלי ופניו של רוני אלפרין מביטות אלי מתוך משבצת הזום, אני מגלה שמאחוריו מופיע יער וירטואלי. לשאלתי, הוא מספר שבאוגוסט 2019, הוא השתתף בתוכנית הכשרה של מנהיגות בפלייבק שהתקיימה בארמון באנגליה, סמוך ללונדון. בתמונה רואים את הפרדס שהוביל לכניסה לארמון. במהלך השיחה מתגלה...Read More »


פרשת עקב: מה לעבודת אלילים ולנגיף הקורונה?

מאת: אילן ויטמברג

פרשת השבוע פרשת עקב מתחילה במילים "וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם...Read More »


ט"ו באב 2020: אהבה ממרחק ראשון

מאת: דלית גבירצמן

אני מאוהבת. נשבעת לכם. אני מאוהבת ולא לקחתי שום דבר. כבר כמה שבועות שבתוך כל המיאוס, החרדה, הריחוק, הדאגה והגעגוע לכל מה שנגזל מאיתנו, בתוך מציאות שנראית כאילו נלקחה היישר מסדרת ריאליטי עולמית של השרדות – כן, בתוך כל המשבר הזה – אני מאוהבת. כי בין רגעי היאוש...Read More »


פָּרָשַׁת וָאֶתְחַנַּן: החלום ושברו

מאת: מור מוריה-שיפוני

בדיוק בזמן שאני יושבת לקרוא את פרשת ״ואתחנן״ לקראת כתיבת הטור הזה, אני מקבלת מייל מהדיסטריקט שהלימודים השנה יפתחו אונליין בלבד וברגע אחד אני כל כך מבינה את משה. הארץ המובטחת, בדמותם של לימודים (אומנם היברידיים אבל בכל זאת), עם התכנית המפורטת הכוללת ימים...Read More »


פרשת דברים: נקודות בחירה

מאת: אביב זיגל

פרשת דברים פותחת את ספר דברים, המדובר כולו מפיו של משה – אותו משה שהתחיל את דרכו ככבד פה וכבד לשון, ועכשיו נושא דברים מצויין. נזכור שהעם כבר 40 שנה סובב במדבר (גם מלשון דברים) ועתה נמצא בערבות מואב, ממש רגע לפני הכניסה לארץ המובטחת אליה לא יזכה...Read More »


פרשת מטות-מסעי: מהי המחוייבות שלנו לישראל?

מאת: ציפי זך

בימים קשים אלה בארץ, כשתושבי ישראל נאבקים על עתידה של הדמוקרטיה הישראלית, אני (כרבים אחרים) שואלת את עצמי מה האחריות שלנו, החיים מחוץ לישראל? מה המחוייבות שלנו, ועד כמה אנחנו צריכים להיות מעורבים?

Photo by iStock\Inna Reznik

פרשת השבוע מזכירה לנו שזאת...Read More »


מהמילטון ועד למתכון לעוף עם מעוף: נחמות קטנות לקיץ שלא היה

מאת: דלית גבירצמן

אף מילה על הקורונה, את שומעת?! כך נשבעתי לעצמי השבוע. זהו, נמאס כבר ממנה! לא קוראת עליה, לא כותבת עליה, לא עוקבת אחריה, לא צוחקת עליה, ובעיקר – לא חושבת עליה. עייפתי כבר מהדאגה, מהלחץ ומחוסר הוודאות. אני רוצה לברוח הכי רחוק מהמציאות שרק אפשר, אל עולם דמיוני...Read More »


פרשת פנחס: על זהות יהודית, זהות מגדרית ופרידה

מאת: רוני ענתבי

הבית כבר ארוז ויש עוד כמה דברים לסגור לפני שאני נוסעת. עם בליל התחושות שבי, ניגשתי לכתיבה של פרשנות לפרשת השבוע, פרשת פנחס.

הפרשה עמוסה בסיפורים ואני רוצה להתמקד בשניים מהם – הסיפור של פנחס, והסיפור של בנות צלפחד. שניהם עוסקים...Read More »


פרשת חוקת: מהפרה האדומה למחאה השחורה

מאת: נרי לייף-חומה

זו הפעם השניה שאני ניגשת לכתיבת פרשנות עכשווית ואישית לפרשת השבוע. כמו בפעם הראשונה, גם הפעם אני צריכה להתאמץ כדי להמשיך בקריאה כשהבטן שלי מתהפכת ואני רוצה לסגור ולעזוב.
בפרשת חוקת, כבר בפסוק השלישי מישהי מתה. לא מתה –...Read More »


פרשת קֹרַח: פופוליסט או פורץ דרך?

מאת: ענבל קולר

מַה שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה וּמַה שֶׁנַּעֲשָׂה הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה וְאֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ.(קהלת א ט). הסיפור המתואר בפרשת השבוע, פרשת קרח, כאילו נלקח מהפוליטיקה של שנת 2020. קרח נמנה על אחד מהפוליטיקאים הפופוליסטים הראשונים בהיסטוריה, כנראה שהוא הפופוליסט הנודע ביותר בתרבות היהודית....Read More »


במקום הכי קרוב לתל אביב: המחוות הישראליות לקיץ

מאת: דלית גבירצמן

אני מביטה ביומן הדיגיטלי על העולם הוירטואלי שהיה אמור להיות הקיץ שלי. בכל יום עולות וצצות בו התוכניות שהיו לי בעולם המקביל הזה, עולם נטול קורונה, עולם פשוט… רגיל. שם, בעולם המקביל-רגיל שלי, עליתי על הטיסה לתל אביב, נדחקתי כרגיל עם חצי מתושבי העמק במטוס צפוף ועמוס, כיביתי...Read More »


פרשת שלח לך: ארץ זבת חלב ודבש או ארץ אוכלת יושביה?

מאת: דיוויד מאיירס

מאד משמעותי עבורי לדון בפרשת שלח לך, גם בגלל הנושא הקרוב לליבי וגם כי זו הייתה פרשת בר המצווה של בני זאב. את בר המצווה, כמו משפחות רבות חגגנו בארץ, הזמנו 40 בני משפחה מארה"ב להצטרף אלינו לטקס ולטיול שקראנו לו "LaTour" השם משקף את אהבתינו לשתי השפות...Read More »


על גאווה ודעה קדומה: ראיון עם אילן ויטמברג לרגל חודש הגאווה

מאת: דלית גבירצמן

איך זה שבישראל, בלב המזרח התיכון, במדינה שחיה סביב צבא וביטחון, מדינה ימנית, מסורתית, דתית, שוביניסטית, חשדנית כלפי האחר, איך זה יכול להיות שבמדינה כזאת, המהפכה הגאה כל כך הצליחה? בשאלה המעניינת הזאת נפתחת הסדרה ״המהפכה הגאה״ בכאן 11, עליה שמעתי השבוע בשיחה מרתקת עם ידיד ותיק שלי,...Read More »


עולים שלב: חמישה דברים שהאירו לי את השבוע

מאת: דלית גבירצמן

השבוע הרגשתי פתאום תחושה של סוף באוויר, אבל הסוף הזה לא היה החלטי כמו בסופים של ממש. זה היה סוף של נקודה פסיק ולא של נקודה בסוף המשפט, ובטח שלא כמו סוף של סימן קריאה. לא היו בסוף הזה אפילו שמץ של חגיגיות או התרגשות אמיתית. שנת הלימודים,...Read More »


פרשת בהעלותך: ככל שנחלוק יותר מהאור שיש לנו, כך נגדיל את האור בשביל כולם

מאת: אמתי פריימן

זה אולי אחד השבועות המטורפים שחוויתי מאז המעבר לארה"ב. אנחנו פה כמעט שבע שנים – ואין לי ספק שהרצח של ג'ורג' פלויד, גל ההפגנות וביטויי הסולידריות שחווינו (בצל מגפת הקורונה) ישאירו את חותמם. אני אודה ואתוודה שבהתחלה, הייתי מאוד סקפטי לגבי גל ההפגנות ששטף את ארה"ב....Read More »


ב"מטבח" עם הרַבָּה נועה קושניר

מאת: דלית גבירצמן
זה היה שבוע חשוך. ומי בכלל חשב שהוא יכול היה להיות חשוך ומדאיג עוד יותר מהשבועות שקדמו לו. אם כל העצבים לא היו כה חשופים ורגישים כרגע, הייתי אפילו מוסיפה ואומרת שזה היה שבוע שחור. אם לא די היה בחודשים הארוכים של סגר ובידוד חברתי, הרי שנוספו לנו...Read More »

פרשת בהעלותך: מי היא הכושית המסתורית?

מאת: יעל הוד

אני קוראת את פרשת השבוע, פרשת בהעלותך, ויש בה המון נושאים: עבודת הלויים במקדש, פסח ופסח שני, תנועת מחנה בני ישראל במדבר, קברות התאווה ועוד. כאשר אני מגיעה לסוף הפרשה החלק הזה תופס אותי. הוא נראה לי הכי מעניין והכי לא ברור, פרשת האישה הכושית ומרים....Read More »


בית פתוח: הצצה לבית המואר בשכונת קמבריאן בסן חוזה

מיקום: שכונת קמבריאן בסן חוזה

גודל הבית: 2160sf

גודל המגרש: 8800sf

תקציב השיפוץ: 650,000$

הדיירים: זוג צעיר מטקסס עם שני ילדים קטנים.

תיכנון: ANAV Design

צילום: בועז מאירי

 

כשהחל התכנון לשיפוץ הבית, היה ברור שכל חלוקת החללים בבית הולכת להשתנות. במקור, היה הבית שבשכונת קמבריאן בעל 3 חדרי שינה, מחולק להרבה חללים סגורים וחשוכים, עם עיצוב...Read More »


תחרות הסיפור הקצר של בגד כפת: הסיפור הזוכה במקום הראשון הוא...

תלמידי בגד כפת זכו השנה ללמוד על הסופר אתגר קרת, קראו סיפורים קצרים שלו ושל אחרים, ולמדו את עקרונות הסיפור הקצר. התלמידים כתבו סיפורים קצרים בעצמם והשתתפו, לראשונה בסיליקון ואלי, בתחרות הסיפור הקצר של בגד כפת.

Photo by iStock

יוזמת התחרות היא שלוחת לוס...Read More »


פרשת במדבר: חוזרים אל הארץ המובטחת אחרי רילוקיישן

מאת: נעמה שבתאי

בפרשת במדבר אשר פותחת את ספר במדבר בני ישראל מתארגנים לקראת המסע לעבר ארץ כנען, הם עם בתחילת הדרך, בהתהוות. עם מבולבל, שרק לא מזמן יצא ממצרים לדרך חדשה, קיבל את לוחות הברית ובהן עשרת הדברות וכבר הספיק לחטוא, להכין לו עגל מזהב וגם להיענש בחומרה, ועכשיו העם...Read More »


טרמפ עם יאיר אגמון

מאת: דלית גבירצמן

יאיר אגמון נראה כמו איש של ניגודים. ירושלמי שחי בתל אביב, בוגר ישיבה שלמד בבית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה, חילוני שכותב על פרשת השבוע ושומר שבת. הוא בן יחיד שנולד מחוץ לנישואים לאב חקלאי כורדי נשוי ואב לשישה ולאם אשכנזיה, רווקה ודתייה. הוא סופר ובמאי דוקומנטרי שנוהג...Read More »


"רוצים לשמור על הזהות הישראלית? תמצאו לכם מסגרת יהודית": ראיון עם הסופר רובי נמדר

מאת: אביב פרץ

כשיצא לאור בישראל ספרו ״הבית אשר נחרב״, פנה ראובן (רובי) נמדר לעורכת הספר בהצעה. ״אמרתי לה: 'אנחנו צריכים לכתוב למטה אזהרה, כמו על קופסאות סיגריות: ספר זה מיועד למיטיבי קרוא בלבד. למה לבאס אנשים?' היא אמרה: ׳לא, לא, זה ייחשב מאוד סנובי׳. אתה יודע, בדיעבד אני מצטער שלא...Read More »


פרשת קהילה

מאת: דלית גבירצמן

משהו קורה בקהילה שלנו. משהו חדש וטוב. בתוך הקרקע הדחוסה של בידוד, חוסר מעש וחוסר וודאות מבצבצים ניצנים רעננים של עשייה ויצירתיות, גילויים של דאגה, תמיכה, נתינה ופירגון. אולי דווקא השקט וההאטה יצרו ואיפשרו את הקשב, ודווקא הריחוק פתח ערוצים חדשים של קירבה ורצון להתחבר למהות ולתוכן מקומי....Read More »


פרשות בהר בחוקותיי: על התחדשות ואחריות חברתית

מאת: ענת שנרך ואפרת נוי

מי מאתנו לא נתקל בסיטואציה שמכרה או חברה דוברת אנגלית מופיעה עם איזשהו פריט חדש ומרשים, ובאופן אינסטינקטיבי רוצים לאחל לה ״תתחדשי!״, אבל נתקעים עם המילים כי אין מילה כזו באנגלית וכל ניסון לתרגם או להסביר פשוט יוצא עקום? איך אפשר לתרגם את ההתרגשות שלנו מהתחדשות?

Read More »

בית תחת כיפת השמיים: הצצה לבית אולטרה מודרני באתרתון

Cordellos photography

ארכיטקטורה ועיצוב פנים: מידן אדריכלים Maydan Architects

מיקום הבית: אתרטון

גודל הבית: sq ft5,000

גודל המגרש: sq ft26,000

תקציב השיפוץ: כ-1.5 מיליון דולר

הדיירים: הזוג מיטל ודן וארבע בנותיהם שהיו אז בגילאי 7 עד 17.

מיטל ודן שהגיעו לעמק הסיליקון מצרפת, הם זוג חברותי ומלא חיים...Read More »


פרשת אמור: איפה אתם בחגים?

מאת: מור מוריה-שיפוני ואהוד ערן

"יש לי יום יום חג", ככה פותחת נעמי שמר את השיר שלה, וכשאנחנו מסתכלים על לוח השנה היהודי זה כמעט נכון. איך היו נראים החיים שלנו בלי חגים? כמה הרבה מטען אנחנו שמים על החגים.

השנה, בעקבות הקורונה, החגים קיבלו קצת תפנית....Read More »


הכל אודות אמא: המלצות למתנות ליום האם

מאת: דלית גבירצמן

השבוע אני רוצה להקדיש מילים ומחשבה לקול הנשי, האימהי והקמאי שבתוכנו. הרי לכולנו יש אימא; מזאת הביולוגית שילדה אותנו ושגידלה אותנו, דרך האימא הרוחנית שלמדנו ממנה את השיעורים הכי חשובים בחיים, האימא שבשמה נקרא ברגעי פחד ומשבר, האימא הארכיטיפית, אימא אדמה ועד היצר האימהי הקיים בכולנו, והוא הצורך...Read More »


הצצה לבית מעוצב בסגנון Mid Century Modern בסאניוויל

צילום: לימור אדרי

על הבית: בית פרטי הממוקם בסאניוויל בשטח של כ-sq ft1600.

הדיירים: זוג עם שלושה ילדים בגילאי 6 עד 10.

תקציב השיפוץ: כ-180 אלף דולר. התקציב כולל את עבודת הקבלן, הנגרות עבור כל הבית, הרהיטים, האביזרים, העיצוב וניהול הפרוייקט.

לפני כשנה פנה אל המעצבת...Read More »


חוגגים עצמאות: מפרגנים לעסקים הישראלים המקומיים

מאת: דלית גבירצמן

אני מתעוררת בבוקר יום העצמאות ומתחברת למחשבה האחרונה שעברה לי בראש שנייה לפני שנרדמתי. עוד בטרם יבשו דמעות יום הזיכרון ניסיתי למצוא דרך שונה לחגוג עצמאות, בימים אלו שהפכו לעיסה מגובבת. מידי שנה, בדיוק בתקופה הזאת, אני כבר מתחילה לתכנן את הביקור השנתי שלי בארץ. הרשימה של בתי...Read More »


פרשת אחרי מות קדושים: הרהורים על מעבר בין אבלות לשמחה

מאת: ורד גאני-קציר

בילדותי, היה ערב יום הכיפורים בבית הכנסת מקום וזמן אחר. ההכנות בבית, הלבוש המוקפד על פי כללי החג, ההליכה אל בית הכנסת, תחושת ההתעלות בעת קריאת התפילות, מי בקול ומי פנימה, והשיבה הביתה ובו אווירה שונה מכל יום, חג ומועד אחר, היוו עבורי תחושת קודש ופנאי...Read More »


פחות אבל כואב: דברים קטנים שעשו לי את השבוע

מאת: דלית גבירצמן

השבוע שחלף היה לי קשה כמעט כמו השבועיים הראשונים של הסגר, כשהלם הבידוד שיתק לי את המחשבות והלב שלי הוגף מאחורי חומות של הגנה מפני הלא נודע. בתקופה הכי קשה בשנה, בשבוע שבין יום השואה ליום הזיכרון, שעבורי הם ״הימים הנוראים״ באמת, חסרים לי יותר מאי פעם המגע...Read More »


פרשת תזריע מצורע: לראות את ה' מרחוק

מאת: נטלי לנדסמן

פרשת "תזריע מצורע" עוסקת כולה בדיני טומאה וטהרה: המון פרטים על איך מתיחסים למצורעים, לנשים בנידה וסתם מדממות (קטגוריית זבה) וגם רחמנא לצלן-לכאלה ששופכים זרע.

בפרשה יש תאור שלם על איך מטהרים את הטמאים ואת בתיהם הנגועים ואיך שומר על עצמו הכהן הגדול (היחיד שיכול להחזיר את המורחק לחיק...Read More »


מונולוגים מהקורונה: התובנות שלי מהחיים בסגר

היא גבתה קורבנות רבים, הנחיתה מכה קשה על הכלכלה ולקחה מאתנו את אחת הזכויות הכי בסיסיות- החופש שלנו, אבל אם חושבים על זה חזק חזק, לקורונה יש גם לא מעט צדדים חיוביים ויעידו על כך כמה מחברי קהילתינו. אז ביקשנו מבועז רם, נטע שחם, טלי שמי, עינת בן דוד, דלית...Read More »


"רק היום, כחולה סופני שאין לו אף איבר שלם בגוף, אני יודע שאני שמח בחלקי": החיים על פי תמיר גילת

מאת: דלית גבירצמן

זה הראיון האחרון שערכתי לפני פרוץ הקורונה, כשהחיים שלנו היו עדיין בתלת מימד, ומותר היה לחבק. נפגשתי לשיחה עם תמיר גילת, עורך דין ואיש עסקים מצליח, שלא היה צריך לחכות לקורונה כדי להבין דבר או שניים על החיים. התובנות שלו מהמסע שעבר בתשע השנים האחרונות כחולה סרטן סופני,...Read More »


פרשת שמיני: יאללה קרחנה!

מאת: דנה גוטליב

כשהייתי קצת יותר צעירה, לפני 25 שנה בערך. גיליתי את עולם הלילה של העיר בה נולדתי. עד אז הייתי סחי, סחי, ילדה טובה תל-אביב.

קרה לא פעם ששאלו אותי אם אני דתיה לייט, כיפה סרוגה. כנראה בגלל הסגנון הסמי זרוק שאימצתי אחרי שהשתחררתי מהצבא. המראה כלל, חצאיות ארוכות, חולצות...Read More »


פרשת צו: בונים משכן בתוך מציאות של כאוס

מאת: אפרת אנגל

אנחנו נמצאים בתקופה של צווים. צווים של אסור ומותר. מה שהותר לפני שבוע אסור היום ומי יודע מה יהיה אסור מחר. הציווי העיקרי הוא להישאר בבית stay home. והנה לפנינו פרשת השבוע, שנקראת בשם הכה רלבנטי "פרשת "צו".

מהמילים הראשונות של הפרשה: וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. צַו אֶת-אַהֲרֹן...Read More »


"עקב אכילס האמיתי של נתניהו הוא חוסר היכולת שלו להתמודד עם חולשותיו": ראיון עם העיתונאי רביב דרוקר

מאת: אביב פרץ

היו ימים – והימים הללו היו רק לפני חודש – שבהם נראָה הגיוני לחלוטין שאקבע ריאיון בבית קפה עם רביב דרוקר. אומנם באותם ימים פרה-היסטוריים הקורונה כבר הייתה שם דבר, אך הגעתו של דרוקר לפאלו אלטו להרצאה ב-JCC – עילת הריאיון – עוד לגמרי עמדה על...Read More »


פרשת ויקרא: מה קשור קורבנות לחיים שלנו?

מאת: נירית חזן

פרשת ויקרא היא הראשונה בספר ויקרא, ללא ספק פרשה קשוחה ומאתגרת. אחרי שבני ישראל עברו הרבה ארועים במדבר: התגלויות, מחאות, תחושת איבוד דרך ורגעי השראה ואיחוד קהילתי לצד בית תפילה, באה פרשת ויקרא ופורשת רשימה לא מתפשרת של חוקים הנוגעים להלכות הקרבת קורבנות, ולנושא הקורבנות בכלל. בקושי צלחתי...Read More »


מנצלים את הסגר לסֵדֶר: טיפים לארגון וסידור הבית

מאת: דרינה צ'רנין-לוי

האביב כבר ממש מעבר לפינה ותקופה של פסח היא תמיד תקופה נהדרת לעשות סדר, לארגן ולרענן את הבית שלנו.

Photo by iStock

במיוחד בימים אלה, כשכולנו נמצאים כל הזמן בבית- השאיפה היא למקום אהוב, בטוח, מאורגן ונעים עבור כולם. זו תקופה נהדרת...Read More »


עידוד לבידוד: הסדרות והספרים שיהפכו את הייאוש ליותר נוח

מאת: דלית גבירצמן

מזה שבועיים שלא הצלחתי לכתוב. פשוט לא מצאתי את המילים. הקורונה הגיעה וטרפה לי את המילים. הכתיבה שתמיד שימשה לי ככלי לניקוי וסידור המחשבות, כדרך להתחבר אל עצמי ולבטא את תחושותי ומחשבותי, חמקה ממני, כאילו משחקת איתי מחבואים. דווקא בימים טרופים אלו, בהם המציאות הזויה והפחד מרחיק ומפריד,...Read More »


פרשת ויקהל: בונים קהילה ללא התקהלות

מאת: יעל יחיאלי

וַיַּקְהֵל. במילה הזו נפתחת פרשת השבוע של השבת הקרובה. ויקהל – פעולה שמייצרת קהילה. איסוף של אנשים ונשים. חיבור למשהו יותר גדול מהם. משה לוקח את היחידים והופך אותם לקהילה. והמילה הזו, כמו בוקס בבטן מטלטלת בימים אלו שהדרישה העיקרית מאיתנו היא לא להתקהל. מינימום מגע בין א/נשים....Read More »


פרשת כי תישא: פייסבוק כעגל הזהב המודרני

מאת: איתי שמי

סופת האבק תפסה אותי לא מוכן. ירדתי מהאפניים, הוצאתי את משקפי האבק ואת הבנדנה המשמשת לכיסוי הפה והאף והמשכתי לדווש במדבר לעבר יעד לא ידוע. באיזשהו שלב הסופה היתה כל כך חזקה שלא ראו ממטר. ירדתי שוב מהאפניים והצטנפתי עד יעבור זעם. כשהסופה שככה הבטתי סביב. גיליתי שאני...Read More »


פרשת תצווה: מה לאהרון ולסטיב ג'ובס?

מאת אייל עקיבא

– נו, תגיד לי מי ה VC הכי כבד/ה כאן?

זה היה אירוע ה Networking העסקי הראשון בו נכחתי כאן, יחד עם שועל ותיק בתחום שרק שאל שאלה… אני סוקר, מתבונן, מסתכל על המראה הכללי, ארשת הפנים, הלבוש, העיניים – ונכשל כישלון מפואר פעם אחר פעם, עד שכבר נמאס...Read More »


מרץ 2020: תערוכות אמנות חדשות באיזור העמק וסן פרנסיסקו

מאת: אביטל משי

בימים אלו כשהדיבור על מגפת הקורונה נשמע בכל פינה, איכשהו הגלריות והמוזיאונים לאמנות מרגישים לי כמו מקום טוב להיות בו – הרי גם ככה אף אחד לא נוגע שם בכלום. אז בואו לראות אמנות נפלאה ומעניינת.

Frida Kalo: Appearance Can Be Deceiving

האמנית פרידה קאלו היא דמות אייקונית הידועה...Read More »


פרשת תרומה: אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

מאת: דנה גריצר גוטליב

״אלוהים נמצא בפרטים הקטנים״ אמרתי למנהל העבודה שבנה את הבית שלנו לפני כמה שנים. רציתי שיבין כמה חשובה לי תשומת הלב וההתייחסות בשטח לכל פרט ופרט. שמחשבה ועבודה רבה הושקעו בכל שלב. שיידע. מסרתי את השרטוט לידיו וחזרתי על דבריי, למקרה שלא שמע. אתה יודע, אלוהים נמצא...Read More »


תהיי אישה: שש המלצות אישיות וטובות לסופשבוע

מאת: דלית גבירצמן

תהיי אישה. תהיי נשית. תטפחי את עצמך. שימי מייקאפ. תחייכי. אל תגזימי. תתאפקי. תהיי סקסית. אל תהיי פרובוקטיבית. תהיי ליידי. תזמיני סלט. אולי תוותרי על הקינוח. רזית נורא. תאכלי משהו. את נראית טוב, מה עשית. תכניסי את הבטן. תעשי ספורט. תמרטי גבות. תגלחי. תתלשי. תתחדשי. תהיי מעניינת. תחייכי....Read More »


פרשת יתרו: ממדבר סיני למדבר הבלאק רוק סיטי

מאת: דורון גלפז

מה יש בו במדבר, שמחזיר אותנו אליו כל פעם מחדש ?

האם אלו המרבדים הבלתי נגמרים ללא אופק או סוף? אולי אלו צורותיו הרבות? שטוח ולבן, חולי ורך, הררי וצהוב, או אולי אלו הזריחות והשקיעות שנראות כצוירו במכחול אלוהי? מה הוא עושה לנו המדבר...Read More »


ליוויס להמונים: תערוכה חדשה על הג'ינס האייקוני במוזיאון היהודי

מאת: אביטל משי

נכון שכולנו מכירים את סיפורה של ה״דודה מאמריקה״? בכל פעם שהיא מגיעה לביקור מולדת
היא נדרשת להביא מזוודה שלמה של מתנות לכולם. מאז שעברנו לארצות-הברית, גם אני, בכל ביקור
בארץ מקיימת את מצוות הדודה מאמריקה ומגיעה עם שלל מתנות מגוונות. כשהייתי ילדה, גם לי היתה
דודה כזו מעבר...Read More »


פרשת בשלח: על מה באמת שרה מרים כשחצינו את הים?

מאת: נרי חומה

כשאני מעלה בזכרוני  את שירת הים המופיעה בפרשת בשלח, זה זכרון עמום של המילים הפותחות את השירה –  "אָשִׁירָה לַיהוָה כִּי גָאֹה גָּאָה סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם". המילים האלה מעלות את דמותה של מרים עטוייה בגלימת כותנה תכלכלה היורדת ומשתפכת כפלים כפלים מידיה המורמות אל-על ומכות בתוף מרים,...Read More »


שישי אישי: חוגגים את החברות הנשית בגלנטיינס דיי

מאת: דלית גבירצמן

מידי שנה, חודש פברואר מביא איתו שלל לבבות אדומים, פרחים ורודים, יין מבעבע, מצמוצי שפתיים והרבה רעש וצילצולים רומנטיים. אפילו רומנטיקנית חסרת תקנה שכמותי, מביטה על הוורסיה המקומית של חג האהבה בגיחוך מה, שלא לומר, הסתייגות קלה. וזה לא אומר שלא נחמד לי לקבל פרחים… ברור שכן! חשוב...Read More »


זה לא הגיל, זה התרגיל: שיחה עם ערן כץ, מומחה לשיפור הזיכרון 

מאת: דלית גבירצמן

כמה פעמים שכחתם היכן הנחתם את המפתחות? כמה פעמים נעצרתם בבהלה ולא זכרתם אם נעלתם את הדלת או כיביתם את הגז? כמה פעמים התחלתם לספר בהתרגשות על סרט טוב שראיתם לאחרונה ונתקעתם באמצע המשפט כי לא זכרתם את שם השחקנית הראשית? כמה פעמים בשיחה פניתם לבן או בת...Read More »


פברואר 2020: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

תערוכות החודש מזמינות את המבקרים להיות אקטיבים, מחקריים וביקורתיים בזמן הביקור בתערוכה. בכל אחת מהן נחשפות הפתעות וחידות אשר מגלות לנו פרספקטיבות חדשות על העולם ואפילו על עצמנו.

Sophie Calle: Because

האמנית הצרפתייה, סופי קאל, מציגה תערוכה חדשה שבה התמונות התלויות על הקיר מתחבאות מאחורי וילון לבד רקום. הטקסט...Read More »


 פרשת בא: 40 שנה עד האקזיט 

מאת: אופיר גוטלזון

סטארט אפ ניישן, ככה קוראים לנו, ואני קורא את פרשת השבוע, "פרשת בא", בה משה החליט להוציא לפועל רעיון כל כך אמיץ וחדשני ואני חושב לעצמי שכבר אז אפשר היה לראות ניצנים של הסטארט אפ ניישן.

Photo by iStock/ratpack223

Read More »


מיכה שטרית: "בשבילי יהדות אף פעם לא הייתה דת, היא תמיד הייתה לאום"

מאת: אביב פרץ

״אני היום משתדל להנות מכמה שיותר הווה – פחות עבר, פחות עתיד״, מצהיר באוזניי מיכה שטרית ממרום 57 שנותיו. ההווה הוא שיחת טלפון שאנחנו מקיימים לקראת הגעתו של שטרית ל-OFJCC בפאלו אלטו להופעה ב-4 בפברואר (פרטים כאן). בהלימה לרוח ההצהרה שלו, נדמה שדוק של סטואיות...Read More »


פרשת וארא: לתפוס את המנכ"ל בשירותים

מאת אייל עקיבא

מכירים את זה שעוד פעם מנסחים מחדש את החזון של החברה? ואז כל מצגת, כל ישיבת צוות, כל מפגש מחלקה שנפתח בעצלתיים, כל "כל ידיים" – כולם מתחילים בציטוט הגרסה החדשה של החזון. מילים יפות וגבוהות שקשה להבין איך בדיוק לתרגם אותן למה שמאן דהוא עושה כל יום,...Read More »


פרשת שמות: על שפרה, פועה ולידה בארץ זרה

מאת: גלי בק

כששמעתי שבפרשת השבוע מופיע הסיפור על המיילדות שפרה ופועה ראיתי זאת כהזדמנות לחבר את העשיה היומית שלי לטקסט עתיק ומוכר. בעצם מצאתי קשר הדוק למה שנשים ואמהות חוו פעם למה שאמהות ומשפחות חוות גם עכשיו. הריון, לידה והורות הן תקופות שבירות ורגישות כמו גם מעצבות ועוצמתיות וחוצות זמנים...Read More »


העם דורש צדק מגדרי: מתכוננים ל"צעדת הנשים"

מאת: יעל יחיאלי

"אמא, את יודעת שפעם אנשים חשבו שבנים יותר טובים מבנות?" ככה אמר לי הבן שלי יום אחד כשחזר מבית ספר, ומשם התפתחה בינינו שיחה על בנים ועל בנות, על המאבק לשוויון בין גברים לנשים. לאורך כל השיחה אני מזהה שהבן שלי בטוח שיש שוויון. כי זה הכי הגיוני....Read More »


ג׳ובילי 2020: אז מה הסיפור שלך?

מאת: דלית גבירצמן

ממש כמו פטריות אחרי הגשם, מיד עם תחילת השנה האזרחית החדשה, צצות ועולות כאן אצלנו בעמק תוכניות נפלאות ומעניינות. אחת מהן נקראית ג׳ובילי, משחק מילים באנגלית על יובל, מועד או חג – jubilee, והמילה Jew. מדובר בחווית לימוד על פי מיטב המסורת היהודית אך בפורמט נינוח, פלורליסטי, לא...Read More »


פרשת ויחי: מה יהיה אחרי מותנו?

מאת: יעל יחיאלי

מה יהיה אחרי מותנו? זו שאלה שהאנושות מאז ומתמיד מתמודדת איתה. אני בטוחה שהמחשבות על המוות עוברות בראש לכל אחד ואחת מאיתנו מידי פעם. זה חלק מהחיים. במצב של הגירה מתעוררות עוד שאלות, איך נתמודד עם מוות של אדם קרוב בישראל, באלו מקרים ניסע חזרה, באיזו דרך ניתן...Read More »


רואים 20/20: סיכום העשור שלי

מאת: דלית גבירצמן

זה היה שבוע של סיכומים. עבורי, זאת היתה עוד שנה של התחלות חדשות. בכלל, זה היה עשור של שינויים גדולים ושני עשורים של מעברים רבים. לפני עשרים שנה ארזנו שני פעוטות ושמונה מזוודות וחצינו את האוקינוס אל עבר הלא נודע. וכשאני אומרת לא נודע, אני באמת מתכוונת לזה....Read More »


חופשת החורף 2019: המלצות למבקרים בישראל

מאת: דלית גבירצמן

חורף 2019. ישראל תופסת אותי בדיוק בזמן, אחרי שבועות ארוכים ולחוצים, והיא מערסלת אותי כמו שרק מולדת יודעת. הגעתי אל חופשת החורף הזאת, שלא כמנהגי, לא מתוכננת וללא כל ציפיות וחשקים בוערים. בתחילה, קיבלו את פני ימים גשומים, אפרוריות מדכדכת ואובך, וכל מה שרציתי היה להתכרבל תחת שמיכת...Read More »


דצמבר 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

אפשר כבר לחוש את אווירת החגים באוויר, אז אם אתם מוצאים זמן בין הקניות או ההכנות לחופשה, יש לא מעט תערוכות מומלצות החודש שכדאי לכם לבקר בהן. ולמי שנוסע לארץ, המלצה חביבה לאמנות יפה גם שם. שיהיה חג שמח ושנה טובה.

Returning the Gaze

האמנית ג׳ורדן קאסטיל מגיעה משכונת...Read More »


רענן שקד: "בתור קוּטר מקצועי שמתפרנס מזה, אז הכי טוב לסבול באיזושהי רמה סבירה"

מאת: דלית גבירצמן

רענן שקד הוא אחד האנשים הכי מצחיקים שאני מכירה. נקודה. וזה לא בגלל שהוא גיסי. ואולי כן. בכל מפגש משפחתי או מצומצם יותר, אני מוצאת שהפרסונה הספרותית שלו לא שונה בהרבה מזו האמיתית. הוא שנון, מהיר, חריף, נרגן ומבריק בחיים, לא פחות ואולי יותר, מאשר מתגלה בטור האישי...Read More »


הופעות 2019-2020: הלהקות והאמנים שמגיעים אלינו בקרוב

מאת: איתי שמי

ב-23 ליוני 1968 הגיעה דוגמנית צעירה מסן פרנסיסקו בשם ג׳אנט ריגסבי לקונצרט הרוק הראשון בחייה. היא לא שיערה בנפשה שהמופע הזה ישנה את מהלך חייה. הקונצרט היה של להקת Them, ובין הצעירה היפה בת ה 19 לבין הסולן האירי האדמוני והביישן התפתח רומן. הם עברו לקיימברידג׳ מסצ'וסטס, התחתנו,...Read More »


10 ביקורי חובה בשכונת הייז ואלי בסן פרנסיסקו

מאת: דלית גבירצמן

כל יומיים בערך, אני מקבלת טקסט או אימייל על חגיגת יום הולדת, מפגש בנות או ביקור של הורים ובני משפחה, בצרוף בקשה להמלצות ליום כיף. ואני, אין מאושרת ממני, כי אין כמו לשתף בדברים טובים. תכל׳ס, אני מאמינה שבכל אחד ואחת מאיתנו חבוי כישרון מיוחד, מתנה שניתנה רק...Read More »


מֵאַיִן נָחַלְתִּי אֶת-שִׁירִי?: שיחה עם צרויה שלו

מאת: דלית גבירצמן

היא נראית כאילו קפצה היישר מתוך תמונה של מודיליאני. העור הצח, הפנים הארוכים והצרים, עצמות הלחיים הגבוהות והמודגשות, הצוואר הארוך והעיניים הנוגות שובים את ליבי כבר מן ההתחלה. בפניה עצורים עלומים שהופכים אותה לבת בלי גיל. צרויה שלו מסקרנת אותי הן כיוצרת ספרותית חשובה והן כאדם. היא מסתורית...Read More »


נובמבר 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

תערוכות החודש בסימן תעוזה אישית ותרבותית. האמנים המציגים מוכיחים לנו שבאמצעות עבודה פורצת גבולות אשר תמיד גובלת בסיכונים ובפוטנציאל להכשל וליפול, הם מצליחים לשנות אורחות חיים ולקדם את החברה ואת התרבות.

Soul of a nation: Art in the age of Black power

תערוכה זו, שזכתה לשבחים בינלאומיים, חוגגת אמנות...Read More »


שישי אישי: שש המלצות משובחות שיעשו לכם את הסתיו

מאת: דלית גבירצמן

יש תחושה של ציפיה באוויר, ואולי זאת רק אני. האוויר ספוג העשן משווע לגשם, וגם אני. סוללת החגים היהודיים עברה, וכבר מתייצבים בשורה החגים האמריקאים במלוא רעשם, צלצוליהם וריחותיהם העזים. ואני מחפשת לי קצת שלווה מכל הרעש. מתחילה להתכנס ולחפש את הדברים הקטנים שעושים לי טוב. והם רבים,...Read More »


מילי אביטל: "יש סיבה לכך שישראלים מרגישים שיש תקרה כשהם מנסים לטפס למעלה״

מאת: אביב פרץ

״סליחה! בוקר בלגן״, משגרת אליי השחקנית מילי אביטל מייל קצרני, כשמועד שיחת הטלפון שתיאמנו מתאחר בכמה דקות. מאוחר יותר היא מרחיבה, ״לבעלי יש סרט ענק שיוצא עכשיו שנקרא Bombshell, אז פתאום לוח הזמנים שלו, ולוח הזמנים שלי, לנסות לארגן הכול ביחד, כשיש לך ילדים קטנים… זה...Read More »


יפה עם תעודות: ראיון אילנה שושן לקראת הקרנת הסרט ״אישה עובדת״  

מאת: דלית גבירצמן

בתור מי שחיתה בעידן ה״היי ילדה, קחי אסימון ותתקשרי כשתגדלי״ וגדלה בתקופה שבה פזמונים כמו ״כשאת אומרת לא״ נחשבו לחינניים, קשה לי שלא להביט בהשתאות בדרך הארוכה שעשינו כחברה, מאז ועד היום. כל מאבק למען זכויות אדם באשר הן, הוא מאבק מעורר השראה. מה שמדהים הוא, שבמבט לאחור...Read More »


ועידת Z3 בפאלו אלטו: איך רוקמים מחדש חזון של תקווה?

מאת: טובה בירנבאום

אני לא אשכח את יום הזיכרון הראשון שלי בארצות הברית. זה היה עוד הרבה לפני הרילוקיישן, במסגרת ביקור בקהילה יהודית בניו יורק: תפילה, קדיש, התקווה. שירת ״התקווה״ בבית כנסת אמריקאי ביום הכי חשוף וכואב בשנה עימתה אותי מול השאלה – מה לי ולהם? מה להם וליום הזיכרון? מה...Read More »


Día de los Muertos: חוגגים את יום המתים

מאת: דלית גבירצמן

אני ממש לא רוצה לבאס אתכם ישר אחרי החגים, אבל חיכיתי שנה שלמה כדי לספר לכם על יום המתים. אם לא די היה בכל היופי והטבע, השלכת ומזג האוויר המלטף שהתברכנו בו בחבל הארץ היפה הזה, הרי ששלל התרבויות, החגים והמנהגים שסובבים אותנו רק מעצימים ומעשירים את החיים...Read More »


תמונת חייו: האתגר שהציב לעצמו צלם הטבע עמוס נחום הפך לסרט

מאת: דלית גבירצמן

בואו, קודם כל, נשים את כל הקלפים על השולחן. אני לא בן אדם של טבע וחיות. בעצם, תמחקו את זה. אנסה לומר זאת בצורה קצת יותר אמממ… חיובית. אני אוהבת בעלי חיים, אבל לא בביתי ולא על צלחתי. לא, גם זה לא נשמע משהו… אני באמת מעריצה אנשים...Read More »


המסע אל האמת של העיתונאי עמרי אסנהיים

מאת: אביב פרץ

אתה מבין שהייתה רעידת אדמה תוך כדי שאנחנו מדברים?

״באמת? לא, לא ידעתי. איך הרגשת את זה?״ 

לא שמת לב שהספלים רטטו?

״זה כי אני מזיז את השולחן״. 

לא, לא.

״באמת? יש פה כל הזמן?״

לא יודע אם כל הזמן, אבל זה קורה.

נרעדנו כך, בבית קפה...Read More »


אל תפספסו את אירוע ה-Trolley Dances שייערך בסוף השבוע

מאת: איתי שמי

בכל שנה, בסוף השבוע השלישי של  אוקטובר נערך בסן פרנסיסקו ארוע מקסים בשם Trolley Dances. לפני יותר מ-12 שנה, כשעוד היינו ממש טריים באזור, עוד עם הכיסוי של הניילונים, התגלגלנו די במקרה לארוע המדליק הזה ומאז אותו ביקור, כל שנה אנחנו מסמנים ביומן ומשתדלים לא להחמיץ אותו.

אז...Read More »


אוקטובר 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

תערוכות החודש בוחנות את החיים שלנו ומציגות שאלות קיומיות חשובות. איך הטכנולוגיות החדשות משפיעות על הזהות שלנו? איך מתרגמים רגשות למילים? איך אפשר לקחת משהו שבור ולתת לו חיים חדשים? ולבסוף – איך אפשר לחוות את פסטיבל ברנינג-מן גם בלי לנסוע למדבר בנבאדה?

The Body Electric

Read More »

פסטיבל הסרטים היהודי 2019: רשימת הסרטים שלא כדאי להחמיץ

מאת: דלית גבירצמן

אמרו שעבר זמנו. אמרו שהוא פאסה. אמרו שאין לו סיכוי, אבל אולם הקולנוע ממשיך למשוך אליו מליוני צופים נאמנים בשנה. אלו הם אותם האנשים, ואני בינהם, שלא מוכנים לוותר על החוויה של להיבלע בתוך אולם קולנוע חשוך אל מול מסך עצום ולהשאב אל תוך פנטזיה למשך שעה וחצי,...Read More »


שישי אישי: שש המלצות לשנה החדשה

מאת: דלית גבירצמן

גאון, פשוט גאון מי שהמציא את ראש השנה. כולנו זקוקים לכמה רגעי חסד, שבהם נעצור ממרוץ החיים ונביט אחורה על השנה החולפת. אפילו שיש לנו לפחות שלושה יישומונים שמזכירים לנו לחיות את הרגע, כולנו תכל׳ס חיים בעבר או בעתיד. מבלי שהרגשנו נעשה עלינו מחטף תודעתי, מחטף של ההווה....Read More »


המדריך לטרמפיסט בפלאיה: חוויות מהברנינג מן

מאת: איתי שמי

Photo by Andrew Wegst

ג'יי פי לא הלך לברנינג-מן השנה. הוא נשאר בבית, לבש בגדים מגוחכים, עשה אוהל מאולתר בסלון, שפך על עצמו קמח כדי ליצור אפקט של אבק וסיים את הפרודיה המשעשעת Burning Man Staycation DIY בכך שאמר שהכי...Read More »


העברים באים: שיחה עם יאיר קדר

מאת: דלית גבירצמן

אני זוכרת את הפעם הראשונה שנתקלתי בסדרה המופתית ״העברים״. ככה זה, תמיד זוכרים את הפעם הראשונה. זה היה סרט תיעודי יפיפה שנקרא ״לאה גולדברג בחמישה בתים״ מאת יאיר קדר. הסרט, כך למדתי, היה חלק מפרויקט מדהים שיזם קדר והוא מתמקד בביוגרפיות של סופרים ומשוררים עבריים. וכך נשאבתי, פרק...Read More »


מלחמתו של האנטי-סלב בחקיקה האנטי-דמוקרטית: שיחה עם עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון

מאת: אביב פרץ

אליעד שרגא הוא אנטי-סלב. כבר שלושים שנה שהוא מכהן כיו״ר התנועה לאיכות השלטון בישראל, פעיל בזירה הציבורית ומפציע לא מעט בתקשורת, ובכל זאת, אם תיתקלו בתמונתו סביר להניח שמה שיעבור לכם בראש יהיה: מי זה, האח האבוד של שמעון פרנס? זוהי בפירוש תעודת עניות לזמנים שאנחנו...Read More »


שיחה עם אלכס וול, מייסדת הארגון "אילומינושי" לעוסקים בתחום הקולינריה

מאת: דלית גבירצמן

מי מאיתנו לא חלם כילד להיות בחבורת סוד מוחלט בהחלט? מי לא חלמה על ירון זהבי, שהיה מושא חלומותינו הרבה לפני עוז זהבי? ובכן, לפני כמה שנים גיליתי חבורה סודית הקיימת כאן באזור המפרץ, שהאספקט המשותף לכל חבריה הוא, שהם כולם יהודים העוסקים באופן מקצועי בתחום המזון וההסעדה....Read More »


שישי אישי: כך תעבירו בנחת את ה-Labor Day

מאת: דלית גבירצמן

אחד הדברים הכי נפלאים בחיים כאן אלו הם סופי השבוע הארוכים. עם כל אהבתי לחגים היהודיים, ויש אהבה, הם תמיד כרוכים בעבודה מרובה, בתכנון, בישול, נקיונות ובאירוח. וכאן מגיעים החגים האמריקאיים, שלא די שבאופן אישי אין לי שום מחויבות לחגוג אותם, הם גם לא מצריכים עבודה מרובה כל...Read More »


ספטמבר 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

סופו של הקיץ מורגש היטב בזירת האמנות המקומית עם מגוון רחב ונהדר של תערוכות מרגשות. התערוכות המומלצות החודש מציגות אמנים אקספרימנטלים אמיצים אשר מותחים את גבולות החומר, מייצרים מפגשים מקוריים בין אנשים ומזמינים אותנו לדמיין מחדש את העולם.

Jim Campbell

האמן העכשווי ג׳ים קמפבל משתמש בטכנולוגיית LED בכדי לתווך...Read More »


עשרת הגדולים של קיץ 2019

מאת: דלית גבירצמן
זהו, הקיץ תם. עוד כמה חמסינים, שהם בבחינת הפירפורים האחרונים, וכבר נחוש את השינוי באוויר. המלכה החמה תאלץ לאסוף את הביקיני הורדרד, כובע הקש והמחצלת ולהצפין את הדרכון עד העונג הבא. וכעת, מאחורי הפרגוד, כבר מתכוננת פית הסתיו לצאת אל המסלול, לבושה בגלימה דקה בצבעי לבן, אפור ובז׳....Read More »

"כשאני מקשיב ל׳האשם תמיד׳, אני אומר לעצמי: אלוהים ישמור, איך הדבר הזה עבר?"

מאת: אביב פרץ

לפני חודשיים שרד יאיר ניצני ריאיון טלוויזיוני עוין עם ירון לונדון. ״אתם להקה מצוינת – של חובבים, איש מכם לא עוסק במוזיקה, אתה איש עסקים״, סנט לונדון בניצני ההמום, ואז השווה והעלה, ״אתם ממחזרים, מבצעים אותם שלושים-ארבעים שירים, לא יוצא לכם מהתחת?״

אי לכך, חשתי צורך לדרוש בשלומו של...Read More »


כך גיליתי את המטמון: ביקור ב-TreasureFest  

מאת: דלית גבירצמן, צילומים: דנה גוטליב

אחד הדברים שהכי אהבנו לעשות כשהגענו לכאן לפני טריליון שנים, היה לפקוד את השווקים והירידים. מזג האוויר (האיך נכנה אותו בלי לפגוע באף אחד… מושלם?) שהתברך בו חבל הארץ היפה הזה,  מאפשר את קיומם עשרה חודשים בשנה; כל עיר ושוק האיכרים שלה, וכל קיץ והירידים...Read More »


עבודה עברית: על לימודי האולפן בעברית המוצעים באיזור

מאת: דלית גבירצמן

על מה אתם חושבים כשאומרים לכם ״קיץ״? קיץ זה ים וקייטנות, נסיעות ובילויים עם משפחה וחברים. קיץ זה שמש, גלידה ואבטיח מתוק, ובעיקר, קיץ זה חופש מלימודים. לא ככה? ובכן, לא ממש ככה.

תכל׳ס, כל מי שאי פעם הכיר מורה מקרוב, יודע עד כמה אנחנו מחכים, מצפים וזקוקים לחופשת...Read More »


אוגוסט 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

התערוכות המומלצות החודש עוסקות כולן בנושאים מוכרים וידועים, אך מציעות לנו, הצופים, לבחון אותן בפרספקטיבה קצת אחרת. האם אקדחים יכולים לשמש כאובייקטים לריפוי וזיכרון? האם אריג יכול לשמש כחומה? האם אפשר להתגבר על חסמים? לחשוב מחדש על קונפליקטים? ולהשתמש בכוחם של האמפתיה והדמיון בכדי לנסות ולהבין?

Art of Peace

הדיון...Read More »


שיחה עם המוזיקאי אלון נחושתן

מאת: איתי שמי

אנחנו חיים בעולם קטן. מה זה קטן, פיצפון. אני לא מדבר על זה שתוך כדי שיחה קצרה עם שכני למושב בטיסה ארצה מספרד אנחנו מייד מגלים, ממש בלי להתכוון לכך, מכרים משותפים, זה כבר לא מעורר בי השתאות. 

אלון...Read More »


כיצד תהפכו לדוברים טובים? כל העצות ממאמנת המבטא ודיבור בפני קהל, ליסה וונץ

מאת: אביב פרץ

אני פוסע פנימה למשרדה של ליסה וֶונץ כמעט שלוש שנים אחרי שיצאתי ממנו בפעם האחרונה. אי אז הייתי עלם במצוקה, ישראלי שזה מקרוב עבר לסן פרנסיסקו, ומבועת מכך שהמבטא שלו אינו מראה סימני שיפור. באותה תקופה כתבתי מדור במגזין ״אלכסון״ על חוויות ההגירה שלי, אבל את...Read More »


יולי 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

חופשת הקיץ מביאה עמה תערוכות אמנות חמות במיוחד – תערוכת קעקועים, תערוכת מתנפחים ומופע ביזארי של רובוטים ששולטים בבני אדם.

Ed Hardy: Deeper Than Skin

תערוכה זו מציגה את עבודותיו ואת סיפור חייו של אמן הקעקועים המפורסם אד הארדי. ההתעניינות של הארדי בציור קעקועים החלה כאשר היה רק בן 10,...Read More »


תרבות, אוכל, קפה וקניות: המלצות חמות למבקרים בישראל

מאת: דלית גבירצמן

טוב, אבל פעם אחרונה ודי – היא אומרת לי, ואז שואלת אולי בכל זאת יש לי משהו לוקאלי? אבל ישראלי זה הלוקאלי החדש, אני אומרת לה בחיוך, ובליבי תוהה כיצד אסביר לעורכת הנפלאה שלי, שקוראת אותי כמו ספר פתוח, שלכתבה הזאת אני מחכה כל השנה? שכמו ילדה שמעמידים...Read More »


Stern Grove 2019: כל הפרטים על פסטיבל המוזיקה בסן פרנסיסקו

מאת: איתי שמי

החום של הימים האחרונים הוכיח לנו מעבר לכל ספק שהקיץ כבר כאן ביג טיים. איתו מגיעה גם עונת הפסטיבלים ומופעי החוצות החינמיים. אין כמעט עיר בעמק שלא יוצאת עם סדרת מופעי קיץ. זקנים מפזזים לצד זאטוטים זבי חוטם בעוד ההורים, אם התמזל מזלם והילדים לא מציקים, לוגמים יין...Read More »


עשר סדרות טלויזיה להעביר איתן את הקיץ

מאת: דלית גבירצמן

חופש. קיץ. היכן שתהיו ומה שתעשו, החיים לפתע משנים מצב צבירה. הקצב משתנה, ואיתו גם מצב התודעה. כל אותם הדברים שרצינו לעשות במהלך השנה ולא הספקנו, אלו שדחקנו מפאת קוצר הזמן לתחתית הרשימה, צפים לפתע ועולים, צפים ועולים וקוראים לנו לעשותם. חופשת הקיץ היא הזמן האולטימטיבי למלא מצברים,...Read More »


פסטיבל המוזיקה היהודית בלוס גאטוס מציין את שנתו השמינית בחגיגת קמפינג

מאת: מאיה טריפ

ביום ראשון בצהריים, מתחת לאף שלנו, יהפוך מגרש הכדורגל של ג׳ייסיסי לוס גאטוס לכמה שעות ל-venue לוהט שיארח אמנים בקנה מידה בינלאומי, יחד עם כוכבים מקומיים. זאת שנתו ה-8 של פסטיבל המוזיקה היהודית, והפעם יהיה האירוע בסימן קמפינג עם מתחם של ערסלים, אוהלים, משחקי טבע, ״מדורה״ ושירים מסביבה,...Read More »


פאלו אלטו, ערה? חגיגת שבועות כפולה עמוק אל תוך הלילה

מאת: טובה בירנבאום

בילדותי "תיקון ליל שבועות" היה דבר מיסתורי שרק אבי ואֵחַיי זכו להיות חלק ממנו. הגברים במשפחה ברי המזל היו חוזרים לפנות בוקר לאחר מה שהיה בדמיוני ליל הרפתקאות סוער, ואחרי ארוחה קלה הלכו לישון שינה מתוקה. בעיני רוחי ראיתי דרקונים יורקי אש, גלגלי ענק והמון ממתקים צבעוניים, וכמתבקש,...Read More »


יוני 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

חודש יוני מביא עמו תערוכות חדשות שופעות בצבעים וחומרים פחות שגרתיים. במוזיאון דה יאנג תועלה גם השנה תערוכת סידור הפרחים המפורסמת, בפייס גאלרי תערוכה של עבודות פורצלן מרהיבות ובסן פרנסיסקו תיפתח תערוכתו של הילד הרע של עולם האמנות- ריצ'רד פרינס. הציצו ברשימת התערוכות החדשות שכדאי לכם לבקר בהן...Read More »


דב אלבוים: "אם אחיה עד גיל 500 אעשה את אותם הדברים, אבל לאט"

מאת: דלית גבירצמן

כבר שבועות שאני מצויה ״בין השמשות״. אין לי יום ואין לי לילה, ובאזור הדמדומים – ש”בין לבין” – אני צופה ברצף במשך שעות רבות בתוכנית המרתקת שמנחה דב אלבוים מידי שבוע. בתוכנית הוא מארח את האנשים הכי מעניינים שיש, לשיחה אינטימית על פרשת השבוע. בכל שבוע, בקריאה אישית...Read More »


הצגה חדשה לאנסמבל במה עברית: הכירו את ״גן ריקי״

מאת: דלית גבירצמן

תגידו, מתי בפעם האחרונה נכנסתם לגן והקשבתם ברצינות לשיחות המתנהלות בין הילדים? מתי לאחרונה ראיתם את העולם (ואת עצמכם) דרך עיניים של זאטוטים בני ארבע? בתור מישהי שעבדה שנים רבות עם ילדי הגן ותלמידי כיתה א׳, אני יכולה להעיד שהחוויה הזאת יכולה להיות מאירת עיניים ומשעשעת מאוד, אך...Read More »


מאי 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

איזה כיף להמליץ  על תערוכות צבעוניות ומעניינות. ב-SFMOMA תעלה החודש תערוכה רטרוספקטיבית גדולה לאמן אנדי וורהול, בפרוייקט מינסוטה תעלה תערוכה העוסקת בכישלונות הייטקיסטיים, במוזיאון אוקלנד תערוכה על קהילת הלהט"בים ובפורט פוינט בסן פרנסיסקו יחל פרויקט ייחודי המזמין מהגרים מכל העולם לתרום פיסות בד וצמר המייצגות את הסיפור האישי...Read More »


אצא לי השוקה: שיחה עם ינון צדוק מייסד ״שוּק-שוּקה״

מאת: דלית גבירצמן, צילומים: Zaturanski Photography

בשבוע הכי עצוב בשנה, שבין יום השואה ליום הזכרון, בתקופה חשוכה של ירי בבתי כנסת, ציור של צלבי קרס וגילויי אנטישמיות כאן בעמק וברחבי העולם, הייתי זקוקה לרגע קטן של נחמה, לשביב של תקווה. בשבוע שבו היה נדמה שקולות הרוע בעולם גוברים על הקולות הקוראים...Read More »


איתי אנגל: "כדי להרוס את העולם מספיק מיעוט של אנשים"

מאת: אביב פרץ

את השנה האחרונה מעביר איתי אנגל הרחק משדות הקטל – בקמפוס אוניברסיטת מישיגן. במסגרת תוכנית יוקרתית לעיתונאים שאליה התקבל הוא חובש את ספסלי הלימודים, ושם על ממתינה את העבודה העיתונאית, ״שנה שכופה עליך פסק זמן״, הוא ספק מגדיר ספק מתרץ.

אנגל, שבחודש שעבר חגג 51, מסקר כבר שלושה...Read More »


פסטיבלי המוזיקה המומלצים בקיץ הקרוב

מאת איתי שמי

אחד מזכרונות הילדות המוזיקליים הראשונים שלי היה פסטיבל שירי הילדים מס' 3. אפילו היה לי את התקליט עם הציור הילדותי על העטיפה של ארבע בנות מחזיקות ידיים. למקום השלישי הגיע אבי טולדנו עם "חג יובל" ("חג, חג, חג יובל, על כל ארץ ישראל…", עד היום לא ברור לי...Read More »


על קצה הלשון: שיחה עם גיל חובב

מאת: דלית גבירצמן

הנה חמישה דברים שלא ידעתי על גיל חובב:

הוא גר בסן פרנסיסקו שלוש וחצי שנים בתחילת שנות התשעים.

הוא חושב שסושי זהו עונש שאלוהים נתן ליפנים בגלל פרל הרבור.

הוא לא אוכל שום דבר שיוצא מן הים ואפילו לא שותה מים.

לחם, גבינות ויין עושים אותו הכי מאושר.

אם באמת תרצו לפנק אותו,...Read More »


פתאום נהיה קיץ: שיחה אישית עם ערן צור

מאת: איתי שמי

ערן צור בחור עסוק. אני תופס אותו באוטו בדרך להופעה ב"פאבלה", פאב במשגב שבצפון, עומד בפקק ליד נתניה. מחר הוא כבר טס לארה"ב לסיבוב הופעות שמתחיל בחוף המזרחי ולקראת סופו הוא נוחת אצלנו בסיליקון ואלי.

זה כבר הביקור הרביעי שלך באזורנו אם אני לא טועה, איך זה מרגיש לך?...Read More »


שישי אישי: שישה מקומות ששווים ביקור במנלו פארק והסביבה

מאת: דלית גבירצמן

״מאז שעברת לעיר, זהו, את רק כותבת על העיר ובכלל לא מתייחסת אלינו יותר… שכחת כבר איך זה כשגרים בעמק, עם משפחה וילדים, ולא נוסעים לעיר כל שבוע?…״ כך היא אומרת לי, ואני, ליבי נחמץ. כל זאת, משום שאני לגמרי זוכרת, הכי זוכרת. שש עשרה שנים של שיכרון...Read More »


אפריל 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

מקבץ התערוכות החודש עוסק ברובו בחומרים מוכרים ותהליכי יצירה שחוזרים על עצמם שוב ושוב. התוצאות יפות ומפתיעות, ומזמינות את הצופים לחשוב על תרבות השפע שבה אנו חיים.

Material Domestication

תערוכה זו מציגה את עבודותיהם של שישה אמנים עכשוויים אשר מתמקדים בחומרים, במיומנויות של עשייה ובזהות אשר באה לידי ביטוי ביצירות...Read More »


שישי אישי: שישה דברים שיעשו לכם את האביב

מאת: דלית גבירצמן

שינוי, זה כל הקסם! כן, חברים, אני יודעת שבימים אלו זה נשמע כמו סיסמת בחירות בינונית, אבל בעולם שבו אנו חיים היום, לפעמים קצת קשה לדעת היכן עובר הגבול בין מציאות ודמיון. ואולי זאת שוב רק אני, אבל יש ריח של שינוי באוויר. בין האביב המתעתע שזה עתה...Read More »


Division Ave בקרוב במורגן היל: שיחה עם יוצרת הסרט מיכל בירנבאום

מאת: דלית גבירצמן

– תגידי, את חושבת שזאת אחות של טובה בירנבאום?

– מי? מנהלת התוכן היהודי בג׳יסיסי? לא, לא יודעת. נראה לך?

– שנייה, כבר מבררת…

האמת, שאפילו לא הייתי צריכה לחכות שתחזור אלי. מבט אחד חטוף בעיניים הכחולות הענקיות האלו, החיוך, הקול הרך, המתוק והמלטף, וכמובן – הנושא מעורר המחשבה מיד...Read More »


בתי קפה שווים בסן פרנסיסקו והסביבה - גרסת 3.0

מאת: דלית גבירצמן

תגידו, על מה אתם חושבים כשאומרים לכם ״סן פרנסיסקו״? האם עולים בדמיונכם רחובות מפותלים, ומסלולי מדרגות תלולים המשקיפים על נופים עוצרי נשימה? האם לפתע מתנשא לנגד עינכם גשר הזהב והוא יפה ממש כמו בסרט? האם אתם חולמים על ארוחה מפנקת באחת ממסעדות הגורמה עתירות כוכבי המישלן? ואולי אתם...Read More »


סן פרנסיסקו חוגגת יום הולדת 100 ללורנס פרלינגטי

מאת: איתי שמי

לורנס פרלינגטי חוגג יומולדת מאה. לורנס who? שאלה לגיטימית. יש אנשים שהשפעתם על עולם הרוח גדולה בהרבה מההכרה לה הם זוכים, לפחות בקרב הציבור הרחב. אולם סן פרנסיסקו לא שוכחת את גיבוריה ונותנת לפרלינגטי את הכבוד הראוי. חגיגות המאה ייערכו בכמה מקומות בעיר ובסוף הכתבה תוכלו למצוא פרטים...Read More »


כוכב נולד 2019: הכירו את המתמודדות והצוות המקצועי

אחרי שלוש תחרויות מוצלחות במיוחד זה כבר הפך למסורת. בשבת הקרובה תתקיים זו השנה הרביעית תחרות כוכב נולד מבית ה-ICC ובה יתחרו שבע מתמודדות על תואר הזמרת הטובה ביותר של העמק. חודשים רבים של אודישנים וחזרות, בליווי צמוד של צוות מוזיקלי מקצועי ובהפקתה של הדס וייסברג מה-ICC, יגיעו לסיומם בשבת...Read More »


"ברור לי שאני חייבת להתפתח כמוזיקאית גם מחוץ לגבולות ישראל": שיחה עם מארינה מקסימילאן

מאת: אביב פרץ

מארינה מקסימיליאן היא אישה שמונעת מאהבה, במובן הכי מילולי. לא פחות מ-13 פעמים מופיעה המילה ״אוהבת״ בתמליל השיחה שלי איתה, שיחה שארכה בסך הכול חצי שעה. היא ״אוהבת להיות פעלתנית״, ״אוהבת לסייע״, ״אוהבת לעשות קאברים לקלאסיקות״ ו״אוהבת את המוזר״. מעל הכול היא ״אוהבת אדם״, מה שניכר לאורך כל...Read More »


הודו לה כי טוב: ביקור במסעדה ההודית ROOH

מאת: דלית גבירצמן

חברים, יש לי חדשות טובות, הודי ואני כבר שוב ביחד. בתחילת הקשר, הרומן שלנו היה… סוער למדי. זה לא הוא, זאת לגמרי אני. בשלב הזה אני חייבת להודות, שעל אף שמנעד המטבחים והטעמים שהתנסיתי בהם בקריירה הקולינארית שלי, ובעיקר כגרגרנית מקצוענית, בהחלט יכול להחשב לקוסמופוליטי וחובק עולם. אבל,...Read More »


פרשת ויקהל: לא צריך לחכות לטראומה כדי ליצור חברה שוויונית

מאת: מעיין ארזי מלינרסקי

פרשת ‘ויקהל’ מהווה סגירה מושלמת של הפרשות הקודמות, ומתארת בדקדוק רב את עבודת הבניה והקמתו של המשכן, לאחר הכנות רבות. מיד בפתיחת הפרשה משה אוסף את העם ונותן את האות לפתיחת גיוס ההמונים הראשון בהיסטוריה – “וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה, אֶל-כָּל-עֲדַת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר:  זֶה הַדָּבָר, אֲשֶׁר-צִוָּה יְהוָה לֵאמֹר. קְחוּ...Read More »


מרץ 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

תערוכות מרתקות החודש ברחבי העמק, מביאות אלינו אמנות עכשווית חזקה במיוחד אשר בוחנת את הקשר בינינו לבין רובוטים, טכנולוגיה, תיאוריות פיזיקליות, ריקוד ואקטיביזם חברתי.

Discrete Figures

שלא כהרגלי, הפעם אני ממליצה על אירוע שהולך להתקיים בעוד חודשיים, מכירת הכרטיסים עוד לא החלה אבל ברור לי שהאירוע הזה הולך להיות...Read More »


משהו ממני: הסיפור על מני יקותיאל

מאת: דלית גבירצמן

כבר כמה שבועות שאני לא מפסיקה לחשוב עליו, לדבר עליו, לכעוס ולכאוב את הכאב של מני. אני כבר לא זוכרת מתי בדיוק שמעתי עליו לראשונה, אבל אני יודעת שמאותו הרגע, כל מה שרציתי זה לספר את הסיפור שלו לכולם. רציתי להזמין את כל חברי למסעדה של מני, להיפגש...Read More »


פרשת כי תישא: מה לחטא העגל ולבחירות בישראל?

מאת: אברהם אייזן

פרשת ‘כי תישא’ גדושה בהתרחשויות: המשך הלכות בניית המשכן וההתגייסות הכללית לבניינו, מגוון רחב של הלכות העוסקות במועדי השנה ותיאורו של האירוע המכונן, חטא העגל, המציב אתגר מנהיגותי לצמד האחים משה ואהרון.

זמן קצר לאחר היציאה הדרמטית ממצרים עולה משה למרום על מנת להביא לעם את דבר האל, אולם הוא...Read More »


מרץ-מאי 2019: ההצגות ומחזות הזמר המומלצים לילדים

אין כמו בילוי חורפי בתיאטרון ולא בכדי מציעים התיאטראות באיזור מגוון רחב של הצגות מכל הז'אנרים ולכל הגילאים. מהצגות המבוססות על ספרים מוכרים כמו הארי פוטר והברווזון המכוער, דרך מחזות זמר המספרים על נשים מעוררות השראה ועד למופע אקרובטיקה של סירק דה סוליי- המגוון הוא רחב והסיכוי שכל ילד ימצא...Read More »


שישי אישי: חישוב חלום מחדש

מאת: דלית גבירצמן

זאת שוב התקופה הזאת בשנה, שבה כבר מתחילים לתכנן בבתי הספר את שנת הלימודים הבאה וכל המורים נדרשים למלא טופס הצהרת כוונות. מחצית השנה העברית חלפה, והופכים תקליט לחציה השני. שוב אני מתבקשת להחליט, ככה פתאום באמצע החיים, כיצד אני רוצה שתראה השנה הבאה בחיי? בדיוק כמו קודמתה...Read More »


פרשת תצוה: מחשבות לקראת יום הצדק החברתי הבין-לאומי

מאת: יובל לינדן

הזכרונות של רובנו מסיפורי התנ”ך’ באופן טבעי נוטים להתמקד בסיפורים האנושיים: המריבות המשפחתיות של סיפורי האבות והאמהות, האפוס הלאומי של עם ישראל ביציאה ממצרים לנדודיו המדבריים וכמובן גם המלחמות והתככים של השופטים והמלכים לבית ישראל ויהודה.

הפרשה שלנו השבוע, פרשת ‘תצוה’, לצערנו, לא עונה על אף אחת מהקטגוריות...Read More »


פרשת תרומה: כבר לא מסתמכים על הדוד העשיר מאמריקה

מאת: אברהם אייזן

לכל אורכה של מדינת ישראל פרושים מבנים ומיזמים שנבנו הודות לנדיבות ליבם של תורמים שמרביתם חיים מעבר לים ובנדיבות לבם שלחו את כספם לטובת רווחתם של תושבי הארץ: פה מתנ”ס ושם ציוד למחלקת ילדים בבית חולים. המוני שלטים זעירים המעטרים את הנוף עד שהם הפכו לחלק מהמראות הקבועים של...Read More »


פברואר 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

החודש אני שמחה להמליץ על תערוכות כיפיות וצבעוניות במיוחד. מגוון עשיר של מדיות החל מאופנה, פיסול וציור ועד לעבודות מולטי-מדיה ומציאות מדומה. האמנים המשתמשים במדיות אלו בוחנים כיצד הנוף היומיומי שלנו משתנה בהתאם למסורות שמהן אנו מגיעים, למצבים עמם אנחנו מתמודדים ולטכנולוגיות בהן אנו משתמשים.

Kimono Refashioned

בתחילת שנות...Read More »


ינואר-יולי 2019: האמנים והלהקות שמגיעים לאיזורנו

מאת: איתי שמי

החודשים הקרובים מזמנים למחוזותינו מבחר מכובד למדי של אמנים. אין כמו ימי החורף הקרים, כשאפשרויות הבילוי באויר הפתוח מוגבלות, כדי לצאת לראות איזו הופעה טובה. זו אינה סקירה מלאה כמובן, ואת חלק מהאמנים אין שום צורך שאציג, לכן רק אזכיר אותם בקצרה ואתרכז בהופעות שמשכו את תשומת ליבי.

Read More »


יום השואה הבינלאומי: ראיון עם נורית יוגנד יוצרת הסרט "צלילי הנצחון"

מאת: אביב פרץ

לכאורה מדובר בעוד סרט שואה, אלא שלצופה שהכין את עצמו נפשית לקראת הצפייה מצפה הפתעה. נורית יוּגנד, יוצרת הסרט, בחרה במודע לא ללכת בתלם. "רציתי ליצור סרט מנקודת מבט לגמרי שונה", היא מסבירה, "סרט שאפשר לצפות בו מהתחלה ועד הסוף מבלי לראות זוועות, לגעת בעצב ובטראומה מבלי לזעזע את...Read More »


המירוץ לחיים של יואל ויעל

מאת: דלית גבירצמן, צילומים: מירי אקשטיין

בעיני רבים, ובעיקר בעיני עצמי, המנדט שלי ב״בעניינים״ הוא לנסות ולפזר שמחה ואושר דרך כתיבה על דברים כיפיים; אוכל טוב, מתכונים שווים, בתי קפה משובחים, הצגות טובות, סרטים, ספרים, יו ניים איט! אך בוקר אחד לפני כשבוע, קיבלתי הודעה שאמרה ״תרצי לראיין אותם?״ והיא הגיעה...Read More »


זמן ל"סליחות": הצגה חדשה לאנסמבל ״במה עברית״

מאת: דלית גבירצמן

בעיקרון, אם יש משהו שאני משתדלת באדיקות רבה שלא לעשות, זה לקרוא ביקורות על סרטים, ספרים או הצגות מבעוד מועד. גם לא נוהגת להציץ אף פעם לסוף הסרט או הספר כדי לראות כיצד הוא מסתיים. אני אוהבת לבוא ליצירה חפה ונקייה, ככל האפשר, מרעשי רקע ודעות קדומות. אפילו...Read More »


חוזרים לשגרה: שני אירועים בניחוח יהודי שלא כדאי לפספס

מאת: דלית גבירצמן

שלום חברים, הפי ניו ייר!

האם גם לכם קצת קשה לנחות מחופשות החורף למינהן בחזרה לשגרה? האם גם אתם מרגישים, כמוני, שעוד כמה ימים, רק עוד כמה ימים של מנוחה ובילוי היו מתקבלים בברכה, שלא לומר בששון ובשמחה? האם גם לכם ממתינות ערמות של משימות, תכנונים ויעדים לשנה החדשה?...Read More »


ינואר 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

שנת 2019 נפתחת עם תערוכות מרתקות. מקבץ התערוכות המומלצות עוסקות הפעם בשאלות הקשורות בהתנהגות – מהי המשמעות של ההליכה? איך אפשר לראות אמנות ולחוות אותה בצורה קצת אחרת? איך התנהגות של אנשים בהיסטוריה השפיעה על שינויים חברתיים גורפים? ואיך יתנהגו האנשים של העתיד?

Inter-Natural

מהם הגבולות של האנושיות? איך...Read More »


שישי אישי: סיכום שנתי

מאת: דלית גבירצמן

סיכומי השנה האזרחית תמיד הרגישו לי כמו מועד ב׳ לראש השנה. כל מי שפספסו, כשלו או סתם רוצים לשפר ציון, ניתנת להם הזדמנות נוספת לגשת אל השנה החדשה קצת יותר מוכנים. זהו נסיון נוסף להשקיף קצת על השנה החולפת, לערוך סיכום ביניים ולכוון מטרות לשנה הבאה. בין אם...Read More »


הופעות 2018-2019: הלהקות והאמנים שמגיעים אלינו בקרוב

מאת: איתי שמי

כבר די מאוחר ומתחיל לטפטף. אני מנסה להזכר איפה חניתי. רק שלא אמצא דו"ח על השמשה, או גרוע מכך שגררו לי את האוטו. קצת חסמתי את דרך הכניסה לאחד הבתים. הטפטוף הופך למבול, ואני עושה קיצור בסמטה צרה. לפתע יד חזקה לופתת אותי מאחור ומצמידה אותי לקיר. איש...Read More »


הינשופים: אנסמבל הפלייבק של עמק הסיליקון

מאת: דלית גבירצמן

אני לא יודעת מתי בפעם האחרונה נכנסתם לחדר סתמי למדי, שעל אף שלא הכרתם את כולם, היתה בו אנרגיה מחשמלת, פתיחות והכלה, הומור, רגישות, הקשבה ודיוק שגרמו לכם להתרגש ולגמרי לרצות לצאת מאזור הנוחות שלכם. כך הרגשתי כשהוזמנתי להצטרף לחזרה של ״הינשופים״. ״הינשופים״ הם קבוצת ישראלים בעלי רקע...Read More »


שישי אישי: 6 המלצות לבילוי חורפי

מאת: דלית גבירצמן

אצל מי כבר התחילה הספירה לאחור עד לחופשת החורף? מי כבר לא יכולה לנשום מרוב סופגניות ולביבות? מי כבר חולם על כל הספרים שיקרא, הסרטים שיראה וההסכּתים (פודקאסטים) שיאזין להם? מי מפנטזת על חופשת סקי חלומית וגלישה במדרונות תלולים או על חופשה חמימה באיזה אי טרופי או אתר...Read More »


בגוב האריות: שיחה צפופה עם פרופ' אריה אלדד

מאת: אביב פרץ

״שלום, אני אריה אלדד ואני היום השוטר הטוב/הרע״, כך – לסירוגין – נפתחים הפוסטים שמפרסם אריה אלדד בפייסבוק כמעט מדי יום. כמי שמאז ומעולם הסתופף באזורי הסְפר של השיח הפוליטי בישראל, וכמי שמתבטא בכנות נעדרת פילטרים, אין לו שום בעיה להכריז על עצמו כשוטר הרע אפילו בסוגיות הכי...Read More »


משתבחים כמו יין טוב: הכירו את חיים ואלישבע גור-אריה

מאת: אביב פרץ

על גבעה ירוקה בצפון קליפורניה, מוקפת בכרמים וחורשות, שוכנת לה הנחלה של חיים ואלישבע גור-אריה. כמעט חודשיים חלפו מאז נסעתי לבקר אותם במחוז אמדור, המשתרע למרגלות רכס הרי הסיירה נבאדה, והחוויה עדיין מתנועעת בתודעתי.

צילום: אלישבע גור-אריה

היה זה יום ראשון של...Read More »


שישי אישי: מדריך המתנות ה(כמעט)שלם לעונת החגים

מאת: דלית גבירצמן

חנוכה הגיע,

חג למתנות.

חנוכה הגיע,

חג למתנות!

חג חנוכה, הוא אחד החגים האהובים על כולנו. וכי מה יש פה לא לאהוב? שמונה ימים של הדלקת נרות, זלילת סופגניות ולביבות ו…. המון מתנות; לילדים, לחברים ולמורים. איכשהו, ולא ממש ברור לי מתי וכיצד, הסתחררנו משפע האורות, צילצולי הפעמונים והסיילים המפתים, ונשאבנו גם...Read More »


כנס ציונות 3.0: מהדקים את הקשר בין יהדות ארה"ב וישראל

אחת לשנה, מתכנסים מאות רבות מחברי הקהילה הישראלית והיהודית מאיזור המפרץ יחד עם טובי הדוברים מכל רחבי ארה"ב ומישראל, ליום מרתק, אקטואלי בו הם לוקחים חלק בשיח חדשני, אמיץ ויצירתי אודות שני המרכזים היהודיים העיקריים בעולם-  היהודים בישראל והקהילה היהודית בארה"ב. בכנס ציונות 3.0 אשר יתקיים ב-9 בדצמבר ב-OFJCC  בפאלו...Read More »


שישי אישי בסימן הודיה

מאת: דלית גבירצמן

למילים יש כל כך הרבה כוח, אבל לפעמים גם מילים מתעייפות. ואולי רק אנחנו הם אלה שמתעייפים והמילים – הן פשוט רק מילים. יש שבועות שקשה למצוא בהם תקווה ויופי, והשבוע החולף היה אחד מהם, אבל זה רק אומר שצריך להתאמץ יותר. בין הירי ההמוני, הרקטות, השריפות, ההרוגים...Read More »


שישי-אישי: חגיגות יום הולדת לאיש היקר

מאת: דלית גבירצמן

איזה חמודים אתם, שאתם מתרגשים וחוגגים ככה אחד לשני ימי הולדת, אומרת לי מ׳ היפה, ואני שומעת או אולי רק מדמיינת את המילה ״עדיין״ תקועה לה שם באמצע המשפט, כמו תירס בין השיניים. אני מביטה בה, והיא כל כך יפה וכל כך צעירה, ונזכרת מה חשבתי אני כשהייתי...Read More »


"אני לא רוצה להזדקן באמריקה": ראיון עם העיתונאי שלומי אלדר

מאת: אביב פרץ

בין מפעלותיו הרבים של שלומי אלדר – עיתונאי, כתב, פרשן ובמאי – כתובה בספר דברי הימים גם השתתפותו בעונת ה-VIP של ״מאסטר שף״. ״אני לא בטוח שעשיתי נכון״, הוא מפטיר היום כלפי האפיזודה הזו מ-2015. מצד אחד, אולי אין זה יאה לפתוח את הכתבה דווקא עם האזכור הזה....Read More »


פרשת חיי שרה: קריאת ההשכמה ששינתה את יהדות אמריקה

מאת: טובה בירנבאום

כשהייתי בת 17 רצחו את ראש הממשלה שלי והחיים שלי השתנו ברגע. באותו ערב הבנתי, לחרדתי, שלא כל מה שהמבוגרים אומרים הוא בהכרח נכון או צודק, ובכאב גדול יצאתי למסע ברור זהות שהוביל אותי, בסופו של דבר, להיות מי שאני היום.

רצח רבין יצר משבר עמוק בקרב רבים;...Read More »


נובמבר 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

המלצות החודש מגוונות ומעניינות ונוגעות בעיקר בעולם העכשווי המשתנה והמרתק שאנחנו חיים בו. תערוכת אמנות דיגטלית אשר מנסה לייצר טבע מלאכותי, תערוכה אקטיביסטית המקדמת את החופש והדמוקרטיה, פסטיבל אוונט-גארד אנרגטי ובועט במיוחד ובנוסף, אני שמחה ומתרגשת להמליץ על תערוכה שגם אני משתתפת בה. בואו בהמוניכם 🙂

ontinuous Life and...Read More »


שישי-אישי: ערכת פינוק מיוחדת לסתיו

מאת: דלית גבירצמן

אח, איזה כיף שסתיו עכשיו. על העולם הושמה לפתע עדשה מרככת שמעדנת ומחמיאה לטבע ולאדם. זמן סתיו מעגל פינות ומחליק את הדרכים המאובקות מהקיץ הלוהט והבוהק אל החורף הקר והמתכנס. סתיו הוא העונה הכי סקסית בשנה. אחרי קיץ בוהק, נוצץ ופורץ החוצה, מגיע הסתיו המלטף, המענג, המזמין אותך...Read More »


שמו הולך אחריו: שיחה עם עמיר, בנו של אפרים קישון

מאת: דלית גבירצמן

כבר שבוע ימים שאני נושמת, חושבת, וחולמת בקישונית. אפילו החי״תים שלי נעשו לפתע רפות יותר. מאז שצפיתי בסרט ״קישון״, אפשר לומר שגיליתי מחדש את האיש המוכשר והמופלא הזה, שהמציא את ההומור הישראלי. עוד לפני חנוך לוין, לפני ״החמישייה הקאמרית״ ו״ארץ נהדרת״, היה זה דווקא העולה החדש מהונגריה, ניצול...Read More »


מה צפוי בפסטיבל Hardly Strictly Bluegrass 2018?

מאת: איתי שמי

אחד מסימני ההיכר התרבותיים של סן פרנסיסקו הוא פסטיבל ה-Hardly Strictly Bluegrass או בקיצור HSB. כבר כתבתי עליו כאן בעבר, כך שמי שכבר היה יכול לוותר על האינפורמציה הכללית ולגשת לרשימת הופעות מומלצות (בעיני כמובן, אבל אם לא תצאו מרוצים אתם יכולים לדרוש את כספיכם חזרה מהנהלת העיתון).

Read More »


שישי אישי: המלצות בסימן נשי

מאת: דלית גבירצמן

השבוע ב״שישי-אישי״ (היוצא בול ביום הכי אישי!) אני רוצה להזמין אתכם לחגוג איתי יופי ועוצמה נשית. סוג של אוקטוברפסט, אם תרצו, אך עם טוויסט נשי. אבל, ראשית כל, אני חייבת לכם איזשהו ווידוי קטן. כל מי שמכיר אותי, יודע שאני לגמרי לא טיפוס לוחמני. בורחת מקונפליקטים כמו מאש,...Read More »


אוקטובר 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

התערוכות הנבחרות החודש מזמינות אותנו להסתכל פעם אחת ואז לחזור ולהסתכל שוב, דברים הם לא בהכרח מה שהם נראים. אמנים צעירים כמו גם אמנים ותיקים ומפורסמים מזמינים אותנו להרהר על הדרך שבה אנחנו מסתכלים על העולם ומפרשים אותו.

CUTAWAY

הנרי מאטיס אמר פעם: ״תמיד יהיו פרחים למי שבאמת רוצה...Read More »


כל הפרטים על פסטיבל הסרטים היהודי 2018

פסטיבל הסרטים היהודי של עמק הסיליקון אוטוטו יוצא לדרך ועם רשימת סרטים ארוכה ומפוארת שמוצעת השנה נראה שבהחלט יש למה לצפות. הפסטיבל ייפתח ב-14 באוקטובר עם הקרנת הסרט התיעודי על סמי דייויס ג'וניור ויינעל ב-11 בנובמבר. במהלך הפסטיבל יוקרנו 29 סרטים ב-49 הקרנות, כולל שלוש הקרנות לתלמידי חטיבות הביניים והתיכון.

מרבית...Read More »


המיועד לגדולות: שיחה עם דור גבירצמן

מאת: דלית גבירצמן

הוא נחשב לעילוי כבר מגיל צעיר. הוא ניחן בחוכמה ובחדות מחשבתית שהיא הרבה מעבר לשנותיו. הוא מרשים בחזות שלו ובעומקם של הנושאים המעסיקים אותו תדיר כמו: אמון ואמונה, משמעות החיים, וכן ידידות ואהבה. יש בו אמת ויושרה שמניעות ודוחפות אותו לקבל החלטות קשות, ובלבד, שישאר נאמן לעצמו ולתשוקותיו.

Read More »

האוצרת: שיחה עם יערה קידר

מאת: אביב פרץ

צילום: גיל חיון

באוקטובר 2015, חצי שנה לפני שהלכה לעולמה ולאחר שלושה עשורים שלא דִּגמנה, פתחה השחקנית רונית אלקבץ את שבוע האופנה של תל אביב. היא טופפה על מסלול התצוגה בשמלה צהובה מתנפנפת והִפְּנטה את הקהל, במה שבדיעבד הייתה אחת ההופעות...Read More »


שישי אישי: ששה דברים שעשו לי את השבוע

מאת: דלית גבירצמן

לחודש תשרי יש אווירה וניגון מיוחד משלו, ויש במהלכו שבועות הנעים בקצב שונה, במרווחים הנקבעים על ידי לוח השנה היהודי. החגים היהודיים מכתיבים את חיינו במקטעים קבועים, קצת כמו בשפת מורס. מי שילדיו לומדים בבית ספר יהודי, מי ששומר מצוות, וודאי מי שחי בארץ, רגיל לרקוד את ״ריקוד...Read More »


עלילות רם אורן בעמק הסיליקון

מאת: דלית גבירצמן

בצעדים מהוססים, היא פסעה אל עבר הבית. עיניה בחנו את החצר ועגלת הילדים ומבטה פנה אל ערימת הנעליים שהונחו בערימה בכניסה. חום נעים מילא את קירבה כשהעלתה זיכרונות מן התקופה שבה חיה היא ומשפחתה בבית דומה, לא רחוק משם. הוא פתח את הדלת ולחץ את ידה בחוזקה. זאת...Read More »


שישי אישי: שנה חדשה, פינה חדשה

מאת: דלית גבירצמן

אני, אל תראו אותי ככה. כמו מדונה אני. מידי כמה שנים משנה לוק וסגנון, מוצאת את עצמי זזה לכיוונים שונים ולמקומות חדשים, בודקת, מבררת, מנסה, מתנסה, מרחרחת, טועמת מהכול, ובעיקרון – משתדלת לומר בחיים יותר ״כן״ מ״לא״. כי למה לא, בעצם? כל כך הרבה דברים מעניינים קורים מסביבנו...Read More »


ספטמבר 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

שבוע האופנה חל פעמיים בשנה – בפברואר ובספטמבר,  זו אולי הסיבה בגללה החודש נפתחות כל כך הרבה תערוכות מעניינות העוסקות באופנה, ביופי ובלבוש. במוזיאון היהודי מציגים לנו את קוד הלבוש היהודי, בדה-יאנג תערוכה העוסקת באופנה מוסלמית בת זמננו, תערוכה נוספת מציגה לנו ערכים של יופי ושל אמת כפי...Read More »


עוד סיבוב: ראיון עם דן תורן

מאת: אביב פרץ

״אפשר לשאול בן כמה תהיה?״

״אני אהיה בן 57״.

״לאאא נכון!!!״

״למה לא? זה גיל מאוד יפה, עוד עומד לי״.

״קודם כל, אני מאוד שמחה בשבילך. זו מחמאה כשאומרים ׳אתה לא נראה בן 57׳? הרוח שלך לא נראית בת 57״.

(מתוך ראיון של דן תורן עם איריס קול בתוכנית הרדיו שלה, ספטמבר 2017)

Read More »

כל הג׳אז הזה: שיחה עם הפסנתרן עמרי גל-עוז

מאת: דלית גבירצמן

אם אתם הורים לילדים צעירים, אני מציעה שתסתכלו טוב, טוב, על הילדים הקטנטנים שאתם אוספים מבית הספר או מהחוגים ומסיעים במושב האחורי של המיני-ואן שלכם. כבר עכשיו, כדאי שתלמדו להכיר את החברים שבאים לשחק עם הילדים שלכם אחר הצהריים, כי אתם אף פעם לא יודעים לאן החבר׳ה האלו...Read More »


מפועל בניין לזמר מוערך: סיפורו המופלא של סיקסטו רודריגז לקראת הופעתו בסן פרנסיסקו

מאת: איתי שמי

השנה היא 1976, שעת לילה מאוחרת, בר אפלולי באזור תעשייתי בדטרויט. לא מקום שהייתם מרשים לבנות שלכם להסתובב בו בלילה. זמר חצי שיכור עולה לבמה, בקושי יש קהל. גם מי שמגיע, משוחח בקולניות עם חבריו לשולחן ומתעלם מהנעשה על הבמה. הזמר מכוון את הגיטרה ושר כשגבו אל הקהל....Read More »


מחממים מנועים לקראת בחירות אמצע הקדנציה בנובמבר

מאת: יפתח דיין

בנובמבר הקרוב יעמוד טראמפ בפני האתגר האלקטורלי המשמעותי ביותר שלו מאז היבחרו לנשיאות: בחירות אמצע הקדנציה. מדובר באבן דרך חשובה בכהונתו של כל נשיא. כמו אצל קודמיו של טראמפ – כך גם אצלו, הבחירות תיתפסנה כמשאל עם על תפקודו בשנתיים הראשונות לכהונתו, וההיסטוריה מלמדת שבדרך כלל אין הבוחר...Read More »


אוגוסט 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

החודש בחרתי להמליץ לכם על תערוכות אשר עוסקות בפערים חברתיים. בימים בהם אנחנו שומעים על חדשות העוסקות בנושאים אלו מארצנו הקטנטונת, חשבתי לעצמי שיהיה מעניין לראות כיצד עולם האמנות מתייחס לנושאים אלו ממש. התערוכות המומלצות עוסקות בשאלות של זהות, פערים חברתיים, פערים בין דורות, מסורות ואמונות ופירושן בעולם...Read More »


Coffee עם אופי: עשרה בתי קפה שווים בסן פרנסיסקו והסביבה

מאת: דלית גבירצמן

אם תשאלו אותי, אומר לכם בכנות שסן פרנסיסקו הכי נהדרת דווקא בקיץ. בשעה שתל אביב נאנקת תחת עומס החום הכבד והלחות הבלתי נסבלת, ואפילו בעמק היפה שלנו – שהבטיחו לנו פעם ש״בכלל לא צריך כאן מזגן״ – הטמפרטורות הולכות ומאמירות משנה לשנה, בסן פרנסיסקו, צריך ת-מיד לצאת מהבית...Read More »


בשבילי, סלט ישראלי!

מאת: דלית גבירצמן

מי לא מכיר את שרון אשכנזי? שרון אשכנזי זה מותג. מותג של תחנת כוח שמזיזה הרים. שרון היא שמש חמה שמזינה פלנטה שלמה של אנשים שנהנים מאורה ומחומה. היא מנוע, כור גרעיני ומקור בלתי נדלה של אנרגיה גדולה שגורמת לדברים לקרות. שרון היא הרבה דברים בשביל כל כך...Read More »


'הזמזום העברי': אתגר זהותם של ישראלים אמריקאים

מאת: ד"ר רות קלדרון

יהודי ישראלי נולד לתוך 'זמזום' בלתי פוסק של תרבות עברית. זוהי תוצאה של הוויה עשירה וסמיכה, המתקיימת בנפרד אך לא בניכור מן המערכת הדתית. השפה העברית היא תיבת תהודה שמהדהדת לאדם מילים, מושגים, שמות ומקומות מן העת העתיקה לכאן ולעכשיו. זה מתחיל משמו הפרטי ושם הרחוב בו...Read More »


מוזיאונים לאומנות באזור העמק המומלצים גם לילדים

מאת: טלי שמי

שלוש בנותיי נחשפו לחוויית הביקור במוזיאונים לאמנות עוד מתוך מנשא הבטן. כשגדלו קצת נהגנו לקחת אותן למוזיאונים קטנים באזורינו כשבאמתחתינו בלוק נייר ועפרונות. היינו מוצאות לנו פינה שקטה ויושבות ומציירות יחד משהו מתוך החוויה – לעיתים בתגובה לעבודה ספציפית ולעיתים, סתם, בלי...Read More »


יולי 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

מרחב האמנות החודש מגוון במיוחד, החל ביריד ספרי אמנים שמתאים לכל המשפחה, דרך מיצבי אור מרתקים ומסתוריים ועד למופע תיאטרלי לאמיצים בלבד שעד שלא נראה אותו, לא נוכל לעמוד על טיבו.

 California Dreamin`: Won Ju Lim

 

בתערוכה מיוחדת, מסתורית ועדינה של האמנית וון ג׳ו לים הבוחנת את הצמתים שבין המציאות...Read More »


עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום: שיחה עם ד"ר ליאון וינר דאו

מאת: טובה בירנבאום

כשליאון וינר דאו היה בן 16, הוא חזר הביתה ליוסטון, טקסס לאחר תוכנית בת שישה שבועות בארץ והודיע להוריו שהחליט לעלות לישראל. הוא הבטיח לסיים תיכון וקולג' בארה"ב, וההורים – אמנם ציונים תומכי ישראל אך עלייה מעולם לא עלתה על דל מחשבתם – הניחו שזהו שיגעון חולף. ליאון...Read More »


מזל טוב, את אימא – והשתנה לך המוח: ראיון עם חוקר המוח, פרופ' עדי מזרחי

מאת: אביב פרץ

״לפני עשר שנים לא הייתי יכול לדמיין את מה שאני עושה היום״, מכריז בעיצומו של הריאיון חוקר המוח, פרופ' עדי מזרחי, אולי בתגובה להישמטות הלסת שלי למשמע שיטות המחקר החדשניות שהוא מתאר בפניי. זוהי שעת בין ערביים חמימה בפאלו אלטו. אנחנו מאכלסים לבדנו את מפלס הגלריה ב״קפה ונציה״,...Read More »


Stern Grove Festival 2018: כל הפרטים ורשימת האמנים

מאת: איתי שמי

הקיץ כבר כאן וטוב שכך. אני מת על הקיץ, במיוחד זה שלנו, פה בקליפורניה. אמנם האוקיינוס תמיד קר ואין כמו שכשוך במימיו החמימים של הים התיכון, אבל מזג-האוויר המתון והאוויר היבש נותנים לנו הזדמנות לבלות בחוץ מבלי שהחולצה תידבק לגב. הקיץ כאן הוא גם עונת הפסטיבלים ומופעי החוצות...Read More »


שיחת סיכום: גומרים, הולכים!

מאת: דלית גבירצמן

 

לא אוהבת פרידות

וקשה לי עם דמעות

לא אוהבת סיכומים

ולא טובה בסיומים

והכי פחות אוהבת

שהימים נעשים כל כך חמים,

אבל בין אם ארצה בכך ובין אם לאו

יש קיץ שלם המפריד עכשיו

ביני לבין הסתיו

אז נעשה את זה קצר,

שלא יכאב.

גומרים, הולכים!

 

אני מביטה בתמונות של תלמידים

שהפכו פתאום לבוגרים

ולא ברור לי איך עפו השנים

והם כבר...Read More »


כל הפרטים על פסטיבל המוזיקה ב-APJCC לוס גאטוס

ה-JCC בלוס גאטוס ממשיך גם השנה מסורת של שבע שנים בפסטיבל המוסיקה הגדול אשר יתקיים ב-10 ביוני בין השעות 2 ל-7 בערב בקמפוס שבלוס גאטוס. האירוע, אשר יכלול בין היתר הופעות חיות, פעילויות לכל המשפחה, דוכני אוכל, בירה ויין יהיה השנה בנושא ים ולכן כל הפעילויות בו יסובו סביבו-  לילדים...Read More »


יוני 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

אז מה קורה החודש בעולם האמנות? נראה שרובוטים, מכונות ושאר טכנולוגיות השתלטו על הזירה!פסטיבלים של אמנות וטכנולוגיה, מיצבים של עולמות בלתי אפשריים, מכונות שמייצרות שירה ומשחקים עתידניים שמציעים לנו לנחש איך החברה והעולם בו אנו חיים ייראו בעתיד ופסטיבל עם רובוטים, מכונות עתידניות, מיצגי בינה מלאכותית ומציאות מדומה...Read More »


"לא מפריע לי שבמפות הפלסטיניות המילה 'ישראל' אינה מופיעה": שיחה עם הסופר יוסי קליין הלוי

מאת: טובה בירנבאום

כשהיה יוסי קליין הלוי נער צעיר בברוקלין של סוף שנות ה60, בן לניצול שואה שלימד אותו שעל הגויים אסור לסמוך בשום פנים, הוא הוקסם מפעילות הרב מאיר כהנא למען שחרור יהודי ברית המועצות והיה מעורב בשורה של פעילויות אלימות כנגד מטרות אמריקניות וסובייטיות בניו יורק ובמוסקבה. אלה היו...Read More »


המדריך המלא למועדוני הופעות בסן פרנסיסקו- חלק ב'

מאת: איתי שמי

אני מניח שרבים מקוראי הכתבה גרים כמוני באחד מפרברי השינה המשמימים אשר בעמק (מקום אשר מצדיק את הביטוי: ״העמק הוא חלום״…) אבל תכ׳לס זה לא כל כך נורא. מרחק נסיעה קצר ואנחנו בעיר ״אמיתית״ ושוקקת חיים. אמנם לתל אביבים שבינינו שרגילים לחיי הלילה הנמשכים עד אור הבוקר נכונה...Read More »


בואי אמא: רעיונות לבילוי מפנק ביום האם

מאת: דלית גבירצמן
יש המעידים עלי שאני אדם די נוח לבריות (ואגב, אני עדיין לא בטוחה אם להעלב מזה או לא, כי מה זה אומר, שאין לי אופי כאילו?) אך זה נושא לכתבה אחרת, או שלא. בכל מקרה, הפעם לא יעזור לכם בית דין. אני עומדת על דעתי, ולא תצליחו לשכנע...Read More »

מאי 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק והמפרץ

מאת: אביטל משי

מהו הפער שבין מה שאנחנו רואים ובין מה שאנחנו יודעים? מהי השפה הפוליטית שמדברים בה בגדים? מהי השפה הדמיונית שמדברים בה בתים? שאלות מוזרות במיוחד נשאלות בשדה האמנות החודש. שווה לצאת ולגלות את התשובות.

Rene Magritte – The Fifth Season

מגריט הוא אחד מן הציירים הסוריאליסטים המרתקים ביותר....Read More »


המדריך המלא למועדוני הופעות בסן פרנסיסקו- חלק א'

מאת: איתי שמי

לאחרונה הפנו את תשומת ליבי למחקר שטוען שמי שהולך לראות הופעות או קונצרטים לפחות אחת לשבועיים, מאריך את חייו בממוצע בתשע שנים. כן, תשע שנים, לא פחות. אני לא יודע מה האמינות של מחקרים כאלה (טוב, ברור שזה נכון, זה כתוב באינטרנט!…) אבל אני בטוח שגם קריאת מחקרים...Read More »


הדברים הקטנים שעשו לי את השבוע

מאת: דלית גבירצמן

ישנם שבועות כאלה, דחוסים ולחוצים, שנדמה שכולם, כולל אותך, כבר רצים על האדים שבמיכל הדלק. האוויר מסביב טעון, ויחד עם זאת, האנרגיה ירודה. אני קמה בבוקר, וכבר עייפה, מחשבת את קיצו של היום לאחור. זה היה השבוע שהיה לי. שבוע שבו אפילו האיש היקר שאל אותי מתי יגיע...Read More »


הנה אני בא: ראיון עם שאנן סטריט סולן "הדג נחש"

מאת: אביב פרץ

יש שמות פרטיים שסובלים מבעיית אמינות: ״עדינה״ לאישה וולגרית, ״ניצן״ לאיש גדול מידות, ״שִׂמחה״ לאישיות עגמומית. גם שאנן סטריט הוא הכול חוץ משאנן: השלווה והרוגע ממנו והלאה, הוא רגיש להתרחשויות סביבו, ובעיקר אינו סוכר את פיו כשיש לו מה לומר – ורוב הזמן יש לו.

Read More »

גזרו ושמרו: 70 סיבות לבקר בישראל

מאת: דלית גבירצמן

אצל סבא שלי בסלון לא היה תלוי ציור של קדישמן או של תומרקין. אצל סבא משה וסבתא מנוחה היו תלויים בסלון שני דיוקנאות ממוסגרים. האחד של בנימין זאב הרצל והשני של זאב ז׳בוטינסקי. בכל שבת, כשהייתי מתגנבת לארון הזכוכית שבו סבא היה מטמין את חפיסות השוקולד המריר, היו...Read More »


"אני רואה בעצמי סוג של סופרת": ראיון עם המתרגמת ג'סיקה כהן

מאת: דלית גבירצמן

תרגום היא מלאכת יצירה ספרותית, שהיא הרבה מעבר להעברת מילים ותוכן משפה אחת לשפה שנייה. כל אנשי הספר יודעים זאת. הגדולה שבתרגום טוב, היא היכולת למצוא את המילים הנכונות בשפת היעד, שיצליחו להעביר את הטון, המסר וכל הרבדים התרבותיים ולשמר את תמצית הסיפור באופן אותנטי ככל האפשר. ג׳סיקה...Read More »


חגיגות היובל: שיחת נפש עם פרופסור יורם יובל

מאת: דלית גבירצמן

הנה כמה דברים שלא ידעתי על פרופ׳ יורם יובל:

+ כשהיה ילד צעיר הוא גר שנתיים במנלו פארק כשאביו הרופא היה בשבתון בבית החולים בסטנפורד. כך שבמובנים רבים, לחזור לכאן לביקור מרגיש עבורו קצת כמו לחזור הביתה.

+  הוא בילה עשר שנים בניו יורק שם עשה את ההתמחות שלו בפסיכיאטריה...Read More »


אפריל 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק והמפרץ

מאת: אביטל משי

מה הקשר בין אמנות ופוליטיקה? התערוכות החדשות ברחבי העמק פוליטיות במיוחד ובוחנות שאלות של יציבות או יותר נכון, חוסר-יציבות חברתית. כיצד אמנים מצביעים על חוסר היציבות? האם ניתן לנסות ולהבין את שני הצדדים בוויכוח לגבי החזקת נשק בארה״ב? כיצד תרבות ההיפ-הופ שינתה את העולם? ואיך נשים ממשיכות להיאבק...Read More »


הגביע הוא שלהן: הכירו את Valley Net, נבחרת הכדורשת של עמק הסיליקון

בשבוע שעבר חזרה נבחרת הכדורשת של העמק, ה-Valley Net, מטורניר בלאס וגאס עם שני גביעים בידיה, האחד על זכייה במקום הראשון והשני על זכייה במקום השלישי. כ-12 קבוצות מכל רחבי ארצות הברית השתתפו בטורניר כשאת העמק ייצגו שתי קבוצות, כל אחת מונה 8 שחקניות, אשר הוכיחו יכולת משחק מעולה והגיעו...Read More »


ירמי קפלן: "כשבנאדם מסתכל אחורה סימן שהוא הולך ומזדקן"

מאת: אביב פרץ

כשירמי קפלן היה בן 8 הוא עלה לישראל יחד עם משפחתו במסע של שבועיים באוניה, ומי שבא לאסוף אותם בנמל חיפה היה רובי ריבלין. ״אמא שלי היא בת דודה ראשונה שלו״, מסביר קפלן, ״היא נולדה בירושלים, ובגיל שלוש עברה לקנדה ומשם לארה״ב״. קפלן עצמו נולד בשיקגו וגדל באחד...Read More »


כוכב נולד 2018: הכירו את המתמודדות והצוות המוזיקלי

אחרי שתי תחרויות מוצלחות במיוחד זה כבר הפך למסורת. בשבת הקרובה תתקיים זו השנה השלישית תחרות כוכב נולד מבית ה-ICC ובה יתחרו שבע מתמודדות על תואר הזמרת הטובה ביותר של העמק. חודשים רבים של אודישנים וחזרות, בליווי צמוד של צוות מוזיקלי מקצועי ובהפקתה של הדס וייסברג מה-ICC, יגיעו לסיומם בשבת כשכל...Read More »


מרץ 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק והמפרץ

מאת: אביטל משי

התערוכות המומלצות החודש עוטפות את החושים ומזמינות את הצופים לחוות עולמות נסתרים וחבויים. מיכל רובנר, מציגה תצלומי לילה אפוקליפטיים של תנים, לין הירשמן-לסון מזמינה את הצופים להשתתף בסצנה מתוך סרטו של היצ׳קוק, עיניים מלאכותיות עוקבות אחרי המבקרים במרכז לאמנות עכשווית בסן חוזה וביל פונטנה מציג את מפרץ סן-פרנסיסקו...Read More »


מגיע לתודעה: ראיון עם הפיזיקאי ניר להב

מאת: אביב פרץ

כשם שאנשים אמידים נוהגים לחלק את זמנם בין בית קבע לבית קיט, כך נוהג ניר להב להחליף את סביבת העבודה שלו על פי עונות השנה. "יש לי את משרד הקיץ ואת משרד החורף", הוא מסביר, "בית קפה שאפשר לשבת בו בחוץ בשמש עם חשמל ואינטרנט, ובית קפה איטלקי...Read More »


קצת אהבה לא תזיק: מדריך ולנטיין דיי 2018

מאת: דלית גבירצמן

תכל׳ס, אין דבר שאני אוהבת לכתוב עליו יותר מאשר אהבה. וככל שנדמה שהיא הולכת ומתמעטת בעולם, כך חשוב לחזק אותה ולהגביר את עוצמתה. דווקא בשעה שמתרבים קולות של רשע, אטימות, עוינות, זרות, סלידה, חשדנות וקהות חושים, כך נדרש מאיתנו לחפש, ביתר שאת, אחר נקודות הטוּב, החמלה והאהבה, שבליבנו...Read More »


"היראה הגדולה שלי זו הבנאליה": ראיון עם העיתונאית רינה מצליח

מאת: אביב פרץ

אם מגגלים את שמה של רינה מצליח, הנושא הראשון שצץ הוא הבחירה שלה לא להינשא ולא להביא ילדים לעולם. היא נשאלת על כך כמעט בכל ריאיון – ולא סתם נשאלת: לפעמים נדמה שהמראיין אינו מראיין אותה, אלא עורך מחקר ורואה בה חלק מביוטופ. הוא פוער לרווחה עיניים מול...Read More »


פברואר 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

רגע לפני חג האהבה, המלצות לתערוכות אינטימיות במיוחד בגלריות באזורינו. מוזיאון קנטור מציג הסתכלות קרובה על הפנים בתערוכת צילומי פורטרטים, בגגוזיאן בסן פרנסיסקו מחוות אינטימיות בפיסול אקספרימנטלי, בפייס בפאלו-אלטו פסלי-פיקסל (מסתבר שיש גם כאלו), באוניברסיטת סן-חוזה מיצב ״תעלת-זמן״ של האמן הנודע ברוס נאומן ולסיום, תערוכה אחת שלא מוכנה...Read More »


חמישים גוונים של קהילה: על תוכנית המנהיגות "גוונים ICC"

מאת: דלית גבירצמן

ישנם אנשים שתמיד חיים בתחושה ש…״החיים הם במקום אחר״. אנשים שבפסקול החיים שלהם מתנגן בלופ שיר אחד בלבד ״אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי, והכול היה פשוט נפלא עד שהגעתי…״. ובכן, כל מי שחי כאן בעמק היפה יותר מעשר שנים, יודע את האמת. החיים, הם כאן ועכשיו. לפני...Read More »


Jewbilee 2018: חגיגה של לימוד יהודי בלוס גאטוס

מאת: טובה בירנבאום

"איך תרגישי אם הבת שלך תתחתן עם לא יהודי"? כמה פעמים נשאלתם וכמה פעמים שאלתם את עצמכם? בעוד שבועיים אני עומדת לשאול את השאלה הזו שלושה אנשים מאוד שונים בפאנל באירוע Jewbilee ב-APJCC שבלוס גאטוס והתשובות המגוונות והמנומקות שאקבל יעוררו, אני חושבת, הרבה מחשבות. שלושה מנהיגים כריזמטיים בקהילה...Read More »


אמנות מקומית: המלצות לתערוכות אמנות בעמק והסביבה

מאת: אביטל משי

השנה החדשה זימנה לנו תערוכות נפלאות ומיוחדות – רטרוספקטיבה שאסור לפספס של האמן הידוע רוברט ראושנברג, פסל מואר וגדול מימדים במוזיאון קליפורניה שבאוקלנד, תערוכה הבוחנת את המפגש בין קלימט ורודן ומיצב סרטי וידאו גדול ושאפתני בפורט מייסון.

Robert Rauschenberg – Erasing the Rules

רוברט ראושנברג, אחד מהאמנים האמריקאים המפורסמים ביותר, היה אמן...Read More »


שיחת סיכום: 13 סיבות מדוע אזכור את 2017

מאת: דלית גבירצמן

איך שלא נסתכל על זה, זאת הולכת להיות הכתבה האחרונה שלי לשנת 2017. אז מה היה לנו כאן? כיצד ניתן לסכם שנה שלמה בפחות מ-800 מילים? מה יחלוף, ישכח ויעבור מן העולם, כלא היה? מה ישקע, יחרת בזכרוננו ולנצח יגדיר את השנה הזאת? יש דרך אחת להסתכל על...Read More »


חופשה מבית טוב: רעיונות לבילוי חורפי קרוב לבית

מאת: דלית גבירצמן

אם אתם קוראים שורות אלו עכשיו, כשאתם יושבים לכם בנחת עם כוס קפה או תה ביד, ותוהים מה יש השבוע לדלית גבירצמן באמתחת, כנראה שגם אתם בחרתם, כמוני, לבלות השנה את חופשת החורף כשאתר הנופש שלכם הוא- הבית. תופעת ה-Staycation מזמינה אותנו לחוות את הבית, השכונה והעיר שאנו...Read More »


חיים בסרט: מדריך צפייה לחורף 2017-18

מאת: דלית גבירצמן

אחד הדברים שאני הכי, אבל הכי אוהבת לעשות בכל שעה פנויה, בסוף השבוע, בחופשה או סתם ביום חול, זה ללכת לקולנוע. ממש כמו שרון ליפשיץ, אני אומרת, שזה כל כך פשוט כשזה בסרט. אני אוהבת ת'קולנוע. אוהבת להתנתק לשעה וחצי מרעשי העולם החיצון ולהיבלע אל מול המסך הגדול....Read More »


עוד חוזר הניגון: שיחה עם נתן סלור ועפר בשן

מאת: דלית גבירצמן

כל כתבה חדשה מתחילה מדף חלק. לפעמים יש רק רעיון לכותרת, לפעמים זהו שיר או משפט שנותנים לי השראה, ולפעמים אפילו זה לא. כל מפגש עם אמן יוצר, מתחיל מסקרנות גדולה והמון סימני שאלה. כשמדובר בנתן סלור, בנה של תרצה אתר ונכדו של נתן אלתרמן, קשה לי שלא...Read More »


מה שעובר עליו: ראיון עם חמי רודנר

מאת: איתי שמי

בתחילת שנות התשעים ביליתי זמן ארוך בנדודים תרמילאיים ברחבי העולם. זו היתה תקופה של טרום אינטרנט והקשר עם הבית נעשה בכתיבת מכתבים או גלויות (כאלו שכותבים על נייר ואח"כ מדביקים בול, זוכרים?). בזמן הטיול היינו מתעדכנים מוזיקלית רק כשהחלפנו קסטות עם מטיילים אחרים (אפילו צורבי הדיסקים נכנסו לשוק...Read More »


על תקשורת, פוליטיקה והטַרְלֶלֶת של יו"ר אגודת העיתונאים יאיר טרצ'יצקי

מאת: אביב פרץ

"החיים שלי בחמש-שש שנים האחרונות הם טַרְלֶלֶת מוחלטת", מתוודה בפניי יאיר טרצ'יצקי, יו"ר ארגון העיתונאים, "כל כמה חודשים יש איזה מאבק מטורף אחר: נגד הקריסה של 'מעריב', נגד ניסיונות החיסול של ערוץ 10, נגד הסגירה של החדשות מקומיות, נגד כל מיני ניסיונות השתלטות על 'גלובס', הסיפור של תאגיד השידור...Read More »


נכנסים לנעליהם: ביקור בתערוכת הנעליים של אמני בצלאל בסן פרנסיסקו

מאת: אביטל משי

כאשר אנחנו חושבים על נעליים מיד עוברת בראש המשמעות השימושית שלהן. אך מה קורה כאשר משחררים את הנעליים מן המציאות היומיומית שלהן? מה אם לא חייבים לחשוב עליהן במונחים של נוחות או שיווי-משקל או אפילו שיווק? סטודנטים ובוגרי בצלאל מציגים נעליים שכמותן עוד לא ראינו.

Read More »

בקרוב ב-OFJCC: ביקור (המלכה) ויקטוריה חנה

מאת: דלית גבירצמן

היא מהממת. היא מכשפת. היא מסקרנת. היא כבשה את ליבי כבר מהרגע הראשון, מהצליל הראשון ומהאות הראשונה שהוציאה מפיה. אני זוכרת איך הלב שלי החסיר פעימה, כשצפיתי לראשונה בסרטון הוידאו המדהים שלה לשיר ״אלף בית-הושענה״. יש בה פשוט את הכול. יש בה את הקול, את היופי, הדרמטיות, העוצמה,...Read More »


שקרים אמיתיים: ראיון עם העיתונאי בן דרור ימיני

מאת: אביב פרץ

"אני רוצה שאנשים יהפכו להיות מחוסנים נגד השקרים", מתמצת הפובליציסט בן דרור ימיני את שליחותו. ספרו, "תעשיית השקרים", עוסק בסכסוך הישראלי-ערבי ומגולל כתב אישום חמור נגד שני גופי ידע – התקשורת והאקדמיה – בעוון אחריות לשקרים המופצים נגד ישראל בעולם. בימים אלה רואה אור מהדורה של הספר באנגלית,...Read More »


מיינדפולנס בילט-אין: שיחה עם יונתן ניר, יוצר הסרט "אח שלי גיבור"

מאת: אביב פרץ

הבמאי יונתן ניר ממיס את לבי כשהוא מתאר לי את המפגש הראשון שלו עם גיבורי סרטו הדוקומנטרי, "אח שלי גיבור", הלוקים בתסמונת דאון. "איך שנכנסתי לחדר", הוא משחזר, "ניגשו אליי שישה חבר'ה, ובזה אחר זה חיבקו אותי, כל אחד עשרים שניות-חצי דקה, כולל נשיקות, כולל 'איזה חמוד אתה!',...Read More »


השטן ודניאל ג'ונסטון: על הזמר והופעת הפרישה שלו בסן פרנסיסקו

מאת: איתי שמי

אי שם ב-1990 אחרי הופעה בפסטיבל SXSW שבאוסטין, טקסס, הוטס דניאל ג׳ונסטון חזרה לבית הוריו בווסט וירג׳יניה במטוס דו מושבי ע"י אביו, טייס לשעבר בצבא האמריקאי. באמצע הדרך נתקף דניאל בהתקף פסיכוטי, החל להאמין שהוא בעצם Casper the Friendly Ghost (דמות קומיקס ידועה משנות ה 30) ואביו הוא...Read More »


ראיון עם יריב מוזר, יוצר הסרט "בן גוריון, אפילוג"

מאת: דלית גבירצמן

מת אב ומת אלול, הקיץ תם, ורוחות הסתיו מביאות איתן לעמק הסיליקון את פסטיבל הסרטים היהודי. מזה השנה ה-26 שמגיעים אלינו שלל סרטים איכותיים מכל העולם, סרטים ישראליים מצליחים, סרטי דוקו, קומדיות ודרמות משפחתיות, סרטי מסע ועוד ועוד – פסיפס מרהיב של יצירה קולנועית במיטבה. בדיוק במרווח הנשימה...Read More »


מה צפוי השנה בפסטיבל הסרטים היהודי של עמק הסיליקון?

מאת: מישל שבתאי

פסטיבל הסרטים היהודי של עמק הסיליקון (SVJFF) המתקיים זו השנה ה-26 ייפתח ב-21 באוקטובר וימשך עד ה-12 בנובמבר. במהלך הפסטיבל יוקרנו מגוון רחב של סרטים בשני בתי קולנוע שונים- ב-OFJCC שבפאלו אלטו ובקולנוע  AMC Saratoga 14  שבסן חוזה.

"השנה היא ייחודית", אומרת מרגלית רביב, מנהלת התוכן של...Read More »


ליזיסטרטה 2000: לא ללכת, לרוץ!

מאת: דלית גבירצמן

״יש להן תיאוריה מוזרה כזאת, שהמשימה היחידה של הילדים עלי אדמות היא לחיות. זה פרימיטיבי, אני יודע. אבל כאלה הן הנשים.״ (שלישידאס)

כן… אני יודעת, זה כבר לא סוד שאני צ׳ירלידרית גדולה של אנסמבל ״במה עברית״. מה לעשות, תנו לי פרויקט שבא מאהבה, שיש בו הרבה כישרון, תרבות ישראלית...Read More »


מי יופיע השנה בפסטיבל ה-Hardly Strictly Bluegrass?

מאת: איתי שמי

Photo by Julene Harrison

בסן פרנסיסקו יש הרבה ארועים שכבר הפכו לחלק בלתי נפרד מה DNA של העיר כמו מצעד הגאווה או מרוץ ה Bay to Breaker. אחד מהם הוא אירוע חדש יחסית, שדי מהר הפך להיות אחד מסימני ההיכר התרבותיים...Read More »


פאסט פוד בריא: אריזות הירקות שיחסכו לכם זמן יקר במטבח

מאת: יעל דרור

כולנו יודעים שלבשל בריא וטרי זה חשוב מאד עבור כל המשפחה. במיוחד כאן, בוואלי, כאשר אנו רחוקים מהמשפחה ומה"אוכל של אמא", הצורך הזה לבשל כמעט בכל ימי השבוע, הוא הרבה יותר גדול ממה שהיינו רגילים אליו בארץ. מילא להכין אורז או לזרוק פסטה לסיר, זה קל! אבל כאשר...Read More »


דיכאון בעמק הסיליקון: החזרה לחיים של טל שי

מאת: אביב פרץ

"יש רגע שחקוק לי ממש חזק בזיכרון", שולפת לפתע טל שי, תוך שהיא מגוללת בפניי את חוויית הדיכאון אחרי לידה שלה, "אני מיניקה את איה, היא הייתה אז בת שבעה-שמונה שבועות, וזואי בת שלוש יושבת בשירותים. היא עדיין לא לגמרי גמולה, וקוראת לי שאבוא להיות איתה. אני הולכת...Read More »


בעין העדשה: שיחה עם הצלמת לימור אדרי-מגן

מאת: דלית גבירצמן

ישנם אנשים שנוסעים רחוק בשביל לחזות באיזה פרח נדיר. הם גומעים מרחקים כדי לגלות שקיעה יפה או נוף מרהיב. ולפעמים כל מה שצריך זה לצאת החוצה, ולגלות שפרח יפיפה גדל אצלך בחצר האחורית. לפעמים, בשביל לראות שקיעה שצובעת את השמיים כמו ציור אקספרסיוניסטי ענקי, כל מה שצריך זה...Read More »


על קואוצ'ינג רוחני וחזנות אחרת: ראיון שרון ברנשטיין, חזנית הקהילה הלהט"בית שער זהב

מאת: טובה בירנבאום

בתקופת האוניברסיטה, בתחילת המסע הזהותי שלי, הייתי פריקית של תיאטרון אלטרנטיבי. השתתפתי בקבוצות פרינג' פרועות וביליתי המון שעות בסטודיו למשחק. באחד התרגילים, המורה ביקש מאיתנו להתרוצץ בחדר ולהתיש את עצמנו פיזית. בחדווה רבה השתוללנו בחדר במשך דקות ארוכות, קפצנו, צעקנו והזענו. בשלב מסוים, כשהראש מזמן הפסיק לפעול ורק...Read More »


אמנות מקומית: המלצות לתערוכות חדשות בעמק והסביבה

מאת: אביטל משי

האם יש הבדל בין סלפי לבין פורטרט עצמי? מה הקשר בין נשים לבין חתולים? למה בכלל צריך אזרחות? ומה אפשר לעשות כאשר משתעממים בטיסה? תשובות לשאלות אלו ועוד בתערוכות האמנות החדשות באזור.

This Is Not A Selfie – San Jose Museum of Art

בתרבות העכשווית ישנה תחושה שצילומי סלפי...Read More »


חוגי אמנות וסדנאות יצירה בעמק

הן מציירות, מפסלות, סורגות, תופרות, משפצות רהיטים, מסגננות את הבית ואוהבות ללמד את מה שהן עושות הכי טוב. עכשיו כשהחופש הגדול הסתיים ושנת הלימודים החדשה בפתח, זה הזמן לפתח את היצירתיות והדמיון ולשריין מקום באחד ממגוון החוגים והסדנאות המוצעים על ידי מיטב אמניות העמק:

חוגי אמנות שנתיים

טלי שמי- ציור

על עצמי: למדתי...Read More »


להתאמן בעברית: רשימת מאמני הכושר הישראליים באיזור העמק והמפרץ

מאת: יעל דרור

להתמיד בספורט ולהצליח להפוך את זה לשגרת אימונים זה לא דבר קל בכלל. וכשמדובר על אימון בארה"ב, נכנס למשוואה גם אלמנט השפה, המנטליות, הבנת התרגילים באנגלית והאווירה בשיעורים מה שיכול בחלק מן המקרים להעצים את הקושי.

אז נכון, להזיע ולהתנשף אפשר בכל שפה, אבל אין כמו להתאמן בעברית! התחושה...Read More »


אלוהים לא חובש כיפה: מחשבות על תפילה חילונית בפתחו של חודש אלול

מאת: טובה בירנבאום

לַמְּדֵנִי, אֱלֹהַי, בָּרֵךְ וְהִתְפַּלֵּל
עַל סוֹד עָלֶה קָמֵל, עַל נֹגַהּ פְּרִי בָּשֵׁל,
עַל הַחֵרוּת הַזֹּאת: לִרְאוֹת, לָחוּשׁ, לִנְשֹׁם,
לָדַעַת, לְיַחֵל, לְהִכָּשֵׁל.

לאה גולדברג (כותבת השורות שלמעלה), רחל ויהודה עמיחי היו אנשים חילונים. למה, אם כן, כתבו שירים בהם דיברו לאלוהים?

בימים אלה בהם אני מבלה את הערבים בחזרות לקראת טקס...Read More »


אמנות מקומית: המלצות לתערוכות אמנות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

תערוכות מגוונות ומעניינות מחכות לכם השבוע. מרחבי משחק יצירתיים של נאגוצ'י, סדנה להכנת מריונטות בברקלי, טיול בשכונה דמיונית במיצג גדול מימדים, עבודות טקסט מינימליסטית אשר משאירות את הצופים פעורי פה וגם תערוכה על עתיד האמנות שאני מציגה בה עבודה שלי.

Noguchi’s Playscapes – SFMOMA

איסאמו נאגוצ'י היה אמן וארכיטקט-נוף...Read More »


המשבר בין ישראל והתפוצות: באיזה צד אנחנו (הישראלים החיים באמריקה)?

מאת: טובה בירנבאום

ביום שני בערב יציינו יהודים בכל העולם את תשעה באב וייזכרו בשני בתי המקדש שהיו לנו וחרבו. תשעה באב מזכיר לנו בכל שנה שלמעשה רוב רובה של ההיסטוריה שלנו היא גלות. למעשה, אם נדייק, באף שלב בסיפור שלנו לא היינו מרוכזים כולנו יחד בארץ ישראל. עוד לפני שנכנסו...Read More »


ביקור בתערוכה offgrid offline של האמן הישראלי קותימאן

מאת: טלי שמי

בעידן של ימינו קשה להתחיל כתבה עם משפט כמו ״בעידן של ימינו״ מבלי להישמע נדוש, מה גם שבעידן של ימינו מה שהיה חדש בבוקר כבר פאסה בצהריים. ובכל זאת אתחיל כך:

בעידן של ימינו פרדיגמות ישנות נטרפות מחדש כמו קלפים בידיו של קוסם זריז.

מוסדות מרכזיים שאחראים מסורתית להיות הצינורות דרכם...Read More »


אמנות מקומית: המלצות על תערוכות אמנות חדשות בחודש יולי

מאת: אביטל משי

מגוון תערוכות מעניינות יפתחו השבוע. האמן הישראלי קוטימאן מגיע ממוזיאון תל אביב הישר למוזיאון היהודי בסן פקנסיסקו לתערוכה מסקרנת ועטורת שבחים, האמנית שרה לוקאס עם תערוכה על מגדר וסטראוטיפים, תערוכת סאונד במוזיאון המומה וגם יריד ספרי אמנות וקטלוגים ופסטיבל סרטי אנימציה שיש לי את הכבוד להשתתף בו בעצמי...Read More »


אמנות מקומית: המלצות על תערוכות חדשות באזור

מאת: אביטל משי

גל החום מביא עמו תערוכות מצוינות ושוות במיוחד, מזל שיש מזגנים בגלריות ובמוזיאונים שמשכיחים אותו מעט. אז מה עומד על הפרק? תערוכה גדולה של האמנית סופי קאל בפורט-מייסון, אמנים מובילים מסין אשר יציגו בגלריית Pace שבפאלו-אלטו, קשתות וליצנים צבעוניים בברקלי, נאם ג'ון פייק עם שאלות על תרבות מזרח ומערב ב-SFMOMA ותערוכה...Read More »


מומלץ בחום: ביקור בישראל, חלק ב'

מאת: דלית גבירצמן

חם, חם , חם… כמה חם! באורח פלא, ביחד עם העלייה במפלס החום והלחות, משהו בי לפתע גם נפתח ומשתחרר. אני מסירה את שכבת הבגדים המיותרת ומרגישה חשופה, מחוברת לעצמי, לאנשים ולמקום.
בסאונה הגדולה והמיוזעת הזאת, הים הוא מקום המפלט, המקווה ובית המקדש והבריזה היא האלוהים. האבטיח הוא פרי...Read More »

אומנות הקיימות: ראיון עם השף איתמר אברמוביץ'

מאת: אביב פרץ

פילוסופיית החיים הגלומה במשפט 'אם אין אני לי, מי לי?' הייתה נקודת המוצא במסלול של איתמר אברמוביץ' להיות שף. "הייתי בן עשר כשההורים שלי התגרשו, ואבא שלי בקושי ידע להרתיח מים. אצלו בבית היו ארבעה סוגים של אוכל: אוכל שסבתא בישלה פעם בשבוע שהיה טעים, אוכל שאבא בישל...Read More »


מומלץ בחום: ביקור בישראל, קיץ 2017

מאת: דלית גבירצמן
ביקורי מולדת הם כמו יצירה מוזיקלית עם נושא ווריאציות. אבני היסוד המרכיבות אותה הן קבועות, משפחה, חברים, תרבות ואוכל טוב, ויחד עם זאת בכל פעם התוצאה נשמעת ומרגישה קצת אחרת. ההרמוניה, המקצב והתזמור מושפעים ומשתנים בהתאם למצב הרוח, המצב הבטחוני ומצב האומה. לפעמים ישנם מעברים מסולם מז׳ורי למינורי,...Read More »

אמנות מקומית: המלצות על תערוכות חדשות באיזור העמק והסביבה

מאת: אביטל משי

עונת הקיץ בפתח עם תערוכות חמות במיוחד; אמני המופת, אדגר דגה ואדווארד מונק, בסן-פרנסיסקו, צ'ארלס הוארד בברקלי, אמנות רגעית מהממת ביופיה של האמן אנדי גולדסוורט'י בסן פרנסיסקו וציוריה של האמנית, אייווי הלדמן, המציגים אישה שהיא בעצם נקניקייה.

Edvard Munch, Between the Clock and the Bed, SFMOMA

אדווארד מונק, אחד...Read More »


פרשת שלח: איך נתמודד עם העובדה שדי טוב פה?

מאת: טובה בירנבאום

שמתם לב לכך שאחת לכמה חודשים מתפרסמת כתבה, משודרת או כתובה, במדיה הישראלית אודות עמק הסילקון? שמתם לב שלרוב יש נטיה להדגיש את הצדדים הפחות מסנוורים של עמק החלומות, את השלילי והקשה? את יוקר המחיה, את שיעור ההתאבדות הגבוה בקרב בני הנוער, את המוסריות הרקובה והסגידה לכסף. כמי...Read More »


על זהות כפולה וגיקים של היי-טק: שיחה אופטימית עם מוחמד דראוושה

מאת: טובה בירנבאום

את השיחה שלנו מוחמד ואני עורכים לאחר ארוחת שבירת הצום. "איך הרמדאן והצום מסתדרים עם הטיסה הארוכה לקליפורניה"? אני שואלת, " עבורי צום הרמדאן הוא יותר אקט חברתי מאשר דתי, ולכן כשאין לי חברותא רלוונטית- אני מוותר על הצום", מסביר מוחמד. כבר מהתשובה שלו הבנתי שבן שיחי הוא...Read More »


אמנות מקומית: המלצות על תערוכות חדשות באיזור

מאת: אביטל משי

השבוע תערוכה פוליטית חברתית של האמנית טניה ברוגרה, תערוכה שבוחנת את המוזיקה כסמן של מימד הזמן, סדנאות אמנות מעניינות בברקלי ושלוש תערוכות סיום של סטודנטים בוגרים.

Tania Bruguera, Talking to Power. Yerba Buena Center for the Arts

האמנית הקובנית טניה ברוגרה, בוחנת ב-25 השנים האחרונות את המבנים הפוליטיים והצורה...Read More »


על סיפור, תיקון וצחוק מטורף: ראיון עם ג'קי לוי

מאת: טובה בירנבאום

לפעמים מפגש אחד עם אדם אחד, כמעט מקרי, עשוי לשנות את עולמך ולהסיט את מסלול חייך לכיוון מפתיע. בגיל עשרים וחמש, כשעמדתי לוותר לחלוטין על המטען היהודי עליו גדלתי, נקלעתי, כמעט במקרה, לבית מדרש פלורליסטי בתל אביב. שם מורה אחד, שהפך עם הזמן למורה לחיים, הכיר לי את...Read More »


אמנות מקומית: תערוכות אמנות חדשות באיזור

מאת: אביטל משי

השבוע יתקיים פסטיבל סרטי אמנים ב-SFMOMA, תערוכת אמנות ופנקייקים בסן-חוזה, תערוכות סטודנטים ב-SFAI ובסטנפורד, מיצג מעניין במיוחד מעולם האונליין-דייטינג והזדמנות חד פעמית לבקר במרכז לאמנות מונטלבו שבסרטוגה שבדרך כלל סגור לציבור ובסוף השבוע מאפשר לו להציץ בעבודותיהם של אמנים מתחום המוזיקה, הכתיבה והקולינריה.

Crossroads 2017, SFMoMA

ב-SFMOMA חוגגים בפעם השמינית את...Read More »


שיעור ספרות: שיחה עם הסופרת דורית רביניאן

מאת: דלית גבירצמן

לנצח יכרך בזכרוני סיפרה הנפלא של דורית רביניאן ״גדר חיה״ עם מבצע צוק איתן. כמו כל דבר אחר באותו קיץ נורא, לקרוא דווקא במהלכו על סיפור אהבה בין ישראלית לפלשתיני היתה חוויה הזויה למדי. מי ידע אז שכל מה שמצפה לנו – ולספר עצמו – בהמשך, יהיה בלתי...Read More »


אמנות מקומית: המלצות לתערוכות חדשות לחודש מאי

מאת אביטל משי

השבוע, אמני הוואלי פותחים את מרחבי העבודה שלהם לציבור, שלושה בתי ספר לאמנות מציגים תערוכות סוף שנה, מוזיאון הטקסטיל בסן-חוזה חוגג יום הולדת וילדי פאלו-אלטו מזמינים אתכם לתערוכה צעירה ומיוחדת.

Silicon Valley Open Studios

בשלושת סופי-השבוע הראשונים של חודש מאי, אמנים רבים ברחבי הסיליקון-וואלי, פותחים את מרחבי העבודה היצירתיים...Read More »


חירות, רוח וכח: הסיפור של העם שלנו ב-49 יום

מאת: טובה בירנבאום

התינוקת שלי נולדה בפסח. היא הגיחה לעולם ביום הראשון של חול המועד, היום בו בתקופת המקדש היו מקריבים את קרבן העומר ומתחילים לספור 49 יום עד לחג השבועות. המסע שבין פסח לשבועות, בין השחרור מעבדות לבין קבלת קודקס חוקים שהפך אותנו מאוסף של עבדים נוודים לחברה מתפקדת- הוא...Read More »


אמנות מקומית: המלצות לתערוכות חדשות באיזור העמק והסביבה

מאת אביטל משי

השבוע שתי תערוכות מעניינות שמתמקדות בתרבות ההיפיים של שנות ה-60. בנוסף, תערוכה של הצלם לארי סולטן ותערוכה חדשנית של האמן אורס פישר בסן-פרנסיסקו, תערוכה חברתית חשובה בסן-חוזה, הרצאה של האמנית המקומית ג'ני אודל בסטנפורד ופתיחה של שני ירידים לאמנות עכשווית לקראת סוף החודש.

Urs Fischer: The Public &...Read More »

ביקור בתערוכה היפי מודרניזם: המאבק לאוטופיה

מאת: איתי שמי

הדבר הראשון שתפס אותי היו שתי כורסאות ענקיות בצבע אדום, או שאולי היו אלה ספות, ותהיתי איך לעזאזל אמורים לשבת עליהם. ניסיתי. האמת שבאופן מפתיע היה ממש נח. לידם חיכה לי חדר אטום, קצת קלסטרופובי, המכונה "The knowladge box" בו צופים בשקופיות ממקרנים שנמצאים מחוץ לחדר.  לא...Read More »


אומנות מקומית: המלצות לתערוכות חדשות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

SFMOMA: Matisse/Diebenkorn

ב-SFMOMA  נפתחה לאחרונה תערוכת ציורים חגיגית בשם Matisse/Diebenkorn. התערוכה מציגה 40 ציורים של הצייר הצרפתי הנודע הנרי מאטיס, לצד 60 ציורים של הצייר האמריקאי, ריצ'רד דייבנקורן. דייבנקורן גדל בסן-פרנסיסקו ובעת לימודיו כסטודנט לאומנות באוניברסיטת סטנפורד הוא נחשף לעבודותיו המשפיעות של מאטיס. במשך ארבעת העשורים שלאחר מכן,...Read More »


אומנות מקומית: המלצות לתערוכות חדשות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

מיצג שמנסה לרדוף אחרי הזמן, עולמות מדומים וחבויים ותערוכת ציורים באייפד. קבלו את כל התערוכות אשר ייפתחו השבוע (3.26 עד 4.8) ויתנו לכם הזדמנות להציץ בעבודותיהם של מיטב האמנים הגדולים.

The Yosemite Suite

תערוכה מיוחדת ומרגשת אשר צפויה להיפתח בסוף החודש בגלרית Pace שבפאלו אלטו. גלריית Pace אשר מציגה את עבודותיהם...Read More »


מדליית ערד: שיחה עם הסופרת מאיה ערד

מאת: דלית גבירצמן

בגלגול הבא, אני רוצה להיות מאיה ערד. אני רוצה להיות סופרת ישראלית מצליחה, פוריה ומוערכת. אני רוצה לחיות בקמפוס הציורי של סטנפורד, לצעוד לי כל בוקר בדיש, לשבת לכתוב בקלילות אלף מילה עוד עם הקפה של הבוקר. ואז, אחרי שאסיים לבדוק באגביות כמה אלפי עותקים הספר...Read More »


כוכב נולד 2017: הכירו את המתמודדים והצוות המוזיקלי

אחרי חודשים של אודישנים, חזרות והתרגשות רבה, ביום שבת יעלו לבמה ששת המתמודדים בתחרות כוכב הנולד של עמק הסיליקון. לאחר שנחלה הצלחה רבה בשנה שעברה, ממשיכה גם השנה התחרות אותה מפיק ומארגן ה-ICC ובה ניתנת הזדמנות לכל ילדי העמק- דוברי עברית ואנגלית, לקחת חלק באירוע קהילתי שכל כולו שירה ומוסיקה...Read More »


אלדד יניב: "אנו נמצאים בקץ עידן נתניהו"

מאת: שלומית סאם-אקרמן

בגיל 40, אחרי שהספיק לשמש כעיתונאי, ראש המטה האישי של ראש הממשלה, אהוד ברק, היועץ המשפטי של מפלגת העבודה ובעל אחד ממשרדי עורכי הדין המצליחים בישראל, היה אלדד יניב אמור להרגיש על גג העולם. עם רשימה מפוארת של לקוחות וביניהם אריק שרון, אהוד אולמרט, אברהם הירשנזון ובנימין בן...Read More »


על לימוד תורה חילוני, שינוי חברתי והמשימה החשובה של הישראלים בתפוצות: שיחה עם ד"ר רות קלדרון

מאת: טובה בירנבאום

כילדה חרדית למדתי הרבה תורה. זאת אומרת הרבה תורה שנהוג ללמד ילדות חרדיות- חומש, נביא, הלכה ומסכת אבות. אפילו לא גילו לנו שבעצם אנחנו לומדות משנה- כדי שזה לא יעלה לנו חלילה לראש- קראו לזה פרקי אבות. בגיל מאוחר, יחסית, הבנתי שהתורה היא גדולה ורחבה הרבה יותר: שיש...Read More »


אוכל למחשבה: מסע קולינארי בעקבות המטבח הישראלי

מאת: דלית גבירצמן

"אין מקריות. השימוש במילה זו הוא נחלתו של מי שאינו יודע." (פול אוסטר)

משהו פנימי ועמוק בתוכי חש ויודע, שדברים לא קורים סתם כך, ללא סיבה. ההגיון אומר לי שברור שיש מקריות בחיים, ושאנחנו אלו הנוטים לייחס לדברים משמעות, אבל פעמים כה רבות חוויתי קשרים וצרופי מקרים, שנדמה היה...Read More »


מגילת אסתר 2017: כשחלוקת התפקידים המגדרית לא מעדכנת גירסה גם אחרי 2,200 שנה

 

מאת: טובה בירנבאום

את יום האישה חגגתי השבוע עם טעם מר בפה. דבריו המיזוגניים של הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, לא נותנים לי מנוח; לפני הכל, ראיתם את הסטינג של הסיטואציה? הרב המזוקן עומד ליד ארון הקודש, נשען על הפודיום ונושא את "דרשתו", אך הטקסט והצחקוקים הנבוכים...Read More »


אוסקר 2017‎: עשרת הסרטים המנצחים של דלית

שמתי לי בוטוקס,

הדבקתי ריסים,

לבשתי שמלה מלאה נצנצים

שזרתי שיער

והכול כבר מוכן

עכשיו רק חסר שיבוא…

האוסקר.

כן, חברים, ביום ראשון הקרוב זה שוב קורה. אבק כוכבים, יפות ויפים, שטיח אדום, נאומים נרגשים, מי לבשה מה, ומי לעולם יזכו בתואר ״זוכה/ת פרס האוסקר לשנת 2017״. קבלו בבקשה במחיאות כפיים סוערות את משתתפי הטקס ה-89...Read More »


פרשת משפטים: אלוהים נמצא בפרטים הלא זוהרים של החיים

מאת: טובה בירנבאום

התינוקת שלי אוהבת לזחול את המקומות הכי פחות נקיים והיותר מסוכנים בבית. האח בסלון, למשל, חוטי החשמל, האסלה, אתם מכירים את זה. תוך כדי מאמצים לחסום אותה מהגעה אל מקומות הלא סיפטיים והכוונתה אל הצעצועים הצבעוניים, הבנתי שיש פה משהו. המשיכה אל הלא נקי והמסוכן היא טבעית. האפר...Read More »


איור: גבי קזן

...Read More »

צילום: אביתר דיין

...Read More »

רחוב הנשמות הטהורות: הכירו את פרוייקט רחוב דלנסי 

מאת: דלית גבירצמן

"Only planners and critics never fail… but fixing is the most important part of life." -Mimi Silbert

לפני 47 שנים החליטה אישה קטנה ונמרצת לעשות מעשה. אחרי שני דוקטורטים בקרימינולוגיה ובפסיכולוגיה ושנים של עבודה בשטח, היא אוספת ארבעה עבריינים לשעבר ומחליטה לשקם אותם. לתת הזדמנות שנייה לאלו שהחברה הועידה...Read More »


מתכוננים למשחק האולסטאר ב-NBA

מאת: אדי פיטשון

כמיטב המסורת, שבועיים אחרי משחק הסופרבול מתאספים מיטב שחקני האן בי איי לאחד האירועים הנוצצים בספורט- משחק האולסטאר בין כוכבי המזרח לכוכבי המערב.

משחק האולסטאר באין ביי איי הוא לא משחק רגיל, אלא אירוע תקשורתי מרשים בו מסכמים את אמצע העונה באן ביי איי ומרכזים את כל הכוכבים הגדולים של...Read More »


איור: גבי קזן

...Read More »

צילום: אביתר דיין

...Read More »

קארי ליבוביץ' במוזיאון היהודי: הערכה עצמית ב-5 סנט

מאת: טלי שמי

ההזמנה שנשלחה אליי באימייל לתערוכה החדשה של קארי לייבוביץ' ולוותה במספר אימאג'ים מתוך התערוכה לא הכינה אותי לחוויה הוויזואלית שנגלתה לעיניי עת פסעתי אל תוך הגלריה. התחושה הראשונית שלי היתה ביקור בחנות מזכרות של מיס פיגי, או אולי בגלדריה משונה. הקירות שנצבעו בוורוד, תכלת וירוק, שולחנות תצוגה צבועים...Read More »


איור: גבי קזן

...Read More »

סופרבול 51: מתכוננים ל"סופר סאנדיי"

מאת: אדי פיטשון

החורף בעיצומו וזה זמן מעולה להתרווח על הספה עם בירה ונקניקיה ולהתכונן לסופרבול ה-51. אז אמנם השנה המשחק אינו מתקיים אצלנו בסנטה קלרה ואין חגיגות ופקקים בכל האיזור אבל סופרבול זה סופרבול, וביום ראשון בשעה 3:30 זה קורה. ה"סופר סאנדיי"- ניו אינגלנד פטריוטס מול אטלנטה פלקונס באצטדיון...Read More »


פרשת בא: על הפספוס הטראגי של סיפור יציאת מצרים

מאת: טובה בירנבאום

השבוע התרגשתי מאוד לשמוע ילדי תוכנית בת/בר מצווה מציגים את תוצאות מחקר השורשים שלהם; ילד בן 13 מצביע בגאווה על פוסטר צבעוני שהכין, עליו מצויירת מפת העולם, ועליה מסומנות נקודות שונות המציינות מקומות שונים בעולם בהם נולדו סבתותיו וסביו. חיצים מורים על המסע שעברו הם מארצות מולדתם אל...Read More »


באה לעשות בלאגן: ראיון עם דנה ברגר

מאת: איתי שמי

יש אנשים שמרגישים איתם בנח מהרגע הראשון. דנה ברגר היא כזאת. קולחת, נעימה, ישירה ומדברת בגובה העיניים. דנה שייכת לדור שלי, ויש לי הרגשה שאני מכיר אותה כמעט כל חיי הבוגרים. זה התחיל עוד מימי להקת הנח״ל, המשיך עם הבלאגן שאחרי השחרור, קריירת הסולו וההופעות בטלוויזיה ובקולנוע....Read More »


Read My Pins: תערוכת הסיכות של מדלן אולברייט בעיר

מאת: דלית גבירצמן

יש לי קטע כזה: לא נוח לי במקומות גדולים. תמיד מעדיפה איכות על כמות. תנו לי מופע קטן ואינטימי, אפילו אקוסטי, על פני כל קונצרט עצום מול עשרות אלפי אנשים, עם מסכי ענק ופעלולים מרשימים. תמיד מחפשת בתי קפה קטנים ומעולים עם אווירה כזאת שכונתית, שיש להם מ-ק-ס-י-מ-ו-ם...Read More »


צילום: אביתר דיין

...Read More »

העיקר הבריאות: מהו בכלל הסיפור של אובמה-קר?

מאת: יפתח דיין

במהלך שמונה השנים החולפות, ובעיקר בחודש האחרון, שאלו אותי רבים "מה בכלל עשה אובמה במהלך כהונתו חוץ מחוק הבריאות"? על השאלה הזו השיבו כבר פרשנים רבים, כאשר הם מיטיבים לפרט את הישגיו של הנשיא היוצא.

אני דווקא הייתי רוצה להתמקד בשלוש המילים, "חוץ מחוק הבריאות", עליהן דילגנו בקלילות.

החוק להגנת...Read More »


פרשת שמות: על יהדות ה"כן" ויהדות ה"לא"

מאת: טובה בירנבאום

כשנהגתי להעביר סדנאות לחיילים וילדי תיכון בנושא של יהדות חילונית, אהבתי לשאול את משתתפי הקבוצה מי מהנוכחים מגדיר את עצמו חילוני. בדרך כלל רוב הידיים הונפו. כשביקשתי מהם להגדיר מהו חילוני, בדרך כלל התשובות התחילו במילה "לא": אני לא שומרת שבת, אני לא חובש כיפה, אצלינו במשפחה לא...Read More »


איור: גבי קזן

...Read More »

ישמח חתני: ראיון עם התסריטאית שלומית נחמה

מאת: דלית גבירצמן

מימין: יפית אסולין, שלומית נחמה ואוולין הגואל

בבישול, או בעצם, כמו בכל דבר אחר בחיים, כשעושים אותו באהבה – הוא תמיד מצליח. המחשבה הזאת עוברת לי בראש כשאני יושבת לשיחה עם שלומית נחמה, התסריטאית והיוצרת של הסרט הישראלי החדש ״ישמח חתני״....Read More »


שווה ביקור: תערוכה של פרנק סטלה במוזיאון דה יאנג

מאת: טלי שמי

תלמידות שלי שואלות אותי לפעמים, בעת שאני מתפעלת מיצירת אמנות זו או אחרת של אמנים בעלי שם, כן, אבל היית תולה את זה אצלך בסלון? את פראנק סטלה השאלה הזו לא מעסיקה. למעשה גם אם הייתם מנסים להכניס את אחת מיצירותיו המומנמנטליות לבית ממוצע זה היה כמעט בלתי...Read More »


פרשת ויחי: על ילדים ישראלים שגדלים בחו"ל ואשליית הדור שני

מאת: טובה בירנבאום

הילדה שלי ישראלית; לפחות ככה אני מספרת לעצמי. היא עדין לא מתחבטת בשאלות זהות, אך אני חשה שאני יום יום מתחבטת בשבילה. אני לא יודעת אם היא תגדל ותבגר באמריקה או בישראל, ואני לא יודעת אם תזהה את עצמה כישראלית או כאמריקאית; אבל הבטן שלי רוצה שהיא תהיה...Read More »


צילום: אביתר דיין

...Read More »

בקרוב בסן פרנסיסקו: יובל לאירוע The Human Be-in ההיסטורי

מאת: איתי שמי

רומא לא נבנתה ביום אחד. גם המהפכה החברתית והתרבותית בשנות הששים לא קרתה בן לילה. אבל כמעט בכל תהליך יש קפיצות ששוברות את הרצף הלינארי. ב-14 לינואר 1967 התרחש אחד הארועים המשמעותיים ביותר בהתפתחות תנועת תרבות הנגד של ילדי הפרחים. אז נכון, המהפכה בעצם נכשלה, או לפחות לא...Read More »


איור: גבי קזן

...Read More »

צילום: אביתר דיין

...Read More »

צילום: אביתר דיין

...Read More »

איור: גבי קזן

...Read More »

עשר המלצות חמות לבילוי חורפי

מאת: דלית גבירצמן

Mission Cheese

מי לא אוהב גבינות ויין? השילוב האולטימטיבי לאירוח האלגנטי. בMission Cheese, שמו להם למטרה להקים מקום המתמחה בגבינות מעולות, המיוצרות במחלבות בכל רחבי ארצות הברית. והמשימה שלהם (ולהלן השם בעל כפל המשמעות) להביא את המיטב ללב שכונת המיסיון. בנוסף, החליטה שרה דבוראק, שהפכה להיות סלבריטאית הגבינה,...Read More »


האם קיימת בועת נדל"ן בעמק הסיליקון?

מאת: אבינועם קמינסקי-נתו

יש לי ווידוי, אני חי בעמק הסיליקון. לא בעיה רצינית אבל אני חי איתה בשלום. בעמק, קניית בית נראית לפעמים כמו משימה בלתי אפשרית. המחירים רק עולים ועולים כל שנה ואין שום סימן שזה הולך להפסק בזמן הקרוב. המחיר החציוני לבית בעמק רק עולה ועולה כל שנה ושיאים...Read More »


מדור לדור: תערוכה מומלצת במוזיאון היהודי בעיר

מאת: טל זילברשטיין-פז

המוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו מציג בימים אלו (עד ה- 2 לאפריל) תערוכה מרתקת בשם "מדור לדור"- "From Generation to Generation". די בשם התערוכה כדי לקחת אותנו אל הטקסט המוכר כל כך מההגדה של פסח "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו יצא ממצרים", ואכן התערוכה...Read More »


צילום: אביתר דיין

...Read More »

בא לשכונה בחור חדש: ראיון עם אלון אולארצ'יק

מאת: איתי שמי

יש משהו מאוד נעים באלון אולארצ׳יק. יש לי סימפטיה לאנשים שיודעים לא לקחת את עצמם ברצינות רבה מדי. אלון אולארצ׳יק יכל לסיים שלוש שנים לימודי ג׳ז בברקלי שבבוסטון, בי״ס לג׳ז נחשב מאוד לכל הדעות, אבל במקום להשאר במגדל השן של עולם הג׳ז, לכתוב זמן קצר אח״כ שיר קליל...Read More »


צילום: אביתר דיין

...Read More »

איור: גבי קזן

...Read More »

אנגינה פקטוריס: שיחה מלב אל לב עם דובל'ה גליקמן

מאת: דלית גבירצמן

הנה 10 עובדות על דובל'ה גליקמן ש(אולי) לא ידעתם:

1) הוא נולד, גדל ועד היום מתגורר בתל אביב.

2) בשנות ה־60 איבד את אחיו חגי, טייס חיל האוויר, שנהרג בהתרסקות מטוס.

3) את שירותו הצבאי עשה בלהקת חיל הים.

4) בשנות ה־70 וה־80 שיחק בתיאטרון והופיע בסרטים רבים, המפורסם שבהם הוא...Read More »


השבוע: ההצגה מעבר לים של תיאטרון גושן

כשהקימו השחקן, יואב שמר, ואשת החינוך לגיל הרך, אביגיל שמר-אהרון את תיאטרון גושן לפני כ-25 שנה הייתה להם מטרה אחת ברורה- לפתח ולהפיק הצגות לילדים ונוער שתהיינה חלק מעולמם הרגשי והחברתי. הם האמינו כי ההצגות בהן צופים הילדים בראשית דרכם מטביעות את חותמן ומעוררות דרך החוויה הרגשית-אומנותית, את האהבה לתיאטרון.

במשך השנים העלה...Read More »


צילום: אביתר דיין

...Read More »

הנני כאן: ראיון עם יהורם גאון לקראת הופעתו בעמק

מאת: איתי שמי

יהורם גאון הוא סוג של ציפור נדירה, כאב ראש לא קטן למקטלגים במדריך הציפורים הארצי. או כמו שאמרו אצלנו בקיבוץ: אין חיות כאלה. נדמה שידו בכל. זמר, שחקן מגוון שעושה גם תיאטרון בהבימה, גם תכנית ילדים וסיטקום בטלויזיה וגם קולנוע, פוליטיקאי בעברו, בעל תכנית רדיו והרשימה יכולה להמשך...Read More »


פרשת וירא: "ומה עם החמור?" מחשבות של אמא טרייה על עקידת יצחק

מאת: טובה בירנבאום

באמת שלא רציתי לעשות את זה לעצמי; אבל מהי המשמעות של קריאה רלוונטית של אוצרות התרבות שלנו אם לא לחזור אל הסיפורים המכוננים בשלבים שונים של החיים, ולהרשות לטקסט להתפרש מחדש דרך העיניים החדשות, הגוף החדש והתודעה החדשה. זו המשמעות, בעיני, של תורת חיים.

אבא שלי נוהג לספר בדיחה...Read More »


"אשכבה" של חנוך לוין קמה לתחייה בעמק הסיליקון

מאת: דלית גבירצמן

״רציתי שהצחוק יימשך ויימשך. ידעתי שכל עוד צוחקים – טוב״… (אשכבה, מאת חנוך לוין)

יום שישי בערב. אני יושבת באולם וממתינה לתחילת החזרה הגנראלית של ״אשכבה״, ההפקה הנוכחית של במהעברית. מהרגע ששמעתי שהם הולכים להעלות את חנוך לוין, ציפיתי בהתרגשות ובחשש מה כי כמו כוסברה, שומר והנשיא הנבחר...Read More »


איור: גבי קזן

...Read More »

פרשת נח: על שר תקשורת אחד, שכמו אלוהים, הוא בונה והורס, רק כי הוא יכול

מאת: טובה בירנבאום

לא רק במיתולוגיה היהודית קיים סיפור אפוקליפטי על האל שאינו מרוצה מיצירתו- בני האדם- ובאכזבתו הוא הורס את הכול ומתחיל מחדש- "וַיַּרְא יְהֹוָה כִּי רַבָּה רָעַת הָאָדָם בָּאָרֶץ וְכָל יֵצֶר מַחְשְׁבֹת לִבּוֹ רַק רַע כָּל הַיּוֹם. וַיִּנָּחֶם יְהֹוָה כִּי עָשָׂה אֶת הָאָדָם בָּאָרֶץ וַיִּתְעַצֵּב אֶל לִבּו. וַיֹּאמֶר יְהֹוָה:...Read More »


צילום: אביתר דיין

...Read More »

תערוכה חדשה על אנה פרנק בבית הספר דיסקברי בסן חוזה

מאת: נרי לייף-חומה

אני מתארת לעצמי שמסע הבחירות הנוכחי לנשיאות ארצות-הברית לא היה פשוט לאנשי החינוך ביבשת. הכרות אישית עם הקושי זומנה לי כאם מתנדבת בבית הספר דיסקברי צ'רטר בסן-חוזה, שם לומדת בתי נטע בחטיבת הביניים. עם כניסתם לחטיבה קראו תלמידי כיתה ו' את הספר The Revealers, פרי עטו של הסופר Doug...Read More »


פרשת בראשית: שש הבטחות שהבטחתי לתורה לרגל התחלתה מבראשית

מאת: טובה בירנבאום

הכי אני אוהבת שבשיחות מיותרות (ששלוש דקות לאחר שהן מתחילות אני מתחרטת נורא, אך יודעת שאין דרך חזרה) על מהי "היהדות הנכונה", מוטחת בפני הטענה שזה יפה מאוד שאני וחברי משתעשעים בטקסטים ויוצרים לעצמינו חגים וטקסים, אך אנו חסרים מרכיב מרכזי וחשוב מאין כמוהו, והוא- המחויבות. ההנחה שעומדת...Read More »


אמנות לעם: ביקור ב"פרוייקט רחוב מינסוטה" המוצלח

מאת: טלי שמי

מה עושים בערים גדולות כשנהיה יקר מדיי לגור או לעשות עסקים במרכז העיר? עוברים לשכונה אחרת, בד"כ לאזור פחות טוב, תעשייתי לעיתים, שוכרים בו דירות, פותחים חנויות, מסעדות וגלריות והופכים אותו לדבר הבא. עד שגם הוא נהיה טרנדי ויקר מדיי ועוזבים אותו ועוברים לדבר הבא. בתל-אביב ממרכז העיר...Read More »


בקרוב: פסטיבל הקולנוע היהודי בעמק הסיליקון

מאת: מישל שבתאי, תרגום: מיכל כהן

פסטיבל הקולנוע היהודי בעמק הסיליקון  (SVJFF) יציין החודש 25 שנה להיווסדו וכיאה למעמד יציע מגוון רחב של סרטים, הקרנות בכורה וארועים שונים ובראשם, הרצאת אורח של הסופר עמוס עוז.

Photo by Michiel Hendryckx

40 הקרנות שונות, החל מסרטים...Read More »


איור: גבי קזן

...Read More »

הכירו את תיאטרון הילדים של הילה ויפעת

4 שנים אחרי שהעלו את הגרסה הראשונה לתיאטרון שלהן, הילה ויפעת מגדירות את עצמן כסטארט אפ לכל דבר. ממלאכת התסריט, הבימוי והתלבושות ועד לעבודת השיווק וההפקה- הכל היה מונח על כתפיהן ובעבודה סיזיפית והמון יזע ודמעות הן הצליחו לבסס את עצמן ולהפוך לתיאטרון הילדים הרשמי של העמק.

"הרעיון להקים כאן...Read More »


עושה למולדתה: שיחה עם יעל אדמי מתנועת נשים עושות שלום

מאת: דלית גבירצמן

נפגשנו לראשונה לפני מספר חודשים. מיד התחברנו, וכשנפרדנו התחבקנו בחום והבטחנו לשמור על קשר. סגרתי אחריה את הדלת, ושניה לפני שהספקתי לשאול את האיש היקר ״נו, אז מה אתה אומר?״, שוב היתה דפיקה בדלת. יעל עמדה בפתח עם החיוך הכובש הזה שלה, והעניקה לי ספר בישול במתנה. משהו...Read More »


הנה באה הרכבת: על ההופעה ומסע הרכבות של ג׳ו הנרי ובילי בראג

מאת: איתי שמי

יש משהו משחרר בנסיעה ברכבת. אנחנו לא צריכים להתרכז בנהיגה, אין לנו צורך לנווט את דרכנו, ואפילו לא לעצור להפסקות שרותים, שתייה ואוכל. אנחנו יכולים לשים מוזיקה באזניות, לקרוא או סתם לבהות ואף ליצור שיחה עם שלל הטיפוסים שחולקים איתנו את המסע. בשיקשוק הקרונות על המסילה יש גם...Read More »


פרשת ניצבים: פרידה מרודף השלום שהשלום ברח ממנו

מאת: טובה בירנבאום

אין לי תמונה עם שמעון פרס להתהדר בה בפייסבוק, אין לי אפילו זיכרון ילדות או בגרות שקשור בו; שמעון פרס הוא פשוט חלק מההויה, כמו תחנת האוטובוס מתחת לבית או כמו המילקי בסוּפר. גם המציאות של פחד, מלחמה ושכול הם חלק מההויה, ובאשר להם, לצערי יש לי זכרונות...Read More »


...Read More »

...Read More »

...Read More »

צילום: אביתר דיין

...Read More »

פרשת כי תצא: זהו הזמן להלכה חילונית!

מאת: טובה בירנבאום

הנה עוד דבר שלא הייתי מגיעה לעשות בארץ: חברותא עם רב אורתודוכסי. ישראלי. בעברית. לפעמים צריך להתרחק אלפי קילומטרים כדי לשמוט, ולו לרגע, את המשקעים והכעסים הפוליטיים, את המאבק (המוצדק) על המשאבים, ואת הלעומתיות שמאפיינת את השיח הזהותי הישראלי, כדי פשוט להיות לרגע במחלוקת לשם שמים, בלב השאלה...Read More »


פרשת שופטים: האם יהודי ארה"ב ויהודי ישראל זקוקים לטיפול זוגי?

מאת: טובה בירנבאום

 

"טוֹב שָׁכֵן קָרוֹב מֵאָח רָחוֹק", קובע ספר משלי. האמנם? אצלינו במשפחה אומרים ש"דם זה לא מים". אז מי צודק? האם ריחוק גיאוגרפי בין אדם לאדם או בין קהילה לקהילה, גם אם יש בינהם קשר דם, יוצר בהכרח ריחוק רגשי, כפי שטוען מחבר משלי, או שקרבת דם מנצחת את...Read More »


Forever Young: על מופע הצדקה האיכותי של ניל יאנג

מאת: איתי שמי

כל מי שחי ב-Bay Area כבר כמה שנים וחייזרים לא חטפו אותו מכדור הארץ באופן קבוע בחודש אוקטובר ודאי שמע על מופע ההתרמה שעורכים ניל יאנג ואשתו (לשעבר) פגי. אני אתחיל ברכילות די עתיקה: לפני כשנתיים התגרשו ניל ופגי אחרי 36 שנה ביחד. ניל, שהוא כבר לא ילד,...Read More »


פרשת ראה: האם אפשר להיות ציוני מחוץ לישראל?

מאת: טובה בירנבאום

לאחר ארבעים שנה של מסע מפרך, על סף הכניסה לארץ, עומד משה לפני העם, ובנאום ארוך הוא מנסה להכינו לקראת השלב הבא במסע- שלב שהוא עצמו, משה, לא יהיה שותף בו. בפרשת "ראה", שהיא רק חלק מן הנאום המלא, חוזר משה ומפרט מצוות רבות; אך מעניין לשים לב...Read More »


פרשת עקב: האם השלום הוא ערך יהודי?

מאת: טובה בירנבאום

"אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם, צוּר יִשְׂרָאֵל וְגוֹאֲלוֹ, בָּרֵךְ אֶת מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, רֵאשִׁית צְמִיחַת גְּאֻלָּתֵנוּ. הָגֵן עָלֶיהָ בְּאֶבְרַת חַסְדֶּךָ, וּפְרֹשׁ עָלֶיהָ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ, וּשְׁלַח אוֹרְךָ וַאֲמִתְּךָ לְרָאשֶׁיהָ, שָׂרֶיהָ וְיוֹעֲצֶיהָ, וְתַקְּנֵם בְּעֵצָה טוֹבָה מִלְּפָנֶיךָ. חַזֵּק אֶת יְדֵי מְגִנֵּי אֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ, וְהַנְחִילֵם אֱלֹהֵינוּ יְשׁוּעָה וַעֲטֶרֶת נִצָּחוֹן תְּעַטְּרֵם, וְנָתַתָּ שָׁלוֹם בָּאָרֶץ וְשִׂמְחַת עוֹלָם לְיוֹשְׁבֶיהָ".

Read More »


ביקור במוזיאון האומנות וההיסטוריה בסנטה קרוז

מאת: טלי שמי

אם עדיין לא ביקרתם ב-SFMOMA  המחודש – רוצו לשם, לכו לאיבוד בין 7 קומותיו ו-20 גלריותיו. התרשמו עמוקות מהמבנה החדש בעל הארכיטקטורה המגולומנית ומהאוסף המרהיב, החשוב והיקר שאין דומה לו בעולם של בני הזוג פישר. הצטופפו לכם להנאתכם בין מאות המבקרים והתיירים שחשים להיכל התרבות האליטיסטית המורמת מעם....Read More »


הצעה לסדר: רעיונות לחגיגת ט"ו באב

מאת: טובה בירנבאום

המקובלים בצפת הבינו משהו חשוב על חגים: אם לא עורכים טקס סביב שולחן בליווי אוכל טוב, טקסטים יפים ותפקידים למסובים- קלוש הסיכוי שיווצר חג שייזכר משנה לשנה וייחגג עם עומק ומשמעות; ולכן בהשראת סדר פסח הם תיקנו את סדר ט"ו בשבט, שהפך, במיוחד בדור האחרון, לפופולרי במיוחד. אז...Read More »


שיחה עם הישראלי הנודד

מאת: דלית גבירצמן

כשאלעד שפוני אומר לי שהוא לא נוהג להתראיין, הוא באמת מתכוון לזה. אם תחפשו, כמוני, חומר עליו ועל המופע שלו ״הישראלי הנודד – יומן מסע ומוסיקה״ שרץ בתאטרון הקאמרי ועלה כבר למעלה מ-600 פעמים בכל רחבי הארץ – לא תגלו הרבה. אין לו יחצ״ן או חברת הפקות ואפילו...Read More »


לקראת תשעה באב: מחשבות על גלות מרצון וציפיה לגאולה

מאת: טובה בירנבאום

פרופ' ישעיהו ליבוביץ ז"ל הרעים בקולו באחת משיחותיו כי "תשעה באב הוא יום ההיזכרות בתוכנה העיקרי של ההיסטוריה של העם היהודי- הגלות". ואכן, מבט על ההיסטוריה שלנו יגלה כי מבחינה כמותית היינו זמן רב יותר בגלות מאשר במצב של ריבונות, ואף מבחינה איכותית, היצירה הרוחנית-תרבותית המשמעותית ביותר שלנו...Read More »


סמנו ביומן: ההופעות המומלצות בתקופה הקרובה

מאת: איתי שמי

הפעם אני לגמרי מיינסטרים. לא,  לא תקראו כאן על שום להקה איזוטרית שמופיעה באיזה מועדון קטן ורק כמה היפסטרים שמעו עליה. אני רוצה להמליץ על כמה הופעות של אמנים או להקות מצויינות שמגיעות לאזורנו הקיץ, כשהמשותף לכל המוזיקאים שאציין כאן היא גם העובדה שהם הוציאו אלבומים חדשים (ומצויינים)...Read More »


בפרדס של יוכי ברנדס: שיחה לקראת תיקון ליל שבועות

מאת: דלית גבירצמן
 הנה עשרה דברים ש(אולי) לא ידעתם על יוכי ברנדס:
1) בילדותה סבלה מליקויי למידה קשים.
2) היא בחרה לעזוב את העולם החרדי, אך לא בשל משבר אמוני.
3) לא ממש אכפת לה מה אנשים חושבים עליה.
4) היא מאמינה שמדינת ישראל היא הדבר הכי נפלא שקרה לעם היהודי.
5) הצלחה בעיניה היא דבר...Read More »

הכל על המסיבה השקטה בחגיגות יום העצמאות ב-OFJCC

מאת: מיכל כהן

דיימנו לעצמכם שאתם מוזמנים למסיבה, אתם מגיעים למקום, רואים אנשים רוקדים, אך מסביב דממה מוחלטת. זה עשוי להיראות מחזה מוזר, אך לא לגמרי תלוש מן המציאות, רוב הסיכויים שפספסתם פרט קטן בהזמנה למסיבה שאומר כי מדובר ב"מסיבה שקטה" (silent disco).

במסיבה שקטה המוזמנים רוקדים לצלילי מוסיקה שמשודרת להם...Read More »


יוצרות עצמאות: הכירו את המשתתפות ביריד האומנות ביום העצמאות

אירוע יום העצמאות הגדול של ה-ICC@JCC אוטוטו מגיע והיוצרות המוכשרות של העמק בהכנות קדחתניות לקראת יריד היוצרות בו יתנו לכם הצצה אל תוך עולמן העיצובי, וכן, גם הזדמנות לקנות כמה פריטים ייחודיים ומקוריים פרי ידן.

יריד היוצרות מתקיים זו השנה השניה ברציפות ביוזמתה של רעות לוי ובשיתוף עם ה-ICC@JCC.

רעות, אשר...Read More »


אלבום חדש לפי ג'יי הארווי

מאת: איתי שמי

בעוד אנו מתכנסים לחגוג את יציאתנו מעבדות לחרות, או יותר נכון לציין כמה סבלנו ויאללה לאוכל, ישנם לא מעט אנשים שאין להם ממש סיבה לחגוג. לפעמים אנחנו מנקים את מצפוננו בפעילות התנדבות, או פותחים את הארנק, אבל לרוב הם שקופים, רחוקים מהעין ורחוקים מהלב.

מאת: איתי שמי

כל מחוצ'קן זב חוטם שמקים להקה חולם בגדול. הוא מדמיין לעצמו אלפי מעריצים, לימוזינות, הופעות ברחבי העולם ומעריצות שזורקות חזיות לעבר הבמה (שלא לדבר מה שיקרה מאחורי הקלעים כשההופעה תסתיים…). אבל לא כל להקה מחליטה לקרוא לעצמה Big Star ולאלבומה הראשון Record #1…

התרוץ לכתבה הפעם היא הופעת מחווה...Read More »


פרשת תזריע: כך ייעשה לאיש אשר יוציא מפיו אמירה גזענית

מאת: טובה בירנבאום

המופע הראשון של הצרעת במקרא כעונש הוא בשל גזענות:

"וַתְּדַבֵּר מִרְיָם וְאַהֲרֹן בְּמשֶׁה עַל אֹדוֹת הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית אֲשֶׁר לָקָח כִּי אִשָּׁה כֻשִׁית לָקָח… וְהֶעָנָן סָר מֵעַל הָאֹהֶל וְהִנֵּה מִרְיָם מְצֹרַעַת כַּשָּׁלֶג וַיִּפֶן אַהֲרֹן אֶל-מִרְיָם וְהִנֵּה מְצֹרָעַת… וַתִּסָּגֵר מִרְיָם מִחוּץ לַמַּחֲנֶה שִׁבְעַת יָמִים" (במדבר יב).

הפרשנים יצירתיים מאוד בהקשר למהות חטאה...Read More »


שווה ביקור: תערוכה חדשה על ביל גרהאם במוזיאון היהודי

מאת: איתי שמי

מי היה ביל גרהאם? סביר להניח שרבים האנשים שלא שמעו עליו. אולי לתושבי העמק בו אנו חיים או לתושבי ניו יורק השם מצלצל קצת מוכר (יש איזה אולם על שמו בסן פרנסיסקו, לא?), אבל זה בסדר, הוא מסוג האנשים שנמצאים מאחורי הקלעים ולא בקידמת הבמה. למרות האנונימיות היחסית,...Read More »


פרשת שמיני: איזה אלוהים מתנגד ליוזמה אישית והתלהבות דתית?

מאת: טובה בירנבאום

הפעם הראשונה בה עליתי לתורה וקראתי בפרשה נחרתה בזכרוני כחוויה עוצמתית שחותמה נשאר ויישאר עימי לאורך שנים. כמו הרבה ישראלים בני דורי, זכיתי לחוויה הזו במחנה קיץ קונסרבטיבי בארצות הברית, ששינה את עולמי; כאישה צעירה שחוויית בית הכנסת שלה עד אז הייתה תמיד מאחורי מחיצה, ראיתי בזכות לעמוד...Read More »


לקרוא את מגילת הגלות בגלות: מחשבות על פורים בקליפורניה

מאת: טובה בירנבאום

לאחרונה אני נוסעת לעבודה באופניים. 20 דקות של נסיעת בוקר שטופת שמש בשכונות הירוקות והמטופחות של עמק הסיליקון. זמן מצוין לארגן את המחשבות ולהגות בתוכן המחשבתי לקראת החג הבא. הפעם הסתירה בין הנרטיב של פורים- סכנת ההשמדה של הקהילה היהודית בפרס במאה החמישית לפני הספירה וסיפור הצלתה המופלא-...Read More »


פרשת ויקרא: על כוהנים, בלניות והניסיון התמידי למסד את הרגש הדתי

מאת: טובה בירנבאום

אין טקס דתי אישי יותר מאשר טבילה במקווה. מה יותר פרטי מאשר היותו של אדם עירום כביום היוולדו בהתמזגות עם הטבע, כשהוא או היא טובלים במי גשמים וחווים רגע רוחני משמעותי? חוק המקוואות שאושר בקריאה טרומית בכנסת השבוע קובע כי הטקס האישי הזה, במקרה שמתקיים במקווה ציבורי...Read More »


פרשת פקודי: על מה באמת כולם נלחמים בויכוח על הכותל?

מאת: טובה בירנבאום

לפעמים אנחנו שוכחים שהמשכן היה לא יותר מאשר אוהל מתקפל. אוהל מפואר, אמנם, ובו מרכיבים מרשימים, מעוצבים ויקרים, שבכל עצירה במסע במדבר הורכב מחדש ובו נערך הפולחן הקבוע בידי הכהנים, אבל עדין מבנה ארעי. פרקים רבים מקדיש המקרא לתיאור מפורט של יריעות האוהל, מידותיו, הכלים שהוצבו בו, בגדי...Read More »


פרשת ויקהל: מחשבות על שבת חילונית

מאת: טובה בירנבאום

צילום: אביתר דיין

אני אדם חילוני. לא מתחייבת לגבי קיומו או אי קיומו של אלוהים- מבחינתי לפעמים הוא קיים ולפעמים לא, אבל אין לו נוכחות משמעותית בחיי. יחד עם זאת, לתרבות היהודית יש משמעות מרכזית...Read More »


על הלהקה החשובה שלא זכתה לאזכור בטקס בגראמי

מאת: איתי שמי

לפני כשבועיים נערך טקס הגראמי. יש המכנים אותו ״הארוע החשוב ביותר בעולם המוזיקה״. האמת שאינני נוטה  לצפות בו (ולא רק בגלל שאין לי טלויזיה..) וגם השנה לא חרגתי ממנהגי. כל הרעיון של תחרות בה בוחרים את השיר/אמן/להקה הטובים ביותר הוא מטופש למדי בעיני. אגב,...Read More »


הכירו את המתמודדים בתחרות "כוכב נולד" של העמק

בשבוע הבא, זה קורה! תחרות "כוכב נולד" של ה-ICC יוצאת לדרך וההתרגשות בשיאה. שבעה מתמודדים מוכשרים, שלושה שופטים מקצועיים והמון כשרון שיקבל במה בערב אחד חגיגי ומרגש.

את שלב האודישנים עברו שבעה מתמודדים בהצלחה וכעת, לאחר כחודשיים של חזרות, כל מה שנותר להם הוא לעבור את המבחן שלכם...Read More »


פרשת כי תשא: כל אדם צריך לשבור לוחות, ולו פעם אחת בחייו

מאת: טובה בירנבאום

חטא העגל הוא הריב הראשון לאחר ירח הדבש. יותר נכון, ריב מבאס ועכור עוד במהלכו של ירח הדבש; טקס מתן התורה היה מרשים ומפעים חושים, עם ישראל התחייב בעיניים נוצצות ל"נעשה ונשמע", ולאחר 40 יום בהם משה שוהה על ההר- האמונה התרופפה, משה התעכב...Read More »


פרשת תצוה: לו היה ראש הממשלה נושא על חזהו את שמותנו

מאת: טובה בירנבאום

כל שנה אני מתרשמת מההוראות שמקבל משה מאלוהים בכל הנוגע לבניית המשכן ועיצובו האסתטי. הרבה משאבים, מחשבה ומאמץ מוקדשים לתכולתו המפוארת של המשכן, והשבוע אנו קוראים גם על בגדי הכהנים, ובעיקר אלה של הכהן הגדול, שמהוים מלאכת מחשבת של ממש וכל...Read More »


פרשת תרומה: למה הישראלים בחו"ל לא מצליחים להפנים את התרבות הפילנתרופית היהודית-אמריקאית?

מאת: טובה בירנבאום

לפני כמה שנים, במסגרת ביקור בקהילה רפורמית מבוססת בלוס אנג'לס, סיפרה לנו הרבָּה המארחת, בין השאר, אודות תוכנית בני המצווה של המקום. אחד החלקים של התוכנית, היא סיפרה, כוללת משימה לבחור את הארגונים או המטרות להם ירצו המשתתפים לתרום חלק מכספי בר או בת...Read More »


פרשת משפטים: האורתודוכסים כבר אינם בעלי הבית

מאת: טובה בירנבאום

 

Photo by Meaghan O'Neill

אליס לוין היא יהודיה ציונית משיקגו; מגיל צעיר השתייכה, יחד עם הוריה, לקהילה הרפורמית, וכל חייה הייתה פעילה בתנועה ובבית הכנסת. היא תורמת באופן קבוע למטרות ציוניות ומגיעה לארץ מידי כמה...Read More »


סופרבול 2016: על השחקנים, מחירי הכרטיסים והאירועים המרכזיים

מאת: אדי פיטשון

בכל שנה בתחילת פברואר (השנה בשביעי לפברואר) כל חובבי הספורט בארה”ב עוצרים ליום אחד וחוגגים את אירוע הספורט הגדול של השנה, הסופרבול!

הסופרבול, משחק הגמר של ליגת הפוטבול האמריקאי, הוא הרבה מעבר למשחק ספורט, הוא אירוע שואו נדיר שכל אמריקה...Read More »


פרשת יתרו: שרת התרבות מפנטזת על מעמד הר סיני שני

מאת: טובה בירנבאום

מעמד הר סיני הוא אחד מרגעי השיא הדרמטיים בסיפור הקולקטיבי שלנו, והוא מופיע בפרשתנו השבוע. המדרשים מפליגים, כצפוי, במשמעותו הכבירה של המעמד מבחינה ערכית, אך מתייחסים לא מעט גם לחשיבותו בהקשר של המצב האידיאלי בו היינו כעם מבחינת אחדות ותמימות דעים. רש״י מביא את...Read More »


פרשת בשלח: למה אנשי הרוח הם האויב הגדול של הפונדמנטליזם היהודי?

מאת: טובה בירנבאום

אתמול התעורר פרופ' יעקב מלכין לבוקר שכולו אלימות והפחדה: על תיבת הדואר שלו נתלתה סכין עליה רוסס מראה מקום מהפרשה שלנו, הקורא למחיית עמלק, על שער ביתו רוסס מגן דוד, ועל הגדר ממול הופיעה כתובת עם מראה מקום בתהילים הקורא למלחמה באויבי ה': "הֲלוֹא...Read More »


להקת Tree: מהקיבוץ לבמות באירופה

מאת: איתי שמי

לכבוד ט"ו בשבט הבא עלינו לטובה אני רוצה לכתוב על עץ. לא סתם עץ, אלא אחד ששורשיו נטועים עמוק בהתיישבות העובדת והתנועה הקיבוצית מצד אחד ובעולם הרוק הפסיכדלי ואפילו ג'ז מצד שני. העץ הוא ירוק, העץ הוא גבוה, ובעיני אחד העצים היפים והמעניינים בנוף...Read More »


על עמרי כספי: הישראלי הראשון (והיחיד) ב-NBA

מאת: אדי פיטשון

לפני כשש שנים בעונת 2009-2010 זה קרה בפעם הראשונה כמו כל דבר שצריך לקרות בפעם הראשונה- ישראלי דרך במשחק רשמי על פרקט בליגה הטובה בעולם.

עד אז זה היה רק כמעט. בסוף שנות השבעים כשמיקי ברקובי’ץ קיבל הצעה מניו ג’רזי, המשיך בשנות התשעים...Read More »


פרשת בא: נקמה היא אכן ערך יהודי, אבל לא ביהדות שלי

מאת: טובה בירנבאום

כמעט בכל בוקר, כשאני קוראת את הכותרות, מזדעקת בי מחשבה: "אבל זאת לא יהדות!!!", אבל אז אני נזכרת לתקן: "זאת לא היהדות שלי!".

צילום: אורן רוזן

"זָכְרֵנִי נָא וְחַזְּקֵנִי נָא אַךְ הַפַּעַם הַזֶּה, הָאֱלֹהִים,...Read More »


הכתבות שהכי אהבתם השנה

costco

מאת: מערכת בעניינים

אם נניח בצד את ההמלצות לאירועי סוף השבוע שזכו שבוע אחר שבוע להתעניינות רבה, נראה שאוכל הוא אחד מן הדברים שיותר מעסיק אתכם.

סדרת הכתבות של התזונאית יעל דרור הצליחה לעורר עניין רב ונושאים כמו חישוב אחוזי השומן במזון,...Read More »


פרשת ויחי: חלוקה לשבטים- זה טוב או רע?

מאת: טובה בירנבאום

באופן אירוני, בפרשה ששמה ״ויחי״ ישנו הרבה מוות; כמו שפרשת ״חיי שרה״ עוסקת במותה וקבורתה של שרה, גם פרשת ויחי מספרת על מות יעקב במצרים, ולאחר מכן, מותו של יוסף. כמו אביו, יצחק, גם יעקב מבקש לברך את בניו לפני מותו; יעקב לוקח ברצינות...Read More »


פרשת ויגש: מי את, שרח בת אשר?

מאת: טובה בירנבאום

שתי נשים בלבד מוזכרות ברשימה המפרטת את שמות יורדי מצרים. כשמתגלה דבר היותו של יוסף בחיים, יורדת כל משפחת יעקב, על בניו ונכדיו, מצריימה. הכתוב מפרט את שמות כולם- כמעט כולם גברים; לא שלא היו נשים (הסטטיסיטיקה של  50% / 50% היתה תקפה גם...Read More »


פרשת מקץ: כיצד הופכים מחולמי חלומות לפותרי חלומות?

מאת: טובה בירנבאום

יוסף בעל החלומות עובר בחייו מסע אישי מדהים. מילד חולמני המועדף ע"י אביו, אך דחוי ע"י אחיו, הוא הופך למשנה למלך מצרים שמנצח אל מבצע הישרדות כלכלית עצום מימדים, דרכו הוא מצליח להציל, לא רק את העם המצרי, אלא את האזור כולו מחרפת רעב....Read More »


"חצרות קדמיות, רחובות אחוריים": תערוכה מומלצת במרכז האמנות של פאלו אלטו

מאת: טלי שמי

אנחנו חיים בפרברים. רובינו מטפחים מדשאות מוריקות בקדמת הבית שלנו (טוב אולי קצת פחות מוריקות מפאת הבצורת המשתוללת…) וחצרות סגורות ומוגנות בגדרות גבוהות בהן ילדינו יכולים לקפוץ בטרמפולינות בעוד אנחנו מארחים חברים לברבקיו בצהורי יום ראשון. הביקור בתערוכה הקטנה והמקסימה "חצר קדמית – רחוב...Read More »


דיוויד בלאט: האיש עם תפקיד הרילוקיישן הכי נוצץ בארה”ב

מאת: אדי פיטשון

אני די בטוח שכשדיוויד בלאט החליט לעלות לארץ הקודש בשנת 1981 כיהודי גאה אחרי שזכה במדליית זהב עם נבחרת ארה”ב למכביה הוא לא חלם שכעבור 23 שנים הוא יאמן את קליבלנד קאוולירס עם השחקן הטוב בעולם לברון גיי'מס בגמר האן בי איי מול הקבוצה...Read More »


פרשת ויצא: למה יעקב יוצא לרילוקיישן בחרן?

מאת: טובה בירנבאום

אני מזמינה אתכם השבוע לקרוא את סיפור אבות האומה כמקבילה לסיפור שלנו וסיפורה של הארץ שלנו בדורות האחרונים.

בואו נתבונן באברהם אבינו, שעולה לארץ בצו אלוהי– "לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ, אֶל הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ״ (בראשית יב), ובכך מממש השקפת עולם חדשנית...Read More »


שנות ה-60 זה כאן: ה-Chocolate Watchband בדרך להופעה בסן חוזה

מאת: איתי שמי

מי שחושב שאנחנו חיים ב 2015 טועה ובגדול. חייזר שהיה נוחת באזור המפרץ בתקופה זו והיה הולך לראות קצת הופעות (נו מה, יש לו משהו אחר לעשות על כדור הארץ?) היה חושב שהשנה היא 1968. זה התחיל עם הזומבים שבאו אלינו מאנגליה (ועליהם כבר...Read More »


פרשת תולדות: אבותינו לא היו כאלה צדיקים... אז מה?

מאת: טובה בירנבאום

מה לעשות, אני לא אוהבת את החלקים הללו בסיפור שלנו: יעקב מנצל את חולשתו ורעבונו של אחיו עשיו כל מנת לקנות ממנו את בכורתו, רבקה מביימת ומנצחת על התחפשותו של יעקב לעשיו על מנת לקבל את הנתח המשובח יותר של ברכות יצחק.

Read More »

הכירו את הגולדן בוי של ה-NBA

מאת: אדי פיטשון

הוא לא נראה כמו רוצח, הוא לא מתנהג כמו רוצח, הוא לא מדבר כמו רוצח אבל ברגע האמת הוא ירצח אותן אחת אחת בלי להסס בכלל, מה שנקרא בשפת הרחוב “Killing them softly”.

Photo by Keith Allison

Read More »

שנתיים למותו של המוסיקאי לו ריד

מאת: איתי שמי

כבר שנתיים שהוא לא אתנו, האיש שאהב ללכת בצד הפראי של החיים, הצליח לעצבן את כולם וגם לכתוב כמה מהשירים היפים ביותר 

שיש.

לו ריד, יהודי יקר ומוזיקאי מחונן, גדל וחי בניו יורק. אביו, שהיה...Read More »


פרשת חיי שרה: על אהבתה הנכזבת של רבקה לאליעזר

מאת: טובה בירנבאום

אליעזר ורבקה / לוין קיפניס

נַעֲרָה טוֹבָה יְפַת עֵינַיִם,

הַטִּי כַּדֵּךְ, הַשְׁקִינִי מַיִם.

שְׁתֵה, אֲדוֹנִי, כַּדִּי לְפָנֶיךָ,

אַחַר אֶשְׁאַב גַּם לִגְמַלֶּיךָ.

מִי אַתְּ? הַגִּידִי נָא, בַּת חַיִל,

הֲיֵשׁ מָקוֹם לָלוּן בַּלַּיִל?

אֲנִי רִבְקָה, יֵשׁ בַּיִת לָנוּ,

Read More »

פרשת לך לך: מדוע אברהם לא מתאמץ לממש את ההבטחה שקיבל על הארץ?

מאת: טובה בירנבאום

תשעה פסוקים בלבד אחרי הפתיחה האלגנטית והדרמטית לעליית אברהם ארצה-  ״לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ״– מופיעה המציאות הקשה בארץ וטופחת על פנינו: ״וַיְהִי רָעָב בָּאָרֶץ וַיֵּרֶד אַבְרָם מִצְרַיְמָה לָגוּר שָׁם כִּי-כָבֵד הָרָעָב בָּאָרֶץ״. אברהם לא מהסס; הוא יורד מצריימה וחוזר ארצה זמן קצא...Read More »


הזומבים בדרכם לסן פרנסיסקו!

מאת: איתי שמי

זהירות חברים, הזומבים בדרך. הם הולכים להגיע אלינו ביום שלישי הקרוב וכדאי להתחיל להתכונן. האמת שהם עפו בגובה נמוך, מתחת הרדאר, ותפסו אותי בהפתעה. לא ברור איך הופעה הסטורית שכזו כמעט שלא מקבלת התייחסות. במחשבה שנייה, הם אף פעם לא באמת קיבלו את תשומת...Read More »


פרשת נח: למה מנהיג רוצה להנהיג?

מאת טובה בירנבאום

פרשת נח והמבול תמיד מזכירה לי סיטואציה של ילד שבונה מגדל מלֶגו, מאיזושהי סיבה הוא אינו מרוצה מן היצירה שלו, והוא הורס אותה בחמת זעם. הרבה שאלות תיאולוגיות מעלה הסיפור הזה, על אלוהים שרואה את רשעת האדם, שהוא עצמו יצר בדיבורו, ובוחר...Read More »


על תחילת דרכם של אהוד בנאי והפליטים- חלק ב'

מאת: איתי שמי

בשבוע שעבר הבאתי את חלקו הראשון של זכרונותיו של אורי כהן על אהוד בנאי והפליטים בתחילת דרכם. מבט של מי שהיה שם ברגע מכונן בתרבות הישראלית. זה סיפור מרתק (לדעתי לפחות) עם לא מעט משברים ורגעים לא קלים, איך זה נגמר בסוף, כולם יודעים…

Read More »

פרשת בראשית: האם באמת ניתן להתחיל מבראשית?

מאת: טובה בירנבאום

לפני 20 שנה, כשבכיכרות צעקו "רבין רוצח", הייתי תלמידת תיכון. ילדה טובה מאולפנא אשכנזית-ימנית, שחברותיה הצטרפו להפגנות, אבל היא העדיפה לוותר עליהן; בבית דווקא לימדו אותי שמה שקורה הוא אסון, והאסון אכן קרה.

רצח רבין שינה אותי. הידיעה על האסון הגיעה כשהייתי בקבר רחל עם החברות (י"א בחשוון...Read More »


עבודה שחורה: על תחילת דרכם של אהוד בנאי והפליטים

מאת: איתי שמי

את אהוד בנאי לא צריך להציג. אם תנסו לעשות רשימה של הדברים שהכי מבטאים "ישראליות", חמקמק המונח ככל שיהיה, הוא ודאי יכנס לרשימת המאה, וסביר להניח שאי שם בחלק העליון. מה יש בו שהופך אותו לכל-כך ישראלי? האם זה השילוב בין מזרח למערב? איש...Read More »


על הקאמבק של תקליטי הויניל

מאת: איתי שמי

קניתי לעצמי מתנה לחג, מתנה, מתנה, מתנה לחג, גם אני אקבל מתנה לחג, בגבולות הסביר.

(זה לא שלי, אלו נושאי המגבעת)

לפני כמה ימים נכנסתי לחנות Amoeba המפורסמת שברחוב הייאט בסן פרנסיסקו. באופן לא לגמרי מתוכנן מצאתי את עצמי נשאב פנימה ויוצא...Read More »


סיפורו העגום של ג'קסון סי פרנק

מאת: איתי שמי

בחלומי חזרתי לבי"הס התיכון. טוב, לא בדיוק בחלומי. דפדפתי באייפון בין התמונות, ותמונה שחבר שלח לא מזמן מתקופת התיכון קפצה מול עיני וזרקה אותי אחורה. נזכרתי בחברת הנעורים בקיבוץ שאצלנו נקראה "החברה הבוגרת" ובג'ון מרכז השכבה. ג'ון חזר עם משפחתו משליחות ציונית...Read More »


בודד בברנינג מן

מאת: איל שחר

הרגע חזרתי מברנינג מן. נפשית, אני לא כאן עדיין- זה תהליך שייקח כמה ימים. רוב האנשים שחוזרים מברנינג מן מספרים על החוויות המדהימות שעברו. האמת, זה באמת מדהים מכל כך הרבה בחינות. בשבילי, לרכב על האופניים ברחבי הפלאיה בלילה, בין Art Cars, אורות, אש...Read More »


פרשת ניצבים: על פנטזיית האחדות והגאולה שכנראה לעולם לא תתגשם

מאת: טובה בירנבאום

"Saw you in Sinai", הוא אתר שידוכים יהודי מצליח, עם שם מגניב שמבוסס על מדרש מפורסם שקובע כי כל עם ישראל, כולל מי שעתיד להיוולד עד סוף הדורות, נכח במעמד הר סיני:

"תדע לך שכל הנשמות שהיו מן אדם הראשון ושיהיו עד סוף כל...Read More »


פרשת כי תבוא: על ברכות, קללות, שכר ועונש

מאת: טובה בירנבאום

מכמיר לב לראות כיצד משה מגייס את כל כשרונו הדרמטי (ויש לו כזה), על מנת להשאיר רושם משמעותי על העם הנכנס לארץ, רגע לפני היציאה לדרך החדשה, שתהייה כבר ללא פיקוחו הצמוד. הוא מצווה אותם לקיים טקס מרשים עם כניסתם לארץ: עליהם להתחלק לשני...Read More »


פרשת כי תצא: על שילוח ותשליך- מחשבות על טקס מקסים שדורש תיקונים

מאת: טובה בירנבאום

אחת המצוות המוזרות בתורה מופיעה בפרשה שלנו השבוע- שילוח הקן:

"כִּי יִקָּרֵא קַן צִפּור לְפָנֶיךָ בַּדֶּרֶךְ בְּכָל עֵץ, או עַל הָאָרֶץ אֶפְרחִים או בֵיצִים וְהָאֵם רבֶצֶת עַל הָאֶפְרחִים או עַל הַבֵּיצִים- לא תִקַּח הָאֵם עַל הַבָּנִים; שַׁלֵּחַ תְּשַׁלַּח אֶת הָאֵם, וְאֶת הַבָּנִים תִּקַּח...Read More »


פרשת שופטים: האם יש לנו את הזכות להשפיע על מדיניות ישראל מכאן?

מאת: טובה בירנבאום

האם את רמת האחריות יש לקבוע על פי מספר של קילומטרים או מַיילים?

אודה שהתלבטתי אם להעלות את הנושא הזה כאן, אבל החשיבות שלו בעיני מכריעה את הכף.

בקהילה שלי, שחלקה ישראלית וחלקה יהודית-אמריקאית, שיחות הסלון כמעט תמיד (אולי בעצם רק כשאני...Read More »


להקת "Thee Oh Sees" מגיעה לסן פרנסיסקו

מאת: איתי שמי

יש לי סימפטיה למועדונים קטנים. אני לא כל כך מתחבר לרוק איצטדיונים והופעות גרנדיוזיות. אמנם הלהקות שמופיעות במקומות הגדולים משקיעות בדרך כלל לא מעט בפעלולים, פירוטכניקה ואמצעים ויזואליים כדי לעשות שואו גדול מהחיים, אבל כל זה דורש הרבה תזמון והופך את המופע לפרויקט מסובך...Read More »


פרשת ראה: איך יהדות התפוצות פורחת גם ללא מוסד הרבנות?

מאת: טובה בירנבאום

הרב עמיחי לאו-לביא שקהילת Lab/Shul בהנהגתו עוסקת בחדשנות ואקספרימנטים יהודיים

תעשו איתי בבקשה תרגיל קטן: עִצמו לרגע את העיניים ונסו להיזכר ברגע מסוים, טקס מסוים, בו חשתם רגש דתי (כן, גם אם אתם חילונים, אל תהיו עקשנים). נסו...Read More »


פרשת עקב: מהי לא יהדות?

מאת: טובה בירנבאום

הרבה שנים אני מתעצבת על כך שהשיח בארץ אינו מתנהל בשפה יותר "יהודית"; שסוגיות שעומדות על סדר היום אינן מקבלות מקום גם במרחב של מושגים מתוך התרבות העשירה שלנו, כמו  חסד, כמו צדקה; כמו מדרש, כמו שמיטה; כמו תחום שבת, כמו כשרות (במובן הרחב...Read More »


אוהבים לשיר? הכירו את הפרויקטים המוזיקליים של רן שפר

רק כשנה עברה מאז הגיע המוזיקאי, רן שפר לעמק עם אשתו ושני ילדיו ומאז הספיק לבסס את מעמדו כאן כמורה מבוקש לפסנתר וכמקים מקהלה מצליחה בעמק הסיליקון.

הסיבה למעבר של המשפחה לארצות הברית היא אמנם אשתו של רן שעושה פוסט דוקטורט בסטנפורד, אך מהר מאוד גם הוא...Read More »


הסרטים המומלצים בפסטיבל הקולנוע היהודי בסן פרנסיסקו

Polgar-Variant-770x433

זו השנה ה-35 בה מתקיים פסטיבל הקולנוע היהודי בסן פרנסיסקו אשר מספק הצצה לעשרות סרטים של יוצרים יהודיים וישראליים, חלקם בהופעות בכורה.

כמאה פסטיבלי סרטים יהודיים מתקיימים ברחבי העולם מידי שנה, אך סן פרנסיסקו זוכה לכבוד הגדול של העיר עם פסטיבל הסרטים הגדול והמקיף ביותר. כ-30,000 מבקרים...Read More »


עושים אהבה: להיטי חדר המיטות של כל הזמנים

מאת: איתי שמי

אתחיל באזהרה: הפוסט הזה Rated R  ולא מיועד לקטינים, אנשים הסובלים מבעיות בלב, חרדים ושמרנים באשר הם.

לכבוד ט"ו באב אני מקדיש את הפוסט הבא למוסיקה הקשורה ב"עשיית אהבה". הפעם רצוי לא רק לקרוא אלא בעיקר להקשיב. בפוסט הזה יהיו גניחות, אנחות ושאר...Read More »


פרשת ואתחנן: משה מוקיר תודה לאלוהים על שהשאיר אותו בהר נבו

מאת: טובה בירנבאום

את כל המילים היפות  שכתבתי על ט"ו באב ועל פרשת השבוע מחקתי בדמעות; ודווקא השבוע הבטחתי לעצמי לכתוב טור אופטימי, כי כמה כבר אפשר להתלונן?

אני קוראת שוב את התחינה של משה אל אלוהים להיכנס אל הארץ- "וָאֶתְחַנַּן אֶל יְהוָֹה בָּעֵת...Read More »


פרשת דברים: רבנים, זה לא הזמן לענווה!

מאת: טובה בירנבאום

ספר דברים  "התיישב" במקום הלא נכון, לכאורה. הוא נכתב, ע"פ המסורת, ע"י בן אנוש ולא ע"י האל, ולמרות זאת נכנס לקורפוס העליון

ביותר של דברי אלוהים חיים- חומשי התורה. למעשה היה נכון יותר, לכאורה, למקם אותו כספר הפותח את חטיבת ספרי הנביאים, לפני...Read More »


פרשת מטות-מסעי: האם אנחנו כאן בגלל ה"צבע אדום"?

מאת: טובה בירנבאום

"בני גד ובני ראובן שהיו עשירים, והיה להם מקנה גדול, וחבבו את ממונם, וישבו להם חוץ מארץ ישראל"- כך פוסק המדרש בלי למצמץ ובלי לכבס מילים. והשיפוטיות הישירה, אף היא לא מאחרת לבוא: "לפיכך גַלו תחילה מכל השבטים… על שהפרישו עצמם מן אחיהם, בשביל...Read More »


פרשת פנחס: האם המלחמה בהתבוללות מצריכה צעדים קיצוניים?

מאת: טובה בירנבאום

קשה ומטרידה, לכל הדעות, היא הסצנה בה מסתיימת הפרשה הקודמת ומתחילה הפרשה הנוכחית.

המטרה: שמירת העם היהודי על ערכיו ועל אנשיו. לסמן קו ברור וחד משמעי מה אסור לעשות, וזאת על מנת שהעם היהודי והתרבות היהודית יישמרו לדורות. פנחס, נכדו של אהרון הכהן,...Read More »


פרשת שלח: האם הוצאת דיבת הארץ הינה נתינת תחמושת בידי אוייבנו?

מאת: טובה בירנבאום

חטא המרגלים הוא אולי האירוע הטראומטי ביותר מכלל האירועים שחוו אבותינו במדבר. אני מבקשת היום להעז ולהציב סימן שאלה על המילה "חטא". במה בעצם חטאו המרגלים והעם? ומדוע קיבלו עונש כה כבד- לסוב על עקביהם ולנוע במדבר 40 שנה עד שדור יוצאי מצריים ייעלם...Read More »


בקרוב: הופעת איחוד של ה"גרייטפול דד" בסנטה קלרה

מאת: איתי שמי

בסוף החודש הולכת להעשות היסטוריה. כן, פה ממש מתחת לאף, באיצטדיון החדש ליוויס סנטר בסנטה קלרה, הולכת להתקיים הופעת איחוד של להקה שהיא הרבה יותר מעוד חבורה של אנשים שעושים מוזיקה ביחד, אלא ממש תופעה תרבותית עם השפעה חברתית גדולה בהרבה מעבר לפן המוזיקלי....Read More »


מוסיקה: הכירו את הרוקרית האוסטרלית קורטני ברנט

מאת: איתי שמי

 G’day mates,

השבוע נפליג רחוק, אי שם למטה אל יבשת קטנה ונשכחת בה אנשים עומדים על הראש, חיות משונות מקפצות כשעולליהן טחובים בתוך כיסן ונושאי השיחה המועדפים הם ספורט, בר-בי-קיו ובירה. אוסטרליה סיפקה לעולם לא מעט מוזיקאים, החל ברוק איצטדיונים סטייל...Read More »


פרשת בהעלותך: תרבות צומחת מלמטה

מאת: טובה בירנבאום

אחת התכונות היפות של הלל הזקן הייתה היכולת להקשיב. על פי הסיפורים, הוא היה נזהר שלא להנחית את פסיקותיו ההלכתיות על הציבור לפני שהתבונן בשטח, הבין אותו לעומק, ווידא כי הן מחוברות למציאות ולאורח החיים הקיים, ואינן חלילה מונחתות יש מאין ממגדל השן המנותק...Read More »


פרשת נשא: למה חשיפה פומבית היא עונש לאישה?

מאת: טובה בירנבאום

השבוע יצא לי להעביר לילה בשדה התעופה בהמתנה לטיסה. לאחר שהשלמתי עם מר גורלי, התמקמתי על אחת הספות הפינתיות באולם הנוסעים, בניתי לי בעזרת המזוודות מעין "חומה" קטנה שתסתיר אותי, והתכוננתי לשינה של נים ולא נים. רגע לפני שחבשתי את...Read More »


פרשת במדבר: "שתקפוץ לתוך המים ותפתח את העיניים"

אם היה נחשון בן עמינדב מגיש את מועמדותו לאחת מרשימות הכנסת – סביר שלא היה מגיע למקום ריאלי. הסיבה לכך היא פשוטה: נחשון בן עמינדב היה איש של מעשים ולא של דיבורים. נחשון, שהפך לסמל מפורסם בתרבות היהודית, מופיע בפרשה שלנו כנשיא שבט יהודה הנבחר, ואף במגילת רות,...Read More »


לא רק חגיגות ביכורים: השפעתה של התנועה הקיבוצית על המוזיקה הישראלית

מאת: איתי שמי

אני יושב על חבילת שחת

על ראשי זר ושושנים שלוש

ודוקר לי בתחת

ודוקר לי בראש  (משק יגור, טיוטה            יורם טהר-לב)

חג השבועות הוא החג שלנו, הקיבוצניקים. כל שנה, חברים של ההורים ודודים מדרגה שלישית שמעולם לא שמעתי...Read More »


פרשת בחוקותיי: על מעמד האישה בימי המקרא והיום

אל תפתחו שמפניות- שוב הנשים משלמות את המחיר

 זוכרים את בת יפתח? ואת מיכל בת שאול? שתיהן נשים צעירות, ״בנות של״, בעצם, שאביהן הימר על חייהן במסגרת משא ומתן. בת יפתח יצאה לקראת אביה בתופים ובמחולות כשחזר מהניצחון הזוהר על עמון, אבל צהלה זו עלתה לה בחייה;...Read More »


נואל גלאגר מ"אואזיס" מגיע לסן פרנסיסקו!

מאת: איתי שמי

הסיפור הפעם הוא על קנאת אחים. יש בו הרבה אמוציות, לכלוכים הדדיים, זריקת חפצים, ריבים שמגיעים לפיצוץ ונטישה דקות לפני שהאורות כבים וצריך לעלות לבמה, ובקיצור, כל מה שמפרנס טבלואידים ומייצר כותרות צהובות בעיתונים. הסיפור הזה הוא על...Read More »


אנסמבל "במה עברית": תיאטרון ישראלי בעמק הסיליקון

לפני כשש שנים הקימה עפרה דניאל את אנסמבל "במה עברית" במטרה ליצור כאן, בעמק הסיליקון, תרבות ישראלית עכשווית ומקורית. מבחינתה, תיאטרון הוא ילד הזקונים של כל האומנויות, כי הוא אוצר בתוכו את כולן וכשהוא מתהווה בקהילה מסוימת, זה כנראה סימן 

לבשלות...Read More »


פרשת בהר: האם יש לנו מה ללמוד מהאמריקאים בנושא של גזענות?

 

מאת: טובה בירנבאום

זה נכון שאנחנו אור לגויים וכל זה, אבל לפעמים שווה להציץ גם אצל האחרים; אמנם לא סביר, אבל מי יודע, אולי יש לנו מה ללמוד. אנחנו נמצאים כעת בחודש מאי; החודש מציינים בבתי הספר בארה"ב את חודש המורשת האסיאתית והאוקיינית ואת חודש המורשת היהודית....Read More »


הסיליקון ואלי נרתם לעזרת בית היתומים בגוואטמלה

מאת: איתי שמי

לפני מספר חדשים כתבתי פוסט על נשים שקמו ועשו מעשה, אחת מהן היא סימה סימון ועל הפרוייקט הנוכחי שלה אני רוצה להרחיב. לפני כמה שנים עשתה סימה פרוייקט מרגש בו יצאה עם חבורת נערים ונערות "בסיכון גבוה" (כלומר...Read More »


הכל סוכר: חוויות מחופשה באנטיגואה

מאת: איתי שמי

הטור השבוע עלול להראות כמו ברושור של משרד התיירות האנטיגי, אנא קבלו מראש את התנצלותי….

נסענו לחופשה אצל אחי ומשפחתו באנטיגואה. אנטיגואה הוא אי לא גדול (פחות משעה נסיעה מצד לצד) עם שמונים ומשהו אלף תושבים. הנסיעה התחילה ברגל שמאל כשאישתי...Read More »


פרשת אמור: בבית המקדש לא תמצאו רמפה לכיסא גלגלים

מאת: טובה בירנבאום

כשהייתי ילדה, אף פעם לא קרה שחזרתי הביתה עם קרע בחולצה, נעליים הרוסות או ברכיים משופשפות. מעולם לא הסתובבתי עטויה בפלסטרים ססגוניים ואף פעם לא נאלצתי להתכסות בגבס מגרד נורא ומקושקש לתפארת. הבגדים שלי כולם נשמרו היטב, והועברו אחר כבוד במצב מצוין לאחותי הצעירה.

Read More »


מי את ג'ויס וינסנט?

מאת: איתי שמי

רוק מתקדם, או בלעז progressive rock, הוא סגנון שצבר תאוצה בתחילת שנות השבעים והתבטא ביצירות עמוקות, עמוסות צלילים, ששוברות את מוסכמות הבית-פזמון-בית ואת השבלונה של שיר באורך שלוש-ארבע דקות. יוצרים בז׳אנר לא חששו ליצור שירים מאוד ארוכים לצד קטעים קצרצרים,להיות מושפעים ממוזיקה קלאסית, ג׳ז...Read More »


פרשת קדושים: על הקשר בין יוקר מחיה לציונות

מאת: טובה בירנבאום

אני קוראת את פרשת קדושים, ובאוזניי מהדהדות מילות הנאום שנשמע שלשום בהר הרצל ברגעים הקדושים של המעבר מאבל לשמחה, מקודש לקודש.

 פרשת קדושים אומרת בפרק י"ט המפורסם: "וּבְקֻצְרְכֶם אֶת-קְצִיר אַרְצְכֶם, לֹא תְכַלֶּה פְּאַת שָׂדְךָ לִקְצֹר, וְלֶקֶט קְצִירְךָ לֹא תְלַקֵּט, וְכַרְמְךָ לֹא תְעוֹלֵל, וּפֶרֶט...Read More »


פרשת תזריע-מצורע: על הפער בין קיום המצוות והחוקים בעת העתיקה לעידן המודרני

מאת: טובה בירנבאום

התקופה בה פרשות השבוע נקראות מתוך ספר ויקרא על קרבנותיו ופרטי הלכותיו, היא תקופה מאתגרת גם למפולפלים שבדרשנים. כבר התרגלנו למצוא בקלות בעיון קל בפרשת השבוע חיבור אקטואלי או נקודה תרבותית שמגרה חשיבה על הערכים והשקפת העולם שלנו; אך מציאת רלוונטיות ברצף של הלכות...Read More »


לרגל יום העצמאות: מהם היתרונות והחסרונות של אכילת בשר?

 מאת: יעל דרור

יום העצמאות הוא סיבה נהדרת לתת תשומת לב מיוחדת לבשר. מה הם היתרונות התזונתיים והחסרונות של הבשרים? באיזה בשרים יש הכי הרבה ברזל וויטמין  B12 ומה ההמלצה למי שסובל מערכי כולסטרול גבוהים?

יתרון: חלבון איכותי בכמות...Read More »


"כושר סטייל": על שמירת כשרות עם פרשנות אישית

מאת: טובה בירנבאום

איך הכרתי את ה"כושר סטייל", ואיך התאהבתי רק ממבט שני

אנחנו מסיימים יום החג עם מקרר עמוס באוכל, שכן גם חג הפסח, ככל חגי ישראל, סובב סביב ארוחות מושקעות ורבות משתתפים; עבור חלק מאתנו, מעֵבר להיותו עמוס בארוחות, הוא עמוס בכללים,...Read More »


עבדים היינו: על שירי מחאה ויחס למיעוטים באמריקה

מאת: איתי שמי

לפני שאני מתחיל, גילוי נאות קצר: הפוסט הבא נכתב ביום ראשון ופשוט לא שמתי לב שהוא יפורסם ביום שישי, ערב פסח. אני מתנצל מראש על חוסר החגיגיות, אבל במחשבה שנייה, למרות שלא כתבתי שום דבר "אביבי", ייתכן ודוקא ראוי להוציא זאת לאור ביום בו...Read More »


"הם רצו להרוג אותנו, אנחנו ניצחנו, אז בואו נאכל!"

מאת: טובה בירנבאום

על פי הבדיחה, זוהי תמציתו של כל חג יהודי. אם נחשוב על זה, זה מסתדר מצוין עם פסח, פורים, חנוכה ול"ג בעומר (בערך, כי די הפסדנו). גם יום העצמאות מתחבר לזה לא רע (מנקודת מבט מסוימת כמובן). בכל אחד מן החגים הללו, החלק המרכזי...Read More »


פרשת ויקרא

מאת טובה בירנבאום

האם רק חורבן בית שלישי יזיז פה משהו?

מסביבי כולם בתחושות קשות. חלק מחבריי עדין לא התאוששו מן ההפתעה וההלם, חלקם כועסים מאוד ומרגישים מרומים וחלק פשוט מיואשים ועייפים. אני מכריחה את עצמי להסתכל על תוצאות בחירות 2015 כעל שבר עצום בחברה הישראלית,...Read More »


כשהפירמידה פוגשת את העין

מאת: איתי שמי

הבחירות עצמן מאחורינו, תודה לאל, אבל בזמן האחרון הכל פוליטיקה. לא שיש כאן איזה דיון אמיתי ולא שמישהו באמת מקשיב למישהו. בד"כ רובינו יורים את האג'נדה הפוליטית שלנו, חוזרים על אותן סיסמאות ולא ממש פתוחים לשמוע דעה שונה, שלא לדבר על לשנות את דעתינו....Read More »


המייצגים המיוחדים והענקיים של איי וייויי באלקטרז

אם לא ביקרתם באי אלקטרז עד היום, הנה יש לכם סיבה לבקר בו עכשיו, כשמזג האויר מצויין והתערוכה של איי וייויי מתקיימת.

איי וייויי הוא אמן ויזואלי שפרץ את גבולות מקום הולדתו, סין והתפרסם בעולם האמנות ובכלל, ועכשו מציג את המייצבים המיוחדים/הענקיים שלו באלקטרז. (סן פרנסיסקו, עד...Read More »


פרשת ויקהל- 40 שנות טירונות לפני שמקימים קהילה 

מאת: טובה בירנבאום

הלוואי וכל קבוצת אנשים שרוצים לחיות יחד הייתה עוברת בצוותא תקופת "הכשרה" במדבר כמו שעברו עם ישראל… זאת המחשבה שעלתה בי כשקראתי השבוע את הפרשה. נכון, 40 שנה זה קורס קצת ארוך אבל בכל מקרה מעניין להסתכל על תקופת הנדודים במדבר כעל תקופה שתוכננה...Read More »


המוזיאון היהודי העכשווי בתערוכות חדשות ומעניינות

לקראת האביב, מתחדש המוזיאון היהודי העכשווי בתערוכות חדשות ומעניינות.

אולם הכניסה המדהים בגובהו יתמלא בימים הקרובים במייצגים שונים: מעל לראש המבקרים נתלה מייצג ענק המכוסה בגלובוסים, כלים ובמנורות הדלוקות קבע: Lamp of Covenant, נבנה ומוצג בידי אמן הממוקם באיזור סקרמנטו בשם Dave Lane.

Read More »


פרשת כי תשא

 מאת: טובה בירנבאום 

"כשננגב מפני האל את הדמים שאנו שופכים בשמו" 

במרכז הפרשה השבוע מופיע חטא העגל- בהחלט דרמה עצומה ועשירה; אך אני לא אתמקד בחטא העגל עצמו, אלא במה שקרה מיד אחריו, סצנה שלרוב אנו מעדיפים לשכוח-

"וַיַּעֲמֹד משֶׁה בְּשַׁעַר הַמַּחֲנֶה וַיֹּאמֶר: מִי לַיהוָֹה...Read More »


פרשת תצווה- למה בכלל להעביר את הלפיד אל הרץ הבא?

מאת טובה בירנבאום

"נר התמיד" הוא סמל עוצמתי ומעניין בתרבות היהודית, אותו אנו פוגשים מיד בתחילת הפרשה: "ואַתָּה תְּצַוֶּה אֶתבְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ אֵלֶיךָ שֶׁמֶן זַיִת זָךְ כָּתִית לַמָּאוֹר לְהַעֲלֹת נֵר תָּמִיד בְּאֹהֶל מוֹעֵד… מֵעֶרֶב עַדבֹּקֶר לִפְנֵי יְהוָֹה חֻקַּת עוֹלָם לְדֹרֹתָם" (שמות כז).

על פי המסורת, נר...Read More »


כבד פה וכבד לשון

מאת: איתי שמי

לפני כמה שנים החברה בה אני עובד היתה לקראת הנפקה. סמנכ"ל הכספים שהיה עובד ותיק וליוה את החברה משלב די מוקדם, היה לקראת הישורת האחרונה מבחינת ההכנות, כשלפתע הבורסה קרסה באופן בלתי צפוי כמו שהבורסה יודעת לעשות מדי פעם בפעם. אני לא יודע אם...Read More »


פרשת תרומה

מאת: טובה בירנבאום

עדיין ישראל טרודים בענייני מזון ושתיה, בשאלת הביטחון במדבר ובתהיות בנוגע למקום אליו הם הולכים, והם כבר נדרשים למשימה נוספת: בניית בית מקדש זמני- המשכן. המשכן היה "בית מקדש מתקפל אשר פורק בכל יציאה אל הדרך, נבנה מחדש בכל חניה, ושימש לבני ישראל מרכז...Read More »


פרשת משפטים - קנית במיטב כספך? לא שלך לתמיד! 

מאת: טובה בירנבאום

פרשת משפטים עמוסה בחוקים; הם ניתנים לישראל מיד לאחר מעמד הר סיני וקבלת עשרת הדברות. החוקים הללו עוסקים בסוגיות של אלימות, גניבה, נזק לרכוש ונושאים נוספים ההכרחיים לכינון חברה, ואף חגים ומועדים. אבל בראש ובראשונה פותח את הרשימה נושא העבדות- כיצד יש לנהוג בעבד...Read More »


הפסנתר שוב שתה הלילה (לא אני)

מאת: איתי שמי

ביום ראשון האחרון, כשגשם דופק בחלון, מצאתי את עצמי שוכב במיטה באחת עשרה בבוקר ומקשיב לפרוייקט שנקרא "שירים משומשים". אמנים ישראלים (רובם לא ממש מוכרים) מבצעים אינטרפטציות אישיות שלהם בעברית לשירי תום וויטס. האמת שלאתמיד אני כזה מושחת, בד"כ בימי ראשון אני משכים לרכיבת...Read More »


פרשת יתרו 

מאת: טובה בירנבאום 

מתוך אתר המתכונים של פסקל פרץ-רובין

ליהודי תוניס יש מנהג המציין בכל שנה את פרשת יתרו , פרשת מתן תורה, בסעודה מיוחדת- סעודת יתרו. הילדים מחכים לסעודה זו כל השנה כיון שהיא מוקדשת אך ורק להם: כלי...Read More »


פרשת בשלח – האם אנו מסוגלים 'לקפוץ אל תוך המים'?

מאת: טובה בירנבאום

הדרמה מתעצמת; השבוע מתגלה לעיננו נס עצום, שמהווה בשפה העברית סמל לדבר שקשה לעשותו עד בלתי אפשרי- קריעת ים סוף; וזוהי גם הכנה לדרמה של השבוע הבא- מעמד הר סיני ומתן תורה.

מדרש רבה מוסיף ריגוש על ריגוש ומספר כך: "ויָּבֹאוּ בְנֵייִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ...Read More »


נשימה ככלי ריפוי

מאת: מירי אלוני

נשימה- הפעולה הפיזיולוגית הראשונה, אות לחיים שבלעדיה איננו יכולים להתקיים. הנשימה הינה אחת הפעולות הבודדות שאנו מבצעים במודע ובתת מודע. נשימה נכונה הינה נשימה מלאה וטבעית. ניתן לראות זאת בהתבוננות קצרה בתינוק, במהלך הנשימה חלל הבטן שלו מתמלא באויר, הוא נושם נשימה עמוקה סרעפתית...Read More »


פרשת בֹּא

מאת טובה בירנבאום

השבוע אנו קוראים על 3 מכות מצריים האחרונת מתוך ה10 לאחר שבפרשה הקודמת קראנו על 7 המכות הראשונות. אין ספק שכל מכה היא יצירתית ומרתקת מקודמתה, ואין זה מפתיע כי רבים נמשכו לפתח, לפרש ולהוסיף פרטים וצבעים. מאז היותי ילדה ,...Read More »


פרשת השבוע: פרשת וארא

פרשת וארא

מאת: טובה בירנבאום

ירון: "לפעמים אני שואל את עצמי, מי אחראי לכל הדבר הנפלא הזה, מי ברא את העולם"?

נכדה א': "אמא"!

נכדה ב': "אני לא יודעת, גם אני לפעמים שואלת את עצמי מי ברא את האדם הראשון".

נכדה א': "דויד"!

נכדה ב': "אבל בתנ"ך...Read More »


פרשת השבוע: פרשת שמות

מאת: טובה בירנבאום

אני מאוד אוהבת את פרשת שמות. זו אחת הפרשות המקסימות בעיני. גם בגלל הפן הפמניסטי שבה- מספר הנשים הפועלות בה ומקדמות את העלילה- וגם בגלל 'המתכון למנהיגות ראויה' שמופיע בה. הפרשה השבת מתארת את המעמד האיקוני של משה במעמד הסנה, שבו אלוהים פונה אליו...Read More »


שנה חדשה, כל הסיבות להתחיל אותה עם ספורט!

שנת 2015 התחילה! זו הזדמנות נהדרת לעשות שינוי בריא שייתן לנו הרבה כוחות להתחיל נכון את השנה החדשה. למשל, להתחיל לעשות ספורט. לא חייבים להיכנס ל"כושר קרבי" ולהרגיש שכל אימון אנו מסיימים עם הלשון בחוץ! כל פעילות גופנית שתתחילו לעשות באופן קבוע וסדיר, תאפשר לכם להרגיש הרבה יותר...Read More »


פילאטיס לא לנשים בלבד

מאת: מירי אלוני

השבוע מציינים את יום הולדתו של ג׳וזף פילאטיס וזהו זמן טוב להבין את חשיבות הפילאטיס לקהל שאליו פנה מלכתחילה – הגברים.

למרות ששיטת הפילאטיס פותחה על ידי גבר בשביל גברים, גל הפופולריות שאימון זה נהנה ממנו הינו ברובו באמצעות מדריכות ומשתתפות, וכך נוצר...Read More »


הסופרת הבריטית ג׳וג׳ו מויס

מאת: סיגל קלטר
שני ספרים של הסופרת הבריטית ג׳וג׳ו מויס נכנסו לאחרונה לרשימת רבי-המכר שחייבים לקרוא!
אחד מהם, ללכת בדרכך, כבר אוטוטו יוצא למסכים כסרט.
הסופרת הבריטית (והעיתונאית) ג׳וג׳ו מויס כתבה הרבה יותר משני הספרים האלה וזכתה פעמיים בפרס ״הרומן...Read More »

תזונת חורף: 3 התבלינים שיעזרו לנו לשמור על בריאות הגוף

עונת החורף המתחילה בשבועות אלו, מחייבת אותנו להתייחס בצורה מעט שונה לגופינו. הימים מתקררים, שעות האור מתקצרות וגם הצינונים והשפעות מתחילים לצוץ בכל פינה. ישנן דרכים רבות להגן על גופינו בעונת החורף, אך הדרך הכי טבעית וטעימה היא לשלב בתזונה את התבלינים שיחזקו את מערכת החיסון, יקלו על...Read More »


דיאטה ובדיקות דם-חלק ב

מאת: יעל דרור

ירידה במשקל בזמן דיאטה לא תמיד מתרחשת בקצב אחיד ובקו ישר כלפי למטה. יש עצירות, ירידות מהירות ולפעמים אף עליות קטנות. כל אלו הם חלק מהתהליך הטבעי של הדיאטה. מצב שעלול לעורר סימני שאלה, הוא עצירה במשקל לאורך זמן ארוך כאשר אתם יודעים שאתם עושים הכל...Read More »


בעיות בדיאטה- חלק א

מאת: יעל דרור

חלק א

התחלתם בדיאטה במטרה לרדת במשקל ולאחר תקופה של ירידה רצופה נתקעתם במשקל למשך זמן ארוך? ניסיתם לשנות את התפריט וגם להגביר ולגוון את הפעילות הגופנית, אך עדיין לא הצלחתם לשנות את המשקל?! מה קורה כאן? האם יכול להיות שקיימת...Read More »


הצלם ארנולד ניומן

אתמול נפתחה במוזיאון היהודי העכשוי בסן-פרנסיסקו תערוכת צילומים של הצלם ארנולד ניומן.

בשנים האחרונות, עם השתכללות התמונה הדיגיטלית, הנוחות והנגישות לצילום במכשירי הטלפון, נהיינו כולנו צלמים. השכלולים הרבים של אינסטגרם הביאו רבים מאיתנו למודעות הרבה יותר גבוהה למילים שרק צלמים אומנותיים דיברו בהן עד לפני שנים...Read More »


היתרונות של מאכלי ראש השנה: רימון, תפוח ודבש

בראש השנה יש כמה מאכלים המהווים חלק בלתי נפרד ממסורת החג. לכל מאכל הברכה שלו והסמליות שלו לתחילת השנה העברית החדשה. בנוסף לכך, לכל מאכל יש גם יתרונות תזונתיים, וראש השנה הוא הזדמנות נהדרת לתת להם מקום של כבוד.

שלושת המאכלים המרכזיים בראש השנה הם: רימון, תפוח ודבש.

מה...Read More »


תערוכות במוזיאון היהודי

המוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו פתח את דלתותיו בביתו החדש ביוני 2008. הבית החדש ממוקם באחת השכונות המתפתחות ביותר בעיר. השכונה, יֶרבָּה בּוֹאֶנָה, הפכה בעשור האחרון למרכז תרבותי-חברתי מדהים. האזור כולו עבר מהפך התחדשות אורבני תוך תכנון קרוב ומדוייק של מנהלי העיר ומשקיעים פרטיים. אפשר למצוא מעל 25 מוזיאונים וגלריות כמו...Read More »


ניפוח זכוכית

כבר לפני כ- 5,500 שנה גילו המצרים הקדמונים, כי תערובת של חול צורני ואפר המכיל נתר, מייצרת בטמפרטורה גבוהה, חומר חדש – זכוכית. בעבר, יוצרה הזכוכית בסיר חרס שחומם מעל מדורת עצים. עתה, משתמשים בכבשני ומכלי ענק, בהם מעורבבים חומרי הגלם, עד לטמפרטורה ההופכת את התערובת לעיסה אחידה. הפיניקים, התקדמו והמציאו שיטה לניפוח...Read More »


איזון הורמונלי בראי הרפואה ההודית

הורמונים הינם חומרים ביולוגיים פעילים המופרשים בכמויות קטנות מאד, אך השפעתם על הגוף אדירה ואופן פעולתם ספציפי ביותר. כאשר רמתם של הורמונים שונים בגוף משתנה באופן דרמטי, הדבר מוביל לתסמינים שפוגעים באיכות החיים ברמות שונות, החל  מאי-נוחות קלה וכלה בחוסר תפקוד ממש. בשנות הפוריות,...Read More »


יוגה שיקומית

יוגה שיקומית (Restorative Yoga) הוא ענף יוגה שמטרתו לעזור להשיג רגיעה פיזית, מנטלית ונפשית למתרגל.

זוהי שיטה המספקת ריפוי לגוף ולנפש המתאימה לכולם ושימושית במיוחד במצבי לחץ, עייפות , לאות וחרדה כמו גם במצבי דחק הנגרמים בעקבות ארועים משמעותיים בחיינו – מעבר, שינוי קריירה, פרידה,...Read More »


ניקוי וסילוק רעלים

דצמבר, חנוכה והחגים האמריקאים מאחורינו והימים החשוכים והקרים מקררים ומאיטים את פעילותו של הגוף. מי לא מכיר את התחושה שכל מה שמתחשק לנו זה להכנס מתחת לפוך אחרי שצרכנו ערימת פחמימות מנחמות, דווקא כשנדרש לנו הנקיון המתבקש אחרי החג ולקראת השנה החדשה.

פירות הדר יכולים לעזור לנו לנקות, לרענן...Read More »


סתיו ברחובות

האיורוודה (רפואה הודית) היא מדע המכוונן לטבעו של היקום, היא לוקחת בחשבון את המשתנה והיציב שבו שהם חלקים של אותו השלם. כמו היוגה והמדיטציה, גם האיורוודה בת אלפי שנים ומקורה בוודות (Veda), הכתבים ההודים הקדומים. האיורוודה היא תורה עתירת ידע להבנת החיים והאדם.

על פי האיורוודה,...Read More »


טיפים טבעיים לשמירה על בריאות העור ולהשגת מראה עור צעיר וחיוני

מי לא רוצה להראות צעיר וחיוני? רבים מאיתנו משקיעים לא מעט זמן וכסף בנסיון להשיג מראה זוהר וקורן. גנטית אנו "מתוכנתים" להימשך לאנשים בעלי מראה עור חיוני וצעיר שכן אלו סימנים המעידים על בריאות טובה. הרפואה ההודית מציעה כמה דרכי טיפול וטיפוח להשגת...Read More »


אימוני פילאטיס לספורט החורף

ריצה ברחוב, רכיבה על אופניים, שחיה וצעידה בפארק המקומי הם חלק מענפי הספורט שבהם רובנו עוסקים והם אינם תלויי עונה. פעם בשנה בדר״כ מסוף נובמבר תחילת דצמבר מתחילה עונת ספורט החורף ותחת ההגדרה הזו נכללים: סקי,סנובורד והחלקה על הקרח.

גלישה מכל סוג שהוא מציבה אתגר עצום לגוף. במהלך הגלישה...Read More »


שרירי הליבה ותפקידם במניעת כאבים

שרירי הליבה ותפקידם במניעת כאבים

פילאטיס הינו אימון חכם שבאמצעותו אנו מלמדים את השרירים בגוף לעבוד מהשרירים הפנימיים ביותר – שרירי הליבה ומשם להפעיל את מערכות השרירים החיצוניות יותר אותן אנו יכולים לחוש ולראות באופן ברור. המונח שרירי הליבה  הפך לאחרונה להיות מאוד "אופנתי". כולנו קראנו או שמענו...Read More »


פילאטיס כאימון מסייע ותומך לריצה

כבר שנים שריצה הפכה להיות ענף ספורט המועדף בעולם, כי היא נוחה לביצוע, אינה מחייבת רכישות מיוחדות למעט זוג נעלי ספורט טובות והופ לצאת החוצה לקבל קצת ויטמין D ,להנות מהאוויר ו….. לרוץ.

במהלך ריצה ממוצעת כף הרגל נוחתת על הקרקע כ-1,000 פעמים למייל. עוצמת הנחיתה שווה כפי שלושה...Read More »


יוגה כתהליך טרנספורמטיבי

תרגול יוגה עשוי ליצור שינוי מהותי בתפיסת העולם. יוגה היא עולם ומלואו. היא כוללת שירה (chanting), מיתולוגיה, אירוודה, נשימה (pranayama), תרגול גופני (asana) ומדיטציה. זהו עולם עשיר בחכמה, בהקשבה, בשימת לב, בחמלה, בהתעוררות, ביצירה. הגוף מכיל את כל החכמה. האנרגיה הזורמת דרך הצ’אקרות מביאה לחופש פנימי, המביא להשקטה ולרגיעה, לאיזון.

Read More »

בעלת הבית

הספר הוא עירום!

קראתי כל מילה, אני נשבעת! קראתי עד הסוף, אפילו שלפרקים חשבתי להתייאש… קראתי משום שיש לי המון כבוד והערכה לאנשים הבוראים עולמות במילים. קראתי כי אני כמהה ליצירת מופת והספר ״בעלת הבית״ של נעה ידלין זכה זה עתה בפרס ספיר. קראתי כי...Read More »


רילוקיישן והשמנה

למה רבים עולים במשקל בהתחלת הרילוקיישן?

אחת התלונות הנפוצות בחודשים הראשונים של הרילוקיישן שאני שומעת הרבה, היא: "יו, כמה עליתי! בארץ ממש לא הייתי ככה, אבל מאז שהגעתי התיישבו עלי 3-5 ק"ג שלא יורדים!"

מכירים את זה?...Read More »


אנחנו שאוהבות כל כך – מרסלה סראנו


"אנחנו שאוהבות כל כך”, ספרה של הסופרת הצ’יליאנית מרסלה סראנו עטוף בצבע ורוד פוקסיה, ורוד בוהק, כעור, שמשווה לספר מראה של רומן רומנטי למתבגרות. הספר עצמו עוסק בחייהן של ארבע נשים  צ’יליאניות, ומכיוון שאין שום ורוד בצבעי הדגל...Read More »


טיפים לשמירה על המשקל בחורף

הכן גופך לחורף – כתבה ראשונה 
למה התיאבון מתעורר כאשר הימים מתקצרים ומתקררים? האם יש לזה בסיס מדעי או שזה סתם בראש שלך? יעל דרור עם כל התשובות ועם טיפים שווים.
אז נכון שלעיתים נדמה שהחורף מבושש להגיע, אבל בשעות הבוקר המוקדמות או הערב המאוחרות...Read More »

רוכב אופניים, תעצור לקפה שחור?

הפסקת קפה באמצע הרכיבה או בסופה יכולה לעשות פלאים לאנרגיות שלכם, ולא רק באימונים.
יעל דרור,דיאטנית קלינית וספורט ,מנהלת תחום התזונה הקלינית והספורט במרכז הרפואי מדיקס וחברה בעמותת הדיאטנים הקליניים, אשר עוברת בימים אלו עם משפחתה לעמק הסיליקון, עם כל התשובות.

רכיבה על אופניים היא ספורט בריא המתאים...Read More »


מהן הסיבות לכיווצי שרירים בספורט?

כיווץ שרירים הוא תופעה בה מתרחש כיווץ חזק ובלתי רצוני של השריר אשר אינו נרפה מעצמו.
התופעה מאופיינת  על ידי הופעת כיווץ חד של השריר המלווה בכאב חזק אשר נמשך לאורך כל משך הזמן בו השריר נשאר תפוס במצב של עווית (spasm).
Read More »

מה לאכול לפני אימון בוקר?

אימון בוקר נחשב לזמן בעייתי מבחינה תזונתית. שנת הלילה לא מאפשרת לנו להגיע מוכנים עם מאגרי אנרגיה מלאים בשרירים (מאגרי הגליקוגן) וחוסר התיאבון בבוקר מקשה על האכילה לפני האימון עצמו. אנשים רבים מדווחים על כך שקשה להם לאכול בבוקר לפני אימונים, אך מצד שני חשוב...Read More »


מדוע הגוף לא סולח על "חטאים קטנים" אחרי גיל 30?

מדוע אחרי גיל 30 הגוף מתחיל להתנהג אחרת ו"זוכר" לנו כל חריגה קטנה? אז מה אם אכלתי קצת עוגה?! למה היא צריכה להישאר תקועה באזור החגורה במשך שנה? מה הם השינויים המתרחשים בגופינו לאחר גיל 30 המקשים על הירידה במשקל, וגורמים לנו לצבור שומנים מיותרים...Read More »


חשיבות ארוחות הביניים בתפריט העוסקים בספורט

כמה ארוחות אתם אוכלים ביום? 3 ארוחות גדולות או יותר ארוחות אבל קטנות? כאשר מדובר בהרכבת תפריט למי שעוסק בפעילות גופנית קבועה, חשוב להקפיד על פיזור ארוחות כל כמה שעות, על מנת לשמור על הגוף. המטרה היא לתחזק את...Read More »


תזונה להחלמה לאחר פציעת ספורט

כשמדברים על חשיבות תזונת הספורט, מיד חושבים על אימונים חזקים ותחרויות, אבל יש עוד תחומים בהם לתזונה יש חשיבות אדירה עבור הספורטאי החובבני/מקצועי. פציעות עלולות להיות חלק מ"אילוצי החיים" כאשר עוסקים בספורט. כאשר מתמודדים עם...Read More »


סיבות תזונתיות לדופק מהיר מידי באימון


הדופק הוא אחד המדדים החשובים בהערכת כושר גופני וקביעת שלבים של עומס האימון. מדידת הדופק יכולה להתבצע על ידי מדידה אישית של הדופק ביד/בצוואר או על ידי  "שעוני דופק"  משוכללים. השימוש ב"שעוני דופק" מיועד בקרב רבים למטרה...Read More »


"מיתוס" דופק שריפת שומנים

באיזה דופק צריך לעשות אימון כדי לשרוף הכי הרבה שומנים? האם צריך לעשות אימון חזק במיוחד או שדווקא עדיף לעשות אימון בדופק נמוך (עד 60% מהיכולת המרבית) כדי שהגוף ינצל טוב יותר את מאגרי השומן? מה נכון?...Read More »


אני עושה ספורט, מותר לי לבלוס פחמימות

 

 

הרבה אנשים שמתחילים לעשות ספורט שומעים כמה ה"פחמימות" חשובות להצלחת האימונים. רבים מתחילים להגדיל את כמות הפחמימות בתפריט ומגלים לאחר כמה חודשים שבמקום...Read More »


עשר סיבות למה משמינים כשנוסעים לחופשה בישראל

הנסיעה לחופשה בישראל מלחיצה רבים, לא בשל הטיסה הארוכה או הצורך לארוז את כל הבית בתוך מזוודה אחת קטנה, אלא דווקא בשל הפחד מפני הקילוגרמים העודפים החוזרים אלינו בביקור. כן, בזמן האחרון אני שומעת הרבה סיפורי אימה על כמה עולים כשנוסעים לחופשה בארץ. לא משנה...Read More »


הסיבות לחשק גדול למתוק – חלק ב

חשק עז ל"משהו מתוק" הוא אחד הדברים שקשה לנו מאוד להתמודד איתו. לפעמים החשק תופס אותנו בעבודה, בלימודים, עם הילדים, ובייחוד בסופי שבוע… בכתבה הקודמת התמקדתי בסיבות הפיזיולוגיות העלולות לגרום לנו חפש "משהו מתוק" בלי קשר למידת הרעב. בכתבה הנוכחית אנסה להתמקד בגורמים ההתנהגותיים המובילים אותנו לחיפוש...Read More »


הסיבות לחשק גדול למתוק- חלק א

הצורך ב"משהו מתוק" במהלך היום הוא חלק בלתי נפרד מהחיים של אנשים רבים. לפעמים אנחנו אפילו מרגישים שהצורך כל כך גדול שהוא עוד עלול להשתלט עלינו. למרות המודעות, המוטיבציה לירידה במשקל והרצון להימנע ממתוק, לפעמים מספיק ביס קטן כדי לעורר גל חזק של תחושה. ומשם...Read More »


מה אוכלים ביום עם שני אימונים

רוב האנשים שמתאמנים בצורה מקצוענית מבצעים 2 אימונים ביום, אבל גם ספורטאים חובבנים לא פעם משלבים שני אימונים, בשל אילוצי זמן במשך השבוע או רצון להיכנס מהר יותר לכושר. במיוחד "ספורטאי סוף השבוע" שמתפנים לספורט רק מחוץ לשעות העבודה, מבצעים לא פעם יותר מאימון אחד ביום. גם...Read More »


ירידה במשקל: בקילוגרמים או בפאונדים?

תהליך הירידה במשקל אף פעם אינו קל, ולכן חשוב מאוד שתהיה מטרה המדרבנת אותנו. אני לא מתכוונת לחתונה באופק או לחגיגת בר מצווה גדולה, כשמפנטזים להיכנס לשמלה הצרה (או לחליפה), וגם לא ללבוש בגד ים בעונה החמה (אף על פי שהמים של הים כאן ממש לא משתפים...Read More »


אימוני הורדת חלודה

"אימוני הורדת חלודה"- המכשול של תחילת האימונים

זהו, קבלתם החלטה ואתם חוזרים לשגרת האימונים! מנסים להיכנס לכושר, אבל מה לעשות כאשר הגוף לא משתף פעולה ואתם מרגישים שאתם "סובלים באימונים" הראשונים? לא מבינים על מה כולם מדברים כאשר הם מספרים...Read More »


פסטיבל הסרטים היהודי של פרנסיסקו

פסטיבל הסרטים היהודי של סן פרנסיסקו הוא הגדול והוותיק ביותר מבין כל פסטיבלי הסרטים היהודיים בעולם. הפסטיבל נמשך שלושה שבועות, ועיקר פעילותו נעשה בקולנוע הקסטרו שבסן פרנסיסקו.

עם זאת, ניתן להנות ממרבית הסרטים גם בבתי קולנוע נבחרים בברקלי, אוקלנד,...Read More »


Art Walk

במשך שנים נהננו מקפיצות מגלריה לגלריה בפאלו אלטו במשך הקיץ, תמיד בימי שישי הראשונים של החודש. הגלריות היו פתוחות עם גבינות ויין עד שעות הלילה המאוחרות והקהל עבר בקבוצות קטנות או בזוגות מגלריה לגלריה. נדמה לי שזה "מת" בקיץ האחרון- אבל לפני הקדיש, אחכה- אולי תבוא תחייה.

Read More »

האמנית נטע לוי אהרונוביץ

נטע לוי אהרונוביץ היא  אומנית רב תחומית, עם אהבה עזה  לבדים. נטע  לוי, ילידת ישראל שגדלה ברחובות, מספרת על זכרונותיה הראשונים כאומנית:           .

"כבר כנערה  עסקתי ביצירה. אירגנתי קייטנות אומנות לילדי השכונה, בהן לימדתי כיצד להכין שרשאות ובובות...Read More »


איזון הורמונלי בראי הרפואה ההודית

הורמונים הינם חומרים ביולוגיים פעילים המופרשים בכמויות קטנות מאד, אך השפעתם על הגוף אדירה ואופן פעולתם ספציפי ביותר. כאשר רמתם של הורמונים שונים בגוף משתנה באופן דרמטי, הדבר מוביל לתסמינים שפוגעים באיכות החיים ברמות שונות, החל  מאי-נוחות קלה וכלה בחוסר...Read More »


יוגה שיקומית

יוגה שיקומית (Restorative Yoga) הוא ענף יוגה שמטרתו לעזור להשיג רגיעה פיזית, מנטלית ונפשית למתרגל.

זוהי שיטה המספקת ריפוי לגוף ולנפש המתאימה לכולם ושימושית במיוחד במצבי לחץ, עייפות , לאות וחרדה כמו גם במצבי דחק הנגרמים בעקבות...Read More »


ניקוי וסילוק רעלים

דצמבר, חנוכה והחגים האמריקאים מאחורינו והימים החשוכים והקרים מקררים ומאיטים את פעילותו של הגוף. מי לא מכיר את התחושה שכל מה שמתחשק לנו זה להכנס מתחת לפוך אחרי שצרכנו ערימת פחמימות מנחמות, דווקא כשנדרש לנו הנקיון המתבקש אחרי החג ולקראת השנה החדשה.

פירות הדר יכולים...Read More »


טיפים טבעיים לשמירה על בריאות העור

טיפים טבעיים לשמירה על בריאות העור ולהשגת  מראה עור צעיר וחיוני

מי לא רוצה להראות צעיר וחיוני? רבים מאיתנו משקיעים לא מעט זמן וכסף בנסיון להשיג מראה זוהר וקורן. גנטית אנו "מתוכנתים" להימשך לאנשים בעלי מראה עור חיוני וצעיר שכן...Read More »


אימוני פילאטיס לספורט החורף

ריצה ברחוב, רכיבה על אופניים, שחיה וצעידה בפארק המקומי הם חלק מענפי הספורט שבהם רובנו עוסקים והם אינם תלויי עונה. פעם בשנה בדר״כ מסוף נובמבר תחילת דצמבר מתחילה עונת ספורט החורף ותחת ההגדרה הזו נכללים: סקי,סנובורד והחלקה על הקרח.

גלישה מכל סוג שהוא מציבה אתגר...Read More »


שרירי הליבה ותפקידם במניעת כאבים

פילאטיס הינו אימון חכם שבאמצעותו אנו מלמדים את השרירים בגוף לעבוד מהשרירים הפנימיים ביותר – שרירי הליבה ומשם להפעיל את מערכות השרירים החיצוניות יותר אותן אנו יכולים לחוש ולראות באופן ברור. המונח שרירי הליבה  הפך לאחרונה להיות מאוד "אופנתי". כולנו קראנו או שמענו אותו מספר פעמים במהלך...Read More »


פילאטיס כאימון מסייע ותומך לריצה

כבר שנים שריצה הפכה להיות ענף ספורט המועדף בעולם, כי היא נוחה לביצוע, אינה מחייבת רכישות מיוחדות למעט זוג נעלי ספורט טובות והופ לצאת החוצה לקבל קצת ויטמין D ,להנות מהאוויר ו….. לרוץ.

במהלך ריצה ממוצעת כף הרגל נוחתת על הקרקע כ-1,000 פעמים למייל. עוצמת...Read More »


יוגה כתהליך טרנספורמטיבי

תרגול יוגה עשוי ליצור שינוי מהותי בתפיסת העולם. יוגה היא עולם ומלואו. היא כוללת שירה (chanting), מיתולוגיה, אירוודה, נשימה (pranayama), תרגול גופני (asana) ומדיטציה. זהו עולם עשיר בחכמה, בהקשבה, בשימת לב, בחמלה, בהתעוררות, ביצירה. הגוף מכיל את כל החכמה. האנרגיה הזורמת דרך הצ’אקרות מביאה לחופש פנימי, המביא להשקטה ולרגיעה,...Read More »