פרשת השבוע

פרשת חוקת: תמיד יש על מה להתלונן

מאת: יעל יחיאלי

פרשת חוקת היא אחת הפרשות הארוכות והעמוסות. במרכזה, הסיפור המוכר על מי מריבה. בני ישראל הולכים במדבר. נמאס להם. כמה אפשר. אז מה אם הבטיחו שבסוף נגיע לארץ? עכשיו אין מספיק מים ואי אפשר להמשיך, וכשאין, אפשר או להתלונן או לעשות מעשה. בני ישראל בוחרים להתלונן, וזו לא...Read More »


פרשת קורח: מנהיגות של שירות ולא של שררה

מאת: אביב זיגל

בתוך הסערה הפוליטית בישראל וההחלפה של ראש הממשלה אחרי 12 שנה, אנו קוראים השבוע את פרשת קרח שעוסקת, בין היתר, בשאלות של מנהיגים ומנהיגות.

קורח משבט לוי, רעיו ועדתו – 250 איש – באים אל משה ואהרון בטענות וטרוניות על הנהגתם ובעצם יוזמים מרד כי הם רוצים להיות...Read More »


פרשת שלח לך: על הפחד משינוי

מאת: נרי לייף-חומה

פרשת שלח לך בספר במדבר מספרת את סיפור שניים עשר המרגלים שנשלחו לתור את הארץ, טיול הכנה לקראת המעבר של העם אל הארץ המובטחת. כששבו עם אשכול הענבים, דיווחו שאכן ארץ זבת חלב ודבש היא, אבל מיד אחר כך הפליגו בדיווח על הענקים היושבים בתוכה ועל עריה הבצורות...Read More »


פרשת בהעלותך: על מסע ומתן

מאת: אפרת אנגל

השבוע התיישבתי לכתוב נאום פרידה משכבת השמיניסטים בצופים שהבת שלי היא חלק ממנה. באותו זמן בדיוק התחלתי לכתוב את ההתייחסות האישית שלי לפרשת השבוע, פרשת בהעלותך.

עבדתי על שני הדברים במקביל ומהר מאד גיליתי שהשניים הם למעשה אחד. גיליתי שבאותו סופשבוע...Read More »


פרשת נשא: על בניית קהילה במדבר ובעמק הסיליקון

מאת: יעל יחיאלי

אני קוראת את פרשת השבוע, פרשת נשא, בימים בהם אני אורזת את חיי בברקלי, נפרדת ממקום שהיה לי בית שלוש שנים, תקופה שלוותה בתחושת זרות. בחודש הקרוב אני עוזבת את תפקידי ב-ICC, מקום שהיה לי הרבה יותר ממקום עבודה.

אני עדיין מרוגשת מהאירוע האחרון של תיקון שבועות שהיה כולו קהילה, א/נשים...Read More »


פרשת בהר: מדריך "עשה ואל תעשה" לחברה שיוויונית ומוסרית יותר

מאת: חגית שקל

ל״ג בעומר מסמל זמן של שינוי, זמן של סיום מגיפה (זהו היום שמציין את סיום המגיפה הקשה של 24,000 תלמידי רבי-עקיבא), זמן של חזרה לחיים, לשמחה והילולה.

לצערינו, בל״ג בעומר האחרון זכינו לראות מחזה הפוך. מראות קשים, של נפילה, חוסר חיים, ומצוקה קשה ובדיוק ממקום כואב ונמוך זה הסיפור...Read More »


פרשת תזריע ומצורע: פרשה שאפשר למצוא בה יופי למרות שמה

מאת: רננה ברק

אני מודה ומתוודה (שימו לב להכפלה – אני ממש כנה) שכשבחרתי את פרשות תזריע ומצורע בספר ויקרא, שהוא אחד הספרים הפחות אהובים עלי בתנ"ך, אמרתי לעצמי שזה הרע במיעוטו.

ספר ויקרא, אחד מחומשי תורה, תורת הכוהנים, ממשיך מיד לאחר סיום בניית המשכן. שיעמום של "עשה" ו"אל תעשה", וכל הספר...Read More »


פרשת שמיני: על התלהבות, בלבול ופריצת גבולות

אפרת הראל-נוב

זה היה אסון מזעזע, שהתרחש דווקא ביום חנוכת המשכן, "וַיְהִי בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי" פותחת הפרשה, יום אשר נועד להיות אחד הימים המרוממים בהיסטוריה היהודית. אהרן ובניו מקריבים את הקורבנות המיוחדים ליום זה; משה ואהרן יוצאים לברך את העם וה' מתגלה לבני ישראל. פתאום חורגים נדב ואביהוא, בני אהרן, מן הציווי ומקריבים אש זרה...Read More »


פרשת צו: טקס החניכה של משה

מאת: אביב זיגל

פרשת צו עוסקת ברובה בעבודת הקורבנות, בהן גם עסקה הפרשה הקודמת, ויקרא. כאשר ניגשתי לקרוא את הפרשה חשבתי "מה כבר אפשר להוסיף? למה עוד לעסוק בקורבנות?" אבל כשקראתי בעיון, ראיתי פרטים רבים וחדשים.

הפרשה פותחת בהנחיה למשה "צַ֤ו אֶֽת־אהרון וְאֶת־בָּנָ֣יו לֵאמֹ֔ר זֹ֥את תּוֹרַ֖ת הָעֹלָ֑ה" (ויקרא ו ב)...Read More »


פרשת ויקרא: עָבַר זמנו בָּטֵל קָרְבָּנוֹ?

מאת: אייל עקיבא

ביום מן הימים החניתי את הרכב בחניון שליד הבריכה, מקום הידוע כאזור מוכה רוחות. מיד כשפתחתי את הדלת, משב רוח שלא היה מבייש עיטוש של עוג מלך הבשן העיף את הדלת הישר אל דלת הרכב שחנה לידי. שוב מצאתי עצמי מופתע מתופעה מקומית מוכרת ונרחבת – אנשים...Read More »


פרשת ויקהל-פקודי: לתת את הנשמה ואת הלב

מאת: מור מוריה שיפוני

פרשת השבוע מורכבת בעצם משתי פרשות. כן כן – השבוע קיבלנו שתיים במחיר אחד. ולמה? כי השנה היא שנה ״רגילה״ (עד כמה שאפשר לקרוא לשנת קורונה שנה רגילה) ולא מעוברת.

הפרשות שלנו השבוע, "ויקהל" ו-"פקודי", שתיהן מספר שמות ושתיהן עוסקות בביצוע הציווי על בניית...Read More »


פרשת כי תשא: מחשבות על חטא העגל

מאת: רובי יהושוע

בימינו, אפשר להבין את הדאגה של משפחה כשאחד ההורים, אמא או אבא, יוצא או יוצאת לקורס השתלמות ארוך מעבר לים ולא מתקשרים להגיד שהכל בסדר ושהגיעו בשלום. כשזה נכתב כתסריט טוב ניתן לראות את ההורה, מצד אחד, מרוכז בעבודה יומם ולילה. מארחיו-מדריכיו, דואגים לכל צרכיו ורוצים שיסיים את...Read More »


פרשת תצווה: האם האדם עושה את הבגד או הבגד עושה את האדם?

מאת: רלי זיגל

בכל בוקר כשאני פותחת את ארון הבגדים שלי אני שואלת את עצמי – בשביל מה אני צריכה את כל הבגדים היפים האלו? שהרי בשנה האחרונה אני בעיקר לובשת חולצת טריקו ומכנסיים נוחים, משפרת את המראה לטובת זום עם ז'קט נחמד ועגילים, קצת איפור ואני מוכנה. זה הפשט.

בתהליך שיפור...Read More »


פרשת תרומה: האם החומריות מעוררת את הרוחניות?

מאת: אפרת נוי

הייתם פעם בוותיקן? בכנסיה העצומה הזו? אני עדיין זוכרת איך הרגשתי כשנכנסתי לכנסיית פטרוס הקדוש בביקורי בוותיקן לפני מספר שנים. עם כניסתי למרחב העצום, אי אפשר שלא להיות נפעמת מהתקרות שמתרוממות לעשרות מטרים מעל הרצפה, החלל המחולק לאזורים על ידי עמודי תווך עבים אשר מחזיקים את...Read More »


פרשת משפטים: שיעור קצר בתורת המשפט ובהכרעת הרוב

מאת: עופר כדר

ב-17 לינואר שנת 1973 נידון בבית המשפט העליון בארה”ב משפט שנודע אחר כך בשם פרונטיירו נגד ריצ’רדסון (Frontiero vs Richardson). קצינת חיל האוויר שרון פרונטיירו היתה התובעת – מסתבר שהטבות כספיות ובריאותיות שונות שהיו ניתנות לנשות הקצינים המשרתים לא ניתנו לבעלה של הקצינה פרונטיירו. היא תבעה על...Read More »


פרשת יִתְרוֹ: אז למה לי יתרו עכשיו?

מאת: דנה גריצר-גוטליב

מכירים/ות את השיר ״לא טוב היות המנהיג לבדו, אבל הוא לבדו בין כה וכה״?

פרשת השבוע שלנו היא פרשת יִתְרוֹ, והשאלה הראשונה שעולה היא מיהו האיש ואיך הוא קשור לפה?

הפרשה מתחילה לספר לנו על יתרו, כהן מִידְיַנִי, גוי, עובד עבודה זרה שהיה מיועצי פרעה (כך אומרים הפרשנים). בהמשך הוא...Read More »


פרשת בשלח: נכנסים לשבת שירה

מאת: יעל יחיאלי

"כמה שירים אפשר לכתוב על אמריקה", שואל פורטיס, כי הוא יודע שאפשר לכתוב בלי סוף, ועדיין כל השירים לא יצליחו לתאר את כל מה שיש בה. כמו השירים על אהבה, על כאב, יש גבול אין גבול הוליווד כבר לא זוכרת…

פרשת השבוע היא פרשת בשלח במסורת היהודית והשבת הזו...Read More »


פרשת בֹּא: השינוי יבוא עם עשייה מתמדת

מאת: חני מבורך

מאז היותי נערה אהבתי את סיפורי התנ"ך. התמזל מזלי ופגשתי בכמה מורות נהדרות לתנ"ך שגרמו לי להתאהב בסיפורים ובעיקר בפרשנות שלהם (ואפילו לעשות חמש יחידות בגרות בתנ"ך. כן יש דבר כזה). כשהתיישבתי לקרוא את פרשת בֹּא, פרשה יפה על סיפור יציאת מצרים, נתקפתי זעזוע נוכח תיאורי...Read More »


פרשת וארא: על מכות מצרים והתועלת שבעונש קולקטיבי

מאת: ליטל רז

פרשת וארא הינה הפרשה השנייה בספר שמות (פרקים ו'-ט') המספרת על הבטחת אלוהים להוצאת העם ממצרים. מתואר בה סיפור מטה אהרון ההופך לנחש, סיפור שבע מכות מצרים הראשונות ובסופה מתוארת ההתחלה של יציאת מצרים – הסיפור המכונן של העם היהודי.

המכה...Read More »


פרשת שמות: על אובדן ומציאת אמונה ופרדוקס ההגירה

מאת: אדם לפיד

פרשת השבוע, פרשת  שמות, מוכרת לנו אולי קצת יותר מאחרות בתורה דרך החיבור הטבורי לחג הפסח ולסיפור המשמעותי ביותר בעיניי של יצירתה ועיצובה של ישראל ממשפחה/שבט לעם.

Photo by iStock/vlastas

בפרשה אנחנו פוגשים את משה, גיבור התורה, ומכאן, ולאורך הספרים הבאים, תסופר...Read More »


פרשת ויחי: המדריך לחיים (ומוות) של יעקב

מאת: גילי דובר

פרשת ויחי חותמת את ספר בראשית שהוא כמו החיים עצמם – הספר נפתח ביצירתו של האדם והעולם ומסתיים בפרידה ומוות של אדם שיצר עם.

יעקב נמצא בתהליך של התמודדות עם מותו הקרב והפרשה מתחילה במילים המסכמות את חייו: וַיְחִי יַעֲקֹב בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם שְׁבַע עֶשְׂרֵה שָׁנָה וַיְהִי יְמֵי יַעֲקֹב שְׁנֵי...Read More »


אחת ולתמיד: האם הסילבסטר הוא חג אנטי יהודי?

מאת: טובה בירנבאום

אף אחד/ת מאיתנו אינה/ו מזיל/ה דמעה על לכתה של שנת 2020. חווינו שנה שתיזכר בהיסטוריה האנושית ככזו ששינתה אותנו ואת העולם כפי שאנו מכירים אותו. הגעתה של שנת 2021 לפיתחנו מעוררת תקווה לחזרה למציאות השגרתית אליה אנו מתגעגעים, של מפגשים משפחתיים פנים אל פנים, לימודי בית...Read More »


פרשת ויגש: עוד אבינו חי!

מאת: טל זילברשטיין-פז

פרשת השבוע, פרשת ויגש, ממשיכה את סיפור יוסף ואחיו ומתחילה בדרמה גדולה – המפגש בין יוסף ואחיו. הפעם האחרונה שנפגשו הייתה כשהאחים זרקו את יוסף לבור ואחר כך מכרו אותו. הרבה שנים עברו מאז. בפרשה שלנו, האחים של יוסף יורדים מצריימה ופוגשים אותו מבלי לדעת שהוא אחיהם האובד....Read More »


פרשת מקץ: צר היה כל כך הייתי אז מוכרח לפרוש כנפיים ולעוף

מאת: טובה בירנבאום

נכון שואלים אתכם לא מעט למה עברתם לכאן? למה החלטתם לעזוב את המשפחה בארץ ולהתמקם במקום אחר? מה אתם עונים? ומהי התשובה האמיתית? בהתבוננות פנימה, האם אתם יודעים?

פרשת מקץ היא הפרשה האהובה עלי. היא מספרת סיפור על ילד מוזר עם כישרון גדול בסביבה מסרסת, שגילה את הכוחות הטמונים...Read More »


פרשת וישב: על דרך ארץ והגשמת חלומות

מאת: איריס גלס-שכטר

אני קוראת את פרשת וישב, ואת סיפור הפיכתו של יוסף למנהיג. מבן זקונים מפונק לעבד שמצליח פעם אחר פעם להיחלץ מבורות, מילד שעיוור לקנאת אחיו, לבוגר שרגיש למצוקת אחיו לכלא. 

הפרשה נפתחת בתיאור השנאה ההולכת ונרקמת בין יוסף לאחיו. יוסף מרגיש מורם מאחיו: "יוֹסֵף בֶּן...Read More »


פרשת וישלח: מחשבות על יחסי אהבה-שנאה בין אחים

מאת: שרון גרוסברד

אתחיל ואומר כי הפעם האחרונה בה נגעתי בטקסט מן התנ"ך, ככל הנראה התרחש בבגרות שלי בתנ"ך וגם אז זה היה מתוך הכרח ולא מתוך בחירה. היום, אחרי שעברו כמה שנים, באתי לקרוא את הטקסט, נשמתי עמוק ותהיתי בליבי, מה צופן לו, בעבורי, הטקסט הזה?

מודה, הייתי סקפטית ואולי אפילו...Read More »


פרשת ויצא: יעקב יוצא לרילוקיישן

מאת: יעל יחיאלי

ויצא יעקב, כך מתחילה פרשת השבוע, במהלכה יוצא יעקב לטיול אחרי צבא, אבל יעקב מלידתו הוא לא ממש עצמאי. נולד מחזיק בעקב אחיו. וכך גם את הטיול הגדול הוא עושה בהוראת הוריו. יעקב הוא הבן של אמא שלו, רבקה, כרוך אחרי שולחנה, עושה מה שהיא אומרת לו, כולל...Read More »


פרשת תולדות: מאפליה בין אחים ועד לקרע בעם

מאת: צחי רוזנברג

אני קורא את פרשת תולדות, שהיא גם הפרשה של בר המצווה שלי. זה מעניין לחזור למקרא אחרי 29 שנים ולראות זווית שונה ולהבין את הסיפור ולחבר אותה לאלמנטים של היום ולחבר אותה לפילוג שנוצר בעם. 

מה הבנתי בגיל 13 על הסיפור של רבקה ויצחק? שזה...Read More »


פרשת חיי שרה: בדרך לחתונה עוצרים בכנען

מאת: טלי שמי

רבקה משקה את עבד אברהם ואת גמליו (אלכסנדר קבנל, 1883)נערה טובה יפת עיניים,

 

הטי כדך, השקיני מים.

שתה, אדוני, כדי לפניך

אחר אשאב גם לגמליך.

מי את? הגידי נא, בת חיל,

היש מקום ללון בליל?

אני רבקה, יש בית לנו,

מאת: תמר פורמן

בכיתה ב', למדנו את ספר בראשית. אם זה היה סרט, דירוג של RATED R היה מתאים לחלק מהתוכן, אבל לא היה אז רייטינג וגם נראה שזה לא הטריד את מערכת החינוך בזמנו. וכך, בגיל 7, פגשתי את פרשת וירא ובתוכה את הסיפור של עקידת יצחק.

Read More »

פרשת לך לך: אם לא נאט, לא נביט, לא נשים לב לפרטים, לא נגיע לארץ חדשה

מאת: חגית זאב

אני זוכרת את הרגע הראשון שבו שתיתי בסטארבאקס קפה לא טעים. בדיוק

מאת: יפעת הרץ

"אֵלֶּה תּוֹלְדֹת נֹחַ נֹחַ אִישׁ צַדִּיק תָּמִים הָיָה בְּדֹרֹתָיו…וַיּוֹלֶד נֹחַ שְׁלֹשָׁה בָנִים אֶת שֵׁם אֶת חָם וְאֶת יָפֶת. וַתִּשָּׁחֵת הָאָרֶץ לִפְנֵי הָאֱלֹהִים וַתִּמָּלֵא הָאָרֶץ חָמָס. וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת הָאָרֶץ וְהִנֵּה נִשְׁחָתָה כִּי הִשְׁחִית כָּל בָּשָׂר אֶת דַּרְכּוֹ עַל הָאָרֶץ.

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים לְנֹחַ קֵץ כָּל בָּשָׂר...Read More »


פרשת בראשית: קיצור תולדות האדם

מה בין ניק קייב, התיאטרון האנושי, והצורך לתקן, למרות הכל.

מאת: דנה גרייצר-גוטליב

כבר חמישה ימים שאני בוהה מול מסך מהבהב. קמה, יושבת, הולכת, חסרת מנוחה. איך מתחילים לספר את הפרמיירה של כל ההתחלות. את היצירה המונומנטלית עטורת הפרסים בכל קטגוריה אפשרית שהפכה לבסט-סלר בכל הזמנים,...Read More »


פרשת וזאת הברכה: סוגרים מעגל ומתחילים מבראשית

מאת: מור מוריה-שיפוני

צר היה כל כך הייתי אז מוכרח לפרוש כנפיים ולעוף, אל מקום שבו אולי כמו הר נבו רואים רחוק רואים שקוף… כך כותב יענקלה רוטבליט בשירו ״רואים רחוק רואים שקוף״ ומבחינתי מצליח לתמצת במשפט אחד את כל הפרשה. פרשת ״וזאת הברכה״ היא בעצם הפרשה האחרונה בספר...Read More »


מה הקשר בין פרשת האזינו, יובל נח הררי ואמא שלי?

מאת: אודי גוטליב

מה הקשר בין פרשת האזינו, יובל נח הררי ואמא שלי?

לא, זו לא חידת-קרש. עוד מעט הכל יתבהר.

נתחיל באוריינטציה בסיסית: פרשת האזינו, שבמרכזה השירה האחרונה בתורה, לקראת סוף ספר דברים.

העיתוי – הסטורי ודרמטי. העם, לאחר 40 שנה של נדודים, למרגלות הר נבו, על סיפה של ארץ ישראל. משה נושא...Read More »


פרשות ניצבים וילך: משהו חדש מתחיל

מאת: רובי יהושע

פרשות ניצבים וילך הן מן הקצרות שבפרשות התורה. רוב השנים הן נקראות בבית הכנסת ביחד. הן הפרשות האחרונות שבהן משה, כמנהיג ומורה, מלמד את עם ישראל את המצוות האחרונות וגם החשובות ביותר, לפני כניסתם לארץ אחרי ״שאכלו הרבה חול״ בארבעים שנות המדבר. כמה סמלי ששתי פרשיות אלה נקראות...Read More »


פרשת "כי תבוא": על הכרת תודה והמתנה לביאת המשיח

מאת: ורד גאני קציר

"דע מאין באת ולאן אתה הולך" (משנה, מסכת אבותפרק ג, משנה א) ומאחר ואנו כבר במאה ה-21 אוסיף ואכתוב "דעי מאין באת ולאן את הולכת" ובאותה נשימה...Read More »


פרשת כי תצא: מחשבות על רצח לא מפוענח ואחריות קהילתית

מאת: רלי זיגל

כשאני לומדת תורה אני אוהבת לקרוא את הקריאה הראשונה לבד, לתת לעצמי את המרחב הפנימי שלי לגלות מה מדבר אלי לפני שאני פונה למקורות נוספים. וכך עשיתי בפרשה זו. פרשת "כי תצא" היא חלק מ"נאום המצוות", שנמצא בליבו של ספר דברים. המצוות הן תוכן הברית שנכרתת בין האל...Read More »


פרשת שופטים: מבקש עיר מקלט

מאת: אייל עקיבא

פרשת השבוע מכילה את המקור לביטוי המוכר "עיר מקלט", ובוודאי ששימש מקור השראה לשירו הנפלא של אהוד בנאי הנושא את אותו השם:

לִפְנֵי שֶׁהַטִּפְטוּף יַהֲפֹךְ לְמַבּוּל

אֲנִי חַיָּב לִמְצֹא שַׁעַר לֹא נָעוּל

כִּי שׁוּב חָזַר אֵלַי...Read More »


פרשת ראה: שנת הלימודים החדשה- ברכה או קללה?

מאת: שולי זילברפרב-סלע

פרשת השבוע, פרשת "ראה", מגיעה עבורי בתזמון מדויק ובהתאמה למצב. הפרשה נפתחת כך: "רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה". בני ישראל נמצאים רגע לפני סיום המסע במדבר והכניסה לארץ ישראל. אל הארץ המובטחת שהחיים בה הם מציאות בלתי מוכרת מלאה באי וודאות עבורם. הפרשה פותחת...Read More »


פרשת עקב: מה לעבודת אלילים ולנגיף הקורונה?

מאת: אילן ויטמברג

פרשת השבוע פרשת עקב מתחילה במילים "וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם...Read More »


פָּרָשַׁת וָאֶתְחַנַּן: החלום ושברו

מאת: מור מוריה-שיפוני

בדיוק בזמן שאני יושבת לקרוא את פרשת ״ואתחנן״ לקראת כתיבת הטור הזה, אני מקבלת מייל מהדיסטריקט שהלימודים השנה יפתחו אונליין בלבד וברגע אחד אני כל כך מבינה את משה. הארץ המובטחת, בדמותם של לימודים (אומנם היברידיים אבל בכל זאת), עם התכנית המפורטת הכוללת ימים...Read More »


פרשת דברים: נקודות בחירה

מאת: אביב זיגל

פרשת דברים פותחת את ספר דברים, המדובר כולו מפיו של משה – אותו משה שהתחיל את דרכו ככבד פה וכבד לשון, ועכשיו נושא דברים מצויין. נזכור שהעם כבר 40 שנה סובב במדבר (גם מלשון דברים) ועתה נמצא בערבות מואב, ממש רגע לפני הכניסה לארץ המובטחת אליה לא יזכה...Read More »


פרשת מטות-מסעי: מהי המחוייבות שלנו לישראל?

מאת: ציפי זך

בימים קשים אלה בארץ, כשתושבי ישראל נאבקים על עתידה של הדמוקרטיה הישראלית, אני (כרבים אחרים) שואלת את עצמי מה האחריות שלנו, החיים מחוץ לישראל? מה המחוייבות שלנו, ועד כמה אנחנו צריכים להיות מעורבים?

Photo by iStock\Inna Reznik

פרשת השבוע מזכירה לנו שזאת...Read More »


פרשת פנחס: על זהות יהודית, זהות מגדרית ופרידה

מאת: רוני ענתבי

הבית כבר ארוז ויש עוד כמה דברים לסגור לפני שאני נוסעת. עם בליל התחושות שבי, ניגשתי לכתיבה של פרשנות לפרשת השבוע, פרשת פנחס.

הפרשה עמוסה בסיפורים ואני רוצה להתמקד בשניים מהם – הסיפור של פנחס, והסיפור של בנות צלפחד. שניהם עוסקים...Read More »


פרשת חוקת: מהפרה האדומה למחאה השחורה

מאת: נרי לייף-חומה

זו הפעם השניה שאני ניגשת לכתיבת פרשנות עכשווית ואישית לפרשת השבוע. כמו בפעם הראשונה, גם הפעם אני צריכה להתאמץ כדי להמשיך בקריאה כשהבטן שלי מתהפכת ואני רוצה לסגור ולעזוב.
בפרשת חוקת, כבר בפסוק השלישי מישהי מתה. לא מתה –...Read More »


פרשת קֹרַח: פופוליסט או פורץ דרך?

מאת: ענבל קולר

מַה שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה וּמַה שֶׁנַּעֲשָׂה הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה וְאֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ.(קהלת א ט). הסיפור המתואר בפרשת השבוע, פרשת קרח, כאילו נלקח מהפוליטיקה של שנת 2020. קרח נמנה על אחד מהפוליטיקאים הפופוליסטים הראשונים בהיסטוריה, כנראה שהוא הפופוליסט הנודע ביותר בתרבות היהודית....Read More »


פרשת שלח לך: ארץ זבת חלב ודבש או ארץ אוכלת יושביה?

מאת: דיוויד מאיירס

מאד משמעותי עבורי לדון בפרשת שלח לך, גם בגלל הנושא הקרוב לליבי וגם כי זו הייתה פרשת בר המצווה של בני זאב. את בר המצווה, כמו משפחות רבות חגגנו בארץ, הזמנו 40 בני משפחה מארה"ב להצטרף אלינו לטקס ולטיול שקראנו לו "LaTour" השם משקף את אהבתינו לשתי השפות...Read More »


פרשת בהעלותך: ככל שנחלוק יותר מהאור שיש לנו, כך נגדיל את האור בשביל כולם

מאת: אמתי פריימן

זה אולי אחד השבועות המטורפים שחוויתי מאז המעבר לארה"ב. אנחנו פה כמעט שבע שנים – ואין לי ספק שהרצח של ג'ורג' פלויד, גל ההפגנות וביטויי הסולידריות שחווינו (בצל מגפת הקורונה) ישאירו את חותמם. אני אודה ואתוודה שבהתחלה, הייתי מאוד סקפטי לגבי גל ההפגנות ששטף את ארה"ב....Read More »


פרשת בהעלותך: מי היא הכושית המסתורית?

מאת: יעל הוד

אני קוראת את פרשת השבוע, פרשת בהעלותך, ויש בה המון נושאים: עבודת הלויים במקדש, פסח ופסח שני, תנועת מחנה בני ישראל במדבר, קברות התאווה ועוד. כאשר אני מגיעה לסוף הפרשה החלק הזה תופס אותי. הוא נראה לי הכי מעניין והכי לא ברור, פרשת האישה הכושית ומרים....Read More »


פרשת במדבר: חוזרים אל הארץ המובטחת אחרי רילוקיישן

מאת: נעמה שבתאי

בפרשת במדבר אשר פותחת את ספר במדבר בני ישראל מתארגנים לקראת המסע לעבר ארץ כנען, הם עם בתחילת הדרך, בהתהוות. עם מבולבל, שרק לא מזמן יצא ממצרים לדרך חדשה, קיבל את לוחות הברית ובהן עשרת הדברות וכבר הספיק לחטוא, להכין לו עגל מזהב וגם להיענש בחומרה, ועכשיו העם...Read More »


פרשת קהילה

מאת: דלית גבירצמן

משהו קורה בקהילה שלנו. משהו חדש וטוב. בתוך הקרקע הדחוסה של בידוד, חוסר מעש וחוסר וודאות מבצבצים ניצנים רעננים של עשייה ויצירתיות, גילויים של דאגה, תמיכה, נתינה ופירגון. אולי דווקא השקט וההאטה יצרו ואיפשרו את הקשב, ודווקא הריחוק פתח ערוצים חדשים של קירבה ורצון להתחבר למהות ולתוכן מקומי....Read More »


פרשות בהר בחוקותיי: על התחדשות ואחריות חברתית

מאת: ענת שנרך ואפרת נוי

מי מאתנו לא נתקל בסיטואציה שמכרה או חברה דוברת אנגלית מופיעה עם איזשהו פריט חדש ומרשים, ובאופן אינסטינקטיבי רוצים לאחל לה ״תתחדשי!״, אבל נתקעים עם המילים כי אין מילה כזו באנגלית וכל ניסון לתרגם או להסביר פשוט יוצא עקום? איך אפשר לתרגם את ההתרגשות שלנו מהתחדשות?

Read More »

פרשת אמור: איפה אתם בחגים?

מאת: מור מוריה-שיפוני ואהוד ערן

"יש לי יום יום חג", ככה פותחת נעמי שמר את השיר שלה, וכשאנחנו מסתכלים על לוח השנה היהודי זה כמעט נכון. איך היו נראים החיים שלנו בלי חגים? כמה הרבה מטען אנחנו שמים על החגים.

השנה, בעקבות הקורונה, החגים קיבלו קצת תפנית....Read More »


פרשת אחרי מות קדושים: הרהורים על מעבר בין אבלות לשמחה

מאת: ורד גאני-קציר

בילדותי, היה ערב יום הכיפורים בבית הכנסת מקום וזמן אחר. ההכנות בבית, הלבוש המוקפד על פי כללי החג, ההליכה אל בית הכנסת, תחושת ההתעלות בעת קריאת התפילות, מי בקול ומי פנימה, והשיבה הביתה ובו אווירה שונה מכל יום, חג ומועד אחר, היוו עבורי תחושת קודש ופנאי...Read More »


פרשת תזריע מצורע: לראות את ה' מרחוק

מאת: נטלי לנדסמן

פרשת "תזריע מצורע" עוסקת כולה בדיני טומאה וטהרה: המון פרטים על איך מתיחסים למצורעים, לנשים בנידה וסתם מדממות (קטגוריית זבה) וגם רחמנא לצלן-לכאלה ששופכים זרע.

בפרשה יש תאור שלם על איך מטהרים את הטמאים ואת בתיהם הנגועים ואיך שומר על עצמו הכהן הגדול (היחיד שיכול להחזיר את המורחק לחיק...Read More »


פרשת שמיני: יאללה קרחנה!

מאת: דנה גוטליב

כשהייתי קצת יותר צעירה, לפני 25 שנה בערך. גיליתי את עולם הלילה של העיר בה נולדתי. עד אז הייתי סחי, סחי, ילדה טובה תל-אביב.

קרה לא פעם ששאלו אותי אם אני דתיה לייט, כיפה סרוגה. כנראה בגלל הסגנון הסמי זרוק שאימצתי אחרי שהשתחררתי מהצבא. המראה כלל, חצאיות ארוכות, חולצות...Read More »


פרשת צו: בונים משכן בתוך מציאות של כאוס

מאת: אפרת אנגל

אנחנו נמצאים בתקופה של צווים. צווים של אסור ומותר. מה שהותר לפני שבוע אסור היום ומי יודע מה יהיה אסור מחר. הציווי העיקרי הוא להישאר בבית stay home. והנה לפנינו פרשת השבוע, שנקראת בשם הכה רלבנטי "פרשת "צו".

מהמילים הראשונות של הפרשה: וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. צַו אֶת-אַהֲרֹן...Read More »


פרשת ויקרא: מה קשור קורבנות לחיים שלנו?

מאת: נירית חזן

פרשת ויקרא היא הראשונה בספר ויקרא, ללא ספק פרשה קשוחה ומאתגרת. אחרי שבני ישראל עברו הרבה ארועים במדבר: התגלויות, מחאות, תחושת איבוד דרך ורגעי השראה ואיחוד קהילתי לצד בית תפילה, באה פרשת ויקרא ופורשת רשימה לא מתפשרת של חוקים הנוגעים להלכות הקרבת קורבנות, ולנושא הקורבנות בכלל. בקושי צלחתי...Read More »


פרשת ויקהל: בונים קהילה ללא התקהלות

מאת: יעל יחיאלי

וַיַּקְהֵל. במילה הזו נפתחת פרשת השבוע של השבת הקרובה. ויקהל – פעולה שמייצרת קהילה. איסוף של אנשים ונשים. חיבור למשהו יותר גדול מהם. משה לוקח את היחידים והופך אותם לקהילה. והמילה הזו, כמו בוקס בבטן מטלטלת בימים אלו שהדרישה העיקרית מאיתנו היא לא להתקהל. מינימום מגע בין א/נשים....Read More »


פרשת כי תישא: פייסבוק כעגל הזהב המודרני

מאת: איתי שמי

סופת האבק תפסה אותי לא מוכן. ירדתי מהאפניים, הוצאתי את משקפי האבק ואת הבנדנה המשמשת לכיסוי הפה והאף והמשכתי לדווש במדבר לעבר יעד לא ידוע. באיזשהו שלב הסופה היתה כל כך חזקה שלא ראו ממטר. ירדתי שוב מהאפניים והצטנפתי עד יעבור זעם. כשהסופה שככה הבטתי סביב. גיליתי שאני...Read More »


פרשת תצווה: מה לאהרון ולסטיב ג'ובס?

מאת אייל עקיבא

– נו, תגיד לי מי ה VC הכי כבד/ה כאן?

זה היה אירוע ה Networking העסקי הראשון בו נכחתי כאן, יחד עם שועל ותיק בתחום שרק שאל שאלה… אני סוקר, מתבונן, מסתכל על המראה הכללי, ארשת הפנים, הלבוש, העיניים – ונכשל כישלון מפואר פעם אחר פעם, עד שכבר נמאס...Read More »


פרשת תרומה: אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

מאת: דנה גריצר גוטליב

״אלוהים נמצא בפרטים הקטנים״ אמרתי למנהל העבודה שבנה את הבית שלנו לפני כמה שנים. רציתי שיבין כמה חשובה לי תשומת הלב וההתייחסות בשטח לכל פרט ופרט. שמחשבה ועבודה רבה הושקעו בכל שלב. שיידע. מסרתי את השרטוט לידיו וחזרתי על דבריי, למקרה שלא שמע. אתה יודע, אלוהים נמצא...Read More »


פרשת יתרו: ממדבר סיני למדבר הבלאק רוק סיטי

מאת: דורון גלפז

מה יש בו במדבר, שמחזיר אותנו אליו כל פעם מחדש ?

האם אלו המרבדים הבלתי נגמרים ללא אופק או סוף? אולי אלו צורותיו הרבות? שטוח ולבן, חולי ורך, הררי וצהוב, או אולי אלו הזריחות והשקיעות שנראות כצוירו במכחול אלוהי? מה הוא עושה לנו המדבר...Read More »


פרשת בשלח: על מה באמת שרה מרים כשחצינו את הים?

מאת: נרי חומה

כשאני מעלה בזכרוני  את שירת הים המופיעה בפרשת בשלח, זה זכרון עמום של המילים הפותחות את השירה –  "אָשִׁירָה לַיהוָה כִּי גָאֹה גָּאָה סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם". המילים האלה מעלות את דמותה של מרים עטוייה בגלימת כותנה תכלכלה היורדת ומשתפכת כפלים כפלים מידיה המורמות אל-על ומכות בתוף מרים,...Read More »


 פרשת בא: 40 שנה עד האקזיט 

מאת: אופיר גוטלזון

סטארט אפ ניישן, ככה קוראים לנו, ואני קורא את פרשת השבוע, "פרשת בא", בה משה החליט להוציא לפועל רעיון כל כך אמיץ וחדשני ואני חושב לעצמי שכבר אז אפשר היה לראות ניצנים של הסטארט אפ ניישן.

Photo by iStock/ratpack223

Read More »


פרשת וארא: לתפוס את המנכ"ל בשירותים

מאת אייל עקיבא

מכירים את זה שעוד פעם מנסחים מחדש את החזון של החברה? ואז כל מצגת, כל ישיבת צוות, כל מפגש מחלקה שנפתח בעצלתיים, כל "כל ידיים" – כולם מתחילים בציטוט הגרסה החדשה של החזון. מילים יפות וגבוהות שקשה להבין איך בדיוק לתרגם אותן למה שמאן דהוא עושה כל יום,...Read More »


פרשת שמות: על שפרה, פועה ולידה בארץ זרה

מאת: גלי בק

כששמעתי שבפרשת השבוע מופיע הסיפור על המיילדות שפרה ופועה ראיתי זאת כהזדמנות לחבר את העשיה היומית שלי לטקסט עתיק ומוכר. בעצם מצאתי קשר הדוק למה שנשים ואמהות חוו פעם למה שאמהות ומשפחות חוות גם עכשיו. הריון, לידה והורות הן תקופות שבירות ורגישות כמו גם מעצבות ועוצמתיות וחוצות זמנים...Read More »


פרשת ויחי: מה יהיה אחרי מותנו?

מאת: יעל יחיאלי

מה יהיה אחרי מותנו? זו שאלה שהאנושות מאז ומתמיד מתמודדת איתה. אני בטוחה שהמחשבות על המוות עוברות בראש לכל אחד ואחת מאיתנו מידי פעם. זה חלק מהחיים. במצב של הגירה מתעוררות עוד שאלות, איך נתמודד עם מוות של אדם קרוב בישראל, באלו מקרים ניסע חזרה, באיזו דרך ניתן...Read More »


פרשת ויקהל: לא צריך לחכות לטראומה כדי ליצור חברה שוויונית

מאת: מעיין ארזי מלינרסקי

פרשת ‘ויקהל’ מהווה סגירה מושלמת של הפרשות הקודמות, ומתארת בדקדוק רב את עבודת הבניה והקמתו של המשכן, לאחר הכנות רבות. מיד בפתיחת הפרשה משה אוסף את העם ונותן את האות לפתיחת גיוס ההמונים הראשון בהיסטוריה – “וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה, אֶל-כָּל-עֲדַת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר:  זֶה הַדָּבָר, אֲשֶׁר-צִוָּה יְהוָה לֵאמֹר. קְחוּ...Read More »


פרשת כי תישא: מה לחטא העגל ולבחירות בישראל?

מאת: אברהם אייזן

פרשת ‘כי תישא’ גדושה בהתרחשויות: המשך הלכות בניית המשכן וההתגייסות הכללית לבניינו, מגוון רחב של הלכות העוסקות במועדי השנה ותיאורו של האירוע המכונן, חטא העגל, המציב אתגר מנהיגותי לצמד האחים משה ואהרון.

זמן קצר לאחר היציאה הדרמטית ממצרים עולה משה למרום על מנת להביא לעם את דבר האל, אולם הוא...Read More »


פרשת תצוה: מחשבות לקראת יום הצדק החברתי הבין-לאומי

מאת: יובל לינדן

הזכרונות של רובנו מסיפורי התנ”ך’ באופן טבעי נוטים להתמקד בסיפורים האנושיים: המריבות המשפחתיות של סיפורי האבות והאמהות, האפוס הלאומי של עם ישראל ביציאה ממצרים לנדודיו המדבריים וכמובן גם המלחמות והתככים של השופטים והמלכים לבית ישראל ויהודה.

הפרשה שלנו השבוע, פרשת ‘תצוה’, לצערנו, לא עונה על אף אחת מהקטגוריות...Read More »


פרשת תרומה: כבר לא מסתמכים על הדוד העשיר מאמריקה

מאת: אברהם אייזן

לכל אורכה של מדינת ישראל פרושים מבנים ומיזמים שנבנו הודות לנדיבות ליבם של תורמים שמרביתם חיים מעבר לים ובנדיבות לבם שלחו את כספם לטובת רווחתם של תושבי הארץ: פה מתנ”ס ושם ציוד למחלקת ילדים בבית חולים. המוני שלטים זעירים המעטרים את הנוף עד שהם הפכו לחלק מהמראות הקבועים של...Read More »


פרשת חיי שרה: קריאת ההשכמה ששינתה את יהדות אמריקה

מאת: טובה בירנבאום

כשהייתי בת 17 רצחו את ראש הממשלה שלי והחיים שלי השתנו ברגע. באותו ערב הבנתי, לחרדתי, שלא כל מה שהמבוגרים אומרים הוא בהכרח נכון או צודק, ובכאב גדול יצאתי למסע ברור זהות שהוביל אותי, בסופו של דבר, להיות מי שאני היום.

רצח רבין יצר משבר עמוק בקרב רבים;...Read More »


אלוהים לא חובש כיפה: מחשבות על תפילה חילונית בפתחו של חודש אלול

מאת: טובה בירנבאום

לַמְּדֵנִי, אֱלֹהַי, בָּרֵךְ וְהִתְפַּלֵּל
עַל סוֹד עָלֶה קָמֵל, עַל נֹגַהּ פְּרִי בָּשֵׁל,
עַל הַחֵרוּת הַזֹּאת: לִרְאוֹת, לָחוּשׁ, לִנְשֹׁם,
לָדַעַת, לְיַחֵל, לְהִכָּשֵׁל.

לאה גולדברג (כותבת השורות שלמעלה), רחל ויהודה עמיחי היו אנשים חילונים. למה, אם כן, כתבו שירים בהם דיברו לאלוהים?

בימים אלה בהם אני מבלה את הערבים בחזרות לקראת טקס...Read More »


המשבר בין ישראל והתפוצות: באיזה צד אנחנו (הישראלים החיים באמריקה)?

מאת: טובה בירנבאום

ביום שני בערב יציינו יהודים בכל העולם את תשעה באב וייזכרו בשני בתי המקדש שהיו לנו וחרבו. תשעה באב מזכיר לנו בכל שנה שלמעשה רוב רובה של ההיסטוריה שלנו היא גלות. למעשה, אם נדייק, באף שלב בסיפור שלנו לא היינו מרוכזים כולנו יחד בארץ ישראל. עוד לפני שנכנסו...Read More »


פרשת שלח: איך נתמודד עם העובדה שדי טוב פה?

מאת: טובה בירנבאום

שמתם לב לכך שאחת לכמה חודשים מתפרסמת כתבה, משודרת או כתובה, במדיה הישראלית אודות עמק הסילקון? שמתם לב שלרוב יש נטיה להדגיש את הצדדים הפחות מסנוורים של עמק החלומות, את השלילי והקשה? את יוקר המחיה, את שיעור ההתאבדות הגבוה בקרב בני הנוער, את המוסריות הרקובה והסגידה לכסף. כמי...Read More »


חירות, רוח וכח: הסיפור של העם שלנו ב-49 יום

מאת: טובה בירנבאום

התינוקת שלי נולדה בפסח. היא הגיחה לעולם ביום הראשון של חול המועד, היום בו בתקופת המקדש היו מקריבים את קרבן העומר ומתחילים לספור 49 יום עד לחג השבועות. המסע שבין פסח לשבועות, בין השחרור מעבדות לבין קבלת קודקס חוקים שהפך אותנו מאוסף של עבדים נוודים לחברה מתפקדת- הוא...Read More »


מגילת אסתר 2017: כשחלוקת התפקידים המגדרית לא מעדכנת גירסה גם אחרי 2,200 שנה

 

מאת: טובה בירנבאום

את יום האישה חגגתי השבוע עם טעם מר בפה. דבריו המיזוגניים של הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, לא נותנים לי מנוח; לפני הכל, ראיתם את הסטינג של הסיטואציה? הרב המזוקן עומד ליד ארון הקודש, נשען על הפודיום ונושא את "דרשתו", אך הטקסט והצחקוקים הנבוכים...Read More »


פרשת משפטים: אלוהים נמצא בפרטים הלא זוהרים של החיים

מאת: טובה בירנבאום

התינוקת שלי אוהבת לזחול את המקומות הכי פחות נקיים והיותר מסוכנים בבית. האח בסלון, למשל, חוטי החשמל, האסלה, אתם מכירים את זה. תוך כדי מאמצים לחסום אותה מהגעה אל מקומות הלא סיפטיים והכוונתה אל הצעצועים הצבעוניים, הבנתי שיש פה משהו. המשיכה אל הלא נקי והמסוכן היא טבעית. האפר...Read More »


פרשת בא: על הפספוס הטראגי של סיפור יציאת מצרים

מאת: טובה בירנבאום

השבוע התרגשתי מאוד לשמוע ילדי תוכנית בת/בר מצווה מציגים את תוצאות מחקר השורשים שלהם; ילד בן 13 מצביע בגאווה על פוסטר צבעוני שהכין, עליו מצויירת מפת העולם, ועליה מסומנות נקודות שונות המציינות מקומות שונים בעולם בהם נולדו סבתותיו וסביו. חיצים מורים על המסע שעברו הם מארצות מולדתם אל...Read More »


פרשת שמות: על יהדות ה"כן" ויהדות ה"לא"

מאת: טובה בירנבאום

כשנהגתי להעביר סדנאות לחיילים וילדי תיכון בנושא של יהדות חילונית, אהבתי לשאול את משתתפי הקבוצה מי מהנוכחים מגדיר את עצמו חילוני. בדרך כלל רוב הידיים הונפו. כשביקשתי מהם להגדיר מהו חילוני, בדרך כלל התשובות התחילו במילה "לא": אני לא שומרת שבת, אני לא חובש כיפה, אצלינו במשפחה לא...Read More »


פרשת ויחי: על ילדים ישראלים שגדלים בחו"ל ואשליית הדור שני

מאת: טובה בירנבאום

הילדה שלי ישראלית; לפחות ככה אני מספרת לעצמי. היא עדין לא מתחבטת בשאלות זהות, אך אני חשה שאני יום יום מתחבטת בשבילה. אני לא יודעת אם היא תגדל ותבגר באמריקה או בישראל, ואני לא יודעת אם תזהה את עצמה כישראלית או כאמריקאית; אבל הבטן שלי רוצה שהיא תהיה...Read More »


פרשת וירא: "ומה עם החמור?" מחשבות של אמא טרייה על עקידת יצחק

מאת: טובה בירנבאום

באמת שלא רציתי לעשות את זה לעצמי; אבל מהי המשמעות של קריאה רלוונטית של אוצרות התרבות שלנו אם לא לחזור אל הסיפורים המכוננים בשלבים שונים של החיים, ולהרשות לטקסט להתפרש מחדש דרך העיניים החדשות, הגוף החדש והתודעה החדשה. זו המשמעות, בעיני, של תורת חיים.

אבא שלי נוהג לספר בדיחה...Read More »


פרשת נח: על שר תקשורת אחד, שכמו אלוהים, הוא בונה והורס, רק כי הוא יכול

מאת: טובה בירנבאום

לא רק במיתולוגיה היהודית קיים סיפור אפוקליפטי על האל שאינו מרוצה מיצירתו- בני האדם- ובאכזבתו הוא הורס את הכול ומתחיל מחדש- "וַיַּרְא יְהֹוָה כִּי רַבָּה רָעַת הָאָדָם בָּאָרֶץ וְכָל יֵצֶר מַחְשְׁבֹת לִבּוֹ רַק רַע כָּל הַיּוֹם. וַיִּנָּחֶם יְהֹוָה כִּי עָשָׂה אֶת הָאָדָם בָּאָרֶץ וַיִּתְעַצֵּב אֶל לִבּו. וַיֹּאמֶר יְהֹוָה:...Read More »


פרשת בראשית: שש הבטחות שהבטחתי לתורה לרגל התחלתה מבראשית

מאת: טובה בירנבאום

הכי אני אוהבת שבשיחות מיותרות (ששלוש דקות לאחר שהן מתחילות אני מתחרטת נורא, אך יודעת שאין דרך חזרה) על מהי "היהדות הנכונה", מוטחת בפני הטענה שזה יפה מאוד שאני וחברי משתעשעים בטקסטים ויוצרים לעצמינו חגים וטקסים, אך אנו חסרים מרכיב מרכזי וחשוב מאין כמוהו, והוא- המחויבות. ההנחה שעומדת...Read More »


פרשת ניצבים: פרידה מרודף השלום שהשלום ברח ממנו

מאת: טובה בירנבאום

אין לי תמונה עם שמעון פרס להתהדר בה בפייסבוק, אין לי אפילו זיכרון ילדות או בגרות שקשור בו; שמעון פרס הוא פשוט חלק מההויה, כמו תחנת האוטובוס מתחת לבית או כמו המילקי בסוּפר. גם המציאות של פחד, מלחמה ושכול הם חלק מההויה, ובאשר להם, לצערי יש לי זכרונות...Read More »


פרשת כי תצא: זהו הזמן להלכה חילונית!

מאת: טובה בירנבאום

הנה עוד דבר שלא הייתי מגיעה לעשות בארץ: חברותא עם רב אורתודוכסי. ישראלי. בעברית. לפעמים צריך להתרחק אלפי קילומטרים כדי לשמוט, ולו לרגע, את המשקעים והכעסים הפוליטיים, את המאבק (המוצדק) על המשאבים, ואת הלעומתיות שמאפיינת את השיח הזהותי הישראלי, כדי פשוט להיות לרגע במחלוקת לשם שמים, בלב השאלה...Read More »


פרשת שופטים: האם יהודי ארה"ב ויהודי ישראל זקוקים לטיפול זוגי?

מאת: טובה בירנבאום

 

"טוֹב שָׁכֵן קָרוֹב מֵאָח רָחוֹק", קובע ספר משלי. האמנם? אצלינו במשפחה אומרים ש"דם זה לא מים". אז מי צודק? האם ריחוק גיאוגרפי בין אדם לאדם או בין קהילה לקהילה, גם אם יש בינהם קשר דם, יוצר בהכרח ריחוק רגשי, כפי שטוען מחבר משלי, או שקרבת דם מנצחת את...Read More »


פרשת ראה: האם אפשר להיות ציוני מחוץ לישראל?

מאת: טובה בירנבאום

לאחר ארבעים שנה של מסע מפרך, על סף הכניסה לארץ, עומד משה לפני העם, ובנאום ארוך הוא מנסה להכינו לקראת השלב הבא במסע- שלב שהוא עצמו, משה, לא יהיה שותף בו. בפרשת "ראה", שהיא רק חלק מן הנאום המלא, חוזר משה ומפרט מצוות רבות; אך מעניין לשים לב...Read More »


פרשת עקב: האם השלום הוא ערך יהודי?

מאת: טובה בירנבאום

"אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם, צוּר יִשְׂרָאֵל וְגוֹאֲלוֹ, בָּרֵךְ אֶת מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, רֵאשִׁית צְמִיחַת גְּאֻלָּתֵנוּ. הָגֵן עָלֶיהָ בְּאֶבְרַת חַסְדֶּךָ, וּפְרֹשׁ עָלֶיהָ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ, וּשְׁלַח אוֹרְךָ וַאֲמִתְּךָ לְרָאשֶׁיהָ, שָׂרֶיהָ וְיוֹעֲצֶיהָ, וְתַקְּנֵם בְּעֵצָה טוֹבָה מִלְּפָנֶיךָ. חַזֵּק אֶת יְדֵי מְגִנֵּי אֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ, וְהַנְחִילֵם אֱלֹהֵינוּ יְשׁוּעָה וַעֲטֶרֶת נִצָּחוֹן תְּעַטְּרֵם, וְנָתַתָּ שָׁלוֹם בָּאָרֶץ וְשִׂמְחַת עוֹלָם לְיוֹשְׁבֶיהָ".

Read More »


הצעה לסדר: רעיונות לחגיגת ט"ו באב

מאת: טובה בירנבאום

המקובלים בצפת הבינו משהו חשוב על חגים: אם לא עורכים טקס סביב שולחן בליווי אוכל טוב, טקסטים יפים ותפקידים למסובים- קלוש הסיכוי שיווצר חג שייזכר משנה לשנה וייחגג עם עומק ומשמעות; ולכן בהשראת סדר פסח הם תיקנו את סדר ט"ו בשבט, שהפך, במיוחד בדור האחרון, לפופולרי במיוחד. אז...Read More »


לקראת תשעה באב: מחשבות על גלות מרצון וציפיה לגאולה

מאת: טובה בירנבאום

פרופ' ישעיהו ליבוביץ ז"ל הרעים בקולו באחת משיחותיו כי "תשעה באב הוא יום ההיזכרות בתוכנה העיקרי של ההיסטוריה של העם היהודי- הגלות". ואכן, מבט על ההיסטוריה שלנו יגלה כי מבחינה כמותית היינו זמן רב יותר בגלות מאשר במצב של ריבונות, ואף מבחינה איכותית, היצירה הרוחנית-תרבותית המשמעותית ביותר שלנו...Read More »


פרשת תזריע: כך ייעשה לאיש אשר יוציא מפיו אמירה גזענית

מאת: טובה בירנבאום

המופע הראשון של הצרעת במקרא כעונש הוא בשל גזענות:

"וַתְּדַבֵּר מִרְיָם וְאַהֲרֹן בְּמשֶׁה עַל אֹדוֹת הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית אֲשֶׁר לָקָח כִּי אִשָּׁה כֻשִׁית לָקָח… וְהֶעָנָן סָר מֵעַל הָאֹהֶל וְהִנֵּה מִרְיָם מְצֹרַעַת כַּשָּׁלֶג וַיִּפֶן אַהֲרֹן אֶל-מִרְיָם וְהִנֵּה מְצֹרָעַת… וַתִּסָּגֵר מִרְיָם מִחוּץ לַמַּחֲנֶה שִׁבְעַת יָמִים" (במדבר יב).

הפרשנים יצירתיים מאוד בהקשר למהות חטאה...Read More »


פרשת שמיני: איזה אלוהים מתנגד ליוזמה אישית והתלהבות דתית?

מאת: טובה בירנבאום

הפעם הראשונה בה עליתי לתורה וקראתי בפרשה נחרתה בזכרוני כחוויה עוצמתית שחותמה נשאר ויישאר עימי לאורך שנים. כמו הרבה ישראלים בני דורי, זכיתי לחוויה הזו במחנה קיץ קונסרבטיבי בארצות הברית, ששינה את עולמי; כאישה צעירה שחוויית בית הכנסת שלה עד אז הייתה תמיד מאחורי מחיצה, ראיתי בזכות לעמוד...Read More »


לקרוא את מגילת הגלות בגלות: מחשבות על פורים בקליפורניה

מאת: טובה בירנבאום

לאחרונה אני נוסעת לעבודה באופניים. 20 דקות של נסיעת בוקר שטופת שמש בשכונות הירוקות והמטופחות של עמק הסיליקון. זמן מצוין לארגן את המחשבות ולהגות בתוכן המחשבתי לקראת החג הבא. הפעם הסתירה בין הנרטיב של פורים- סכנת ההשמדה של הקהילה היהודית בפרס במאה החמישית לפני הספירה וסיפור הצלתה המופלא-...Read More »


פרשת ויקרא: על כוהנים, בלניות והניסיון התמידי למסד את הרגש הדתי

מאת: טובה בירנבאום

אין טקס דתי אישי יותר מאשר טבילה במקווה. מה יותר פרטי מאשר היותו של אדם עירום כביום היוולדו בהתמזגות עם הטבע, כשהוא או היא טובלים במי גשמים וחווים רגע רוחני משמעותי? חוק המקוואות שאושר בקריאה טרומית בכנסת השבוע קובע כי הטקס האישי הזה, במקרה שמתקיים במקווה ציבורי...Read More »


פרשת פקודי: על מה באמת כולם נלחמים בויכוח על הכותל?

מאת: טובה בירנבאום

לפעמים אנחנו שוכחים שהמשכן היה לא יותר מאשר אוהל מתקפל. אוהל מפואר, אמנם, ובו מרכיבים מרשימים, מעוצבים ויקרים, שבכל עצירה במסע במדבר הורכב מחדש ובו נערך הפולחן הקבוע בידי הכהנים, אבל עדין מבנה ארעי. פרקים רבים מקדיש המקרא לתיאור מפורט של יריעות האוהל, מידותיו, הכלים שהוצבו בו, בגדי...Read More »


פרשת ויקהל: מחשבות על שבת חילונית

מאת: טובה בירנבאום

צילום: אביתר דיין

אני אדם חילוני. לא מתחייבת לגבי קיומו או אי קיומו של אלוהים- מבחינתי לפעמים הוא קיים ולפעמים לא, אבל אין לו נוכחות משמעותית בחיי. יחד עם זאת, לתרבות היהודית יש משמעות מרכזית...Read More »


פרשת כי תשא: כל אדם צריך לשבור לוחות, ולו פעם אחת בחייו

מאת: טובה בירנבאום

חטא העגל הוא הריב הראשון לאחר ירח הדבש. יותר נכון, ריב מבאס ועכור עוד במהלכו של ירח הדבש; טקס מתן התורה היה מרשים ומפעים חושים, עם ישראל התחייב בעיניים נוצצות ל"נעשה ונשמע", ולאחר 40 יום בהם משה שוהה על ההר- האמונה התרופפה, משה התעכב...Read More »


פרשת תצוה: לו היה ראש הממשלה נושא על חזהו את שמותנו

מאת: טובה בירנבאום

כל שנה אני מתרשמת מההוראות שמקבל משה מאלוהים בכל הנוגע לבניית המשכן ועיצובו האסתטי. הרבה משאבים, מחשבה ומאמץ מוקדשים לתכולתו המפוארת של המשכן, והשבוע אנו קוראים גם על בגדי הכהנים, ובעיקר אלה של הכהן הגדול, שמהוים מלאכת מחשבת של ממש וכל...Read More »


פרשת תרומה: למה הישראלים בחו"ל לא מצליחים להפנים את התרבות הפילנתרופית היהודית-אמריקאית?

מאת: טובה בירנבאום

לפני כמה שנים, במסגרת ביקור בקהילה רפורמית מבוססת בלוס אנג'לס, סיפרה לנו הרבָּה המארחת, בין השאר, אודות תוכנית בני המצווה של המקום. אחד החלקים של התוכנית, היא סיפרה, כוללת משימה לבחור את הארגונים או המטרות להם ירצו המשתתפים לתרום חלק מכספי בר או בת...Read More »


פרשת משפטים: האורתודוכסים כבר אינם בעלי הבית

מאת: טובה בירנבאום

 

Photo by Meaghan O'Neill

אליס לוין היא יהודיה ציונית משיקגו; מגיל צעיר השתייכה, יחד עם הוריה, לקהילה הרפורמית, וכל חייה הייתה פעילה בתנועה ובבית הכנסת. היא תורמת באופן קבוע למטרות ציוניות ומגיעה לארץ מידי כמה...Read More »


פרשת יתרו: שרת התרבות מפנטזת על מעמד הר סיני שני

מאת: טובה בירנבאום

מעמד הר סיני הוא אחד מרגעי השיא הדרמטיים בסיפור הקולקטיבי שלנו, והוא מופיע בפרשתנו השבוע. המדרשים מפליגים, כצפוי, במשמעותו הכבירה של המעמד מבחינה ערכית, אך מתייחסים לא מעט גם לחשיבותו בהקשר של המצב האידיאלי בו היינו כעם מבחינת אחדות ותמימות דעים. רש״י מביא את...Read More »


פרשת בשלח: למה אנשי הרוח הם האויב הגדול של הפונדמנטליזם היהודי?

מאת: טובה בירנבאום

אתמול התעורר פרופ' יעקב מלכין לבוקר שכולו אלימות והפחדה: על תיבת הדואר שלו נתלתה סכין עליה רוסס מראה מקום מהפרשה שלנו, הקורא למחיית עמלק, על שער ביתו רוסס מגן דוד, ועל הגדר ממול הופיעה כתובת עם מראה מקום בתהילים הקורא למלחמה באויבי ה': "הֲלוֹא...Read More »


פרשת בא: נקמה היא אכן ערך יהודי, אבל לא ביהדות שלי

מאת: טובה בירנבאום

כמעט בכל בוקר, כשאני קוראת את הכותרות, מזדעקת בי מחשבה: "אבל זאת לא יהדות!!!", אבל אז אני נזכרת לתקן: "זאת לא היהדות שלי!".

צילום: אורן רוזן

"זָכְרֵנִי נָא וְחַזְּקֵנִי נָא אַךְ הַפַּעַם הַזֶּה, הָאֱלֹהִים,...Read More »


פרשת ויחי: חלוקה לשבטים- זה טוב או רע?

מאת: טובה בירנבאום

באופן אירוני, בפרשה ששמה ״ויחי״ ישנו הרבה מוות; כמו שפרשת ״חיי שרה״ עוסקת במותה וקבורתה של שרה, גם פרשת ויחי מספרת על מות יעקב במצרים, ולאחר מכן, מותו של יוסף. כמו אביו, יצחק, גם יעקב מבקש לברך את בניו לפני מותו; יעקב לוקח ברצינות...Read More »


פרשת ויגש: מי את, שרח בת אשר?

מאת: טובה בירנבאום

שתי נשים בלבד מוזכרות ברשימה המפרטת את שמות יורדי מצרים. כשמתגלה דבר היותו של יוסף בחיים, יורדת כל משפחת יעקב, על בניו ונכדיו, מצריימה. הכתוב מפרט את שמות כולם- כמעט כולם גברים; לא שלא היו נשים (הסטטיסיטיקה של  50% / 50% היתה תקפה גם...Read More »


פרשת מקץ: כיצד הופכים מחולמי חלומות לפותרי חלומות?

מאת: טובה בירנבאום

יוסף בעל החלומות עובר בחייו מסע אישי מדהים. מילד חולמני המועדף ע"י אביו, אך דחוי ע"י אחיו, הוא הופך למשנה למלך מצרים שמנצח אל מבצע הישרדות כלכלית עצום מימדים, דרכו הוא מצליח להציל, לא רק את העם המצרי, אלא את האזור כולו מחרפת רעב....Read More »


פרשת ויצא: למה יעקב יוצא לרילוקיישן בחרן?

מאת: טובה בירנבאום

אני מזמינה אתכם השבוע לקרוא את סיפור אבות האומה כמקבילה לסיפור שלנו וסיפורה של הארץ שלנו בדורות האחרונים.

בואו נתבונן באברהם אבינו, שעולה לארץ בצו אלוהי– "לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ, אֶל הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ״ (בראשית יב), ובכך מממש השקפת עולם חדשנית...Read More »


פרשת תולדות: אבותינו לא היו כאלה צדיקים... אז מה?

מאת: טובה בירנבאום

מה לעשות, אני לא אוהבת את החלקים הללו בסיפור שלנו: יעקב מנצל את חולשתו ורעבונו של אחיו עשיו כל מנת לקנות ממנו את בכורתו, רבקה מביימת ומנצחת על התחפשותו של יעקב לעשיו על מנת לקבל את הנתח המשובח יותר של ברכות יצחק.

Read More »

פרשת חיי שרה: על אהבתה הנכזבת של רבקה לאליעזר

מאת: טובה בירנבאום

אליעזר ורבקה / לוין קיפניס

נַעֲרָה טוֹבָה יְפַת עֵינַיִם,

הַטִּי כַּדֵּךְ, הַשְׁקִינִי מַיִם.

שְׁתֵה, אֲדוֹנִי, כַּדִּי לְפָנֶיךָ,

אַחַר אֶשְׁאַב גַּם לִגְמַלֶּיךָ.

מִי אַתְּ? הַגִּידִי נָא, בַּת חַיִל,

הֲיֵשׁ מָקוֹם לָלוּן בַּלַּיִל?

אֲנִי רִבְקָה, יֵשׁ בַּיִת לָנוּ,

Read More »

פרשת לך לך: מדוע אברהם לא מתאמץ לממש את ההבטחה שקיבל על הארץ?

מאת: טובה בירנבאום

תשעה פסוקים בלבד אחרי הפתיחה האלגנטית והדרמטית לעליית אברהם ארצה-  ״לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ״– מופיעה המציאות הקשה בארץ וטופחת על פנינו: ״וַיְהִי רָעָב בָּאָרֶץ וַיֵּרֶד אַבְרָם מִצְרַיְמָה לָגוּר שָׁם כִּי-כָבֵד הָרָעָב בָּאָרֶץ״. אברהם לא מהסס; הוא יורד מצריימה וחוזר ארצה זמן קצא...Read More »


פרשת נח: למה מנהיג רוצה להנהיג?

מאת טובה בירנבאום

פרשת נח והמבול תמיד מזכירה לי סיטואציה של ילד שבונה מגדל מלֶגו, מאיזושהי סיבה הוא אינו מרוצה מן היצירה שלו, והוא הורס אותה בחמת זעם. הרבה שאלות תיאולוגיות מעלה הסיפור הזה, על אלוהים שרואה את רשעת האדם, שהוא עצמו יצר בדיבורו, ובוחר...Read More »


פרשת בראשית: האם באמת ניתן להתחיל מבראשית?

מאת: טובה בירנבאום

לפני 20 שנה, כשבכיכרות צעקו "רבין רוצח", הייתי תלמידת תיכון. ילדה טובה מאולפנא אשכנזית-ימנית, שחברותיה הצטרפו להפגנות, אבל היא העדיפה לוותר עליהן; בבית דווקא לימדו אותי שמה שקורה הוא אסון, והאסון אכן קרה.

רצח רבין שינה אותי. הידיעה על האסון הגיעה כשהייתי בקבר רחל עם החברות (י"א בחשוון...Read More »


פרשת ניצבים: על פנטזיית האחדות והגאולה שכנראה לעולם לא תתגשם

מאת: טובה בירנבאום

"Saw you in Sinai", הוא אתר שידוכים יהודי מצליח, עם שם מגניב שמבוסס על מדרש מפורסם שקובע כי כל עם ישראל, כולל מי שעתיד להיוולד עד סוף הדורות, נכח במעמד הר סיני:

"תדע לך שכל הנשמות שהיו מן אדם הראשון ושיהיו עד סוף כל...Read More »


פרשת כי תבוא: על ברכות, קללות, שכר ועונש

מאת: טובה בירנבאום

מכמיר לב לראות כיצד משה מגייס את כל כשרונו הדרמטי (ויש לו כזה), על מנת להשאיר רושם משמעותי על העם הנכנס לארץ, רגע לפני היציאה לדרך החדשה, שתהייה כבר ללא פיקוחו הצמוד. הוא מצווה אותם לקיים טקס מרשים עם כניסתם לארץ: עליהם להתחלק לשני...Read More »


פרשת כי תצא: על שילוח ותשליך- מחשבות על טקס מקסים שדורש תיקונים

מאת: טובה בירנבאום

אחת המצוות המוזרות בתורה מופיעה בפרשה שלנו השבוע- שילוח הקן:

"כִּי יִקָּרֵא קַן צִפּור לְפָנֶיךָ בַּדֶּרֶךְ בְּכָל עֵץ, או עַל הָאָרֶץ אֶפְרחִים או בֵיצִים וְהָאֵם רבֶצֶת עַל הָאֶפְרחִים או עַל הַבֵּיצִים- לא תִקַּח הָאֵם עַל הַבָּנִים; שַׁלֵּחַ תְּשַׁלַּח אֶת הָאֵם, וְאֶת הַבָּנִים תִּקַּח...Read More »


פרשת שופטים: האם יש לנו את הזכות להשפיע על מדיניות ישראל מכאן?

מאת: טובה בירנבאום

האם את רמת האחריות יש לקבוע על פי מספר של קילומטרים או מַיילים?

אודה שהתלבטתי אם להעלות את הנושא הזה כאן, אבל החשיבות שלו בעיני מכריעה את הכף.

בקהילה שלי, שחלקה ישראלית וחלקה יהודית-אמריקאית, שיחות הסלון כמעט תמיד (אולי בעצם רק כשאני...Read More »


פרשת ראה: איך יהדות התפוצות פורחת גם ללא מוסד הרבנות?

מאת: טובה בירנבאום

הרב עמיחי לאו-לביא שקהילת Lab/Shul בהנהגתו עוסקת בחדשנות ואקספרימנטים יהודיים

תעשו איתי בבקשה תרגיל קטן: עִצמו לרגע את העיניים ונסו להיזכר ברגע מסוים, טקס מסוים, בו חשתם רגש דתי (כן, גם אם אתם חילונים, אל תהיו עקשנים). נסו...Read More »


פרשת עקב: מהי לא יהדות?

מאת: טובה בירנבאום

הרבה שנים אני מתעצבת על כך שהשיח בארץ אינו מתנהל בשפה יותר "יהודית"; שסוגיות שעומדות על סדר היום אינן מקבלות מקום גם במרחב של מושגים מתוך התרבות העשירה שלנו, כמו  חסד, כמו צדקה; כמו מדרש, כמו שמיטה; כמו תחום שבת, כמו כשרות (במובן הרחב...Read More »


פרשת ואתחנן: משה מוקיר תודה לאלוהים על שהשאיר אותו בהר נבו

מאת: טובה בירנבאום

את כל המילים היפות  שכתבתי על ט"ו באב ועל פרשת השבוע מחקתי בדמעות; ודווקא השבוע הבטחתי לעצמי לכתוב טור אופטימי, כי כמה כבר אפשר להתלונן?

אני קוראת שוב את התחינה של משה אל אלוהים להיכנס אל הארץ- "וָאֶתְחַנַּן אֶל יְהוָֹה בָּעֵת...Read More »


פרשת דברים: רבנים, זה לא הזמן לענווה!

מאת: טובה בירנבאום

ספר דברים  "התיישב" במקום הלא נכון, לכאורה. הוא נכתב, ע"פ המסורת, ע"י בן אנוש ולא ע"י האל, ולמרות זאת נכנס לקורפוס העליון

ביותר של דברי אלוהים חיים- חומשי התורה. למעשה היה נכון יותר, לכאורה, למקם אותו כספר הפותח את חטיבת ספרי הנביאים, לפני...Read More »


פרשת מטות-מסעי: האם אנחנו כאן בגלל ה"צבע אדום"?

מאת: טובה בירנבאום

"בני גד ובני ראובן שהיו עשירים, והיה להם מקנה גדול, וחבבו את ממונם, וישבו להם חוץ מארץ ישראל"- כך פוסק המדרש בלי למצמץ ובלי לכבס מילים. והשיפוטיות הישירה, אף היא לא מאחרת לבוא: "לפיכך גַלו תחילה מכל השבטים… על שהפרישו עצמם מן אחיהם, בשביל...Read More »


פרשת פנחס: האם המלחמה בהתבוללות מצריכה צעדים קיצוניים?

מאת: טובה בירנבאום

קשה ומטרידה, לכל הדעות, היא הסצנה בה מסתיימת הפרשה הקודמת ומתחילה הפרשה הנוכחית.

המטרה: שמירת העם היהודי על ערכיו ועל אנשיו. לסמן קו ברור וחד משמעי מה אסור לעשות, וזאת על מנת שהעם היהודי והתרבות היהודית יישמרו לדורות. פנחס, נכדו של אהרון הכהן,...Read More »


פרשת שלח: האם הוצאת דיבת הארץ הינה נתינת תחמושת בידי אוייבנו?

מאת: טובה בירנבאום

חטא המרגלים הוא אולי האירוע הטראומטי ביותר מכלל האירועים שחוו אבותינו במדבר. אני מבקשת היום להעז ולהציב סימן שאלה על המילה "חטא". במה בעצם חטאו המרגלים והעם? ומדוע קיבלו עונש כה כבד- לסוב על עקביהם ולנוע במדבר 40 שנה עד שדור יוצאי מצריים ייעלם...Read More »


פרשת בהעלותך: תרבות צומחת מלמטה

מאת: טובה בירנבאום

אחת התכונות היפות של הלל הזקן הייתה היכולת להקשיב. על פי הסיפורים, הוא היה נזהר שלא להנחית את פסיקותיו ההלכתיות על הציבור לפני שהתבונן בשטח, הבין אותו לעומק, ווידא כי הן מחוברות למציאות ולאורח החיים הקיים, ואינן חלילה מונחתות יש מאין ממגדל השן המנותק...Read More »


פרשת נשא: למה חשיפה פומבית היא עונש לאישה?

מאת: טובה בירנבאום

השבוע יצא לי להעביר לילה בשדה התעופה בהמתנה לטיסה. לאחר שהשלמתי עם מר גורלי, התמקמתי על אחת הספות הפינתיות באולם הנוסעים, בניתי לי בעזרת המזוודות מעין "חומה" קטנה שתסתיר אותי, והתכוננתי לשינה של נים ולא נים. רגע לפני שחבשתי את...Read More »


פרשת במדבר: "שתקפוץ לתוך המים ותפתח את העיניים"

אם היה נחשון בן עמינדב מגיש את מועמדותו לאחת מרשימות הכנסת – סביר שלא היה מגיע למקום ריאלי. הסיבה לכך היא פשוטה: נחשון בן עמינדב היה איש של מעשים ולא של דיבורים. נחשון, שהפך לסמל מפורסם בתרבות היהודית, מופיע בפרשה שלנו כנשיא שבט יהודה הנבחר, ואף במגילת רות,...Read More »


פרשת בחוקותיי: על מעמד האישה בימי המקרא והיום

אל תפתחו שמפניות- שוב הנשים משלמות את המחיר

 זוכרים את בת יפתח? ואת מיכל בת שאול? שתיהן נשים צעירות, ״בנות של״, בעצם, שאביהן הימר על חייהן במסגרת משא ומתן. בת יפתח יצאה לקראת אביה בתופים ובמחולות כשחזר מהניצחון הזוהר על עמון, אבל צהלה זו עלתה לה בחייה;...Read More »


פרשת בהר: האם יש לנו מה ללמוד מהאמריקאים בנושא של גזענות?

 

מאת: טובה בירנבאום

זה נכון שאנחנו אור לגויים וכל זה, אבל לפעמים שווה להציץ גם אצל האחרים; אמנם לא סביר, אבל מי יודע, אולי יש לנו מה ללמוד. אנחנו נמצאים כעת בחודש מאי; החודש מציינים בבתי הספר בארה"ב את חודש המורשת האסיאתית והאוקיינית ואת חודש המורשת היהודית....Read More »


פרשת אמור: בבית המקדש לא תמצאו רמפה לכיסא גלגלים

מאת: טובה בירנבאום

כשהייתי ילדה, אף פעם לא קרה שחזרתי הביתה עם קרע בחולצה, נעליים הרוסות או ברכיים משופשפות. מעולם לא הסתובבתי עטויה בפלסטרים ססגוניים ואף פעם לא נאלצתי להתכסות בגבס מגרד נורא ומקושקש לתפארת. הבגדים שלי כולם נשמרו היטב, והועברו אחר כבוד במצב מצוין לאחותי הצעירה.

Read More »


פרשת קדושים: על הקשר בין יוקר מחיה לציונות

מאת: טובה בירנבאום

אני קוראת את פרשת קדושים, ובאוזניי מהדהדות מילות הנאום שנשמע שלשום בהר הרצל ברגעים הקדושים של המעבר מאבל לשמחה, מקודש לקודש.

 פרשת קדושים אומרת בפרק י"ט המפורסם: "וּבְקֻצְרְכֶם אֶת-קְצִיר אַרְצְכֶם, לֹא תְכַלֶּה פְּאַת שָׂדְךָ לִקְצֹר, וְלֶקֶט קְצִירְךָ לֹא תְלַקֵּט, וְכַרְמְךָ לֹא תְעוֹלֵל, וּפֶרֶט...Read More »


פרשת תזריע-מצורע: על הפער בין קיום המצוות והחוקים בעת העתיקה לעידן המודרני

מאת: טובה בירנבאום

התקופה בה פרשות השבוע נקראות מתוך ספר ויקרא על קרבנותיו ופרטי הלכותיו, היא תקופה מאתגרת גם למפולפלים שבדרשנים. כבר התרגלנו למצוא בקלות בעיון קל בפרשת השבוע חיבור אקטואלי או נקודה תרבותית שמגרה חשיבה על הערכים והשקפת העולם שלנו; אך מציאת רלוונטיות ברצף של הלכות...Read More »


"כושר סטייל": על שמירת כשרות עם פרשנות אישית

מאת: טובה בירנבאום

איך הכרתי את ה"כושר סטייל", ואיך התאהבתי רק ממבט שני

אנחנו מסיימים יום החג עם מקרר עמוס באוכל, שכן גם חג הפסח, ככל חגי ישראל, סובב סביב ארוחות מושקעות ורבות משתתפים; עבור חלק מאתנו, מעֵבר להיותו עמוס בארוחות, הוא עמוס בכללים,...Read More »


"הם רצו להרוג אותנו, אנחנו ניצחנו, אז בואו נאכל!"

מאת: טובה בירנבאום

על פי הבדיחה, זוהי תמציתו של כל חג יהודי. אם נחשוב על זה, זה מסתדר מצוין עם פסח, פורים, חנוכה ול"ג בעומר (בערך, כי די הפסדנו). גם יום העצמאות מתחבר לזה לא רע (מנקודת מבט מסוימת כמובן). בכל אחד מן החגים הללו, החלק המרכזי...Read More »


פרשת ויקרא

מאת טובה בירנבאום

האם רק חורבן בית שלישי יזיז פה משהו?

מסביבי כולם בתחושות קשות. חלק מחבריי עדין לא התאוששו מן ההפתעה וההלם, חלקם כועסים מאוד ומרגישים מרומים וחלק פשוט מיואשים ועייפים. אני מכריחה את עצמי להסתכל על תוצאות בחירות 2015 כעל שבר עצום בחברה הישראלית,...Read More »


פרשת ויקהל- 40 שנות טירונות לפני שמקימים קהילה 

מאת: טובה בירנבאום

הלוואי וכל קבוצת אנשים שרוצים לחיות יחד הייתה עוברת בצוותא תקופת "הכשרה" במדבר כמו שעברו עם ישראל… זאת המחשבה שעלתה בי כשקראתי השבוע את הפרשה. נכון, 40 שנה זה קורס קצת ארוך אבל בכל מקרה מעניין להסתכל על תקופת הנדודים במדבר כעל תקופה שתוכננה...Read More »


פרשת כי תשא

 מאת: טובה בירנבאום 

"כשננגב מפני האל את הדמים שאנו שופכים בשמו" 

במרכז הפרשה השבוע מופיע חטא העגל- בהחלט דרמה עצומה ועשירה; אך אני לא אתמקד בחטא העגל עצמו, אלא במה שקרה מיד אחריו, סצנה שלרוב אנו מעדיפים לשכוח-

"וַיַּעֲמֹד משֶׁה בְּשַׁעַר הַמַּחֲנֶה וַיֹּאמֶר: מִי לַיהוָֹה...Read More »


פרשת תצווה- למה בכלל להעביר את הלפיד אל הרץ הבא?

מאת טובה בירנבאום

"נר התמיד" הוא סמל עוצמתי ומעניין בתרבות היהודית, אותו אנו פוגשים מיד בתחילת הפרשה: "ואַתָּה תְּצַוֶּה אֶתבְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ אֵלֶיךָ שֶׁמֶן זַיִת זָךְ כָּתִית לַמָּאוֹר לְהַעֲלֹת נֵר תָּמִיד בְּאֹהֶל מוֹעֵד… מֵעֶרֶב עַדבֹּקֶר לִפְנֵי יְהוָֹה חֻקַּת עוֹלָם לְדֹרֹתָם" (שמות כז).

על פי המסורת, נר...Read More »


פרשת תרומה

מאת: טובה בירנבאום

עדיין ישראל טרודים בענייני מזון ושתיה, בשאלת הביטחון במדבר ובתהיות בנוגע למקום אליו הם הולכים, והם כבר נדרשים למשימה נוספת: בניית בית מקדש זמני- המשכן. המשכן היה "בית מקדש מתקפל אשר פורק בכל יציאה אל הדרך, נבנה מחדש בכל חניה, ושימש לבני ישראל מרכז...Read More »


פרשת משפטים - קנית במיטב כספך? לא שלך לתמיד! 

מאת: טובה בירנבאום

פרשת משפטים עמוסה בחוקים; הם ניתנים לישראל מיד לאחר מעמד הר סיני וקבלת עשרת הדברות. החוקים הללו עוסקים בסוגיות של אלימות, גניבה, נזק לרכוש ונושאים נוספים ההכרחיים לכינון חברה, ואף חגים ומועדים. אבל בראש ובראשונה פותח את הרשימה נושא העבדות- כיצד יש לנהוג בעבד...Read More »


פרשת יתרו 

מאת: טובה בירנבאום 

מתוך אתר המתכונים של פסקל פרץ-רובין

ליהודי תוניס יש מנהג המציין בכל שנה את פרשת יתרו , פרשת מתן תורה, בסעודה מיוחדת- סעודת יתרו. הילדים מחכים לסעודה זו כל השנה כיון שהיא מוקדשת אך ורק להם: כלי...Read More »


פרשת בשלח – האם אנו מסוגלים 'לקפוץ אל תוך המים'?

מאת: טובה בירנבאום

הדרמה מתעצמת; השבוע מתגלה לעיננו נס עצום, שמהווה בשפה העברית סמל לדבר שקשה לעשותו עד בלתי אפשרי- קריעת ים סוף; וזוהי גם הכנה לדרמה של השבוע הבא- מעמד הר סיני ומתן תורה.

מדרש רבה מוסיף ריגוש על ריגוש ומספר כך: "ויָּבֹאוּ בְנֵייִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ...Read More »


פרשת בֹּא

מאת טובה בירנבאום

השבוע אנו קוראים על 3 מכות מצריים האחרונת מתוך ה10 לאחר שבפרשה הקודמת קראנו על 7 המכות הראשונות. אין ספק שכל מכה היא יצירתית ומרתקת מקודמתה, ואין זה מפתיע כי רבים נמשכו לפתח, לפרש ולהוסיף פרטים וצבעים. מאז היותי ילדה ,...Read More »


פרשת השבוע: פרשת וארא

פרשת וארא

מאת: טובה בירנבאום

ירון: "לפעמים אני שואל את עצמי, מי אחראי לכל הדבר הנפלא הזה, מי ברא את העולם"?

נכדה א': "אמא"!

נכדה ב': "אני לא יודעת, גם אני לפעמים שואלת את עצמי מי ברא את האדם הראשון".

נכדה א': "דויד"!

נכדה ב': "אבל בתנ"ך...Read More »


פרשת השבוע: פרשת שמות

מאת: טובה בירנבאום

אני מאוד אוהבת את פרשת שמות. זו אחת הפרשות המקסימות בעיני. גם בגלל הפן הפמניסטי שבה- מספר הנשים הפועלות בה ומקדמות את העלילה- וגם בגלל 'המתכון למנהיגות ראויה' שמופיע בה. הפרשה השבת מתארת את המעמד האיקוני של משה במעמד הסנה, שבו אלוהים פונה אליו...Read More »