אפריל 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק והמפרץ

מאת: אביטל משי

מה הקשר בין אמנות ופוליטיקה? התערוכות החדשות ברחבי העמק פוליטיות במיוחד ובוחנות שאלות של יציבות או יותר נכון, חוסר-יציבות חברתית. כיצד אמנים מצביעים על חוסר היציבות? האם ניתן לנסות ולהבין את שני הצדדים בוויכוח לגבי החזקת נשק בארה״ב? כיצד תרבות ההיפ-הופ שינתה את העולם? ואיך נשים ממשיכות להיאבק באי-שיוון ובאי-צדק? ובנוסף, גם תערוכה של האמן הישראלי, גדעון רובין אשר מזכיר לנו בעדינות היסטוריה שאסור לנו לשכוח.

Nothing Stable under Heaven

יש הטוענים שתפקידו של האמן הוא לחשוף את חוסר היציבות החברתית, הפוליטית והתרבותית. תערוכה זו בוחנת כיצד נשמעים קולות אינדיווידואלים וקולקטיביים בעולם לא ברור. מגוון יצירות אמנות עכשוויות מאוסף המוזיאון מראות כיצד אמנים שונים מדליקים נורות אדומות, מצביעים על חוסר יציבות ועל מצבי חירום.

Image by: Rinko Kawauchi

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-16 בספטמבר

SFMOMA

The Kaiser’s Daughter – Gideon Rubin

האמן הישראלי, גדעון רובין, מציג את תערוכת היחיד השישית שלו בגלריית ״הוספלד״ בסן-פרנסיסקו. ציוריו של רובין מבוססים תמיד על דימויים מצולמים ממקורות שונים. בתערוכה זו רובין משתמש בצילומים מתוך עותק מתורגם לאנגלית של ״מיין קאמפ״,  ספרו של אדולף היטלר משנת 1939. משיכות המכחול המינימליסטיות כמו גם מגוון מצומם של צבעים הופכים את הדימויים של רובין לפשוטים ומעורפלים בוא זמנית. ניתן להסתכל עליהם כאילו היו הבזקים של זכרון מעומם, רמזים מחלום מטושטש או מהיסטוריה נשכחת.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-28 באפריל

Hosfelt Gallery

Respect: Hip-Hop Style & Wisdom

תנועת ההיפ-הופ היא מהמשפיעות ביותר מבחינה חברתית ותרבותית ב-50 השנים האחרונות. תערוכה זו מציגה את סיפורו של ההיפ-הופ והצורה שבה הוא שינה את העולם. החל מהשורשים שלו ברחובות שבהם שלטו הראפ והגרפיטי, דרך ביטויו בצילום, בווידאו, באמנות, באפנה, בריקוד ובמוזיקה. התערוכה מזמינה את הצופים להשתתף ולראות במו עיניהם כיצד ההיפ-הופ מייצר פלטפורמה לביטוי עצמי, אקטיביזם, חינוך, ושינוי חברתי.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-12 באוגוסט

Oakland Museum of California

Spring Selections

תערוכה זו מוקדשת לנשים במזרח התיכון, באפריקה הדרומית, באנגליה ובארה״ב אשר חוות אי-צדק ומוצאות דרכים להתנגד. התערוכה מציגה אוסף עבודות של אמניות ואמנים בינלאומיים אשר מציעים פרספקטיבה עכשווית על נשים. החל מדימויים של נשים חזקות ומעוררות השראה אשר תורמות לתנועה למען זכויות נשים, דרך צילומים של דוגמניות ערביות עוטות רעלות אשר במבטן הנוקב מתנגדות לסטראוטיפים המופנים כלפיהן, ועד דימויים של נשים אפריקאיות אשר חוו את האפרטהייד והתנגדו בצורה שקטה ואישית תוך נקיטת צעדים יומיומיים ועקביים.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-12 במאי

Jenkins Johnson Gallery

Guns: Loaded Conversations

בארה״ב קיים ויכוח נוקב בין אלו שמוקירים את מורשת החזקת הנשק לבין אלו המודאגים מן ההשלכות האלימות הנובעות מכך. מטרת התערוכה היא לעורר שיחות הדנות בנושא החברתי החשוב הזה. העבודות המוצגות בוחנות את הנורמות התרבותיות הנוכחיות המשתקפות בטענות של שני הצדדים, תוך שהן מעודדות את הצופים להקשיב בצורה מתחשבת, לחקור, להתערב בקהילה, לפעול ולחפש אחר פתרונות.

התערוכה פתוחה לקהל מה-22 באפריל ועד ה-15 ביולי

San Jose Museum of Quilts and Textiles

ולסיום ציטוט מתאים מן השיר ״למה לי פוליטיקה עכשיו?״ של להקת משינה:

״בסן-פרנסיסקו הגשרים זקוקים להחלמה, ברוסיה עוד אסון של רכבות, ההמונים הפילו בברלין את החומה ולי ולך נותר רק לקוות״

~ מילים ולחן: שלומי ברכה

למחשבות נוספות, צילומים מתערוכות וצילומים של האמנות האישית שלי – avitalix@