העליה לפסגת המיסיון

מאת: טלילה גולן
לאורך צידו המזרחי של המפרץ נמתח רכס גבעות עגלגלות ומתונות שיפוע. את ההרמוניה הקשתית הזאת מפרה פסגת המסיון שממזרח לעיר פרימונט, הנישאת לגובה 767 מטרים ובולטת מעל כל הגבעות שמסביב, ולה פסגה תלולה וחדה בצורת פירמידה.
פסגת המיסיון, שהיא נקודת ציון בולטת לנוסעים בחציו הדרומי של אזור המפרץ, מהווה גם אבן שואבת לשוחרי כושר רבים. מי ברגל ומי באופניים, רוב המטפסים בשביל הראשי היוצא מהחניון שב- Stanford Avenue, מבקשים לעלות ולרדת במהירות ואינם מתעכבים בשביל להנות מהטבע המרהיב של השמורה.
אבל למי שכן רוצה לטייל בשמורה, ולא רק לחזק את הלב ואת שרירי הרגליים, מחכה עולם שלם של צמחיה מעניינת ובעלי חיים פראיים שכבר הסכימו עם נוכחות בני אדם בשטחם ואינם בורחים עם כל רחש קל.
ישנם כמה מסלולים המובילים לפסגה. השביל הפופולרי ביותר, שהוא גם התלול ביותר, הוא שביל חצץ רחב היוצא מחניון קטן בסטנפורד אבניו. החניון הזה כמעט תמיד מלא והמטפסים נאלצים לא פעם לחנות ברחובות השכונה הצמודה. אני לא ממליצה על השביל הזהֿ, אלא אם כן גם אתם באים לשם כושר בלבד.
מאותו החניון יוצא שביל צדדי צר הנקרא: Peak Meadow Trail העולה מצידו הדרומי של ערוץ האגווה קליינטה. השביל הזה עובר בשטחי מרעה ויש להקפיד לסגור את שערי הבקר אחרי שעוברים בהם.
מהשביל הזה פונים ימינה ל- Horse Heaven Trail וממשיכים לעלות בין שיחי הצ׳פראל ועצי האלון. השביל הזה מגיע אל אזור מעיין קטן וחמוד, שם אפשר לנוח בצל עצי ערבה נמוכים ולהנות משירת הציפורים הרבות שעשו במקום את ביתן.
ואם כבר הגעתם לשם אז כבר קצרה הדרך לפסגה, דרך ה- Peak Trail. קצרה – אבל קורעת. זהו החלק התלול ביותר של העליה.
הגעתם למעלה? כל הכבוד! אתם מוזמנים להצטרף למטפסי הכושר המתנשפים שהגיעו מהצד השני, לקרוס על אחד הסלעים החשופים המעטרים את הפסגה ולהתרשם מהנוף. ובהחלט יש ממה להתרשם. אם אין ערפל, זאת אומרת.
הביטו דרום מערבה – ותראו את עמק הסיליקון מנצנץ למרגלותיכם. וממערב – רכס הפנינסולה הכהה בשמש אחר הצהריים. וגם את סן פרנסיסקו אפשר לראות, ואת הר טמלפייס צף מאחוריה. וצפון מזרחה – הר דיאבלו. וגם עליו יגיע הזמן לעלות. וממזרח – הגבעות של פארק סונול ופסגת רוז שבחורף לפעמים מושלגת. ומדרום ניתן לראות את ההר הגבוה ביותר שבאזור המפרץ – את הר המילטון ומצפה הכוכבים ליק המעטר את פסגתו.
ואם נפל גורלכם לעלות ביום ערפל אז לא תראו שום נוף. אבל כן תראו את השמש, כי הפסגה נמצאת מעל לערפל. ובכל מקרה הביאו איתכם סוודר, כי הפסגה חשופה לרוחות חזקות.
נחתם? אכלתם משהו? התרשמתם מהנוף? צילמתם סלפי עם הנץ המרחף ברקע? אז הגיע הזמן לרדת חזרה. (ואם עליתם במצב רוח אלטרואיסטי, בבקשה הכניסו לתרמילכם אי אילו פריטי אשפה שהושארו בשטח ע״י אותם שוחרי כושר האדישים לטבע, וקחו אותם לפח שבחניון).
אתם יכולים לרדת עם כולם בשביל הכושר הפופולרי, רק היזהרו, כי זה שביל חצץ תלול וקל מאוד להחליק בו. או שתחזרו בשביל בו עליתם ותזגזגו דרך Grove Trail ו- Peak Meadow Trail .
לאורך כל הטיול שימו לב לציפורים הרבות, בעיקר העופות הדורסים. איילים וקויוטים נפוצים שם מאוד. ישנם גם חתולי בובקאט, אם כי אותם יותר קשה לראות. גם נחשי עכסן Rattle Snakes ארסיים יש שם, אז כדאי לבוא עם נעליים גבוהות (אם כי מעולם לא ראיתי שם נחש על השביל עצמו, ואני הולכת לשם הרבה).
הטיול הזה הוא למיטיבי לכת. תנו לעצמכם 5-6 שעות לכל הסיבוב בשביל לעלות במתינות ולחוות את הטבע הנפלא של המקום. ואל תשכחו לעשות מתיחות כשאתם בחזרה למטה, אחרת חוויית העליה לפסגת המיסיון תלווה אתכם עוד כשבוע אחר כך גם כן.
העפלה נעימה!
טלילה גולן, בעלת Ph.D. בביולוגיה, גרה באיסט ביי כבר 14 שנים, ומטיילת בכל הזדמנות אפשרית ברחבי אזור המפרץ וגם באזורים אחרים של קליפורניה. עוסקת בהדרכת סיורים לבתי ספר וטיולי משפחות.