גיל ההתבגרות: בניית זהות אישית  – פעילות הורה מתבגר


גיל ההתבגרות זהו הגיל בו מתגבשת האישיות.

בגיל זה קבוצת השווים (הקבוצה של החברים), היא הקבוצה החשובה ביותר בעזרתה מפתח המתבגר את האישיות שלו. בדרך כלל, התהליך מורכב משני חלקים:

השלב הראשון מתאפיין בצורך להיות כמו כולם (אתם ההורים יכולים לזהות זאת על ידי רצון למותג מסויים אותו ״כולם״ לובשים, תיסרוקת מסויימת, צורת דיבור וכו׳), שמתם לב נכון, מדובר בעיקר בסממנים חיצוניים.

בשלב השני, לאחר שהמתבגרים מרגישים בטוחים ושייכים, הם מתחילים בתהליך של התבדלות ובדיקה עצמית – במה אני רוצה להיות דומה ובמה להיות שונה מהאחרים, זוהי בדיקה הן חיצונית והן פנימית והיא מתאפשרת רק במידה והם מרגישים מספיק בטוחים (במידה והם לא מרגישים בטוחים בעצמם ובמי שהם , בשלב הזה, הנושא של לחץ חברתי עלול להשפיע לרעה).

אני רוצה להציע לכם פעילות הורה ילד סביב התגבשות הזהות האישית שלהם.

בנו עם ילדכם תעודת זהות:

קחו כרטיסייה וצרו תעודת זהות משני צידי הכרטיס על פי ההנחיות, מי שרוצה יכול לקשט את תעודת הזהות, שהרי הצורה שבה נראית ״התעודה״ משקפת את בעליה.

לתעודת הזהות יש שני צדדים:

צד אחד משקף את ה"אני החיצוני" ומורכב מפרטים אישיים פשוטים: שם, גיל, להקה/ זמר אהוב, שיר אהוב, מאכל אהוב ומאכל שנוא, סרט שהשפיע עלי/ שנהניתי ממנו, תחביב ועוד.

הצד השני של תעודת הזהות מורכב מ"האני הפנימי" שמתחיל להתהוות בגיל הזה, והוא כולל תכונות שלי, יכולות. ומסוגלויות שלי, כוחות שלי. זהו חלק מאתגר יותר עבור המתבגרים (יש שגם מבוגרים מתקשים בו), מכיוון שלא פשוט לתת שמות ליכולות, לכוחות ולמסוגלויות. אני ממליצה לכם ההורים לעשות שיעורי בית ולחשוב אלו יכולות, כוחות ומסוגלויות יש לילדיכם ולעזור להם לתת שמות .

אפשרות להרחבת הפעילות: ניתן לבדוק עם המתבגר אילו יכולות היה רוצה שיהיו לו ומרגיש שחסרות לו, וכיצד הוא יכול לרכוש אותן ומה הוא צריך לעשות לשם כך.

אילו תכונות והתנהגויות יש לו שהיה מוכן לוותר עליהן ואיך הוא חושב לעשות זאת.

למה זה חשוב?

אומנם קבוצת השווים היא קבוצה מאוד משמעותית בגיל ההתבגרות אך גם להורים יש מקום משמעותי בהתגבשות הזהות של המתבגר, ועל כן אני מציעה לכם להיות אקטיביים בתהליך ושותפים לו. פעילות כזו, במיוחד בתחילת גיל ההתבגרות יכולה להיות משמעותית ביותר עבור כל אחד מהצדדים: ההורה, המתבגר וכן משמעותית לקשר בינהם.

חשוב לשיים (לתת שם) למה שקורה למתבגר בפנים. הסערה הפנימית בגיל הלא רגיל הזה היא גדולה ביותר וכשאין מילים הסערה גדולה אף יותר. לכן חשוב לעזור להם לתת מילים לסערה הפנימית על מנת למתן אותה , ולו במעט.

אנחנו ההורים שואפים לגדל ילדים מצליחנים, הכלים הנדרשים כדי להיות מצליחנים הם: ערך עצמי גבוה, אחריות ועצמאות.

שאלות מהסוג הזה, שפה כזו יהיו עבור המתבגר כלים גם כאדם בוגר.

הוא יוכל לשאול את עצמו איזה אדם אני, מהם הכוחות שלי, במה אני פחות טוב ומקבל זאת ובמה אני שואף להשתפר וכיצד עלי לעשות זאת?

הוא יוכל להשתמש בכלי הזה , בשפה הזו לכל תחום בחייו….

איזה עובד אני?

איזה אבא אני?

איזה בן זוג אני?

איזה בן אני ?

וכו׳

זו היא שפה של אנשים בוגרים, אחראיים ועצמאיים , האחריות על הקניית השפה הזו ודרך החשיבה הזו מונחת על כתיפינו ההורים.

בהצלחה,

הכותבת: עינת בן דוד – נשואה ואם לשלושה ילדים, בעלת קליניקה להדרכה וטיפול.

בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, (התמחות בנשים) מנחת קבוצות, מדריכת הורים מוסמכת, ומטפלת פרטנית מזה 16 שנים.

ביום רביעי ה-2 לאפריל תתקיים סדנא המיועדת לנשים בלבד ומתמקדת "ביציאת מצרים הפרטית שלי":

יציאת מצרים היא תהליך שנוכח בחיינו בכל רגע. בואי לבדוק מהי יציאת מצרים שלך, ממש עכשיו?

יחד נעבור תהליך מובנה, של למידה והתבוננות עד לארץ המובטחת הפרטית שלי כל אחת על פי בחירותיה.

 הסדנה בת מפגש אחד, באוירה מאפשרת תוך שמירה על סודיות.

בין השעות 9:30- 12:30

לפרטים ניתן לפנות בטלפון 408-9664587

Einat.horim@gmail.com