נשימה ככלי ריפוי

מאת: מירי אלוני

נשימה- הפעולה הפיזיולוגית הראשונה, אות לחיים שבלעדיה איננו יכולים להתקיים. הנשימה הינה אחת הפעולות הבודדות שאנו מבצעים במודע ובתת מודע. נשימה נכונה הינה נשימה מלאה וטבעית. ניתן לראות זאת בהתבוננות קצרה בתינוק, במהלך הנשימה חלל הבטן שלו מתמלא באויר, הוא נושם נשימה עמוקה סרעפתית ובתלת מימד. עם תהליך ההתבגרות ועם שגרת החיים הנשימה שלנו הופכת להיות רדודה/שיטחית. דפוסי נשימה לקויים יכולים להשפיע על התפקוד הרגשי והפיזיולוגי שלנו כגון: דיכאון, עיפות, לחץ דם, כאבי שרירים, כאבי גב, כתפיים וצוואר.

Meditation-250

Meditation by Moyan Brenn | Flickr

במזרח הרחוק נשימה מודעת הינה חלק מרכזי בהתנהלות היומיומית ומשמשת ככלי ריפוי.

במדינות המערב החלו לחקור את הנושא והשפעותיו רק בתחילת שנות השבעים. בשנת 1975 פרסם דר׳ הרברט בנסון מאוניברסיטת הארוורד את ספרו "The relaxation response" ובו כתב כי נשימה עמוקה ומודעת אינה רק מרגיעה אלא יכולה להשפיע על הלב, המוח, מערכת העיכול, המערכת החיסונית וכן לטפל בחרדות ומצבים נפשיים. בספרו בנסון מציג ניסויים מדעיים המוכיחים כי מס׳ דקות של נשימה מודעת (mindful breathing) מסייעת בהורדת חרדות ולחצים פיזיולוגיים.

מהי נשימה נכונה?

ג׳וזף פילאטיס אבי שיטת הפילאטיס נהג לומר ABOVE ALL LEARN HOW TO BREATH.

באימוני פילאטיס המבוססים על עיקרון הנשימה אנו מתמקדים בנשימה ככלי המסייע בתנועה וביציבה של הגוף. בכל תרגיל אנו נושמים בכדי להתארך ולהכניס חמצן לגוף ובכך ממריצים את מחזור הדם ומשחררים מתח מהגוף. הנשיפה מסייעת בגיוס השרירים המייצבים: הסרעפת, ריצפת האגן, השריר הרחב בטני והמייצבים של הגב.

הסרעפת הינה שריר בעל תפקיד מרכזי בפעולת מנגנון הנשימה, ובנוסף ממריצה את מערכת העיכול.

הסרעפת הינה שריר דמוי כיפה הממוקם בין הצלעות בחלק העליון שלהן שבתוכו שוכנים הריאות והלב ובין חלל הבטן הממוקם בחלק התחתון של הצלעות. בשל מיקומם שרירים אלו ממלאים תפקיד גם כשרירים המייצבים, ובכך מסייעים בחיזוק ושיפור היציבה שלנו.

בנשימה יעילה יש להגדיל את היקף כלוב הצלעות וחלל הבטן בכ-15% מהיקפם במנוחה, ובעת מאמץ פיזי בכ-20%. מחקרים מראים שרוב האנשים וגם ספורטאים מגבילים ועוצרים את אופי הנשימה שלהם בזמן מאמץ . נשימה נכונה מבטיחה אספקת חמצן לשרירים ובכך מסייע בהפגת מתחים.

מוח האדם משתמש בפי 4 מכמות החמצן הדרוש לכל אזור אחר בגוף, ולכן הוא יהיה הראשון שיסבול מנשימה שטחית. תופעות הלואי של הנשימה השטחית יבואו לידי ביטוי בכאבי ראש, לחץ דם נמוך, סחרחורות וכו׳. כשהמוח צורך את כמות החמצן הנכונה אנו מרגישים רעננים יותר ויכולת הריכוז שלנו גבוהה יותר.

תרגול נשימה :

עמידת מוצא:

לשכב על הגב ראש מונח על כרית קטנה או מגבת לנוחות. ידים על החלק התחתון של הצלעות, רגלים ברוחב אגן, ברכיים כפופות וכפות הרגליים על הרצפה.

נשימה:

נשמו דרך האף ואפשרו לאויר למלא את חלל הבטן ולצלעות להפתח לצדדים כמו אקורדיון.

נשיפה- דמיינו שאתם מכבים נר או מוציאים בעדינות אויר באמצעות קשית ולאט לאט תרגישו את האוויר יוצא מחלל הבטן ובעדינה הצלעות נסגרות פנימה ולמטה.

נסו לשלב תרגיל זה לפחות פעמיים ביום עם השכמה ולפני השינה.

מירי אלוני- מדריכת סטוט פילאטיס מוסמכת

Certified Stott Pilates Instructor 650-450-7316

Like us on Facebook https://www.facebook.com/MiriAloniPilates?ref=hl