ט"ו בשבט – תנו כבוד לפירות היבשים!

מאת: יעל דרור 

חג ט"ו בשבט הוא הזדמנות נהדרת לתת כבוד לפירות היבשים. בארץ נהגנו להנות מהם לאורך כל השנה וגם כאן, בקליפורניה אפשר למצוא מגוון מכובד. מה היתרונות התזונתיים של הפירות היבשים? איך הם מסייעים לספורט וממה צריך להיזהר?

פירות יבשים

Dry-Plum

צילום: יעל דרור

מגוון הפירות היבשים שניתן למצוא בשווקים רחב מאד ואף טכניקות הייבוש משתכללות ומשתפרות (פחות סוכר ותוספים חיצוניים ויותר טבעי) . את הפירות היבשים ניתן למצוא היום בכמה גרסאות: יש את המיובשים הסטנדרטים המשתמשים בסוכר או במינרלים המתווספים לפרי על מנת לייבשו ולשמרו לאורך זמן. בנוסף לכך, ניתן למצוא מגוון של פירות המיובשים בטכניקות טבעיות, ללא תוספת סוכר. אחרים משתמשים בטיגון מקדים לפני הייבוש על מנת לקבל מרקם "קריספי" קשיח. במקרים רבים, ניתן למצוא את אותו הפרי בכמה גרסאות וכל אחד מאיתנו יכול לטעום, להתלבט ולהחליט באיזו צורה הוא מעדיף את הפרי היבש שלו.

ערך תזונתי

הפירות היבשים עשירים בפחמימות, מכילים מעט חלבון (1.5 ג'), סיבים תזונתיים (3-2 ג') וכמות נמוכה מאד של שומן. בנוסף לכך, הם עשירים מאד באשלגן (תמרים, שזיפים מיובשים, תאנים ועוד) הם מכילים גם סידן (הכי הרבה בתאנים), מגנזיום ומעט ברזל (1-2 ג'). מכאן שהפירות היבשים יכולים לתרום לא רק אנרגיה לזמן הפעילות אלא לעזור בהרפיית השריר והתאוששותם לאחר הפעילות. מבחינה תזונתית, הפירות היבשים שייך לקבוצת הפירות כאשר מנת פרי כוללת 2-3 יחידות של פרי יבש ומכילה כ- 60 קלוריות.

פירות יבשים בספורט

פעילות גופנית דורשת אנרגיה, במיוחד כאשר היא נמשכת מעל לשעה. אחת הבעיות המרכזיות בהקשר לאכילה בפעילות גופנית ממושכת, היא מה לאכול שייתן כוח, ימנע עייפות אבל לא יכביד על מערכת העיכול. הפחמימות הן התשובה לכך, אך איפה ניתן להשיג אותן בצורה הקלה, המרוכזת ושלא תתקלקלו במהלך הנסיעה. פירות יבשים הם אחת התשובות הטובות לדרישות הללו. המגוון הרב מאפשר לכל אחד למצוא את הטעם המועדף עליו ואת הצורה לשלבם לפני הפעילות, תוך כדי ולאחר הפעילות.

פירות יבשים ומערכת העיכול

כאמור, לפירות יבשים יש ריכוז גבוה מאד של סוכרים. הסוכרים המרכזיים הנמצאים בפירות היבשים הם הפרוקטוז והסורביטול. אכילה מרובה של פירות יבשים עשויה לגרום לחדירה מוגברת של נוזלים למערכת העיכול, לרכך את תוכן המזון ולזרז את היציאות. מכאן שהפירות היבשים נחשבים לטיפול טבעי יעיל מאד כנגד עצירות אך אנשים רגישים עלולים לסבול משלשולים בעת אכילה מוגזמת של פירות יבשים.

Berries

צילום: יעל דרור

שזיף מיובש: אחד הפרות היבשים שנחשב ליעיל ביותר בטיפול בעצירות ולכן לא תמיד מומלץ בהקשר לרכיבות ארוכות הוא השזיף. הוא מכיל בנוסף לריכוז הסוכרים הגבוה גם מרכיבים נוספים המזרזים את פעילות מערכת העיכול. לטיפול בעצירות- נתן לאכול את השזיף עצמו או להשרות את השזיפים בכוס מים חמים במשך 12 שעות ולשתות את המיצוי שהתקבל.

פירות יבשים נוספים שלא מומלץ לאכול בכמויות גדולות מידי לפני פעילות גופנית או בכלל במשך היום, מחשש להגברת פעילות מערכת העיכול, הם צימוקים,דובדבנים וגם תמרים. 

לסיכום

לפירות יבשים יש יתרונות תזונתיים גם מעבר לט"ו בשבט. אל תזכרו בהם רק בחגים! מומלץ מאד לשלב את הפירות היבשים על סוגיהם הרבים בתפריט היומי כ"ממתק טבעי" במקום ממתקים תעשייתיים מלאכותיים אחרים . בצורה זו גם תהנו מהטעם המתוק בשילוב עם סיבים תזונתיים ואספקה יפה של מינרלים וגם תמנעו מצבעי מאכל ושומנים מיותרים.

 

יעל דרור, M.Sc
תזונת ספורט ופיזיולוגיה