מוזיאון דה יאנג והתערוכה של קיט' הארינג.

מאת: סיגל קלטר

המוזיאון הממוקם במרכז הגולדן גייט פארק, דה-יאנג, הוא מקום מקסים לבלות כמה שעות מהנות של 'תרבות'.

Hering-1קצת על המוזיאון עצמו: מייקל דה-יאנג, הוגה ומייסד המוזיאון [1894], הוא אחד משני אחים שייסדו את בית הוצאת העיתון קרוניקל בסן פרנסיסקו ב-1865. שניהם היו בנים לסוחר יהודי עשיר [דה-יאנג] מהולנד. בניין המוזיאון היום נפתח בשנת 2005 ותוכנן על-ידי ארכיטקט שוייצרי, הרצוג ודה-מוירון.

הבניין עצמו תוכנן כך שישתלב הייטב עם הסביבה הטבעית של הפארק. החומר החיצוני של הקירות הוא נחושת אשר עם השנים ומזג האויר מתחמצנת והופכת לירוקה. בתוך הבניין עצמו היתה הקפדה על שמירת חללים ציבוריים פתוחים ומלאי אור טבעי. קירות זכוכית מאפשרים את ההרגשה של 'חוץ' בפנים ללא הפרדה.

בצידו המזרחי של הבניין הורם מגדל של 9 קומות שניתן לעלות אליו במעלית ולהשקיף על סן-פרנסיסקו [אהובתי]מסביב, 360 מעלות. [כתבה נפרדת על המגדל בעניינים]

ומה במוזיאון? יש תערוכות קבועות במוזיאון, ויש תערוכות מתחלפות. מהתערוכות הקבועות, אני אוהדת מסורה של הגלריה על שם דורותי וג'ורג' סאקס [יהודים]. הזוג, שעדיין תורם ומתעניין, מעסיק אוצרת שיועצת להם לבחור ולרכוש עבודות של אומנים בני זמנינו שעובדים עם עץ, זכוכית, קרמיקה ומתכות.

משפחת אנדרסון, משפחה עשירה ואוהדת אומנות עכשוית, היא משפחה שרכשה משנות ה-50 המון יצירות אומנות לאוסף ענק ומשאילה חלקים מהאוסף למספר מוזיאונים באופן קבוע. [המומה, הקאנטור בסטנפורד והדה-יאנג] את האוספים שלהם בהחלט מומלץ לבקר!

מהתערוכות המתחלפות, התערוכה המומלצת מאד לבקר בה עכשו היא התערוכה של קיט' הארינג. האמן, שחי זמן קצר, נחל הצלחה מדהימה כמעט מהרגע הראשון בעזרת קוי האיור שלו הנראים כמעט כמו איורי-קומיקס. הציורים נעשו בלי סקיצות מוקדמות ובמהירות. כל הציורים הם תגובה והבעת דעה חברתית-פוליטית לחדשות של אירועים שקרו בארה"ב בשנות פעילותו.

קיט' הארינג נולד בשנת 1958 בפנסנוויליה ונפטר בניו-יורק ב-1990 מסיבוך במחלת האיידס. את פרסומו הוא יצר די לבדו. הוא צייר במהירות על לוחות שחורים שהוכנו להדבקת פרסומות ברכבת התחתית בניו-יורק. נכון שזה היה נגד החוק ופעם אחת הוא נעצר. תוך זמן קצר אנשים זיהו את האיורים שלו ועם חלוקת הכפתורים שלו הם נהפכו לקבוצת אוהדים גדולה.

Hering-2הארינג לא חיכה שיצירותיו יתלו במוזיאונים. הוא פתח חנות של פופ-ארט שהפכה לפופולרית מאד ואנשים רכשו בה פסטרים וחולצות מודפסות, כפתורים ותיקים- הכל עם הדפסות הציורים של הארין. זה פטר את האמן מלהיות חסר כל אמצעים!

אז מה הוא אייר? בתקופה של כעשר שנים הוא אייר את החדשות: תחילת עידן הטכנולוגיה שהפחיד את הארין מאד, האפרטהייד בדרום-אפריקה והגזענות הנוראה, הגשם החומצני והפחד מהשתלטות חייזרים על העולם, החור באוזון והנהייה העיוורת אחרי מטיפים ומאחזי-עיניים דתיים. זו היתה תקופה פוליטית שמרנית ביותר של שלטון רייגן והתפרצות האיידס כמאכלת אש בארה"ב.

אין ספק שתזהו את הציורים-איורים של הארינג. מה הם אומרים? כמו בקרטונס, יש סמלים שחוזרים על עצמם ויעזרו לכם ב'קריאת' המסר. כמו כתב ההירוגליפים העת העתיקה, במו הכלב הנובח והתינוק מלא האנרגיה.

 התערוכה מוצגת במוזיאון עד ה – 16 בפברואר.

Great overview
Thank you!

Reply