דיוויד בלאט: האיש עם תפקיד הרילוקיישן הכי נוצץ בארה”ב

מאת: אדי פיטשון

אני די בטוח שכשדיוויד בלאט החליט לעלות לארץ הקודש בשנת 1981 כיהודי גאה אחרי שזכה במדליית זהב עם נבחרת ארה”ב למכביה הוא לא חלם שכעבור 23 שנים הוא יאמן את קליבלנד קאוולירס עם השחקן הטוב בעולם לברון גיי'מס בגמר האן בי איי מול הקבוצה המוכשרת של גולדן סטייט "הלוחמים".15422343841_6753a20b91_b

אמנם פה זה נגמר באותה עונה אבל כמו שתכף תראו אצל דיוויד,  “Never say never”

הוא עשה את כל הדרך לישראל כדי להפוך לאחד המאמנים הטובים באירופה בדרך להפוך להיות מאמן לגיטימי אצל סגנית אלופת האן בי איי, אבל קל זה לא היה.

דיוויד הוא לא אחד שעושה קיצורי דרכים, איש של עבודה קשה עם הרבה כישרון שעובר בכל התחנות ההכרחיות כדי להפוך להיות מי שהוא.

וגם כשהיו אפשרויות לקבל דברים בדרך הקלה זה לא הלך כי דיוויד צריך לעשות את זה בדרך הנכונה.

כך היה כשכשנתנו לו את נבחרת ישראל אי שם באמצע שנות ה-2000 ולא היתה לו תעודת מאמן פרו ישראלית והוא נאלץ לפרוש מהתפקיד בראש מורם וכך גם כשנתנו לו את מכבי תל אביב אחרי פרישת פיני גרשון ולמרות עונה של פיינל פור הוא נאלץ לחזור לתפקיד העוזר של פיני גם כן בראש מורם.

כי ככה זה אצל דיוויד בלאט אין קיצורי דרך והמטרה מקדשת את האמצעים.

וכשכבר זה היה חתום שדיוויד הוא אחד הגדולים אחרי שזכה באליפות אירופה עם נבחרת רוסיה וחזר בגאון לתפקיד המאמן הראשי של מכבי תל אביב הגיעה העונה ששינתה את ספרי ההיסטוריה.

את עונת 2013-2104, דיוויד מתחיל בסיר הלחץ של הקבוצה של המדינה. העונה לא מתחילה טוב ואחרי כמה הפסדים במכבי כבר נשמעים קולות של להיפרד ממנו, אבל אז דיוויד, יחד עם אלת המזל, מייצרים כמה ניצחונות חשובים, וכך קולות הביקורת דועכים ומכבי דוהרת לעונה לגיטימית באירופה. צעד אחרי צעד דיוויד מייצר קבוצה לוחמת כמו שהוא היה כשחקן עוד באוניברסיטת פרינסטון, מביא את השחקנים החשובים לשיא בזמן הנכון, והנה מכבי בפיינל פור.

ושם מתחיל הסיפור האמיתי. אומרים שהיה נס אבל אני אומר היה שם את דיוויד בלאט. מבלי לאבד את האמונה ובשני ניצחנות היסטוריים על שתי הקבוצות הטובות באירופה, צסק”א מוסקבה וריאל מדריד, מכבי ברשותו לוקחת את הגביע הנכסף.

ומשם הדרך לליגה הטובה בעולם היתה סלולה למרות שהוא בעצמו לא היה מאמין שזה יגמר עונה לאחר מכן בגמר האן בי איי.

בהתחלה דיברו על עוזר מאמן ואפילו סטיב קר המאמן הרוקי החדש של גולדן סטייט הציע לו את תפקיד העוזר בקבוצה, אבל בסופו של דבר דיוויד ראה את האור בקליבלנד.15755412493_c5f372f313_h

וזאת היתה רק ההתחלה, דיוויד בלי הרבה תיכנונים קיבל את המתנה הכי גדולה והכי מסובכת בליגה הטובה בעולם לברון גיי’מס.

ההתחלה לא היתה זוהרת, קליבלנד פתחה חלש עם מאזן לא מחמיא, דיוויד הרגיש את נחת זרועם של הכתבים האמריקאים והיה נראה שלברון לא סופר אותו.

ושוב דייוויד, כמו שרק הוא יודע, חזר לבסיס עם הרבה עבודה קשה ועם עזרה מהג'נרל מנג’ר שלו שהביא לו כמה חיזוקים, התחיל לייצר ניצחונות והדרך לאליפות המזרח ולגמר האן בי איי היתה סלולה.

הכתבים האמריקאים חזרו לחורים ולברון התחיל להבין שיש לו מאמן מאחורי הקווים ולמרות הפציעות של שני הכוכבים האחרים (קווין לאב וקיירי אירווינג) זה היה קרוב קרוב להיגמר בחלום אבל לצערם עמדה מולם קבוצה יותר טובה שהפריעה לדיוויד לסיים שתי עונות רצופות כאלוף, אחת באירופה ואחת באן בי איי.

והנה דיוויד פותח עוד עונה עם קליבלנד, עם לברון ועם עוד כמה חיזוקים ונראה חזק מתמיד ועכשיו אחרי הסיפור הזה בואו נראה למי יש את האומץ לשים את הז’טונים נגד דוויד בלאט.