מה מציעים אירגונים בצפון אמריקה ב-Gap Year?

מאת: נירה פורן

Kivunim1

Kivunim

מי שגר בארה"ב שנים אחדות ויותר, סביר להניח שכבר מכיר את המונח; ומי שילדיו כבר בתיכון, לבטח ישמע את הביטוי הזה בקרוב מאוד. Gap Year- שנת המרווח, זו שנה שחלק מן הצעירים לוקחים כפסק זמן שלאחר תום התיכון ולפני הכניסה לקולג'. התופעה הזו היא פרבילגיה של נוער שגדל ברווחה – שכר הלימוד בקולג' מובטח לו, והוא יכול לדחות מעט את הכניסה למרוץ אחר התואר. מירווח השנה הזה שבין המגורים בחממה ההורית עם הפיקוח האינטנסיבי ולפני המגורים המשותפים במעונות סטודנטים הרחוקים מעיני ההורים, נועדה לעזור לצעירים לקחת אחריות על חייהם בקולג' שלעיתים מזמנים משברי סמכות ותופעות בעייתיות. זו סוג של "שנת שיחרור" מהבית, אך בניגוד לטיול השיחרור המסורתי מצה"ל שכולל טיולי מוצ'ילות בפרו והיזרקות בחופי גואה, מוקדשת השנה לפעילות של צמיחה אישית, עיצוב עמדות, בשילוב, בד"כ, של התנדבות ותרומה לקהילה.

לצעירים יהודים וישראלים שגדלו בארה"ב, ומחפשים קשר ליהדות לציונות ולישראל, קיימות אופציות מסובסדות, בהדגשים שונים, וביניהן:

  1. Kivunim2

    Kivunim

    "כיוונים" Kivunim– אירגון יהודי ציוני הממומן מתרומות אשר משימתו היא הידוק הקשר שבין צעירים וסטודנטים יהודים ובין ישראל, דרך מסעות, לימודים והתנסות של חיים בישראל. צעירים יהודים רבים קשרו קשרים של אחווה ואחריות עם מדינת ישראל במסגרת "כיוונים", בין אם במסעות ובין אם בלימוד או התנדבות בתחומים שונים. דווקא ילדי ישראלים, שלעיתים חסר להם קשר עם ישראל, קשר שאינו תלוי בהורים ובדודים, קשר עמוק של הבנה רחבה של הארץ כמוקד זהות, תפיסה ציונית של חשיבות חוסנה של ישראל – לא ניצלו עד כה את המשאב הנהדר הזה בהיקף הראוי. אמנם שנת שיחרור כזו אינה זולה, אבל הקרן הקיימת לישראל תומכת ומממנת חלק משכר הלימוד לצעירים שרוצים להעביר את שנת הרווח, במסגרת זו. בנוסף, השנה הזו מוכרת כשנה אקדמית במדעי הרוח במרבית הקולג'ים.

  1. Dror Habonim– תנועת נוער ותיקה עוד יותר ממדינת ישראל, עם סניפים בחוף המערבי והמזרחי. התנועה שמה דגש על ערכים יהודים ציוניים לצד ערכים ליברליים עולמיים. התנועה מציעה תוכניות החל ממחנות קיץ בצפון אמריקה, ומסעות קיץ עתירי ערכים לישראל, ועד שנה שתכליתה להעניק חוויה משמעותית בשנת הרווח, ולהפוך אותה לשנת הגשמה ובניית הזהות.

בנוסף, ישנן אופציות "אמריקאיות" למהדרין, וביניהן:

  1. 1. National Outdoor Leadership School נותן אפשרות מחנות מחקר והתנסות בתקופות משתנות של 14 יום ועד 135 יום. עיקר החוויה היא מסעות טבע מאתגרים לבניית מנהיגות וחיזוק האישיות הבוגרת.
Global Citizen

Global Citizen

  1. Global Citizen Year -אירגון שייעודו הוא למלא את שנת הרווח בבניית "אזרחי העולם". הוא רותם את האנרגיה של הצעירים לאחריות גלובלית ומוציא מתנדבים לאחת מ 4 מדינות: ברזיל, אקוודור, הודו וסנגל להתנדבות וזאת לאחר הכשרה אינטנסיבית ומקיפה של השליחים.

אם ילדיכם בתיכון, זו העת לשקול לאפשר להם שנת מירווח, ואם הם בוחרים לעשות שנת שיחרור כזו, תשקלו את האפשרות של מסגרות כלליות, עם תפיסה אוניברסלית או מסגרות שמשלבות את חיזוק התודעה הציונית עם תרומה לפיתוחם האישי ועיצובם כבוגרים אחראיים.