אמנות מקומית: המלצות על תערוכות חדשות באיזור העמק והסביבה

מאת: אביטל משי

עונת הקיץ בפתח עם תערוכות חמות במיוחד; אמני המופת, אדגר דגה ואדווארד מונק, בסן-פרנסיסקו, צ'ארלס הוארד בברקלי, אמנות רגעית מהממת ביופיה של האמן אנדי גולדסוורט'י בסן פרנסיסקו וציוריה של האמנית, אייווי הלדמן, המציגים אישה שהיא בעצם נקניקייה.

Edvard Munch, Between the Clock and the Bed, SFMOMA

אדווארד מונק, אחד האמנים הכי נחשבים והשנויים במחלוקת בדורו, הפך לאמן מופת כבר בגיל 30, אך טען שאת פריצת הדרך האמיתית שלו עשה רק בשלב מאד מאוחר של הקריירה שלו. בתערוכה, המציגה 45 מציוריו נעשה ניסיון להבין את הקריירה של מונק מסופה ועד תחילתה ולהציג את מונק בתור האמן החדשני והמהפכני. הציורים, העוסקים בנושאים כמו אמנות, אהבה, מוות וזמן, מגיעים לסן-פרנסיסקו במאמץ משותף של ה-SFMOMA, מוזיאון המטרופוליטן בניו-יורק ומוזיאון מונק באוסלו וחלקם מוצגים לראשונה בארה"ב.

התערוכה פתוחה לקהל מה-24 ביוני ועד ה-9 באוקטובר.

SFMOMA

Degas, Impressionism, and the Paris Millinery Trade, Legion of Honor

תערוכה מיוחדת במינה וראשונה מסוגה המציגה כיצד ציירו האמפרסיוניסטים בפריז את תעשיית הכובעים ומסחרם בעיר מ-1875 ועד 1914. בתערוכה מוצגים כ-40 ציורים, רובם של אדגר דגה, אך כוללים גם ציורים של רנואר, מאנה וטולוז-לוטרק. דגה הביע התעניינות גדולה באפנת הכובעים בעיר ובעקבות סקרנותו ייצר גוף עבודות גדול שהציג את הכובעים הייחודיים ואת הנשים הפריזאיות אשר ייצרו וחבשו אותם.

התערוכה פתוחה לקהל מה-24 ביוני ועד ה-24 בספטמבר.

Legion of Honor

Charles Howard: A Margin of Chaos, BAMPFA

ציוריו המסתוריים של צ'ארלס הוארד, נוגעים בפיגורטיביות, סוריאליזים ואבסטרקט במחצית הראשונה של המאה ה-20. הוארד פיתח סגנון אישי אשר כולל קווים מתעגלים, גופים מרחפים ותחושת איזון ופרופורציה מעודנת המוגשת לנו במברשת צבע הנשלטת בקפדנות על-ידי הצייר. הוארד גדל והתפתח בברקלי למשפחה של ארכיטקטים ואמנים ולימים פעל גם בניו-יורק ובלונדון. התערוכה מומלצת במיוחד ונכנסה לרשימת התערוכות המעניינות ביותר בארה"ב לעונה זו.

התערוכה פתוחה לקהל מה-21 ביוני ועד ה-1 באוקטובר

מפגשים עם אוצרת התערוכה יערכו ב-25 ביוני וב-30 באוגוסט.

BAMPFA

Drawing Water Standing Still: Andy Goldsworthy, Haines Gallery

האמן הבריטי, אנדי גולדסוורט'י, עובד עם חומרים טבעיים כגון אבק, אצות, קרח, מים וסלעים אותם הוא מוצא במקום בו הוא נמצא. באמצעות חומרים אלו הוא מייצר רגעים קצרי מועד וברי חלוף שבהם הוא מציג אסתטיקה ויופי מהממים אשר מאירים את המקום ומדגישים את המאפיינים הפנימיים שלו. עבודותיו של גולדסוורט'י משתמשות בטכניקות של מיצג, ציור, פיסול ואמנות אדמה בדרך כלל במקומות ספציפיים שהאמן בוחר ומדגיש אותם בעבודתו.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-29 ביולי

HAINES GALLERY

Breathless (Colossus): Ivy Haldeman, Royal Nonesuch Gallery

תערוכה זו עוסקת במגדר ובגשמיות תוך שימוש בדימוי של אשה שהיא בעצם נקניקיה (!!!). הדמות מצוירת ברגעים שקטים ואלגנטיים, בצבעי פסטל עדינים אשר תחומים בקווים מעוגלים ודקים. מחד הדמות מציגה נשיות ברורה ומאידך היא כמובן פאלית, בכך האמנית מציגה לצופים בינאריות מגדרית עם כל האסוציאציות הנלוות לנושא זה. איווי הלדמן היא אמנית אמריקאית שחיה ועובדת בניו-יורק.

התערוכה פתוחה לקהל מה-17 ביוני ועד ה-30 ביולי.

מפגש בגלריה עם האמנית ב-25 ביולי.

ROYAL NONESUCH GALLERY

 

ציטוט לסיום:

"כאשר אני מצייר פורטרט של מישהו, שונאיו תמיד חושבים שהציור יפה" – אדווארד מונק.

למחשבות נוספות, צילומים מתערוכות והאמנות האישית שלי – avitalix@