אמנות מקומית: המלצות על תערוכות חדשות באזור

מאת: אביטל משי

גל החום מביא עמו תערוכות מצוינות ושוות במיוחד, מזל שיש מזגנים בגלריות ובמוזיאונים שמשכיחים אותו מעט. אז מה עומד על הפרק? תערוכה גדולה של האמנית סופי קאל בפורט-מייסון, אמנים מובילים מסין אשר יציגו בגלריית Pace שבפאלו-אלטו, קשתות וליצנים צבעוניים בברקלי, נאם ג'ון פייק עם שאלות על תרבות מזרח ומערב ב-SFMOMA ותערוכה ייחודית אשר בוחנת את תהליכי היצירה של האמן במכון לאמנות עכשווית בסן-חוזה.

Missing – Special Exhibition by Sophie Calle, Fort Mason Center

האמנית הצרפתייה סופי קאל מציגה תערוכה גדולה במיוחד הכוללת חמישה פרויקטים מרכזיים עליהם עבדה במהלך הקריירה שלה. התערוכה מוצגת כמסע ופרוסה ברחבי הקמפוס של המרכז לאמנות בפורט מייסון. הנרטיב הנחשף לעיניי הצופים מציג סיפורים אישיים וקולקטיביים אינטימיים אשר מדגישים אנלוגיה של "אמהות" עם "ים" (שתי מילים אשר קרובות זו לזו בצרפתית). תוך כך קאל בודקת וחוקרת קונספטים של אובדן והעלמות – נושאים שהיא עובדת איתם וחוקרת אותם לעומק במהלך השנים. סופי קאל היא אמנית מסקרנת במיוחד אשר בקלות נכנסת לרשימת האמנים המועדפים עליי באופן אישי. למבקרים בתערוכה אני ממליצה להתעמק ולנסות להבין את מערכת החוקים אשר קאל ממציאה לעצמה ובאמצעותם מצליחה לחלץ סיפור אנושי אינטימי ורגיש.

התערוכה פתוחה לקהל מה-29 ביוני ועד ה-20 באוגוסט.

FORT MASON

Form Through Narrative, New Chinese Art. PACE Gallery

תערוכת הקיץ של PACE מציגה קבוצת אמנים מובילים מסין אשר בוחנים בעבודותיהם שאלות של מקום, זהות ומסורת. האמנות המוצגת מושרשת בסיפורי החיים של האמנים ומציגה נרטיבים אשר נסוגים מן האמנות הייצוגית ומובלים לכדי אמנות מופשטת. תוך שימוש בחומרים יקרים, זולים, חדשים וממוחזרים, האמנים מפרקים ומרכיבים מחדש נושאים המעסיקים את התרבות האסייתית. העבודות נוגעות בשאלות לגבי גלובליזציה, צרכנות, אורבניזציה מהירה, התעשרות חסרת פרופורציות לצד בזבוז גדול. חלק מן העבודות המוצגות השתתפו בתערוכות החשובות בעולם בהן הביאנלה של ונציה וארט-בזל.

“Square” by Liu Jianhua

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-20 באוגוסט

PACE

Ugo Rondinone: The World Just Makes Me Laugh, BAMPFA

האמן השוויצרי, אוגו רונדינון ידוע בכך שהוא משלב דימויים ומוטיבים מן התרבות העממית תוך שהוא שואב השראה מזרמים באמנות כגון סוריאליזם ורומנטיציזם. בתערוכה זו הוא משתמש במוטיבים קלילים לכאורה הכוללים קשתות וליצנים צבעוניים. יחד עם זאת, המיצג הנגלה לעיניי הצופים לובש נימה מלנכולית אשר מתקבלת מפניהם חסרות ההבעה ועיניהם העצומות של הליצנים המוצבים בחלל. המיצג מורכב מ-45 ליצנים אך מבחינת האמן הם כולם ביחד מייצגים אדם אחד אשר נמצא בפעילות – ברגע אחד הוא הולך וברגע אחר הוא ישן, לרגע הוא צוחק ולאחר מכן אוכל. בנוסף לליצנים, מוצגים אלפי ציורי קשתות אשר צוירו בידי ילדים מכל העולם ומביעים את השמחה והפלא שעמם הילדים רואים את העולם.

התערוכה פתוחה לקהל מה-28 ביוני ועד ה-27 באוגוסט.

BAMPFA

Nam June Pike: In Character. SFMOMA

תערוכה זו בוחנת את עבודתו החדשנית של האמן האסייתי-אמריקאי המשפיע נאם ג'ון פייק דרך קשרי החברות שלי עם האמנים ג'וזף בוייס, ג'ון קייג' ושרלוט מורמן. תוך שזהותו של האמן נעה בין מזרח ומערב הוא פיתח שפה אמנותית שופעת המשלבת דמויות וסמלים מן התרבות האסייתית עם מערכות טכנולוגיות מתקדמות ותזזיתיות אשר מאפיינות את ההתפתחות בעולם המערבי. התערוכה מציגה עבודות שנרכשו לאחרונה וניתנו במתנה למוזיאון ממשפחתו של האמן.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-1 בינואר

SFMOMA

Detritus, San Jose Institute of Contemporary Art

המכון לאמנות עכשווית בסן-חוזה פותח שלוש תערוכות קיץ חדשות ובהן התערוכה דטריטוס אשר שואלת שאלות לגבי הערך של יצירת האמנות. בניגוד לתערוכות המציגות יצירות אמנות מוגמרות, תערוכה זו בוחנת את השאריות ותוצרי הלוואי המצטברים בתהליך היצירה. מה המשמעות של סימני הצבע אשר נשארו על הקיר מטביעות האצבעות של האמן? מה הערך של שבבי מחק אשר נשארים על השולחן לאחר שהאמן סיים את עבודתו? אוצרי התערוכה שאבו השראה מתחום הבילוש הפלילי תוך שהם אספו שיירים ממרחבי עבודה של מאה אמנים מציגים ופעילים. המבקרים בתערוכה מוזמנים לבחון ולהעריך את ה"עדויות" ולשאול שאלות על תהליך היצירה ומהותו, ערך היצירה ומשמעות החומרים המשולבים בה. שאיפתם של האוצרים היא לעורר מחשבה אשר תלווה את הצופים גם בבואם לתערוכת אחרות ותוך שהם מביטים ביצירות מוגמרות.

התערוכה פתוחה לקהל מה-25 ביוני ועד ה-10 בספטמבר

ICA

ולסיום הפעם ציטוט של האמן נאם ג'ון פייק:

"העור שלנו כבר איננו מספיק בכדי לבוא במגע עם המציאות. הטכנולוגיה הפכה להיות הקרום החדש אשר עוטף את הגוף"

למחשבות נוספות, צילומים מתערוכות וצילומים של האמנות האישית שלי – avitalix@