מט' באב לט"ו באב: המאניה-דיפרסיה של לוח השנה העברי

מט' באב לט"ו באב: המאניה-דיפרסיה של לוח השנה העברי

מאת: טובה בירנבאום

יום הזיכרון הופך ברגע ליום העצמאות; חג הפסח מסתיים ומיד מתרגש עלינו יום השואה; יום כיפור מזמין אותנו להתכנס פנימה ולהתבונן בעצמינו ומיד במוצאו אנחנו פורצים החוצה ומתחילים לבנות סוכה שחשופה לרוחות השמיים ולגשם. לוח השנה העברי הוא רכבת הרים של רגשות. הקצב שלו לא צפוי ולא מתוזמר אלא רווי דיסוננסים וקפיצות.

כשתרבות מתגבשת ומתפתחת לאורך דורות, שכבה אחר שכבה, היא לא נוצרת בתוך תנאי מעבדה; היא לא לוקחת בחשבון שמאוד מסובך להכין מופלטה במוצאי פסח כשאין קמח בבית וכלי הפסח עדין לא עלו חזרה לבוידעם, והיא לא מתייחסת לעובדה שזה לא הגיוני להעמיס על הפריזר אוזני המן ממשלוחי מנות בלתי נגמרים כשבעוד רגע שורפים את החמץ.

אולי הדוגמא המובהקת ביותר למאניה-דיפרסיה של לוח השנה העברי הוא ששת הימים שמפרידים בין תשעה באב – היום הקודר בשנה העברית שאליו הוכנסו כל טרגדיות העם – וט"ו באב, שעליו אמרו חז"ל: "לא היו ימים טובים לישראל כחמישה עשר באב" (משנה, מסכת תענית).

תחשבו על זה: חודש אב כשלעצמו הוא חודש לימינלי ודי מאתגר: קיץ. חופש. נגמרו הקייטנות. ההורים מנסים לג'נגל בין סבתות לחברים והילדים כבר מריחים את בואה של תחילת שנת הלימודים. זה הזמן ליהנות מעוד כמה שבועות של פריקת עול, שבירת מסגרות ו-כיף. למסורתיים שביננו זה יוצר אי נוחות. תשעה באב הוא אולי יום אחד, אבל מי שחשוב לו למקם בחייו את לוח השנה העברי, קודמים לו שלושה – כן – שלושה שבועות בהם נהוג להוריד פרופיל. רמת ההקפדה על אי שמיעת מוזיקה או הימנעות מטיולים משתנה כמובן, אבל מדובר בשלושה שבועות בזמן החופש הגדול שמתחילם בצום – י"ז בתמוז – ומסתיימים בצום – תשעה באב.

אוקי. אני חושבת שהוכחתי את הנקודה שלוח השנה העברי לא עבר מבחנים וסקרי דעת קהל. אז מה בכל זאת ניתן ללמוד ממקפצת הרגשות שנקראת השנה העברית?

תשעה באב, שיחול במוצאי שבת ויום ראשון, הוא בעצם הברקה של חז"ל: "חמישה דברים ארעו את אבותינו… בתשעה באב: נגזר על אבותינו שלא יכנסו לארץ, וחרב הבית בראשונה ובשנייה, ונלכדה ביתר, ונחרשה העיר" (משנה, תענית). לצערינו, הסיפור היהודי רווי טרגדיות ואם היינו מייחדים יום צום לכל אחת מהן היינו מתאבלים במשך השנה כולה. חז"ל ביצירתיותם קבעו כי הכול קרה, באורח פלא, באותו תאריך: חורבן הבית הראשון, השני, חטא המרגלים ועוד. בהשראתם גם בדורות מאוחרים יותר ייחסו לתשעה באב אסונות נוספים: גירוש ספרד, גירושים נוספים, השואה, ועוד. לצערינו לא חסר.

ההבנה שיש לתחום את האבל וליצור לו טקס שמאפשר ביטוי ועיבוד של רגשות קשים היא חשובה ומעוררת השראה. זה אמנם לא נוח בקיץ ולא מתחבר טוב עם הארטיקים והשמש אבל כמו שאמרנו, תרבות לא נוצרת בתנאי מעבדה, ולנו נותר לבחור מה מתוך זה מדבר אלינו. התכנסות בליל קיץ בו חגי תשרי כבר מציצים מעבר לאופק יכולה להיות רלוונטית לחשבון נפש קהילתי ולאומי לפני שנתמסר להתבוננות פנימית אישית. האתוס של שנאת חינם שכל כך התקבל, כנראה עם סיבה, עשוי להיות נקודת מוצא לשאילת שאלות על על עצמינו כחברה, בטח לקראת הבחירות שמתרגשות עלינו בקרוב (שוב).

לאחר תשעה באב חוזרים לאכול בשר. יש מי שמקפידה לא לאכול בשר כל השנה ויש מי שמקפידה לא לאכול בשר בימים שבין ראש חודש אב לתשעה באב. בכל מקרה לאחר תשעה באב מורגשת אנחת רווחה. נותרו שבועות ספורים לחופש גדול ועכשיו אפשר לחגוג באמת. וכאן לוח השנה דווקא עוזר לנו – ט"ו באב! בואו נודה על האמת: לפני שהתחלנו לפנות אל המערב ולפני שגילינו את מקדש הצרכנות שנקרא ולנטיינז דיי לא זכרנו ולא ידענו מהו ט"ו באב. אבל אנחנו מתקשים להשלים עם יצירה לא יהודית שלנו, עם ישראל, אין חלק בה ומיד אנו קופצים ואומרים: "גם לנו יש! ובכלל, אנחנו המצאנו את זה קודם". אז קיבלנו – חג אהבה יהודי כשר כדת משה.

המקור לט"ו באב מאוד מוזר ואם להיות כנים – מטריד (ולא סתם בחרתי במילה הזו). ישנן גירסאות שונות ומקורות שונים ליום הזה, ומנסיון, ככל שרבים ההסברים – כך כנראה ברור שאף אחד לא באמת יודע מהו מקור החג. מה שכן, זהו ליל ירח מלא ביום קיץ וכנראה נחגג בו חג עתיק בכרמים. כנראה שליום הזה נקשרו גם שידוכים בין משפחות. הגירסה הנעימה יותר של הסיפור הוא ההחלטה להתחתן בין השבטים; להפסיק את עידן ההסתגרות של כל שבט ושבט עם הדי.אן.איי שלו, המנהגים והמסורות שלו, ולהפתח לטעמים וריחות אחרים שיאפשרו הפריה תרבותית. הגירסא הפחות נעימה של הסיפור הוא: "הִנֵּה חַג ה' בְּשִׁלוֹ מִיָּמִים יָמִימָה… וַיְצַוֻּ אֶת בְּנֵי בִנְיָמִן לֵאמֹר: לְכוּ וַאֲרַבְתֶּם בַּכְּרָמִים. וּרְאִיתֶם וְהִנֵּה אִם יֵצְאוּ בְנוֹת שִׁילוֹ לָחוּל בַּמְּחֹלוֹת וִיצָאתֶם מִן הַכְּרָמִים וַחֲטַפְתֶּם לָכֶם אִישׁ אִשְׁתּוֹ מִבְּנוֹת שִׁילוֹ וַהֲלַכְתֶּם אֶרֶץ בִּנְיָמִן" (שופטים כא). הרקע הוא סיפור מזעזע בספר שופטים – פילגש בגבעה. לא ניכנס אליו כעת (כי הוא ממש מזעזע), אבל לאחר חרם על שבט בנימין נמצאה דרך יצירתית לאפשר להם להתחתן עם בנות השבטים האחרים: אריבה וחטיפה.

לא סתם הוצנע החלק הזה של הסיפור כי הוא טיפה מקלקל את האווירה של הלבבות האדומים והבלונים. אבל שוב, נשאל את עצמינו מה אנחנו יכולים לשאוב מאווירה רומנטית של ליל קיץ חם וירח מלא? אנחנו יכולים להזכיר לאנשים שאנחנו אוהבים, להשתחרר ממועקת שלושת השבועות שמציינים את החורבן, ובעיקר – להיזכר שלוח השנה העברי הוא עשיר, מלא בסיפורים על עצמינו ועל עברנו ומזמין אותנו לבחון מחדש רעיונות ישנים ולהתאים אותם אל מרוץ החיים המאתגר שלנו.

ומי שרוצה לציין את רכבת ההרים הרגשית של השבוע כקהילה, מוזמנים להצטרף אלינו במוצאי שבת לטקס אלטרנטיבי לתשעה באב (למבוגרים) וב23 לאוגוסט לחגיגת ט"ו באב וארוחת ליל שבת (למשפחות).

סיום קיץ נעים ומרענן לכולנו!

פאלו אלטו, ערה? חגיגת שבועות כפולה עמוק אל תוך הלילה

פאלו אלטו, ערה? חגיגת שבועות כפולה עמוק אל תוך הלילה

מאת: טובה בירנבאום

בילדותי "תיקון ליל שבועות" היה דבר מיסתורי שרק אבי ואֵחַיי זכו להיות חלק ממנו. הגברים במשפחה ברי המזל היו חוזרים לפנות בוקר לאחר מה שהיה בדמיוני ליל הרפתקאות סוער, ואחרי ארוחה קלה הלכו לישון שינה מתוקה. בעיני רוחי ראיתי דרקונים יורקי אש, גלגלי ענק והמון ממתקים צבעוניים, וכמתבקש, הייתי אכולת קנאה. שנים אחר כך הבנתי שלמעשה מה שהחמצתי היה סך הכול לילה משובץ בשיעורי תורה בינוניים, הרבה קפה וקרקרים מרובעים.

המנהג הקבלי של לימוד תורה כל הלילה בליל שבועות הפך 'סקסי' יותר כשהתנועות הליברליות בארץ ובעולם לקחו עליו בעלות ותרגמו אותו ללילה שחוגג את התרבות היהודית על ריבוי פניה ויצרו תודעה שמרחיבה את המושג 'לימוד תורה' גם לאומנות, יצירה, תרבות וחיי קהילה. התפיסה של שבועות כ'חג מתן תורה', שגם היא מאוחרת יחסית, ובחינה מחודשת בכל שנה את אוצרות התרבות העשירים שלנו מנקודת מבט מגוונות ויצירתיות, היא דוגמא מופלאה לאופן בו יהדות יכולה להיות ישות חיה, נושמת, רלוונטית ועמוקה אם רק נרצה בכך.

תיקון שבועות בפאלו אלטו הוא מושג מוכר ואהוב בעיקר בגלל ארוע מושקע ומרשים שמתקיים מזה עשר שנים בקהילה הישראלית בניצוחם/ן של נשות צוות ומתנדבים רבים. יהדות כתרבות מעניינת, מגוונת שמחבקת את הלימוד, הקהילה והיצירה והופכת אותם לכדי חגיגה של ממש. ביאליק ואחד העם, שמבקרים באופן תדיר בפעילות של הקהילה הישראלית בעמק הסיליקון, רווים רוב נחת בכל שנה כשהם חווים יהדות חילונית במובן העשיר והמלא ביותר שניתן לדמיין וזה קורה כל שנה בשבועות בפאלו אלטו.

השנה החלטנו להרחיב את היריעה ולציין את שבועות גם בחג עצמו. בליל שבועות, ה8 ליוני, ניצור בשיתוף עם הישיבה החילונית בינ"ה, מרחב ציבורי פתוח שחוגג יהדות, קהילה ויצירה במרכז הקניות Town and country Village בפאלו אלטו. קראנו לחגיגה המיוחדת הזו Night Shift.

מהי יהדות כתרבות שחוצה שפות וקהילות ופתוחה לכולם? ישראלים, אמריקאים, דוברי אנגלית, עברית או כל שפה אחרת יוכלו למצוא את הדרך שלהם לחגוג את התרבות היהודית. במרכז הערב תיערך מסיבת רחוב עם אומנות, מוסיקה ואוכל, ובבתי הקפה, חנויות הספרים וסטודיו היוגה ייערכו סדנאות לימוד, שירה, תנועה ושיחה.

ניקול קראוס

את הערב תפתח הסופרת היהודיה אמריקאית ניקול קראוס שתדבר על היהדות כמקור השראה עבור ספריה ולסיום נקנח בהופעת רוק בועטת של Sammy Miller and the Congregation שבאים אלינו היישר מברוקלין, ניו יורק. החנויות האהבות עלינו במיוחד יישארו פתוחות עבורינו במהלך הערב: איילת נוחי תעביר סדנה להכנת בבקה, המסעדה החדשה של אורן חומוס תגיש את המעדן האהוב על כולנו וחנות המעצבים רותי אף היא תהיה פתוחה ומזמינה כתמיד.

אז נכון שפאלו אלטו היא בדרך כלל עיירה די מנומנמת שאחרי שמונה בערב קשה למצוא בה נפש חיה ברחוב, אבל בשבוע הקרוב מצפים לנו שני ערבים עשירים שחוגגים את העושר התרבותי של היהדות שלנו עד שעת לילה מאוחרת. אמנם תיקון שבועות הישראלי כבר מזמן סולד אאוט אבל בחג שבועות עצמו, 8 ביוני, נשמח לראות אתכם ב-Night Shift עם בינ"ה, חוגגים, לומדים ויוצרים עם כוס יין ביד אחת ובבקה ביד שנייה.

חג שבועות שמח!

חגיגת יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל: התוכנית המלאה

חגיגת יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל: התוכנית המלאה

ביום ראשון הקרוב זה קורה! מסיבת יום העצמאות הגדולה של ה-ICC בשיתוף עם למעלה מ-20 ארגונים מן האיזור תתקיים ב-OFJCC בפאלו אלטו.

הפעילויות יחלו בשעה 3:30 ותמשכנה עד השעה 6:15 בערב והן יוקדשו לכל הגילאים. לקטנטנים מתחת לגיל שנתיים יוקצה מתחם ג'ימבורי של ליבי, הילדים הגדולים יותר יהנו ממגלשת מים ענקית (ציידו אותם בבגדי ים!), פעילויות יצירה, בניית אתרים בישראל מלגו, איפור פנים, ציורי גוף בחינה, שליחת גלויות לבני המשפחה בארץ (הצטיידו בכתובות), פעילות סביב מפת ישראל ענקית, פעילות חבלים עם הצופים, אפיית פיתות על הטאבון ופעילות סביב צמחי ישראל שעשו רילוקיישן עם טלילה גולן, שני פוטו בוט' כייפים במיוחד ועוד.
בני הנוער יהנו ממתחם נפרד עבורם (Teen Zone) ובו מסלול מכשולים המדמה מסלול טיולים בארץ ישראל, משאית עם משחקי וידאו ומציאות מדומה, צביעת חולצות (Tie Dye), פעילות חפש את המטמון ועוד המון פעילויות והפתעות.

דוכנים של מגוון ארגונים באיזורינו יוצבו במקום, קפצו להגיד שלום, להכיר את פעילותיהם ולקבל הפתעות חביבות.

לו"ז הופעות על הבמה המרכזית

4:45 – כיתת הגן של בגד כפת
4:55- להקת הקרוואלי
5:20- שכב"ג של הצופים
5:25 – משתתפות כוכב נולד הישראלי באזור המפרץ
5:45- הכרזה על הזוכים בכרטיסי טיסה של אל על
5:55- תודות ושירת התקווה- זאק בודנר, הקונסול שלומי קופמן ודייויד בלו
6:15 – נינט ולהקתה בהופעה חיה

את האירוע ינחו ליטל כהן וגו'אל אולסון.

הדרכת כדורסל עם דיוויד בלו

שחקן מכבי תל אביב בעבר, דיוויד בלו האגדי, המצטיין בקליעת שלשות ובזריקות "פייד אווי", יעביר לילדים הדרכה בשני מועדים:

4:00: כדורסלנים בגילאי 10–5
5:15: כדורסלנים בגילאי 10 ומעלה

הביאו כדורים לחתימות!

אפיית פיתות בטאבון עם טלילה גולן

טלילה גולן תעביר הדרכה על צמחי ארץ ישראל ותאפה פיתות על טאבון יחד עם הילדים.

ההצגה "מיץ פטל"

אילן ויטמברג ופיטר אולסון יגלו לילדים ולחיות היער מיהו מיץ פטל בהצגה האהובה "מיץ פטל". ההצגה תתקיים בשני מועדים:
4:15: "מיץ פטל" באנגלית
5:15: "מיץ פטל" בעברית

פעילות לילדים עם עירית בורנשטיין

עירית תציע פעילות אינטראקטיבית לילדים המשלבת משחק, שירה ותנועה.

הפעילות תתקיים בקומה ראשונה בפביליון בשעות 3:50 – 3:30 ולאחר מכן ב-4:15 – 3:55.

שעות סיפור

3:30, 4:30, 5:30 – שעת סיפור עם PJ Library

פעילות לאמהות לכבוד יום האם

4:00-6:00 ספא מפנק לנשים בלבד- מניקור, מסאז', איפור, ייעוץ תזונתי, דוכני תכשיטים, מימוזה, הגרלה של שתי ערכות פינוק מתנת ללין ועוד. הפעילות תתקיים בקומה השניה בפביליון.

הגרלת כרטיסי טיסה של אל על
הרשמו למועדון הנוסע המתמיד של אל על כאן ושמכם יוכנס להגרלה של שני כרטיסי הלוך ושוב לטיסה הישירה לתל אביב! ההגרלה תערך בסיום האירוע. בואו לגלות אם זכיתם!

אוכל

את האוכל יספקו השנה קייטרינג מני פרץ שיציע ברביקיו (כשר)- נקניקיות, המבורגר ופלאפל,
מאפיית פרנה מסן פרנסיסקו שתציע פיתה ולבנה, כריכים צמחוניים, סופגניות ומיני מאפים, בית הקפה Nourish של ה-OFJCC יציע סלטים, כריכים, מק אנד צי'ז ועוד וענת ורונסקי מ-Anat Catering תהיה אחראית על המאפים המתוקים. חטיפים מישראל תוכלו לרכוש בשולחן ה- Icc. מומלץ להצטייד בכסף מזומן.

כל החנויות בהן תמצאו מוצרי מזון מישראל

כל החנויות בהן תמצאו מוצרי מזון מישראל

לא ברור אם זו האיכות היותר טובה, עניין הכשרות או רק הטעם שנותן לנו הרגשה של בית- מה שבטוח זה שמוצרים מישראל הם מצרך מבוקש כאן. במבה של אוסם, גבינות של תנובה, נס של עלית, מילקי, טחינה, כל אלה מככבים ברשימת הקניות שלנו ולא משנה כמה שנים נחיה כאן נראה שלעולם לא נמצא להם תחליף.

אז נכון, המחירים גבוהים, אבל העובדה שיותר ויותר חנויות מקומיות משווקות אותם מעידות שכנראה גם הביקוש גבוה לא פחות. אז אילו חנויות משווקות מוצרים כשרים מישראל? היכן הן ממוקמות? ומה הם המוצרים שתמצאו בהן?

קופרטינו

oakmontOakmont Produce Market

חנות הירקות או בשמה המוכר, "המכולת של המקסיקני" היא שילוב של ירקות טריים ומוצרים רבים מישראל. מעבר לבמבה והביסלי המוכרים, תמצאו בה טחינה "אחווה" ו"הנסיך" (גם משומשום מלא), גבינה לבנה של תנובה, שוקולד פרה, סילאן ומוצרים רבים של אוסם החל מאורז פרסי ועד לקמח תופח.

כתובת: 19944 Homestead Rd, Cupertino, CA 95014

שעות פתיחה: 8am-8pm

טלפון: (408) 873-7738

Cupertino Market

חנות יחסית חדשה הממוקמת ברחוב סטיבנס קריק המציעה לצד פירות וירקות טריים מגוון מוצרים מישראל וביניהם טחינות (הר ברכה!), מוצרי חלב, חטיפים, שימורים, תה של ויסוצקי, פתיתים וקוסקוס של אוסם ועוד.
כתובת: 19725 Stevens Creek Blvd, Cupertino, CA 95014

שעות פתיחה: 7AM-9PM

Rose Market

גם חנות מכולת וגם מסעדה עממית. המוצרים הנמכרים בה הם, בין היתר, בורקסים (גבינה, תפוחי אדמה ותרד), מלוואחים, סלטים (חומוס,טחינה,חצילים), שימורים של חמוצים, פיתות, חלבה בטעמים ועוד.

כתובת: 7335 Bollinger Rd, Cupertino, CA 95014

שעות פתיחה: 8:30am-8:30pm

טלפון: (408) 257-1900

סאניוויל

Israeli food 3Felipe's Market

חנות ירקות גדולה, עם מוצרי חלב מגוונים, בשר, קטניות במשקל ולא מעט מוצרים מישראל כמו פתיתים, עוגות הבית, פודינג, שוקולד השחר, שקדי מרק, אבקת מרק של אוסם ועוד.

כתובת: 1101 W El Camino Real, Sunnyvale, CA 94087

שעות פתיחה: 7am-8:30pm

טלפון: (408) 720-8111

לוס אלטוס (גבול קופרטינו)

Foothill Produce

הירקות הטריים, המבחר הגדול והקרבה לטריידר ג'ו הסמוך הופכים את מתחם פוטהיל לשווה ביותר לקניות. מבחינת מוצרים ישראליים אפשר למצוא ב- Foothill Produceכמעט הכל. טחינה "הנסיך" ו"אחווה" (גם משומשום מלא), רסק עגבניות של יכין, שוקולד השחר, סילאן, שמן זית "זיתא", מילקי, מעדני דני, קמח של שטיבל, פודינג, סוכר של סוגת, תה של ויסוצקי, מלאווח וג'חנון קפוא ועוד.

כתובת: 2310 Homestead Rd, Los Altos, CA 94024

שעות פתיחה: 7am-8pm

טלפון: (408) 735-7775

מאונטיין ויו

The Milk Pail Market

שוק פתוח הידוע בזכות מוצרי הבוטיק המיובאים שלו והגבינות המשובחות שלו. המוצרים הישראלים שתמצאו בו הם במבה, גרעינים שחורים, מלוואח, בורקס גבינה ותפוחי אדמה, עלי פילו, לבנה, גבינת פטה, חומוס סברה בטעמים (שום, זיתים, צנוברים, פלפל אדום, פלפל חריף ורגיל), חלבה עם פיסטוק, בלינצ'סים, קפה נמס של עלית (רגיל ומוקה), שוקולית ועוד.

כתובת: 2585 California St, Mountain View, CA 94040

שעות פתיחה: 8am-7pm

טלפון: (650) 941-2505

JL Produce

חנות ירקות, פירות ומכולת  עם מוצרי מזון ישראלים כמו: בירה מאלט, בסלי בטעמים, מלפפונים חמוצים, זיתים, קוסקוס, וואפלים בטעמים, דובשניות, קפה נמס עלית, שוקולית של עלית ושוקולד ״השחר״.

כתובת: 311 Moffett Blvd, Mountain View, CA 94043

שעות פתיחה: 6:30am-8:30pm

טלפון:  (650) 428-1105

פאלו אלטו

oakmontCrossroads World Market

חנות אמנם קטנה, אך עם מבחר גדול של מוצרים המיובאים מאירופה ומישראל. בגזרה הישראלית תמצאו סילאן, קמח אוסם תופח, קקאו, אינסטנט פודינג ווניל, שמרים יבשים וקמח של שטיבל, בצק עלים, חטיפים, מלפפונים חמוצים, מי וורדים, טחינה "אל-ארז", גרגירי חומוס, שקדי מרק וקוסקוס של אוסם, בורקס גבינה ותפוחי אדמה, מילקי ומעדני דני, גבינת סקי, סלטי צברה (חומוס, טחינה, טורקי וחצילים) , שקדי מרק  ועוד.

כתובת: 720 San Antonio Rd, Palo Alto, CA 94303

שעות פתיחה: 9am-7pm

טלפון: (650) 858-6910

סן חוזה

International Food Bazzar

israeli food 2ירקות טריים, מעדניה, קצבייה והכל תחת קורת גג אחת. לצד מוצרים רבים המיובאים מאירופה תוכלו למצוא גם מגוון רחב של מוצרי מזון מישראל וביניהם טחינה אל ארז, במבה, ביסלי, אטריות קדאיף, סילאן ועוד.

כתובת: 2052 Curtner Ave, San Jose, CA 95124

שעות פתיחה: 9am-9pm (יום א' עד 8pm)

טלפון: 408-559-3397

Pars Kosher Market

כשמו כן הוא, מינימרקט עם מגוון רחב של מוצרים כשרים החל מבשרים, דגים ועופות ועד למוצרי חלב של תנובה,  שטראוס ומחלבות גד. בנוסף, תמצאו בפארס נקניקים של טירת צבי, תבלינים של "פרג" טבעול ושלל מתוקים מישראל כמו שוקולד השחר, שוקולד פרה, ואפלים של עלית והכי חשוב- מגב וסמרטוטי רצפה של פעם.

כתובת: 3978 S Bascom Ave, San Jose, CA 95124

שעות פתיחה: ב'-ה' 9am-8pm, ו' 9am-3pm, שבת סגור, א' 10am-6pm

טלפון: (408) 340-5443

קמפבל

Oakmont Produce Market

כמו הסניף בקופרטינו, גם בקמפבל ניתן למצוא לצד מבחר הפירות והירקות גם מוצרים של אוסם, תנובה ושאר חברות ישראליות. אז מלבד הבמבה על כל סוגיה, ניתן למצוא שוקולד השחר, שימורי עגבניות של יכין, תה של ויסוצקי, סילאן, בורקסים, מלאווחים וג'חנונים קפואים, אורז של סוגת, פתיתים, אבקת מרק של אוסם ועוד.

כתובת: 810 W Hamilton Ave, Campbell, CA 95008

שעות פתיחה: 8am-8pm (יום א' עד 6pm)

טלפון: (408) 866-6555

Lucky

ברשת הגדולה מחלקה גדולה למוצרים כשרים הכוללת, בין היתר, בשרים, עופות ודגים כשרים, כולל "מאמא עוף"!, מגוון של מוצרי חלב כשרים, אבקת מרק של "קנור" ומוצרי רבים של אוסם. מומלץ מאוד לשים לב לתאריכי התפוגה שעל המוצרים.

כתובת: בדקו באתר של הרשת מהו הסניף הקרוב לביתכם

סן מתאו

Aladdin Gourmet International

מבחר די גדול של מוצרים מישראל כמו חמוצים, בצקים קפואים למיניהם, גבינות, תה, קפה ועוד. במקום מוכרים גם אוכל מוכן בסגנון ים תיכוני.
כתובת:  208 East Hillsdale Boulevard, San Mateo, CA 94403
טלפון: (415) 751-8810

סן פרנסיסקו

Richmond Produce

החנות ממוקמת בצד המערבי של העיר וגם היא מספקת מגוון מוצרים למתגעגעים כמו עוגות הבית, בצקים קפואים, מוצרים של אוסם, שוקולית ועוד.

כתובת: 5527 Geary Blvd, San Francisco, CA 94121

טלפון: (415) 387-2512

Samiramis Imports

סמי רמיז ממוקם בשכונת המישן ובו מבחר די גדול של מוצרים מישראל כמו בצק עלים, ג'חנון, בורקסים, קופסאות שימורים, חלבה, טחינה (אל ארז!), חטיפים ועוד.
כתובת: 2990 Mission St, San Francisco, CA 94110
טלפון: (415) 824-6555

New World Market

בשכונת ריצ'מונד נמצאת מעדנייה רוסית שאפשר למצוא בה הרבה מוצרים מרוסיה (וודקה, דגים מלוחים ועוד) לצד מוצרים מישראל כמו ריבות, ממתקים, גבינות, מצות ועוד.
כתובת: 5641 Geary Blvd, San Francisco, CA 94121
טלפון: (415) 751-8810

המחלקה הישראלית ברשתות הגדולות

מלבד ה"מכולות המקסיקניות", גם הרשתות הגדולות כבר ממזמן עלו על הביקוש הגדול למוצרים כשרים וישראליים והחלו לשווק אותם במרבית החנויות שלהן.

בSafeway ניתן למצוא בחלק מן החנויות (סניף קופרטינו למשל) מוצרים כשרים רבים החל מבמבה, אבקת מרק של אוסם ועד לנרות שבת ויין לקידוש.

ב-Costco גם מחלקה כשרה די גדולה כשהשנה לקראת הפסח החלה לשווק גבינת "עמק לייט", גבינת פטה של תנובה, נס קפה של עלית וכמובן מצות לפסח וגפילטע פיש.

גם ב-Trader Joe’s נמכרים מוצרים כשרים רבים וביניהם בשרים ועופות כשרים וכן גבינות כשרות ובראשן גבינת הפטה המצויינת Eden, המיוצרת בישראל.

עוד רשת המציעה מחלקה כשרה ומוצרי מזון מישראל היא Mollie Stone's לה יש סניפים בכל רחבי העמק וניתן לרכוש בה בשר כשר, יינות של ירדן, טחינה, חלבה, מוצרים של תלמה, אוסם, עלית ועוד.

פסח 2019: רעיונות לסדר אלטרנטיבי ורשימת אירועי החג

פסח 2019: רעיונות לסדר אלטרנטיבי ורשימת אירועי החג

אביב הגיע, פסח בא וההכנות לליל הסדר בעיצומן. אם טרם התארגנתם על שותפים לליל הסדר, גם השנה ממשיך ה-ICC במסורת של פרוייקט 100 כיסאות אשר נועד לחבר בין משפחות המעוניינות להכיר אנשים, מנהגים ומטעמים חדשים ולחגוג את החג בצוותא.

גם בבתי הכנסת ובמרכזי ה-JCC בכל איזור מציינים את חג הפסח ומזמינים את כל מי שמעוניין לחגוג באווירה קהילתית ומחבקת ליל סדר כהלכתו (פירוט המקומות בהמשך).

ואלו מכם אשר ערוכים ומוכנים לליל הסדר ורוצים להכניס בו תכנים עכשוויים ורלוונטים למקום בו אנו חיים, ערכה עבורכם טובה בירנבאום, מנהלת תוכן יהודי ב-ICC, חוברת עשירה המכילה את כל הטקסטים המסורתיים של ההגדה לצד פרשנויות מודרניות, שירים עכשוויים, רעיונות לשיח בעל משמעות והצעות לפעילויות לילדים ברוח יהדות כתרבות. להורדת החוברת לחצו כאן

בנוסף לגרסה העברית, מצורפת ערכת חג מבית היוצר של ה-Jewish LearningWorks הכוללת גרסה ידידותית לילדים של סיפור ההגדה באנגלית, פעילויות לילדים למהלך הסדר, מתכונים לחג ועוד. להורדת החוברת לחצו כאן

דרך נוספת דרכה ניתן להעביר את תכני החג בצורה ידידותית ונגישה היא באמצעות פרוייקט Days של מאיה לוטן המציעה בכל חג קופסה המכילה את כל האמצעים הדרושים להעברת מסרי החג גם בבית וגם במסגרות החינוכיות. אז גם בפסח הנוכחי ניתן לרכוש את הקופסה המכילה, בין היתר, מצות, כיסוי לאפיקומן, צלחת סדר הבנויה כפאזל והגדה צבעונית אשר אוירה על ידי רות גוילי.

ועכשיו כשאתם מסודרים לליל הסדר, הגיע הזמן לצאת ולחגוג! השנה, יתקיימו מגוון אירועים לפסח באזור ונראה שכל בני המשפחה צפויים לצאת נשכרים. מסדר נשים דרך תיאטרון בובות לפסח ועד הפנינג חג לילדים, קבלו את כל אירועי החג באיזור העמק והמפרץ:

4.14

פאלו אלטו

OFJCC: חגיגת הפסח השנתית למשפחות וילדים של ה-OFJCC בעקבות משה וסיפור ההגדה. פעילויות ללא תשלום הכוללות הכנת מצות, משחק בנהר הנילוס, פינות יצירה ומופע מוסיקלי של "דיאנה שמיאנה" לכל המשפחה. לפרטים

OFJCC: שעת סיפור לכבוד פסח עם עירית בורנשטיין- שעת סיפור חגיגית לקראת פסח, בה יפגשו ילדיכם מגוון של דמויות מסיפור ההגדה ויחוו שעה חוויתית ויצירתית. התכנית כוללת גם פעילות תנועתית ודמיון מודרך. לפרטים

OFJCC: סדר נשים באנגלית מזוית פלורליסטית ופמיניסטית בהנחיית טובה בירנבאום ובהשתתפות הרכב ה-The Nightingale Trio. לפרטים

4.17

פאלו אלטו

OFJCC: "יוצאות ממצרים" – סדר נשים קהילתי- ערב של צוותא נשית, לימוד, שירה וכמובן – אוכל המתקיים זו השנה השביעית ביוזמת ה-ICC. הסדר יונחה ע"י טובה בירנבאום, מנהלת מחלקת תכנים יהודיים ב-OFJCC, בליווי מוזיקלי של אביטל פיגל. לפרטים

סן פרנסיסקו

חגיגת פסח רב תרבותית ב-JCC בסן פרנסיסקו בשיתוף JCRC, JCCSF, Emanu-El ,Sherith Israel. לפרטים

4.19

פאלו אלטו

ליל סדר קהילתי ב-OFJCC בפאלו אלטו. יתקיים בשפה האנגלית ויכלול ארוחה כשרה. לפרטים

סנטה קלרה

ליל סדר קהילתי בבית חב"ד סנטה קלרה. לפרטים

לוס גאטוס

APJCC: ארוחת ספר כהילכתה הפתוחה לכל הקהילה ב-JCC שבלוס גאטוס. לפרטים

אוקלנד

יוצאים מעבדות לחירות בארוחת סדר קהילתית ב-JCC של האיסט ביי. לפרטים

ליל סדר קהילתי בחב"ד של אוקלנד. מספר המקומות מוגבל, מהרו להרשם. לפרטים

וולנט קריק

חב"ד קונטרה קוסטה: ליל סדר באוירה חמה עם ארוחה כשרה, ארבע כוסות יין, מצה שמורה ואווירה טובה. לפרטים

ברקלי

ה-JCC של האיסט ביי בברקלי מזמין אתכם לארוחת סדר קהילתית בסגנון בופה. לפרטים

4.20

רדווד סיטי

בקהילת בית יעקב תתקיים ארוחת סדר למבוגרים ובמקביל סדר לילדים בגילאי 3-12 שילמדו על מנהגי החג בצורה ידידותית יותר. לפרטים

פוסטר סיטי

סדר פסח לכל המשפחה אשר יועבר לילדים בצורה אינטראקטיבית ובעלת משמעות. לפרטים

סן פרנסיסקו

ארוחת פסח טבעונית ב- Manny's, בית הקפה של מני בסן פרנסיסקו. לפרטים

קהילת עמנו-אל: סדר פסח לצעירים בגילאי 20-30 אשר רוצים לחוות סדר פסח קליל ומהנה, לאכול חזרת, לחפש את האפיקומן ולהכיר חברים חדשים. לפרטים

קהילת עמנו-אל: סדר פסח ידידותי לילדים אשר יתחיל בשעה 4:30 ויסתיים ב-7:00 בערב. באירוע, יכינו הילדים הופעה בזמן שההורים ידברו על מנהגי החג. תהיה פעילות אמנותית וכל ילד יצא מן הארוחה עם מתנת אפיקומן קטנה. לפרטים

קהילת עמנו-אל: סדר פסח למבוגרים אשר רוצים חוויית סדר מלאה הכוללת את קריאת כל ההגדה, שירים ומנהגי החג. לפרטים

ליברמור

ארוחת סדר חילונית הכוללת את קריאת ההגדה וארוחה בסגנון פוטלוק ב-Tri-Valley Cultural Jews. לפרטים

4.21

פאלו אלטו

OFJCC: חגיגת פסח לקהילה דוברת רוסית בו יסופר סיפור יציאת מצרים, ילמדו מנהגי החג והמשתתפים ישתו ארבע כוסיות ויאכלו מצות. לפרטים

4.23

ברקלי

ארוחת סדר צמחונית לבני 18 ומעלה באוהל גדול ומחומם באורבן אדמה אשר בברקלי. לפרטים

4.26

סן פרנסיסקו

דוברי השפה הרוסית, מוישה האוס מזמין אתכם חגיגת שבת ופסח בארוחה אחת. לפרטים

5.4

ברקלי

חגיגת פוסט פסח עם מימונה באורבן אדמה. לפרטים