ט"ו בשבט בקליפורניה: חג קק"ל או יום כדור הארץ?

ט"ו בשבט בקליפורניה: חג קק"ל או יום כדור הארץ?

מאת: טובה בירנבאום

מנדלי מוכר ספרים מתאר ב'מסעות בנימין השלישי' את התכווצות הלב כשנחגג ט"ו בשבט בגלות:

"… חרוב שניטל לברכה בחמשה עשר בשבט… המשובח בפירות הארץ… כיוון שרואים אותו- זכר ארץ ישראל לפניהם בא, מסתכלים ומסתכלים בו ונאנחים, ואומרים: 'הוי, ותוליכנו, אבינו אב הרחמן, קוממיות- קוממיות בכל דקדוקיה וכונותיה, לארצנו – שהחרובין מאכל עיזים שם…".

בתיאור הסאטירי והנוקב שלו הוא מביא מבט רומנטי על ארץ ישראל של לפני עידן Ynet ואת צביטת הגעגוע שמורגשת בטעמו של הפרי המשובח מהארץ הרחוקה והאהובה. אבל אין כמו ט"ו בשבט כהזדמנות לשאול שאלות אמיצות על מי אנחנו ולאן אנחנו שייכים באמת.

ט"ו בשבט, באופן מרתק, מסמל באופן חזק את שאלת המקום; שאלה שהיא חלק אינטגרלי ממהות הקיום היהודי לאורך הדורות. בתקופת הגלות נאכלו בחג זה פירות יבשים מארץ ישראל תוך הזלת דמעת געגוע, ובעידן הציוני הוא הפך לחג מרכזי שמחזק את אתוס הקשר בין העם לארצו וחוגג את הכאת השורש בה באופן המוחשי ביותר שניתן.

לעומת זאת, יהדות ארצות הברית הליברלית התמודדה עם ט"ו בשבט בצורה מעניינת- האתוס הציוני שדבק בחג לא מנע ממנה לצקת לתוכו גם תוכן שאינו מתרכז רק במקום ובעם, אלא הפכה אותו לחג אוניברסאלי שעוסק בהגנה על הסביבה ושמירה על הכדור עליו אנו חיים.

ואנחנו, הישראלים שחיים מחוץ לישראל? אנו מחוברים למולדת שלנו בכל נימי נפשנו אבל בחרנו לחיות מחוצה לה; האתוס הציוני הוחדר לליבנו עם יניקת החלב אבל אנו לעיתים מעיזים להתבונן בו מפרספקטיבות חדשות, ואנו חשופים לעולם הרחב על עושר תרבויותיו וצבעיו שלו.

החידוש של הדור שלנו הוא אולי זה שבעצם לא צריך לבחור. בעידן של טיסות ישירות ופייס-טיים אנו יכולים לחיות בהוויה שאוחזת בתוכה את שני קצוות החבל של להיות הכי ישראלי שאפשר (מה זה בכלל אומר?) מחד, ולגמרי קוסמופוליטיים, מאידך, כשהעולם בכף ידינו. אבל כשמגיע חג כמו ט"ו בשבט – האם גם סביבו לא צריך לבחור? האם נוכל לחגוג את המולדת שלנו על יופיה ומורכבותה ובו זמנית לחשוב על דרכים חדשות למיחזור אשפה ועל המאבק בהתחממות הגלובלית?

האם נטיעת עצים כטקס שמחזק את הקשר של עם לארצו תסייע לנו בחיבור הזה, בין הפרטיקולרי לאוניברסלי, או רק יבלבל את ילדינו? התשובה, בעיני, היא בכוונה ובמודעות. הטקס הוא תמיד רק טקס; השאלה היא מהי השיחה שמתקיימת ומהו הסיפור שאנו מספרים סביבו. האם סביב שתילת השתילים הרכים נוכל לבחון, ראשית ביננו לבין עצמינו ולאחר מכן עם ילדינו, את השאלה המורכבת של מי אנחנו, מה חשוב לנו ואילו ערכים נרצה לשים במרכז חיינו?

אני חושבת שזה אפשרי וחשוב.

ביום ראשון הקרוב יציין ה-ICC בשיתוף עם הבית הישראלי והצופים הישראלים פסטיבל ט"ו בשבט בג'ייסיסי בפאלו אלטו בו לצד שתילת העצים המסורתית נתקיים טקס קהילתי בהנחייתי ובליוויו מוסיקלי של שי רחמן במהלכו נטעם פירות שונים, נשיר שירי ט״ו בשבט מוכרים ואהובים ונשוחח על המהות הכפולה של החג – הקשר לישראל ושמירה על הסביבה.

בנוסף, תוכלו ליהנות ממשחק חפש את המטמון, שעת סיפור עם עירית בורנשטיין, תחנות יצירה, ספורט ולימוד חוויתי, יצירה בנושא שקדיות עם סיגל דורפמן מבית BlueBird ועוד. האירוע יתקיים בכל מזג ואויר.

לכל הפרטים לחצו כאן

אירועי חנוכה 2018 באיזור העמק והמפרץ

אירועי חנוכה 2018 באיזור העמק והמפרץ

סדנאות להכנת חנוכיות, הופעות מוזיקה, תיאטרון בובות, שעות סיפור והרבה הרבה סופגניות ולטקס. חג החנוכה השנה יצויין בכל רחבי העמק והמפרץ עם מגוון אירועים לכל הגילאים, קבלו את הרשימה המלאה:

12.1

פאלו אלטו

Icc: The show “A Riot on the Stage” and Hanukkah Celebration לפרטים

2.12

סאניוויל

Chabad of Sunnyvale: Chanukah Celebration at Zanotto's לפרטים

פאלו אלטו

Chabad Palo Alto: Home Depot Menorah Workshop לפרטים

Chabad Israeli: Chanukah On ice לפרטים

סנטה קלרה

Chabad Santa Clara: Menorah Lighting Festival לפרטים

סן חוזה

Children's Discovery Museum of San Jose and APJCC in Los Gatos: Menorahs and Miracles- A Hanukkah Celebration לפרטים

  לפרטים Westfield Oakridge: Family Hanukkah Celebration

ברלינגיים

Chabad NP: Building  the Lego Menora לפרטים

רדווד סיטי

Chabad MidPen: Ninth Annual Chanukah Festival לפרטים

ברקלי

Treehouse Learning: Hanukkah Puppet show לפרטים

סן פרנסיסקו

Treehouse Learning: Hanukkah Puppet show לפרטים

Chabad Noe Valley: Chanukah Wonderland לפרטים

Congregation Chevra Thilim: Chanukah Maccabee Makerspace לפרטים

לפרטים  Reboot: Hanukkah Pop-Up Shop (open until 12/7)

Chabad SF: Chanukah in Union Square SF לפרטים

Congregation B'nai Emunah: Chanukah Celebration & Crafts Fair לפרטים

Chabad of Cole Valley: 8th Annual Chanukah Festival לפרטים

דאנוויל

 Chabad of Danville & S. Ramon: Community Chanukah Celebration & Concert לפרטים

12.3

סנטה קרוז

Chanukah Train 2018 לפרטים

קמפבל

Community Chanukah Candle Lighting Celebration לפרטים

12.5

סאניוויל

Sphds: Community Chanukah Exploration לפרטים

12.6

פאלו אלטו

  לפרטים OFJCC: Hanukkah Celebration at Stanford Shopping Center

סנטה קלרה

Chanukah Rooftop BBQ-Young Professionals לפרטים

12.7

סן פרנסיסקו

 WZO-Bay Area, Icc, Israeli House San Francisco: Kabalat Shabbat & Hanukkah

לפרטים celebration

12.8

פאלו אלטו

ICC: The Hanukkah Miracle- a Puppet Show לפרטים

OFJCC: Hanukah Klezmer, family-friendly premiere לפרטים

ICC, WZO: Young Adults Hannukah Party לפרטים

12.9

פאלו אלטו

Chabad Palo Alto: Chanukah Party at Mitchell Park לפרטים

 לפרטים Chabad Santa Clara: Home Depot Children's Menorah Workshop

לפרטים Chabad Israeli: Rami Sherman: Entebbe Testimony – 8th Candle

לוס אלטוס

Los Altos Chabad: Wine, Gourmet Latkes, and Games לפרטים

רדווד סיטי

The Peatot Hanukkah Party לפרטים

קסטרו וואלי

Chabad Jewish Center of Castro Valley: Chanukah Ice Wonderland לפרטים

סן פרנסיסקו

Contemporary Jewish Museum: Family ArtBash Sunday- Spin לפרטים

  לפרטים “Light the Menorah” Festival

ברקלי

Hanukkah Party with Alison Faith Levy & the Big Time Tot Rock Band לפרטים

חג ההודיה: הסיפור מאחורי תרנגול ההודו והפאי הריחני

חג ההודיה: הסיפור מאחורי תרנגול ההודו והפאי הריחני

מאת: טובה בירנבאום

ממש כמו פסח, שבועות וסוכות היהודיים, גם חג ההודיה האמריקאי – מקורו בלוח השנה החקלאי. המתיישבים הבריטים בתחילת המאה ה17, הביאו איתם מאנגליה ליבשת החדשה את חג האסיף, שהיה נהוג בכנסיה הפרוטסטנטית. אבל לקח זמן עד שלמתיישבים החדשים הייתה סיבה לחגוג: לפי הסיפור, החג נחגג לראשונה ב״עולם החדש״ לאחר הצלחה ראשונית בגידול התבואה המקומית, שהביאה לסיומה של תקופה קשה של סבל וחרפת רעב. עד שפיצחו את סודות החקלאות של האדמה החדשה והלא מוכרת, בעזרתם הנדיבה של השבטים המקומיים, הם איבדו כמחצית מחבריהם, איתם הגיעו בספינת הראשונים המפורסמת, המייפלאואר.

לסעודה ההיסטורית הוזמנו בני השבט האינדיאני המקומי, הוואמפאנואג, כאות תודה על שלימדו אותם את סודות החקלאות והדיג המקומיים, ואשר בזכותם הצליחו סוף סוף לגדל חיטה, תירס, דלעת ותפוחי אדמה. אבל האידיליה שנושבת מן הציורים של סוף המאה ה19, בהם המתיישבים החדשים מסובים לשולחנות עמוסי כל טוב לצד האינדיאנים המקומיים, לא בהכרח מוסכמת על כולם; אנחנו יודעים היטב כי שבטים אינדיאנים שלמים נמחקו תחת ידם הכובשת של המתיישבים החדשים, וגם החברה האמריקאית עברה תהליך התבגרות והכרה בסיפור ההיסטורי האמיתי. גרסאות קצת פחות עליזות על מקורו של החג מייחסות אותו לחגיגות שנערכו לאחר ניצחון המתיישבים החדשים בקרב עקוב מדם עם שבט הפקוט האינדיאני, בקונטיקט בשנת 1637.

החג נחגג מתחילת המאה ה17 בווריאציות שונות, אך קיבל את תוקפו הרשמי רק בשנת 1941 ע״י הנשיא רוזוולט, שקבע כי חג ההודיה ייחגג בכל שנה ביום חמישי הרביעי של חודש נובמבר. התפריט של ארוחת הערב, שנאכלת בסיומו של אחר צהריים משפחתי ארוך וחמים במיוחד, כוללת, בנוסף לצלי תרנגול ההודו המפורסם, מאכלים אופייניים מגידולי המתיישבים הראשונים: רוטב בשר, מחית תפוחי אדמה, בטטה, שעועית ירוקה, רוטב חמוציות, וכמובן לקינוח- פאי דלעת מהביל.

חג ההודיה, שהחל כחג דתי, הפך עם השנים לחג אמריקאי לאומי חילוני. עבור רבים מאיתנו, הישראלים, ציון החג הוא מעין 'מבחן'  לגבי רמת ההשתלבות שלנו בתרבות האמריקאית. אנו עוברים מהתעלמות מוחלטת מקיומו להתחמקות מנומסת מהזמנה לארוחת החג ועד להתארחות בבית משפחה אמריקאית שחוגגת כהלכתו ולבסוף מעזים לערוך אותו בעצמינו ואף להזמין אחרים.

כיון שמדובר בחג לאומי חילוני הוא מאפשר לצקת לתוכו תכנים תרבותיים נוספים ולחבר אותו לערכים משפחתיים וקהילתיים שחשוב לנו להדגיש בבית. אם בחרתם לציין את החג, ותרצו להוסיף לו נופך אישי משפחתי, תוכלו להציע למסובים לערוך סבב בו כל משתתף חולק עם חבריו דבר אחד עליו הוא או היא מכירים תודה הערב.

אם חשקה נפשכם להוסיף טקסט מהתרבות היהודית, אפשר לשיר קטעים מתוך תפילת ההלל המסורתית, שרצופה במנגינות מוכרות וטקסטים שאומרים במילים יפות  ופיוטיות, פשוט- תודה. אפשר להוסיף שירי תודה עבריים מודרניים כמו ״לעבודה ולמלאכה״ של ביאליק, ״תודה״ של עוזי חיטמן, ״מודה אני״ של מאיר אריאל, "כולנו זקוקים לחסד", "אלוהים נתן לך במתנה", "אנשים טובים באמצע הדרך", ואיך אפשר בלי-

“What a wonderful world” , או בגרסה העברית המקסימה של עלי מוהר ומאור כהן- "איזה אחלה עולם".

ניתן לערוך לקראת החג פעילות משפחתית של הכנת חבילות או יצירת כרטיסים לקהילה אחרת שתשמח לקבל מזון או תשומת לב. הפן החינוכי מאחורי פעילות כזו עשוי לשים דגש על כך שאנו מודים על השפע שהתברכנו בו ואחת הדרכים להודות היא לתת לאחרים שישמחו לקבל.

כמו בכל חג – הטקס הפרקטי הוא החלק שנחרת בזיכרון והוא זה שעשוי לשרת את המסר שחשוב לנו להעביר. אז הנה, אתם מוזמנים לקחת את חג ההודיה ולחגוג אותו באופן האמיתי ביותר לכם ולמשפחתכם ולחגוג את הערכים שקרובים אל ליבכם.

מאחלת לכולנו ימים יפים, ושרק יהיה לנו על מה להודות!

המקומות הכי שווים לעשות בהם Trick or Treat

המקומות הכי שווים לעשות בהם Trick or Treat

בתים מקושטים, מלאי גדול של ממתקים ואווירה מפחידה כמיטב המסורת – אלו שלושת הדברים שיהפכו את חוויית ה- Trick or Treat למושלמת. ברחבי העמק והמפרץ יש לא מעט שכונות שמציעות את זה והנה רשימה של המובחרות שביניהן מתוך אתר Red Tricycle:

סן פרנסיסקו

Belvedere Street (between Parnassus Ave. and 17th Street)

ברחוב הזה מתקיימת מעין מסיבת הלוואין ולא סתם "טריק או טריט" מסורתי. רוב הבתים מקושטים למופת, מכיוון שהשכונה נמצאת על גבעה, כדאי להביא עגלה לקטנטנים. המקום רועש וצפוף, בעיקר עם משפחות עם ילדים מתחת לגיל 10. מומלץ להגיע מוקדם, לפני שנגמרים הממתקים. האמת היא שהדבר הכי מפחיד בהאלוין בשכונה הזאת הוא למצוא חנייה.

Fair Oaks Street (between 21st and 26th Streets)

השכונה הזאת מושלמת ל"טריק או טריט", במיוחד לילדים צעירים יותר, מכיוון שהאקשן מתחיל אפילו לפני רדת החשיכה. מוכרי החנויות הידידותיים יתנו בשמחה ממתקים לכל המבקרים.

Fair Oaks Street (between 21st and 26th Streets)

לא רחוק מרחוב 24 של נוי וואלי, גם הרחוב הזה ידידותי במיוחד לילדים, מכיוון שהוא סגור לתנועה. שימו לב שברוב הבתים מתחילים לחלק ממתקים רק אחרי 6 בערב.

Sea Cliff

השכונה הזו מציעה שילוב ייחודי של אוירת חג ויוקרה…פה תזכו להליכה בין בתים מפוארים עם גינות פרטיות יפות, תוכלו לשמוע קולות גלים מתנפצים, ואולי גם לקבל ממתקים קצת יותר איכותיים… גם לכאן כדאי להגיע מוקדם יותר.

 

איסט ביי

Cleveland Heights/Haddon Hill (just west of Lake Merritt between Lakeshore and Park)

השכונה הזאת שבעיר אוקלנד ידועה בקישוטים מושקעים ובממתקים שווים במיוחד!

Berkeley Hills (Mariposa Avenue)

הרחוב הזה סגור לתנועה לכבוד החג, כך שהילדים יכולים לשוטט בחופשיות בין הבתים ולאסוף ממתקים. בשנים קודמות היו גם מתנפחים.

Alameda

עבור הילדים שהולכים לישון מוקדם, רחוב וובסטר הוא אופציה טובה  לעשות Trick or Treat בו חנויות רבות מפנקות בממתקים בשעות מוקדמות יחסית ומי שרוצה לצאת בערב, אל תפספסו את בלוק 300 ברחוב Haight!

סאות' ביי

Downtown Los Altos

למי שמעדיף לצאת ל"טריק או טריט" במשך היום ולא בערב, הדאון טאון של לוס אלטוס הוא בהחלט אופציה טובה. כאן בעלי החנויות השונות ישמחו לחלק ממתקים לילדים, ואתם, עדיין תוכלו לאכול ארוחת ערב בבית בשקט.

Cambrian Park

בשכונת קמבריאן החביבה תמצאו אוירת חג שאולי תשכנע אתכם לוותר על הנסיעה לעיר. השכונה מקושטת ברובה, והיא מומלצת לשיטוט בליל כל הקדושים עם הילדים.

Los Gatos: Almond Grove

גם כאן, איזור Almond Grove בדאון טאון של העיר לוס גאטוס ייסגר לתנועה באיזור של השדרה Tait Ave., מה שתורם, כמובן, לבטיחות הילדים. הבתים מקושטים, והדיירים ישמחו לחלק ממתקים לכל דורש.

Rose Garden
זוהי שכונה עתיקה בסן חוזה, עם הרבה בתים ויקטוריאנים (וגם צריפים מוזנחים) וגן וורדים גדול במרכזה. כאן תהנו מחווית "טריק או טריט" יותר רגועה ופחות עמוסה.

Willow Glen

ברחוב לינקולן ישנם הרבה בעלי חנויות שמחלקים ממתקים לכל המבקרים, בשעות הבוקר לקטנטנים, ובשעות אחר הצהריים לילדי בית הספר.

ליל כל המתוקים: מה עושים עם כל הממתקים שנאספו בהאלווין?

ליל כל המתוקים: מה עושים עם כל הממתקים שנאספו בהאלווין?

מבחינת הילדים, מדובר בגן עדן, הרי מה יותר כיף מלהתחפש וגם ללקט (ולאכול) כמויות אדירות של ממתקים? מבחינת ההורים, מדובר בכאב ראש לא קטן- האם לשמור את הממתקים? האם לזרוק לפח? או אולי לאכול אותם במהלך החודשים הקרובים?

כדי לפתור לכם את הדילמה, מצורפת רשימה עם מקומות שישמחו לקבל את הממתקים למען מטרה טובה, כך גם תחסכו על רופא שיניים וגם תעשו מצווה קטנה:

סן חוזה

Corso Orthodontics

ד"ר כריס קורסה, ימשיך במסורת הנמשכת כ-19 שנה של קניית ממתקים לאחר האלווין. זה יקרה במשך יומיים, יום אחד בכל אחד משני משרדיו. הוא ישלם 1 $ על כל פאונד של ממתקים (מקסימום 5 פאונד לילד), כל הממתקים שייאספו ייתרמו לכוחות הצבא האמריקאי.

מתי? 11.1 ב-4010 Moorpark Ave. Ste 105 San Jose, CA 95117

ו-11.2 ב-6489 Camden Ave. Ste 100 San Jose, CA 95120

ליצירת קשר לחצו כאן

סאניוויל

Barniv Dental

ילדים (עד גיל 8) שיביאו למרפאה של ד"ר ברניב ממתקים מהאלווין, יקבלו דולר עבור כל פאונד של ממתקים (עד חמישה פאונד).

מתי? עד 11.8

איפה? Barniv Dental, 1210 E Arques Ave # 200, Sunnyvale, CA 94085

ליצירת קשר לחצו כאן

סרטוגה

Prospect Dental Care

במרפאת Prospect Dental Care שבסרטוגה יתנו לכם על כל פאונד של ממתקים דולר אחד עם הגבלה של עד 5 פאונד. המכירה תתקיים למשך יום אחד בלבד כאשר הילד מחוייב להביא את הממתקים בעצמו.

מתי? 11.2, 8:30AM-5PM

 1480 Saratoga Ave, Saratoga, CA, 95070 ?איפה

ליצירת קשר לחצו כאן

רדווד סיטי

Roy Dental

ילדים יקבלו 1 $ לכל פאונד של ממתקים עטופים, ללא הגבלת משקל. הממתקים ייתרמו לחיילים אמריקאים בחו"ל באמצעות עמותת Operation Gratitude. ילדים יכולים גם להביא מכתב תודה או תמונה לשלוח לחיילים.

מתי? 11.1-7

 2950 Whipple Ave , Suite 9, Redwood City , CA 94062 ?איפה

ליצירת קשר לחצו כאן

מילפיטס

Sethi &Virdi DDS

ב-Sethi &Virdi שבמילפיטס ישלמו לילדיכם דולר אחד על כל פאונד של ממתקים אשר תביאו למרפאה. את הממתקים שייאספו הם יתרמו לכוחות הצבא האמריקאי.

מתי? 11.1-11.8 בשעות הפעילות

איפה? Sethi &Virdi DDS 452E Calaveras Blvd, Milpitas, CA 95035

ליצירת קשר לחצו כאן

פלזנטון

Steven Nerad

רופא השיניים, ד"ר סטיבן נרד מציע 1$ לכל פאונד של ממתקים, עם מגבלה של עד 20 פאונד. איספו את חבריכם ועודדו אותם לתרום, כי ד"ר נרד מנהל מעקב על בתי הספר של הילדים ותורם לשני בתי הספר שמביאים את כמות הממתקים הגדולה ביותר (מקום ראשון מקבל 250 $ ומקום שני 100 $). הממתקים ייתרמו לכוחות הצבא האמריקאי.

מתי? 11.2, 2:45-5:00

 1024 Serpentine Lane, Suite 107, Pleasanton, CA 94566 ?איפה

ליצירת קשר לחצו כאן

אלמידה, פלזנטון, אוקלנד

Alameda Pediatric Dentistry

מרפאת השיניים לה שלושה סניפים ברחבי האיסט ביי תיתן לכם 1$ עבור כל פאונד של ממתקים (עטופים). כל הממתקים יעטפו וישלחו לכוחות הצבא שמשרתים מעבר לים או יתרמו למקלטים לנזקקים.

האיסוף נעשה ב-1 בנובמבר, בין השעות 4-6PM בסניפים הבאים:

   2125 Whitehall Place, Alameda :אלמידה

 1443 Cedarwood Ln., Suite D, Pleasanton :פלזנטון

 2923 Webster St., Suite 302, Oakland :אוקלנד

ליצירת קשר לחצו כאן

Lake Merritt Dental

על כל פאונד אחד של ממתקים ישלמו לכם במרפאה באוקלנד 1$ כשגם הם יתרמו את כל מה שייאסף לעמותת Operation Gratitude הפועלת למען כוחות הצבא האמריקאי ומשפחותיהם.

מתי? עד 11.5

איפה? Lake Merritt Dental,1900 Webster St. Oakland, CA 94612

ליצירת קשר לחצו כאן