חג פורים: קהילה מחפשת זהות

חג פורים: קהילה מחפשת זהות

מאת: טובה בירנבאום

כאמא לילדה בת שלוש שחיה בארצות הברית ומנווטת את דרכה בין האנגלת לעברית, שאלת הזהות המתהווה של הדור הבא היא שאלה חיה שלא נותנת מנוח. פורים, חג של מסכות, הוא הזדמנות נהדרת לבחון את המורכבות הזהותית דרך סיפור החג.

מגילת אסתר מספרת סיפור על קהילה יהודית מחוץ לארץ ישראל שעסוקה בשאלות זהות. נשמע מוכר? אמנם לא מדובר ברילוקיישן מבחירה אלא גלות כפויה אבל כאן נגמר השוני ומתחיל דמיון חשוב ומרתק.

מי שמבטא בצורה מדויקת את ההתלבטות הזהותית הוא מרדכי. אחת הקריאות המקובלות של הסיפור היא שמרדכי מעוניין להשתלב באליטה השלטונית הפרסית, ועל כן שמח על ההזדמנות לשלוח את אחייניתו היפה אל ארמון המלך. בו זמנית הוא מצווה עליה שלא לשתף אף אדם בזהותה. הוא מקפיד להיות נוכח תמידית בסביבת הארמון, אך יוצר סיטואציה מסוכנת עבור עצמו, אחייניתו וכל עמו דרך הסירוב שלו להשתחוות להמן.

המתח בין הרצון להשתלב חברתית, מעמדית ותרבותית לבין השמירה על אינדיבידואליות וזהות מובחנת בא לידי ביטוי גם בפרשנות חז"ל לגבי משתה המלך שפותח את הסיפור. מדרש רבה קובע ש"יהודים היו שם באותה סעודה" ובאותה נשימה הוא מספר כי "גדולי הדור היו שם וברחו" (אסתר רבה, פרשה א, ה). הדואליות האמביוולנטית לגבי שייכות או התבדלות זועקת מתוך הפרשנות ומבטאת, כמובן, את אי הנוחות של חז"ל עם הסיפור עצמו, עם הסיטואציה האישית שלהם בגלות ואת המסר אותו הם מעוניינים להעביר הלאה.

מעניין לראות, אבל, כי ברגע שנשקפת סכנה קיומית לקהילה בשושן, ההתלבטות הזהותית נגמרת. מיד מתכנסים יחד כל חברי הקהילה ומבטאים בהתנהגותם האינסטינקטיבית זהות מובדלת ומובחנת (אסתר ד): "לֵךְ- כְּנוֹס אֶת-כָּל-הַיְּהוּדִים הַנִּמְצְאִים בְּשׁוּשָׁן וְצוּמוּ עָלַי", אומרת אסתר למרדכי לפני שהיא יוצאת אל המלך ומחרפת את נפשה לטובת עמה, ומרדכי, שעד כה היה הוא הסמכות המצווה, ממהר לציית ולעשות כדבר אחייניתו המלכה.

בניגוד ליהודים בשושן, אנו, חברי הקהילה הישראלית מארה"ב, לא נמצאים כאן בכפייה. זוהי לא גלות במובן הקלאסי, וכמובן שלא נשקפת כאן שום סכנה קיומית. השאלות הזהותיות, בעיקר מול הדור הבא, לא נותנות מנוח והתקווה היא כי גם כשהחיים כאן רגועים ובטוחים נשכיל לייצר כלים שיסייעו לנו למצוא את האיזון הנכון בין השתלבות תרבותית לבין שמירה על זהות לאומית עשירה ומשמעותית.

ההבדל בין סיפור המגילה לבין הסיפור שלנו הוא כי אנו מבינים כעת שאין כורח לבצע בחירה חד כיוונית. אנו יודעים היום כי זהות היא עניין פלואידי, מורכב ושאדם או קהילה מסוגלים להחזיק במתח בריא בין נטיות ומשיכות לכיוונים שונים. הסיפור הפשטני בו היהודים עוברים מסכנת חיים לחגיגות הרג והשתוללות הוא בגדר סיפור מיתולוגי תנ"כי. אנו יודעים לקרוא אותו ולראות את עצמינו במבט מורכב הרבה יותר. אנו מבינים כי אין מדובר במשחק סכום אפס וכי בעזרת מודעות, אומץ ויצירתיות אנו יכולים לבנות עולם עשיר שמכיל הרבה צבעים, הזדמנויות והתנסויות, ויחד עם זאת להיות ערכי, עמוק ומשמעותי.

הדרך שלנו, הישראלים בארצות ברית, להתמודד עם השאלות הזהותיות המטרידות היא להיפטר מהשאלה "האם אנו מהגרים" ו"האם אנו כאן לתמיד" ולהניח כי גם שהות זמנית היא שהות משמעותית שיש להשקיע בה. הפוטנציאל היזמי העצום שיש כאן מאפשר לנו לבנות מבנים תרבותיים מרהיבים שיונקים מהתרבות הישראלית, מופרים מן התרבות היהודית-אמריקאית ומקבלים השראה מחשיפה אינסופית ליוזמות אוניברסליות מרתקות. עושר תרבותי לא חייב לגרום לנו ללכת לאיבוד, אלא להפך, הוא המפתח למציאת תשובות מעניינות יותר, מספקות יותר ושבכוחן לשרוד ולהוות מענה מבורך לקהילות רבות נוספות.

מאחלת לכולנו פורים שמח!

אירועי פורים 2019

חג פורים מתקרב וההכנות למסיבות בעיצומן. הקראות מגילה, הצגות לילדים ומבחר מסיבות למבוגרים מצפות לכם השנה אז הכינו את התחפושות כי נראה שהולך להיות שמח במיוחד.

אך לפני שמתחילים האירועים הגדולים, כדי שילדינו יבינו על מה כל החגיגה, הציצו בערכת פורים אשר הופקה על ידי Jewish LearningWorks ובה תמצאו רעיונות ופעילויות כיצד ללמד אותם את סיפור המגילה ואת מנהגי החג. לפרטים והורדת הערכה לחצו כאן

3.15

סן פרנסיסקו

WZO: Shabbat Purim. לפרטים

פאלו אלטו

ICC: Purim Extravaganza. לפרטיםSold Out!

3.16

סן חוזה

חגיגה בממלכה – הצגה בעברית לפורים. לפרטים

3.17

פאלו אלטו

פורימון 2019 של שבט צופי המפרץ וה-ICC. לפרטים

מאונטיין ויו

Los Altos Chabad: The Great Big Hamentash Bake. לפרטים

3.20

סאניוויל

Chabad Sunnyvale: Purim Family Megilla Reading & Masquerade. לפרטים

פאלו אלטו

Chabad Palo Alto: Megillah Reading. לפרטים

סטנפורד

Chabad at Stanford: Purim in the Wild West. לפרטים

סנטה קלרה

CYP Santa Clara: MicroBrew Purim. לפרטים

סן חוזה

Congregation Sinai Of San Jose: Megilah reading. לפרטים

פרימונט

Chabad of Fremont Jewish Center: A Hypnotic Purim. לפרטים

אוקלנד

YJP Oakland: That '70s Purim. לפרטים

Chabad of Oakland: Moroccan Purim Party. לפרטים

3.21

סאניוויל

Chabas of Sunnyvale: PURIM in the 60s! לפרטים

3.22

סן פרנסיסקו

Jewbilee SF, IAC: Safari Purim. לפרטים

3.21

סן חוזה

Chabad of Morgan Hill: Community Purim Celebration. לפרטים

פאלו אלטו

Chabad Palo Alto: Purim in the Glow. לפרטים

סנטה קלרה

Chabad Santa Clara: Art & Soul Purim. לפרטים

מאונטיין ויו

Los Altos Chabad: Purim at the Stadium. לפרטים

3.23

פאלו אלטו

ICC Purim Party. לפרטיםSold Out!

תיאטרון הילדים של הילה ויפעת: קרנבל, מי שלא יבוא, חבל! הצגה לפורים. לפרטים

רדווד סיטי

The Peatot Purim Party 2019. לפרטים

סן פרנסיסקו

 לפרטים .Purim Pre-Party: Adult party

3.24

סן מתאו

Peninsula Temple Beth El: Purim Carnival. לפרטים

סרטוגה

Purim Carnival with Beth David and IAC. לפרטים

3.31

פאלו אלטו

תאטרון גושן: החברים מרחוב האהבה (שתי הצגות). לפרטים

ט"ו בשבט בקליפורניה: חג קק"ל או יום כדור הארץ?

ט"ו בשבט בקליפורניה: חג קק"ל או יום כדור הארץ?

מאת: טובה בירנבאום

מנדלי מוכר ספרים מתאר ב'מסעות בנימין השלישי' את התכווצות הלב כשנחגג ט"ו בשבט בגלות:

"… חרוב שניטל לברכה בחמשה עשר בשבט… המשובח בפירות הארץ… כיוון שרואים אותו- זכר ארץ ישראל לפניהם בא, מסתכלים ומסתכלים בו ונאנחים, ואומרים: 'הוי, ותוליכנו, אבינו אב הרחמן, קוממיות- קוממיות בכל דקדוקיה וכונותיה, לארצנו – שהחרובין מאכל עיזים שם…".

בתיאור הסאטירי והנוקב שלו הוא מביא מבט רומנטי על ארץ ישראל של לפני עידן Ynet ואת צביטת הגעגוע שמורגשת בטעמו של הפרי המשובח מהארץ הרחוקה והאהובה. אבל אין כמו ט"ו בשבט כהזדמנות לשאול שאלות אמיצות על מי אנחנו ולאן אנחנו שייכים באמת.

ט"ו בשבט, באופן מרתק, מסמל באופן חזק את שאלת המקום; שאלה שהיא חלק אינטגרלי ממהות הקיום היהודי לאורך הדורות. בתקופת הגלות נאכלו בחג זה פירות יבשים מארץ ישראל תוך הזלת דמעת געגוע, ובעידן הציוני הוא הפך לחג מרכזי שמחזק את אתוס הקשר בין העם לארצו וחוגג את הכאת השורש בה באופן המוחשי ביותר שניתן.

לעומת זאת, יהדות ארצות הברית הליברלית התמודדה עם ט"ו בשבט בצורה מעניינת- האתוס הציוני שדבק בחג לא מנע ממנה לצקת לתוכו גם תוכן שאינו מתרכז רק במקום ובעם, אלא הפכה אותו לחג אוניברסאלי שעוסק בהגנה על הסביבה ושמירה על הכדור עליו אנו חיים.

ואנחנו, הישראלים שחיים מחוץ לישראל? אנו מחוברים למולדת שלנו בכל נימי נפשנו אבל בחרנו לחיות מחוצה לה; האתוס הציוני הוחדר לליבנו עם יניקת החלב אבל אנו לעיתים מעיזים להתבונן בו מפרספקטיבות חדשות, ואנו חשופים לעולם הרחב על עושר תרבויותיו וצבעיו שלו.

החידוש של הדור שלנו הוא אולי זה שבעצם לא צריך לבחור. בעידן של טיסות ישירות ופייס-טיים אנו יכולים לחיות בהוויה שאוחזת בתוכה את שני קצוות החבל של להיות הכי ישראלי שאפשר (מה זה בכלל אומר?) מחד, ולגמרי קוסמופוליטיים, מאידך, כשהעולם בכף ידינו. אבל כשמגיע חג כמו ט"ו בשבט – האם גם סביבו לא צריך לבחור? האם נוכל לחגוג את המולדת שלנו על יופיה ומורכבותה ובו זמנית לחשוב על דרכים חדשות למיחזור אשפה ועל המאבק בהתחממות הגלובלית?

האם נטיעת עצים כטקס שמחזק את הקשר של עם לארצו תסייע לנו בחיבור הזה, בין הפרטיקולרי לאוניברסלי, או רק יבלבל את ילדינו? התשובה, בעיני, היא בכוונה ובמודעות. הטקס הוא תמיד רק טקס; השאלה היא מהי השיחה שמתקיימת ומהו הסיפור שאנו מספרים סביבו. האם סביב שתילת השתילים הרכים נוכל לבחון, ראשית ביננו לבין עצמינו ולאחר מכן עם ילדינו, את השאלה המורכבת של מי אנחנו, מה חשוב לנו ואילו ערכים נרצה לשים במרכז חיינו?

אני חושבת שזה אפשרי וחשוב.

ביום ראשון הקרוב יציין ה-ICC בשיתוף עם הבית הישראלי והצופים הישראלים פסטיבל ט"ו בשבט בג'ייסיסי בפאלו אלטו בו לצד שתילת העצים המסורתית נתקיים טקס קהילתי בהנחייתי ובליוויו מוסיקלי של שי רחמן במהלכו נטעם פירות שונים, נשיר שירי ט״ו בשבט מוכרים ואהובים ונשוחח על המהות הכפולה של החג – הקשר לישראל ושמירה על הסביבה.

בנוסף, תוכלו ליהנות ממשחק חפש את המטמון, שעת סיפור עם עירית בורנשטיין, תחנות יצירה, ספורט ולימוד חוויתי, יצירה בנושא שקדיות עם סיגל דורפמן מבית BlueBird ועוד. האירוע יתקיים בכל מזג ואויר.

לכל הפרטים לחצו כאן

אירועי חנוכה 2018 באיזור העמק והמפרץ

אירועי חנוכה 2018 באיזור העמק והמפרץ

סדנאות להכנת חנוכיות, הופעות מוזיקה, תיאטרון בובות, שעות סיפור והרבה הרבה סופגניות ולטקס. חג החנוכה השנה יצויין בכל רחבי העמק והמפרץ עם מגוון אירועים לכל הגילאים, קבלו את הרשימה המלאה:

12.1

פאלו אלטו

Icc: The show “A Riot on the Stage” and Hanukkah Celebration לפרטים

2.12

סאניוויל

Chabad of Sunnyvale: Chanukah Celebration at Zanotto's לפרטים

פאלו אלטו

Chabad Palo Alto: Home Depot Menorah Workshop לפרטים

Chabad Israeli: Chanukah On ice לפרטים

סנטה קלרה

Chabad Santa Clara: Menorah Lighting Festival לפרטים

סן חוזה

Children's Discovery Museum of San Jose and APJCC in Los Gatos: Menorahs and Miracles- A Hanukkah Celebration לפרטים

  לפרטים Westfield Oakridge: Family Hanukkah Celebration

ברלינגיים

Chabad NP: Building  the Lego Menora לפרטים

רדווד סיטי

Chabad MidPen: Ninth Annual Chanukah Festival לפרטים

ברקלי

Treehouse Learning: Hanukkah Puppet show לפרטים

סן פרנסיסקו

Treehouse Learning: Hanukkah Puppet show לפרטים

Chabad Noe Valley: Chanukah Wonderland לפרטים

Congregation Chevra Thilim: Chanukah Maccabee Makerspace לפרטים

לפרטים  Reboot: Hanukkah Pop-Up Shop (open until 12/7)

Chabad SF: Chanukah in Union Square SF לפרטים

Congregation B'nai Emunah: Chanukah Celebration & Crafts Fair לפרטים

Chabad of Cole Valley: 8th Annual Chanukah Festival לפרטים

דאנוויל

 Chabad of Danville & S. Ramon: Community Chanukah Celebration & Concert לפרטים

12.3

סנטה קרוז

Chanukah Train 2018 לפרטים

קמפבל

Community Chanukah Candle Lighting Celebration לפרטים

12.5

סאניוויל

Sphds: Community Chanukah Exploration לפרטים

12.6

פאלו אלטו

  לפרטים OFJCC: Hanukkah Celebration at Stanford Shopping Center

סנטה קלרה

Chanukah Rooftop BBQ-Young Professionals לפרטים

12.7

סן פרנסיסקו

 WZO-Bay Area, Icc, Israeli House San Francisco: Kabalat Shabbat & Hanukkah

לפרטים celebration

12.8

פאלו אלטו

ICC: The Hanukkah Miracle- a Puppet Show לפרטים

OFJCC: Hanukah Klezmer, family-friendly premiere לפרטים

ICC, WZO: Young Adults Hannukah Party לפרטים

12.9

פאלו אלטו

Chabad Palo Alto: Chanukah Party at Mitchell Park לפרטים

 לפרטים Chabad Santa Clara: Home Depot Children's Menorah Workshop

לפרטים Chabad Israeli: Rami Sherman: Entebbe Testimony – 8th Candle

לוס אלטוס

Los Altos Chabad: Wine, Gourmet Latkes, and Games לפרטים

רדווד סיטי

The Peatot Hanukkah Party לפרטים

קסטרו וואלי

Chabad Jewish Center of Castro Valley: Chanukah Ice Wonderland לפרטים

סן פרנסיסקו

Contemporary Jewish Museum: Family ArtBash Sunday- Spin לפרטים

  לפרטים “Light the Menorah” Festival

ברקלי

Hanukkah Party with Alison Faith Levy & the Big Time Tot Rock Band לפרטים

חג ההודיה: הסיפור מאחורי תרנגול ההודו והפאי הריחני

חג ההודיה: הסיפור מאחורי תרנגול ההודו והפאי הריחני

מאת: טובה בירנבאום

ממש כמו פסח, שבועות וסוכות היהודיים, גם חג ההודיה האמריקאי – מקורו בלוח השנה החקלאי. המתיישבים הבריטים בתחילת המאה ה17, הביאו איתם מאנגליה ליבשת החדשה את חג האסיף, שהיה נהוג בכנסיה הפרוטסטנטית. אבל לקח זמן עד שלמתיישבים החדשים הייתה סיבה לחגוג: לפי הסיפור, החג נחגג לראשונה ב״עולם החדש״ לאחר הצלחה ראשונית בגידול התבואה המקומית, שהביאה לסיומה של תקופה קשה של סבל וחרפת רעב. עד שפיצחו את סודות החקלאות של האדמה החדשה והלא מוכרת, בעזרתם הנדיבה של השבטים המקומיים, הם איבדו כמחצית מחבריהם, איתם הגיעו בספינת הראשונים המפורסמת, המייפלאואר.

לסעודה ההיסטורית הוזמנו בני השבט האינדיאני המקומי, הוואמפאנואג, כאות תודה על שלימדו אותם את סודות החקלאות והדיג המקומיים, ואשר בזכותם הצליחו סוף סוף לגדל חיטה, תירס, דלעת ותפוחי אדמה. אבל האידיליה שנושבת מן הציורים של סוף המאה ה19, בהם המתיישבים החדשים מסובים לשולחנות עמוסי כל טוב לצד האינדיאנים המקומיים, לא בהכרח מוסכמת על כולם; אנחנו יודעים היטב כי שבטים אינדיאנים שלמים נמחקו תחת ידם הכובשת של המתיישבים החדשים, וגם החברה האמריקאית עברה תהליך התבגרות והכרה בסיפור ההיסטורי האמיתי. גרסאות קצת פחות עליזות על מקורו של החג מייחסות אותו לחגיגות שנערכו לאחר ניצחון המתיישבים החדשים בקרב עקוב מדם עם שבט הפקוט האינדיאני, בקונטיקט בשנת 1637.

החג נחגג מתחילת המאה ה17 בווריאציות שונות, אך קיבל את תוקפו הרשמי רק בשנת 1941 ע״י הנשיא רוזוולט, שקבע כי חג ההודיה ייחגג בכל שנה ביום חמישי הרביעי של חודש נובמבר. התפריט של ארוחת הערב, שנאכלת בסיומו של אחר צהריים משפחתי ארוך וחמים במיוחד, כוללת, בנוסף לצלי תרנגול ההודו המפורסם, מאכלים אופייניים מגידולי המתיישבים הראשונים: רוטב בשר, מחית תפוחי אדמה, בטטה, שעועית ירוקה, רוטב חמוציות, וכמובן לקינוח- פאי דלעת מהביל.

חג ההודיה, שהחל כחג דתי, הפך עם השנים לחג אמריקאי לאומי חילוני. עבור רבים מאיתנו, הישראלים, ציון החג הוא מעין 'מבחן'  לגבי רמת ההשתלבות שלנו בתרבות האמריקאית. אנו עוברים מהתעלמות מוחלטת מקיומו להתחמקות מנומסת מהזמנה לארוחת החג ועד להתארחות בבית משפחה אמריקאית שחוגגת כהלכתו ולבסוף מעזים לערוך אותו בעצמינו ואף להזמין אחרים.

כיון שמדובר בחג לאומי חילוני הוא מאפשר לצקת לתוכו תכנים תרבותיים נוספים ולחבר אותו לערכים משפחתיים וקהילתיים שחשוב לנו להדגיש בבית. אם בחרתם לציין את החג, ותרצו להוסיף לו נופך אישי משפחתי, תוכלו להציע למסובים לערוך סבב בו כל משתתף חולק עם חבריו דבר אחד עליו הוא או היא מכירים תודה הערב.

אם חשקה נפשכם להוסיף טקסט מהתרבות היהודית, אפשר לשיר קטעים מתוך תפילת ההלל המסורתית, שרצופה במנגינות מוכרות וטקסטים שאומרים במילים יפות  ופיוטיות, פשוט- תודה. אפשר להוסיף שירי תודה עבריים מודרניים כמו ״לעבודה ולמלאכה״ של ביאליק, ״תודה״ של עוזי חיטמן, ״מודה אני״ של מאיר אריאל, "כולנו זקוקים לחסד", "אלוהים נתן לך במתנה", "אנשים טובים באמצע הדרך", ואיך אפשר בלי-

“What a wonderful world” , או בגרסה העברית המקסימה של עלי מוהר ומאור כהן- "איזה אחלה עולם".

ניתן לערוך לקראת החג פעילות משפחתית של הכנת חבילות או יצירת כרטיסים לקהילה אחרת שתשמח לקבל מזון או תשומת לב. הפן החינוכי מאחורי פעילות כזו עשוי לשים דגש על כך שאנו מודים על השפע שהתברכנו בו ואחת הדרכים להודות היא לתת לאחרים שישמחו לקבל.

כמו בכל חג – הטקס הפרקטי הוא החלק שנחרת בזיכרון והוא זה שעשוי לשרת את המסר שחשוב לנו להעביר. אז הנה, אתם מוזמנים לקחת את חג ההודיה ולחגוג אותו באופן האמיתי ביותר לכם ולמשפחתכם ולחגוג את הערכים שקרובים אל ליבכם.

מאחלת לכולנו ימים יפים, ושרק יהיה לנו על מה להודות!