היא בליבי: ראיון עם גלי בק

היא בליבי: ראיון עם גלי בק

מאת: דלית גבירצמן

אחרי ארבע וחצי שעות של שיחה מלב אל לב, המון צחוק וגם קצת דמע, שאלתי את גלי בק מהי אימהות בשבילה, ולפתע היא השתתקה. וואו, היא אמרה, לקחה נשימה עמוקה והביטה מסביבה כאילו מנסה לאמוד את גודל התשובה. היא בחנה את טיפות הגשם שנקשו על החלון בנסיון למצוא מילה או מילים שיכילו עבורה את הכול. אלה הם, בעיני, הרגעים הכי אינטימיים ומרגשים בראיון או בשיחה אישית. תנו לכל איש או אשת עשייה לדבר על התשוקה שגורמת ללב שלהם לפעום במהירות, לספר על האש שבוערת בעצמותיהם ועל הרצון לתת וקשה יהיה לעצור אותם. אלא שאז, באה השאלה האחת, זאת שגורמת להם לעצור לרגע ולחשוב. זוהי שאלת האצבע שטובלים ברוטב כדי ללקק לפני שמגישים לשולחן. ואז, אני יודעת ש…בינגו – הגעתי אל היעד.

גלי בק

לפני הכול, אני חייבת להודות בהכנעה, שכשהוקמה ״ליבי״ לפני ארבע שנים, הילדים הפרטיים שלי כבר היו בקולג׳. כך שהרבה מהעשייה המדהימה שנעשתה ב״ליבי״ די חלפה לי מעל הראש. אין מה לעשות, הכלל הזה, שכשאת בהריון, אז כל מה שאת רואה אלו נשים בהריון – עובד גם הפוך. כל מה שאני ראיתי לנגד עיני באותה התקופה, היו המדבקות האוויליות האלו שמדביקים על השימשה האחורית של המכונית, כדי שכולם ידעו באיזה קולג׳ לומדים הילדים שלך. או לחילופין, בשביל מי את עובדת. יחד עם זאת, היה בי משהו, שבכל זאת שם לב לעובדה שדברים נהדרים קורים ב״ליבי״, אפילו אם אני כבר לא ממש נחשבת לקהל היעד.

וכך יצא שביום חורף גשום אחד, נפגשנו גלי בק ואני על כוס קפה, וכשסגרו עלינו את המקום, רצנו בגשם למכונית שלה, ושם המשכנו לדבר עוד שעות רבות. כל כך קל ופשוט להתחבר לגלי. היא לב מהלך על שתיים. אנחנו מתחברות מיד במישור האישי, מספרות וחולקות חוויות, משוות צלקות, מתחבקות ובוכות. קשה לעשות את ההפרדה בין הסיפור האישי והמקצועי, כי כמו אצל רבות מאיתנו, הסיפורים משתלבים. כמו אצל רבות מאיתנו, גלי הגיעה לחווית ההורות בתחושה של השתאות אחרי לא מעט אתגרים. אחרי שנולדה בכורתה-אלה, היא עצמה הלכה לקבוצה של ״אימהות מדברות״, ושם מצאה פינה חמה. אחרי שנולד בנה, עידו, שוב הצטרפה לקבוצה, וכבר אז הבינה, שבחיבור בין ההורות שלה ועולמה המקצועי גרה התשוקה שלה. אחרי תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בהנחיית קבוצות וטיפול בנשים, היא החליטה ללמוד איך להנחות את ״אימהות מדברות״. בישראל, גלי גם היתה שותפה בהקמת מרכז למניעת אלימות במשפחה וטיפלה בילדים בסיכון. אך כשהגיעה עם משפחתה לעמק הסיליקון, גמלה בליבה ההחלטה להתמקד רק בחלקים המאתגרים אך הבריאים של החיים. כאן גילתה שהאהבה הגדולה לילדים ולהנחיית קבוצות, היא אהבה שאותה היא מגדירה כ״מחלה כרונית״, ואין, מבחינתה, דרך חזרה.

גלי הגיעה לכאן לפני עשר שנים, אחרי שהשאירה מאחור את כל הקשרים, הקולגות והמנטורים שלה, בעבודה ובאוניברסיטה. אחרי שנה של התאקלמות, התחילה לחשוב מה תרצה לעשות, ובחרה בעולם האימהות והתינוקות. ילדיה הפרטיים היו אז בני חמש, שלוש ושנה וחצי וזה היה כל עולמה. גלי הרגישה שבחווית ההריון, הלידה ותחילת החיים – שם היא הכי היא. ״האני״ המקצועי שלה בא לידי ביטוי באופן הכי אינטגרטיבי בעולם הזה של יצירת חיים חדשים. גלי הקימה את הקבוצה הראשונה של ״אימהות מדברות״, היא פנתה ל-ICC, שהיה בשעתו אף הוא בחיתוליו, ומהרגע הראשון נוצר החיבור. משם הכול הלך וצמח; נפתחו עוד ועוד קבוצות, והחלום של לפתוח מרכז בסגנון של ״דיאדה״ בישראל קרם עור וגידים. גלי התחילה כאדם פרטי עם חלומות ויוזמה והשותפות האמיצה עם ה-ICC היוותה עבורה כל השנים פלטפורמה להגשמת החלומות.

כעבור חמש שנים, הזמנים הבשילו ויחד עם הדס וייסברג, נרי חומה, איילת בכר ותמיכה של רונית ג׳ייקובס מנהלת ה-ICC, הוקמה ״ליבי״. על אף שגלי היא הכוח המניע מאחורי ״ליבי״, החלום שלה לא היה מתממש לולא כל המתנדבות וועדת ההיגוי שעומדת מאחורי העשייה האדירה הזאת. כיום מציע ״ליבי״ ליווי, תמיכה ופעילויות מגוונות משעות הבוקר ועד אחר הצהריים, לאימהות ולתינוקות כבר בתקופת ההריון ועד גיל שלוש. ״אני באמת מאמינה, שהריון, לידה וההורות הראשונית מעצבים את הזהות המשפחתית שלנו״, אומרת גלי, ״ובנוסף לכך, העובדה שאנחנו חווים הורות בארץ זרה מעצבת את מי שאנחנו כהורים. ״ליבי״ היא החוליה הראשונה בשרשרת המשפחתית, החוליה של ההורות הצעירה שדרכה גדלים לתוך הקהילה. אתה באמת יכול לעצב כאן את עצמך ולהרגיש שייך״.

״אנחנו קראנו למרכז ״ליבי – בית לגדול בו״, כי זה באמת בית עבורנו. המילה שייכות, מאוד משמעותית״, גלי מוסיפה, ״יש כאן משמעות גדולה לבית, לגעגוע ולתמיכה של האמהות אחת בשניה שמתרחשת בשפה שלנו. זה המקום לדבר בו על האתגרים שבהורות, חווית הלידה, זוגיות, געגועים לאימא שרחוקה או על אימא שבאה לביקור ועל המתח שבין ה״כלום״ לעומת ״הכול״. היום ניתן למצוא ב״ליבי״ מגוון פעילויות, מידע, תמיכה, אנשי מקצוע, חברות וקהילה. אחרי שתיים-שלוש פגישות נרקמת מערכת חברתית שנמשכת אחר כך לאורך שנים – וזה כל הקסם. ההתמודדות הראשונית, בנית הזהות המשפחתית הישראלית, היהודית, המשפחתית והקהילתית מתחילות ב״ליבי״ ומתכנסות למקום אחד, שהוא ה-OFJCC  בפאלו אלטו״.

כשגלי מדברת על ״ליבי״ שומעים את האהבה, ההתרגשות והחדווה בקול שלה. מעבר לניהול של ״ליבי״, היא עצמה מנחה קבוצות בהן אימהות צעירות מוזמנות לדבר בגילוי לב על נושאים כגון: הורות בארץ זרה, יחסי אימהות-בנות, ועוד. הדבר שהכי מסב לה אושר, הוא הידיעה שהקבוצות מצמיחות חברויות וקשרים שנמשכים הרבה מעבר ל״ליבי״. כאשר הילדים עוברים את גיל שלוש, והקבוצה ממשיכה להגיע לפעילויות של הג׳יסיסי ביחד, גלי חוגגת את הגדילה המשותפת שאת הזרעים שלה, היא טמנה במו ידיה. על אף שילדיה הפרטיים כבר מזמן אינם תינוקות, גלי מחוברת בכל נימי נפשה לאימהוּת הצעירה. המקצועיות שלה כרוכה באופן בלתי נפרד מהאימהות שלה-עצמה, והחיבור שלה לעולם האימהות והתינוקות הוא אותנטי ואינהרנטי.

ב-8 במרץ בשעה עשר בבוקר, יתקיים בג׳יסיסי הפנינג שנתי ענק, שהוא גם חגיגת יום הולדת רביעי ל״ליבי״. זאת הולכת להיות חגיגה גדולה, שבה יתאספו כל השירותים הקשורים להריון, לידה והורות ראשונית. כל נותני השירותים מליווי התפתחותי, אימון שינה, בייבי שיאצו ואדלר, דרך שרשראות נשכנים, ועד יוגה ומיינדפולנס לנשים בהריון ואימהות ושפת הסימנים – הכול יהיה מרוכז תחת קורת גג אחת, בבוקר כייפי אחד. השנה, התוכנית כוללת הרצאה מרכזית של יפעת מצנר-חירותי, שנקראת ״טיטולים וטלטלות״ על ההכנה להורות והתקופה הראשונית והטוטליות של האימהות, וכן פעילות חוויתית, אקטיבית שנקראת זומביני – זומבה לאימהות ולתינוקות מגיל אפס. וכמובן, יהיה דוכן מתוקים של דה ז׳ה וו, וכל אימא תקבל גם מתנה שווה.

השעה כבר מאוחרת, ולסיום, ביקשתי מגלי לתת כמה עצות טובות לאימהות הצעירות שבינינו. ״אנחנו נשים ואימהות, ואנחנו בעיקר אלופות בלהעמיד את עצמינו למשפט פנימי״, היא אומרת, ״ולו יכולתי, הייתי מבקשת מכל אימא, שלפחות פעם אחת ביום, תגיד לעצמה משהו טוב. הייתי אומרת לה: תחגגי את האימהות ותזכירי לעצמך שאת הכי טובה לילד שלך, ושאת עושה את הכי טוב שאת יכולה וגם כשקשה, לא לפחד לבקש עזרה. אם את מרגישה חלשה ויש משהו שיכול להקל עליך, ואם את מרגישה שאת זקוקה למנוחה ולתמיכה, זה בסדר. בכל מקום שאת יכולה להקל על עצמך כדי להיות יותר בטוב עם עצמך – פשוט תשחררי. ולבסוף, לא לשכוח את הזוגיות, ולא ממקום של התחשבנות, אלא ממקום של ניראות הדדית ותקשורת״.

האהבה מדברת מגרונה של גלי. היא סיפרה לי שלמדה שיעור על אהבה ללא תנאי מאימא שלה. היא זוכרת איך בכל בוקר אימהּ היתה מעירה בליטופים את כל אחת משלוש בנותיה. סבב הליטופים היה מתחיל בשעה שבע בבוקר, ולפעמים, כשגלי היתה מתעוררת בשעה עשרה לשבע, היא לא היתה קמה מהמיטה כדי שלא לפספס את טקס ההשכמה של ליטופי הבוקר. ועד היום, בדיוק באותו האופן, נוהגת גלי להעיר את שלושת ילדיה.

כשאני שואלת את גלי מה היא מאחלת ל״ליבי״ ליום ההולדת, היא עונה שהחלום שלה הוא ש״ליבי״ תיגדל, שתהיינה עוד הרבה פעילויות מגוונות לאמהות, וגם לאבות ולמשפחות, שתהיינה פעילויות בעברית ובאנגלית כך שגם האימהות היהודיות-אמריקאיות ירגישו ב״ליבי״ בבית, כי ״ליבי״  – זה הבית של כולם.

לפרטים נוספים והרשמה להפנינג של ״ליבי״ לחצו כאן

לפרטים על הפעילויות השונות של ליבי לחצו כאן

שבת שלום!

באהבה,

דלית גבירצמן

dalit@gvirtsman.com

מרכז ליבי חוגג שנתיים בהפנינג חגיגי

מרכז ״ליבי – בית לגדול בו״ שנולד במחלקת ה-ICC בפאלו אלטו חוגג שנתיים וכיאה למעמד, יצויינו החגיגות בהפנינג גדול שכל כולו בוקר של הנאה, העשרה ומפגש חברתי קהילתי. באירוע, אשר יתקיים ביום חמישי ה-8 בפברואר, ישתתפו נשות מקצוע מהקהילה העוסקות בתחומי ההריון, הלידה וההורות הצעירה לצד יוצרות אשר ימכרו מוצרים ייחודיים לתקופת ההריון ואחרי הלידה. המאמנת האישית ליסי אוסרנסקי תעביר את ההרצאה המרכזית ״מתנות ההורות הלא מושלמת״ ותדבר על האתגר שההורות מציבה בפנינו כמתנה אישית ומשפחתית ושרית בירון ומור מוריה שיפוני יעבירו פעילות מוזיקלית לקטנטנים.

ההפנינג של ליבי הוא רק חלק מן הפעילות הענפה אשר קיים המרכז במהלך השנה. ליבי מהווה בית חם לכל קהילת ההריוניות והאמהות הצעירות בעמק ובמהלך השנתיים האחרונות הציע מגוון פעילויות וביניהן קבוצות התמיכה של ״אמהות מדברות״ ו-״אמהות צומחות״, סדנאות ליווי התפתחותי ובייבי שיאצו, סדנת שפת הסימנים לתינוקות, סדנת ניה סומאטיק, יוגה ופילאטיס, הרצאות בוקר וערב, מפגשי מידע כמו ״יולדות משתפות״, ציור אינטואיטיבי להריוניות, שוק קח-תן ומשחקיה לאמהות עם קטנטנים.

בראש המרכז עומדות גלי בק, בעלת נסיון של 23 שנה בתחום טיפול בנשים והנחיית קבוצות והדס וייסברג, מנהלת תחום המשפחות והילדים ב-ICC@JCC שבפאלו אלטו אשר עומלות במרץ להביא למרכז את כל המידע, ההרצאות והחידושים בתחום ההריון, הלידה וההורות והכי חשוב- להיות בית חם ועוטף לכל קהילת ההריוניות והאמהות הצעירות.

"אני מרגישה כמו אמא גאה כשאני רואה אמהות שהכירו בפעילויות השונות של ליבי, אם זה במסגרת המשחקיה ואם במפגשי אמהות מדברות, ממשיכות להיפגש גם מחוץ לשעות הפעילות ורוקמות קשרים משמעותיים של תמיכה הדדית", אומרת גלי בק, "זו בדיוק המטרה שעומדת לנגד עינינו- להוות בית לכל אותן נשים אשר גם יוכלו להעשיר את עצמן במרכז וגם יוכלו לרקום קשרים ולקבל תמיכה שהיא כה נחוצה בשלב זה בחיים. אנחנו פתוחים לכל יוזמה שקמה מתוך הקהילה ופותחים את שערינו לכל רעיון חברתי-קהילתי שקשור לאמהות ואבות משלב ההריון, הלידה ועד גיל 3 וכמובן, מי שרוצה להתנדב במרכז מוזמנת להצטרף לצוות המתנדבות המסור שפעילות המרכז לא הייתה יכולה להתקיים בלעדיו".

אז אם אתן בהריון, לפני או אחרי לידה, כדאי לכן להתעדכן בכל הפעילות באתר המרכז וכן בעמוד הפייסבוק שלו.

ובנתיים, אם אתם רוצים קצת לבלות בזמן איכות יחד עם הריוניות ונשים אחרי לידה בעמק, להכיר, להתנסות, ללמוד ולטעום מכל מה שיש לליבי להציע, הגיעו להפנינג השנתי. לנרשמות בלינק מראש מובטח שי מתנה.

לו"ז האירוע:

10:00: התכנסות ורישום, סיור חופשי בין הדוכנים.

10:45: פתיחת ההפנינג, הצגת פעילויות המרכז ונותני השירות בדוכנים.

11:00: הרצאת אורחת – ״מתנות ההורות הלא מושלמת״ – על האתגר שההורות מציבה בפנינו כמתנה אישית ומשפחתית.

ההרצאה תועבר ע״י ליסי אוסרנסקי, בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי מאוניברסיטת חיפה, מאמנת אישית מוסמכת מטעם האיגוד הבינ"ל למאמנים ICF, בעלת 20 שנות ניסיון בייעוץ פרטני, זוגי, משפחתי ומערכתי. ליסי מוסמכת בשיטת ה-™THE DARING WAY וה-™RISING STRONG מאת ד"ר ברנה בראון.

מתמחה בייעוץ ואימון מתבגרים, מבוגרים, זוגות והורים בנושאים של מעברים, התמודדות במצבי לחץ ומשבר, העצמה אישית, הכנה לראיונות עבודה, ושינוי קריירה.

11:30 : ילדות ישראלית – פעילות מוסיקלית בהנחית שרית בירון (פסנתר) ומור מוריה שיפוני (שירה).

11:45: זמן חופשי, מפגשים חברתיים ועוד הרבה הפתעות.

12:30: סיום.

נותני החסות להפנינג: מירי אקשטיין- צילומי הריון, ילדים ומשפחה, שרון שפריר – שאופה באהבה, בנק לאומי.

אנשי שירות שיציעו את שירותיהם בהפנינג:

מירי אקשטיין – צילומי הריון, ילדים ומשפחה

שרון שפריר – אופה מתוקים באהבה

נטע סיון-שני – דיקור יפני ו NAET לילדים ולמשפחה ובייבי שיאצו

דפי גולן – מלווה התפתחותית ומטפלת בשיטת Bodytalk

יעל דרור – תזונה לאמהות ותינוקות

ויקטוריה טננבאום -יועצת שינה לפי שיטת ABA

טלי גניר ואילנית רופין – יועצות הנקה

חלי דיאמנט ניזרי – Craftush, בובות בעבודת יד

אלינור מנור – KidsPro- כיסוי להנקה וסלקל

מאיה רבינוביץ – תמונות והדומים לחדרי ילדים

קרן קיסרי- חיון – K &N accessories – מוצרים לתינוקות

אילנית לזמי – טיפול בפרחי באך, רייקי ואימון וליווי אישי וקבוצתי

רונית שריר – ארגון ״קשר״

ביל וייט – שפת הסימנים לתינוקות

ריקי טריגלו – ארגון חסידה

ארגון ״מעגלים/icc"

בנק לאומי

חשוב גם להודות לנשים פעילות ומקסימות שעמלו להצלחת ההפנינג ותמיכה במרכז:

יעל כהן, יעל שמר, לירון אברהם, יפעת מצנר חירותי, ליטל כהן, ג׳ניפר פרידמן, דונה גריפית,קארינה מילמן, אפרת הראל, דפי גולן וטלי גניר.

בקרוב: מרכז ליבי חוגג שנה בהפנינג גדול לנשים בהריון ואחרי לידה

לאחר שנה מוצלחת ושופעת פעילויות לנשים בהריון ואחרי לידה, חוגג מרכז "ליבי-בית לגדול בו" שנה להיווסדו וב-1 במרץ הוא יציין זאת במסגרת ההפנינג השנתי אשר יתקיים ב-OFJCC בפאלו אלטו.

ליבי, המאגד בתוכו את כל הפעילויות, הסדנאות, ההרצאות וההדרכות להן זקוקות נשים בהריון ואחרי לידה, שירת במהלך השנה האחרונה מאות הורים בעמק ובפתחה של שנת פעילות חדשה הוא מתכנן מגוון חדש ועדכני של פעילויות.

בהפנינג הגדול אשר יתקיים ברביעי הקרוב, יתכנסו מיטב נשות המקצוע בעמק ויציעו לנשים הריוניות ואמהות טריות בעמק הרצאות מעניינות וסדנאות חוויתיות ללא תשלום.

כך למשל, ביל וויט ירצה בנושא שפת הסימנים לתינוקות, ליז כהן, בעלת הבלוג "ילדותי השניה", תרצה על אתגר "תודה יומיומית" אשר פיתחה, ורד גאני-קציר תקיים סדנה חוויתית של יוגה לתינוקות וטל סיפרמן-כהן תציע לנשים הריוניות התנסות בקרדיו מיקס.

לפעוטות עד גיל 3 תוקצה פינת משחקים משלהם ועל הכיבוד תהיה אחראית שרון שפריר עם מגוון מטעמים מתוקים מעשי ידיה. את החסות לאירוע ייתן ארגון קשר והצלמת מירי אקשטיין תתעד אותו. לתוכנית המלאה לחצו כאן 

מרכז ליבי, אשר הוקם על ידי גלי בק ונרי לייף- חומה בשיתוף עם ה-ICC, פועל ב-OFJCC  בפאלו אלטו ומלווה נשים החל משלב ההריון דרך הלידה ועד להתמודדות עם גידול התינוק והאמהות. במהלך השנה החולפת הוצעו במרכז מגוון תוכניות אשר סיפקו לכל אותן נשים את כל האינפורציה והתמיכה הרגשית להן היו זקוקות. מבין התוכניות, מעגלי הנשים "אמהות מדברות" ו"אמהות צומחות" של גלי בק, סדנת ליווי התפתחותי עם דפי גולן, סדנת שיאצו עם נטע סיון-שני להריוניות ובני זוגן, מוסיקה ותנועה עם רחל טישלר, פורום אונליין עם מענה של נשות מקצוע, פעילויות ספורטיביות לאמהות עם ילדיהן, קבוצת הליכה, הרצאות יום שישי בנושאים מגוונים ועוד.

אחת ההצלחות של חטיבת ההורות הינה המשחקיה של ליבי. בכל יום רביעי, בין השעות 9:30-12:30 הופך חדר 100G ב-OFJCC למתחם משחקים מהנה אליו מגיעים הורים ופעוטות לזמן איכות באווירה נעימה ואינטימית. צמרת בן דוד אשר לקחה על עצמה את תפעול המשחקייה דואגת מידי שבוע, יחד עם בתה תמר, לסידור המשחקייה ולכיבוד קל להורים ואחת לחודש לפעילות מיוחדת כמו שירה ונגינה עם ישי עוז ואביטל פיגל או הרצאת טעימות של אוכל בריא עם הנטורופתית מיטל קרופניק.

הדס וייסברג, מנהלת מחלקת משפחות וילדים ב-ICC, רואה את כוחו ועוצמתו של מרכז ליבי בקהילה ובכוח המתנדב שבה. "במהלך השנה האחרונה נשים רבות עזרו לליבי להתרומם ולהצליח ובזכותן זכתה הקהילה ליהנות מפעילויות מעשירות ומהנות", אומרת הדס, "זה אולי המקום להודות לציפי זך, אמירה שגיא ואיילת בכר שתמכו בהקמת המרכז, למיכל שהם שעזרה בפרסום של ליבי ובהרמת החטיבה ההריונית, ליעל שמר שלקחה על עצמה את קידום נושא הספורט לאמהות והריוניות, לרעות לוי על העזרה מאחורי הקלעים וכמובן לצמרת בן דוד שבהתמדה ובמסירות רבה הגיעה מידי שבוע למשחקייה ויחד עם מור מוריה וקארינה מילמן תפעלו אותה.

מאחר שמהות המרכז היא לפעול מתוך הקהילה למען הקהילה, אנו משתדלים להקשיב לצרכי הנשים בעמק ולקיים פעילויות על פי דרישתן. כך למשל, מפגש "הריוניות משתפות" התקיים לאחר שלא מעט הריוניות ביקשו לשמוע על חוויות לידה של נשים אחרות אשר ילדו בעמק. בנוסף, אנו נקיים מפגשים בנושא כתיבת תוכניות לידה, מפגשי פעילות ספורטיבית להריוניות, הרצאות ועוד".

לליבי תוכניות רבות בשנה הקרובה ולכן אם אתן בהריון, לפני או אחרי לידה, כדאי לכן להתעדכן בכל הפעילות באתר המרכז וכן בעמוד הפייסבוק שלו.

ובנתיים, אם אתם רוצים קצת לבלות בזמן איכות יחד עם הריוניות ונשים אחרי לידה בעמק, להכיר, להתנסות, ללמוד ולטעום מכל מה שיש לליבי להציע, הגיעו להפנינג השנתי. לנרשמות מראש מובטח שי קטן.

הדיאדה של עמק הסיליקון: הכירו את מרכז ליבי

הדיאדה של עמק הסיליקון: הכירו את מרכז ליבי

לאחר חודשים של הכנות, בשבוע הבא הוא סוף סוף ייצא לאוויר העולם. מרכז "ליבי", בית לנשים בהריון ואמהות אחרי לידה, יאגד לראשונה את כל הפעילויות, הסדנאות, ההרצאות וההדרכות להן זקוקות אותן נשים, והכל תחת קורת גג אחת ב-OFJCC שבפאלו אלטו.

Side view of three pregnant women are touching their bellies with hands. Maternity concept.

המרכז, שהוא פרי חלומן וחזונן של הדס וייסברג מה-ICC, גלי בק ונרי לייף-חומה נועד לתת את כל הכלים, גם המעשיים וגם הרגשיים, כדי לעבור את התקופה המאתגרת של ההריון והלידה בייחוד כשהוא מתקיים הרחק מן הבית והמשפחה, עם תרבות שונה ומערכת בריאות פחות מוכרת.

הפעילויות יעסקו במגוון תחומים ויכסו קשת רחבה של צרכים החל מסדנאות יוגה ופילאטיס להריון, דרך קורסי הכנה ללידה ועד לסדנאות ליווי התפתחותי, בייבי שיאצו, מוסיקה ותנועה ועוד.

אחת לשבועיים תתקיים הרצאה של איש מקצוע בתחום, ותעסוק במגוון נושאים כגון תזונת תינוקות, הכרות עם המערכת הרפואית סביב הריון ולידה בקליפורניה, לידות בית, הורות בעידן ההייטק, טיפול אלטרנטיבי לאם ולתינוק ועוד. את סדרת ההרצאות תפתח הרצאתו של ד"ר זיגי רוטמאנש, גניקולוג ישראלי בכיר העובד גם בביה"ח אל קמינו שבמאונטיין ויו ותעסוק בחידושים באולטראסאונד מיילדותי בארץ ובעולם.kids boy and girl playing toys together

על מנת שגם הדור הצעיר ייצא מרוצה, פעמיים בשבוע תופעל משחקייה לתינוקות עד גיל שנתיים בה גם יעמדו לרשות האמהות יועצת הנקה ויועצת לענייני הורות וחינוך אשר ידריכו ויתנו ייעוץ ללא תשלום.

 

כל פעילויות אלו מצטרפות לתוכניות הותיקות להריוניות ולאמהות של ה-ICC ובראשן "אמהות מדברות" של גלי בק שתהווה קבוצת תמיכה לאמהות עם תינוקות עד גיל זחילה ותעסוק בנושאים כמו חווית הלידה, אימהות בארץ זרה, הזוגיות שהשתנתה ועוד, התוכנית "אמהות צומחות" שתפנה לאמהות עם תינוקות מגיל זחילה שבה יוכלו להתייעץ ולחלוק חוויות באוירה נעימה ונינוחה וכן תוכניתה של הדולה, נרי לייף חומה, "שיחות מהבטן", שתפנה בעיקר לאלו החוות לידה ראשונה בקליפורניה ותעסוק בין היתר בתהליך הלידה, בהבדלים בין ישראל לחדר הלידה כאן, במקורות התמיכה המקומיים ללידה ולאחריה ועוד.

כאמור, הקמת מרכז "ליבי" היא הגשמת חלום משותף של שלוש נשים אשר חלקן עוסקות בתחום ההריון והלידה זה זמן רב:

גלי בק- בעלת נסיון של 22 שנה בתחום טיפול בנשים והנחיית קבוצות. מוכרת כאמא של כל האמהות בואלי בהיותה מנחת קבוצות "אמהות מדברות" ו"נחיתה רכה" וכמי שהובילה מספר פעמים את הפנינג ההריון והלידה בחסות ה-ICC. "אני מלאת גאווה על כך שלאמהות אחרי לידה תהיה כתובת ומענה רגשי בתקופה כה משמעותית להן", אומרת גלי, "תקופה בה הן מתמודדות עם עומס רגשי עצום ועם התובענות המוחלטת הכרוכה בטיפול בכל הצרכים הפיזיים של התינוק החדש והמשפחה המשתנה. להיות שותפה בהקמתו של מרכז כזה שיספק את כל השירותים החשובים, הן ברמה האישית והן ברמה הקבוצתית והקהילתית, זהו ממש חלום שמתגשם".

 

NERIנרי לייף-חומה- דולה, מדריכת הכנה ללידה ומאמנת ללידה, מנחת סידרת המפגשים "שיחות מהבטן" ומכשירה דולות ישראליות בעמק. לדבריה, הלידה, האמהות והנשיות בכלל, הם תחומים המעסיקים אותה שנים רבות והקמת מרכז אשר יאגד כולם יחד זו לא פחות מהגשמת חלום. "התחלתי לפני שבע עשרה שנה כחלוצת הדולות בישראל ומדריכת הכנה ללידה", אומרת נרי, "ומאז חדר הלידה הוא בית הכנסת שלי- שם אני מתחזקת באמונתי – האמונה בטבע, בתהליך, בגוף, בכוח הנשי. במהלך השנים ניהלתי שני מרכזי הכנה ללידה – האחד בישראל והשני בפאלו אלטו, ועבורי הקמת 'ליבי' זהו יום חג של ממש. אין תחושה טובה יותר מאשר לממש את הידע המקצועי שלי ואת אהבת ההריוניות והיולדות מאשר במרכז שכולו עבור הקהילה שלי".

 

hadasהדס וייסברג- מנהלת תחום המשפחות והילדים ב-ICC, מפיקה בנשמתה ומומחית בהפיכת חזון למציאות.

עם תחילת פיתוח הרעיון חברה אליהן איילת בכר, אשר גם לה נסיון בתחום ההריון והלידה אותו רכשה בעת עבודתה בישראל במרכז "דיאדה"  וכן כאחראית על משפחות וילדים במרכז קהילתי.

אז אם את בהריון, אחרי לידה או שסתם מתחשק לך להכיר אמהות חדשות, את מוזמנת להצטרף לפתיחה הגדולה והחגיגית של המרכז אשר תתקיים ביום רביעי, 3.16  ב-10 בבוקר בו תקבלי הזדמנות להכיר את המרכז מקרוב, ללמוד על הפעילויות שבו ועל הדרך גם ליהנות מן המאפים המתוקים של עינב חקימיאן מ"קראנץ".

האירוע הוא בחסות הבית הישראלי, בנק לאומי ו"קראנץ".

לפרטים והרשמה לאירוע לחצו כאן

וזה גם המקום להודות לנשים היקרות שעזרו ותרמו להקמת "ליבי":

ציפי זך – מתנדבת בנשמה ופעילה בתכנית גוונים של האיי סי סי מזה שנים .

אמירה שגיא – אשת חינוך ובעלת חנות למשחקי חשיבה בפיר 39.

נעמי הראל – מיילדת בכירה בבה"ח אל קמינו במאונטיין ויו .

ליז כהן – אמא וגם כותבת הבלוג "ילדותי השניה".

גדלו ירקות עם ילדכם

החודשים האלה, פברואר מרץ ואפריל, הם חודשים אידיאליים להוציא את הילדים החוצה ולשתף אותם בחגיגה של לכלוך עם מומנט חיובי. וגם הזדמנות פז ללמד אותם אי אילו אמיתות על ירקות טריים, עשבי תיבול ובריאות. אחרי שנטלו חלק בארגון, בבנייה ועזרו בשתילה- אין ספק שהירקות יאכלו בהרבה יותר הנאה, שלא לדבר על המהירות.

כדאי לקרוא מעט לפני כן על הכנת הגינה וללמוד את הנושא, אבל באמת שמדובר בעסק די פשוט וחוויית הניסיון הנצבר, כולל הטעויות שתעשו, יקרה מפז.

כל אחד יכול לגדל צמחי מאכל, במרפסת או בגינה קטנטנה. כל מה שצריך זה קרני שמש. ואיפה או במה תגדלו? בעציצים ואדניות, במכלי שתילה כמו: ארגזי עץ, מגירות, סירים, חביות, ונעליים או מגפיים של ילדים. [נעל שצורתה החיצונית יפה, כדי שהעציץ יהיה גם אסתטי, ולא נעל ישנה מאוד ומתפוררת.] אפשר לחורר בסוליה חור ניקוז כדי שיהיה למים לאן לצאת, ומכאן זה כבר פשוט – ממלאים אדמה, שותלים את הצמח ומשקים.

גידול ירקות כרוך בהתעסקות, שכן הם לא רב שנתיים ודרושה תחלופה בין העונות. ערוגת חסה או גזר מטופחת היא מראה מלבב מאין כמוהו ואין סיבה לחפש מקום להסתיר בו את הערוגה. לפני העבודה הקשה, רצוי לנהל דיון על יד השולחן, בין המלחמות היומיומיות בנושא האוכל: כדאי להכין רשימה של ירקות ועשבי תיבול החביבים על כולם. השלב הבא, עדיין על יד השולחן, הוא יותר למַקֵד- צריך לחשוב כמה מקום יש בגינה, אילו ירקות זקוקים ליותר שטח על-מנת לגדול. הביאו בחשבון  את מיקום הגינה מבחינת שמש וצל ואילו צמחים זקוקים ליותר מזה או מזה.

באיזור המפרץ, החצר האחורית והקדמית שלנו, רצוי להכיר את דפוסי מזג האויר באזורים השונים, ובוודאי את הדפוסים של תתי-האזורים המשתנים בערך כל 20 מייל.

רצוי לדעת מה יש או חסר לאדמה שלכם. קנו חבילה לבחינת האדמה ותדעו מה להוסיף כדי לשבח את האדמה- pH testing kit.

הילדים יקפצו משמחה, כאשר הבגדים המיועדים ללכלוך יופיעו, ואיתם ההוראה לחפור! חשוב לתת לילדים שטח מוגדר ולהראות להם איך לחפור, למשוך עשבים שוטים ולהפריד את הגושים. חשוב גם להראות להם איך להפריד את האדמה, כדי להוסיף אויר טרי ומינרלים לתערובת האדמה. באוֹש ובהוֹם דִיפּוֹ תמצאו שקים בגדלים שונים להוסיף לאדמה שלכם כדי לשבח אותה. מאד מומלץ לעשות הכנת קרקע נכונה הכוללת הצנעת שפע של קומפוסט.

זרעים: חבילות הזרעים שאתם בוחרים חייבות להיות טריות. בדקו את התאריך של השנה הנוכחית! רובם של הזרעים יכולים להטמן על-ידי הילדים ישר באדמה. חור עם האצבע ומספר זרעים פנימה. הזרעים נובטים וגדלים במהירות. גזר שזרעתם בעונה הנכונה יוכל לנחות בצלחתכם אחרי חודש או חודש וחצי. את חבילות הזרעים האלה אפשר להשיג במשתלות, הום דיפו, אונליין. במשתלות השונות אפשר להשיג שתילים של ירקות ועשבי-תבול. הראו לילדים איך ליצור גומה של 4-5 אינץ בעומקה, ולהניח בעדינות את השתיל. ללחוץ בעדינות את האדמה מסביב מבלי לחנוק את השתיל הרך. חשוב לבחור במקום שטוף שמש, ובמקרה שיצרתם כמה ערוגות, להשאיר שבילי גישה ביניהן לצורך טיפול וקטיף.

מה גדל אצלינו בהצלחה? פלפלים מתוקים או חריפים, חצילים, קולרבי, צנונית, גזר, סלק, קייל,  כרוב, כרובית, חסה, מנגולד, שעועית, אפונה, בצל ירוק, רוקט, ארוגולה, תותים, ירקות בעלי עלים ירוקים, ברוקולי, ועצי לימון. גם עגבניות שנזרעות מוקדם [עכשו-במרץ] תגדלנה הייטב. עשבי תיבול, כמו בזיליקום על כל סוגיו, פטרוזיליה, כוסברה, שמיר וסלרי.

ואם אתם רוצים לגדל תבלינים ממש במטבח- גם זה קל לביצוע: למשל, מגירות ברזל ישנות- אפשר לרפד בניילון שחור, ולא רק את התחתית, אלא גם את השוליים והצדדים לפני ששופכים אדמה טחובה וטרייה פנימה.

את מגפי הגומי כבר הזכרתי למעלה [כן, השתמשתי להנבטה מספר רב של פעמים] ולזה אני מצרפת גם את תיק הברזנט של איקיאה- מצויין כמיכל אחרי שמילאתם אותו באדמה!

בהוּם דִיפּו ובאוֹש תמצאו גם עציצים עם מספר פתחים [למִגוָן צמחי תבלין]. העציצים צריכים תחתית כדי להמנע מנזילות ונזק לרהיטים. ובכלל, מיכלי זכוכית או קרמיקה חמודים יכולים לשמש כ"בית" בגידול צמחי תבלין.

רעיונות בשפע תמצאו בלינק הבא: (האתר הזה מאד מומלץ, ונדמה לי ששמעתי ששני ישראלים התחילו אותו-אז בגאוה רבה גם תהנו!]

http://www.houzz.com/ideabooks/7626435/list?utm_source=Houzz&utm_campaign=u243&utm_medium=email&utm_content=gallery12

ספרו מה אתם מגדלים, מה הצליח ואיזה טיפים יש לכם להוסיף!

מאת: סיגל קלטר.