ולפעמים הדאגה נגמרת: חופשה ב-Wilbur Hot Springs

ולפעמים הדאגה נגמרת: חופשה ב-Wilbur Hot Springs

מאת: דלית גבירצמן

ולפעמים… החגיגה נגמרת, האנרגיה אוזלת ואחרי שבועות וחודשים ארוכים של התמודדות תוך עשייה מתמדת, הגוף, ובעיקר הנפש – משוועים למנוחה. המצברים זועקים עד שנורית האזהרה נדלקת ומסמנת שהגיע הזמן לטעינה. משהו בי דורש מעבר ממוֹד של doing למוֹד של being. פשוט להיות. להתרחק מכל מה שמוכר וידוע, מכל מה שדורש פעולה ותגובה מיידית, מכל מכשיר שמתחבר לחשמל, כל המאיר, המצפצף, המזמזם, המתריע, המפריע והמסיח את הדעת. אז ארזתי תיק ובו שמתי מעט בגדים, מגבת, חלוק רחצה, ספר או שניים, נר ריחני, בקבוק רוזה צונן, קצת גבינות צאן וקרקרים ונסעתי למקום שבו דבר לא יוכל להשיג אותי, פרט למחשבותי.

כי לפעמים… כל מה שצריך, זה לגלות שוב מחדש כמה מעט אנחנו באמת צריכים. מזרן יוגה, הר צחיח, פכפוך של מעיין מים טבעי, שמיים זרועי כוכבים, רוח קרירה, ספר טוב ומישהו לרוץ איתו. אחרי נסיעה לא ארוכה, הנוף מתחיל להשתנות לנגד עינינו. קליפורניה אחרת, שונה מזאת שאנו מכירים. חוות חקלאיות שבחלקן נראות נטושות, דרכי עפר לא סלולות ותחנות דלק שנראות כמו מסט של הסרט קפה-בגדד. ואף אחד לא קורא לי. בנקל ניתן לגלות מי מקומי ומי עובר אורח. בחנות היחידה שבה ניתן להצטייד במים וקרח תלוי פוחלץ ענק של אייל מצוי מעל לראשה של הקופאית. הוא מביט אלי במבט קפוא ומשתומם למראה המסיכה שעל פני, כאילו שואל בשמה של הקופאית: קורונ-מה? דגלי ארצות הברית מתנופפים לראווה על אף שהארבעה ביולי כבר מזמן חלף. פסל של חייל אמריקאי גאה, אף הוא אוחז בדגל, עומד במרכז העיר. אמריקה אחרת.

קשה להאמין שאחרי נסיעה קצרה יחסית של כשעתיים מסן פרנסיסקו בכיוון צפון מזרח, תמצאו את עצמכם באזור הנקרא copay valley, וכבר שם תרגישו שהגעתם לארץ אחרת. ואז, שוב הנוף מתחלף, ואת מקום השדות, החוות החקלאיות ועדרי הבקר תופס נוף הררי וצחיח. כמעט בראשיתי. אחרי נסיעה של כמה מיילים בדרך עפר מאובקת זה לפתע קורה. הקליטה נעלמת ואיתו ניתק באיבחה חבל הטבור המחבר אותנו לציביליזציה. אך בניגוד למקובל, הפעם גורם הניתוק לתגובה הפוכה. הוא לא מפריד אלא דווקא מחזיר ומחבר אותי בחזרה אל עצמי.

שעתיים חלפו מאז שעזבנו את העיר והתחושה היא שאנחנו בסוף העולם. יפה שם, בסוף העולם. השלט בכניסה מורה שהגענו אל Wilbur Hot Springs. שער הברזל נסגר מאחורי ואחרי מספר דקות אנחנו בבקתה. אני מתחילה להרגיש באיטיות את השינוי שחל בי. תוך מספר שעות אני מצליחה להוריד הילוך; מחמישי לרביעי, ואז לשלישי וכן הלאה. השקט מתחיל לחלחל פנימה. לאט-לאט אני משילה מעלי את השכבות; תחילה יורד האיפור, ואז הבגדים, התכשיטים ואפילו המשקפיים, ואחריהם יורדים סף הציפיות, הדרישות, ואפילו סף החששות. לבסוף מגיע הרגע המיוחל שבו פוסק הצורך התובעני, המוכר עד לזרא, לעשות משהו. כל מה שעלי לעשות כרגע זה פשוט לנשום, עמוק, להתמסר לציוץ הציפורים, לקול פכפוך המים ולקדושת הרגע הזה.

כי לפעמים… דווקא כשנדמה שהעולם ירד מהפסים ועטה על פניו מסיכה של טירוף, דווקא עכשיו צריך לחפש את הדרך בחזרה אל עצמנו. אל הדברים הפשוטים, הבסיסיים, שמסבים לנו הנאה. כמו לחם וחמאה, כמו טבילה בבריכה, כמו רחש הרוח בקני הסוף. יש משהו בצימצום שמרחיב את הלב, שמכייל את הנשמה. התקופה האחרונה הכניסה לחיינו כל כך הרבה פחד וחרדה, שכמעט ושיתקו אותנו. התכנסנו, התבודדנו והשתבללנו עד שכמעט ושכחנו שהטבע ממשיך בשלו – למרות הכול. יום בא ויום הולך, הקיץ עוד מעט יפנה את מקומו לסתיו ולחורף שיבוא אחריו, ואנחנו כאן רק אורחים לרגע.

זאת הפעם השלישית שלי כאן. בפעמים הקודמות קסמו לי הפנסים היפניים, הרומנטיקה והשלווה. המקום המה אנשים ונשים יפות שהגיעו לסדנאות היוגה ולפינוקים של השף האורח. הפעם, הגעתי בשביל המטרה שלשמה נוסד המקום בשנת 1865, בשל מעיינות המים החמים הידועים בסגולות המרפא שלהם. הטבילה בבריכות בשעות הקסומות של בין הערביים, השקט מסביב שנדמה שרק מועצם בשל הבידוד החברתי, ארוחת הערב הצנועה בסוכת הגפנים, השיחות האינטימיות והשתיקות החשובות לא פחות, הביאו מזור לנפשי שצמאה לחופש מדאגה. המקום המשמש למנוחה ולמרגוע מזה למעלה מ-150 שנה, מקדש את איכות הסביבה והטבע. בצורה מכובדת ומכבדת דורשים כעת צוות העובדים מכל המתארחים במקום לשמור על ריחוק חברתי ולעטות מסיכות בכל האזורים הציבוריים. במטבח הקהילתי המאובזר לתפארת, שבימים כסידרם הומה אדם, יש לשמור על הכללים, ובכל פינה ניצבים מיכלים עם מחטאים לידיים. אנחנו הצטיידנו מבעוד מועד בגבינות, חלב, פירות וירקות אותם שמרנו במקרר ניפרד שהוקצה רק לנו. כרגע לא ניתן להשתתף בסדנאות יוגה קבוצתיות, אך מרפסת העץ המשקיפה לברכות המים פתוחה לקהל. גם שרותי הספא (סאונה ומסג׳) מוגבלים אך הבריכות פתוחות, השבילים פתוחים לצעידה ולרכיבה על אופניים והקסם של המקום, אין לו סוף.

אך לפעמים… לא, במקרה הזה, זה תמיד קורה – החגיגה נגמרת. אחרי שלושה ימים שבהם טבלתי בשקט מוחלט והשריתי את נפשי בשלווה, אני מרגישה שקולפו ממני משקעי התקופה. קמטי הדאגה קורצפו והוחלקו מעט, והגיעה העת לגרש את עצמנו מגן העדן אחרי שטעמנו מפרי עץ הדעת. הבוקר עלה, ובעוד שעות אחדות נמצא את עצמנו שוב על דרך העפר שתוביל אותנו בחזרה אל חיק הזמזום החם והמוכר של המציאות. עד לפעם הבאה!

Wilbur hot Springs

קיץ, 2020

אתרי הקמפינג הנבחרים באזור העמק והסביבה

אתרי הקמפינג הנבחרים באזור העמק והסביבה

מאת: מיכל כהן

קליפורניה שופעת באתרי קמפינג המציעים נופים קסומים, שלל אטרקציות ומתקנים שהופכים את החוויה לקצת יותר מפנקת. לרגל פתיחת עונת הקמפינג, ליקטנו עבורכם את כל האתרים במרחק נסיעה סביר מהעמק שהייתם שמחים לתקוע בהם יתד:

יוסמיטי

yosemite Paxson Woelberעל הנופים עוצרי הנשימה ומסלולי הטיול הרבים שיש ביוסמיטי לא צריך להרחיב יותר מידי, אך אין ספק שלינה במחנה אותו סובבות אטרקציות רבות ואווירה נעימה ופסטורלית, היא חוויה מהנה ביותר. קחו בחשבון שאתרי הקמפינג של יוסמיטי באיזור הוואלי הם מאוד מבוקשים בתקופת הקיץ וכן בסופי השבוע (בעיקר בתקופת האביב והסתיו) ולכן יש לשריין מקום לפחות 5 חודשים מראש.

פעילויות: ביוסמיטי אטרקציות רבות החל מטיולי אופניים, סנפלינג, סיורים מודרכים וטיולים רגליים רבים בכל דרגות הקושי.

מתקני המקום: ברחבי היוסמיטי וואלי ישנם 13 מתחמי קמפינג אשר כולם כוללים ארוניות לאחסון מזון, שולחנות פיקניק ומתקן להבערת מדורה עם גריל. בכל מתקן ישנם שירותים עם מים זורמים ומקלחות חמות. אתרי הקמפינג מוגבלים לשישה אנשים ושתי מכוניות.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 137 מייל

כתובת: Yosemite National Park, CA 95389

טלפון: (209) 372-0200

לפרטים נוספים לחצו כאן

Big Sur

big sur Rie Hקמפינג באזור הביג סר יעניק לכם הזדמנות לטייל בין נופים של אוקיינוס וצוקים מרהיבים ולצפות בכלבי הים, אריות הים ובחיות הפרא הרבות השוכנות באזור.

פעילויות: תצפית על לוויתנים אפורים, ביקור במגדלאור, מסלולי הליכה מגוונים.

מתקני המקום: יותר מ-189 אתרי אוהלים ו-RV  ממוקמים לאורך נהר ה-Big Sur. כל אתר אוהלים יכול להכיל עד 8 אנשים, עמדת ברביקיו ושולחן פיקניק. מקלחות חמות, שירותים ומי שתייה ממוקמים במרחק הליכה.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 115 מייל

כתובת: 47555 Highway 1, Big Sur, CA 93920

טלפון: (831) 667-2315

לפרטים נוספים לחצו כאן

Pinnacles

פארק פינקלס הוא בעל מראה ייחודי עם סלעי ענק אשר נוצרו לפני 23 מיליון שנה כתוצאה מפעילות וולקנית וידוע כבית הגידול המושלם לקונדור הקליפורני. במקום מערות יפות ומגוון אפשרויות למטפסי הרים.

מתקני המקום: האתר מציע מתחמי אוהלים הכוללים שולחן פיקניק ועמדת ברביקיו וכן מתחם לרכבי RV הכולל חיבור לחשמל ושולחנות פיקניק משותפים עם עמדת ברביקיו. ישנם שירותים ומקלחות חמות בכל המתחמים וכן בריכה הנפתחת באמצע אפריל עד סוף ספטמבר. שימו לב, הגישה לאתר הקמפינג היא רק מחלקו המזרחי של הפארק, הדרך הכי מהירה לחצות ממזרח למערב היא דרך king city על כביש ה-101.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 92 מייל

כתובת: 5000 Highway 146, Paicines, CA 95043

טלפון:  (831) 389-4486

לפרטים נוספים לחצו כאן

Butano State Park

קניון פסטורלי ושקט עם עצי רדווד, נחלים ומפלונים.

פעילויות: מסלולי אופניים, הייקינג, מסלולי רכיבה על סוסים, אזורים לפיקניק, סיורים מודרכים ועוד.

מתקני המקום: 21 אתרי לינה עם גישה לרכב, ועוד 18 אתרי לינה במרחק הליכה, ישנם שירותים עם מים זורמים אך אין מקלחות.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 40 מייל

 1500 Cloverdale Road, Pescadero, California 94060 :כתובת

טלפון: 650-879-2040

לפרטים נוספים לחצו כאן

Lake Chabot Regional Park

Lake Chabot Darin Marshallהפארק ממוקם בהרי ברקלי הדרומיים, רק כ-35 דקות מדאון טאון אוקלנד. בעבר שימש  Lake Chabot כמאגר המים העיקרי לערי מזרח המפרץ וכיום משמש כאזור טיולים עם אטרקציות רבות.

פעילויות: השכרת סירות (פדלים, קאנו, עם מנוע וחתירה), מסלולי רכיבה על אופניים, טיולים רגליים, גולף, דייג (חובה עם רשיון) וסיורים עונתיים באגם על סיפון ספינת הסיור שנקראת  "מלכת שאבו". השחיה באגם אסורה. במרינה יש חנות דייג מאובזרת ומסעדה.

מתקני המקום: 63 אתרי קמפינג ו-12 אתרי RV עם חיבור מלא לחשמל ולמים. כל אתר כולל שולחן פיקניק, עמדה להבערת אש שירותים ומקלחות חמות וכן מדשאות למשחקים. עלות לינה באוהלים הינה $25 ללילה או 35-45$ אם אתם מגיעים עם רכב RV.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 41 מייל

כתובת: 17600 Lake Chabot Road, Castro Valley, CA 94546

טלפון: 510-351-5812

לפרטים נוספים לחצו כאן

Uvas Canyon County park

קניון הממוקם בחלק המזרחי של הרי סנטה קרוז ומכיל מסלולי הליכה מגוונים העוברים בין היתר בין נחלים ומפלים.

פעילויות: מסלולי הליכה קצרים וארוכים יותר למטיבי לכת.

מתקני המקום: 25  אזורים למחנאות (ליחידים) וכן אזור מחנאות קבוצתית המותאם לעד 50 אנשים.

יש שרותים ומקלחות חמות, איזורי פיקניק ומקום ייעודי להבערת מדורה.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 44 מייל

כתובת:  Uvas Canyon, 8515 Croy Rd, Morgan Hill, CA 95037

טלפון: 408-779-9232

לפרטים נוספים לחצו כאן

Mount Madonna County Park

Mt. Madonna County Park

בחלקו המזרחי של הפארק עמק סנטה קלרה ובחלקו המערבי מפרץ מונטריי. הפארק משלב בין נופים של עצי רדווד לבין חורשת אלונים עבותה.

פעילויות: רכיבה על סוסים, דיג, מסלולי הליכה, איזורי פיקניק מוצלים, חץ וקשת, אמפיתיאטרון שניתן לעשות בו אירועים.

מתקני המקום: 118 אתרי מחנאות כשכל אחד מהם מצוייד בעמדת ברביקיו ושולחן פיקניק. במקום שירותים ומקלחות חמות וכן 17 אתרים עם חיבור חלקי ל-RV. בנוסף, ניתן להזמין אוהלים גדולים (Yurts) המאובזרים במיטות עם מזרנים.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 53 מייל

כתובת: Mt. Madonna, 7850 Pole Line Rd, Watsonville, CA 95076

טלפון: (408) 842-2341

לפרטים נוספים לחצו כאן

Henry Cowell Redwoods State Park

פארק  פסטורלי ושלו הנמצא בין עצי סקויה ענקיים עתיקים ורכסי גבעות חול. ההסטוריה המפוארת שלו יחד עם הנוף המרהיב מושך אליו מבקרים רבים הנהנים מטיולים רגליים מגוונים ומצפייה בעץ הגבוה ביותר בפארק המתנשא לגובה של 277 מטרים, ורוחב של 16 מטרים!

פעילויות: רכיבה על סוסים, דיג, מסלולי אופניים, סיורים מודרכים, איזורי פיקניק, מוזאונים, פעילויות למשפחות, גאוקשינג ועוד.

מתקני המקום: בפארק 113  אתרי מחנאות השוכנים בתוך יער אורן ואלון מוצל. בכל אתר שולחנות פיקניק ועמדות ברביקיו ושירותים ומקלחות (עם מטבעות) ממוקמים במרחק הליכה קצר . מומלץ מאוד להזמין מקום חצי שנה מראש לפחות.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 42 מייל

כתובת:101 N Big Trees Park Rd, Felton, CA 95018

טלפון: 831-335-4598

לפרטים נוספים לחצו כאן

Mt Tamalpais

צפונית לגשר שער הזהב של סן פרנסיסקו , עולה במלכותיות הר ה-Tamalpais הממוקם בלב מחוז מרין. הקניונים העמוקים שלו והגבעות המשגעות מוסווים ביערות רדווד , חורש אלון וצמחיית שרכים סבוכה .

נוף עוצר נשימה ניתן לראות מפסגת ההר, בגובה 2,571 רגל הכולל את איי פאראלון מפרץ סן פרנסיסקו, הביי במזרח והר דיאבלו. במקרים נדירים ניתן לראות אף את הרי Sierra Nevada המושלגים (במרחק של 150 קילומטרים) .

פעילויות: רכיבה על אופניים (כביש ושטח), רכיבה על סוסים, גלישה עם רחפנים Hang Gliding , צפייה בלוויתנים (בחודשים דצמבר וינואר) ובחיות בר. סטינסון ביץ ' נמצא ממש מחוץ לגבול המערבי של הפארק באזור הגולדן גייט בו השחיה מותרת רק מסוף מאי עד אמצע ספטמבר, כשיש מציל במקום.

מתקני המקום: המבקרים יכולים להקים מחנה באוהלים בכמה מקומות או להתארח בבקתות נוף כפריות ב-Steep Ravine  או ב-West Point Inn.

Bootjack and Pantoll campgrounds נמצאים על כביש פנורמי, ישנם 15 אתרים ללא הזמנה (כל הקודם זוכה) הממוקמים כ-100 מטרים מהחניה. בשני אתרי הקמפינג יש מים לשתיה, עצים למדורה ושירותים. אין מקלחות זמינות.

באתר הקמפינג של Rocky Point/Steep Ravine מייל אחד מדרום לחוף סטינסון, יש שבעה אתרים לאוהלים ותשע בקתות כפריות. בכל בקתה יש תנור עצים קטן, שולחן פיקניק, פלטפורמות לשינה וברביקיו תחת כיפת שמים, אבל אין מים זורמים. שרותים וברזיות מים נמצאים בקרבת מקום. צריך להזמין מקום מראש.

בנוסף יש שני אתרי קמפינג לקבוצות של בין 25-50 אנשים, אליס איסטווד ופרנק וואלי, בהם יש שולחנות, עמדות גריל, מקומות למדורות ומרחב גדול להקמת אוהלים.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 55 מייל

כתובת: 3801 Panoramic Hwy Mill Valley, CA 94941

טלפון: (415) 388-2070

לפרטים נוספים לחצו כאן

Russian River

A fisherman tries his luck near his lakeside campsite.

הנהר השני בגודלו (אחרי נהר סקרמנטו) הזורם דרך 9 מחוזות של אזור מפרץ סן פרנסיסקו רבתי. אתרי הקמפינג באזור ה- Russian River הם מאוד פופולריים וממוקמים בקרבה ליערות ה-Redwoods של ארמסטרונג , בחוף סונומה ומחוז היין של סונומה .

עבור אלו שרוצים לשחות ,להשתזף ולשוט בסירה יש אתרי קמפינג על גדות הנהר ועבור האורבניים מביניכם יש מחנות הנמצאים בבתי הנופש. באתרים ישנו חיבור מלא למים וחשמל עבור רכבי RV

Armstrong Redwoods State Natural Reserve הוא מחנה מבוקש באזור יפה ושלו עם עצי סקויה גדולים ומפוארים.

השמורה  כוללת מרכז מבקרים , אמפיתיאטרון חיצוני גדול , מסלולי טבע להליכה (ללא מדריך) , ועוד מגוון של מתקני פיקניק . למרות שאפשר לנסוע לתוך הפארק , הדרך הטובה ביותר לחוות את האפקט הדרמטי של עצי סקויה המתנשאים לגבהים אדירים , הוא להחנות במגרש בכניסה לפארק ולהכנס ברגל לפארק (חינם) . כל מאפייני הפארק המרכזיים נמצאים לאורך המסלול שנקרא פיוניר. אורכו של המסלול הזה הוא מייל וחצי( הלוך ושוב) והוא שטוח ברובו .

למרות שאין מחנות קמפינג בשמורת הארמסטרונג רדווד , יש מחנה ללינה ב Austin Creek State Recreation Area  במחנה Bullfrog Pond (3 מיילים מעל ארמסטרונג) .

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 110 מייל

כתובת: 17000 Armstrong Woods Road, Guerneville, CA 95446

טלפון: (707) 869-2015

לפרטים ואתרים נוספים לחצו כאן וכאן

Half Moon Bay

Photo by Brian Baer

אתר קמפינג למי שרוצה ליהנות מן הים וממה שיש לו להציע.

פעילויות: שייט בסירות, דייג, שבילים להליכה, אופניים ורכיבה על סוסים, גלישת גלים ועוד.

מתקני המקום: אזורי לינה לקבוצות ולמשפחות עם גישה וחיבור לרכבי RV. בחוף פרנסיס הסמוך ישנם 52 אתרי לינה ליחידים, חלקם מותאמים לאוהלים וחלקם לרכבי  RV. באתר ישנן מקלחות המופעלות על ידי מטבעות ובחוף וניס ישנן מקלחות ושרותים פעילים. אסור להבעיר מדורות באתר.

מרחק נסיעה מפאלו אלטו: 27 מייל

כתובת: Half Moon Bay SB, 95 Kelly Avenue, Half Moon Bay, CA  94019

טלפון: (650) 726-8819

לפרטים נוספים לחצו כאן

10 סיבות מצוינות לבקר בסונומה

10 סיבות מצוינות לבקר בסונומה

מאת: דלית גבירצמן

על הכתבה הזאת התחלתי לעבוד לפני מספר שבועות, הכול כבר היה כמעט מוכן, ואז הגיעה השריפה. כולנו עקבנו בדאגה אחר התפשטות האש, התמונות הקשות ומדד איכות האוויר, ומיד מיהרנו לבטל את כל התוכניות שלנו לביקור באחד מחבלי הארץ היפים בקליפורניה. ואני, בדיוק כמו כולם, חשבתי לגנוז את הכתבה שלי לימים בהירים וטובים יותר.

ואז, פגשתי את עודד שקד. עודד הוא בעל יקב שנקרא Longboard Vineyards הנמצא… כן, בסונומה. את עודד הכרתי דרך חברות ב- Illuminoshi, ארגון שהצטרפתי אליו לפני כשנה. זהו ארגון יהודי של מי שמשתייך לסצינת המזון באזור המפרץ, שפים, בעלי קייטרינג, מחברי ספרי בישול ובולגרים שכ-ו-ל-ם יהודים טובים שאוהבים אוכל טוב! אבל על זה בהזדמנות אחרת. היום, אני רוצה לספר לכם על עודד שקד.

עודד שקד

עודד הוא יליד חיפה שגדל בהרצליה. אביו, שהיה טייס בחיל האוויר, נהרג כחודש לפני שנולד. בהרצליה, היה בין הראשונים שהחלו לגלוש ואחרי הצבא כבר בנה גלשנים למחייתו. בין טיולי הגלישה בצרפת, ספרד ופורטוגל שמע לראשונה על מגמת הייננות באוניברסיטת דייויס שבקליפורניה וכך הגיע לכאן בתחילת שנות ה-80. אחרי שלמד הנדסת מזון עם התמחות בגידול ענבים ומדעי התסיסה (כן, יש דבר כזה!) התמחה בייצור שמפניה ב-Domaine Chandon, וב-1987 היה הסטאז׳ר האמריקאי הראשון ב-Château Lafite שבבורדו. הוא חזר לקליפורניה והתקבל להתמחות ביקב שנקרא Jordan שם נשאר ועבד במשך 18 שנה. כך התאהב באזור והחליט להשתקע בו, משום שהזכיר לו מאוד את הגליל העליון. עודד התחתן, הקים משפחה, וב-1998 הקים את Longboard. תחילה כהובי, ומשנת 2005, החליט לאחד את שתי האהבות הגדולות בחייו ופתח את היקב וחדר הטעימות, שכולו מוקף בגלשנים.

עודד הזמין אותי לביקור, ואני שאלתי בחשש-מה, האם כל הכבישים כבר פתוחים? שמעתי את החיוך בקול שלו. כן, הוא הרגיע אותי, ואני יצאתי לדרך. בעיני רוחי, דימיתי לראות עיי חרבה וגבעות מפויחות, אך כמו שאנחנו כבר יודעים מנסיוננו בארץ למודת טרור ופיגועים, לא צריך להאמין לכל מה שחושבים. ויתרה מכך, רוח האדם ויכולתה להתגבר על קשיים עצומים – חזקה מכל אסון, טבע או אחר. שבועות ספורים אחרי השריפה, ופרט לכמה גבעות חרוכות בצידי הדרך, אני נפעמת מיפי הדרך, בעיקר עכשיו, בעונת הסתיו. צבעי השלכת הולמים כל כך את העיר הציורית Healdsburg, שנותרה בדרך נס, כמעט ללא פגע.

היקב של עודד נחשב ליקב קטן יחסית והוא מייצר בין 4500 ל-7000 תיבות בשנה. הוא מייצא ל-13 מדינות, אך בעיקר מוכר ישירות לצרכנים ולחברי מועדון היין. עכשיו תקשיבו, בסוף השבוע הקרוב יתקיים אירוע שנתי שנקרא  Food & Wine Affair ומשתתפים בו קרוב לשמונים יקבים. בכל יקב, האורחים מוזמנים לקבל טעימה מהיינות בשילוב מנה שמכין שף או חברת קייטרינג, שמותאמת ליין. למשל, ביקב של עודד יוגש מרק או צלי מרוקאי לצד יין ה-Syrah המצוין של Longboard. על אף השריפה, החליטו המארגנים להמשיך את המסורת ולקיים את האירוע. יותר מכל דבר אחר, מבקשים תושבי חבל סונומה שנשוב לבקר ולתמוך בעסקים העצמאיים שלהם. ואם כבר הגעתם לכאן, לסיור יקבים, אל תוותרו על ביקור בפינות החמד, החנויות המקסימות, בתי הקפה והמסעדות הנפלאות. לאן, אתם שואלים? אז הנה:

Shed

תחנה חובה לכל פודי באשר הוא. המקום שייך לDoug ו-Cindy, אמריקאים יהודים שנפגשו בקיבוץ בארץ, ולזוג חווה בה הם מגדלים הכול אורגני. הם החליטו לפתוח מקום שהוא חנות ומסעדה גם יחד. יש בו מבחר מעדנים מנקניקים משובחים לגבינות מעולות, סלטים אורגניים, ממרחים, כריכים, קפה ומאפים – כל מה שצריך בשביל להצטייד לפיקניק. במקום נמכרים גם כלים מהממים, והכול, מעוצב ועושה חשק. במקום, מתקיימות סדנאות והדגמות בנושאים רבים ומגוונים הקשורים לאוכל. בקיצור, שווה ביותר!

 25 North Street, Healdsburg

Flying Goat Coffee

מי שעוקב אחר הכתבות שלי, יודע שלפני כל ביקור או טיול, אני קודם כל בודקת אם יש קפה טוב במקום. בעיני, זהו מדד לביקורת איכות המזון. הכלל שלי הוא, שבמקום שיש קפה טוב, ישנם עוד דברים טובים. ותאמינו לי, זה עובד בכל פעם. כך שאני לא מתפלאת כשעודד שולח אותי אחרי הביקור ביקב לבית קפה מקסים הנקרא Flying Goat. והקפה, אכן מעולה. ואם עדיין לא ניסיתם Nitro Coffee, זה כנראה יהיה היום לנסות.

324 Center Street, Healdsburg, CA 95448

419 Center Street, Healdsburg, CA 95448

Costeaux

וכמובן, שאצלי לא הולך קפה בלי מאפה. לכן, מיד אני עושה פעמי אל המאפייה הצרפתית המתוקה Costeaux. וכבר כשאומרים Costeaux והשפתיים מתעגלות להן כך בחינניות, מיד מתחשק באגט פריך שמתפצפץ בפה עם קצת פרומאז׳ ואיזה קרואסון קטן ליד. לא ככה? וואלה, קפיצה קטנה לפריז.

417 Healdsburg Avenue,  Healdsburg, CA 95448

Bear Republic

וכמו שכוס הקפה בשבילי היא הכרח המציאות וטעם החיים, כך דבק האיש היקר בבקבוק הבירה שלו. את מבשלת השיכר של ה-Bear Republic פקדנו בעבר לא פעם ולא פעמיים. וכך אומר האיש: ״זאת מבשלת שיכר וותיקה שמייצרת מגוון גדול של בירות מצוינות, ובעיני היא מצטיינת במיוחד בבירות החמוצות שלה (Sour Beer).” אז כמובן, שלא פסחנו גם הפעם על ביקור ורכשנו כמה בקבוקי Tartare, שהיא בירה מרעננת בסגנון Berliner Weisse שקשה מאוד להשיג. חובה לחובבי השיכר!

345 Healdsburg Ave. Healdsburg, CA 95448

Big John’s

לכל זוג יש את הסודות הכמוסים שלו. את הסטייה הקטנה שרק הם יודעים עליה, זאת שמדליקה אצלם את הניצוץ המסוים הזה בעיניים. אז אחרי שנים רבות של חשיפה אישית בפינה זו, הגענו לרגע ביחסינו שאני יכולה לחשוף בפניכם את הסטייה הפרטית שלנו. אנחנו מאוד אוהבים להציץ ב… סופרמרקטים. בכל טיול ברחבי העולם, בכל מסע תענוגות שעשינו, לא הרגשנו שמיצינו מבלי שביקרנו בסופר המקומי. וככל שהסופרמרקט אותנטי יותר, אקזוטי יותר ואנין יותר – כך ייטב. והעיר Healdsburg לא מאכזבת. הסופרמרקט המקומי הוא Whole Foods על סטרואידים. כל מה שרק חשקה נפשכם, מאוכל מוכן ועד נקניקים משובחים וגבינות, קרקרים מיוחדים וכמובן, יינות מעולים – את הכול, ועוד יותר – תמצאו שם. רק לבוא, להצטייד בדליקטסים מלוא הסל ולצאת לפיקניק. תענוג של מקום!

 1345 Healdsburg Avenue, Healdsburg, CA 95448

מסעדת Valette

מסעדה מקומית ששייכת לשף Dustin Valette. היא נפתחה ב-2015 מתוך כוונה להעניק לסועדים את כל מה שטוב, טעים, טרי, מקומי וייחודי לחבל סונומה. במסעותנו, עשינו לעצמנו מנהג והרגל נוסף, והוא לקבל המלצות בעיקר ממקומיים. זה היה עוד הרבה לפני שהמציאו את yelp. וכשהמקומי הספציפי הזה הוא גם יינן, בעל יקב וגם בשלן ופודי אמיתי, אני כבר מתחילה לתכנן את הביקור הבא שלנו בסונומה.

344 Center Street, Healdsburg, CA

Hamburger Ranch

אתם יודעים, לבקש מהצמחונים לכתוב על המבורגרים זה קצת כמו לבקש מעיוור לתאר שקיעה. מזל שיש לי חברים קרובים שמבינים דבר או שניים בבשר. ואם אתם מאלה, סורו לבקר ב-Hamburger Ranch. שם תפגשו את בוב וג׳ואן שנפגשו אף הם בקיבוץ בארץ, וכעת מכרו את העסק לבת שלהם על מנת לחזור לקיבוץ. בוב הוא במקור מקנזס, כך שהוא יודע איך להכין ברביקיו משובח. לחובבי הבשר!

North of town-Top of the Hill, 31195 N. Redwood Highway – Cloverdale

מסעדת גורמה Single Thread

אם אתם חובבי מסעדות גורמה, כאלה שמספקות חוויה ייחודית ובלתי נשכחת (וכן, כזאת שצריך להזמין בשבילה מקום כמה חודשים מראש) – כן, כן, אני יודעת בדיוק מי אתם, זאת המסעדה בשבילכם. ההקפדה מתחילה שם מהשדות, היקב, הכוורת, הלול ועצי הזית המספקים למסעדה את כל צורכה. ארוחת הטעימות כוללת 11 מנות מסוגננות, מוקפדות ואנינות. למתפנקים האולטימטיביים, ניתן להזמין אף מקום במלון הבוטיק השייך להם. חוויה אולטימטיבית!

 131 North St, Healdsburg, CA 95448

Noble Folk Ice Cream and Pie Bar

ואם אתם מהעדה שלי, אז אחרי ארוחה טובה צריך תמיד לקנח באיזו גלידה טובה או לפחות בעוגה. אז חפשו את  המקום הנקרא Noble Folk. המקום הקטן והמתוק מתמחה בשני דברים: גלידה ועוגות פאי. מאחורי השם מסתתרת מסורת ויקינגית גאה והמקום מתהדר בהקפדה על פרטים ואפייה מסורתית. אם לא תגלו לאף אחד, אספר רק לכם וממש בסוד, שהזמנתי (בנוסף לגלידה) פרוסה מכל פאי שהיה להם להציע. קסם של מקום!

381 Healdsburg Avenue, Healdsburg, California 95448

Longboard Vineyards

וכמובן, בואו לבקר ביקב של עודד שקד. הוא ישמח לפגוש אתכם.

5 Fitch Street, Healdsburg, California 95448

ואם לא די לכם בכל זה, מידי שבת מתקיים באזור שוק איכרים משגע. וכן, שווה לברר מה מציעים במרכז הקולינרי http://www.relishculinary.com/.

כששאלתי את עודד מה מחבר את שתי האהבות הגדולות שלו, גלישה ויין, הוא אמר לי דבר יפה. שני הדברים גם יחד מזכירים לנו ששליטה היא אך ורק אשליה. הטבע הרבה יותר חזק מאיתנו, והחוכמה היא להיכנע, לוותר על האגו ולזרום עם הטבע.

אז בואו נתמוך כולנו באנשים הטובים שבחבל סונומה כי כמו שכתוב בשלטים על דלתות החנויות ״אהבה סמיכה מעשן״.

ואם ברצונכם להמשיך ולתרום, ב-OFJCC שבפאלו אלטו ישנה עמדה בכניסה לחדר כושר בה ניתן לתרום כרטיסי מתנה מ-Home Depot, Safeway ו-Target. מידי שבוע נוסע מישהו מטעמם ומעביר את הכרטיסים למי שזקוק.

שבת שלום,

דלית

8 מסלולים יפים עם מפלי מים באזור העמק והמפרץ

8 מסלולים יפים עם מפלי מים באזור העמק והמפרץ

תרגום: חגית אזולאי-רוזנס

החורף היה גשום במיוחד, ויש לנו את המפלים כהוכחה! בחרו יום יבש אחרי הגשמים, וצאו לאחד הפארקים המקומיים האלה, המציעים למטיילים ההרפתקנים מפלי מים שופעים. קחו בחשבון שיהיה קצת בוץ, אבל זה שווה את ההנאה מפלא הטבע המופלא הזה.

Uvas Canyon Country Park. photo by tracyjuang

דרום המפרץ

Uvas Canyon County Park, Morgan Hill

את המפלים המעניינים תמצאו במסלול Waterfall Loop Trail. זהו מסלול מעגלי של 1.5 מיילים, המתחיל בקרבת החניה והשירותים (כמה נוח!). המפלים הראשונים שתראו יהיו Granuja Falls, ומשם תמשיכו במעלה הנהר כדי לראות מפלים נוספים. מסלול צר ומאתגר קצת יותר יוביל אתכם לדרום הערוץ, ואילו למשפחות עם קטנטנים יש מסלול רחב ונוח יותר בצד הצפוני. אל תפספסו את Black Rock Falls, שימו לב לשלטים שמובילים ימינה מה- Waterfall Loop Trail. ה- Black Rock Fallsמרשימים במיוחד ויהיו לכם שם המון אפשרויות נהדרות לצילומי סלפי מוצלחים.

Address: 8515 Croy Road, Morgan Hill
Online: sccgov.org

Sandborn County Park, Saratoga

נסיעה קצרה מדאונטאון סרטוגה תביא אתכם אל Sandborn County Park. פנו ימינה אחרי תחנת הריינג'ר וחנו ליד מרכז המבקרים. התחילו במסלול Nature Trail, השופע מפלים קטנים. ההרפתקנים יותר מביניכם יכולים להמשיך ל- Peterson Trail התלול (אבל קצר) יותר. שם תגלו מפל יפהפה שאפשר לחצות כדי להגיע לאזור הפיקניקים של הפארק. אם יצא לכם לבקר במקום אחרי יום גשום, תוכלו לראות סלמנדרות. הן אוהבות לשחות בבריכות באזור מרכז המבקרים.

Address: 16055 Sanborn Road, Saratoga
Online: sccgov.org

חצי האי (הפנינסולה)

Portolla Redwoods State Park, La Honda

שימו פעמיכם ל- Portolla Redwoods State Parkותמצאו את עצמכם בלב אזור עצי הרדווד. יש בפארק הזה אזורים יפהפיים לקמפינג והמון מסלולי טיולים, גם למטיילים הקטנטנים. כדאי לעצור במרכז המבקרים, אפשר לקבל שם מידע רב על האזור ולראות עצמות של חיות שונות. מטיילים שרוצים לראות מפלים יבחרו ב- Inverson Trail שיוצא ממרכז המבקרים וילכו לפי השילוט לכיוון Tiptoe Falls. בדרך חזרה למרכז המבקרים, בחרו את ה- Sequoia Nature Trail כדי שתוכלו לעבור ליד ה- Shell Tree, שריד של רדווד בקוטר של יותר מ-5 מטרים שנשרף בשנת 1989 ממדורה שהבעירו מבקרים במקום.

Address: 9000 Portola State Park Road, La Honda
Online: parks.ca.gov

Edgewood Park and Natural Preserve, Redwood City

שמורה זו נמצאת במיקום הנוח מאוד ביצירה מה-280 ברדווד סיטי. היא ידועה באזורי הפיקניק הציוריים שלה ובפרחי האביב היפהפיים, ואם תבחרו במסלול Sylvan Trail  תוכלו לראות את המפלונים הזורמים בה. לאורך המסלול, תוכלו לראות גם איילים, לטאות ויצורים אחרים שהשמורה היא ביתם.
Address: 10 Old Stage Coach Road, Redwood City
Online: parks.smcgov.org/edgewood-park-natural-preserve

San Pedro Valley Park, Pacifica

כשאתם מגיעים לפארק הזה, חפשו את Brooks Falls. בחרו ב- Brooks Creek Trailוצעדו קצת יותר ממייל אחד עד למפלים. כדאי להגיע אל המפל העונתי הזה אחרי הגשמים, כיוון שקל לשמוע אותו, אבל לא קל למצוא אותו. לאורך כל הדרך ישנם גם ספספלים למי שמתעייף.

Address: 600 Oddstad Blvd., Pacifica
Online: parks.smcgov.org/san-pedro-valley-park

מזרח המפרץ

Sunol Regional Wilderness, Sunol

המפל שתרצו לראות כאן נקרא Little Yosemite. כדי לצאת למסלול הקצר, שאורכו 1.7 מייל, חנו ליד מרכז המבקרים וחצו את הגשר הגדול עד שתגיעו ל- Camp Ohlone Road. עקבו אחר השלטים ל-Little Yosemite. תוכלו לחזור באותו מסלול בדיוק. מסלול ארוך ונופי יותר יקח אתכם למפל דרך Indian Joe Trail. מומלץ מאד לעצור גם ב- Old Green Barn Visitor’s Center, תוכלו לראות שם חפצים מעניינים שהיו שייכים לשבטים האינדיאנים שחיו במקום, וללמוד על התוכניות הקיימות בפארק.

Address: 1895 Geary Road, Sunol
Online: ebparks.org/parks/sunol

מרין

Cataract Falls, Fairfax

אזור מרין ידוע במפליו המרהיבים, ומפלי הקטרקט (Cataract Falls) נמצאים במקום גבוה ברשימה. המסלול הישיר ביותר מתחיל ב- Fairfax-Bolinas Road, לאורך ה-Cataract Trail עד למפלים. המסלול הזה מתאים לילדים הגדולים יותר, כיוון שהקרקע סלעית ואינה מתאימה לעגלות. לאורך המסלול, עד למפלים הגדולים, תפגשו במפלונים קטנים יפהפיים.

Address: Fairfax-Bolinas Road, Fairfax
Online: everytrail.com

Baltimore Canyon Open Space Preserve, Kentfield

ה- Dawn Falls trailהוא מסלול חביב על משפחות עם ילדים, כיוון שהוא קצר (מסלול מעגלי של פחות משלושה מייל), שטוח יחסית (עד שמגיעים למפלים) ומסתיים ב-Dawn Falls היפהפיים. לא תמיד קל למצוא כאן חניה, לכן כדאי להתחיל לחפש מקום כבר ב- Madrone Ave לפני שמגיעים למסלול. צעדו במסלול, לאורך Larkspur Creek ודרך היער, עד למפלים. חפשו סלמנדרות ענקיות, הן בדרך כלל נמצאות בבריכות שתראו במקום.

Address: Blithedale Ridge Road, Kentfield
Online: marincounty.org

 

*לכתבה המקורית באתר Red Tricycle לחצו כאן

טיול לשבת: המפלים של נובאטו

טיול לשבת: המפלים של נובאטו
מאת: טלילה גולן
ישנם אזורים פתוחים שאינם פארקים בהגדרה, ואף על פי כן הם פתוחים לציבור ויש בהם מסלולי טיול יפים ולא מעט הפתעות. הרבה פעמים אזורים אלו נשמרים כאילו ׳בסוד׳ ואנחנו חולפים על פניהם בנסיעות מפה לאי שם מבלי לדעת שיש איפה לעצור בדרך ולחלץ עצמות בטיול משפחתי יפה.
היום אני ממליצה פה על אחד האזורים האלה, שגיליתי יחסית לאחרונה, בשיטה הבטוחה של, ׳בואו ונראה מה זה הכתם הירוק הזה במפה׳. מדובר בשמורת איגנציו ואלי ואינדיאן ואלי שבמחוז מארין, מרחק של כחצי שעה נסיעה צפונית לסן פרנסיסקו. בשמורה זו מספר מסלולי טיול מגניבים ברמות של קל עד בינוני, ואני מביאה פה שניים מאלה שבהם רואים מפלי מים קטנים ונחמדים שבעונה זו זורמים בשיאם.
המסלול הראשון הוא למפל Fairway. זהו מסלול קצר וקל – קצת יותר מחצי מייל להגיע למפל (1.3 מייל פנימה והחוצה), בשביל ברור ומסודר, בעליה מתונה. תחילת המסלול בקצה רחוב Fairway בקול-דה-סאק ללא מוצא בפרבר ציורי של העיירה נובאטו. כתובת:  Fairway Dr, Novato  608. אין שם חניון מסודר וצריך לחנות ברחוב. אין שם שום מתקנים לציבור – לא שירותים, לא מי שתיה, לא שולחנות פיקניק, ולא פחי אשפה.
השביל יוצא מקצה הרחוב וממשיך בין הגבעות. ישנו פיצול יחידי ובו פונים שמאלה וממשיכים בעליה מתונה עד למפל. המפל עצמו נמצא בשטח פרטי ובעלי השטח מאפשרים לציבור להכנס עד למפל – יש להמנע מלסטות מהשביל או לטפס מעל למפל. מסלול זה אינו מעגלי  וחוזרים חזרה באותה הדרך. כל ההליכה אורכת כחצי שעה עד שעה. השביל אינו מתאים לעגלות ולכסאות גלגלים. מותר להביא כלבים קשורים ברצועה.
המסלול השני הוא טבעתי ועובר במפל פאצ׳קו. תחילת המסלול בחניון של קולג׳ מארין. כתובת:  1899 Ignacio Blvd. Novato .החניון בתשלום, ובאזור מגרשי הטניס יש מתקן שירותים, ברזיית מים, פחי אשפה, ושולחנות פיקניק. מהחניון יוצאים ישר לכיוון מגרשי הכדורגל ואחרי כחצי מייל פונים שמאלה אל שביל המפל (מסומן בשלט) וממשיכים עוד כחצי מייל עד המפל. השביל ממשיך גם אחרי המפל, והמשכו נקרא בשם שביל קן הארת׳. אחרי חצי מייל נוסף השבי מתעקל חזק שמאלה וחוזר חזרה דרך מאגר פאצ׳קו. המסלול הזה אורכו כשני מייל, רמה בינונית, ואינו מתאים לעגלות ולכסאות גלגלים. מותר להביא כלבים ברצועה. משך ההליכה כשעה וחצי -שעתיים. ישנם שבילים נוספים בשמורה ובקלות אשר לבלות שם זמן נוסף אם מחליטים להאריך את המסלול, וזה שווה את זה – היער יפיפה.