חירום

שירותי הטלפון 911 לשעת חירום

 שירותי החירום (משטרה שירותי כיבוי אש והצלה ושירותי חירום רפואיים) מרוכזים תחת קורת גג אחת, והפעלתם נעשית באמצעות מוקד פניות, אליו ניתן להגיע באמצעות חיוג למספר 911, מכל טלפון, ללא תשלום (אל תחפשו מטבעות לטלפון ציבורי במקרה חירום, פשוט חייגו..).
911 הוא מספר טלפון שיש להתקשר אליו במקרה חירום כאשר זקוקים לעזרת המשטרה, מכבי האש או אמבולנס. בשעה שתתקשרו ל 911 יופיע על צג מרכז השיגור של המשטרה מספר הטלפון שלך (ללא השלוחה) וכתובתך. קצין השיגור  המשטרתי יענה לקריאתך ויעביר אותך על פי הצורך למחלקת מכבי האש או למרכז רפואי. אם חייגת וניתקת מכל סיבה שהיא, תקבל תוך מספר דקות שיחת טלפון ממוקד 911 על מנת לבדוק אם הכל בסדר ואם הניתוק היה מכוון או חלק ממקרה חירום. הכנסת מספר 911 לזיכרון הטלפון היא בניגוד לחוק. איסור זה נעשה כדי למנוע טעויות חיוג למספר זה וכדי להשאיר לנזקקים לעזרה את קווי הטלפון פנויים.
אפשר להשתמש בטלפון סלולארי כדי להשיג את 911. לגבי מי שאינו דובר אנגלית אפשר לטלפן ל911 ולקבל מתרגם דובר ספרדית, קנטונזית, וויאטנמית . התרגום זמין בכל טלפון.
בספר מדריך הטלפון Telephone Directory יש הוראות שימוש בשירותי 911. מספרי חירום אחרים גם הם נכללים שם כגון: פיקוח על הרעלות, קו חם לנפגעות אונס, שירותי חירום לטיפול במקרי התאבדות או משבר נפשי.

מה נחשב כמקרה חירום?
מצב חירום הוא מצב שיש מיד להפסיקו, למנעו או לתקנו משום שהוא מהווה איום על החיים, על הבריאות הפיזית או על רכוש. טלפן ל-911  גם אם אינך בטוח כי המצב שאתה נתון בו הוא  מצב חירום. את השיחות מקבלים קצינים dispatcher) ) הבודקים את קריאתכם.  אם הקצין יקבע שקריאתכם אינה דחופה, הוא ימסור לכם פרטים של הגורם שיכול לטפל בפנייתכם שלא על בסיס חירום, בכדי שתוכלו לעמוד עם גורם זה בקשר ישיר.
לתשומת לבכם: אין לפנות ל-911 כדי להתלונן על שכנים רעשניים, על בעיות חנייה או על כלב נובח המפריע את מנוחתך ועוד כיו"ב.

השאלות שמוצגות לפונים מסייעות לקצין השיגור לבחון את מידת העדיפות שיש לתת לקריאתכם וגם לספק מידע לאנשי צוות החירום היוצאים לדרך לטיפול בפניה, לפני הגעתם למקום.

  • מקום האירוע: פרט זה הוא חיוני בעיקר משום שיתכן שהטלפון באותו מקום מנותק מסיבה כלשהי. גם אם אין המצב כזה יזוהה מספר הטלפון שממנו תפנה לעזרה על צג מחשב השיגור וגם כתובת אותו טלפון. קצין השיגור יבקש ממך לאשר את כתובתך ומספר הטלפון שלך כפי שהם מופיעים על צג מחשב השיגור.  חשוּב שתזכור את כתובתך ומספר הטלפון שלך.
  • טיבה של הבעיה ומרכיב הזמן : האם מדובר במקרה חירום או מקרה אחר, האם מישהו נפצע? תן תיאור בסיסי על מה שקרה. מרכיב הזמן: מתי התרחש האירוע?
  • תיאור החשוד: אם מקרה החירום הוא שוד או תקיפה על ידי אדם אחר, יתכן שתרצה לזהות אדם זה בבהירות רבה ככל האפשר. והאם היה נשק לאדם זה? תיאור כלי הרכב: צבע, יצרן, מודל, מספר  רישיון וכד'

תגובות לקריאות חירום נענות בדרך כלל במהירות רבה. עוד בזמן השיחה בטלפון עם קצין השיגור סביר להניח שצוותי החירום כבר בדרך. תשובות לשאלות הנ"ל במקרה של ביצוע פשע, יגבירו  את סיכויי פתרון תעלומת הפשע או מניעתו.

בתי-חולים לשעת חירום, מרפאות לטיפול נמרץ ומרכזים רפואיים.

להלן תיאור תמציתי של ההבדלים בין חדרי המיון בבתי החולים ומרפאות טיפול נמרץ ומרכזים רפואיים.

חדרי חירום בבית חולים – Hospital Emergency Rooms
במקרה חירום שיש בו סכנת חיים יש לפנות ישירות לחדר המיוןEMERGENCY ROOM     של בית החולים.
אתר  את בית החולים הקרוב ביותר אליכם במידה ותזדקקו.

מרפאות לטיפול נמרץ

אם תזדקק לטיפול דחוף במקרה שאין בו סכנת חיים כגון: תפירת חתכים בגוף או טיפול בחשד לשברים תוכלו לגשת  ל- Urgent Care Clinic –  מרפאה  לטיפול דחוף.  מרפאות אלה עשויות להיות  פחות צפופות והוצאות הטיפול בהן פחות יקרות. בדקו בביטוח הבריאות שלכם מה הנוהל לגבי רפואה דחופה, ומהן מרפאות רפואה דחופה המכוסות על ידי הביטוח שבחרתם. בדרך כלל מרפאה כזו פתוחה עד מאוחר בלילה, למרות שהן אינן פתוחות במשך 24 שעות ביממה. לאחר שעות הסגירה יש לפנות לחדר מיון של בית חולים.

בפניה לטיפול חירום שלא באמצעות מרפאה במרכז הרפואי בו אתה מטופל, דאגו לעניינים הבאים:
1. הציגו את כרטיס הביטוח הרפואי או השם והמספר של הפוליסה שלכם.
2. ציינו מידע לגבי אלרגיות או ההיסטוריה רפואית.
3. התקשרו לחברת הביטוח תוך 36 שעות מזמן הפגיעה לעדכון וקבלת הנחיות.
4. אם אתם זכאים להחזרי הוצאות על אירועים בריאותיים, שמרו את כל הקבלות על תשלומים שנדרשתם לשלם כדי להגישם  לחברת הביטוח הרפואי.

מילון מונחים

Benefits

השירותים הרפואיים הכלולים בביטוח הרפואי

Calendar Year

שנת ביטוח רפואי הינה מהראשון לינואר ועד ל – 31 בדצמבר של אותה שנה.

Claim

דרישה לתשלום בגין חשבון הקשור בבריאות המוגש לחברת הביטוח על ידי מחזיק הביטוח או ספק שירותים רפואיים אשר סיפק את השירות למחזיק הפוליסה.

COBRA
Consolidated Omnibus Budget Reconciliation Act

תקנה המשפיעה על מרבית השכירים בארה"ב, לפיה המעסיקים חייבים להציע לעובדים הפורשים המשכיות בביטוח הבריאות אותו קיבלו כאשר עבדו את המעסיק, לרבות אופציות נוספות לשינוי.

Co-insurance

סכום או אחוז ההשתתפות של חברת הביטוח עבור פעולה/ שירות רפואי (שונה מתוכנית אחת לשניה).

Co-payment

הסכום אותו משלם המבוטח בעבור כל ביקור אצל רופא, או כל שירות רפואי. הסכום שונה בין הביטוחים והתוכניות.

Coverage

שירות רפואי הכלול בסל השירותים שמציע הביטוח, ויכוסה על ידו (בשיעורים משתנים).

Deductible

סכום הכסף אותו משלם המבוטח על חשבונות הטיפול הרפואי לפני שהביטוח משלם את חלקו. זהו סכום שנתי המשתנה בין החברות והתוכניות השונות.

Discount Plans

ארגונים המספקים הנחות על שירותי בריאות לחבריהם. אלו אינן חברות ביטוח.

Family Health Insurance

ביטוח רפואי הלוקח בחשבון את הצרכים המיוחדים למשפחה. ניתן לקבל תוכניות מותאמות אישית למשפחה או תוכניות המוצעות ע"י המעסיק.

Group Health Insurance

ביטוח רפואי הניתן לקבוצה, או לקבוצה בארגון או בעסק. העלות מתחלקת בין החברים בקבוצה. ע"פ הכללים הפדראלים, 2-50 שכירים יחשב מעסיק קטן, ואילו 51 ומעלה הינו מעסיק גדול. לביטוח הקבוצתי הטבות ייחודיות המותאמות למאפיינים של החברים והארגון.

HIPAA
Health Insurance Portability and Accountability Act

התקנה המאפשרת לחולים נגישות למסמכים הקשורים לתיק הרפואי שלהם, ומחייבת כי מי שיש לו בעיה רפואית, והיה בעל כיסוי רפואי למשך יותר מ – 12 חודשים, יוכל לעזוב את עבודתו, ולא ניתן יהיה לסרב לבטחו בשל מצבו הרפואי, בעבודה חדשה.

HMO
Health Maintenance Organization

סוג של תוכנית ביטוח קבוצתית, בו ארגון נוצר על מנת לספק שירות רפואי לחבריו. הצוות הרפואי עובד בעבור ה – HMOונותן שירותים רפואיים לחבריו, ללא הפניות (כמעט) למומחים מחוץ לקבוצה. לרב יש דגש על מניעה בנוסף לטיפול.

HAS
Health Savings Account

חשבון חיסכון אישי, המיועד לשימוש רק עבור הוצאות על צרכים רפואיים, לגביו חלות הטבות מס משמעותיות. ניתן לקבוע את גובה החיסכון על פי ההיכרות עם הצרכים הרפואיים. כסף שלא יעשה בו שימוש – אינו עובר משנה לשנה.

Individual Health Insurance

ביטוח על בסיס אישי ולא כחלק מקבוצה. המשמעות היא בדרך כלל פרמיה גבוהה יותר מאשר הצטרפות לביטוח קבוצתי.

Managed Care

טיפול רפואי מקיף הניתן לחברים בארגון רפואי, כאשר הטיפול ניתן באמצעות ספקי שירות ומתקנים רפואיים המהווים חלק מרשת השייכת לארגון המסויים. אופן ניהול מערך רפואי זה מאפשר בקרה טובה יותר על התוצאה ויחס עלות תועלת טוב יחסית.

Maximum Limits

הסכום הדולרי הגבוה ביותר שתוכנית ביטוח בריאות תשלום בעבור תביעה אחת, ועל פני אורך חיים של המבוטח.

Network

הרופאים, ספקי שירות רפואי אחרים ומתקנים רפואיים השייכים לקבוצת ספקי בריאות מאורגנת.

OBGYN

רופא/ת נשים המתמחה במיילדות ובגניקולוגיה

Out-of-Network

הרופאים, ספקי שירות רפואי אחרים ומתקנים רפואיים אשר אינם חלק או עובדים בעבור קבוצת שירותים רפואיים. שימוש בספקים אלה על ידי מבוטח, תהיה בדרך כלל יקרה יותר, תחייב אישור מראש על ידי התוכנית המבטחת, ועם אחוזי השתתפות נמוכים של הביטוח בהוצאה.

PCP
Primary Care Physician
Personal Care Provider

"רופא משפחה". תפקידו של רופא זה הוא להיות אחראי על בריאותך הכוללת. זה שבשעת הצורך יפנה אותך לרופא מקצועי מומחה. ישנן תוכניות המחייבות לבחור רופא ראשי ורק באמצעותו מתבצעות הפנויות לרופאים מומחים, וכאלו המחייבות לבחור ברופאים רק מתוך ספק השירותים הרפואיים הקשור לתוכנית.

Pediatrician

רופא ילדים מומחה. לגבי ילדים ניתן לבחור ברופא ילדים כרופא הראשי שלהם או ברופא משפחה, אשר יטפל בכל המשפחה.

POS
Point of Service

סוג ביטוח רפואי המשלב מאפיינים מביטוח HMO ומביטוחPPO . המבוטחים מחויבים בבחירת רופא מטפל ראשי, אך בבחירת מומחה יכולים לבחור ברופא מתוך או מחוץ לרשת.

PPO
Preferred Provider Organization

סוג של תוכנית ביטוח קבוצתית. המומחים הרפואיים במערך הביטוח האמור, מתחייבים לתקן מחיר ושירות הנקבע על ידי חברת הביטוח המנהלת את התוכנית. המבוטח יכול לבקר אצל כל רופא ברשת ולשם סכום השתתפות בעבור כל שירות. אם המבוטח בוחר ברופא מחוץ לרשת, העלות גבוהה בהרבה.

Pre-existing Condition

מצב רפואי או נפשי אשר היה קיים לפני הבקשה להצטרף לביטוח, ובעבורו ניתן או הומלץ על טיפול רפואי. במקרים מסוימים אין הביטוח החדש מכסה את הטיפול במצב המסוים הזה, אלא בתנאים מסוימים.

Prescription Plans

תוכנית מאורגנת בה המרשמים ניתנים לחברי הארגון במחיר נמוך יותר ממחירם בשוק. בדרך כלל באמצעות רשת בכלל ארה"ב המגיעה להסכמי הורדת עלות עם חברות התרופות לטובת קהל לקוחות רחב.

חשבון לתשלום שירותים רפואיים

חשבון לתשלום שירותים רפואיים –  Health Savings Account

הרעיון בחשבון מסוג זה הוא להקל על עומס העלויות של המשתמשים בשירותי בריאות בארה"ב, ולסייע במידת מה למי שאין ידו משגת לרכוש ביטוח. הכספים המופקדים בחשבון זה מיועדים להוצאות רפואיות מוגדרות בלבד. הכספים המופקדים בחשבון אינם מחוייבים במיסים, מה שלמעשה מפחית מהעלויות הרפואיות את אותו שיעור מיסוי בו אתם מחוייבים לאור הכנסותיכם. הנכם מוגבלים ב – 5000$ לאדם וב – 10,000$ למשפחה בחיסכון בחשבון זה לשנה. לכשתפתחו חשבון זה (באמצעות מקום העבודה או באופן פרטי) יונפק לכם כרטיס אשראי יעודי להוצאות רפואיות. בדקו היטב באתר ה – IRS מהם השירותים הרפואיים אותם ניתן לרכוש באמצעות חשבון זה. בכל מקרה, בעת תשלום מחשבון זה, יש לשמור את כל הקבלות. אם "תיפלו" במדגם או אם יתעורר חשש כי נעשה שימוש לא למטרות רפואיות בחשבון, תדרשו להציג את הקבלות ולהוכיח את מטרת הרכישה. יש לשמור את הקבלות עד לסיום שנה קלנדרית. קבעו מהו הסכום הצפוי להוצאה רפואית במהלך השנה (לרבות טיפולי שיניים משקפי ראיה, מכשור רפואי, תרופות, ביקור רופא, אשפוזים וניתוחים) והפקידו את הסכום שתקבעו בחשבון. במידה ולא תעשו שימוש בסכום במהלך השנה הקלנדרית, לא תוכלו להשתמש בכסף והוא אינו עובר לשימוש בשנה הבאה.

רכישת תרופות

בארה"ב ניתן לרכוש תרופות רבות ללא מרשם רופא (over the counter ). המגוון רחב יותר מאשר בישראל, וניתן למצוא מדפים רבים מלאים בתרופות על פי נושאים ורוקחים העומדים רשותכם בשאלות הבהרה. ישנן חברות מוכרות לתרופות (לדוגמאTaylanol Motrin Advil  להורדת חום והפחתת כאבים), אך גם ניתן למצוא תרופות דומות להן במרכיבן הפעיל במחירים נמוכים בהרבה. היוועצו ברוקח.

תרופות ניתן לקנות בחנויות  המזון של Albertson  Safeway ,  Costco ואחרים, או ברשתות ה"פארם" הגדולות:  Long Drugs Walgreen Drug Stores, Rite Aid . 
עם כניסתכם הראשונה לבית המרקחת ישנה אפשרות שיוכנסו למחשב פרטיכם האישיים.  עובדה זו עשויה להקל על ביקורים בבית המרקחת המסויים הזה בעתיד. (קשר של הרופא המטפל לרוקח, מאגר מידע על התרופות שרכשת, אפשרות למילוי מכסה לתרופה הנלקחת לאורך זמן, הזמנת תרופה מראש באמצעות הטלפון או המחשב על מנת לחסוך בזמן המתנה להכנתה). לתשומת לבכם: זמן המתנה לקבלת תרופה בבית מרקחת הוא כ – 15 דקות, אלא אם בקשתם טלפונית מבית המרקחת הקבוע שלכם או שאליו הועבר המרשם להכין את התרופה מראש.
אם נדרש מרשם לתרופה, מעביר הרופא המטפל את המרשם ישירות אל בית המרקחת שלכם (בו אתם בוחרים לרכוש את התרופות על בסיס קבוע). ניתן כמובן לקבל מרשם שישמר בידכם.
למרבית הביטוחים קיימים הסדרים עם חברות השולחות הביתה את התרופות, לעיתים בהשתתפות הנמוכה יותר של המבוטח.
התשלום עבור התרופות, תלוי בסוג הכיסוי של הביטוח שבחרתם. לרב ישנו תשלום קבוע על כל תרופה, והרוקח יאמר לכם במקרה שמחירה בשוק נמוך מתשלום הקבוע באמצעות הביטוח.
חשוב לדעת כי מחירי התרופות שונים בין בית מרקחת אחד לשני. אם אתם משלמים מכספכם את מלוא מחיר התרופה, חשוב לבדוק בין מספר בתי מרקחת. (ההבדלים יכולים להיות של עשרות אחוזים).
במידה ויש לכם חשבון לתשלום שירותים רפואיים (Health Savings Account ), ניתן לשלם בעבור רכישת תרופות מחשבון זה. שמרו את הקבלות מאחר ויתכן כי תדרשו להוכיח כי הוצאתם מחשבון מיוחד זה לצרכים רפואיים בלבד. (ראו להלן)