תחבורה ציבורית

תחבורה ציבורית

באזור רשת תחבורה ציבורית ענפה, המופעלת על ידי מערכות תחבורתיות שונות. הדבר הופך את הנסיעה באזור ללא מכונית, לפשוטה, אך גם איטית באופן יחסי.

אתר המפתח לתחבורה באזור הוא http://511.org /, או בחיוג בטלפון 511. האתר מקיף את כל הנושאים שניתן לחשוב עליהם בתחום התחבורה באזור, ומאפשר ע"פ נקודת מוצא ויעד, לקבל מסלול אופטימלי בתחבורה ציבורית, לרבות לוחות זמנים, עלות, מרחק הליכה בין התחנות וכו'. בנוסף ניתן לצפות במצב הכבישים באופן העדכני ביותר, לקבל מידע מפורט על דרכי ההגעה האופטימליים לכל מרכזי העניין החשובים באזור, להשתדך לאנשים המתאימים לכם לצורך נסיעה משותפת (carpool ) ועוד.

ספקי תחבורה איזוריים – כללי

למעלה מ – 20 ספקי תחבורה משרתים את האזור (אוטובוס, רכבת, מעבורת). העיקריים שבהם הם ה –,   BARTוה –Caltrainשהינן רכבות המגיעות בנתיבים שונים לסן פרנסיסקו. ה –Muni הינה התחבורה בתוך סן פרנסיסקו, וה – AC Transit וה –County Connection אשר חולשים על הצד המזרחי של המפרץ. ה – Golden Gate Transit חולש את אזור צפון סן פרנסיסקו, samTrans חולש על אזור מרכז המפרץ (Peninsula ), ו – Valley Transportation Authority (VTA) את האזור הדרומי של העמק . לעיתים קרובות נסיעה ליעדים השונים מחייבת שילובים של כמה ספקים ודרכי תחבורה.

CalTrain – רכבת דו קומתית נוחה המשרתת את הקו סן פרנסיסקו – סאן חוזה (ועד גילרוי במשך השבוע), הרכבת עוצרת בתחנות כל 2-5 מייל לאורך הציר. הרכבות יוצאות בערך כל שעה מ – 5 בבקר ועד 10 בלילה. בשעות העומס התדירות עולה. הזמנים שונים בין אמצע שבוע לסוף שבוע וחגים. ישנן רכבות אקספרס, המדלגות על תחנות מסויימות. באופן כללי נסיעה מסן חוזה לסן פרנסיסקו נמשכת כ – 90 דקות.

Bart – הדרך היעילה להגיע מסן פרנסיסקו לצד המזרחי של העמק. ישנם חיבורים בין ה – Bart למרבית אמצעי התחבורה בעמק.

Muni – אמצעי תחבורה מושמץ יחסית, "בזכות" שירות לא קבוע ולא תמיד אמין, נהגים זעפנים, ואוטובוסים ישנים ולא ממש נוחים (מערכת ה –  Muni כוללת גם את הקרוניות המפורסמות ונתיבים של רכבת קלה). יחד עם זאת, 80 מסלולי הנסיעה בסן פראנסיסקו והתחנות הרבות, הופכות את המערכת הזו לאחת המובילות במדינה בכיסוי העירוני. כמעט בכל מקום בסן פרנסיסקו תמצאו תחנה של Muni במרחק של 2-3 דקות הליכה.  למרות המגרעות, השימוש בתחבורה הציבורית בתוך סן פרנסיסקו נוח  וזול. לתחבורה הציבורית בעיר אתר מצויין המאפשר לתכנן מסלולים, לקבל אינפורמציה על לוחות זמנים, לקנות כרטיסי נסיעה מראש ועוד. דאגו להחזיק גם מפה של התחבורה הציבורית אותה ניתן לרכוש בקיוסקים שונים, בתחנות רכבת ועוד. קל להבין את החיבור בין הקווים השונים.   http://www.sfmta.com

AC Transit – האוטובוסים של מחוז אלמדה אמנם נראים מעט מיושנים ובלויים, אך זהו כלי התחבורה היעיל והנח ביותר במזרח המפרץ במיוחד למרחקים קצרים. השתמשו בו בכדי להתחבר עם תחנות של ה – Bart (יותר מהיר).

Golden gate transit – שירות אוטובוסים בצפון המפרץ ורשת מעברות בין Marin  וסן פרנסיסקו (דרך סונומה, קונטרה קוסטה). השירות קיים גם בתוך סן פרנסיסקו, אך נראה כי השימוש ב – Muni בתוך העיר הוא בחירה טובה יותר.

SamTrans – שירות אוטובוסים המתאים במיוחד לנסיעות בין סן פרנסיסקו לפאלו אלטו (דרך סן מטאו, שדה התעופה).

VTA –  מפעילים את האוטובוסים, הרכבת הקלה, והקרוניות במחוז של סנטה קלרה ועד מנלו פארק, מיליפיטס, סרטוגה וגילרוי.

Amtrak – הרכבת והאוטובוסים המחברים את אזור המפרץ ל"שאר העולם". תחנות היציאה הן מסן חוזה, אוקלנד וברקלי. השירות מכסה במערב נתיבים מקנדה ועד לגבול מקסיקו בדרום אך גם מגיע עד לחוף המזרחי (דרך רינו, סולט לייק סיטי, דנוור ושיקגו. התדירות נמוכה. נדרש להזמין מקומות מראש לנסיעות ארוכות.

התשלום לנסיעה בתחבורה הציבורית:

אפשרויות התשלום שונות מספק אחד לשני. לעיתים משלמים בכניסה (לאוטובוס) ואז נדרש תשלום בסכום הנקוב המדוייק (לא ניתן עודף), אשנבי תשלום בתחנות המעבר השונות, תשלום במכונות כרטיסים ונשיאת הוכחת התשלום לכשתדרשו להציגה ע"י פקחים. בדקו אם כדאי לקנות כרטיס הלוך ושוב (בדרך כלל זול באופן משמעותי), או לרכוש כרטיס יומי לאותו ספק המאפשר נסיעה בלתי מוגבלת לאותו היום/ שבוע/ חודש.

אמצעי חשוב נוסף הוא הכרטיס החכם טרנסלינק  . הכרטיס אינו כולל את כל ספקי השירות ועל כן אינו מתאים לכל האזורים. משלמים  מראש על הכרטיס ומעבירים אותו בקורא אופטי המנכה באופן אוטומטי את סכום הנסיעה. ניתן להזמין כרטיסים באינטרנט באתר החברה. http://www.translink.org/index.do .

לבני הגיל השלישי ישנן הנחות משמעותיות בעלויות הנסיעה אצל מרבית הספקים.
.

אופניים ותחבורה ציבורית:

למרבית ספקי השירות  (רכבות, מעבורות, אוטובוסים), ישנם מתקנים מיוחדים להובלת אופניים. השילוב של שימוש בתחבורה ציבורית ואופניים מאד נפוץ באזור, והאפשרויות הקיימות מאד נוחות.

שימוש בתחבורה ציבורית בסן פרנסיסקו:

Muni – מערכת התחבורה העיקרית של סן פרנסיסקו מושמצת יחסית, "בזכות" שירות לא קבוע ולא תמיד אמין, נהגים זעפנים, ואוטובוסים ישנים ולא ממש נוחים (מערכת ה –  Muni כוללת גם את הקרוניות המפורסמות ונתיבים של רכבת קלה). יחד עם זאת, 80 מסלולי הנסיעה בסן פרנסיסקו והתחנות הרבות, הופכות את המערכת הזו לאחת המובילות במדינה בכיסוי העירוני. כמעט בכל מקום בסן פרנסיסקו תמצאו תחנה של Muni במרחק של 2-3 דקות הליכה.  למרות המגרעות, השימוש בתחבורה הציבורית בתוך סן פרנסיסקו, נוח וזול. לתחבורה הציבורית בעיר אתר מצויין המאפשר לתכנן מסלולים, לקבל אינפורמציה על לוחות זמנים, לקנות כרטיסי נסיעה מראש ועוד. דאגו להחזיק גם מפה של התחבורה הציבורית אותה ניתן לרכוש בקיוסקים שונים, בתחנות רכבת ועוד. קל להבין את החיבור בין הקווים השונים.   http://www.sfmta.com

טיפים למשתמש הטירון בתחבורה הציבורית באזור:

 1. תכננו את הנסיעה מראש באמצעות שימוש בכלי היעיל לתכנון נסיעה של   http://www.511.org/ Trip Planner .
 2. הזמנים המצויינים בתכנון הנסיעה, מדוייקים בדרך כלל, אך קחו מקדמי ביטחון קטנים.
 3. הכינו סכום תשלום מדוייק מראש. בדקו מהו אופן התשלום מראש בכדי שתוכלו לארגן את הזמן בהתאם.
 4. לעיתים ישנו קושי למצוא חניה בסמוך לתחנות רכבת או אוטובוס. קחו זאת בחשבון בארגון הזמן.
 5. נימוסין – הקפידו לאפשר ירידת נוסעים מכלי התחבורה לפני שתעלו אתם, העישון אסור בכל התחבורה הציבורית באזור, אין לשמוע מוסיקה אלא באמצעות אזניות, צמצמו שימוש בטלפונים ניידים בעת הנסיעה, הקפידו לפנות מושבים ראשונים לנוסעים מבוגרים או בעלי צרכים מיוחדים.

שדות התעופה באזור:

שלושה שדות תעופה משרתים את האזור:
San Francisco Airport (SFO ) – שדה התעופה הבינלאומי הראשי ואחד משדות התעופה העמוסים בארה"ב. זהו יעד מרכזי לטיסות מעבר לאוקיאנוס השקט ואסיה.
Oakland Airport (OAK )-  שדה תעופה קטן בהרבה מזה של סן פרנסיסקו, אך נח למתגוררים במזרח המפרץ, במיוחד עם הקישור הנח של ה – Bart .
San Jose Airport (SJC ) – שדה תעופה קרוב לעמק הסיליקון, קטן יחסית ונח. הרבה חברות תעופה זולות לטיסה בתוך ארה"ב יוצאות משדה תעופה זה.

חניה בשדות התעופה:
ישנם חניונים רבים באחריות שדות התעופה. הזמינו מקום מראש. חשוב לדעת כי למעשה אין לחניונים אלה יתרון משמעותי על פני עשרות החניונים הפרטיים שסביב שדות התעופה. אלה בדרך כלל מנוהלים על ידי בתי המלון בסביבה או בשטחים פרטיים ובבעלות פרטית, בדרך כלל קרובים, ולכולם שירות חינם של הסעות לשדה. המחירים נוחים בהרבה, וכדאי לבדוק גם אפשרות זו. האתר המרכז את האינפורמציה לגבי חניונים פרטיים סביב שדות התעופה  ומאפשר השוואות מחירים הוא  http://airportparkingreservations.com .

הגעה לשדה התעופה:
בתחבורה פרטית – בדקו המסלול ב   ( http://www.mapquest.com/) mapquest או ב –  http://maps.google.com /.בהמתנה לנוסעים מגיעים, זכרו כי עליכם לחנות את המכונית. פקחים אינם מאפשרים לעצור עם המכונית בסמוך לאזור ההגעה. הורדת נוסעים ופריקת מזוודות אפשרית.
בתחבורה ציבורית – בדקו מהי הדרך האופטימלית באתר www.511.org 
במוניות ובמוניות שירות – אמצעי מהיר נח ויקר בהשוואה לתחבורה הציבורית. מוניות השירות מוזילות מחירים באיסוף נוסעים ממקומות שונים. חלקן גובות עלות נוספת על מטען חורג. הזמינו מספר ימים מראש ואל תמתינו לרגע האחרון. ישנן חברות רבות המקיימות את השירות, וכן נהגים פרטיים. שמם עובר מפה לאוזן. בדקו ב"דפי זהב" לגבי מספר אפשרויות.
שירות לימוזינות – מפתיע שהשירות לשדה התעופה אינו יקר כפי שניתן היה לחשוב (כ – 20% יותר ממונית). אם אתם נוסעים עם משפחה (ילדים), זו גם בדרך כלל חוויה הכוללת גינוני טקס מסויימים (משקאות, צפייה בטלוויזיה, ישיבה "סלונית" על ספות עור רכות ומפנקות תלבושת הנהג וכו').

ביטוחים ורשיונות

ביטוח לרכב – ביטוח רכב, כמו כל הביטוחים בארה"ב, הם עניין מורכב ביותר, עם דקויות רבות המחייבות לשים לב לפחות לעניינים המרכזיים. להלן מספר עניינים שכדאי לקחת בחשבון:

 • רמת הכיסוי לכל אחד מהמרכיבים (שימו לב כי בדרך כלל הפוליסות מציגות רמת כיסוי יחסית גבוהה, ולאחר מכן מציינות כי מדובר בסה"כ לכל נוסעי הרכב ולמעשה פר אדם מדובר ב – 20% מהסכום).
 • בדקו האם הביטוח כולל כיסוי בעת שכירת רכב ברחבי ארה"ב (הדבר מוזיל מאד אפשרויות שכירת רכב, במיוחד אם גם אליכם מגיעים אורחים, היכולים לשאול את רכביכם בשעה שאתם שוכרים רכב לתקופה מסויימת במחיר של לעיתים פחות מ – 20$ ליום).
 • בדקו עד כמה רגישה הפוליסה במקרה של תביעה מהביטוח (כמה יעלה מחירה לאחר תביעה).
 • כמובן שגובה ההשתתפות העצמית משמעותי.
 • ועוד 19 שאלות ותשובות שחשוב לדעת לפני רכישת הביטוח:http://www.bankrate.com/brm/news/insur/20000128c.asp

רשיון נהיגה של קליפורניה – על פי החוק הנכם מחויבים בקבלת רישיון נהיגה של קליפורניה תוך זמן קצוב ממעד הגעתכם לאזור. ספרון ללימוד הפרק התיאורתי ניתן להשיג באתר של משרד הרישוי וכן בכל סניפי משרדי הרישוי באזור. הבחינה היא בחינה אמריקאית ונערכת במשרד הרישוי. אל תשכחו להביא אתכם דרכון בעת ההגעה לבחינה. גם אם אתם נהגים ותיקים מאד, קראו את החוברת. ישנם פרטים החוזרים במבחנים ומתייחסים להיבטים המחייבים שינון כגון אחוזי אלכוהול בדם, גילאי הילדים ונקיטת צעדי בטיחות לגביהם וכו'. ניתן להיבחן שוב עד להצלחה. התוצאות במקום.
לאחר המבחן התיאורתי קבעו מועד למבחן מעשי. לאחר שתפגשו את הבוחן חמור הסבר, תסיעו אותו ברחבי משרד הרישוי למשך כ – 10 דקות. הקפידו על המהירות, עצירה מלאה בתמרורי העצור הרבים הזרועים בסביבה, התבוננות מעבר לכתף ולא רק במראות (אלה אלמנטים מרכזיים עליהם מכשילים במבחנים). וגם – לא לשכוח ללמוד את סימני הידיים המחליפים וינקרים ואורות שאינם עובדים..

שירותי גרירה – ישנן מספר חברות המספקות שירותי גרירה ושירות זה לרוב אינו נכלל בפוליסה הרגילה. חברת הביטוח בה תחליטו לבטח את רכבכם בודאי גם תציע לכם התקשרויות שונות. יחד עם זאת, כדאי לשקול להשתמש בשירותים שלAAAבעיקר בשל השירותים הנוספים שניתן לקבל באמצעותם (כגון: ספרי המסלול שלהם, המפות הניתנות בחינם, הנחות משמעותיות על מלונות, טיסות והשכרות רכב). www.csaaa.comכדאי לקבל מהם גם הצעה לביטוח רכב. לעיתים ההצעות שלהם אטרקטיביות.

עבירות וקנסות – עבירות התנועה בקליפורניה, נחלקות לעבירות שניתן לתקנן (correctable) ועבירות תנועה עליהן מקבלים נקודות עבירה ומשלמים קנסות. צבירת הנקודות מעלה את הפרמיה עבור הביטוח באופן משמעותי. חברות הביטוח מקבלות את המידע על העבירות מהמשטרה באופן ישיר. הנקודות בגין כל עבירה תקפות במשך שלוש שנים ואז נמחקות באופן אוטומטי. ניתן למחקן באופן מיידי, על ידי השתתפות בבית ספר לנהיגה. בקליפורניה ניתן להשתתף בבית הספר און-ליין, או בכיתות לימוד. לכל מחוז בעמק הסיליקון יש הסדרים שונים עם בתי ספר שונים, ועל כן יש לבדוק מה הכללים הנוהגים במקום בו נעברה העבירה (בית המשפט המטפל בעבירה המסויימת).

טיפולים לרכב – הטיפול ברכב במוסך מורשה מזכיר כאן קצת חוויית ביקור בקופת חולים. הטיפול נלקח מאד ברצינות, כל מרכיב בטיפול מתועד, הדיווח שמקבל "ההורה" של הרכב עם סיום הטיפול מקיף ופתוח לשאלות והסברים. העמידה בזמנים מרשימה – קובעים מראש תור, בדרך כלל למוסכים הגדולים יש שירותי הסעה (פיזור ואיסוף) מהמוסך ליעד אליו אתם צריכים להגיע. בעת הטיפול ברכב מקפידים מאד בשמירה על נקיונו – ועל כל אלה כמובן משלמים לא מעט.
זכרו – קופונים ממוסך משתלמים מאד. הרשמו במוסך על מנת לקבל קופונים במייל/בדואר, או הורידו אותם מן האתר. לטיפולים שוטפים, אם רוצים להוזיל עלויות באופן משמעותי, ניתן לשקול לא לטפל במוסך הראשי של יצרן הרכב, אלא במוסכים להחלפות שמנים. אחד המקומות מיני רבים הם רשת jiffy lube(www.jiffylube.com).

אופניים
זהו כלי תחבורה אלטרנטיבי לרכב הנפוץ ביותר באזור. כאן רוחשים לכלי הרכב הדו גלגלי את הכבוד הראוי והדבר בא לידי ביטוי במסלולי האופניים שלצד הדרכים והכבישים, בעשרות מסלולי אופניים (עירוניים ובשטחים פתוחים) הקיימים בכל רמת קושי ומרחק, במועדוני רוכבים, בתחביב ספורטיבי בעל מקום של כבוד, ובמספר האינסופי של חנויות אופניים הפזורות בעמק. זהו גן עדן לרוכבים, בילוי אישי ומשפחתי, שלא לדבר על הערך הסביבתי הגלום בנסיעה בכלי תחבורה נטול מנוע…

רכישת רכב

בלי מכונית אי אפשר. במיוחד אם אתם משפחה, תגלו שהסעות הילדים לבית ספר, לחוגים, למפגשים עם חברים – צורכות זמן רב מאד. המכולת השכונתית המוכרת מתחת לבית, אינה קיימת כאן, ובלאו הכי קניה כאן אף פעם לא מסתיימת בלחם וחלב, ובכלל – הכל במרחק נסיעה. אז רגע לפני שאתם קונים את הרכב שלכם כדאי שתדעו ותכירו את הדברים הבאים:

זירות קניה ומכירה של רכבים

בין אם מודבר ביד ראשונה או שנייה, אלה הן הזירות הרלבנטיות לביצוע העסקה –

 • דרך לוחות קניה ומכירה באינטרנט (מאנשים פרטיים/ חברות).

 • באזורים המוכרים ומיועדים להצגת רכבים למכירה (יד שנייה), לצד הדרך עם שלט פרטים בשמשה האחורית והצידית.
 • אצל דילרים יבואנים של יצרנים מסויימים, או דילרים כלליים (בעיקר לרכבי יד שנייה).

הלינק הבא מרכז את המידע הפורמאלי של משרד הרישוי באזור בעת קניה ומכירה:
http://www.dmv.ca.gov/pubs/brochures/fast_facts/ffvr26.htm

בחירת סוג הרכב

אם אתם יודעים את הסוג (גודל הרכב,minivan הנעה, שם היצרן המסויים), כדאי לשקול להגיע לאחד הדילרים המוכרים את סוג הרכבים האמור, להתעניין ברכב, להתבונן בו מבפנים, לבקש נסיעת מבחן, לברר מחירים, להשוות בין סוגים שונים ולבדוק מה מציע הדילר מבחינת רכבים מהסוג הנבחר ביד שנייה או ממודל ישן יותר. ניתן בהחלט להתרשם ולקבל עוד אינפורמציה טרם החלטה אך חשוב לדעת על מגרעות השיטה הזו – הדילרים כל כך רוצים למכור, והתחרות כה גדולה שתצפו לתהליך ארוך, הכולל ניסיונות שיווקיים בלתי מרפים.

רכב יד שניה

 – הלוח הנפוץ לפרסום רכבים יד שניה באיזור הוא craigslist .
www.sfbay.craigslist.org 
לאחר שמצאתם רכב אותו אתם מעוניינים לרכוש, נסעתם בו, התרשמתם מהבעלים, קיבלתם מענה לכל שאלותיכם, התבוננתם בדוחות על הביקורים במוסך והטיפולים שהרכב עבר ואיפה הוא עבר אותם, אפשר לקנות. כאן לא מקובל בהכרח לקחת את הרכב לבדיקה, אם כי אפשרי. לאחר ששילמתם לרוכש, קבלו ממנו את טופס הבעלות על הרכב ודאגו להעביר בעלות ב"משרד הרישוי" של קליפורניה. פרטים נוספים על קניה ומכירה של הרכבים ניתן למצוא באתר הבא:http://www.dmv.ca.gov/vr/topbuysell.htm

רכב חדש

אחרי שנסעתם ברכבים הבאים בחשבון, ושמעתם את שכנועי הדילרים, תתפלאו לשמוע כי התמקחות קיימת וכי המחירים (ההצעות שתקבלו) יהיו שונות מדילר לדילר גם לגבי אותו סוג הרכב, לעיתים באופן משמעותי. חלק מהדילרים יציעו לכם התקנה של אבזור נוסף ברכב (מעבר לסטנדרט), חלק יוזילו במחיר או יקלו בתנאי התשלום. החלק היותר נעים בכל התהליך הוא המלאים הגדולים של הדילרים, המאפשרים לכם בדרך כלל לקבל את הרכב עוד באותו היום או תוך מספר ימים ספורים. אם בחרתם להוסיף מכשור נוסף לרכב (dvd, navigation system, stereo ), בדרך כלל כדאי להזמינם במקום בו רכשתם את הרכב, לפני שהרכב נמסר לידכם, אך כדאי לבדוק מחירים קודם לכם במקומות אחרים.
עם קבלת הרכב וכרטיס הרישוי שלו, תופתעו לגלות כי אתם נוסעים במשך מספר שבועות ללא לוחיות זיהוי על הרכב. זה רגיל ואת הלוחיות תקבלו בדואר תוך חודשיים. חשוב מאד להדביק על הלוחית את המדבקה הרלבנטית (שתקבלו גם בדואר) עם השנה הנוכחית והחודש בו רכשתם את הרכב. בכל שנה יש לשנות את המדבקות.