טלפונים ניידים

שוק הטלפונים הסלולאריים בארה”ב כולל את מגוון הטכנולוגיות ושיטות ההפעלה המוכרות (CDMA GSM ), ומתאפיין באחוזי חדירה של כ – 60% (לעומת מעל 90% בישראל), במספר רב של מפעילים סלולאריים ובמגוון אין סופי של מכשירים.
החברות המובילות הן Cingular Wireless ו – , T-Mobile USA. ,Verizon Wireless Sprint

טרם רכישת טלפון נייד וחבילת שירות יש להחליט על שיטת השידור ובהתאם לכך החברה המתמחה בה, וכן מהם השימושים לטלפון הנייד (שיחות מחו”ל, שיחות מקומיות, קשר משפחתי, עסקים, מגוון שירותים אינטרנטיים, אין סוף גאדג’טים אפשריים וכו’). לעיתים ישנן חבילות כחלק מהמבצעים המוצעים על ידי החברות השונות, המעניקים טלפונים מסוג מסויים בחינם או בתשלום סמלי (בדרך כלל נדרשת התחייבות למשך חוזה ההתקשרות).

התוכניות השונות המוצעות על ידי החברות הרבות שונות זו מזו לא באופן קוסמטי אלא באופן מהותי. אין מנוס מבדיקה מקיפה לגבי הצעות המתחלפות השכם וערב. שימו לב בבדיקת התוכניות לנושאים הבאים:

  1. בארה”ב הינכם מחוייבים על כל שיחה נכנסת! ולא רק על שיחות שאתם מבצעים. מכאן יש לבדוק על פני מספר חודשים בכמה דקות שיחה הנכם מחוייבים ולבדוק האם התוכנית שבחרתם עונה על צרכיכם. חריגה מהדקות שרכשתם בחבילה משמעותה עלות גבוהה ביותר פר דקת שיחה. בדרך כלל ניתן לעקוב אחר מצב הדקות בתוכנית בזמנים נתונים באמצעות אתר האינטרנט של החברות השונות.
  2. התאימו את התוכניות גם על פי מספרים פופולאריים אליהם אתם מחייגים (לעיתים יש הקלות בעלות, הסדרים משפחתיים (מספרים שונים על אותו חשבון), שעות שיחה יקרות וזולות במהלך היום ובמשך השבוע, ומגוון השירותים הנוספים שחשובים לכם (בינלאומי, אינטרנט, SMS , שיחות ממתינות ומזהות וכו’).
  3. ניתן לרכוש טלפונים מסוג pre paid , וכך ישנה שליטה על הסכום המוקצה לטלפונים ניידים, קל לרכשו (גם ללא SSN ), וניתן לטעון את החשבון על פי הצורך.
  4. בדקו היטב מה המשמעויות של הפסקת התקשרות עם חברה מסויימת ומעבר לחברה אחרת.

קישורים לחברות הטלפונים הניידים

דואר

שירות הדואר של ארה"ב מתקדם ביותר, מאופיין באיכות השירות ואמינותו, ומאפשר מגוון שירותים המנוהלים מהבית (באמצעות אתר האינטרנט המעולה של הרשות http://www.usps.com /  ) ובאמצעות "הדוור האישי שלך", או בסניפי הדואר הפזורים בנוחות ונותנים מענה לקשת רחבה של שירותים.

הפעולה הבסיסית של משלוח מכתבים, נעשית ברב המקרים מתיבת הדואר בביתך. הדוור המחלק את הדואר אוסף את הדואר היוצא באותו הזמן.
אם יש דגלון המוצמד לתיבת הדואר שלכם, סמנו באמצעותו לדוור שיש בתיבה דואר יוצא שעליו לקחת ולהעבירו למשלוח.
אם יש בתיבת הדואר שלכם חריץ להכנסת מעטפות הדואר, תוכלו לצרף בעזרת סיכה על גבי דלת תיבת הדואר את דברי הדואר היוצא שיילקח על ידי הדוור  למשלוח.
אם אתם מתגוררים במתחם דירות שאלו את מנהל האחזקה אם יש במתחם תיבת דואר יוצא . אם אין כזו בררו אצלו איפה תיבת דואר ציבורית בסביבה הקרובה.

אם  תרצה  לרכוש בולים, אינכם חייבים לעשות זאת בסניף הדואר דווקא. תוכל לעשות זאת בדואר, בטלפון (לטלפון 1-800-782-6724 ), בסופרמרקט המקומי או במכונות אוטומטיות למכירת  בולים. בעיקר נח השירות של הזמנת בולים באינטרנט והבאתם לפתח הבית ע"י הדוור. שירותים נוספים שניתן לבצע בדרך זו הם הזמנת מדבקות כתובת, הקפאת דואר, העברת דואר למקום אחר, תאום איסוף חבילה ועוד. אתר האינטרנט של הדואר מאד ידידותי למשתמש.

בנסיעות ממושכות, מומלץ להשתמש באפשרות "הקפאת הדואר". באמצעות אתר האינטרנט של רשות הדואר, קבעו את מועד ההקפאה ואת המועד בו תרצו שחבילת הדואר שנאסף עבורכם תמתין לכם (ממוינת ע"פ תאריכים..). אם אתם ממתינים לדבר דואר חשוב תוכלו להעביר את הדואר באופן זמני (גם דרך האתר) לכתובת חלופית. שירותים אלה אינם בתשלום והם אמינים ונחים.

למשלוח חבילה או מכתב לחו"ל מומלץ לא לכלול מכתב בתוך החבילה- דבר זה יכפיל את מחיר המשלוח. שלחו את המכתב בנפרד מהחבילה.  יש מגוון של דרכים למשלוח חבילות בתוך ארה"ב,  תלוי בתכולתו של דבר הדואר ועד כמה מהר הנכם רוצים שיגיע ליעדו.  כל המידע מפורט באתר, אך ניתן גם להיוועץ עם פקיד הדואר לגבי אפשרויות המשלוח השונות.

מאחר ושירות הדואר של ארה"ב משתמש במחשב לסריקת הכתובות הרשומות על חצי בליון  דברי דואר הנשלחים מידי יום,  קיים נוהל אחיד של עריכת הכתובת על המכתב/ חבילה, ובכך מתאפשרת העברה מהירה יותר  ואמינה יותר של הדואר.הוסיפו תמיד את פרטי כתובתכם המלאה (בפינה השמאלית העליונה, על מנת לאפשר החזרת תשובה –  לשם כך משתמשים במדבקות הכתובת האישית).

גז וחשמל

אם שירותי חשמל וגז ניתנים על ידי חברת PG&E , ניתן להתקשר לבירור והזמנות לטלפון: 1-800-743-5000

אם אין ברשותכם כרטיס אשראי בארה”ב, יהיה עליכם לשלם מקדמה. תוכלו להימנע מתשלום מקדמה אם המעסיק שלכם ינפק מסמך המאשר את אמינותכם.
אם יהיה עליכם לשלם מקדמת בטחון, התשלום עבורה יצורף לתשלום החשבון הראשון. המקדמה, שעשויה להיות בגובה של 200$, תופקד בחשבון נושא ריבית למשך שנה ואם כל חשבונותיכם ישולמו בזמן תזוכו בכספי הריבית שנצברו ואלה יתקזזו עם התשלומים העתידיים.

בנוסף חברת PG&E (ספק השירות) תבקש לדעת את מספר הביטוח הלאומי שלכם. במידה ואין ברשותכם מספר זה עליכם לפנות באופן אישי למשרדי החברה עם תעודה מזהה על מנת לפתוח בחוזה התקשרות.

החשמל והגז יקרים. במיוחד מעניינת העובדה כי עוד בטרם הפעלתם כל מכשיר חשמלי, מחויב חשבונות בעלויות בסיס, שקשה לעמוד על מקורן. קחו זאת בחשבון בעת הניסיון ללמוד את חשבון התשלום.

מים, ביוב ואיסוף אשפה

בדרך כלל אלה שירותים הניתנים על ידי הרשות המקומית באמצעות חברה קבלנית. צרו קשר באמצעות אתר האינטרנט או טלפונית עם המחלקה המתאימה בכדי להזמין את השירותים. לרב ההזמנה מתבצעת דרך הרשות המקומית, אך לעיתים רחוקות תופנו על מנת ליצור קשר ישר עם הספק המסוים עימו הרשות קשורה.

לגבי איסוף אשפה – בערים רבות ישנם ימים מסוימים לאיסוף אשפה ולעיתים ימים שונים לאיסוף סוגי אשפה שונים. ישGarbage Days “ ” שהם ימי איסוף אשפה ויש “ ”Clean Up Days , שהם ימים שבהם אוספים חפצים גדולים במיוחד שנאספים בערימה על המדרכה. החברות עושות זאת כשירות לציבור ללא תשלום. התקשרו לחברה לאיסוף אשפה (נותנת השרות) ובררו את מועדי האיסוף. במקרה שאתם זקוקים לטיפול מיוחד באשפה מהחברה לאיסוף אשפה ציינו בפני ספק השרות את בקשתכם והיא תטופל בדרך כלל עבור תשלום נוסף.
הקפידו על חלוקה של סוגי האשפה ע”פ כללי המיחזור הנהוגים ברשות המקומית אשר בתחומה הינכם מתגוררים. אשפה שאינה ממוינת כראוי לא תפונה. למיכלי הפינוי ישנן צבעים שונים וגדלים שונים. כל משק בית יכול להזמין את הכמות והגודל המתאימים לצרכיו. עלות השירות היא בהתאם למספר המיכלים וגודלם.

טלפון

שיחות מקומיות

קיימת הפרדה בין שירותי שיחות מקומיות לבין שירותי שיחות בינלאומיות או בין אזורי חיוג שונים בארה”ב. קיימות כמובן גם חבילות משולבות, אך לעיתים הן יקרות יותר מאשר התקשרויות נפרדות. אפיינו את אופי השיחות שאתם מקיימים, וזכרו כי יש בידכם כנראה גם טלפונים ניידים אשר מרביתם מאפשרים שיחות חינם בין אזורי החיוג השונים בארה”ב.

Flat Rate הוא שרות טלפוני בתעריף בסיסי המעניק מספר בלתי מוגבל של שיחות מקומיות ברדיוס מוגדר סביב מקום המגורים. בדרך כלל מתלווים לחבילה זו שירותים נוספים לקו הטלפון. שיחות הטלפון המתבצעות מחוץ לחבילה זו יחוייבו בתעריפים אחרים. כדאי לבדוק מראש מהם התעריפים ולעקוב בחודשים הראשונים על חשבון הטלפון בכדי לבחון אם התוכנית שבחרתם היא אמנם המתאימה ביותר למאפייני השיחות שאתם מקיימים. קחו בחשבון שכל תוספת מאפיינים (שיחה מזוהה, ועידה, משיבון וכו’) אפשרית בתשלום נוסף בדרך כלל.

שירות שיחות טלפון ארוכות טווח – Long Distance Service

לביצוע שיחות ארוכות טווח מחוץ לקליפורניה (שיחות בתוך ארה”ב ומחוצה לה) מוצעות לבחירה מספר חברות. בדקו אפשרות של חבילות שירות הכוללות שיחות מקומיות, ארוכות טווח ושירותי אינטרנט. החברות מציעות מבחר תוכניות בתעריפים שונים, ומתחרות בינהן על הלקוחות באופן כזה, שלא ירפו ממך עד שתסכים לקבל הצעה “העולה בהרבה בטיבה” על זו של המתחרים. למרות זאת בדקו. ככל שתתעקשו על הבדיקה בין החברות תופתעו לראות כיצד המחירים ממשיכים לרדת.

כרטיסי שיחות טלפון – Calling Cards

חברות הטלפון מנפקות כרטיסי שיחות ללקוחות. הכרטיסים מאפשרים לעיתים שיחות בתעריפים מוזלים. הרעיון הוא שאתם משלמים על כרטיס הכולל מספר שיחות מראש, ומשתמשים בו על פי הצורך. אפשר לרכוש כרטיסי שיחות בתשלום מראש בחנויות ה- drug stores , בשוקי המזון ועוד.
למי שנמצא במלון או גר בדירה משותפת ורוצה להתקשר טלפונית לחו”ל: כדאי שתדעו כי בית המלון יחייב אתכם לשלם עבור השיחות הבינלאומיות על-פי התעריף הגבוה. כדי להימנע מכך כדאי לשלם מראש על שיחות הטלפון על ידי רכישת כרטיס שיחות טלפון.

בקשה לקבלת שירותי טלפון (דעו מה ישאלו..)

בפניה ישירה לחברות אתם נשאלים שאלות הכוללות בין השאר: פרטים אישיים, מספר ביטוח לאומי (במידה ואין בידכם את המספר ראו פירוט התהליך הנדרש בהמשך), תאריך הכניסה לדירה החדשה, שם בעל הנכס, האם אתה מעוניין להיות רשום במדריך הטלפון? מה תרצה לכתוב על עצמך במדריך? סוג השירות בו אתם בוחרים, עניין בשירותים נוספים כגון: שיחה ממתינה ועוד, האם אתם מעוניינים לבצע חסימה למספרים מסויימים? האם אתם מעוניינים בכרטיסי שיחות? (כרטיסים אלה ניתנים בחינם ואפשר להשתמש בהם בטלפונים ציבוריים), האם אתה מעוניין לבחור במספר מזוהה משלך לשימוש בכרטיס השיחות? מהו שמה של חברת הטלפון המובילה אותך לשיחות ארוכות טווח ועוד.

אם אין לכם SSN מספר בביטוח הלאומי תקבלו מספר הזמנה אולם השרות יסופק לכם לאחר שיועברו לידי הספק עם צילום תעודה מזהה (כוללת תמונה) מוכרת (דרכון, רישיון נהיגה מקומי) בליווי פרטים אישיים ופרטי מספר ההזמנה שקיבלתם. לרוב, הזמנתכם תאושר לאחר מספר ימים.