משפחה ברילוקיישן: לגדל ילדים דו לשוניים

מאת: אלינור ורמן

מעבר למדינה חדשה מעלה לא מעט חששות ותהיות בנושא חשיפת הילדים לשפה נוספת ובהשפעות העשויות להתעורר עקב כך.

Little boy learning to write alphabet on white board

לרגל תחילת שנת הלימודים, נבחן את היתרונות בהקניית שתי שפות לילדכם, נציע שיטות ורעיונות לעידוד הקניית שפה חדשה ונסקור את כל המיתוסים בנושא דו הלשוניות.

מהי דו לשוניות?

נהוג להבחין בין שתי דרכים נפרדות לרכישת שפה שניה:

 • דו לשוניות בו-זמנית- הילד רוכש את שתי השפות באותו הזמן. תהליך זה עשוי להתרחש כשהילד גדל בבית דו לשוני (כל הורה מדבר בשפה אחרת עם הילד) או כשהילד משתלב מגיל ינקות בסביבה בה השפה המדוברת שונה משפת ההורים (לדוגמא-הילד משתלב בגן מגיל 3 חודשים).
 • דו לשוניות עוקבת- מאפיינת בעיקר ילדי מהגרים או שליחים, הרוכשים את השפה השניה בשלב מאוחר יותר, לאחר רכישת שפת האם.

על מיתוסים ומחקר

רוב המיתוסים בתחום מתייחסים לדו לשוניות בו-זמנית, כשהטענה העיקרית היא שילדים הרוכשים שתי שפות במקביל נוטים ללמוד לדבר לאט יותר. טענה נוספת בנושא גורסת שהילד נוטה לבלבל בין שתי השפות ולשלב מילים מכל שפה בעת הדיבור, דבר העשוי לגרום קשיים ברכישת כל אחת מהשפות.

כיום אנו יודעים שאין בסיס אמפירי לסברות הללו. אחת הסיבות להופעת המיתוסים הללו נעוצה בעובדה שעיכוב שפתי חל על כ-20% מהילדים, בין אם הם חד או דו-שפתיים. כאשר ילד דו-לשוני מתחיל לדבר מאוחר יחסית, לעיתים יש נטיה לקשר זאת לדו-לשוניות.

הסבר נוסף לתפיסה המוטעה בנוגע לדו-לשוניות נעוץ בכך שאוצר המילים של ילדים דו-לשוניים מכיל ייצוגים משתי השפות, ולעיתים מתבצעת הערכה שאינה כוללת את אוצר המילים בשפה השניה. הערכה זו עשויה להוביל למסקנה המוטעית שלילד אוצר מילים מוגבל ביחס לשלב ההתפתחותי בו נמצא.

כיום מחקרים מוכיחים כי החשיפה לשתי שפות בגיל צעיר אינה מובילה לעיכוב בשפה אלא להיפך- היא בעלת יתרונות הן בהתפתחות הלשונית, והן בהתפתחות הקוגניטיבית של הילד.

בנוסף נמצא כי ילדים זקוקים למשך חשיפה קצר יותר לשפה בהשוואה למבוגרים, על מנת להגיע לתפקוד לשוני המאפשר השתלבות חברתית.

מכאן שעל אף החששות הרבים המלווים הורים בעת המעבר, במרבית המקרים ילדים ילמדו את שפת המקום וישתלבו מהר יחסית במסגרות החדשות.

שפה וזהות

Pupil reading a school book at the elementary school

המעבר למדינה חדשה מעורר גם שאלות בנושא זהות יהודית וישראלית. הורים רבים מבקשים לשמר את השפה העברית בביתם כחלק משימור הזהות היהודית והישראלית, וחוששים מהפערים התרבותיים והשפתיים העשויים להתפתח בינם לבין ילדיהם ככל שאלו יתבגרו.

שאלת השפה והזהות עשויה לעלות שוב ושוב לאורך השנים, ועשויה לדרוש הערכות והתאמה על פי הצרכים המשתנים של המשפחה; הורים לילדים צעירים יכולים לבחור לשלב את ילדיהם במסגרות חינוך דוברות עברית באיזור, על מנת להשריש ולבסס את השפה מגיל צעיר. יחד עם זאת, בגילאי בית הספר הורים לרוב ידרשו להשקיע משאבים רבים יותר על מנת לשמר את השפה, הן בדמות שילוב הילד בבתי ספר יהודיים פרטיים המציעים לימודי שפה עברית כחלק מתכנית הלימודים, והן בדמות חוגים ושיעורי העשרה ללימוד השפה העברית מחוץ למסגרת הבית ספרית.

אז מה עושים?

 • הגדירו מטרות וצרו תכנית- פנו זמן ל"ישיבת צוות משפחתית" בה תוכלו להעלות חששות, התלבטויות ושאלות בנושא שימור ו/או הנחלת השפה לילדים בעת השהות בחו"ל. קבלו החלטה משותפת בנוגע למה שחשוב לכם עבור ילדיכם וסדרי העדיפויות שלכם בנושא. התייעצו עם מכרים, חברים ומדיה חברתית לגבי המשאבים העומדים לרשותכם בעמק, ולמדו מהן האפשרויות שהאיזור מציע, על מנת שתוכלו לממש את מטרותכם בנושא.
 • תקשורת פנים אל פנים- הדרך הטובה והיעילה ביותר להנחיל ולשמר את השפה העברית היא לדבר בה. ככל שתקפידו לדבר עם ילדיכם בשפה העברית, כך תיטיבו לשמר את יכולות התקשורת שלהם בה. הדבר נעשה קשה יותר ככל שהילדים גדלים; פעולות כגון עזרה בשעורי בית, או שיחות עומק על נושאים רגישים עשויים להעמיד אתכם בפני דילמות חדשות בנוגע להקפדה על השפה. נקודות אלו יהוו הזדמנות לזמן "ישיבות צוות משפחתיות" נוספות על מנת להעריך מחדש את המצב ולהערך בהתאם.
 • מסגרות חינוכיות- נושא הזהות והשפה עשויים להוות קריטריון חשוב בבחירת מסגרת חינוכית עבור הילדים. גנים המתנהלים בשפה העברית עשויים להוות פיתרון מתאים למשפחות המגיעות לתקופה קצרה, או אלו המעוניינים להשריש את השפה העברית לילדיהם מגיל צעיר. מסגרות אלו עשויות גם לתת מענה לצרכים קהילתיים וחברתיים נוספים של הילד והמשפחה.
 • מסגרות חברתיות- בנוסף למסגרות הפורמליות, האיזור משופע בחוגים ופעילויות העשרה בשפה העברית, בהן ניתן להשתלב ולשמר את השפה. בעמק תוכלו למצוא חוגים המתנהלים בעברית, שיעורי העשרה ללימוד השפה ואף שבט צופים, הפותחים צוהר לקהילה ישראלית ענפה ותוססת. השתתפות בפעילויות אלו עשויה לזמן הכרות עם ישראלים ויצירת קשרים משמעותיים הן בין ההורים והן בין הילדים.
 • עזרים- נצלו את הביקורים בארץ לרכישת ספרים, תקליטורים ומשחקים בעברית, המותאמים לשלב ההתפתחותי של ילדיכם. השתמשו במוסיקה וריקוד על מנת להפוך את חווית הלימוד למהנה וקלילה. שלבו תכנים מעולם התוכן שאתם גדלתם עליו על מנת להפוך את החוויה למשמעותית גם עבורכם, ועודדו את ילדכם לשמור על קשר עם קרובים בארץ, באמצעות סקייפ, מכתבים וביקורים.

 

בהצלחה!

אלינור ורמן, MA, MFTI

מטפלת זוגית ומשפחתית בהתמחות

מטפלת במשפחות, זוגות ויחידים.

www.elinorwahrmann.com

יש מתנדבים בקהל? מקומות בהם תוכלו להתנדב ולעזור לקהילה

מאת: סיגל קלטר

יום המצוה שעורכת הפדרציה היהודית בכל שנה אמנם עבר, אך הרעיון של משיכת צבור רחב  לעשות מעשים שהם עזרה ותמיכה, תקף לכל שאר 364 ימי השנה.

איסוף תרומות, נתינת נדבה וכמובן צדקה, הם מהערכים המרכזיים של היהדות ואינם מוגבלים ליהודים בלבד. “יהיו אביוני עירך קרובים לליבך”, נאמר.

היושבים בקליפורניה, כאן באיזור העמק המפורסם, נמצאים בבועה שאין כדוגמתה באף מקום אחר. שפע מדהים של ידע ויצירתיות, השכלה, פיתוח וקידום אפשרויות והכל, באיזור יחסית קטן. כולם במירוץ מטורף ותחת לחץ מתמיד של סגירת קצוות, גם בעבודה וגם במשפחה, צריך להספיק לראות וללמוד ולעשות ולידע ולקדם ולהתקדם, מעל ומעבר למה שהזמן מקציב, וזה מעייף!Volunteers Collecting Food Donations In Warehouse

וכאן אנו מגיעים לנקודה המרכזית: למי יש כוח או זמן מיותר להתנדב?!?

ערכים מוסריים וחברתיים לרוב אינם מועברים על ידי למידה או על ידי נושאי הכלים כמו הגננות, המורות, המטפלות או הספרים, אלו הם דברים שנרכשים, נלמדים ומתקבעים בנפשות הרכות של ילדינו על ידי חיקוי כשהמבוגרים הקרובים להם ביותר הם המודל לכך! ילדים מחקים את הוריהם וכך לומדים ערכים, הרגלים ושאר ריטואלים.

גם להורים שנותנים מזמנם בהתנדבות נפקחות העיניים ומעבר לתחושת הסיפוק, גם הם רואים משהו אחר, ופרספקטיבות, תובנות והבנות משתנות.

 קהילה אינה מתקיימת לאורך זמן אם חברי הקהילה אינם תורמים לה מעבר לחלק הכספי. בשנים כשהתנדבתי פה ושם, התבררו לי כמה אמיתות, כמו למשל שיש משפחות ויחידים הגרים ממש מעבר לגדר-הגינה הפרטית שלי, ילדים שהלכו עם ילדי לבית הספר- ואלה, שלא שמתי לב אליהם, אינם יכולים להזין את ילדיהם או לשלם את שכר הדירה הגבוה ונזרקים לרחוב (המקלטים היום דחוסים ומלאים עד אפס מקום).

בשנה האחרונה התחיל מפעל התנדבותי מדהים בפנינסולה. הארגון הוא העתק של ארגון זהה המתרחש בסן פרנסיסקו: מכיוון וחברות רבות ומשרדים מזמינים ארוחות צהריים ואינם יוצאים לאכול בחוץ, נשארים מגשי אוכל שנזרקים לפח בסוף היום. מתנדבים של הארגון באים לאסוף את שיירי הארוחות (אין זריקת אוכל מיותר ובזבוז) ומביאים את האוכל למקומות נזקקים כמו מקלטי יום לנשים מוכות, מקלטים לחסרי בית, לבתי אבות, לבתי מגורים הנתמכים על ידי הממשלה וכו׳.(www.foodrunners.org)

אין ספק שהחיבור בין שני הקצוות הוא מדהים. רוב רובם של הנותנים הם רחבי -יד ונדיבים. ומהעבר השני, המקבלים, אסירי תודה עד לדמעות. לראות קשישים בבית אבות מצפים למגשי האוכל, זהו מראה קשה! לראות אמהות מחכות למתנדב המביא כיכרות לחם ואולי עוגיות כדי להאכיל את הילדים, זה מראה קשה מעין כמוהו.

מעשים קטנים של יום יום בין אנשים, יוסיף לכם סיפוק ע נ ק, יוסיף המון לילדיכם ויעזור בצורה מדהימה לחברה הקרובה, המיידית, בה כולנו חיים. למשל: החזיקו מספר קופסאות שימורים שקל לפתוח אותן, אפונים או שעועית, ארוחות פסטה ברוטב בקופסא ומזלג או כפית פלסטיק במכונית. כשאתם נוסעים ובדרך רואים אדם עם שלט שהוא רעב- הנה המצוה התייצבה לפניכם.

אם כשנכנסתם לעשות קניות ראיתם אדם יושב בפתח החנות ומבקש עזרה- קנו כריך וביציאה הגישו לו אותו. ערכתם חגיגה או מסיבה והמון אוכל נשאר? במקלטים (shelters) בערים השונות יברכו ויודו לכם על טוב לבכם.

אם תעלו על גוגל ותחפשו לפי ערים היכן להתנדב, תמצאו שהאפשרויות הן אינסופיות. תמצאו שמחפשים מתנדבים לשעתיים לפעם אחת, או מתנדבים קבועים. יש שעוזרים למבוגרים וקשישים עם הסעות או הקראת העיתון. יש מתנדבים שעוזרים לבעלי נכויות וקשישים עם תיקונים קלים בבית. יש שעוזרים למשפחות שנמצאות כאן לטיפולים רפואיים ויש שעוזרים במטבחי תמחוי. תמיד אפשר למצוא שעתיים בחודש או חודשיים לעזור לזולת!

אז כאן מגיעה ההטפה שלי לסיומה ואם לסכם בכמה מילים: התנדבות היא לא מילת גנאי ולא מצב של פראייריות. זו פקיחת עיניים ולב לראות את האחר, את הזולת ולעזור כפי שניתן.

 מקומות מומלצים בהם ניתן להתנדב:

www.handsonbayarea.org

 פעילויות התנדבות של משפחות על פי לוח חודשי ללא התחייבות למספר הפעמים

 www.foodrunners.org

 ארגון מדהים של העברת מזון. נרשמים באתר

 www.redcross.org

 youth opportunities and services

 http://www.ronaldhouse.net/howyoucanhelp.php

עזרה למשפחות שנמצאות כאן זמן מוגבל בזמן טיפול רפואי לילדיהם קצת פינוק ותשומת לב שהורים זקוקים לו בתקופה מלחיצה

 www.shfb.org

אריזת קופסאות שימורים ואוכל מוקפא לפיזור למשפחות נזקקות. ניתן להרשם כקבוצה לערב אחד.

 www.bayareavolunteer.com/southbayvolunteer.html

ריכוז של פעילויות למבוגרים ומשפחות

 www.peninsulavolunteers.org

אתר הכולל הצעות התנדבות רבות הפונות לקשישים

  http://www.cityofsanmateo.org/index.aspx?nid=2309

באתר של כל עיר תוכלו למצוא רשימה של ארגונים המחפשים מתנדבים. הציצו באתר של סן מתאו

מעוניינים להיות שותפים בעשייה החברתית של הקהילה הישראלית? ה-Icc מחפש אתכם! פרטים לחצו כאן

 נשמח לשמוע מהן פעילויות התנדבות שעשיתם בעבר או שאתם עושים לאחרונה. שתפו אותנו בתגובות ואולי יוזמת התארגנות בקבוצות קטנות תחל כאן!

מאחורי הקלעים של האתר הקינקי בעולם

מאת: עומר שוברט

הסיורים המודרכים באולפנים של kink.com נהפכו בשנים האחרונות לאטרקציה תיירותית די פופולרית בסן פרנסיסקו. בשבוע שעבר ראיינתי שם את פיטר אקוורט, מייסד ענקית הפורנו הלא שגרתית הזאת, לא לפני שהוא הפציר בי להצטרף

סיור כדי להבין על מה מדובר. דן, צעיר בלונדיני עם חוש הומור משובח, הציג עצמו כמדריך הסיור. בהמשך התברר שמדובר בשחקן פורנו במשרה מלאה. ״מישהו פה בדייט ראשון?״, בדק לפני שיצאנו לדרך. ״בזמן האחרון אנשים מביאים לכאן את הדייט שלהם כדי לשבור את הקרח ולא תמיד מספרים להם במה מדובר״.

לא היו אנשים בדייט ראשון. היתה קבוצה בלתי הומוגנית לחלוטין: תיירים ומקומיים, מבוגרים וצעירים, סטרייטים וגייז. כולם שילמו 25 דולר (יש להזמין מקום מראש, הכרטיסים אוזלים במהירות) כדי לקבל הצצה למתרחש בבניין ה-Armory האייקוני שבשכונת המישן. המבנה ההיסטורי, ששימש עד שנות ה-70 את המשמר הלאומי וחוקי השימור לא מאפשרים לבצע בו שינויים, נרכש ב-2007 על ידי אקוורט תמורת 14.5 מיליון דולר והוסב לאולפני פורנו ענקיים.

היום מצלמים שם מדי יום סרטי פורנו עבור 29 האתרים השונים שמפעילה החברה, כל אחד מהם מתמחה בקטגוריה בלתי שגרתית אחרת. הקהל הרחב מוזמן להצטרף לסיור ולבקר על הסט בזמן אמת (ההגבלה היחידה: אסור לצלם את השחקנים).

הסיור לא לגמרי פשוט לעיכול. מה שמתחיל בזירת איגרוף המיועדת לקרבות נשים בעירום (קטגוריה פופולרית, כך מתברר), ממשיך בתצוגה של אמצעים שונים לקשירות והצלפות ומסתיים במרתף עינויים ובהצצה על מכונות לא לגמרי הגיוניות בהן נעשה שימוש בקטגוריות היותר מופרעות.

הקומה האחרונה של המבנה, שם נערכות מסיבות המין הפרועות של Kink (המועברות בשידור חי באחד האתרים), היא המרשימה ביותר. בין יצירות אמנות מרשימות וריהוט תקופתי, מסתתרים להם לא מעט אמצעי BDSM מאיימים, כאשר גם שולחנות האוכל מאפשרים לכלוא תחתיהם מישהו ולבצע בו אקטים סאדיסטיים בזמן האחרוחה (כשראשו מציץ מתוך השולחן).

גם אם אתם לא בקטע של פורנו או BDSM, שווה להגיע לסיור רק כדי לבקר במבנה ה-Armory המרהיב (שמשמש גם לצילומים של לא מעט סרטים מז׳אנרים אחרים) ואולי גם לנסות להבין את הסיפוק שמקורו בכאב. ״זה כמו שיש הרבה אנשים אוהבים לאכול אוכל חריף, זה גם סוג של כאב״,  אומר דן ומצביע על שולחן עמוס סרירצ׳ה. אני אסתפק ברוטב.

 עומר שוברטמתוך הבלוג של עומר שוברט באתר "הארץ": http://blogs.haaretz.co.il/omershubert/

עומר שוברט, פעם עורך עכבר העיר וכל מיני עיתונים ואתרי אינטרנט אחרים, היום מתגורר בסיליקון ואלי שבקליפורניה ומתקשה לכתוב על עצמו בגוף שלישי. הבלוג הזה יהיה מקום להשליך בו את כל החוויות.

 כתובת אימייל: omers@haaretz.co.il

כלכלה שיתופית

 מאת: יעל ליכטנשטט

אם הרהיט שאתם הכי אוהבים בבית הוא השולחן שמצאתם בגראז' סייל ועלה גרושים, אם האופניים של הבן עברו אליכם אחרי שבני הדודים גדלו כבר ואת הטרמפולינה בחצר השגתם במחיר מציאה ממשפחה שחזרה לישראל, אם כדי לצמצם בהוצאות הנסיעה האחרונה שלכם החלפתם דירות עם חברים בתל אביב והשכן לקח אתכם טרמפ לשדה התעופה, אז כנראה שגם אתם נוטלים חלק בכלכלה השיתופית.

 בעולם של היום כשאנחנו מרגישים בחסרונו של הדבר הקטן ביותר, אנחנו ממהרים לרכוש אותו אונליין, בלחיצת כפתור אחת פשוטה. אך במקביל, בעוד תרבות הצריכה הולכת וגוברת, מתעוררת לה תנועה הפוכה המעודדת איפוק, חסכנות וחשיבה יצירתית.

Simon Cunningham

הכלכלה השיתופית היא תנועה סוציואקונומית גלובלית המייצרת תרבות צריכה שונה. היא מעודדת את המעבר לקניית מוצרים ושירותים מקומיים בין אנשים פרטיים ולאו דווקא דרך החברות הגדולות. היא תומכת בצמיחה מקומית של עסקים קטנים, מתנגדת לצרכנות מוגזמת ומעודדת מיחזור או שימוש מחודש במוצרים ישנים. באמצעות טכנולוגיות שונות היא מנגישה לנו מוצרים ושירותים שונים הניתנים לשיתוף בין חברי הקהילה. כל אחד יכול לקחת חלק בכלכלה השיתופית והרווח המשני הוא היכולת לייצר באמצעותה קהילה תומכת ואחראית.

צורות שונות של כלכלה שיתופית מוכרות לנו בדרך זו או אחרת בחיי היום יום. הספרייה הציבורית למשל היא דוגמה מסורתית לרוח הכלכלה השיתופית בכך שהיא מאפשרת לכלל הציבור המקומי להגיע לאינפורמציה במחיר סמלי בדרך כלל, ומנגישה את הידע לכל דורש. שוקי יד שנייה הם צורות נוספות שבהן מתגלמים עקרונות הכלכלה השיתופית, גם הם מקומיים, ובמהותם הם מפיחים רוח חדשה במוצרים שכבר עברו מחזור חיים אחד או יותר. המסחר בהם נעשה בדרך כלל בין אנשים פרטיים וללא תיווך.

יותר ויותר מיזמים מנסים ליישם את המודלים האלה בדרכים יצירתיות ומעודדים אנשים להפוך את ביתם למלון, את הרכב הפרטי שלהם למונית, או לממן ביחד פרויקטים גדולים בהשקעות קטנות. פלטפורמות הכלכלה השיתופית מאפשרות לצרכנים למצוא אחד את השני ללא תיווך, לצמצם עלויות ולשתף בקלות רבה מוצרים ושירותים. הצורך בצרכנות אלטרנטיבית הולך ומתעצם לנוכח התמעטות המשאבים הכלל עולמיים וההבנה שיש להשתמש בהם בצורה נבונה ואחראית יותר. לכן בפעם הבאה, שנייה לפני שאתם לוחצים על הכפתור "בצע רכישה", תשקלו לבדוק גם כמה אלטרנטיבות שיתופיות.

יעל ליכטנשטט היא Marketing and Communications Director של OpenMarq.

OpenMarq היא פלטפורמה חדשה וחינמית המושתתת על עקרונות הכלכלה השיתופית, ובה ניתן למכור, לקנות, להלוות ולשתף מוצרים ושירותים.

OpenMarq מעודדת את קוראי Ba’Inyanim לקחת חלק בפעילות. על כל מוצר או שירות שיעלו באתר OpenMarq  ייתרמו $0.5 ל ICC.

כל שעליכם לעשות הוא  להרשם, בעמוד הפרופיל למלא "ICC"  במשבצת של "Referral Code" ולשתף את הקהילה שלכם בטרמפולינה שאתם כבר לא צריכים.

נימוסים והליכות

להשתלב בנוף
חלק נכבד ומשמעותי, מההשתלבות בנוף האמריקאי הוא ההיכרות עם עולם שלם של נימוסים והליכות. ארה"ב על כל גודלה ,גדושה במגוון ושונות בכל מה שקשור בהוויה הקולינארית, התעשייתית, השקפות ואמונה פוליטית, וכן – גם בנימוסים והליכות. כל אלה משתנים על פי האזור בו אתם נמצאים. הנה לפניכם הצצה ואולי היכרות עם נדבך נוסף ב"שפת המקום".

תשר – Tipping

תֶּשֶׁר זהו שם מכובד בעברית לטיפ שהוא תוספת של אחוז מסוים או סכום סימלי על דמי השירות. איזה טיפ משאירים ? על איזה שירות ?איפה וכמה?
אין חוקים קבועים ומוחלטים בעניין זה . יחד עם זאת מקובל לראות בתשלום של 15%, תוספת המביעה שביעות רצון מינימאלית מהשירות. כאשר נותנים טיפ של 20% זה מסמן שביעות רצון רבה מהשירות.

מי הם נותני השירותים שמקובל להעניק להם תשר( טיפ) ?

 • מלצרים– 15% לפחות . אפשר לתת אף יותר אם קיבלת לבקשתך שירות מיוחד, עזרה בהבנת התפריט, או עזרה בשירות מיוחד לילדים קטנים או אם היית אחד מתוך קבוצה ונהניתם במיוחד מהשירות. לעתים יש מסעדות שמוסיפות לחשבון 15% לקבוצה של יותר מ-6 אנשים במקרה כזה אין צורך שתשאיר תשר אלא אם כן ברצונך להעניק תוספת תשלום על ה- 15% ה שחויבת לשלם על ידי המסעדה.
 • נהגי מוניות– 15% לפחות. יש להעניק תשלום גבוה יותר אם יש מספר נוסעים במונית או אם יש לך מטען גדול.
 • נהגי שאטל – 2% עבור תיק או מזוודה אחת או שתים. אם מטענך גדול יותר יש להוסיף טיפ בגובה של 1% עבור כל תיק.
 • סבלים – 75 סנט לתיק או $1 עבור ארגז מטען קטן, ישנם נמלי תעופה שגובים בהם תשלום קבוע.
 • שוערים – בין 50 סנט ל-1$ כאשר הם קוראים למונית עבורך, עבור עזרה עם מטענך 1$ לכל מזוודה . נתינת תשר מפעם לפעם או על שירות טוב מתמשך בין 50 סנט ל-2$ .
 • תולי מעילים – 1$ לכל פריט.
 • לנותני שירותי כגון : ספרים, מעצבי שיער, סייעות במכון יופי, מצחצחי נעלים, מעסים ועוד כיו"ב 10% בדרך כלל.
 • לעובדים במגרשי חנייה עבור החניית רכבך או החזרתו אליך התשר הוא בין 2$ עד 3$ תלוי בהתנהגותם כלפיך.
 • מחלקי העיתונים- הוספת טיפ אחת לחודש בעת התשלום החודשלרוע המזל הרבה מהמועסקים הנ"ל הם עובדים בשכר נמוך. קחו בחשבון שהתשר שניתן להם על ידי הלקוחות הוא חלק משכרם. הימנעות מנתינת טיפ משמעותה פגיעה ישירה בעובדים אלה.

אנשים שלא מקובל להציע להם תשר:

 • פקידי מכס או שכירי ממשלה אחרים כגון: שוטר או כבאי. הצעת כסף לאנשים אלה תיחשב כהצעת שוחד.
 • דוור – תוכל להציע לו כמתנת חג המולד בין 5$ ל-10$ . עדיף במתנה.
 • עובדי נמל תעופה – אין להציע להם תשלום פרט לבודקים אותך במדרכות של נמל התעופה.
 • פקידי קבלה בבתי מלון
 • נהגי אוטובוסים – אין להציע להם תשר אלא אם כן הם משמשים גם כמדריכי טיולים. תנו להם 1$ בתוספת " תודה רבה " עם הירידה מהאוטובוס בסיום הטיול.
 • זבנים וחנוונים, עובדי תחנות דלק, עובדים במועדונים פרטיים.
 • שרתי מעליות, פקידי קבלה או טלפנים.
 • סדרני תיאטרון או קולנוע.

עישון

הרוב הגורף של תושבי האזור אינם מעשנים. מפתיע לגלות במקום בו סובלנות היא ערך מרכזי, עד כמה תושבי המקום יכולים להיות עויינים למעשנים. עישון בברים, מסעדות, תיאטראות, מבני ציבור – אסור על פי החוק. למעשה צאו מנקודת מוצא, שאסור לעשן בכל מקום אלא אם מצוין במפורש אחרת. אם אתם בין המעשנים, התייחסו לעצמכם כחריגים, וגלו נימוס והתחשבות קיצונית בסובבים אתכם.

עמידה בתור
עשו לכם כלל: תמיד חפשו היכן מתחיל התור. כמעט בכל דבר, מיומנים "בני המקום" בלהסתדר בתור. קיצור תור או עקיפה מתקבלים בעין לא יפה.

דייקנות וקביעת לוחות זמנים
הגיעו בזמן לפגישות. דייקנות היא ערך חשוב ביותר בתרבות האמריקאית. למרות זאת, מותר לאחר בכמה דקות לאירוע חברתי. לאמריקאים (במיוחד למשפחות עם ילדים) חים מלאי פעילות. היומן הוא כלי עבודה מרכזי בניהול משק הבית. קבעו מראש פגישות עם חברים למשחק, הגדירו את משך המפגש (זמן איסוף) ועמדו בו, סמנו ביומן ימי הולדת (אשרו השתתפות מראש).
אם אתם מוזמנים לארוחת ערבדייקו! איחור בהזמנה לארוחת ערב יפגע במארחים. אם הוזמנתם לשש בערב אתם מצופים לדפוק על דלת המארח ב 17:59 או ב 18:00 מקסימום 18:02 במידה וצפוי איחור חשוב לטלפן ולהודיע תוך התנצלות כמובן ונקיבת שעת יעד חדשה רצוי לא יאוחר מ 18:04. יחד עם זאת, להקדים – זו לא אופציה.

קוד לבוש
הקוד הקליפורני המכונה “California casual” מאפשר לבוש בלתי פורמאלי (ג'ינס ואפילו מכנס קצר בקיץ, חולצות טריקו או אחרות צבעוניות וכו'), כמעט בכל יום. לבוש פורמאלי יותר תלוי במקום העבודה, אך בדרך כלל גם שם, כל עוד מוקפדת הופעה נקיה ומסודרת, אפשר להסתפק באופנה קלילה, נוחה וספורטיבית.
ישנן מסעדות המחייבות קוד לבוש מסויים. אם יש לכם חשש לכך, עדיף לברר טלפונית מבעוד מועד.

להבין אמריקאית
אמריקאים רבים דוברים שפה אחת – אנגלית. זה לגמרי מקובל לבקש מאמריקאי להאט את קצב דיבורו או לחזור על מה שאמר לכם. במיוחד תדרשו לכך בשיחות טלפון עם ספקי שירות למנהם. בהדרגה צירופים כמו "call the shots", (מי שמקבל החלטות)"team player" (איש צוות טוב) ו "touch base" (להתעדכן, לשמור על קשר) יהפכו להיות שגורים יותר ויותר.

Small talk
בתרבויות מסוימות מחמאות נתפסות כדבר חשוד , אך כאן מחמאות נזרקות לכל עבר כמעט באופן מוגזם… בפגישות עבודה וסתם מפגשים, כמו גם בחיים הפרטיים, מקובל להתבדח אך הימנעו מבדיחות דתיות. ספורט הוא תחום מאד פופולארי באזור ויהיה גם נושא טוב להתחיל איתו שיחה כלשהי (בדומה למה שעושים הבריטים עם מזג האוויר). מומלץ להימנע משיחות העוסקות בדת, פוליטיקה או נושאים שנויים במחלוקת עד להכרות מעמיקה יותר עם הפרטנר הפוטנציאלי לשיחה.

פוליטיקלי קורקט
האמריקאים מייחסים חשיבות רבה בבחירה מתאימה של מילים על מנת למזער פגיעה בזולת.
למשל הימנעות מהתייחסות לאדם כ'נכה' אלא כאל אדם בעל מוגבלות. כך למשל המלה challenged מוצאת את עצמה מצטרפת כמעט לכל תיאור: אדם בעל פיגור שכלי נקרא mentally challenged , נכה יכול להיות disabled אבל בעיקר physically challenged .
אדם שמן הוא לא fat person אלא כבד (heavy person) ואדם "שחור" כמובן לא יקרא, negro , ,black או colored אלאAfrican-American .

שמות ותארים
תארים מוצמדים לשם המשפחה בעת ההיכרות, לעיתים אפשר למסור את השם המלא. אם אתם לא יודעים מהו תארו של אדם, או שפשוט אין לו כזה מקובל לפנות ב "Mr.", "Miss", "Mrs." or "Ms"

מתנות
בדרך כלל מתנות ניתנות במהלך תקופת החגים המתקיימת מסוף נובמבר ועד תחילת ינואר. מתנות ותשומות לב ניתנות בדרך כלל למורים בבית הספר (באופן אישי או באופן מאורגן בין הורים), לנותני שירות קבועים (גנן וכו') וכאופציה לקשת רחבה של נותני שירותים אחרים, בהתאם להעדפות של הנותן, החל מהדוור ועד לפדיקוריסטית.
בעת קבלת המתנות כמובן שלא לפתוח את העטיפה… כאשר מתארחים בבית פרטי אין צורך להביא מתנה אך בכל זאת אתם חפצים לעשות זאת אזי פרחים או חפיסת שוקולד יהיו בחירה נאותה.
לימי הולדת של ילדים מהגן/כתה, מקובל להביא מתנה בסדר גודל של 15-20$. פתקי החלפה אינם הכרחיים. מקובל להשקיע בעטיפת המתנה..

שפת גוף
תנועות ידיים שיחשבו וולגאריות במדינות רבות יחשבו בארה"ב מקובלות למדי. בכלל זה אפשר להזכיר את האגודלים הזקורים כסימן חיובי, את האגודל והאצבע ביחד בצורת עיגול המסמנות OK סימן ה V ל'ויקטורי' טפיחה קלה על שכם מצביעה על חברות בסגנון אחוות גברים. אל תצביעו לעבר אדם אחר ואל תגעו באצבע במישהו על מנת להסב את תשומת ליבו. בכלל הקפידו על מרחב מסויים בין אנשים.

סטריליות
מאופיינת בשטיפת ידיים מרובה, שימוש תדיר בחומרים מחטאים לידיים (purell וכו'), בהימנעות מהרמת דברים מהרצפה, בהקפדה לא להעביר מפה לפה, בעיטוש או שיעול תוך שימת חלקו הפנימי של המרפק על איזור הפה, וזאת על מנת להימנע מהעברת חיידקים ונגיפים לכף היד וממנה לאחרים.