זקוקים לכסף? פנו ל-Hebrew Free Loan

זקוקים לכסף? פנו ל-Hebrew Free Loan

מאת: מיכל כהן

כ-119 שנה פועל ארגון Hebrew Free Loan באזור המפרץ. מפרויקט שהוקם על מנת לעזור ליהודים שהיגרו מאירופה, בתקופת הבהלה לזהב, להתאקלם כאן בכבוד באמצעות הלוואות ללא ריבית, הוא הפך לארגון גדול וחזק שרק במהלך ששת החודשים האחרונים הלווה  קרוב ל 2.5 מליון דולר לאנשים בעלי קשיים כלכליים, כאלה הזקוקים עזרה במימון טיפולים רפואיים,  עזרה בטיפול לילדים בעלי צרכים מיוחדים, התמודדות עם אבטלה וכדומה.donation

תיקון עולם, גמילת חסדים וצדקה הם הערכים המנחים את הארגון, אולם מבחינתם גם לשים מישהו על מסלול לקראת עצמאות היא הרמה הגבוהה ביותר של צדקה ולכן בין יתר פעילותיו מסייע ה- Hebrew Free Loan ללא מעט אנשים להגיע לעצמאות כלכלית אם על ידי עזרה ברכישת השכלה ואם בהקמת עסק.

אז מי הם הזכאים להלוואה? מהם תנאי ההלוואה? מהו הסכום המקסימלי שניתן לקבל? ולמי צריך לפנות?

 

תנאי ההלוואה:

כל ההלוואות הן ללא ריבית לתקופה של עד שלוש שנים. ללווים חייבים להיות שני ערבים שגם הם חייבים להיות יהודים, ולפחות ערב אחד חייב להיות תושב צפון קליפורניה. זוהי רשת ביטחון עבור הארגון במידה והלווה לא יעמוד בתנאים, מישהו יהיה אחראי לפירעון ההלוואה שלו (אם כי מספרים בארגון כי עד כה שיעור ההחזר היה גבוה ועמד על 99.7%). מימון הלוואה בדרך כלל לוקח בין 3-4 שבועות, אבל אם מדובר במקרה דחוף, ניתן לממן את ההלוואה גם תוך 24 שעות.

מי זכאי להלוואה?

כאמור, מטרתו המרכזית של הארגון היא לסייע לאנשים אשר נקלעו למצוקה כלכלית לעמוד שוב על הרגליים ולחזור לשגרה. אולם לצד זאת הוא מעוניין לתת הזדמנות לאנשים לבנות את עתידם על ידי הלוואה ללא ריבית להקמת עסק או לרכישת השכלה.  גם אנשים השואפים להגשים חלום אך ידם אינה משגת יכולים לפנות לארגון בבקשות למימון של תהליכי אימוץ, טיפולי הפרייה ואפילו עזרה במימון חגיגות בר מצווה או נסיעה לישראל.

לאחרונה החלו לעבוד על תוכנית הלוואות ירוקה וידידותית לסביבה לפיה יעזור הארגון לפונים המעוניינים לשדרג חוסכי אנרגיה, לרכוש רכב חשמלי וכדומה.

סכום ההלוואה המקסימאלי:

סכום ההלוואה משתנה לפי הצורך וסוג תוכנית ההלוואה. כך למשל, הלוואה עבור לימודי תואר ראשון לסטודנט הינה כ-6,000 $, הלוואה לכיסוי חובות היא כ-15,000 $, עבור קניית בית ראשון תוכלו לקבל הלוואה של כ- 25,000 $, ועבור הקמת עסק מקסימום 50,000 $.

מידע נוסף על שלנותוכניות וסכומי הלוואה ניתן למצוא כאן.

new logo_12_03_07_color_R2

כיצד פונים לקבלת הלוואה?

פנייה לארגון יכולה להיעשות בצורה מקוונת או על ידי פנייה לנציג שירות. בפנייה טלפונית, השיחה היא חסויה,  ניתן לשאול שאלות, להבין מהי תוכנית ההלוואה המתאימה ביותר לצרכיכם וכיצד ממשיכים לשלב הבא.

ישנם בארגון חברי צוות הדוברים עברית ורוסית, ולכן יש תמיד עם מי לדבר בשפה בה הכי נוח לכם.

לפנייה טלפונית- (415) 546-9902

פניה מקוונת היא מהירה וקלה. באתר הארגון  www.hflasf.org נמצאים מרבית הפרטים ולכל שאלה נוספת ניתן לשלוח אי מייל לכתובת- info@hflasf.org

 

John-Riley

ג'ון ריליי, נשיא הארגון

כיום ל-Hebrew Free Loan יש כ-13 מליון דולרים בנכסים, מתוכם יותר מ- 8 מליון מלווים בשטח לכ- 1,100 משפחות ויחידים. המטרה שלו היא להגדיל את הקרן ל 20 מליון דולר ולהרחיב את הפעילות כדי לשרת יותר אנשים במצוקה, וזאת כמובן על ידי גיוס כספים מתורמים נדיבים.

לווים לשעבר אשר פרעו את ההלוואות שלהם מתבקשים להצטרף למועדון התורמים כדי "להעביר את זה הלאה" (Pay It Forward) ולעזור לאלו אשר חווים את המצוקה שהם חוו בעבר.

ב-3 במאי 2016 יתקיים יום נתינה בעמק הסיליקון SILICON VALLEY GIVES, המכונה SVGives, יום מתן תרומות מקוון התומך בעמותות ללא מטרות רווח ממחוזות בסן מטאו, סנטה קלרה, סן פרנסיסקו וסן בניטו.

השנה ישתתף ארגון Hebrew Free Loan בפעם הראשונה ביון חשוב זה וקורא לכם להתגייס ולתרום ככל יכולתכם על מנת לעזור לקהילה היהודית באזור.

לסיום, מספרים בארגון, כי  היו שמחים להגדיל את תמיכתם בקהילה הישראלית של צפון קליפורניה, אולם עד כה מספר הלווים הישראלים היה מאוד נמוך בעיקר בשל חוסר הידיעה על קיומו של הארגון. אז הנה קיבלתם הזדמנות להכיר את פעילותו של ארגון מבורך זה שכל פעילותו היא תמיכה וחיזוק הקהילה היהודית באזור המפרץ.

טיול בעמק הצ'-הצ'י בפארק הלאומי יוסמיטי

מאת: טלילה גולן
הפארק הלאומי יוסמיטי הוא אחד היעדים הראשונים לטיול בשביל מי שבא לגור באזורנו, וגבוה ברשימת ה'חובה לראות' למבקרים. על אף שכל הפארק יפיפה, גולת הכותרת בו היא העמק המרכזי על מצוקיו האדירים שנחצבו בקרחוני עידן הקרח, והעוצמה הקורנת מקירות הגרניט הנישאים לשמיים ומפלי המים השוצפים מטה מהרמה הגבוהה אל תחתית העמק ואל נחל המרסד המתעקל בקרקעיתו.
בזכות העמק המופלא הזה ובזכות עצי הסקווייה הענקיים שבשכנות לו מדרום ומצפון, יוסמיטי היה מראשוני הפארקים הלאומיים בארה"ב, שני רק לילוסטון.
וישנו עוד עמק שכזה, מצפון למעבר טיוגה. גם הוא ענק. גם הוא מרשים. Hetch Hetchyגם הוא נכלל בתחומי הפארק עוד מראשיתו. אבל אותו העמק, הלוא הוא עמק הצ'-הצ'י (Hetch Hetchy Valley), לא ניצל מהפיתוח האנושי. אחרי רעידת האדמה הגדולה של 1906, אחרי מאבק מר וממושך, אושר הפרוייקט לסכור את נהר הטוולומני ולהציף את עמק הצ'-הצ'י. מי האגם שנוצר מרווים את תושבי סן פרנסיסקו עד עצם היום הזה.
ממש לפני הכניסה המערבית ליוסמיטי מכביש 120 ישנה פניה צפונה לכביש צר ומתפתל המוביל לאתר נופש קטן ונחמד וטיפה צפונית לו – לכניסה לאזור הצ'-הצ'י. בכניסה תקבלו רשימת חוקים ותקנות, חלקן כלליות וחלקן ספציפיות לאזור הצ'-הצ'י. הכניסה לפארק היא בתשלום אבל אם כבר שילמתם באחת הכניסות האחרות של יוסמיטי באותו השבוע, לא תצטרכו לשלם שוב.
אחרי הש"ג יוצאים מהיער והנוף נפתח אל עמק הטוולומני. המראה מרהיב מאוד, אבל אין אפשרות לעצור ולצלם: הכביש מאוד צר ונטול שוליים או מפרצוני עצירה כמעט כל הדרך עד לסכר.
את סכר אושונסי (קרוי על שם המהנדס שבנה אותו), ואת האגם הלכוד מאחוריו רואים מרחוק, אבל מהגודל שלו אפשר להתרשם טוב יותר כאשר מגיעים קרוב. בקצהו של כביש הכניסה ישנה טבעת כביש חד-סיטרי עם שני חניונים קטנים שבאחד מהם יש גם שולחנות פיקניק ומבנה שירותים. יש חניון גם קרוב מאוד לסכר עצמו אבל הוא ממש קטן ומתמלא מהר יחסית.
189288061_4aca9ba8d9_o
ישנם כמה מסלולי הליכה באזור הצ'-הצ'י, ורובם למיטיבי לכת. המסלול שאני ממליצה עליו פה הוא למפל וואפאמה. הוא בדרגת קושי בינונית ומתאים לטווח גילאים רחב.
את הטיול מתחילים בחציית הסכר והמנהרה שבקצהו. על הסכר ישנם שלטי הסבר על ההיסטוריה של המקום ועל מבנה הסכר ותיפקודו. גם המנהרה שבקצהו חצובה בידי אדם ומובילה לשביל ההליכה הצמוד לאגם מצפון.
השביל הזה הוא רחב ונוח התחילתו אבל ממשיך עם קצת עליות מתונות הכוללות מדרגות חצובות בסלע. הנוף משתנה בין חורש מצל ואזורים סלעיים פתוחים שבתחילת הקיץ מלאים פרחים יפיפיים. מידי פעם חוצים נחל קטן או אזור נביעה ויש להיזהר שלא להחליק בסלעים הרטובים.
בקיץ יכול להיות שם חם מאוד וחשוב לקחת מספיק מי שתיה: אין להסתמך על מי הנחלים המקומיים בשל סכנת ג'יהרדיה. (אלא אם כן יש ברשותכם מטהר מים או מסנן פחם פעיל).
כאשר מגיעים למפל וואפאמה אפשר להשתחרר מעומס החום בכיף: הרסס מהמפל מצנן את הגוף ומשובב את הנפש. יש איסור חמור לעזוב את השביל ולהכנס למי הנחל וגם לא לאגם עצמו.
החזרה מהמפל היא באותה הדרך. אורך המסלול כולו (למפל וחזרה) הוא כ-5.5 מייל.
אבל למי שמעוניין בטרק (backpacking), ניתן להמשיך משם הלאה, אל אזור ההר הגבוה. (יש להשיג אישור ווילדרנס לפני כן).
ואם אתם מגיעים להצ'-הצ'י – נסו לדמיין את העמק ללא הסכר והאגם. את המאבק נגד הקמת הסכר הוביל חלוץ המגלים ושומרי הטבע בסיירה נבדה ג'ון מויר, שמת זמן קצר לאחר שאושר הפרוייקט. היום ישנו אירגון קטן הקורא לפירוק הסכר ולשיחזורו של העמק. אבל זכויות המים של מקורות הטוולומני שייכות לתושבי סן פרנסיסקו, מרחק של כמעט 200 מייל מערבה, ואשר רובם המוחץ של תושביה לא ביקרו שם מעולם. בבחירות האחרונות הפילו תושבי סן פרנסיסקו הצעה לבדיקת אלטרנטיבות למי הצ'-הצ'י.
כדאי מאוד לבקר בהצ'-הצ'י. מאוד יפה שם, וגם הסיפור של המקום מרתק. במסלול אפשר ללכת כמה שרוצים (אפשר גם לא להגיע למפל, או להגיע ולהרחיק מעבר לו. תלוי בזמן שברשותכם). ובפעם הבאה שיצא לכם לשתות מים בסן פרנסיסקו תחשבו על הצ'-הצ'י ותתענגו על הטעם.

הר השולחן: פריחות ומפלי מים במסלול אחד

מאת: טלילה גולן

table moumtain

צילום: Ray Bouknight

האביב הגיע, חופשת הלימודים קרבה והפריחות המרהיבות באזור הן סיבה מצויינת לצאת וליהנות ממרבדי פרחים יפים וצבעוניים.

אחד המקומות הטובים ביותר לראות את הפריחה במלוא תפארתה הוא שמורת הר השולחן שמצפון לעיירה Oroville.

 לנוסעים צפונה על כביש 5 מדובר בסטיה של כשעה עד להגעה אבל אל תסתפקו רק בהצצה חטופה, כדאי לכם להקדיש לפחות יום אחד לשמורה יפה זו.

ישנה נקודת כניסה אחת מוסדרת לשמורה, על כביש צ׳רוקי, עם חניון ושרותים מסודרים ותחנת מידע, אבל ניתן לחנות בנקודות שונות לאורך כביש צ׳רוקי, להכנס ולהסתובב ברגל (קואורדינטות לחניון: , 121.54164- , 39.59555).

מעבר לפריחה המרהיבה אותה אפשר לראות על הרמה השטוחה של ההר, אפשר להכנס לחלקם העליון של הערוצים ולהתרשם מזרימת המים הנובעים מהאדמה הוולקנית השחורה ומתנקזים לתוך הערוץ. בשמורה נמצאים כמה מהמפלים היפים ביותר של צפון קליפורניה שבעונה זו אמורים להיות בזרימה יפה.

table mountain fall

צילום: Ray Bouknight

 חשוב לציין, השבילים למפלים אינם מסומנים היטב ומרוב שבילים פירטיים לא תמיד ברור איפה השביל הנכון עובר. למי שמתכננים להגיע לשם כדאי להכין מראש מפה עם נקודות הציון אליהן רוצים להגיע, ולקחת את מכשיר הניווט איתכם.

המפלים היפים של הר השולחן:

Beatson Falls (N 39.59081, W 121.581346)

Twin Ravine Falls (N 39.60379, W 121.55756)

Phantom Falls (N 39.6104, W 121.5606)

 אז לאלו המחליטים לנסוע- צלמו, צלמו, צלמו! אל תשכחו לשתף וואל תשכחו כי אין לקטוף או לאסוף פרחים או כל דבר אחר בשמורה.

עוגת שוקולד וקוקוס לפסח

מאת: דלית גבירצמן

dalit passover cake crop

ספירת מלאי (ע״פ לחן של נעמי שמר למילים במקור של יוסי בנאי)

מדינה אחת, מדינה שניה

הגוף נמצא כבר כאן, אך הנפש חצויה

שמש אחת גדולה

כאן שוקעת, שם עולה

עם אחד שואל אם הוא עדיין עם סגולה

עשרים ושתיים שעות טיסה, ושוטרת בכניס

ואבא׳שלי תולה על החבל ת׳כביסה

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמיים ובארץ

חמש עשרה שנים, שאני בגולה

חמש עשרה שנים ואני עדיין לא רגילה

דורות של תלמידים את הלב מחממים

עדיין מתרגשת עם תחילת הלימודים

מכינה המתכונים וכותבת ב״עניינים״

אך בלב עוד פעם נוקפים הגעגועים

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמים ובארץ

הנה בא חג הפסח, ואיתו הבהלה

איפה נמצא קרפיון לדג הממולא?

שולחן אחד ערוך לחמש משפחות

ארבעה בנים, אך היכן הבנות?

עוד ארבעה חודשים מסתיימת השנה

וגבעה עשרים וארבע עדיין לא עונה

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמיים ובארץ

מעל למאה מתכונים, שתרמתי לקהילה

מחדשת כל שבוע, משפצת כל מילה

איש אחד יקר ומטבח בפעולה

זה בעיקר מסביר איך במישקל אני עולה

רגעים של הנאה, רגעים של אכזבה

אך תמיד את הכול אני עושה באהבה

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמיים ובארץ

הנה מגיע עוד מתכון לעוגה מדהימה

עוד מתכון לחג הפסח להוסיף לרשימה

יש בה קוקוס בתחתית ושמנת מתוקה

ומוס שוקולד עשיר להוסיף לחגיגה

מי שרוצה גרסת פרווה, שיקרא בבקשה

ושיהיה חג שמח, בלי עבודה מידי קשה

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמיים ובארץ

אז למען הסדר הטוב, אני מודה שפסח הוא לא מהחגים החביבים עלי במיוחד. הרבה מידי עבודה וניסיונות (כושלים ברובם) לאכול משהו טעים ומשביע. פסח, ללא ספק, מאתגר אותנו מבחינה קולינרית, ואפילו אחרי שנים כה רבות, אנחנו איכשהו, עדיין מסתובבים רוב הזמן רעבים. מרבית המאכלים נראים ומרגישים כמו יציקות בטון ואחרי שבוע ימים של מציות מטוגנות ולחמניות מקמח מצה, מערכת העיכול נושמת לרווחה. א-ב-ל מידי פעם, מבליח מתכון מהאגדות. מתכון ששווה לגזור, לשמור ולהעביר לדורות הבאים. ומי אם לא קרין המלכה, שתנדב לנו מתכון של עוגה חגיגית לפסח, עם תחתית קוקוס אפויה ועסיסית, מעליה שכבת מוס שוקולד עשיר וציפוי קצפתי מענג!  חברים וחברות, תשכחו מעוגות החנק היבשות…! רוצו למטבח ונסו את המתכון הבא

לשכבת הקוקוס:

6 חלבונים בטמפרטורת החדר

1 כוס סוכר (200 גרם)

2 כוסות קוקוס (200 גרם)

לשכבת השוקולד:

200 גרם שוקולד מריר משובח

50 גרם חמאה

6 חלמונים

לקרם:

500 מ״ל שמנת מתוקה

1/4 כוס סוכר (50 גרם)

2 כפות אינסטנט פודינג וניל (20 גרם)

מה עושים?

מחממים תנור לחום של 350 מעלות פרנהייט. מקציפים במיקסר את החלבונים במהירות בינונית במשך דקה עד לקבלת קצף לבנבן עם בועות גדולות. מוסיפים בהדרגה כוס סוכר וממשיכים להקציף עד לקבלת קצף יציב ומבריק. מוסיפים קוקוס לקצף ומקפלים לתערובת אחידה. משטחים בתבנית קפיצית משומנת בקוטר 24 ס״מ. אופים כ-30 דקות עד להזהבה. מצננים. בינתיים, ממיסים שוקולד וחמאה במיקרוגל. מערבבים פנימה את החלמונים ומחממים עוד 10 שניות במיקרוגל. מערבבים לאיחוד ומניחים בצד לצינון של 5 דקות. מקציפים במיקסר שמנת מתוקה, 1/4 כוס סוכר ואינסטנט פודינג

לקצפת רכה. מעבירים מחצית מהקצפת לתערובת השוקולד הפושרת ומקפלים למוס אחיד. משטחים מעל תחתית הקוקוס האפויה. מורחים את שאר הקרם מעל לשכבת השוקולד. מעבירים למקרר

לשעתיים.

פורסים בעזרת סכין טבולה במים רותחים ומגישים. כדי להכין גרסת פרווה בתור קינוח לליל הסדר, מחליפים את החמאה במרגרינה ואת השמנת המתוקה בשמנת צמחית.

ואל תשכחו את המתכון לאטריות ביצים של סבתא מנוחה (ראו באתר) וכמובן, אי אפשר לפסוח על מתכון לקניידלך (גם כן באתר)

והעיקר, שיהיה לכולנו חג שמייח וטעים!