חגים

דבר תורה לשבועות: מה בין רות והשתלבות?

מאת: דנה גריצר-גוטליב

הימים האחרונים אינם קלים, מצד אחד חדשות מישראל הקרובה ללבנו ומאידך לוח השנה מזכיר ששבועות עכשיו, אני לוקחת נשימה עמוקה ועוד אחת והנה מתחילה.

חג השבועות, הוא חג של נתינה וקבלה, של מסירוּת, קִרְבַה והַקְרבַה, זה גם חג המציין זהות מתחדשת והשתלבות, שיוך וקהילה ואני מסתמכת על סיפוריהםן של...Read More »


סיפור פסח באנגלית בגרסה ידידותית לילדים

מאת: טובה בירנבאום

מכירים את זה שיש מילים כ"כ פשוטות בעברית שאתם בהלם מעצמכם שאתם לא יודעים באנגלית? גם סיפור שספגנו בילדות שמרגיש בסיסי כמו לחם עם חמאה נשמע כ"כ שונה באנגלית, ואנחנו מוצאים את עצמינו נתקעים ומתלבטים באילו מילים להשתמש. סיפור פסח מאתגר אפילו יותר כי הוא מלא, לצערינו, באלימות...Read More »


והגדת לבתך: מחשבות על סדר נשים

מאת: יעל יחיאלי

זה יכול להשמע כמו התחלה של בדיחה, שלוש נשים, אחת סופרת אמריקאית יהודיה פמיניסטית – אסתר ברונר, אחת עובדת סוציאלית ישראלית, דתל"שית – נעמי נמרוד והשלישית ילידת ארה"ב שעלתה לישראל ונבחרה להיות חברת כנסת מטעם מפלגת רץ – מאשה פרידמן, נפגשות ב 1975 בפעילות פמיניסטית בחיפה. לומדות טקסטים,...Read More »


פורים בקורונה: לומדים מחדש מהי קהילה

מאת: טובה בירנבאום

יצא לכם פעם לשתות לבד? הכוונה לאלכוהול, לא לקפה. לשתות כוס יין תוך כדי בישול ארוחה או לשבת לבירה עם חבר/ה הן שתי פעילויות שונות בתכלית; להתחפש מול המראה לעומת לדפוק הופעה למסיבת תחפושות הן גם שתי חוויות שונות לחלוטין.

Photo...Read More »


אחת ולתמיד: האם הסילבסטר הוא חג אנטי יהודי?

מאת: טובה בירנבאום

אף אחד/ת מאיתנו אינה/ו מזיל/ה דמעה על לכתה של שנת 2020. חווינו שנה שתיזכר בהיסטוריה האנושית ככזו ששינתה אותנו ואת העולם כפי שאנו מכירים אותו. הגעתה של שנת 2021 לפיתחנו מעוררת תקווה לחזרה למציאות השגרתית אליה אנו מתגעגעים, של מפגשים משפחתיים פנים אל פנים, לימודי בית...Read More »


חגיגות חג המולד בגולה: מחשבות על זהות בחודש דצמבר

מאת: טובה בירנבאום

לפני תשע שנים נעשה ע"י משרד הקליטה קמפיין שהצטיין בחוסר הטעם שלו: "הם תמיד יישארו ישראלים. הילדים שלהם לא. עזרו להם לחזור לארץ". יתכן ואתם זוכרים את הסערה סביב שלושת הסרטונים, שבאחד מהם הילדה החמודה מתרגשת מכריסמס במקום מחג החנוכה. אלפיים שנות גלות, רדיפות ופוגרומים עברו אל מול...Read More »


בעזרת השף: מתכונים חגיגיים לחנוכה

סדרת השידורים "בעזרת השף", בהנחיית יובל שחורי, חוזרת והפעם עם מתכונים מיוחדים לכבוד חג החנוכה. אז הפשילו שרוולים, הכינו את השמן, תשכחו מהדיאטה והצטרפו לאופיר גוטלזון שיכין סופגניות, אייל ורומינה סימט שיכינו צ'ורוס, מיכל פלד עם לביבות גזר אפויות וחני מבורך עם סופגניות טבעוניות. השידורים יתקיימו בערוץ הפייסבוק של ה-ICC...Read More »


חג ההודיה: הסיפור מאחורי החג ורעיונות לפעילות משפחתית סביבו

מאת: טובה בירנבאום

ממש כמו פסח, שבועות וסוכות היהודיים, גם חג ההודיה האמריקאי – מקורו בלוח השנה החקלאי. המתיישבים הבריטים בתחילת המאה ה-17, הביאו איתם מאנגליה ליבשת החדשה את חג האסיף, שהיה נהוג בכנסיה הפרוטסטנטית, אבל לקח זמן עד שלמתיישבים החדשים הייתה סיבה לחגוג. לפי הסיפור, החג נחגג לראשונה ב״עולם החדש״...Read More »


ממתק או ברדק: על מקורותיו התרבותיים של האלווין (ליל כל הקדושים)

מאת: טובה בירנבאום

אמנם חצרות הבתים התקשטו להם בצבעי הסתיו והדלועים המפוסלים כבשו כל פינה, אבל השנה חג ההאלווין יראה קצת אחרת. החוגגים ייאלצו להיות קצת יותר מקוריים באופן שבו יציגו את התחפושות שלהם ואת הטריק או טריט המסורתי כנראה יחליף משחק משפחתי ואולי זה זמן טוב לשבת ולחשוב...Read More »


בונים סוכת שלום: ערכת פעילויות משפחתיות לחג הסוכות

מאת: טובה בירנבאום

חג הסוכות תשפ"א תופס אותנו בעיצומה של תקופת הקורונה. הבית הוא המקום בו אנו מבלים את מרבית שעותינו והגבולות בין החלל הפרטי לחלל המקצועי או הפומבי היטשטשו לחלוטין. חג הסוכות בוחן את המושג "בית" ומזמין אותנו לצאת מן המרחב המוגן דווקא כשהימים מתקררים והקיץ כבר מזמן מאחורינו.

השנה, כשאנו...Read More »


בעזרת השף: קובץ מתכונים חגיגיים לראש השנה

קרוב לודאי שאת ארוחת החג נעביר השנה במתכונת מצומצמת. את שולחנות הענק והכיסאות המתקפלים תחליף פינת האוכל האינטימית ורשימת האקסל הארוכה של מי מביא מה תצטמצם למשפחה אחת או שתיים. אז גם אם עיקר נטל הבישולים נופל עליכם, שלא תיפול רוחכם! בסדרת השידורים "בעזרת השף", שפים מקהילתינו מדגימים את הכנת...Read More »


שיפה ושונה תהא השנה + רעיונות למתנה

מאת: דלית גבירצמן

א.

זאת לא היתה השנה שפיללנו לה. זאת לא היתה השנה שחיכינו לה בהתרגשות ובתקווה שתביא איתה ברכה. לא עליה חלמנו כשטבלנו תפוח בדבש ובירכנו שתהיה מתוקה. הסלק לא הצליח לסלק את צרותינו וכל התמרים שאכלנו לא גרמו לכך שייתמו דאגותינו. וכי מי יכול היה לדעת לפני שנה, שכל...Read More »


חג השבועות: זמן מתן תורתנו?

מאת: ציפי זך

כמו חגים אחרים, גם לחג השבועות יש רבדים רבים ומשמעויות רבות, ובהתאם, גם הרבה שמות. כבר בתורה החג נקרא בכמה שמות: חג השבועות, לציון סיום שבעת השבועות של ספירת העומר; חג הקציר, לסיום עונת קציר החיטה; יום הביכורים, שבו התחילו להביא את ביכורי התוצרת החקלאית...Read More »


ל"ג בעומר: אז למה בעצם אנחנו מדליקים מדורות בחג?

מאת: ציפי זך

ל״ג בעומר, החג הבא עלינו לטובה, הוא חג של אש, מדורות ואור. בבית הספר לימדו אותנו שהמדורות הן זכר למרד בר כוכבא ולמשואות שהדליקו המורדים כדי להעביר מסרים זה לזה. אבל למיתוס הזה אין שום בסיס, והוא כנראה חלק מהאתוס הציוני ששאף להבנות לנו מסורת של גבורה ומאבק....Read More »


ליל סדר בסגר: מתכונים קלאסיים לארוחת החג

מאת: יובל שחורי

פסח הוא כנראה אחד החגים המלחיצים ביותר הקיימים, והתקופה הנוכחית היא ההוכחה לכך. גם כשאין את הלחץ של האירוח או ההתארחות, אנחנו מוצאים לעצמנו את הסיבה להילחץ מהעובדה שהפעם נאלץ לערוך את הסדר אך ורק במסגרת המשפחתית הקטנה שלנו.

אז הנה, הכתבה הזו היא בדיוק בשבילכם – עבור זה...Read More »


חוברת פעילות משפחתית לפסח להורדה

חג שמח לכל הקהילה!

גם את ליל הסדר השנה נאלץ לחגוג במסגרת מצומצמת וכדי שנוכל להעביר אותו באופן חוויתי ובעל משמעות, יצרנו ב-ICC, במאמץ משותף עם חברי קהילה יקרים, חוברת עשירה בתכנים הכוללת חידונים, דפי צביעה, מתכונים, פרשנויות והצעה לסדר פסח ברוח יהדות כתרבות. תודה רבה לכל מי שלקח חלק בהפקת...Read More »


כל החנויות בהן תמצאו מוצרי מזון כשרים מישראל

מאת: שלומית סאם-אקרמן

הן משווקות מוצרים מישראל במשך כל השנה וכיום לקראת פסח תמצאו בהן מגוון רחב של מוצרים כשרים לחג. אז רגע לפני שמתחילים הבישולים, מיפינו עבורכם את כל החנויות ואיזור העמק והמפרץ בהן תמצאו מצות, עוגיות יין או אבקת מרק כשרה וגם מוצרים שיזכירו לכם את הבית אותם תמצאו...Read More »


פורים: החג שמקדש את ערך החברות

מאת: יעל יחיאלי

"חג פורים, חג פורים, חג גדול ליהודים", כך כתב לוין קיפניס בתחילת המאה, אך איכשהו עם השנים הוא הפך יותר ויותר לחג גדול לילדים. אז מה יש בו בחג הזה, שכל שנה אנו מציינים אותו בחגיגות גדולות ובשמחה עדלאידע? אלו ערכים הוא מחזיק בתוכו?

מאת: טובה בירנבאום, הדס וייסברג ושולי זילברפרב-סלע

ט"ו בשבט, אולי יותר מכל חג אחר בלוח השנה העברי, הוא חג שקשור במקום. שורשי החג נעוצים בתקופת המקדש, בה ניתנו תרומות ומעשרות לכהנים וכל משמעותו של היום היתה עבודת אדמה, תרומה למקדש בירושלים ופירותיה של ארץ ישראל.

במהלך הדורות קיבל החג משמעויות אחרות:...Read More »


אירועי חנוכה 2019

 

חג חנוכה חופף השנה לכריסטמס אז מה שבטוח אירועים חגיגיים ואורות מנצנצים בטוח שלא יהיה חסר לכם. ברחבי העמק והמפרץ יתקיימו אירועים רבים לחנוכה וביניהם סדנאות להכנת חנוכיות, הצגת תיאטרון בובות, שעות סיפור והרבה הרבה סופגניות ולטקס. קבלו את הרשימה המלאה:

12.14

Dancing for the Holidays- Hanukkah

ה-ICC  מזמין אתכם למפגש תנועה...Read More »


רעיונות לפעילות משפחתית מעשירה ומהנה לחג החנוכה

מאת: טובה בירנבאום ושולי זילברפרב סלע

"צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו". (הרב קוק)

"בראשית דולק אור אחד,...Read More »


על הסיפור האמיתי של חנוכה ואיך מספרים אותו לילדים?

מאת: טובה בירנבאום

"ויהי כאשר באו פקידי המלך עיר מודעית להעביר את העם מתורת ה' לעבודת האלילים ולזבוח להם... ויגש איש מבני ישראל לעיני כל הניצבים אל הבמה אשר במודעית לזבוח זבח כאשר ציוה המלך. וירא מתתיהו, ויחם לבבו ותבער קנאתו על תורת אלוהיו. וירוץ בחמתו אל...Read More »


ליל כל המתוקים: מה עושים עם כל הממתקים שנאספו בהאלווין?

מאת: שלומית סאם-אקרמן

מבחינת הילדים, מדובר בגן עדן, הרי מה יותר כיף מלהתחפש וגם ללקט (ולאכול) כמויות אדירות של ממתקים? מבחינת ההורים, מדובר בכאב ראש לא קטן- האם לשמור את הממתקים? האם לזרוק לפח? או אולי לאכול אותם במהלך החודשים הקרובים?

כדי לפתור...Read More »


אירועי האלווין 2019

מבתים מכושפים, מצעדי תחפושות (גם לכלבים..), פסטיבלים לכל המשפחה ועד למסיבות למבוגרים בלבד- כל כך הרבה אירועים ומסיבות יתקיימו בשבועיים הקרובים ברחבי העמק והמפרץ שהרשימה קצרה מלהכיל. קבלו את הרשימה (הכמעט) מלאה:

אוקלנד

10.26- DogFest Bay Area

10.26- Trunk or Treat Halloween Fest

דאנוויל

10.26- Danville: Pumpkin Jubilee Festival

גילרוי

עד 11.2- Gilroy Gardens:...Read More »


הזמנה לאירועי יום כיפור אלטרנטיביים

מאת: טובה בירנבאום

מכירים את הסיפור החסידי על הנער שלא ידע להתפלל, יצא אל היער לבדו, ושם חזר על אותיות הא"ב שוב ושוב? ברוח הגישה החסידית, אתם כבר יכולים לנחש התפילה הזו הרקיעה שחקים ופתחה שערי שמיים. החסידות מלאה בסיפורים על אנשים שהרגישו כי המסגרת הקיימת לא מכילה אותם ולכן הם...Read More »


בין כֶּסֶה לעשור: חברי קהילתינו אומרים סליחה

לא קל לבקש סליחה. אם היה הדבר קל, אולי המסורת היהודית לא היתה טורחת להקדיש לו יום שלם. אז לקראת יום הכיפורים, בעשרת ימי התשובה, הקדישו מספר חברים מקהילתינו את הזמן לחשבון נפש וכעת, קבל עם וקהילה הם אומרים- סליחה.

ורד גאני-קציר

קשה לכתוב סליחות. להיכנס אל קודש הקודשים, להדליק שם קצת...Read More »


באמת שלא הייתם צריכים: מתנות מקוריות לראש השנה

מאת: דלית גבירצמן

לבת המצווה שלי קיבלתי מהורי במתנה תנור אמייל. לא חברים, זה לא היה תנור אפייה מולטי מקצועי המצופה אמייל, ולא סירים ומחבתות של לה קרוסט מצופים באמייל, אלא תנור ירקרק, קטן וכבד שבתוכו אופים בחום גבוה מאוד עבודות מאמייל. תהרגו אותי, אם אני יודעת מה עבר לי אז...Read More »


מט' באב לט"ו באב: המאניה-דיפרסיה של לוח השנה העברי

מאת: טובה בירנבאום

יום הזיכרון הופך ברגע ליום העצמאות; חג הפסח מסתיים ומיד מתרגש עלינו יום השואה; יום כיפור מזמין אותנו להתכנס פנימה ולהתבונן בעצמינו ומיד במוצאו אנחנו פורצים החוצה ומתחילים לבנות סוכה שחשופה לרוחות השמיים ולגשם. לוח השנה העברי הוא רכבת הרים של רגשות. הקצב שלו לא צפוי ולא מתוזמר...Read More »


פאלו אלטו, ערה? חגיגת שבועות כפולה עמוק אל תוך הלילה

מאת: טובה בירנבאום

בילדותי "תיקון ליל שבועות" היה דבר מיסתורי שרק אבי ואֵחַיי זכו להיות חלק ממנו. הגברים במשפחה ברי המזל היו חוזרים לפנות בוקר לאחר מה שהיה בדמיוני ליל הרפתקאות סוער, ואחרי ארוחה קלה הלכו לישון שינה מתוקה. בעיני רוחי ראיתי דרקונים יורקי אש, גלגלי ענק והמון ממתקים צבעוניים, וכמתבקש,...Read More »


חגיגת יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל: התוכנית המלאה

ביום ראשון הקרוב זה קורה! מסיבת יום העצמאות הגדולה של ה-ICC בשיתוף עם למעלה מ-20 ארגונים מן האיזור תתקיים ב-OFJCC בפאלו אלטו.

הפעילויות יחלו בשעה 3:30 ותמשכנה עד השעה 6:15 בערב והן יוקדשו לכל הגילאים. לקטנטנים מתחת לגיל שנתיים יוקצה מתחם ג'ימבורי של ליבי, הילדים הגדולים יותר יהנו ממגלשת מים ענקית...Read More »


פסח 2019: רעיונות לסדר אלטרנטיבי ורשימת אירועי החג

אביב הגיע, פסח בא וההכנות לליל הסדר בעיצומן. אם טרם התארגנתם על שותפים לליל הסדר, גם השנה ממשיך ה-ICC במסורת של פרוייקט 100 כיסאות אשר נועד לחבר בין משפחות המעוניינות להכיר אנשים, מנהגים ומטעמים חדשים ולחגוג את החג בצוותא.

גם בבתי הכנסת ובמרכזי ה-JCC בכל איזור מציינים את חג הפסח...Read More »


ערכת הדרכה לפעילות פסח בגנים ובבתי הספר

מאת: טובה בירנבאום

פסח באוויר. ממממ… האמנם? בארץ הטלויזיה מפרסמת חומרי ניקוי חדשניים וההורים מתלוננים על החופשה הארוכה מידי מבית הספר; כולם שואלים ״איפה אתם בסדר?״ ובסופרמרקטים עוד מעט המדפים יהיו עמוסים באריזות של מצות.

הניסיון לייצר אווירה דומה כאן, מחוץ לישראל, כמובן נועד מראש לכישלון, ולכן אנו יכולים להתרכז בשאלה...Read More »


חג פורים: קהילה מחפשת זהות

מאת: טובה בירנבאום

כאמא לילדה בת שלוש שחיה בארצות הברית ומנווטת את דרכה בין האנגלת לעברית, שאלת הזהות המתהווה של הדור הבא היא שאלה חיה שלא נותנת מנוח. פורים, חג של מסכות, הוא הזדמנות נהדרת לבחון את המורכבות הזהותית דרך סיפור החג.

מגילת אסתר מספרת סיפור על קהילה יהודית מחוץ לארץ ישראל...Read More »


אירועי פורים 2019

חג פורים מתקרב וההכנות למסיבות בעיצומן. הקראות מגילה, הצגות לילדים ומבחר מסיבות למבוגרים מצפות לכם השנה אז הכינו את התחפושות כי נראה שהולך להיות שמח במיוחד.

אך לפני שמתחילים האירועים הגדולים, כדי שילדינו יבינו על מה כל החגיגה, הציצו בערכת פורים אשר הופקה על ידי Jewish LearningWorks ובה תמצאו רעיונות...Read More »


ט"ו בשבט בקליפורניה: חג קק"ל או יום כדור הארץ?

מאת: טובה בירנבאום

מנדלי מוכר ספרים מתאר ב'מסעות בנימין השלישי' את התכווצות הלב כשנחגג ט"ו בשבט בגלות:

"… חרוב שניטל לברכה בחמשה עשר בשבט… המשובח בפירות הארץ… כיוון שרואים אותו- זכר ארץ ישראל לפניהם בא, מסתכלים ומסתכלים בו ונאנחים, ואומרים: 'הוי, ותוליכנו, אבינו אב הרחמן, קוממיות- קוממיות בכל דקדוקיה וכונותיה, לארצנו –...Read More »


אירועי חנוכה 2018 באיזור העמק והמפרץ

סדנאות להכנת חנוכיות, הופעות מוזיקה, תיאטרון בובות, שעות סיפור והרבה הרבה סופגניות ולטקס. חג החנוכה השנה יצויין בכל רחבי העמק והמפרץ עם מגוון אירועים לכל הגילאים, קבלו את הרשימה המלאה:

12.1

פאלו אלטו

Icc: The show “A Riot on the Stage” and Hanukkah Celebration לפרטים

2.12

סאניוויל

Chabad of...Read More »


המקומות הכי שווים לעשות בהם Trick or Treat

בתים מקושטים, מלאי גדול של ממתקים ואווירה מפחידה כמיטב המסורת – אלו שלושת הדברים שיהפכו את חוויית ה- Trick or Treat למושלמת. ברחבי העמק והמפרץ יש לא מעט שכונות שמציעות את זה והנה רשימה של המובחרות שביניהן מתוך אתר Red Tricycle:

סן פרנסיסקו

Belvedere Street (between Parnassus Ave....Read More »


חוות ה-Pumpkin Patch המוצלחות באזור הביי

הסתיו כבר כאן, ואיתו נפתחו שעריהן של כל חוות הדלועים באיזור. האטרקציות בכל חווה הן מעט שונות, אך ברובן תמצאו מגוון גדול של דלועים בגדלים ובצבעים שונים, נסיעה ברכבת, מבוך מחציר, עמדות צילום מיוחדות והיכרות עם המגוון המרשים של זני הדלעת. אז רגע לפני שחג ההודיה מגיע ואיתו ייסגרו מרבית...Read More »


אירועי סוכות 2018

 

9.22

סן פרנסיסקו

Harvest Festival and Sukkot  לפרטים

9.23

פאלו אלטו

ICC: Sukkot Celebration לפרטים

מפגש חג בסוכה בלילה הראשון של החג בחב"ד ישראלי לפרטים

סן פרנסיסקו

PJCC Foster City: Community Sukkot Celebration לפרטים

Chabad SF: Mingle in the Sukkah לפרטים

Congregation Emanu-El: Sukkot Service לפרטים

9.25

סן פרנסיסקו

Sukkot Dinner at Congregation Emanu-El: The Tribe for...Read More »


ממשיכים את שרשרת הדורות: הזמנה חמה ליום כיפור ישראלי

מאת: טובה בירנבאום

שמעון פרס סיפר פעם בראיון על חוויית ילדות שעיצבה את אישיותו: הוא עומד כילד ליד סבא ביום הכיפורים, סבא היה החזן, והוא שר את תפילת כל נדרי במנגינה שוברת הלב, כלשונו.

התיאור הנוגע הזה של פרס הזכיר לי את עגנון בהקדמתו לספר ימים נוראים. גם שם הוא מתאר חוויית...Read More »


ערכת הדרכה לפעילות ראש השנה בבית הספר

מאת: טובה בירנבאום

"סתיו יהודי"; כך קורא אברהם חלפי לתקופה זו של השנה, בה הימים קצת מתקררים ואנו מתחילים לחשוב על רימונים ותפוח בדבש. בארץ הכול זמין וקיים מבלי שכמעט נקדיש לכך מחשבה. שלטי החוצות מברכים אותנו בשנה טובה והילדים חוזרים מבית הספר עם כרטיסי ברכה מאויירים.

הניסיון לייצר אווירה דומה...Read More »


ראש השנה: רעיונות להכנסת תוכן ומשמעות לארוחת החג

מאת: טובה בירנבאום

ארוחות חג הן זמן נהדר למפגש חם, נעים וטעים עם משפחה וחברים; תמיד כיף להתעדכן, לשתף, וכמובן, גם לרכל ולקטר כשצריך; לעיתים, מבלי משים, אנו נוטים לדחוק הצידה את החג עצמו ואת משמעותו, בעוד שהתייחסות אליו, עם קצת מחשבה והכנה מראש, עשויה להפוך את...Read More »


האם אכפתיות ומעורבות קהילתית היא 'מצווה התלויה בארץ'? מחשבות לקראת חג השבועות

מאת: טובה בירנבאום

לפני שהפך חג השבועות לחג הספר, חג רוחני-אינטלקטואלי שחוגג את קבלת התורה בהר סיני, הוא היה חג שונה...Read More »


התוכנית המלאה לאירוע יום העצמאות המרכזי בסן מתאו

ביום ראשון, ה-22 באפריל זה קורה! אירוע יום העצמאות הגדול של ה-ICC בשיתוף 50 ארגונים יהודיים מהאיזור יחל בשעה 11 בבוקר ויימשך עד 5 אחר הצהרים כאשר בכל דקה ודקה מצפה לכם פעילות מהנה הקשורה בישראל. האירוע, יתקיים השנה במרכז הכנסים הגדול והסגור בסן מתאו מה שאפשר להקדיש לכל גיל...Read More »


גזרו ושמרו: 70 סיבות לבקר בישראל

מאת: דלית גבירצמן

אצל סבא שלי בסלון לא היה תלוי ציור של קדישמן או של תומרקין. אצל סבא משה וסבתא מנוחה היו תלויים בסלון שני דיוקנאות ממוסגרים. האחד של בנימין זאב הרצל והשני של זאב ז׳בוטינסקי. בכל שבת, כשהייתי מתגנבת לארון הזכוכית שבו סבא היה מטמין את חפיסות השוקולד המריר, היו...Read More »


אחות בורחת מבשורה: מילים לזכרו של לירן לוין

מאת: כרמית לוין-אורון

בגיל ההתבגרות נורא אהבתי את יום הזיכרון. אהבתי את הטקסים שעשו בקרית טבעון בה גדלתי, אהבתי את השירים השקטים ברדיו, אהבתי לצפות בסרטי ההנצחה המרגשים ובכל צפירה ניסיתי לדמיין את תחושת האובדן והכאב ואת ההרגשה של איך זה לאבד מישהו.

ואז, בגיל 18, הגיע יום הזיכרון הראשון שלי כאחות...Read More »


לזכרו של תולי גבירצמן: מילים שלא תאמרנה לעולם

מאת: דלית גבירצמן

כמידי שנה, מיד לאחר הפסח, נשלחת יד ארוכה וחודרת אל תוך גופי, אל נשמתי ומוחצת חזק את ליבי. זה תמיד מגיע, ואפילו שאני יודעת שזה מתקרב, כמו בסרט עצוב שסופו ידוע מראש, משהו בי תמיד מקווה שאולי הפעם, משהו ישתנה. אולי...Read More »


יום השואה והגבורה: על פרויקט ההנצחה של תלמידי התיכון וניצולי השואה ב"בית עם"

מאת: טל זילברשטיין-פז

התקופה שבין פסח, חג החירות, לבין ימי הזיכרון והעצמאות היא תקופה מיוחדת בלוח השנה היהודי-ישראלי. הימים קשורים זה בזה ויחד כורכים את סיפורו של העם היהודי מיציאת מצרים ועד ימינו. הציווי "והגדת לבנך ביום ההוא" מהדהד אל מעבר לסדר ולהגדה, ומביא אותנו לפתחו של יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

כמדי...Read More »


ישראל חוגגת 70: הצטרפו לפרוייקט האמנותי הגדול של ילדי הקהילה

ההכנות לחגיגת הענק שמקיים ה-ICC@JCC לרגל שנת ה-70 למדינת ישראל בעיצומן ומלבד ההופעות השוות מתוכננים גם מספר פרוייקטים קהילתיים אליהם תיחשפו ביום האירוע, ה-22 באפריל.

אחד מן הפרוייקטים הוא איגרת ברכה למדינה, גדולה וצבעונית, המורכבת ממאות ציורי ילדים מן הקהילה אשר יחד ירכיבו תמונה אחת גדולה הקשורה לישראל.

Read More »

זיכרון ברילוקיישן: איך לשמר את זהות ילדינו בימי הזכרון

מאת: דלית גבירצמן

סוף סוף, הגיע היום הגדול. קשה להאמין, אבל זה באמת קורה. אחרי חודשים ארוכים של תכנונים והכנות, ריצות וסידורים, לבטים וחששות, השגתם אישורים, ויזות, כרטיסי טיסה ו… הופ, הנה אתם כבר כאן. ההתרגשות רבה, מזג האוויר מושלם וכולם מה-זה נחמדים. החבר׳ה מהרילוקיישן מדהימים ותיכף עזרו לכם עם המכולה,...Read More »


אירועי פורים 2018

iStock.com/dnaveh

חג פורים מתקרב וההכנות למסיבות בעיצומן. הקראות מגילה, הצגות לילדים ומבחר מסיבות למבוגרים מצפות לכם השנה אז הכינו את התחפושות כי נראה שהולך להיות שמח במיוחד.

אך לפני שמתחילים האירועים הגדולים, כדי שילדינו יבינו על מה כל המהומה, הציצו בערכת פורים אשר הופקה על ידי...Read More »


ט"ו בשבט בגולה: האם יש לנו אומץ להכות שורש בסאניוויל?

מאת: טובה בירנבאום

ביום ראשון הקרוב, נצא בבוקר לנטוע עצים לכבוד ט"ו בשבט בסאניווייל– אפשר להגדיר אותה כעיירה פרברית בצפון קליפורניה, נכון? החלוצים, שהמציאו את מנהג נטיעת העצים בט"ו בשבט על מנת לחזק אצל הילדים את הקשר עם האדמה ועם האידיאולוגיה הציונית, היו ודאי מרימים גבה.

אמנם יש לנו חג אורות משלנו, אבל מי אמר שאי אפשר ליהנות גם מאורות של אחרים? לרגל הכריסמס הקרב ובא, ליקטנו עבורכם את המקומות הכי שווים לראות בהם מיצגי אורות, החל מגני החיות ועד לבתים המקושטים של השכנים שלכם:​

Fantasy of Lights, Vasona Park, Los Gatos

12.2

SF: Glow-in-the-Dark Hanukkah Dance Party. לפרטים

12.3

San jose: Menorahs and Miracles at the children’s creativity museum. לפרטים

Redwood City: Chanukah Festival. לפרטים

ברקלי: מסיבת חנוכה קהילתית עם שביט קנר לוינסון. לפרטים

SF Reboot: Hanukkah Pop-Up Shop. לפרטים

12.8

שישי בנמל: קבלת שבת לקראת חנוכה עם בית תפילה ישראלי. לפרטים

12.9

Read More »

אירועי האלווין 2017

מבתים מכושפים, מצעדי תחפושות (גם לכלבים..), פסטיבלים לכל המשפחה ועד למסיבות למבוגרים בלבד- כל כך הרבה אירועים ומסיבות יתקיימו בימים הקרובים ברחבי העמק והמפרץ שהרשימה קצרה מלהכיל. קבלו את הרשימה (הכמעט) מלאה:

סאניוויל קופרטינו לוס אלטוס לוס גאטוס

10.28- Cupertino: Pumpkin Palooza

10.28- Spooky Times at Deer Hollow Farm!

10.27,28- Los Altos: Hidden...Read More »


שמחת תורה 2017: אז איך אתם אוהבים את התורה שלכם?

מאת: טובה בירנבאום

מהי התגובה האינסטיקטיבית שלכם כשאתם רואים ספר תנ"ך מונח על הריצפה? תנ"ך שמונח עליו חפץ כלשהו? תנ"ך שמונח הפוך? אותי לימדו מגיל אפס לנשק כל ספר קודש שנופל חלילה, ושאין להניח עליו דבר. גם בתיק יש לסדר את הספרים על פי רמת חשיבותם: חומש, נביא, ואחריהם יונחו אחר...Read More »


אירועי סוכות 2017

כל המסיבות, ארוחות החג והאירועים לילדים הצפויים לכם בסוכות

10.1

ICC Sukkot Celebration. לפרטים

10.4

San Francisco: Sukkot Dinner Under the Stars. לפרטים

JCC East Bay: Community Sukkot Festival. לפרטים

Chabad of Oakland: Sukkot Community Dinner. לפרטים

10.5

San Francisco: Shake Your Lulav- Sukkot Happy Hour. לפרטים

10.6

OFJCC:  Sukkot Shabbat Dinner. לפרטים

10.7

Harvest Festival...Read More »


מעגלים, מעגלים: הרהורים ומתכונים לשנה החדשה

מאת: דלית גבירצמן

הרבה לפני ״מלך האריות״ ידעו חכמינו שהחיים שלנו נעים במעגלים. הם אולי לא זכו לתהילת עולם כמו סימבה ומופאסה, אבל בואו נראה מי יהיה פה בעוד מאה שנה. החיים סובבים אותנו, שנה אחר שנה, בתנועה מעגלית, ורק בשפה העברית הגאונית, מתקיים ונשמר במילה ״שנה״ אלמנט השניות, החזרה. וזהו...Read More »


אירועי ראש השנה 2017

השנה מצפים לכם שלל אירועים לראש השנה. מאירוע תשליך בו "תשליכו" את כל החטאים שצברתם במהלך השנה ועד לסעודות חג הפתוחות לקהל הרחב בהן תוכלו להכיר חברי קהילה, מאכלים מעניינים ומנהגים חדשים.

9.17

-תשליך: ארוע משפחות חוויתי לקראת ראש השנה. לפרטים

-חב"ד ישראלי: סדנת שופרות וחווית חג. לפרטים

-Jewish Community Library:...Read More »


על קואוצ'ינג רוחני וחזנות אחרת: ראיון שרון ברנשטיין, חזנית הקהילה הלהט"בית שער זהב

מאת: טובה בירנבאום

בתקופת האוניברסיטה, בתחילת המסע הזהותי שלי, הייתי פריקית של תיאטרון אלטרנטיבי. השתתפתי בקבוצות פרינג' פרועות וביליתי המון שעות בסטודיו למשחק. באחד התרגילים, המורה ביקש מאיתנו להתרוצץ בחדר ולהתיש את עצמנו פיזית. בחדווה רבה השתוללנו בחדר במשך דקות ארוכות, קפצנו, צעקנו והזענו. בשלב מסוים, כשהראש מזמן הפסיק לפעול ורק...Read More »


הכירו את DAYS, המדריך שלכם לציון החג

לא פשוט לשמור על המסורת ולהעניק לילדים אווירת חג כשנמצאים בחו"ל. מה שנראה בארץ כמובן מאליו כמו לימוד השירים, המנהגים או סיפורי החג בגנים ובבתי הספר, הופך כאן למאתגר יותר ובסופו של יום עיקר החינוך מוטל עלינו כהורים.

אז קרוב לודאי שלפני כל חג אתם מתחבטים בשאלות איך נספר לילדינו את...Read More »


אלוהים לא חובש כיפה: מחשבות על תפילה חילונית בפתחו של חודש אלול

מאת: טובה בירנבאום

לַמְּדֵנִי, אֱלֹהַי, בָּרֵךְ וְהִתְפַּלֵּל
עַל סוֹד עָלֶה קָמֵל, עַל נֹגַהּ פְּרִי בָּשֵׁל,
עַל הַחֵרוּת הַזֹּאת: לִרְאוֹת, לָחוּשׁ, לִנְשֹׁם,
לָדַעַת, לְיַחֵל, לְהִכָּשֵׁל.

לאה גולדברג (כותבת השורות שלמעלה), רחל ויהודה עמיחי היו אנשים חילונים. למה, אם כן, כתבו שירים בהם דיברו לאלוהים?

בימים אלה בהם אני מבלה את הערבים בחזרות לקראת טקס...Read More »


שבועות 2017: מחשבות על גרות והגירה 

מאת: טובה בירנבאום

לתינוקת שלי יש אזרחות אמריקאית, לבן זוגי ולי יש סוף סוף גרין קארד, לאחר מסע בירוקרטי מפרך. יחד עם זאת אנחנו לא מצליחים להוציא מפינו את המילה 'מהגרים'. נכון, אנחנו שוקלים לקנות כאן בית אבל אנחנו לא מהגרים; נכון, אנחנו שוקלים למכור את הנכס בארץ אבל אנחנו לא...Read More »


ל"ג בעומר: הגיע הזמן להצית מחדש את משמעות החג 

מאת: טובה בירנבאום

זה ידוע שכאשר קיים יותר מהסבר אחד לקיומו של מועד מסוים בלוח השנה היהודי, כנראה שאף אחד מההסברים לא ממש מדויק ואף אחד לא באמת יודע את התשובה. אם תנסו למצוא את הסיפור שעומר מאחורי ל"ג בעומר, תמצאו לפחות עשר סיבות מאחורי חג המדורות המעורפל הזה, וזו כנראה...Read More »


ארץ אהבתי: 69 סיבות בגללן אני מבקרת בישראל מידי שנה 

מאת: דלית גבירצמן

כמו כולנו, גם לי יש מערכת יחסים מורכבת איתה. היא מעיקה עלי, היא גורמת לי לכעס, אכזבה, ותסכול. כשאני רק מתקרבת אליה נעשה לי חם, אני מתאדמת ומיד מתחילה להזיע. היא אינטנסיבית לי מידי, חונקת וכובלת. נסעתי הכי רחוק ממנה שרק יכולתי, אך משהו ממני תמיד נשאר איתה....Read More »


יום העצמאות ה-69 לישראל: התוכנית המלאה לאירוע הגדול ב-OFJCC

מאת: מיכל שוהם

חגיגת הענק של ה-ICC לרגל יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל אוטוטו כאן! ביום שלישי, ה-2 במאי יהפוך כל מתחם החנייה החיצונית ב-OFJCC שבפאלו אלטו למסיבת חוף אחת גדולה עם מוסיקה, ריקודים, משחקים, אוכל ואווירת קיץ. באירוע, המיועד לכל המשפחה, יתקיימו פעילויות מגוונות אשר הותאמו לכל קשת הגילאים כך...Read More »


משואה לתקווה: גרסת בן שטרן

מאת: דלית גבירצמן

לפעמים בחיים המילים מרגישות קטנות מלהכיל. כמו למשל המילה ״מדהים״. היא כל כך שגורה בפינו, ונפרטת לפרוטות כל כך קטנות ויומיומיות, שכשקורה משהו באמת מדהים, כבר לא נותרו מילים לתארו.

בן שטרן הוא איש מדהים וסיפור החיים שלו הוא באמת מדהים.

לפעמים בחיים אדם זוכה לפגוש אנשים מדהימים שמצליחים...Read More »


כל אחד והמצרים שלו

מאת: טובה בירנבאום

מה שיפה בתרבות עתיקה כשלנו הוא העובדה היא פועלת בכמה רבדים. הן ברובד המוחשי, הן ברובד הפילוסופי והן ברובד הערכי. מה שיפה בסיפור ששרד אלפי שנים הוא העומקים והרלוונטיות שהוא מעניק תמיד, בכל תקופה.

כשחושבים על מצרים כמטאפורה קשה שלא להתחבר ולהזדהות. מצרים כמרחב אישי או קהילתי קשה,...Read More »


קיצור תולדות הגעגוע: ליל סדר עם סבא וסבתא

מאת: דלית גבירצמן

אף פעם לא הייתי חזקה במתמטיקה. למעשה, הייתי התלמידה היחידה במגמה למדעי המחשב שלא עשתה חמש יחידות במתמטיקה. שעות הייתי בוהה בתרגילים והם עד היום נשארו נאלמים בשתיקתם. על אף שמספרים ונוסחאות הם לא בדיוק הצד החזק שלי, אני יודעת מספיק כדי לעקוב אחרי המשוואה הבאה: פסח שווה...Read More »


פסח 2017: האירועים לחג, סיפור ההגדה לילדים והצעות לסדר

אביב הגיע, פסח בא וההכנות לליל הסדר בעיצומן. אם טרם התארגנתם על שותפים לליל הסדר, גם השנה ממשיך ה-ICC במסורת של פרוייקט 100 כיסאות אשר נועד לחבר בין משפחות המעוניינות להכיר אנשים, מנהגים ומטעמים חדשים ולחגוג את החג בצוותא. האם ברצונכם לארח או להתארח, הירשמו עוד היום. שמירה על...Read More »


אירועי פורים 2017

אמנם פורים יחול רק ב-11 במרץ, אך החגיגות כבר בעיצומן. מהצגה מצחיקה לילדים של תיאטרון הילדים של הילה ויפעת ועד למסיבת רוק ישראלית של להקת הפיתות, בעמק והמפרץ ללא ספק הולך להיות שמח. אז לפני שמתחילים האירועים הגדולים, כדי שילדינו יבינו על מה כל המהומה, קבלו  את ערכת פורים אשר הופקה על...Read More »


אירועי חנוכה 2016

12.8

נס לא קרה לנו?! אז מהו הסיפור האמיתי של חנוכה? מפגש לימוד בעברית

האם חנוכה הוא סיפור על פלורליזם, סובלנות וזכות להגדרה עצמית או על קבוצת קנאים אלימה שהתנגדה לפתיחות תרבותית? מפגש מרתק עם הרב ארי קרטון שיבחן את הנרטיבים השונים של חג הנרות והשמן ואולי אף יגרום לנו להתבונן...Read More »


רעיונות לפעילות חנוכה מוצלחת בגנים ובבתי הספר

"צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו". (הרב קוק)

"בראשית דולק אור אחד, עוד אחד ועוד אחד, ועוד אחרים. החושך...Read More »


אירועי האלווין 2016

מבתים מכושפים, מצעדי תחפושות (גם לכלבים..), פסטיבלים לכל המשפחה ועד למסיבות למבוגרים בלבד- כל כך הרבה אירועים ומסיבות יתקיימו בימים הקרובים ברחבי העמק והמפרץ שהרשימה קצרה מלהכיל. קבלו את הרשימה (הכמעט) מלאה:

סן חוזה

10.29- Día de Los Muertos at the Cemetary

10.29- Howl-o-Ween Family Sleepover

10.29- The Beerwalk – Willow...Read More »


סוכות: חג הרילוקיישן

מאת: טובה בירנבאום

כמעט כל ישראלי שחי בחו"ל לתקופה- אם קצרה, אם ארוכה, אם קצרה שהתארכה- מכיר את תחושת התלישות שמקננת ולא מרפה; אצל חלק מאיתנו היא נוכחת בעוצמה רבה, אצל חלק באופן עמום וכמעט בלתי מורגש- תלוי באופי, תלוי בשלב, במצב המשפחתי ובעוד מליון דברים. כשחלקתי את התחושה הזו פעם...Read More »


אירועי סוכות 2016

Sukkot Festival and Kabbalat Shabbat

ה-ICC בשיתוף שבט המפרץ מזמינים אתכם לחגוג את חג סוכות בסדנה להכנת סוכות קטנות מחומרי מחזור, בניית מיני סוכה עם פטיש ומסמר, פעילות "פוקי״מינים גו" למציאת ארבעת המינים ועוד פעילויות מהנות.

לקראת השעה 6:00 תתקיים קבלת שבת ופעילות מוסיקלית לכל המשפחה.

מתי? 10.14, 4:30-7:00pm

איפה? OFJCC, 3921 Fabian...Read More »


בתי הכנסת בעמק הסיליקון

קונסרבטיבי או אורתודוכסי? רפורמי או אולי ליברלי עצמאי? באיזור העמק ישנו מגוון רחב של בתי כנסת המשתייכים לזרמים שונים ומציעים לכם חיי קהילה יהודית עשירים ומפרים.

Congregation Sinai

בעזרתו האדיבה של ארגון "קשר" ליקטנו עבורכם את כל בתי הכנסת הפועלים באיזור, שכעת, לקראת חגי תשרי...Read More »


סיכום שנה וקובץ מתכונים לארוחת החג

מאת: דלית גבירצמן

Well, I've been afraid of changing
'Cause I've built my life around you
But time makes you bolder
Even children get older
And I'm getting older too

בדיוק לפני שנה הבטחתי לעצמי (בדמעות) שבעוד שנה אהיה במקום אחר. שאעז, סוף סוף, לצאת ולחפש לי...Read More »


הצעה לסדר: רעיונות לחגיגת ט"ו באב

מאת: טובה בירנבאום

המקובלים בצפת הבינו משהו חשוב על חגים: אם לא עורכים טקס סביב שולחן בליווי אוכל טוב, טקסטים יפים ותפקידים למסובים- קלוש הסיכוי שיווצר חג שייזכר משנה לשנה וייחגג עם עומק ומשמעות; ולכן בהשראת סדר פסח הם תיקנו את סדר ט"ו בשבט, שהפך, במיוחד בדור האחרון, לפופולרי במיוחד. אז...Read More »


בפרדס של יוכי ברנדס: שיחה לקראת תיקון ליל שבועות

מאת: דלית גבירצמן
 הנה עשרה דברים ש(אולי) לא ידעתם על יוכי ברנדס:
1) בילדותה סבלה מליקויי למידה קשים.
2) היא בחרה לעזוב את העולם החרדי, אך לא בשל משבר אמוני.
3) לא ממש אכפת לה מה אנשים חושבים עליה.
4) היא מאמינה שמדינת ישראל היא הדבר הכי נפלא שקרה לעם היהודי.
5) הצלחה בעיניה היא דבר...Read More »

התוכנית המלאה לחגיגת שבועות ושבוע הספר

אירוע שבוע הספר וחגיגת שבועות יתקיימו ביום ראשון הקרוב ב-OFJCC, הזדמנות טובה לאוורר את הבגדים הלבנים, לאבזר את הטנא, לשזור זר פרחים ולהגיע לחגיגת הביכורים מבית היוצר של ה-ICC, צוות "כבר כאן" ו"שבט המפרץ". באירוע, תהנו מתחנות יצירה ברוח החג, שעת סיפור, הפעלות לילדים, הופעה של להקת הצופים, הקרוואלי, הופעה...Read More »


אירועי ל"ג בעומר 2016

lag

 

Burning Mensch ב-OFJCC

מופע אש, לימוד בצוותא, סדנאות יצירה, ציורי פנים, דוכני אוכל, מסיבת דיסקו שקטה והופעה חיה של להקות "Oneg Shemesh" ו-"Shamati" כל אלה הם רק חלק מן הפעילויות שיתקיימו במסיבת ל"ג בעומר ב-OFJCC בפאלו אלטו.

מתי? 5.26, 5-10:30pm

Oshman Family JCC,3921 Fabian Way, Palo Alto, California 94303איפה?

עלות? חינם

לפרטים

 

ל"ג בעומר...Read More »

יום השואה: סיפורו של הקאפו, יעקב קוזלצ׳יק

מאת: איתי שמי

בילדותי היה ליום השואה ריטואל קבוע. מלבד לטקס המסורתי עם נר התמיד, ההקראות והצפירה, היו מפגישים אותנו עם כרמלה, ניצולת שואה שזכתה בחייה בזכות מראה ארי – שיער זהוב ועיניים כחולות. אמה צבטה את לחייה כדי שתיראה בריאה וחיונית ולא חיוורת ובשל כך לא נחשדה כיהודייה, הצליחה לתעתע...Read More »


יום העצמאות ה-68: התוכנית המלאה לאירוע ב-OFJCC

3:30 הפנינג ענק למשפחות וילדים

דוכני יצירה לילדים

מתקן בנג׳י עם 4 נדנדות

הג'ימבורי של ליבי – מיועד לקטנטנים מתחת לגיל 3

ציורי פנים

שזירת צמות

פוטו בוט כייפי במיוחד

דוכנים של מגוון ארגונים באזורינו – בואו להכיר ולהרשם

"לאבסקייפ" – תערוכת צילומים מדהימה עם תמונות מהמיקרוסקופ של ה- American Technion Society.

ציור קיר קהילתי- פעילות המומלצת...Read More »


כל מה שנשאר לי ממנה זהו אצבעון כסף קטן

מאת: דלית גבירצמן
כל מה שנשאר לי ממנה זהו אצבעון כסף קטן.
תשחילי לי את החוט בקוף המחט,
כך היתה מבקשת סבתי ביידיש
כשעיניה כבר כהו משעות ארוכות של תפירה.
כילדה צעירה ישבתי וצפיתי בה רכונה על מכונת התפירה,
פורמת תכים פשוטים באצבעותיה הקצרות והגרומות.
בניגוד לדעה המקובלת, רצתה סבתא שלי לספר,
זו הייתי אני, שלא רצתה...Read More »

הכל על המסיבה השקטה בחגיגות יום העצמאות ב-OFJCC

מאת: מיכל כהן

דיימנו לעצמכם שאתם מוזמנים למסיבה, אתם מגיעים למקום, רואים אנשים רוקדים, אך מסביב דממה מוחלטת. זה עשוי להיראות מחזה מוזר, אך לא לגמרי תלוש מן המציאות, רוב הסיכויים שפספסתם פרט קטן בהזמנה למסיבה שאומר כי מדובר ב"מסיבה שקטה" (silent disco).

במסיבה שקטה המוזמנים רוקדים לצלילי מוסיקה שמשודרת להם...Read More »


יוצרות עצמאות: הכירו את המשתתפות ביריד האומנות ביום העצמאות

אירוע יום העצמאות הגדול של ה-ICC@JCC אוטוטו מגיע והיוצרות המוכשרות של העמק בהכנות קדחתניות לקראת יריד היוצרות בו יתנו לכם הצצה אל תוך עולמן העיצובי, וכן, גם הזדמנות לקנות כמה פריטים ייחודיים ומקוריים פרי ידן.

יריד היוצרות מתקיים זו השנה השניה ברציפות ביוזמתה של רעות לוי ובשיתוף עם ה-ICC@JCC.

רעות, אשר...Read More »


והיא שעמדה: על סדר נשים והעצמה נשית

מאת: דלית גבירצמן

יש משהו קסום ומיוחד בחדר מלא בנשים. יש משהו עוצמתי במעגל של נשים. בין אם הן מבשלות ביחד, קוראות טקסט ביחד, מציירות, רוקדות, עושות יוגה, מטיילות בטבע, חוגגות יום הולדת או כל דבר אחר. תמיד נוצר איזה קשר בלתי אמצעי, איזה מרחב מוגן שבו אנחנו יכולות לשתף, לצחוק,...Read More »


סדר פסח בני-ברק סטייל או לוד סטייל? הסיפור המפתיע על שני הסדרים שהתחרו על הכניסה להגדה

מאת: טובה בירנבאום

האם יש צורך בכשרות על תרופות? האם יש למכור לגוי אבקות מרק המכילות קמח? מה עושים עם מזון תינוקות שאינו כשר לפסח? האם האיסור על קטניות עדין תקף בעידן של קיבוץ גלויות? זהו מקבץ מתוך שלל שאלות הלכתיות שנשאל היום הרב הראשי ע"י הציבור הרחב לקראת הפסח. ומה...Read More »


אירועי פסח 2016

חג המצות, חג האביב, חג החירות, חג הגאולה- שמות רבים לחג הפסח ודרכים רבות ומגוונות לחגוג אותו. עושרו העתיק של החג ומסריו, הרלוונטיים גם לחיינו היום, יכולים להזמין את המשתתפים לשיח יצירתי ואישי ולהפוך את ארוחת ליל הסדר לחווייתית ובעלת משמעות.

גם השנה, ערכה עבורנו טובה בירנבאום, מנהלת...Read More »


לקרוא את מגילת הגלות בגלות: מחשבות על פורים בקליפורניה

מאת: טובה בירנבאום

לאחרונה אני נוסעת לעבודה באופניים. 20 דקות של נסיעת בוקר שטופת שמש בשכונות הירוקות והמטופחות של עמק הסיליקון. זמן מצוין לארגן את המחשבות ולהגות בתוכן המחשבתי לקראת החג הבא. הפעם הסתירה בין הנרטיב של פורים- סכנת ההשמדה של הקהילה היהודית בפרס במאה החמישית לפני הספירה וסיפור הצלתה המופלא-...Read More »


מתכון מנצח לאוזני המן

מאת: דלית גבירצמן

חברים וחברות, אופים ואופות, לפעמים יותר זה פשוט – פחות. השבוע לא ארבה במילים ולכבוד פורים –

אעניק לכם במתנה מתכון בהזמנה.

אחרי עשרות נסיונות והרבה אכזבות, אוזניים רופסות, עם מילוי מקופסאות, מצאתי סוף סוף מתכון מצוין

שלא דורש הרבה מיומנות או זמן. פשוט עקבו אחר ההוראות, ותהנו מאוזני המן מנצחות!

(בהשראת מיקי שמו)

אוזני המן מנצחות

מה צריכים?

לבצק:

420 גרם (3...Read More »


אירועי פורים 2016

אמנם פורים יחול רק ביום רביעי, אך החגיגות כבר בעיצומן. מהפנינג בסגנון סיני ועד למסיבת ריקודים ישראלית, בעמק והמפרץ ללא ספק הולך להיות שמח. אז לפני שמתחילים האירועים הגדולים, כדי שילדינו יבינו על מה כל המהומה, קבלו  את ערכת פורים אשר הופקה על ידי Jewish LearningWorks ובה תמצאו רעיונות ופעילויות כיצד ללמד...Read More »


כך תפיקו מסיבת יום הולדת ברוח ההאלווין

מאת: שירי אשד-שחר

עונת החגים באמריקה כבר בעיצומה. האלווין כבר כאן, חג ההודיה אוטוטו מתקרב ולאחריו הביג פינאלה, חג המולד וערב השנה החדשה. האמריקאים לוקחים את החגים שלהם ברצינות רבה, וזה מראה מרהיב שקשה להתעלם או להישאר אליו אדיש. וכאן מתחילה הדילמה שאותה חווה, אני מאמינה, כל ישראלי...Read More »


על המשמעות החברתית העמוקה של חג הסוכות

מאת: טובה בירנבאום

מכירים את הרגע שבו (סליחה על פתיחה בסגנון סטנד-אפ…) אתם ישנים באוהל בטבע, תחת כיפת השמיים במסגרת טיול משפחתי, ולפתע באמצע הלילה, גשם מתחיל לטפטף? זוכרים את תחושת ההקלה כשאתם נזכרים שהשכלתם להרכיב מראש את מגן הגשם של האוהל ואתם שוקעים שוב בתנומה מתוקה?...Read More »


כפרה עליה: פוסט לאמא וקובץ מתכונים לארוחה מפסקת

כפרה עליה
השמיים משתנים
לעיני החקלאים
השכנים מתכוננים
לימים הנוראים.
מישהו חושב עליך
ורושם את מעשיך.
בוא הביתה במהירה
עם הרוח הקרירה.
בכל שנה, כשאני מקשיבה לשיר הנפלא הזה של...Read More »

יום השואה: כיצד תספרו על זה לילדים?

מאת: לאורה משנה

מוות, סבל, תאי גזים, מלחמה, שישה מליון, אלו הן רק חלק מן האסוציאציות העולות מן המילה שואה אשר מעוררות רגשות כבדים ותחושות לא נעימות. אם לנו כהורים קשה להכיל את הרגשות האלו, כיצד נוכל להסביר אותם לילדינו מבלי לעורר בהם פחד או טראומה?

מאת: יעל דרור

חג הפסח מסמל את תחילת האביב ומלווה בשמחה גדולה וסעודה חגיגית. השמירה על המשקל היא מאתגרת לא רק בגלל ארוחת החג הגדולה ועתירת הקלוריות, אלא גם בגלל החופש אשר מגיע בהמשך ומשבש לנו לחלוטין את הרגלי האכילה.

אז מה כל כך מאיים בארוחת...Read More »


"הם רצו להרוג אותנו, אנחנו ניצחנו, אז בואו נאכל!"

מאת: טובה בירנבאום

על פי הבדיחה, זוהי תמציתו של כל חג יהודי. אם נחשוב על זה, זה מסתדר מצוין עם פסח, פורים, חנוכה ול"ג בעומר (בערך, כי די הפסדנו). גם יום העצמאות מתחבר לזה לא רע (מנקודת מבט מסוימת כמובן). בכל אחד מן החגים הללו, החלק המרכזי...Read More »


ליל חוסר סדר

המוזיאון היהודי  בסן פרנסיסקו מקיים מידי שנה את ה- Out of Order Seder , ליל סדר אלטרנטיבי, בו יהודים ולא יהודים יכולים לחגוג יחד את המסורת היהודית בדרך ייחודית ולא שגרתית. אירוע אשר מאורגן על ידי הדור הצעיר של cjm יתחיל בארוחת סדר חגיגית וימשיך במסיבה אל תוך...Read More »


יצירה במוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו

iStock_000039298716_Large

צילום: istock

המוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו מציע לילדיכם חירות יצירתית ועבודה עם מגוון רחב של חומרים וטכניקות ברוח חג הפסח. בין היתר, ניתן ליצור כריכה מיוחדת להגדה המשפחתית, אלבום תמונות מקורי ועוד

מתי? יום ראשון, 5 באפריל, בין השעות 1:00...Read More »


פסח במדבר

desert

אירוע "פסח במדבר" מציע חווית ליל סדר מסוג אחר המנסה להתקרב ככל האפשר לסיפור יציאת מצרים.

באירוע יוכלו המשתתפים לחוות מהו חופש אמיתי, טבע ומורשת, ילמדו להשתחרר מכבלים מטאפוריים של עבדות וללכת בדרך רוחנית על פני ימים ומדבריות תוך התחברות לעצמם ולקהילתם.

מתי?...Read More »


יציאת מצרים

gabi (1)

...Read More »

עוגת שוקולד וקוקוס לפסח

מאת: דלית גבירצמן

ספירת מלאי (ע״פ לחן של נעמי שמר למילים במקור של יוסי בנאי)

מדינה אחת, מדינה שניה

הגוף נמצא כבר כאן, אך הנפש חצויה

שמש אחת גדולה

כאן שוקעת, שם עולה

עם אחד שואל אם הוא עדיין עם סגולה

עשרים ושתיים שעות טיסה, ושוטרת בכניס

ואבא׳שלי תולה על החבל ת׳כביסה

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמיים ובארץ

חמש עשרה שנים, שאני בגולה

חמש עשרה שנים ואני עדיין לא רגילה

דורות של תלמידים את הלב מחממים

עדיין מתרגשת עם תחילת הלימודים

מכינה המתכונים וכותבת ב״עניינים״

אך בלב עוד פעם נוקפים הגעגועים

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמים ובארץ

הנה בא חג הפסח, ואיתו הבהלה

איפה נמצא קרפיון לדג הממולא?

שולחן אחד ערוך לחמש משפחות

Read More »

מה בין ט"ו בשבט לצמיחה אישית והשפעת הסביבה?

מאת: נעמי ברקת, MBA, מאמנת ומסמיכה ל – NLP, מנחה קבוצות ומייסדת שיטת

neuroSUCCESSology™ — Life Transformation

התורה מקבילה בין האדם לעץ השדה "כי האדם עץ השדה" (דברים כ', פס' יט).

רבות ההקבלות, במאמר זה אתמקד בשתיים:

  • כשם שהעץ זקוק לסביבה תומכת (קרקע, שמש,...Read More »

Top 10 holiday spots in the Bay Area!

Photo 2

Nextdoor קיבצה עבור המשתמשים ברשת החברתית את עשר השכונות באיזור המפרץ בהן הכי מומלץ לצפות באורות וקישוטי הכריסטמס. שימו לב, אפילו פאלו אלטו וסאניווייל ברשימה.

1. Cielo Circle, Rohnert Park – דמויות מדיסנילד, אורות וקסם מיוחד בשכונה זו.

2. Christmas Lights/ Holiday Display by Mr. Christmas- 5208 Olive Dr,...Read More »


ט"ו בשבט הגיע

אפשר למצוא מבחר גדול של שקדים, אגוזים ופירות יבשים

ט"ו בשבט הגיע ואיתו פריחת עץ השקד. השקדיה הפכה לסמל של ראשית הפריחה בארץ ישראל, לסמלו של החג ומבשרת שהאביב בפתח. יותר מכל הפירות היבשים והטריים אפשר לומר שהשקד הוא המייצג הרישמי של ט"ו בשבט.

חוץ מהפריחה המלבבת, מה עוד...Read More »


איך מכינים גפילטע פיש?

איך מכינים גפילטע פיש?

כתבה ובישלה דליה יוכטמן 

לכל המעונינים-  ניתן להזמין קרפיון ב – Mollie Stone's 

164 South California Ave. Palo Alto, CA

650-323-8361

בבית הורי אכלנו הרבה גפילטע פיש בשבתות ובחגים, להזכירכם, רק אבא...Read More »


הגיגים יהודיים

"חוטים וטללים נתנו לנו בגן היום" אמרה בתי כשחזרה מיומה השני במעון, בארץ אחרת, דוברת עברית.  “חוטים וטללים?” תמהנו אני וזוגתי. חוטים במעון אפשר להבין, אבל מה לעזאזל זה טללים. ואיך בדיוק היא הביאה את זה הביתה? בבקבוק? רק שזה לא מדבק, קיוותי. בתי, אם לא הבנתם עדיין, הייתה,...Read More »


מתכונים עם רימונים שהוגשו באירוע מקדים לראש השנה 2012

קוקטייל רימונים:

2 כוסות מיץ רימונים

2 כוס מיץ תפוחים

1 כוס מיץ תפוזים

½   כוס רום

¼  כוס מיץ ליים

קליפת תפוז

 

לצקת לקנקן את כל החומרים ולצנן במקרר.

להגיש ולקשט עם גרגרי רימון

 

 

קישואים ברוטב רימונים

10-12 קישואים קטנים

½  כוס אורז מלא

¼  כוס אורז פרא

1 בצל (חתוך לקוביות קטנות)

1 כפית שמן זית

¼  כוס...Read More »


מבט נוסף על תפילת "ונתנה תוקף"

"ונתנה תוקף קדושת היום כי הוא נורא ואיום

,ובו תנשא מלכותך ויכון בחסד כסאך

.ותשב עליו באמת"

פיוט "ונתנה תוקף" הוא בין המפורסמים, אם לא המפורסם מפיוטי הימים הנוראים והתפילה בכלל, בפיוטי  הימים הנוראים. הוא נאמר בתפילת מוסף של ראש השנה ויום כיפור ומתאר את החרדה הגדולה מאימת הדין...Read More »


חג הסוכות ומעמד הפועלים

חג הסוכות שאנו בעיצומו, מכיל בתוכו יותר מחג אחד. שבוע שלם המכיל בתוכו מלבד חג הסוכות עצמו גם את שמיני עצרת, הושענה רבה, ושמחת תורה. רובנו שמענו על חג הסוכות ועל שמחת תורה. שמיני עצרת והושענה רבה ידועים קצת פחות. בארה"ב נחגגים שמיני עצרת ושמחת תורה בימים נפרדים, האחד...Read More »


על הזיכרון

הכתבה הזו נשמטה מהמהדורה הקודמת, אך "טוב מאוחר מלעולם לא"..

באחת עשרה בנובמבר בשעה אחת עשרה בבוקר בשנת 1918 נדמו התותחים ברחבי אירופה ושביתת אש שמה קץ לקרבות מלחמת העולם הראשונה. החתימה הרישמית על הסכם וורסאי קרתה מאוחר יותר, אבל ה 11.11 נחשב ליום שבו הסתיימה מלחמת העולם הראשונה....Read More »


סתם כך באמצע לוח השנה,  מתי שהוא בין כסלו ושבט, בין חנוכה לט"ו בשבט מתחבא לו חודש טבת. סתם חודש. כל מה שיכלה נעמי שמר לומר עליו בשיר שניים עשר ירחים היה: "בטבת ברד". זה הכל? ברד? מישהוא מכם בכלל זוכר הרבה ברד משנות ילדותו? דווקא בטבת?

האמת שבטבת...Read More »


זכור את שעשה לך העמלק

תמחה את זכר עמלק, מתחת השמים לא תשכח.

השבת הסמוכה לראש חודש אדר היא שבת זכור. בין חנוכה לפסח ישנן ארבע שבתות שנוספת עליהן קריאה מיוחדת, ושבת זכור היא אחת מהן. בשבת זו מוציאים שני ספרי תורה, באחד קוראים את פרשת השבוע ובשני את המפטיר מפרשת כי תצא בספר...Read More »


הידור מצווה

כאשר מקיימים מצוות, ראוי לנסות להדר בהן, כלומר לקיים את המצווה באופן נאה. המצווה נשארת אמנם אותה מצווה אבל יש בזה מן extra credit  על תוספת המאמץ. מקורו של עיקרון ההידור בספר שמות  בפסוק: "זה אלי ואנוהו", ודרשו חכמים:"התנאה לפניו במצוות – עשה לפניו סוכה נאה ולולב נאה...Read More »


הלילה הזה כולנו מסובין

מאת ישי שטינהרט

הרבה סדרי פסח חגגתי עד היום, ואני מניח שכמו עוד הרבה אחרים, חלקם, בכל מיני מקומות ומצבים משונים יותר או פחות. היה את אותו סדר במארב-תצפית בגבול בקעת הירדן של שנות השמונים, תחת שמי כוכבים ומתוך קופסאת קרטון של הרבנות יחד עם עוד כמה אומללים שאיתרע...Read More »


ויהי בימי שפוט השופטים

אוטוטו מגיע חג מתן תורה שהוא גם חג הקציר וחג הביכורים הוא חג השבועות. (דרך אגב, האם כבר נרשמתם לתיקון ליל שבועות ב ICC ?). כמו בכל שנה, גם השנה נקרא בחג השבועות את מגילת רות. נחלי דיו נשפכו על מגילת רות ועל הפסוק "כי אל-אשר תלכי אלך, ובאשר...Read More »


מאפה גבינה חלומי

כל שנה, אני מבכה את סופו של החורף. כן, מה לעשות, אני מ״אלו״. אלו שעם תום השרב הגדול, זוקפים ראש ומצפים לסימנים הראשונים של השלכת, אלו שנהנים לשבת בבית עם כוס משקה חם (רצוי מול אח מבוערת) ולהקשיב לגשם שרוקד על החלון. כן, אני מאלו שנהנים להתעטף בצעיף, מעיל,...Read More »


אזני המן

ששש…אל תגלו לאף אחד, אבל יש לי את המתכון לבצק הכי מדהים שיש, שבקלות יכול להתחפש בפורים לבצק לאזני המן הכי קלים להכנה, הכי פריכים והכי נימוחים בעולם! בשגרה, אני מכינה ממנו רולדות במילוי נוטלה, ממרח תמרים, אגוזים קצוצים או פרג, ואילו לכבוד חג פורים העוגיות הופכות כבמטה קסם...Read More »


על שינאה, אהבה, ומה שביניהם

אחרי חג השבועות מגיע צום י"ז בתמוז. י"ז בתמוז הוא יום תענית המציין את היום שבו הובקעה חומת ירושלים בעת המצור, ואחריה, בתשעה באב בא חורבן הבית המקדש השני. לפי המסורת גם חורבן בית המקדש הראשון קרה בתשעה באב, אך אז נבקעה חומת ירושלים בתשעה

לחודש תמוז). ביום זה מתחילים ימי...Read More »


סלמון בחרדל, דבש וליים

השבוע חוויתי דז׳ה וו אמיתי. ממש כמו עם עוגיות המדלן המפורסמות של מרסל פרוסט, חזרתי בעקבות הזמן האבוד אל מחוזות ילדותי ואל הארוחות המשפחתיות בשבת בצהרים אצל סבתא מנוחה. אחרי שעזרתי לה להגיש לשולחן את צלחות האוכל, היתה גומלת לי סבתי בזכות הבלעדית לגרד את השאריות שנדבקו לתחתית הסירים....Read More »


סלמון במיונז, חרדל ושמיר

יומן מסע- פרק ראשון: אוהבת להיות בבית

יש אנשים שמטפסים על הרים

יש אנשים שצונחים מגבהים

יש אנשים שרוכבים על סוסים

ויש כאלה שגומאים מרחקים

אבל אני אוהב להיות בבית

עם התה והלימון והספרים הישנים

כן, אני אוהב להיות בבית

עם...Read More »


Halloween על קצה המזלג


הלואין יצויין כמו בכל שנה ב-31 באוקטובר. מי שגר בארה"ב יותר מחודשיים, כבר נפגש בהכנות המטורפות לקראת הערב המיוחד הזה. אין שום טעם להרים קול זעקה שזהו חג פַּאגָנִי וּמה לנו ולו כיהודים -ישראלים…. בא לכם לריב ולהתווכח מול בכי והטחות של ילדיכם?...Read More »


לייבור די – Labor Day  

יש משהו מעט אירוני בכך שהאמריקאים חוגגים את לייבור די (יום העבודה) על ידי לקיחת יום חופש. האם אמנם משמעותו של יום זה היא רק ברביקיו, אבטיח ובירה?

במקור, לייבור דיי, הינו חגיגה להישגיו של העובד האמריקאי, אשר בתקופה האחרונה מצוי במתקפה בשעה שחברות רבות מבססות את כח האדם...Read More »


Veterans Day

בכל שנה ב-11 בנובמבר מצויין Veterans Day, כיום לכבודם של יוצאי הצבא האמריקאי. זהו חג פדרלי הנחוג באמריקה אך יש לו גם וריאציות באזורים אחרים בעולם, באותו התאריך. החג נחגג בתאריך בו נחתמה הפסקת האש שהביאה לסיום מלחמת העולם הראשונה (עיקר הפעולות העוינות הסתימו בשעה ה – 11 של...Read More »


חג ההודיה

ב

יום חמישי, השלישי שבחודש נובמבר, האמריקנים חוגגים את חג ההודיה. החג אינו חג דתי, אלא יום לציון הכרת תודה על הדברים הטובים בחיים. הקונספט כמובן, אינו אמריקני בלבד: בקנדה ובריטניה חוגגים חג דומה בתאריכים אחרים. ואצלינו – ערך הכרת הטוב הוא ערך מרכזי ביהדות ובא...Read More »


הגדת פסח

חג הפסח הוא החג המרכזי והחשוב ביותר בתרבות היהודית, אמר דב אלבוים בהרצאתו הנפלאה בג'ייסיסי, שכותרתה היתה "יציאת מצרים".

את חגיגת החג המרכזי הזה פותח ערב שרובנו מכנים ׳הסדר׳, הלוא הוא ליל סדר פסח. ערב זה מתנהל, על פי נוהל קבוע ומדויק, בחמישה-עשר חלקים. את נוהל זה ניתן למצוא בספרון הנקרא...Read More »


פסח – לינקים שווים עיון

לכתבה מעניינת על חג הפסח ואופנים אלטרנטיביים לחגוג אותו: סקירה וניתוח של המרכז לפלורליזם יהודי על הזרמים השונים ביהדות וההגדות המותאמות לגישות שונות קראו כאן

לרעיונות איך להכניס "פלפל" לליל סדר מסורתי ואפשרויות להפעיל הילדים לחצו כאן
לשלושה מתכונים ללחמניות פסח  לחצו כאן

 

...Read More »

פירות הדר

פרי הֶהָדָר:

עונת הַהֲדָרִים  החלה במקומותינו. לאיזה סוג פירות אנחנו מחכים? מה חשוב לדעת ולמה רצוי לשים לב? המידע והידע אינם שלי, רק הרישום והעריכה, משום שרתמתי את בן-זוגי, המתמחה בעשור האחרון בכל מיני עצי- פרי אקזוטיים, ובעיקר בפרי זן הסיטרוס, לעזרתי. קצת מידע כללי : שם קבוצת הפרי...Read More »


פעילות משפחתית לחנוכה

חג החנוכה הוא גם חג האור.

אני רוצה להמליץ על פעילות משפחתית לקראת החג ששמה במרכזה את האור בחיינו.

הפעילות הינה חוויה משפחתית מודולרית: אפשר לבחור להשתמש רק בחלק אחד של המשחק ואפשר בשניהם, בהתאם לגיל הילדים ולמצב הצבירה של המבוגרים.

חלק א'

Read More »

חנוכה-פעילות משפחתית

חנוכה כבר ממש מעבר לפִּינה, ומהר מאד תגלו את הבילויים הכי נהדרים. ומה זה אומר לנו כהורים? חכו עד שתשמעו את המשפט:" אבל כולם מקבלים שמונה מתנות בחנוכה". כולם, חוץ מהילדים שלכם? איך תוכלו לעמוד במירוץ ההוֹרֶה הפופולרי??! אז לפניכם רשימה של פעילויות משפחתיות שיכולות להפוך את ערבי-חנוכה למהַנִים. ומי...Read More »


פעילויות לחנוכה

להלן רעיון להכנת חנוכיות בבית, מתאים לכל רמה ובכל כישרון:

גשו להוֹם-דִיפּוֹ וקנו לכם אריח קרמיקה. אני מציעה לקנות אריח באורך  10 על 12 , 8 על 10, או אריח מרובע: 6 על 8 אינצˊים, 8 על שמונה. אני לא ממליצה לקנות את האריחים המאד גדולים.   באותו ביקור קנו גם...Read More »


כיצד לשתף את חבריהם לכתה של ילדינו בסיפור חנוכה?

חנוכה הוא אחד החגים היהודיים הידועים ביותר בקרב מי שאינם יהודים. אין זה משום שמדובר בחג דתי בעל משמעות גדולה מאד, אלא דווקא בשל הסמיכות של החג לקריסמס. רבים חושבים שחנוכה הוא למעשה הקריסמס היהודי, המאמץ ממנהגי הקריסמס (מתנות, קישוטים, אורות וכו'). אירוני למדי שדווקא החג ששורשיו במרד כנגד ההתבוללות...Read More »


חנוכיות

אין ישראלי שאינו יודע מהי חַנֻכִּיָּה, ובוודאי אף אחד מאיתנו לא קורא לחנוכיה מנורה. ובכל זאת, מהם שורשי המסורת לשימוש בחנוכיה רק בחנוכה? וגם איך חוגגות העדות השונות את החג?

בזמנים מוקדמים מאד, השתמשו היהודים במנורות חרס קטנות שמוּלאו בשמן זַיִת. בכל ערב נוספה מנורה נוספת למנורה מן הערב...Read More »


על התפוח ועל הקשר שלו לראש השנה

התפוח הוא פרי עגול ובעל טעם מתוק. מי אינו יודע שהתפוח הוא אחד הסמלים המרכזיים של ראש  השנה?

אבל התפוח מעולם לא היה עץ פרי שמקום גדולו הטבעי הוא ארץ ישראל. התפוח, על מנת לגדול, זקוק למזג אויר קר!  ואם מקור התפוח אינו מארץ ישראל כמו הרימון למשל, מדוע לא נבחר...Read More »


האתרוג

האתרוג הוא אחד מארבעת המינים שמברכים עליהם בסוכות, והשאלה שמלווה אותו בכל הדורות היא, האם התכוונה התורה בפרי עץ- הדר לאתרוג?

רוב חוקרי התנ"ך וחוקרי הטבע של א"י מקבלים היום את הדעה, כי פרי עץ הדר הוא האתרוג.  פרי האתרוג היה פרי קדוש גם...Read More »


הצעות לעבודות יצירה, לגילים שונים ובמגוון חומרים (לקראת ראש השנה ובכלל)

הצעות לעבודות יצירה, אשר יכולות להשתלב בהיערכות לחג:

לבד הוא חומר שנעים וקל לעבוד איתו. אפשר לקנות לבד ושאר החומרים בחנויות הבאות:

Felt -JoAnne Fabric, Michael’s or if you can get into RAFT  – Resource Center For teachers

לכבוד ראש השנה ניתן ליצור...Read More »


על סליחה ונתינה – ויטמין הפלא

האם קראתם את סיפורו של מונטי הול, המפיק והמארח, היהודי המצליחן של שעשועון הטלויזיה הפופלארי

?LET'S MAKE A DEAL

מונטי הול, שרואיין על ידי דוד סוויסה למגזין יהודי, מגלה סוד ששמר בנאמנות במשך 75 שנה. הוא מגולל שאמנם עשה הרבה עסקאות בחייו, או בלשון אנגלית דילים, אך את הדיל...Read More »


מקורות מידע, לימוד ופעילות לקראת חגי תשרי

את חגי תשרי אפשר לחגוג כמועדים מלאי תוכן ומשמעות, וכהזדמנות להתכנסות מיוחדת ועיצוב החג והטקס המשפחתי שלכם. השתדלנו לחסוך לכם חיפוש, ואספנו מיני מינהגים ופעילויות לקראת חגי תשרי וגם מקורות ללימוד ולהעמקה בערכי החג.

כדאי לעיין בחומרים לפני החג בכדי לבחור את הדברים המתאימים למשפחתיכם ולאירוע שאתם מתכננים, ולהיערך בהתאם.

התנועה הרפורמית...Read More »


היהדות החילונית עושה רילוקיישן

גם הישראלים בפאלו אלטו רוצים יום כיפור; אבל קצת אחר. בעוד כמה שבועות, בליל יום כיפור, יצטופפו עשרות ישראלים באולם קטן בבית הספר התיכון "קהילה". חלק מהם הגיעו לאיזור לפני שנה או שנתיים ללימודי תואר שני, חלקם עשו רילוקיישן למספר שנים וחלקם חיים פה כבר 20 או 30 שנה,...Read More »


פורים

גברות ואדונים נמעני המגילה
בני ובנות ישראל הפזורים בגולה:
עם בוא הפורים הראשון בניכר
עבורי כנציג של העם הנבחר
ראיתי לנכון, אדונים וגברות,
לספק כאן תזכורת מן המקורות
אך טרם אתחיל אחדד, חברים,
שאין להלן אלא אוסף שקרים
אין אמת בסיפור לפניכם אף קמצוץ
הדמויות הומצאו והיתר...Read More »


חגים יהודיים וישראליים

אנא צרו קשר עם בית הכנסת הרלבנטי לכם ולמקום מגורכם, ע"מ לברר פרטים על החגים ואפשרויות השתתפות בתפילות החג, במידה ואינכם חברים בקהילה זו.

המיפוי הצבעוני הוא כדלקמן:

צהוב – מדגיש את העיר/עיירה בה ממוקמת הקהילה

תכלת – שיוך לזרמים ביהדות: רפורמים, קונסרבטיביים, וזרמים אלטרנטיביים אחרים

ורוד –...Read More »


Apple בדבש

מתי נופלים החגים השנה? כאן בסן פרנסיסקו החגים נופלים נפילה חופשית, מנסים למצוא את מקומם ולהרים ראש בין העבודה, בית הספר, labor day, back to a school החגים נופלים משום מקום ונשארים תלויים בשמי קליפורניה הכחולים.

משבי רוח של רגשות מעורבים מטלטלים את החגים התלויים באויר, מצד אחד החגיגיות, הזכרונות הטובים,...Read More »


קניידלך

אוקי, תגידו מה שתגידו, אבל נוסטלגיה זה לא הצד החזק שלי. לא, לא לקחתי את הילדים לראות את השכונה בה גדלתי ואת בית הספר בו למדתי, לא, לא נראה לי הקונספט של מסיבות מחזור למינהן, ולא, לא ממש נשמע לי הגיוני לחדש קשרים עם אנשים שלא שמעתי מהם שלושים...Read More »


עוגת דבש

מילים: יוסי בנאי
לחן: מיכה שטרית
בסתיו תמיד בסתיו בשקט ודממה
יוצאים זיכרונותי על גב ענן קטן
והם שטים להם מעל האדמה
כדי להתבשם מכל נופי הזמן
וכמו תמיד בסתיו אני נפרד בצער
מקיץ שעכשיו רואים את קצה סופו
ובין עלים צמאים אני עומד כמו נער
ממתין בסקרנות לחורף שיבוא
אני זוכר תרנגול כפרות
ציפור קטנה על...Read More »

  • Pingback: buy Madden 18 Coins

  • Pingback: leading madden 18 coins xbox one seller