פסח

סיפור פסח באנגלית בגרסה ידידותית לילדים

מאת: טובה בירנבאום

מכירים את זה שיש מילים כ"כ פשוטות בעברית שאתם בהלם מעצמכם שאתם לא יודעים באנגלית? גם סיפור שספגנו בילדות שמרגיש בסיסי כמו לחם עם חמאה נשמע כ"כ שונה באנגלית, ואנחנו מוצאים את עצמינו נתקעים ומתלבטים באילו מילים להשתמש. סיפור פסח מאתגר אפילו יותר כי הוא מלא, לצערינו, באלימות...Read More »


והגדת לבתך: מחשבות על סדר נשים

מאת: יעל יחיאלי

זה יכול להשמע כמו התחלה של בדיחה, שלוש נשים, אחת סופרת אמריקאית יהודיה פמיניסטית – אסתר ברונר, אחת עובדת סוציאלית ישראלית, דתל"שית – נעמי נמרוד והשלישית ילידת ארה"ב שעלתה לישראל ונבחרה להיות חברת כנסת מטעם מפלגת רץ – מאשה פרידמן, נפגשות ב 1975 בפעילות פמיניסטית בחיפה. לומדות טקסטים,...Read More »


ליל סדר בסגר: מתכונים קלאסיים לארוחת החג

מאת: יובל שחורי

פסח הוא כנראה אחד החגים המלחיצים ביותר הקיימים, והתקופה הנוכחית היא ההוכחה לכך. גם כשאין את הלחץ של האירוח או ההתארחות, אנחנו מוצאים לעצמנו את הסיבה להילחץ מהעובדה שהפעם נאלץ לערוך את הסדר אך ורק במסגרת המשפחתית הקטנה שלנו.

אז הנה, הכתבה הזו היא בדיוק בשבילכם – עבור זה...Read More »


חוברת פעילות משפחתית לפסח להורדה

חג שמח לכל הקהילה!

גם את ליל הסדר השנה נאלץ לחגוג במסגרת מצומצמת וכדי שנוכל להעביר אותו באופן חוויתי ובעל משמעות, יצרנו ב-ICC, במאמץ משותף עם חברי קהילה יקרים, חוברת עשירה בתכנים הכוללת חידונים, דפי צביעה, מתכונים, פרשנויות והצעה לסדר פסח ברוח יהדות כתרבות. תודה רבה לכל מי שלקח חלק בהפקת...Read More »


כל החנויות בהן תמצאו מוצרי מזון כשרים מישראל

מאת: שלומית סאם-אקרמן

הן משווקות מוצרים מישראל במשך כל השנה וכיום לקראת פסח תמצאו בהן מגוון רחב של מוצרים כשרים לחג. אז רגע לפני שמתחילים הבישולים, מיפינו עבורכם את כל החנויות ואיזור העמק והמפרץ בהן תמצאו מצות, עוגיות יין או אבקת מרק כשרה וגם מוצרים שיזכירו לכם את הבית אותם תמצאו...Read More »


פסח 2019: רעיונות לסדר אלטרנטיבי ורשימת אירועי החג

אביב הגיע, פסח בא וההכנות לליל הסדר בעיצומן. אם טרם התארגנתם על שותפים לליל הסדר, גם השנה ממשיך ה-ICC במסורת של פרוייקט 100 כיסאות אשר נועד לחבר בין משפחות המעוניינות להכיר אנשים, מנהגים ומטעמים חדשים ולחגוג את החג בצוותא.

גם בבתי הכנסת ובמרכזי ה-JCC בכל איזור מציינים את חג הפסח...Read More »


ערכת הדרכה לפעילות פסח בגנים ובבתי הספר

מאת: טובה בירנבאום

פסח באוויר. ממממ… האמנם? בארץ הטלויזיה מפרסמת חומרי ניקוי חדשניים וההורים מתלוננים על החופשה הארוכה מידי מבית הספר; כולם שואלים ״איפה אתם בסדר?״ ובסופרמרקטים עוד מעט המדפים יהיו עמוסים באריזות של מצות.

הניסיון לייצר אווירה דומה כאן, מחוץ לישראל, כמובן נועד מראש לכישלון, ולכן אנו יכולים להתרכז בשאלה...Read More »


כל אחד והמצרים שלו

מאת: טובה בירנבאום

מה שיפה בתרבות עתיקה כשלנו הוא העובדה היא פועלת בכמה רבדים. הן ברובד המוחשי, הן ברובד הפילוסופי והן ברובד הערכי. מה שיפה בסיפור ששרד אלפי שנים הוא העומקים והרלוונטיות שהוא מעניק תמיד, בכל תקופה.

כשחושבים על מצרים כמטאפורה קשה שלא להתחבר ולהזדהות. מצרים כמרחב אישי או קהילתי קשה,...Read More »


קיצור תולדות הגעגוע: ליל סדר עם סבא וסבתא

מאת: דלית גבירצמן

אף פעם לא הייתי חזקה במתמטיקה. למעשה, הייתי התלמידה היחידה במגמה למדעי המחשב שלא עשתה חמש יחידות במתמטיקה. שעות הייתי בוהה בתרגילים והם עד היום נשארו נאלמים בשתיקתם. על אף שמספרים ונוסחאות הם לא בדיוק הצד החזק שלי, אני יודעת מספיק כדי לעקוב אחרי המשוואה הבאה: פסח שווה...Read More »


פסח 2017: האירועים לחג, סיפור ההגדה לילדים והצעות לסדר

אביב הגיע, פסח בא וההכנות לליל הסדר בעיצומן. אם טרם התארגנתם על שותפים לליל הסדר, גם השנה ממשיך ה-ICC במסורת של פרוייקט 100 כיסאות אשר נועד לחבר בין משפחות המעוניינות להכיר אנשים, מנהגים ומטעמים חדשים ולחגוג את החג בצוותא. האם ברצונכם לארח או להתארח, הירשמו עוד היום. שמירה על...Read More »


והיא שעמדה: על סדר נשים והעצמה נשית

מאת: דלית גבירצמן

יש משהו קסום ומיוחד בחדר מלא בנשים. יש משהו עוצמתי במעגל של נשים. בין אם הן מבשלות ביחד, קוראות טקסט ביחד, מציירות, רוקדות, עושות יוגה, מטיילות בטבע, חוגגות יום הולדת או כל דבר אחר. תמיד נוצר איזה קשר בלתי אמצעי, איזה מרחב מוגן שבו אנחנו יכולות לשתף, לצחוק,...Read More »


סדר פסח בני-ברק סטייל או לוד סטייל? הסיפור המפתיע על שני הסדרים שהתחרו על הכניסה להגדה

מאת: טובה בירנבאום

האם יש צורך בכשרות על תרופות? האם יש למכור לגוי אבקות מרק המכילות קמח? מה עושים עם מזון תינוקות שאינו כשר לפסח? האם האיסור על קטניות עדין תקף בעידן של קיבוץ גלויות? זהו מקבץ מתוך שלל שאלות הלכתיות שנשאל היום הרב הראשי ע"י הציבור הרחב לקראת הפסח. ומה...Read More »


אירועי פסח 2016

חג המצות, חג האביב, חג החירות, חג הגאולה- שמות רבים לחג הפסח ודרכים רבות ומגוונות לחגוג אותו. עושרו העתיק של החג ומסריו, הרלוונטיים גם לחיינו היום, יכולים להזמין את המשתתפים לשיח יצירתי ואישי ולהפוך את ארוחת ליל הסדר לחווייתית ובעלת משמעות.

גם השנה, ערכה עבורנו טובה בירנבאום, מנהלת...Read More »


5 טיפים שיעזרו לכם לעבור בשלום את ארוחת החג

מאת: יעל דרור

חג הפסח מסמל את תחילת האביב ומלווה בשמחה גדולה וסעודה חגיגית. השמירה על המשקל היא מאתגרת לא רק בגלל ארוחת החג הגדולה ועתירת הקלוריות, אלא גם בגלל החופש אשר מגיע בהמשך ומשבש לנו לחלוטין את הרגלי האכילה.

אז מה כל כך מאיים בארוחת...Read More »


"הם רצו להרוג אותנו, אנחנו ניצחנו, אז בואו נאכל!"

מאת: טובה בירנבאום

על פי הבדיחה, זוהי תמציתו של כל חג יהודי. אם נחשוב על זה, זה מסתדר מצוין עם פסח, פורים, חנוכה ול"ג בעומר (בערך, כי די הפסדנו). גם יום העצמאות מתחבר לזה לא רע (מנקודת מבט מסוימת כמובן). בכל אחד מן החגים הללו, החלק המרכזי...Read More »


ליל חוסר סדר

המוזיאון היהודי  בסן פרנסיסקו מקיים מידי שנה את ה- Out of Order Seder , ליל סדר אלטרנטיבי, בו יהודים ולא יהודים יכולים לחגוג יחד את המסורת היהודית בדרך ייחודית ולא שגרתית. אירוע אשר מאורגן על ידי הדור הצעיר של cjm יתחיל בארוחת סדר חגיגית וימשיך במסיבה אל תוך...Read More »


יצירה במוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו

iStock_000039298716_Large

צילום: istock

המוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו מציע לילדיכם חירות יצירתית ועבודה עם מגוון רחב של חומרים וטכניקות ברוח חג הפסח. בין היתר, ניתן ליצור כריכה מיוחדת להגדה המשפחתית, אלבום תמונות מקורי ועוד

מתי? יום ראשון, 5 באפריל, בין השעות 1:00...Read More »


פסח במדבר

desert

אירוע "פסח במדבר" מציע חווית ליל סדר מסוג אחר המנסה להתקרב ככל האפשר לסיפור יציאת מצרים.

באירוע יוכלו המשתתפים לחוות מהו חופש אמיתי, טבע ומורשת, ילמדו להשתחרר מכבלים מטאפוריים של עבדות וללכת בדרך רוחנית על פני ימים ומדבריות תוך התחברות לעצמם ולקהילתם.

מתי?...Read More »


יציאת מצרים

gabi (1)

...Read More »

עוגת שוקולד וקוקוס לפסח

מאת: דלית גבירצמן

ספירת מלאי (ע״פ לחן של נעמי שמר למילים במקור של יוסי בנאי)

מדינה אחת, מדינה שניה

הגוף נמצא כבר כאן, אך הנפש חצויה

שמש אחת גדולה

כאן שוקעת, שם עולה

עם אחד שואל אם הוא עדיין עם סגולה

עשרים ושתיים שעות טיסה, ושוטרת בכניס

ואבא׳שלי תולה על החבל ת׳כביסה

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמיים ובארץ

חמש עשרה שנים, שאני בגולה

חמש עשרה שנים ואני עדיין לא רגילה

דורות של תלמידים את הלב מחממים

עדיין מתרגשת עם תחילת הלימודים

מכינה המתכונים וכותבת ב״עניינים״

אך בלב עוד פעם נוקפים הגעגועים

אחד אלוהינו, אלוהינו, אלוהינו

שבשמים ובארץ

הנה בא חג הפסח, ואיתו הבהלה

איפה נמצא קרפיון לדג הממולא?

שולחן אחד ערוך לחמש משפחות

Read More »

הלילה הזה כולנו מסובין

מאת ישי שטינהרט

הרבה סדרי פסח חגגתי עד היום, ואני מניח שכמו עוד הרבה אחרים, חלקם, בכל מיני מקומות ומצבים משונים יותר או פחות. היה את אותו סדר במארב-תצפית בגבול בקעת הירדן של שנות השמונים, תחת שמי כוכבים ומתוך קופסאת קרטון של הרבנות יחד עם עוד כמה אומללים שאיתרע...Read More »


הגדת פסח

חג הפסח הוא החג המרכזי והחשוב ביותר בתרבות היהודית, אמר דב אלבוים בהרצאתו הנפלאה בג'ייסיסי, שכותרתה היתה "יציאת מצרים".

את חגיגת החג המרכזי הזה פותח ערב שרובנו מכנים ׳הסדר׳, הלוא הוא ליל סדר פסח. ערב זה מתנהל, על פי נוהל קבוע ומדויק, בחמישה-עשר חלקים. את נוהל זה ניתן למצוא בספרון הנקרא...Read More »


פסח – לינקים שווים עיון

לכתבה מעניינת על חג הפסח ואופנים אלטרנטיביים לחגוג אותו: סקירה וניתוח של המרכז לפלורליזם יהודי על הזרמים השונים ביהדות וההגדות המותאמות לגישות שונות קראו כאן

לרעיונות איך להכניס "פלפל" לליל סדר מסורתי ואפשרויות להפעיל הילדים לחצו כאן
לשלושה מתכונים ללחמניות פסח  לחצו כאן

 

...Read More »

קניידלך

אוקי, תגידו מה שתגידו, אבל נוסטלגיה זה לא הצד החזק שלי. לא, לא לקחתי את הילדים לראות את השכונה בה גדלתי ואת בית הספר בו למדתי, לא, לא נראה לי הקונספט של מסיבות מחזור למינהן, ולא, לא ממש נשמע לי הגיוני לחדש קשרים עם אנשים שלא שמעתי מהם שלושים...Read More »


  • Pingback: best madden nfl 18 coins ps4 supplier

  • Pingback: cheap nba 2k17 mt