ד"ר נגה ניב

פניקה – התקף חרדה

בחור צעיר התקשר וביקש להפגש בהקדם האפשרי. כשנכנס למשרד, בטרם התיישב בכורסא שמולי, הביט בי במבט מפוחד, אישוני עיניו מורחבים ושרירי גופו מכווצים. הוא סיפר במשפטים קטועים ובמילים מבולבלות על מצב קשה מנשוא. הוא לא מצליח לישון מאז הטיסה האחרונה לפני שבוע ימים. במהלך הטיסה חשב שלקה בהתקף לב....Read More »


הפרעות אכילה – למה נשים?

בשבועות האחרונים סקרתי את נושא הפרעות האכילה והפרעות באכילה. דיברתי על הסימפטומים, על התמונה הקלינית ועל הסיכונים הכרוכים בהפרעות הללו. הפעם אביא מספר נתונים סטטיסטיים ונתונים אחרים כדי להבהיר דברים מההיבט המחקרי.

חוקרת בשם ברוך, כתבה את הספר "כלוב הזהב"  ב-1985, לאחר שחקרה מקרים רבים של הפרעות אכילה לאורך...Read More »


הפרעות אכילה – אנורקסיה

הפרעות אכילה – אנורקסיה

נערה כבת שש עשרה נכנסה בצעדים מהוססים וישבה מולי במשרד. נערה יפהפיה, בסיפור הזה אכנה אותה נטלי. עיני האיילה שלה מאופרות, צווארה דק ועדין. הג'ינס שהיא לובשת מכוסה עד בירכיה בחולצה נפוחה המטשטשת את קווי המתאר של גופה. היא מתבוננת...Read More »


הפרעות אכילה – בולימיה

הפרעות אכילה – בולימיה

אני משחזרת  את שורת הנשים הבולימיות שטיפלתי בהן ובהפרעת האכילה שלהן המתבטאת בהקאות יזומות החוזרות ונשנות. לכל אחת היה סיפור קשה משלה. היתה מי שהקיאה מספר פעמים ביום כדי להחזיר לעצמה את ה"פוקוס" שנעלם לפעמים. סוג של נזיפה בעצמה על...Read More »


דיכאון

דיכאון – איך אפשר לאבחן ומה המקור?

בחור באמצע שנות הארבעים לחייו יושב מולי, נקרא לו דויד. גבוה וצנום. ולמרות חזותו המצודדת נדמה היה שדמותו התכווצה בכסא כמבקשת להסתתר. כשדיבר, נמנע מקשר עין. את שמי ואת מספר הטלפון של המשרד שלי קיבל מידידה לפני...Read More »


הפרעות באכילה

לורה, אישה בשנות החמישים לחייה מתלוננת על קשיים רבים הקשורים למערכת יחסים מעורערת עם בעלה ודאגות הקשורות בילדיה, ואילו את סגנון האכילה שלה אינה מחשיבה כבעיה. כהרגלה מזה שנים, היא זוללת את הקלוריות שגופה צורך מתוך כמויות עצומות של שוקולד וג'נק פוד. את כל הקלוריות היא מכלה מהבוקר ועד...Read More »


על אומנות המריבה

על אומנות המריבה

בפרק הקודם כתבתי על "הזוג שלא ידע לריב" וסיימתי את הפרק בהבטחה שבפעם הבאה אכתוב על אומנות המריבה. אני משתעשעת במחשבה שספרים רבים נכתבו בנושא, אבל איש לא כינה מריבות בין בני זוג "אומנות", אפילו לא בהשאלה מאריך פרום.

אין צורך...Read More »


מערכות יחסים – פרק שמיני

לפני כשבועיים פורסמה כתבתי, "מערכות יחסים פרק שביעי – "הגלגל השלישי". היה זה  מקרה לא נדיר של בגידה בתוך קשר הנישואין. תיארתי את הדינמיקה הזוגית, הבין-אישית והאישית של כל אחד מבני הזוג וניתחתי את הדרמה המביאה לעתים קרובות ליצירת ה"משולש" בתוך חיי הזוג.

הכתבה עוררה מספר תגובות ושאלות. השבוע...Read More »


מערכות יחסים – פרק שביעי

באחת ההפסקות שבין המטופלים הטלפון צלצל. הרמתי. מהצד השני של הקו שמעתי קול משתנק, שקט, ולאחריו בכי קורע לב. "ד"ר ניב…" קול אישה מיבבת ומושכת באפה. כל שיכלה לומר היה שמה של החברה שהפנתה אותה. הצעתי לה להגיע מיד באותו היום בשעה הפנויה שהייתה לי, והיא הודתה לי.

אישה...Read More »


מערכות יחסים – פרק שישי

אפתח בציטוט מתוך הספר "סיפור מתוך הבועה" (נגה ניב 2008)

"איך היה סוף השבוע במונטריי?" התעניינתי, הקפה הרותח צורב את לשוני. גבי המשיכה לדבר בתנועות ידיים, מאגרפת את כף ידה ומצביעה עם האגודל כלפי מטה.

אכזבה.

העצב של גבי נגע בי בידיים קרות כקרח. שתקתי. לא ידעתי מה לומר...Read More »


מערכות יחסים – פרק חמישי

דייב, בחור בשנות השלושים המאוחרות, נשוי כשנתיים, יחסיו עם אשתו החלו לפני למעלה מעשר שנים כשפגשו זה את זו בקולג', בשנות העשרים לחייהם.  לאורך השנים גרו יחד, נפרדו וחזרו, ולבסוף, לאחר לחץ רב מצידה, החליטו להתחתן. במהלך השנה האחרונה חלה התרחקות ביניהם. דייב...Read More »


מערכות יחסים – פרק רביעי

זוג צעיר ונאה יושב מולי. שניהם תמירים ושחומים, נראים כצמד מושלם. ידיהם שלובות זו בזו ומבטיהם הנשלחים זה אל זו מלטפים, אומרים אהבה. ובכל זאת, הגיעו אל ספת הטיפולים. מספרים לי שהם נשואים כחמש שנים. אין להם עדיין ילדים. שניהם ממוקדים מאוד במסלול...Read More »


מערכות יחסים – פרק שלישי

עדנה ( שם בדוי), אם לשתי בנות בגיל ההתבגרות התאלמנה לפני כשנתיים. היא משתדלת בכל ליבה לפצות את בנותיה על אובדן האב, משתדלת להעניק להן אהבה בלי גבולות. היא עוטפת ותומכת, ובעיקר משתדלת למנוע מהן תיסכול, שהרי מותו של אביהן עדיין כואב ומעיק,...Read More »


מערכות יחסים – פרק שני

הכימיה של האהבה ( פרק מתוך הספר "סיפור מתוך הבועה")

בשנה שחלפה נכנע יואל פעם אחת להפצרותיה החוזרות של דניאלה והסכים להתלוות אליה לכנס של פסיכולוגים שנערך בסן דייגו. הרצאה אחת מתוך שורה ארוכה של הרצאות ששמעו במהלך הכנס נחרטה עמוק בזיכרונו. המרצה הייתה...Read More »


מערכות יחסים – פרק ראשון

תמי,( שם בדוי) בחורה צעירה בת עשרים ושמונה, שיערה האדמוני אסוף על עורפה, חיוך ביישני על שפתיה ומבע מתנצל על פניה הנעימים למראה, אמורה להיות אסירת תודה על החיים הטובים שנפלו בחלקה. בעצם אין לה סיבה להתלונן, כי אסור לה להתלונן. בהשוואה לחיים הקשים של אימה, היא הרי מלקקת...Read More »


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button