הפרעות אכילה – אנורקסיה

הפרעות אכילה – אנורקסיה נערה כבת שש עשרה נכנסה בצעדים מהוססים וישבה מולי במשרד. נערה יפהפיה, בסיפור הזה אכנה אותה נטלי. עיני האיילה שלה מאופרות, צווארה דק ועדין. הג'ינס שהיא לובשת מכוסה עד בירכיה בחולצה נפוחה המטשטשת את קווי המתאר של גופה. היא מתבוננת בי בשקט. לשאלתי היא עונה: " אני לא יודעת מה אני עושה פה. אצלי הכל בסדר." אצלה באמת הכל בסדר, גם ההורים לא מבינים מה העניין. מה ההיסטריה שהביאה אותם להתקשר בחיפזון אל הפסיכולוגית כדי שהרופא המטפל לא ימהר ויאשפז את בתם שאין בה פגם. ובעיניהם היא אכן ממש מושלמת. לפני שנטלי נכנסה למשרד הודיעו לי…

הפרעות אכילה – אנורקסיה

נערה כבת שש עשרה נכנסה בצעדים מהוססים וישבה מולי במשרד. נערה יפהפיה, בסיפור הזה אכנה אותה נטלי. עיני האיילה שלה מאופרות, צווארה דק ועדין. הג'ינס שהיא לובשת מכוסה עד בירכיה בחולצה נפוחה המטשטשת את קווי המתאר של גופה. היא מתבוננת בי בשקט. לשאלתי היא עונה: " אני לא יודעת מה אני עושה פה. אצלי הכל בסדר."

אצלה באמת הכל בסדר, גם ההורים לא מבינים מה העניין. מה ההיסטריה שהביאה אותם להתקשר בחיפזון אל הפסיכולוגית כדי שהרופא המטפל לא ימהר ויאשפז את בתם שאין בה פגם. ובעיניהם היא אכן ממש מושלמת.

לפני שנטלי נכנסה למשרד הודיעו לי הוריה שהילדה עסוקה מידי מכדי להגיע לטיפול וציפו לפגישה אחת או שתיים. יש לה המון שיעורים והמון אימונים, ועכשיו עונת הספורט בעיצומה ואסור לה להחמיץ משחק, כי קבוצת הספורט של בית הספר תסבול. הם ציפו ממני שאשחרר אותם מהעונש, שאודה בפניהם שהכל בסדר, שאאשר שאין פגם כלשהו שעליו אפשר להצביע, אצלם או אצלה.

היא איבדה אמנם 15 פאונד בשלושת החדשים האחרונים, והדופק שלה נמוך מ-50, אבל העניין הזה נדמה להם שבשיגרה של השחקניות על המגרש. אין לה זמן לאכול ארוחת בוקר וגם לאחותה אין, את היוגורט הן אוכלות במכונית, בדרך לבית הספר. היא חוזרת הביתה מותשת בשעות שהיא כבר לא רעבה, וכנראה שמאכילים אותם בבית הספר לפני ואחרי כל משחק. ובכלל, גם האמא הרי אוכלת ארוחה אחת ביום וגאה בגיזרתה הצרה שלא היתה מביישת נערה בתיכון.

כדי להגיע לקולג' שווה, הם מסבירים לי, לא מספיקים ציונים טובים, ולנטלי יש ציונים מושלמים. התחרות בין המועמדים לקולג'ים הנחשבים לא מרחמת, ומשאירה בחוץ את אלו שנשרו במרוץ לפיסגה, או את אלו שלא הגיעו בזמן נאות. ונטלי הרי ילדה טובה, ילדה מצטיינת ומושלמת. ילדה שלא תאכזב את הוריה ואת אחיה. ומול עיניה עומד האח שכבר התקבל, שאישר את שאיפתם של ההורים, ש"עשה" זאת ונכנס לקולג' מכובד ב-אי וי ליג, והיא הבאה בתור.

אנורקסיה היא תופעה מתעתעת. זוהי הפרעת אכילה הקשורה בשליטה עצמית מוגזמת, בפרפקציוניזם, ובדרישה עצמית שיכולה להביא לאובדן של חיים במיקרים הקיצוניים, או לגרום להפרעות גופניות קשות וביניהן פגיעה מוחית, פגיעה בתפקודי לב ומערכות פנימיות, ופגיעה בפוריות במיקרים הפחות קשים. התופעה מתעתעת מפני שהנערות אינן מודעות לנזק שהן גורמות לעצמן, ובאותו זמן אפילו נהנות מהשליטה לכאורה שיש בידיהן. לרוב השליטה בגופן ובמזונן זוהי השליטה היחידה שנותרה להן.  בתחושתן אין להן אפשרות לסרב או לבחור או לשלוט באף אחד מתחומי חייהן כמו במיקרה של נטלי. כששאלתי את נטלי אם היא נהנית מאימוני הספורט המפרכים או מהמשחקים, היא משכה בכתפה וענתה לי משתוממת על שאלתי: "אני רגילה לשחק. אני משחקת מגיל שמונה."

נטלי אינה מודעת לסכנה הטמונה בהפרעת האכילה. היא נהנית להיות רזה. בקייץ שקדם לפגישתנו, מישהו אמר לה בחיבה, בזמן שלבשה בגד בריכה, שהיא שמנמונת. מאז השתנו חייה. הכינוי שמנמונת לא התאים לה ופגע בדימוי העצמי שלה, של נערה יפה. ומפני שנטלי ילדה מצטיינת בכל מחיר, היא החליטה להלחם בדימוי שניתן לה בשגגה.

אנורקסיה מתאפיינת בקריטריונים הבאים: ירידה במשקל של חמישה עשר אחוז ממשקל הגוף, הפסקת המחזור החודשי, דימוי עצמי גופני נמוך וברוב המיקרים מעוות: הנערה מרגישה עצמה שמנה כשמשקל גופה בתחום הנורמה, ויש לה פחד גדול מאוכל ומעליה במשקל. הנערות מונעות מעצמן אוכל אבל חושבות על אוכל ומתעסקות בו כל הזמן. הן אוהבות לבשל ולהאכיל את בני משפחתן, הן קונות מזון אך לא נוגעות בו, הן מעיינות בספרי בישול או לומדות לבשל, אבל נמנעות מאכילה בכל מחיר.

חלון ההזדמנויות לטיפול באנורקסיה הוא חמש שנים מיום התחלתה. מעבר לתקופה הזו קשה מאוד לטפל במחלה ולרוב התופעה הופכת בעייתית ולאורח חיים. הבנות שמגיעות לטיפול בטווח של חמש שנים מהיום שבו החלה התופעה, מצליחות לרוב להתגבר עליה ולחזור למסלול חיים תקין.

הכותבת: ד"ר נגה ניב, פסיכולוגית קלינית בפאלו אלטו

http://www.noganiv.com/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button