קפה ובתי קפה

ריח של קפה מיד עושה לכל אחד מאיתנו טוב ומעלה זכרונות טובים. יש מאיתנו המכורים לקפה יותר מאחרים, אבל בהכללה בוטה, ישראלים אוהבים ומרגישים הבדלים בטעמים הרבים של קפה. אז מה זה בעצם קפה? והאם שתיית קפה ממש מזיקה לנו כמו שקוראים בעיתון? אתחיל מן ההתחלה: קפה הוא שם למשקאות בעיקר חמים, אך גם קרים, המבוססים על תמציות שמנים ארומטיים המופקים מפולי צמח הקפה. יש שיטות שונות למיצוי השמנים הארומטיים האלה, דרך קלייה, חליטה או בישול. התמציות נחשבות למעוררות בעיקר בשל ריכוז הקפאין בהן. מהיכן השם? כנראה מן המילה קַהְוַה, קפה בערבית. אבל בהחלט יתכן שהשם מקורו בממלכת קַאפה שבאתיופיה,…

ריח של קפה מיד עושה לכל אחד מאיתנו טוב ומעלה זכרונות טובים. יש מאיתנו המכורים לקפה יותר מאחרים, אבל בהכללה בוטה, ישראלים אוהבים ומרגישים הבדלים בטעמים הרבים של קפה. אז מה זה בעצם קפה? והאם שתיית קפה ממש מזיקה לנו כמו שקוראים בעיתון?

אתחיל מן ההתחלה: קפה הוא שם למשקאות בעיקר חמים, אך גם קרים, המבוססים על תמציות שמנים ארומטיים המופקים מפולי צמח הקפה. יש שיטות שונות למיצוי השמנים הארומטיים האלה, דרך קלייה, חליטה או בישול. התמציות נחשבות למעוררות בעיקר בשל ריכוז הקפאין בהן. מהיכן השם? כנראה מן המילה קַהְוַה, קפה בערבית. אבל בהחלט יתכן שהשם מקורו בממלכת קַאפה שבאתיופיה, מקור צמח הקפה. באתיופיה היה נהוג בעבר לאכול את פולי הקפה, ולא להכין מהם משקה. נזירים אתיופים נהגו ללעוס את הפולים כדי לשמור על עירנותם. הקפה נדד עם סוחרים תימניים, שהביאו אותו לארצם והחלו לגדלו שם, ובזמן המודרני, תימן היא אחד המקורות לגידול צמחי- קפה!

המסחר הרב בין ונציה וצפון אפריקה הביא לחדירת הקפה לאירופה, וזהו המקום הראשון בו שתו קפה. [1603  בערך]. ב- 1650 היגיע הקפה לאנגליה על-ידי יהודי טורקי בשם גˊיקוב או גˊיקובס, וב-1675 היו כ- 3,000 בתי קפה באִי האנגלי. ב- 1680, הקפה היגיע לוינה וכך נולד הקפה הוינאי עם חלב וסוכר. יצרנית הקפה הגדולה ביותר העולם היא ברזיל וצרכנית הקפה הגדולה ביותר היא ארצות-הברית, אשר צורכת כמיליארד וחצי טון קפה בשנה!

למרות פופולריות שתיית הקפה בארצות ערב, הגבילו חכמי הדת את שתייתו של הקפה, והחשיבו אותו כחומר ממַכֵּר. גם בארצות אירופה הייתה שתיית הקפה אסורה לזמן מה, בתקופות שונות…..המוֹרמוֹנִים אוסרים לשתות קפה עד היום!

לקפה יש השפעות מועילות: הוא מכיל נוגדי חמצון (אנטי- אוקסידנטים). מחקרים הראו, כי לקפה השפעה מונעת נגד מחלות שונות כגון סכרת מסוג 2, שגרון (גאוט) ומחלות נוספות. כמו כן, יש הממליצים עליו לפני אימון גופני, לשריפת סוכרים וערנות גבוהה יותר. קפה מומלץ גם נגד דיכאון. הקפה גם מונע עצירויות, אך יכול גם לגרום לשלשול, ומועיל מאד להרזייה (ללא תוספת חלב וממתיקים).*[ לנשים בהריון ומיניקות מומלץ ע"י ארגון הבריאות העולמי לא לשתות יותר מכוס אחת של קפה ביום!]

שיח הקפה הוא ירוק עַד ושלושה זני פולים עיקריים מזינים את אוהבי הקפה: קפה עַרָבּיקָה, בעיקר מאיזורי ארצות דרום-אמריקה,  קפה רוֹבּוּסטָה מאינדונזיה ואפריקה וקפה ליבּרִיקָה מארצות אפריקה. סוגי הקפה שונים: קפה טוּרקי, קפה תימני או קפה לָבָן שמקורו בתימן, קפה "בּוֹץ", קפה פִילטר או פראנץˊ פּרֶס [פּלַאנגˊר], קפה פּרקוּלָטור,מקינטָה, קפה וָאקוּם וקפה גˊישר [ג'ישר הוא משקה המיוצר מבישול וחליטת קליפות פולי הקפה, ובתוספת סוכר ולעתים גם חוויאג' לקפה. טעמו שונה לחלוטין מטעם הקפה ודומה לתה שחור, אך בעל ארומה מיוחדת המזכירה את טעם פרי הקפה.] הדרך המודרנית והמשוכללת ביותר להכנת קפה היא שימוש במכונת אספרסו.

אל נשכח את הקפה הנמס!  קפה נמס הוא משקה קפה המוכן מערבוב של אבקה עם מים או חלב, קפה נמס ידוע גם בשם "נס קפה", שנגזר משם האבקה מיוצרת מפולי קפה קלויים. הקפה הומצא בשיקאגו בשנת 1900 על-ידי נסקפה,. קפה נמס מכיל כמות גדולה מאוד של קפאין!

מונחים מקובלים לסוגי קפה: מקיאטו – מוכתם, ריסטרטו – קצר, לונגו – ארוך, לאטה – חלב, דופיו – כפול. אין ישראלי שאינו יודע על כשלונה החרוץ של סטַארבַּקס בישראל. האם ידעתם שקפה אָרוֹמָה הישראלי פתח השנה שני סניפים בארה"ב, בניו-יורק ובפלורידה? [ריכוז הישראלים הראשון והשני בארה"ב]

ועכשו לתכלס!

באיזור סן-פרנסיקו וסן-חוזה מספר מקומות לא מבוטל לקפה מושלם מבחינת ארומה, סמיכות גוף וטעם עשיר. צריך להיות בעלי חך עדין [מה שנקרא פַיין-שׁמֵאקֶר] ומכורים לעניין ההתעסקות עם הקפה. [כמו הגברים אצלי במשפחה].

בסן-פרנסיסקו שלוש חברות ייצור קפה שחובה לטעום מאיכות הקפה שלהם! פוֹר בֵּארל באיזור המִישֶׁן, בּלוּ בּוֹטֶאל (הזהרו מהתור הארוך מאוד בסוף השבוע ובצהרים) ורִיצוּאַל.

בסן-חוזה, בִּדקו את בֶּר פוּט, שצורך 330 פאונד פולי קפה ביום.

 

המקומות הבאים הם בתי קפה מאד היפסטרים לשתיית קפה באיזור שלנו:

Serendipity, San Carlos- sample Bare Foot Coffee, 1152 Arroyo Avenue מומלץ מכל הלב!

Philz, Palo Alto, 3191 Middlefield Rd נהדר

La Boulanger on 151 University Av.  (few weeks until the new partnership with Starbucks  starts)

Paris Baguette, 383 University Ave (גם המאפים שווים טעימה).

Café Venetia, 95 & 419 University Av

Zombie runner in Palo Alto– פינת קפה אלוהי בתוך חנות ספורט

Tootsie's At The Stanford Barn– קפה איטקלי משובח

ולקהל יותר מתון ומבוגר, כוס קפה מצויין ומומלץ בּ:

Douce France Café, Town and Country, Palo Alto

Coupa, On  538 Ramona St. Palo Alto

Randez vous Café, 106 S. El Camino Real, San Mateo

Palo Alto Café, 2675 Middlefield Rd

לסיום צפו במסעו של מנחם הורביץ, כתב ערוץ 2, בעקבות הקפה.

אני מקוה שהנושא עורר את סקרנותכם ויאַתגר אותכם לכתוב מרִשמֵי הקפה שלכם ותגובות בנושא!

סיגל קלטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button