טיול במכרה הכספית Almaden Quicksilver שבדרום מערב סן חוזה

בהר שבדרום מערב סן חוזה פעל עד שנות השבעים מכרה הכספית הותיק והרווחי ביותר בתולדות קליפורניה סביבו התפתחה שכונת ניו אלמאדן. לאחר סגירת הפארק התאגדו תושבי מחוז סנטה קלרה במטרה להציל את האזור מפיתוח והפכו אותו לאחד הפארקים היפים והמעניינים ביותר שבדרום המפרץ. השבוע ממליצה טלילה גולן על טיול קצר בין 4 ל-6 שעות  בפארק במהלכו תראו שרידי היסטוריה מעניינים, עיירת רפאים וכמובן נופים יפיפיים עם צמחייה מגוונת ותצפיות על בעלי חיים

מאת: טלילה גולן

בהר שבדרום מערב סן חוזה פעל עד שנות השבעים המכרה הותיק והרווחי ביותר בתולדות קליפורניה. זה לא היה מכרה זהב אלא מכרה כספית (קוויקסילבר) שנקרא ניו אלמאדן (על שם מכרה הכספית אלמאדן שבספרד). בתקופת פעילות המכרה התפתחה שכונת ניו אלמאדן ובראש ההר היו שתי עיירות כורים.

צילום: טלילה גולן

לאחר סגירת הפארק התאגדו תושבי מחוז סנטה קלרה להציל את האזור מפיתוח והפכו את המקום לפארק – אחד הפארקים היפים והמעניינים ביותר שבדרום המפרץ. זהו פארק רחב ידיים עם שרידי היסטוריה מעניינים (חלקם מוצגים עם שילוט הסבר וחלקם עוד ממתינים לשחזור), עיירת רפאים, וכמובן נופים מהממים וטבע יפיפה עם צמחייה מגוונת ותצפיות על בעלי חיים.

בפארק יש מערכת שבילים גדולה, שרובה מתאימה גם לרוכבי אופניים. המסלול שאני ממליצה עליו כאן הוא באורך של כ-5 מייל, רמה בינונית, ומתאים לטיול נחמד של בין ארבע לשש שעות.

את הטיול מתחילים בחניון הסיינדה שהוא הכניסה העיקרית של הפארק בכתובת:

21785 Almaden Rd, San Jose

מהחניון עולים ב-Mine Hill Road – שביל שהוא דרך עפר נוחה. זו עליה רציפה של כמייל אך בשיפוע מתון, וחלקו הגדול מוצל בעצי אלון ודפנה. בחדשי האביב ישנה פריחה רבה בצידי השביל וגם הרבה שיחי אוג ארסי (Poison Oak) שאין לגעת בם.

בסיבוב הראשון של השביל עצרו והביטו שמאלה למטה – תראו שם תצוגה של ציוד כריה עם הסברים. בסיום המסלול תגיעו מאחורי המיצג ותוכלו להקדיש לו זמן. (כדאי, זה מעניין).

בערך מייל במעלה הגבעה מגיעים לצומת שבילים. יש שם שולחנות פיקניק ואפשר לעצור למנוחה. משם אפשר להמשיך ישירות למעלה ל-English Camp שהיתה עיירת הכורים העיקרית, אחר כך מחנה של עובדים, וכיום היא עיירת רפאים. אבל אם יש לכם זמן אני ממליצה לפנות ימינה (דרך השער) לשביל Randol Trail . השביל הזה נמתח כחצי מייל כמעט ללא שינויי גובה במקביל לצלע הגבעה, עד ל- Day Tunnel אחת מתעלות הכריה הישנות. מהשביל הזה ישנה תצפית מהממת על עמק סנטה קלרה. אולי תראו את הבית שלכם משם 🙂

ליד ה- Day Tunnel ישנם גם שולחנות פיקניק מוצלים ליד נחל קטן. משם מתפצל שמאלה ולמעלה שביל מטיילים (לא לאופניים) ה-Day Tunnel Trail שמחבר חזרה לשביל ה- Mine Hill Road. שם ממשיכים לעלות למעלה עד לעיירת הרפאים ה- English Camp. יש שם מספר מבנים רובם כבר חרבים, לוחות מידע ושולחנות פיקניק. אחרי שמתרשמים כייאות מעיירת הרפאים ממשיכים הלאה, ומשם כבר אין יותר עליות גדולות.

אם אתם רוצים כבר לרדת – חצו את עיירת הרפאים לכיוון שמאל (מזרחה) ורדו בשביל ה-English Camp Trail השביל מתחיל בדרך עפר עד לאחת מתעלות הכריה הישנות, ושם מתפצל – קחו את השביל הימני הצר. הוא יפה יותר (אם כי תלול יותר), מוצל, ואסור לרוכבי אופניים. השביל הזה יוביל אתכם כל הדרך למטה ובחדשי האביב יש לארכו פריחה יפיפיה. בתחתיתו תגיעו לאזור מיצג המכרה. שווה לעבור שם לאט, לקרוא את ההסברים ולהתבונן במוצגים.

אם יש לכם את הזמן והכוח אני ממליצה להוסיף למסלול גם את הלופ הקצר (פחות ממייל נוסף) של ה-Castillero Trail/Yellow Kid Trail. הלופ הנוסף הזה יקח אתכם לאזור בו היתה עיירת הכורים השניה, ה-Spanish Town וגם שם יש כמה מיצגים מעניינים ונוף מרהיב. בסיום הלופ הזה תחזרו שוב לשביל הירידה של ה- English Camp Trail.

לסיום – בדרך חזרה (אם לא מאוחר מידי) עצרו במוזאון הפארק שנמצא דקה נסיעה משם בכתובת:

21350 Almaden Rd, San Jose

הכניסה חינם והמיצגים מעניינים מאוד. החנייה חינם. הביאו איתכם הרבה מי שתיה. אני ממליצה לנעול נעליים סגורות וללבוש מכנסיים ארוכים גם אם חם.

מאחורי פארק אלמאדן קוויקסילבר נמצא הר אומונהום (זה עם בניין הרדאר הישן – המבנה המרובע הגדול בפסגתו). ההר הזה נפתח בשנה שעברה לציבור המטיילים. גם לשם אני ממליצה להגיע אבל על זה אכתוב כבר בטור הבא.

אביב שמח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button