שכונות ושמות

תהיתם פעם איך קִיבּלוּ השכונות השונות בסן-פרנסיסקו את שמותיהן? כמה מן השמות הם ברורים מאליהם, וכל אחד יבין מיד את המקור. למשל, האיזור הפיננסי קיבל את שמו מאוסף מרכזי הנהלה של תאגידים, חברות ביטוח ובנקים. או איזור ידוע אחר, נורת' ביץ', קיבל את שמו ממיקומו הגיאוגרפי במפרץ. אבל מקומות אחרים? למשל המשולש ההיסטורי דוּבּוֹס, הידוע גם בשם עיר האוהלים–  אחרי רעידת האדמה ב- 1906 רבים מהתושבים השתמשו באיזור הזה, שביום יום אינו מושך תשומת לב, למחסה. רחוב מַרקֶט הוא בסיס המשולש, רחוב ווֹאלֶר ושדרת קַאסטרוֹ הן הצלעות. הפארק הוא חלק מהאיזור ומומלץ לבקר בו בשל שפע העצים והירק. והשם דוּבּוֹס?…

תהיתם פעם איך קִיבּלוּ השכונות השונות בסן-פרנסיסקו את שמותיהן?

כמה מן השמות הם ברורים מאליהם, וכל אחד יבין מיד את המקור. למשל, האיזור הפיננסי קיבל את שמו מאוסף מרכזי הנהלה של תאגידים, חברות ביטוח ובנקים. או איזור ידוע אחר, נורת' ביץ', קיבל את שמו ממיקומו הגיאוגרפי במפרץ.

אבל מקומות אחרים? למשל המשולש ההיסטורי דוּבּוֹס, הידוע גם בשם עיר האוהלים–  אחרי רעידת האדמה ב- 1906 רבים מהתושבים השתמשו באיזור הזה, שביום יום אינו מושך תשומת לב, למחסה. רחוב מַרקֶט הוא בסיס המשולש, רחוב ווֹאלֶר ושדרת קַאסטרוֹ הן הצלעות. הפארק הוא חלק מהאיזור ומומלץ לבקר בו בשל שפע העצים והירק.

והשם דוּבּוֹס? בדרך כלל שֵם נועד להנציח מישהו. ויקטור דונגליים דובוס: נולד באילינוי בשנת 1855 ונפטר כאשר היה בן 44 שנים, אחד-עשר חודשים ותשעה ימים… כמעט בן ארבעים וחמש. הוא עבד במשרד הדואר בפינת הרחובות ואשִינגטוֹן וּבַּאטָארי. אז מה מיוחד בו? בין עיסוקיו השונים, דובוס היה קצין במלחמת ספרד-אמריקה. כשהוא חזר מן המלחמה, תושבים מקומיים בחרו בו לוועד המפקח של סן-פרנסיסקו, משרה בה החזיק בתשעת החודשים לפני שנפטר. המאמץ הפוליטי הבולט שעמד בראשו, הוא המבצע ליצירת פארק ציבורי מחלקת אדמה שבעבר הוצע לבנות עליה בית חולים לנשים. לצערו, דובוס נפטר לפני שזכה לאסוף את התמיכה המלאה להקמת "ניו פארק". כדי לשמר את אישיותו וזכרו, החליט הוועד לשנות את שם הפארק לדובוס פארק, וגם את רחוב רידלי לרחוב דובוס.

איזורים אחרים? למשל נוֹאי וואלי, כפי שכתבתי בעבר, הוא האיזור בו החווה של ראש העיר יֶרבָּה בּוֶאנָה-היא סן פרנסיסקו, היתה ממוקמת. חוזה דה הֵייסוּס נוֹאִי היה ראש העיר המקסיקני האחרון לפני שהעיר עברה לשלטון אמריקה בשנת 1846.

והטֶנדֶרלוֹין? יש מספר סיפורים בויכוח ההיסטורי הזה-אתם תבחרו את זה שמוצא חן בעיניכם. סברה אחת מתייחסת לשכונה יותר ותיקה בניו-יורק, עם אותו שם ואותם טיפוסים. סברה אחרת עממית אחרת מתייחסת לקפטיין משטרה מניו-יורק שהתלונן על משכורת נמוכה כשעבר לשכונה הנקראת כך בניו-יורק. אולם מסתבר שאחרי קבלת שוחד רב הוא יכול היה לעצמו לאכול את הבשר המשובח על בסיס יומי….
סִיפור אחר גם הוא מתייחס לשוטרים שעבדו באיזור הזה וקבלו פיצוי-סיכון בשל האלימות הידועה, ובשל כך יכלו להרשות לעצמם חתיכת בשר כה טובה. ועוד סִיפור מתייחס דוקא ל"לויינס"-איזור החלציים של הזונות העובדות באיזור……

הגבעה הרוסית, רַאֹשֶן הִיל, קיבלה את שמה כבר בתקופת הבהלה לזהב. בראש הגבעה גילו המתיישבים בית קברות קטנטן. הקבורים בו היו כנראה מספינות רוסיות של סוחרים וגם ספינות צבא שביקרו בסן-פרנסיסקו מאז 1806 ולאורך כל המאה ה-19. למרות שבית הקברות הועתק למקום אחר, השם נדבק.

העיר סן פרנסיסקו ממוקמת על שבע גבעות: טֶלגרָף הִיל, נוֹבּ הִיל, רַאֹשֶן הִיל, רִינקוֹן הִיל, מַאוּנד סוּטרוֹ, טוִוין פִּיקס ומַאוּנד דַוִידסוֹן, ומחולקת לחמישה מחוזות: מרכז [סנטרל], רִיצמונד, סַנסֶט, מַרקֶט עליון, בֶּרנָל הַייטס
[דרום-מזרח].

באופן רשמי, מספר השכונות בסן-פרנסיסקו המוכרות בּשמָן לכל תושב העיר הוא ארבעים , רובן ככולן שונות זו מזו בהרבה או במעט. מבין ארבעים השכונות הללו, שלפתי לכם את השמות המרכזיים על מיקומן הגבוה של השכונות בין האחרות:

אֶשבּוֹרי הַייטס, בֶּרנָל הייטס [מראה מצויין מראש הגבעה-שווה טיפוס], קַתידרָל הִיל, קלֵיירדוֹן הייטס, קוֹרוֹנָה הייטס, דַיאמוֹנד הייטס, דוֹלוֹרֶאס הייטס, מוֹנטֶריי הייטס, פַּאסִיפיק הייטס [שווה ביקור], לוֹרֶאל הייטס, פוֹרֶסט
היל, נוֹבּ היל [שווה ביקור- בעיקר מראש המלון טוֹפּ אוף דה מַרקס], הר דַוִידסון, פּוֹטרֶארוֹ היל[שכונה חמודה!], מֶרסֶד הייטס, רִינקוֹן היל, רַאשֶן היל, טֶלֶגרָף היל [מה, לא הייתם?!], פּרֶאסִידיוֹ הייטס, יוּניברסִיטי מַאוּנד, טוִוין פִּיקס [מקסים-רק קרררר], סִי קליף [צוק הים], וֶוסטווּד הֹיילֶנדס.

מאת סיגל קלטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button