גינה ביתית

גם אם אין לכם בית עם גינה או חצר, תוכלו להשתמש במרפסת או הגג כשדה לגידול הירקות הביתיים שלכם. חשוב להציב את העציצים או האדניות במקום בו יוכל לקלוט אור שמש בצורה מיטבית. ירקות עליים או שורשיים צריכים יותר מארבע שעות אור שמש ביום. גם במקום מוצל ניתן לגדל חסה, פטרוזיליה, רוקט, כוסברה ועירית. חשוב להתאים את עומקו של העציץ, האדנית או כלי קיבול גדול אחר לסוג הגידול:  אם הכלי יהיה שטוח, הצמח לא יתפתח דיו. מכיון ואנחנו רוצים את העגבניות, החסה והברוקולי שלנו בגובה ורוחב יפים, רצוי לחפש עציץ גדול יותר מהעציץ הסטנדרטי. אפשר לשתול מספר שתילים בכלי קיבול…

גם אם אין לכם בית עם גינה או חצר, תוכלו להשתמש במרפסת או הגג כשדה לגידול הירקות הביתיים שלכם.

חשוב להציב את העציצים או האדניות במקום בו יוכל לקלוט אור שמש בצורה מיטבית. ירקות עליים או שורשיים צריכים יותר מארבע שעות אור שמש ביום. גם במקום מוצל ניתן לגדל חסה, פטרוזיליה, רוקט,
כוסברה ועירית
.

חשוב להתאים את עומקו של העציץ, האדנית או כלי קיבול גדול אחר לסוג הגידול:  אם הכלי יהיה שטוח, הצמח לא יתפתח דיו. מכיון ואנחנו רוצים את העגבניות, החסה והברוקולי שלנו בגובה ורוחב יפים, רצוי לחפש עציץ גדול יותר מהעציץ הסטנדרטי. אפשר לשתול מספר שתילים בכלי קיבול גדול, כדי לנצל את כל שטח הגידול.

נענע, בזיליקום, פטרוזיליה, עגבניות קטנות, חרדל, גזר, פלפלים חריפים, תפוחי אדמה ובצל, דורשים כלים בעומקים של 25-40 סנטימטרים. גידולי חסה, סלק, צנונית, שרי, בצל ירוק וכמותם, יסתפקו בעומק כלי של 25 ס"מ.

מלפפונים, עגבניות גדולות, קישואים, ברוקולי, פלפלים, שעועית ודומיהם, ידרשו לעומתם כלים בגובה חצי מטר.

במשתלות ניתן להשיג תערובות מיוחדות שנועדו לגידול ביתי בעציצים. התערובת לאדניות מורכבת מחומר אורגני שמחזיק יותר מים ואוויר בתוכו, ומסייע לצמיחה טובה והוא קל יותר מאדמה רגילה. התערובת שקניתם מגיעה אומנם עם דשן, אבל ירקות צריכים הרבה דשן. קנו דשן אורגני או כזה המשתחרר לאט. שימו לב! אם הירק גדל לאט, אולי חסרים לו מים או דישון. מכיוון שגידולים בעציץ דורשים יותר מים מירקות הגדלים באדמה, יש להשקות מדי יום יומיים. לשים לב שהאדמה תמיד תהיה לחה ולא להגיע למצב של יובש. חשוב שיהיו חורי ניקוז בתחתית הכלים. אם אין, עשו זאת בעצמכם במרווחים של 30 ס"מ האחד מן השני!

אז מה כדאי לבחור, בשביל ההרפתקאה שלכם כחקלאים ביתיים?  החסה היא גידול מהיר. וניתן לראות עלים יפים כבר אחרי קצת יותר מחודש ימים. גם צמחי התרד מהירים לגדול. חמניות- אומנם הצמח
צריך מקום עם הרבה מאוד שמש, אבל כבר אחרי פחות מחודשיים רואים שתיל בגובה של כמעט מטר. פטרוזיליה, כוסברה, בזיליקום, נענע, מליסה. כל אלה גדלים מהר ומפיצים ארומה מצוינת.

עצי לימון [בעיקר המַאיֶיר], ליים ובננה ננסית הם עצים שגדלים מצויין בעציץ כל עוד יש להם מקור אור ושמש כחמש שעות ביום. גם עצי תפוזים ננסיים ובמיוחד עצי תאנים קלים לגידול בבית, בתוך עציץ!  פלפלים לסוגיהם הם צמחים הגדלים מאד בקלות וניתן להנות מתפוקת היבול שלהם במטבח הביתי שלכם.

חשוב לזכור, שכמו בכל דבר בחיים, גם בגידול ירקות בבית, יש להתמיד ולהיות עקביים. צמחים הם כמעט כמו בני אדם; אם מזניחים אותם, לא משקיעים בהם, ולא מטפחים אותם בצורה יסודית, סופם לנבול.

מאת סיגל קלטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button