נימוסים והליכות

להשתלב בנוף חלק נכבד ומשמעותי, מההשתלבות בנוף האמריקאי הוא ההיכרות עם עולם שלם של נימוסים והליכות. ארה"ב על כל גודלה ,גדושה במגוון ושונות בכל מה שקשור בהוויה הקולינארית, התעשייתית, השקפות ואמונה פוליטית, וכן – גם בנימוסים והליכות. כל אלה משתנים על פי האזור בו אתם נמצאים. הנה לפניכם הצצה ואולי היכרות עם נדבך נוסף ב"שפת המקום". תשר – Tipping תֶּשֶׁר זהו שם מכובד בעברית לטיפ שהוא תוספת של אחוז מסוים או סכום סימלי על דמי השירות. איזה טיפ משאירים ? על איזה שירות ?איפה וכמה? אין חוקים קבועים ומוחלטים בעניין זה . יחד עם זאת מקובל לראות בתשלום של 15%,…

להשתלב בנוף
חלק נכבד ומשמעותי, מההשתלבות בנוף האמריקאי הוא ההיכרות עם עולם שלם של נימוסים והליכות. ארה"ב על כל גודלה ,גדושה במגוון ושונות בכל מה שקשור בהוויה הקולינארית, התעשייתית, השקפות ואמונה פוליטית, וכן – גם בנימוסים והליכות. כל אלה משתנים על פי האזור בו אתם נמצאים. הנה לפניכם הצצה ואולי היכרות עם נדבך נוסף ב"שפת המקום".

תשר – Tipping

תֶּשֶׁר זהו שם מכובד בעברית לטיפ שהוא תוספת של אחוז מסוים או סכום סימלי על דמי השירות. איזה טיפ משאירים ? על איזה שירות ?איפה וכמה?
אין חוקים קבועים ומוחלטים בעניין זה . יחד עם זאת מקובל לראות בתשלום של 15%, תוספת המביעה שביעות רצון מינימאלית מהשירות. כאשר נותנים טיפ של 20% זה מסמן שביעות רצון רבה מהשירות.

מי הם נותני השירותים שמקובל להעניק להם תשר( טיפ) ?

 • מלצרים– 15% לפחות . אפשר לתת אף יותר אם קיבלת לבקשתך שירות מיוחד, עזרה בהבנת התפריט, או עזרה בשירות מיוחד לילדים קטנים או אם היית אחד מתוך קבוצה ונהניתם במיוחד מהשירות. לעתים יש מסעדות שמוסיפות לחשבון 15% לקבוצה של יותר מ-6 אנשים במקרה כזה אין צורך שתשאיר תשר אלא אם כן ברצונך להעניק תוספת תשלום על ה- 15% ה שחויבת לשלם על ידי המסעדה.
 • נהגי מוניות– 15% לפחות. יש להעניק תשלום גבוה יותר אם יש מספר נוסעים במונית או אם יש לך מטען גדול.
 • נהגי שאטל – 2% עבור תיק או מזוודה אחת או שתים. אם מטענך גדול יותר יש להוסיף טיפ בגובה של 1% עבור כל תיק.
 • סבלים – 75 סנט לתיק או $1 עבור ארגז מטען קטן, ישנם נמלי תעופה שגובים בהם תשלום קבוע.
 • שוערים – בין 50 סנט ל-1$ כאשר הם קוראים למונית עבורך, עבור עזרה עם מטענך 1$ לכל מזוודה . נתינת תשר מפעם לפעם או על שירות טוב מתמשך בין 50 סנט ל-2$ .
 • תולי מעילים – 1$ לכל פריט.
 • לנותני שירותי כגון : ספרים, מעצבי שיער, סייעות במכון יופי, מצחצחי נעלים, מעסים ועוד כיו"ב 10% בדרך כלל.
 • לעובדים במגרשי חנייה עבור החניית רכבך או החזרתו אליך התשר הוא בין 2$ עד 3$ תלוי בהתנהגותם כלפיך.
 • מחלקי העיתונים- הוספת טיפ אחת לחודש בעת התשלום החודשלרוע המזל הרבה מהמועסקים הנ"ל הם עובדים בשכר נמוך. קחו בחשבון שהתשר שניתן להם על ידי הלקוחות הוא חלק משכרם. הימנעות מנתינת טיפ משמעותה פגיעה ישירה בעובדים אלה.

אנשים שלא מקובל להציע להם תשר:

 • פקידי מכס או שכירי ממשלה אחרים כגון: שוטר או כבאי. הצעת כסף לאנשים אלה תיחשב כהצעת שוחד.
 • דוור – תוכל להציע לו כמתנת חג המולד בין 5$ ל-10$ . עדיף במתנה.
 • עובדי נמל תעופה – אין להציע להם תשלום פרט לבודקים אותך במדרכות של נמל התעופה.
 • פקידי קבלה בבתי מלון
 • נהגי אוטובוסים – אין להציע להם תשר אלא אם כן הם משמשים גם כמדריכי טיולים. תנו להם 1$ בתוספת " תודה רבה " עם הירידה מהאוטובוס בסיום הטיול.
 • זבנים וחנוונים, עובדי תחנות דלק, עובדים במועדונים פרטיים.
 • שרתי מעליות, פקידי קבלה או טלפנים.
 • סדרני תיאטרון או קולנוע.

עישון

הרוב הגורף של תושבי האזור אינם מעשנים. מפתיע לגלות במקום בו סובלנות היא ערך מרכזי, עד כמה תושבי המקום יכולים להיות עויינים למעשנים. עישון בברים, מסעדות, תיאטראות, מבני ציבור – אסור על פי החוק. למעשה צאו מנקודת מוצא, שאסור לעשן בכל מקום אלא אם מצוין במפורש אחרת. אם אתם בין המעשנים, התייחסו לעצמכם כחריגים, וגלו נימוס והתחשבות קיצונית בסובבים אתכם.

עמידה בתור
עשו לכם כלל: תמיד חפשו היכן מתחיל התור. כמעט בכל דבר, מיומנים "בני המקום" בלהסתדר בתור. קיצור תור או עקיפה מתקבלים בעין לא יפה.

דייקנות וקביעת לוחות זמנים
הגיעו בזמן לפגישות. דייקנות היא ערך חשוב ביותר בתרבות האמריקאית. למרות זאת, מותר לאחר בכמה דקות לאירוע חברתי. לאמריקאים (במיוחד למשפחות עם ילדים) חים מלאי פעילות. היומן הוא כלי עבודה מרכזי בניהול משק הבית. קבעו מראש פגישות עם חברים למשחק, הגדירו את משך המפגש (זמן איסוף) ועמדו בו, סמנו ביומן ימי הולדת (אשרו השתתפות מראש).
אם אתם מוזמנים לארוחת ערבדייקו! איחור בהזמנה לארוחת ערב יפגע במארחים. אם הוזמנתם לשש בערב אתם מצופים לדפוק על דלת המארח ב 17:59 או ב 18:00 מקסימום 18:02 במידה וצפוי איחור חשוב לטלפן ולהודיע תוך התנצלות כמובן ונקיבת שעת יעד חדשה רצוי לא יאוחר מ 18:04. יחד עם זאת, להקדים – זו לא אופציה.

קוד לבוש
הקוד הקליפורני המכונה “California casual” מאפשר לבוש בלתי פורמאלי (ג'ינס ואפילו מכנס קצר בקיץ, חולצות טריקו או אחרות צבעוניות וכו'), כמעט בכל יום. לבוש פורמאלי יותר תלוי במקום העבודה, אך בדרך כלל גם שם, כל עוד מוקפדת הופעה נקיה ומסודרת, אפשר להסתפק באופנה קלילה, נוחה וספורטיבית.
ישנן מסעדות המחייבות קוד לבוש מסויים. אם יש לכם חשש לכך, עדיף לברר טלפונית מבעוד מועד.

להבין אמריקאית
אמריקאים רבים דוברים שפה אחת – אנגלית. זה לגמרי מקובל לבקש מאמריקאי להאט את קצב דיבורו או לחזור על מה שאמר לכם. במיוחד תדרשו לכך בשיחות טלפון עם ספקי שירות למנהם. בהדרגה צירופים כמו "call the shots", (מי שמקבל החלטות)"team player" (איש צוות טוב) ו "touch base" (להתעדכן, לשמור על קשר) יהפכו להיות שגורים יותר ויותר.

Small talk
בתרבויות מסוימות מחמאות נתפסות כדבר חשוד , אך כאן מחמאות נזרקות לכל עבר כמעט באופן מוגזם… בפגישות עבודה וסתם מפגשים, כמו גם בחיים הפרטיים, מקובל להתבדח אך הימנעו מבדיחות דתיות. ספורט הוא תחום מאד פופולארי באזור ויהיה גם נושא טוב להתחיל איתו שיחה כלשהי (בדומה למה שעושים הבריטים עם מזג האוויר). מומלץ להימנע משיחות העוסקות בדת, פוליטיקה או נושאים שנויים במחלוקת עד להכרות מעמיקה יותר עם הפרטנר הפוטנציאלי לשיחה.

פוליטיקלי קורקט
האמריקאים מייחסים חשיבות רבה בבחירה מתאימה של מילים על מנת למזער פגיעה בזולת.
למשל הימנעות מהתייחסות לאדם כ'נכה' אלא כאל אדם בעל מוגבלות. כך למשל המלה challenged מוצאת את עצמה מצטרפת כמעט לכל תיאור: אדם בעל פיגור שכלי נקרא mentally challenged , נכה יכול להיות disabled אבל בעיקר physically challenged .
אדם שמן הוא לא fat person אלא כבד (heavy person) ואדם "שחור" כמובן לא יקרא, negro , ,black או colored אלאAfrican-American .

שמות ותארים
תארים מוצמדים לשם המשפחה בעת ההיכרות, לעיתים אפשר למסור את השם המלא. אם אתם לא יודעים מהו תארו של אדם, או שפשוט אין לו כזה מקובל לפנות ב "Mr.", "Miss", "Mrs." or "Ms"

מתנות
בדרך כלל מתנות ניתנות במהלך תקופת החגים המתקיימת מסוף נובמבר ועד תחילת ינואר. מתנות ותשומות לב ניתנות בדרך כלל למורים בבית הספר (באופן אישי או באופן מאורגן בין הורים), לנותני שירות קבועים (גנן וכו') וכאופציה לקשת רחבה של נותני שירותים אחרים, בהתאם להעדפות של הנותן, החל מהדוור ועד לפדיקוריסטית.
בעת קבלת המתנות כמובן שלא לפתוח את העטיפה… כאשר מתארחים בבית פרטי אין צורך להביא מתנה אך בכל זאת אתם חפצים לעשות זאת אזי פרחים או חפיסת שוקולד יהיו בחירה נאותה.
לימי הולדת של ילדים מהגן/כתה, מקובל להביא מתנה בסדר גודל של 15-20$. פתקי החלפה אינם הכרחיים. מקובל להשקיע בעטיפת המתנה..

שפת גוף
תנועות ידיים שיחשבו וולגאריות במדינות רבות יחשבו בארה"ב מקובלות למדי. בכלל זה אפשר להזכיר את האגודלים הזקורים כסימן חיובי, את האגודל והאצבע ביחד בצורת עיגול המסמנות OK סימן ה V ל'ויקטורי' טפיחה קלה על שכם מצביעה על חברות בסגנון אחוות גברים. אל תצביעו לעבר אדם אחר ואל תגעו באצבע במישהו על מנת להסב את תשומת ליבו. בכלל הקפידו על מרחב מסויים בין אנשים.

סטריליות
מאופיינת בשטיפת ידיים מרובה, שימוש תדיר בחומרים מחטאים לידיים (purell וכו'), בהימנעות מהרמת דברים מהרצפה, בהקפדה לא להעביר מפה לפה, בעיטוש או שיעול תוך שימת חלקו הפנימי של המרפק על איזור הפה, וזאת על מנת להימנע מהעברת חיידקים ונגיפים לכף היד וממנה לאחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button