ספטמבר 2018: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

שבוע האופנה חל פעמיים בשנה – בפברואר ובספטמבר,  זו אולי הסיבה בגללה החודש נפתחות כל כך הרבה תערוכות מעניינות העוסקות באופנה, ביופי ובלבוש. במוזיאון היהודי מציגים לנו את קוד הלבוש היהודי, בדה-יאנג תערוכה העוסקת באופנה מוסלמית בת זמננו, תערוכה נוספת מציגה לנו ערכים של יופי ושל אמת כפי שהוצגו בציורים של תקופת הרנסנס ובסן חוזה תיפתח תערוכת מעילים מיוחדים המוקדשים לנשים חזקות וגיבורות. וגם, עבודת מיצג מצמררת שמרוכזת בפריט לבוש אחד שממש חבל שהוא נתפר.

Veiled Meanings

בגדים מכסים את גופנו אך בה בעת חושפים סיפורים של אופי אישי, תרבותי והיסטורי. עד כמה הבגד יכול להעיד על העדפה אישית או לחילופין על רצון להיטמע או להבדיל את עצמנו מן הסביבה. בתערוכה זו מוצגים פרטי לבוש של קהילות יהודית ממגוון תקופות ומקומות שונים בעולם. במקרים רבים, הבגדים שלבשו היהודים דומים מאד לבגדים של שכניהם אך לעיתים נראה כי פרטים מסויימים בביגוד הבדילו אותם מן התרבות המקומית. התערוכה מזמינה את הצופים לחשוב על ההיסטוריה ועל השפה של הביגוד היהודי ולעמוד על מאפייניו הייחודיים.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-6 בינואר, 2019

The Contemporary Jewish Musuem

Contemporary Muslim Fashions

תערוכה זו חוקרת את קוד הלבוש המוסלמי העכשווי ברחבי העולם. התערוכה בוחנת את האופן שבו נשים מוסלמיות, גם אלו שמכסות את ראשן וגם אלו שלא, הנהיגו את סגנון הלבוש בתוך ומחוץ לקהילות שלהן. במטרה לחצות פרשנויות תרבותיות ודתיות שונות, התערוכה מציגה כיצד הביגוד תורם ליצירה רב גונית של זהויות. הנרטיב המוסלמי כפי שהוא בא לידי ביטוי באור הזרקורים של מסלולי אופנה, במדיה החברתית, במהדורות החדשות וכפי שהוא משתקף בביגוד היומיומי של הרחוב העכשווי.

התערוכה פתוחה לקהל מה-22 בספטמבר ועד ה-6 בינואר

de Young Museum

Truth and Beauty

סטנדרטים של אמת ויופי משתנים מתקופה לתקופה ובין תרבויות שונות. תערוכה זו מתיימרת לייצג את האמת והיופי כפי שנתפסו בידי אמני מופת באנגליה של ימי הביניים והרנסנס. יצירות המופת המוצגות בתערוכה מושאלות מאוספים חשובים ברחבי העולם כמו גם מן האוספים המקומיים. כאשר עבודות אלו מוצגות יחד הן מאפשרות לנו הצצה לתקופה קסומה ומרתקת שכביכול תועדה בידי ציירים.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-30 בספטמבר

Legion of Honor

Honoring the Heroines of the Civil Rights Movement

תארו לכן שהייתן יכולות להיכנס לנעלייה של גיבורה… או לחילופין, ללבוש את מעילה? בתערוכה זו, האמנית פטרישיה מונטגומרי משתמשת במעילים כקנבסים המספרים את סיפורן של נשים אפרו-אמריקאיות לא מוכרות אשר תרמו לתנועה לזכויות האזרח. כל מעיל הוא אובייקט לביש המוקדש לאישה אחת. מונטגומרי משלבת על גבי המעיל מסורות רקמה ותפירה אפרו-אמריקאיים עם דימויים דיגיטליים וציורי פסטל אשר חושפים בפנינו סיפור של אישה אקטיביסטית וחזקה.

התערוכה פתוחה לקהל מה-5 בספטמבר ועד ה-14 באוקטובר

San Jose Museum of Quilts and Textiles

New Normal / Old Normal

מיצג מרתק החושף את תהליך ההזמנה של חליפה לבנה של מועדון ה-kkk הידוע לשמצה. קריסטי צ׳אן, היא אמנית אסיאתית שגדלה בוירג׳יניה ונחשפה לשנאה וגזענות באזור מגוריה. צ׳אן החליטה לנסות ולהבין את המערכת הפועלת סביב המועדון האכזרי של ה-ku klux klan ובעקבות מחקר מעמיק היא מצליחה ליצור קשר עם תופרת מאלבמה אשר מייצרת את החליפות המפורסמות של המועדון. המיצג חושף את שיחות הטלפון בין צ׳אן לבין התופרת תוך שהאמנית מזמינה חליפה בשביל עצמה. בדיאלוג רגיש ומצמרר הצופים מוזמנים לתהות ולשאול שאלות לגבי מוסר, אמון, ואנושיות בצילה של גזענות.

המופע יתקיים בברקלי ב-6 בספטמבר 19:00-21:00

Kala Art Institute

"זֶ'ה טֵם, רונית אלקבץ": חלומות מארון הבגדים

ואם בבגדים עסקינן, שימו לב שב-4 באוקטובר תגיע ל-OFJCC ההיסטוריונית והאוצרת יערה קידר אשר תדבר על התערוכה "זֶ'ה טֵם, רונית אלקבץ" שהוצגה בהצלחה במוזיאון העיצוב בחולון. התערוכה, היא פרי מחקר מעמיק בארון הבגדים של אלקבץ הכולל אוסף של מעל ל-500 פריטים שנאספו ונשמרו בקפידה בתל אביב ובפריז במשך ארבעה עשורים. הבגדים, האביזרים והנעליים הם מעין כּמוּסָת זמן האוצרת רגעים מחייה של אלקבץ, ומאפשרת לתת מבט מחודש ומעמיק על פועלה, דרך דיאלוג עם עולם הקולנוע. כל בגד טומן בחובו סיפור וזיכרון, קול ותמונה. כל פריט ופריט מסמן אבן דרך בביוגרפיה של אלקבץ; כמכלול, זהו אוסף ייחודי בעל ערך תרבותי־רוחני.

בהרצאה תדבר קידר גם על תהליך העבודה שלה, על שנותיה כמתמחה במוזיאון המטרופוליטן ובמוזיאון האופנה הניו יורקי FIT ועל עבודתה כאוצרת עטורת שבחים בגלריות נחשבות בניו יורק, סן פרנסיסקו וכמובן—בישראל.

ההרצאה תתקיים ביום רביעי, 3 באוקטובר בשעה 7:30 בערב ב-OFJCC בפאלו אלטו. לפרטים

 

ולסיום ציטוט מפיה של קוקו שאנל, מעצבת האופנה המפורסמת:

״אופנה לא קיימת רק בביגוד. האופנה קיימת בשמיים, היא נמצאת ברחוב, היא עוסקת ברעיונות, בצורה שבה אנחנו חיים. אופנה נוגעת בכל מה שקורה״.

למחשבות נוספות, צילומים מתערוכות וצילומים של האמנות האישית שלי – avitalix@

 

* מעונינים בעדכונים והמלצות נוספות? הצטרפו לרשימת התפוצה של בעניינים