ערכת הדרכה לפעילות ראש השנה בבית הספר

מה עושים כשבית הספר לא מקושט בפוסטרים של תפוח בדבש והמורה לא מכיר/ה את חגי תשרי? טובה בירנבאום מתגייסת לסייע לנו להעביר פעילות לראש השנה בבית הספר של הילדים ומשתפת בכמה רעיונות יצירתיים שיביאו את אווירת השנה החדשה גם לכיתה בבית ספר אמריקאי 

מאת: טובה בירנבאום

"סתיו יהודי"; כך קורא אברהם חלפי לתקופה זו של השנה, בה הימים קצת מתקררים ואנו מתחילים לחשוב על רימונים ותפוח בדבש. בארץ הכול זמין וקיים מבלי שכמעט נקדיש לכך מחשבה. שלטי החוצות מברכים אותנו בשנה טובה והילדים חוזרים מבית הספר עם כרטיסי ברכה מאויירים.

הניסיון לייצר אווירה דומה כאן, מחוץ לישראל, כמובן נועד מראש לכישלון, ולכן אנו יכולים להתרכז בשאלה מהם הערכים שהחג טומן בחובו וכיצד נתרגם אותם לפעילות ושיחה הרלוונטיות לכאן ועכשיו, לא לשם ואז. מהו המסר המרכזי שנוכל לחלץ מתוך החג שאותו נרצה להדגיש בפני הילדים שלנו?

החיים מחוץ לישראל מזמנים לנו הזדמנויות מרתקות כגון קהילה מגוונת עם חברים ממקומות שונים בעולם וחשיפה לאין סוף תרבויות ומנהגים. בתי הספר לרוב מברכים על כל הזדמנות להציג בפני הילדים חג, טקס או מנהג מתרבות פחות מוכרת וכאן אנו נכנסים לתמונה.

אז איך נביא את ראש השנה לבית ספר באופן רלווטי, מעשיר ומהנה? הנה כמה רעיונות שעשויים להוות בסיס להמשך חשיבה ויצירה:

איך מספרים על החג?

הרבה פעמים כשאנו רוצים לדבר על התרבות שלנו, אנו מתקשים למצוא את המילים הנכונות ולהתאים את הסיפור לתרבות והנורמות המקומיות. הנה הצעה להסבר על ראש השנה באנגלית ותודה למיכל ברניב על הניסוח המקסים:

Hello! My name is ___ and I am ___’s mom/dad. I came here today to tell you about a special holiday that is coming up called “Rosh Hashanah”.  The words “Rosh Hashanah” just mean “the beginning of the year” and we will celebrate this holiday in just a few days.

A New Year is celebrated on different dates around the world. For example,

  • In America, we celebrate it on the first day of… (let the kids answer/guess. The answer is “January”)
  • In China, The New Year is usually celebrated between January and February
  • The Jewish/Israeli New Year usually happens in September, and always occurs on a new moon!

In America, we are now in 2023, and the Jewish year now is 5,783.

People who celebrate “Rosh Hashanah” usually have a beautiful dinner with their family and friends, and there are certain foods that will always be on the holiday table:

  • Apples with honey (so that we have a sweet and wonderful year)
  • A round, sweet bread called “Challah” (to symbolize the cycle of the year)
  • A pomegranate (a fruit with many juicy seeds, to symbolize our many good deeds)

We also prepare special greeting cards for the people we love, wishing them a good year.

Rosh Hashanah is also an opportunity to reflect and think about the past year. It is a good time to think about things that we did and might want to change in the future and also, reach out to people we feel we might have hurt and ask for their forgiveness.

לילדים גדולים יותר ניתן להציג את הסרטון של בים בם. שימו לב שהסרטון מזכיר את אלוהים- לא מתאים לכל בית ספר…

מנהגים

אפשר לחשוף את ילדי הכיתה למנהגים והטקסים של החג בדרכים חוויתיות:

ניתן להביא לכיתה שופר/ות. אם אתם יודעים לתקוע- מצוין, וגם אם לא- הילדים ישמחו להתנסות ואתם תתפלאו כמה כשרונות טבעיים יתגלו… אפשר לחלק שופרות צעצוע מפלסטיק שמשמיעים קול.

עוד לפני הטעימה של התפוח בדבש ניתן לערוך הפעלות תנועתיות עם תפוחים מפלסטיק. הנה כמה רעיונות מקסימים בסרטון של תנועטף.

ראש השנה הוא כמובן זמן להתחלות חדשות איחולים הדדיים. ניתן לערוך סבבים מסוגים שונים, הכול לפי גיל הילדים, גודל הקבוצה וכמות הסבלנות. הסבב יכול להיות סביב איחול לעצמי לשנה החדשה, איחול לכיתה, איחול לעולם. ניתן לערוך סבב שעוסק בהתחלה חדשה או סביב דבר מסוים שהייתי רוצה להצליח לעשות השנה. את הסבבים הללו ניתן לערוך בשלל דרכים יצירתיות. הנה רעיון לדוגמה מאת תיבת ההפעלות.

כמובן שראש השנה הוא גם הזדמנות לתיקון וסליחה. ניתן לכתוב פתקים אישיים של נקודה שהייתי מעוניינ/ת לשפר לקראת השנה הבאה ולטמון במעטפה או צנצנת שתיפתח בשנה הבאה. את המעטפה או הצנצנת ניתן לקשט באופן יצירתי.

טקס תשליך הוא טקס עתיק בו מתבצע אקט סמלי של "השלכת" הטעויות (עדיף לא להתשמש במילה חטאים) שעשינו במהלך השנה אל מקור מים חי (ים, אגם או נחל). ניתן לקיים גירסה של הטקס ליד גיגית מים או אפילו ליד כיור כאשר הברז זורם (או מטפטף). ניתן לבצע אקט סמלי של ריקון הכיסים אל תוך המים, לאחר שהקדשנו דקת מחשבה אישית פנימית אודות מעשים עליהם אנו מתחרטים ומהם נרצה להימנע בעתיד. ניתן להשליך אל הגיגית פתקים בהם כתבנו את הטעויות שעשינו השנה ומהן נשתדל להימנע בשנה הבאה. חשוב לכבד את הפרטיות של הילדים ולכן כדאי שהפעילות הזו תיערך באופן אישי ללא שיתוף.

רעיונות ליצירה

מיכל ברניב ליקטה עבורנו מספר רעיונות פשוטים ליצירת כרטיסי שנה טובה בכיתה. הנה כמה הצעות לבחירתכם, מהפשוטה ביותר (שמתאימה לקטנטנים) ועד ל"מסובכות" (ומלכלכות) יותר:

א. גזירת תפוחי עץ מניירות צבעוניים (אדום או ירוק בהיר), גזירת עלה, והדבקתם על דף צבעוני. אפשר להוסיף בסוף גם מדבקות בצורת עיניים, וגזרי נייר עם המילים "שנה טובה" (בעברית) שהדפסתם מראש.

ב. הטבעת תפוחי עץ חתוכים לשניים (שימוש בתפוחים בתור "חותמת") על גבי דף (או כרטיס ברכה) לבן. אפשר גם ללמד את הילדים איך לכתוב "שנה טובה" בעברית על גבי הכרטיס, ולהתלהב מהעובדה שבעברית כותבים הכל "הפוך".

ג. שימוש בניילון "פצפצים" כחותמת עם צבע צהוב להדמיית כוורת דבורים, או ליצירת גרעיני רימון. הוסיפו מדבקות או חותמות של דבורים מסביב, וכתובות בעברית. ילדים גדולים יותר יכולים לכתוב מה הם מאחלים לעצמם או למשפחתם לכבוד השנה הבאה ("שיקנו לי לגו טקניק"), או אפילו לפרט יעדים אישיים לשנה החדשה (למשל, "ללמוד להחליק על הקרח", "להשתתף בתחרות נגינה", וכו')

ד. לצייר רימון (עיגול עם "כתר") ולהדביק חרוזים אדומים שקופים (מסוג חרוזי "פוני") בתור גרעיני הרימון.

אפשר לקנות בולים בזול ולהדביק על גבי המעטפות. שימוש בחותמות יפות, דבק וואשי, גזרי נייר, קישוטים נוצצים וכו' תמיד מתקבל בברכה ע"י הילדים… את הכל אפשר למצוא בחנויות כמו מייקלס או טארגט, וגם המורות בדרך כלל שמחות לעזור (רשימת קניות מאמזון מצורפת למטה).

טיפ להפעלת יצירה: אם אתם לא כל כך מנוסים בהפעלת ילדים, כדאי להתייעץ עם המורה מראש, בכדי להבטיח שאתם לא מתכננים משהו מסובך מידי. המורה מנוסה גם ברמת התלמידים, וגם בזמן הדרוש לסיום היצירה.

רשימה של מוצרים שניתן לרכוש בקלות באמאזון:

חותמת דבורה

שופרות צעצוע

מדבקות דבורים

מדבקות תפוחים

מחורר בצורת משושה (להכנת כוורת)

כרטיסים ריקים ומעטפות

חרוזים אדומים

טעימות

חשוב לברר מראש אם ומה מותר להביא לכיתה. אפשר לחלק לילדים:

פלחי תפוח ולטבול בדבש

גרעיני רימון

עוגת דבש

חלה עגולה (או לא) שגם אותה ניתן לטבול בדבש

ניתן למזוג כוסיות קטנות עם מיץ רימונים קנוי

ערכה קנויה לחג

ממליצה מאוד על Days United

שמעצבים לכל חג ערכה איטראקטיבית יפהפיה. מוזמנים להציץ כאן.

אתרים נוספים עם רעיונות

אסיף חג ישראלי

Jewbelong

התנועה הרפורמית

מכון שיטים

Chabad

Reform Judaism

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button