היהדות החילונית עושה רילוקיישן

גם הישראלים בפאלו אלטו רוצים יום כיפור; אבל קצת אחר. בעוד כמה שבועות, בליל יום כיפור, יצטופפו עשרות ישראלים באולם קטן בבית הספר התיכון "קהילה". חלק מהם הגיעו לאיזור לפני שנה או שנתיים ללימודי תואר שני, חלקם עשו רילוקיישן למספר שנים וחלקם חיים פה כבר 20 או 30 שנה, מגדלים ילדים ואף נכדים. בזמן שבבתי הכנסת הסמוכים ישירו חרישית את "כל נדרי" במבטא אמריקאי כבד ולאחר מכן ימלמלו את הוידוי תוך כדי הכאה על החזה, החבורה הנרגשת והגועשת הזו תשיר את "כל נדרי" בליווי גיטרה וקלידים ולאחר קריאת שיר של יהודה עמיחי, ישירו בגרון ניחר "אל תחפש רחוק" של ברי…

גם הישראלים בפאלו אלטו רוצים יום כיפור; אבל קצת אחר. בעוד כמה שבועות, בליל יום כיפור, יצטופפו עשרות ישראלים באולם קטן בבית הספר התיכון "קהילה". חלק מהם הגיעו לאיזור לפני שנה או שנתיים ללימודי תואר שני, חלקם עשו רילוקיישן למספר שנים וחלקם חיים פה כבר 20 או 30 שנה, מגדלים ילדים ואף נכדים.

בזמן שבבתי הכנסת הסמוכים ישירו חרישית את "כל נדרי" במבטא אמריקאי כבד ולאחר מכן ימלמלו את הוידוי תוך כדי הכאה על החזה, החבורה הנרגשת והגועשת הזו תשיר את "כל נדרי" בליווי גיטרה וקלידים ולאחר קריאת שיר של יהודה עמיחי, ישירו בגרון ניחר "אל תחפש רחוק" של ברי סחרוף.

הישראלים בחו"ל מבינים שאי אפשר בלי יום כיפור, שבת או בר מצווה; הם רואים את הילדים שלהם הולכים ומתרחקים, בלי להיות שייכים לקהילה. כתשובה לכך האי סי סי מציע השנה "יום כיפור ישראלי"- אלטרנטיבה יהודית-ישראלית-תרבותית המשלבת תפילות מסורתיות עם טקסטים עבריים מודרניים ומעזה להוסיף ליווי אינסטרומנטלי שיוצר חוויה קהילתית משמעותית וחזקה.

יעל, סטודנטית: "בארץ אף פעם לא הלכתי לבית כנסת ביום כיפור; וידאתי שיש לי מספיק סרטים וסיגריות ליממה הקרובה ותיקנתי את הפנצ'ר באופניים. כאן בפאלו אלטו, העולם לא עוצר ביום כיפור, הכל ממשיך כרגיל, ופתאום יש צורך לציין את היום הזה. אני לא רואה את עצמי הולכת לבית כנסת אמריקאי גם אם הוא רפורמי, זה פשוט לא מדבר אלי ואני מרגישה שם זרה. היוזמה הזו של יום כיפור ישראלי שמשלבת גם שירים שאני מתגעגעת אליהם מהבית וגם חלקים מהמסורת עושה לי פשוט טוב".

עודד, עובד בסטארט אפ, 4 שנים בפאלו אלטו: "כרטיס לתפילת יום כיפור בבית כנסת יכול לעלות כאן מאות דולרים. לי ולהרבה ישראלים כאן זה נראה מוזר. הישראלים כאן רוצים יום כיפור, ומחפשים דרך לציין חגים או שבתות, אבל מתקשים למצוא מסגרות שירגישו בהן בנוח. אני ממש מתרגש מהיוזמה החדשה הזו ומקווה שיחד עם כולם אני ארגיש בבית, לפחות לכמה שעות".

בעלת משפחה מסאניוייל: "אני חילונית שנהגה ללכת בישראל לבית הכנסת. ראשית עם אביה ואחר כך זה הפך להרגל משפחתי עם הבעל והילדים. בארץ לא שאלנו שאלות לאיזה בית כנסת ללכת או לאיזה זרם להשתייך. הלכנו לזה שהיה קרוב לביתנו כשהילדים משחקים עם חבריהם בשכונה, ספק ערים לעובדה על משמעות החג. כשהגענו לכאן לפני שש שנים התחלנו נודדים בכל יום כיפור ממקום למקום, מה לא ניסינו ואיפה לא היינו ובאף אחד מהמקומות לא מצאנו את עצמנו, למעט לציין שבשביל הילדים החוויה הזו הפכה ללא קלה בכלל -הישיבה על הספסל במשך כל כך הרבה זמן בלי להבין. רחוק מישראל הבנתי שיהדות עבורי היא תרבות. יהדות בשבילי היא ספרות, פרוזה קולנוע, תיאטרון ועוד. יהדות בשבילי היא הרבה מאוד דברים חדישים וישנים זה לצד זה. לכן אני מאוד מתרגשת להיות חלק מהיוזמה הזו ומחכה לציין את יום הכיפורים באופן חדש ואינטימי.

"יום כיפור ישראלי" הוא יוזמה של שהחלה לפני מספר שנים בניו יורק ע"י אורלי מוס, שליחת קהילת 'בני ישורון' במנהטן, וטובה בירנבאום, שליחת מחלקת התפוצות של ההסתדרות הציונית. הן חשו שקיים צורך בוער ליצור חווייה קהילתית רלוונטית לישראלים בניו יורק, חוויה שתיצור חיבור משמעותי לתרבות היהודית והישראלית ותהווה אלטרנטיבה משמעותית למי שאינו מוצא את עצמו בשלל בתי הכנסת שהעיר מציעה. השנה האיי סי סי בשיתוף הבית הישראלי מציע חוויה דומה בפאלו אלטו וכעת רק נותר לקוות שיהיה מקום לכולם…

הצטרפו אלינו ביום שישי, ה 3 באוקטובר לכל נדרי ולימוד וביום שבת, 4 באוקטובר, ללימוד, תפילת נעילה ושבירת הצום. הטקס יתקיים בתיכון היהודי "קהילה" בפאלו אלטו. 

לפרטים נוספים והרשמה: לינק לאתר:  http://paloaltojcc.org/Events/EventId/185/e/icc-israeli-style-yom-kippur-3-oct-2014

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button