כיצד לשתף את חבריהם לכתה של ילדינו בסיפור חנוכה?

חנוכה הוא אחד החגים היהודיים הידועים ביותר בקרב מי שאינם יהודים. אין זה משום שמדובר בחג דתי בעל משמעות גדולה מאד, אלא דווקא בשל הסמיכות של החג לקריסמס. רבים חושבים שחנוכה הוא למעשה הקריסמס היהודי, המאמץ ממנהגי הקריסמס (מתנות, קישוטים, אורות וכו'). אירוני למדי שדווקא החג ששורשיו במרד כנגד ההתבוללות ודיכוי היהדות, הפך לחג החילוני ביותר והמוטמע ביותר בתרבויות שאינן יהודיות. לכן, מידי שנה, יתכן כי תתבקשו או תרצו, לציין את חג החנוכה, בכתות של ילדיכם, במסגרת בתי הספר הכלליים (ציבוריים/ פרטיים שאינם יהודיים). כמו הרבה מסיפורי החגים היהודיים, גם בסיפור חנוכה ישנם מרכיבים היוצרים בעיה לא פשוטה בהצגת החג…

חנוכה הוא אחד החגים היהודיים הידועים ביותר בקרב מי שאינם יהודים. אין זה משום שמדובר בחג דתי בעל משמעות גדולה מאד, אלא דווקא בשל הסמיכות של החג לקריסמס. רבים חושבים שחנוכה הוא למעשה הקריסמס היהודי, המאמץ ממנהגי הקריסמס (מתנות, קישוטים, אורות וכו'). אירוני למדי שדווקא החג ששורשיו במרד כנגד ההתבוללות ודיכוי היהדות, הפך לחג החילוני ביותר והמוטמע ביותר בתרבויות שאינן יהודיות.
לכן, מידי שנה, יתכן כי תתבקשו או תרצו, לציין את חג החנוכה, בכתות של ילדיכם, במסגרת בתי הספר הכלליים (ציבוריים/ פרטיים שאינם יהודיים).

כמו הרבה מסיפורי החגים היהודיים, גם בסיפור חנוכה ישנם מרכיבים היוצרים בעיה לא פשוטה בהצגת החג לקהל לא יהודי כאימרה הצינית השגורה כאן: הם ניסו להרוג אותנו – אנחנו ניצחנו -בואו נאכל.

הבעיה מתחדדת כאשר הקהל הוא קהל ילדים, מרביתם לא יהודים, במסגרות חינוך בהן מושגים רבים מצויים "מחוץ ללקסיקון" המקובל. הנס לא קשור לאלוהים, הרדיפה לא קשורה לדת, ההתבדלות והתתבוללות ועוד ועוד.

אז מה בכל זאת?מצ"ב תוכנית הפעלה הנמשכת כ – 40 דקות, מחייבת הכנה מסויימת, ומומלץ להתארגן כך שיותר ממשפחה אחת לוקחת על עצמה את המשימה ומתחלקת בביצוע:

המסגרת הכללית: סיפור החג (10 דק' – מצ"ב תמצית ידידותית באנגלית), הצגת הסביבון והחנוכייה בליווי תיאור המנהגים השונים, חלוקה לקבוצות לפעילויות שונות (20 דק'): הכנת סביבונים ומשחקי סביבון, טעימת סופגניות ולטקס (בליווי רסק תפוחים ושמנת חמוצה, כמנהג המקום) – 10 דק'.

סיפור החג:

Hanukkah is an eight day holiday that is also known as the Festival of Lights. The holiday goes back almost 2,400 years.

The origins of Hanukkah are an event that happened over two thousand years ago. At this time, Judea (Far far away..) was ruled by Antiochus, a Syrian king. He attempted to assimilate the Jews into Greek culture, commanding them to worship Greek gods while oppressing Jewish culture and religion. A statue of Antiochus was erected in the Jewish temple and it was ordered that the Jews should bow down before him.

The Jews didn’t want to worship statues or idols and so they refused. A small group of Jews called Maccabees rebelled, risking their lives to prevent the desecration of their Temple. Although the Maccabees won, the Temple in Jerusalem was destroyed. The Jews had to clean and repair the Temple, and when they were finished they rekindled the sacred Menorah (a six-stemmed candelabrum) of the temple. Only one small jar of sanctified oil was found, and yet the lamp stayed alight miraculously for eight days.

It is because of this miracle that Hanukkah is celebrated by lighting one candle on the Hanukiah (an eight-stemmed candelabrum) each day.

שני מסרים מרכזיים בעלי צביון בינלאומי (וחילוני), ניתן להדגיש בחג (בצרוף התרגום לאנגלית מבית היוצר של "בעניינים" לשיר באנו חושך לגרש):

  1. חנוכה חג האורות – גירוש החושך. נחישות ואומץ יכולים לסייע להתמודד עם כל קושי (חושך), כמודגם בסיפור המכבים (המעטים) מול צבא חזק (היוונים).
  2. כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן – שיתוף פעולה למען מטרה משותפת, עצמה שמקורה באיחוד כוחות וכו' וכו'..

Banu Hoshech

Here we are to scare the dark

In our hands

we hold the light

Every single light is small,

But together we’re a whole

Go away darkness, go away

Let the light lead the way.

הכנת סביבונים:

  1. מכינים דסקיות קרטון עגולות או מרובעות, ומציירים עליהן דוגמאות שונות.
    במרכז הדסקית נועצים גפרור או קיסם. מסובבים את הסביבונים, ורואים מה קורה לצבעים.
  2. יותר מורכב ולילדים מבוגרים יותר – מצלמים על קרטון העתקים של הדגם בלינק מצורף, מבקשים מהילדים לגזור, לצבוע ולהדביק:

http://www.dltk-kids.com/t/world/bdriedel.html

משחקי סביבונים:

  1. הילדים משחקים בסביבונים אמיתיים: איזה סביבון מסתובב יותר זמן, מי מצליח לסובב הפוך את הסביבון ועוד כיד הדמיון (יש כמובן את המשחק הקלאסי).
  2. הילדים בודקים את הסביבונים שהם עשו, את נצבעים והצורות המתקבלות תוך כדי סיבוב ועוד.

טעימות החג:

קיצורי דרך:

לטקס ב – Trader Joes

סופגניות: Donut holes מ – Happy Donuts או מאפייה אחרת (למשקיעים ולאלה שאינם סובלים מצרבת אפשר לזלף פנימה ריבה.

מטבעות שוקולד זהובות

למשקיעים יותר:

מתכון לסופגניות בפינת המתכונים

לטקס אמיתי או עם קצת רמאות – קונים ב – safe way תפוחי אדמה מגורדים מבושלים קפואים (איפה שהצ'יפס), מוסיפים ביצים ותבלינים ומטגנים (חוסך את רב העבודה, ומרגיש כמעט כמו הדבר האמיתי).

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button