טיול חורפי בשמורת הטבע מרסד (Merced National Wildlife Refuge)

השבוע ממליצה טלילה גולן על מסלול שהוא גן עדן עבור חובבי הציפורים. מדובר בשמורת הטבע מרסד שהעונה המומלצת לטייל בה מתחילה אוקטובר ונמשכת עד סוף מרץ. בעונה זו, השמורה היא בית להמוני עופות נודדים המגיעים מהצפון הרחוק לחורף בקליפורניה. בריכות השמורה מלאות בברווזים ואווזים ממינים שונים ומגוונים, מגלנים (Ibis), והשדות הסמוכים רוחשים עגורים. בשמים - עופות דורסים רבים – מעיט ועד בז, המשחרים לטרף. חגיגת צפרות אמיתית

מאת: טלילה גולן

אני שמחה להמליץ הפעם על משהו מיוחד לכבוד עונת החורף – על שמורת הטבע מרסד (Merced National Wildlife Refuge). ההמלצה הזו מתאימה לחובבי טבע, במיוחד חובבי ציפורים. אפשר לנסוע לשם במיוחד, ואפשר גם להכנס 'על הדרך' – מדובר בסטיה של כ-15 דקות מכביש 99 דרום-מערב לעיירה מרסד. בשמורה שלושה מסלולי הליכה קטנים, קלים ומעגליים, (פחות ממייל כל אחד), ומסלול רכב חד סיטרי באורך של 3 מייל.

החניון בכניסה לשמורה הוא נקודת היציאה לשנים משבילי ההליכה. יש שם שרותי בור, ופלטפורמת תצפית על בריכת מים.

מחניון הכניסה גם יוצא מסלול הרכב – שימו לב שהמסלול הוא חד סיטרי ושמהירות הנסיעה בו מוגבלת. יש להשאר ברכב במהלך הסיבוב על מנת לא להפחיד את הציפורים. בנקודות מסוימות כן אפשר לחנות ולצאת, אבל לא להתרחק.

לקראת סיום מסלול הרכב יש חניון קטן עם פלטפורמת תצפית שניה. יש גם שם שירותים (בור), ומסלול הליכה קטן נוסף באזור היבש.

אין בשמורה מרכז מבקרים, מי שתיה, או אזור פיקניק.

ומה רואים בשמורה?

העונה המומלצת היא מתחילת אוקטובר עד סוף מרץ. בעונה זו השמורה היא בית להמוני עופות נודדים המגיעים מהצפון הרחוק לחרוף בקליפורניה. בריכות השמורה מלאות בברווזים ואווזים ממינים שונים ומגוונים, מגלנים (Ibis), והשדות הסמוכים רוחשים עגורים. בשמים – עופות דורסים רבים מעיט ועד בז, המשחרים לטרף. גם עופות קבועים ממלאים את השמורה הרבה יותר בעונת החורף – אנפות, רליות, חופמים, וציפורי שיר קטנות. בקיצור – חגיגת צפרות אמיתית. גם חיות אחרות אפשר לראות שם – ארנבים, קויוטים, ורקונים בעיקר.

כל שעה משעות היום טובה לביקור שם אבל הזמן האהוב עלי ביותר הוא אחר הצהריים. מטיילים במסלולים הרגליים באור היום ומתזמנים את מסלול הנסיעה כך שמגיעים לפלטפורמת התצפית השניה (זו שלקראת סוף מסלול הרכב) ממש לזמן השקיעה. בשעה זו במקום זה מתקבצים צפרים רבים לצפות במחזה מרשים במיוחד – העגורים השבים בהמוניהם מהשדות ללינת הלילה בבריכות המים.

לא רק לבריכות כדאי לשים לב – בעצים לאורך מסלולי ההליכה מסתתרים ינשופים במהלך היום. לקראת הלילה אפשר לראות אותם מתנערים ומתארגנים לקראת ליל הציד.

ואם מגיעים בקיץ?

הבריכות מוצפות עונתית ורבות מהן יבשות בקיץ. אלו שנשמרות עם מים מהוות מוקד משיכה לציפורים הקבועות – הרבה מהן חופמים ואנפות. אחד העופות המעניינים שם שרואים יותר בקיץ זה פסיון הקולר. מין זה הובא לקליפורניה ע"י חובבי ציד והתאקלם יפה בעמק המרכזי. מיני היונקים יוצאים יותר כי חייבים לשתות – קויוטים וארנבים במיוחד, אבל לפעמים רואים גם חתולי בובקאט קצרי זנב. בקיץ יש לשים לב לאפשרות מפגש עם נחשים במסלולי ההליכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button