פעילות משפחתית לחנוכה

חג החנוכה הוא גם חג האור. אני רוצה להמליץ על פעילות משפחתית לקראת החג ששמה במרכזה את האור בחיינו. הפעילות הינה חוויה משפחתית מודולרית: אפשר לבחור להשתמש רק בחלק אחד של המשחק ואפשר בשניהם, בהתאם לגיל הילדים ולמצב הצבירה של המבוגרים. חלק א' בפגישה המשפחתית כל חבר במשפחה מספר על האור שהוא מזהה בעצמו. אפשר בסבב ואפשר באופן חופשי . אפשרות להרחבת השיחה: כל חבר במשפחה כותב על כל אחד מהחברים האחרים את האור שהוא מזהה בהם. כל פעם שחבר מספר על האור שהוא מזהה בעצמו, החברים הנוספים מוסיפים את האור שהם גם כן מזהים בו ( ההרחבה הזו יכולה…

חג החנוכה הוא גם חג האור.

אני רוצה להמליץ על פעילות משפחתית לקראת החג ששמה במרכזה את האור בחיינו.

הפעילות הינה חוויה משפחתית מודולרית: אפשר לבחור להשתמש רק בחלק אחד של המשחק ואפשר בשניהם, בהתאם לגיל הילדים ולמצב הצבירה של המבוגרים.

חלק א'

בפגישה המשפחתית כל חבר במשפחה מספר על האור שהוא מזהה בעצמו. אפשר בסבב ואפשר באופן חופשי .

אפשרות להרחבת השיחה: כל חבר במשפחה כותב על כל אחד מהחברים האחרים את האור שהוא מזהה בהם.

כל פעם שחבר מספר על האור שהוא מזהה בעצמו, החברים הנוספים מוסיפים את האור שהם גם כן מזהים בו ( ההרחבה הזו יכולה להתאפשר בהתאם לגילאי הילדים ויכולת הישיבה וההקשבה שלהם, מכיוון שהסבב יותר ארוך).

חשוב ביותר שגם ההורים יקחו חלק, וכל אחד מהם ישתף מה הוא מוצא כאור בתוכו וגם מה הוא חושב שהאור אצל השני.

במידה ואתם מסתפקים בחלק זה כדאי שלכל אחד מחברי המשפחה תיהיה רשימה של "האור שבי" במקום נגיש בכדי שניתן יהיה לשלוף אותה ברגעי החושך…

תרומתו של חלק א'

1.הגברת רמת השיתוף של חברי המשפחה: הורים רבים מתלוננים כי הילדים לא משתפים אותם במה שעובר עליהם. שיחה משפחתית יזומה בה ההורים משמשים כמודל ומשתפים גם לגבי עצמם תוביל גם את הילדים לשיתוף (כמובן שכדאי להפוך חוויות משפחתיות שכאלה לדרך קבע במשפחה).

2. הגברת תחושת השייכות של כל אחד מחברי המשפחה: שיתוף הוא כלי משמעותי להגברת תחושת השייכות המשמשת לנו כאויר לנשימה בחיי היום יום, מובילה ומאפשרת לנו לממש את הפוטנציאל שלנו.

3. העלאת הערך העצמי של חברי המשפחה: שיתוף משמש ככלי להעלאת הערך העצמי. כשאני משתף אחרים והם מקשיבים, מתעניינים ואף מוסיפים מהחיובי שבי, אני מרגיש בעל ערך כמו גם כשמישהו בוחר לשתף אותי, שהרי אנחנו משתפים את מי שמשמעותי עבורינו.

4. למידת דיאלוג פנימי חיובי: ההסתכלות פנימה ושליפת האור שבי מלמדת התבוננות פנימית ודיאלוג פנימי חיובי שהוא חיוני לתחושת מסוגלות והעלאת הערך עצמי.

 חלק ב'

כל אחד חושב על האור שהיה רוצה לזמן לחייו בתקופה הבאה: לדוגמא: הצלחה בלימודים, הצלחה בחוג / בתחום עניין מסויים, בהורות וכו׳.

כל אחד יוצר לעצמו מעין ״לוח אור״ שמבטא את האור שהוא מזמין לחייו.

את "לוח האור" ניתן להכין בעזרת גזרי עיתונים, טושים, צבעים שונים ועוד חומרי יצירה ככל העולה על רוחכם.

אם בחרתם לעשות גם את חלק א' חשוב שתצרפו את האור שכל אחד מצא בתוכו ואת התוספות של האחרים, ל"לוח האור" על מנת שיהיו תלויים לנגד העיניים, בכדי שיהיה ניתן לשלוף אותם ברגעי חושך.

תרומתו של חלק ב'

היצירה היא משמעותית מכיוון שלמעשה תת המודע שלנו יודע להתכוונן על פי הזיכרון הוויזואלי, ולכן כשמוסיפים למחשבה על האור גם לוח שהוא תמונה, אנחנו רותמים גם את התת מודע לתהליך ההתכווננות לעבר השגת האור הרצוי.

את הלוחות אפשר שכל אחד יתלה לעצמו במקום בולט עבורו: מעל המיטה, מעל שולחן הכתיבה וכו'. אפשרות נוספת היא לתלות את הלוחות כקולג' משפחתי במקום מרכזי בבית כמו למשל על המקרר.

פעילות נעימה וחג חנוכה מלא באור!

עינת בן דוד, מנחת קבוצות, מדריכת הורים מוסמכת ומטפלת פרטנית

טלפון:408-966-4587, Einat.horim@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button