ינואר 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

שנת 2019 נפתחת עם תערוכות מרתקות. מקבץ התערוכות המומלצות עוסקות הפעם בשאלות הקשורות בהתנהגות – מהי המשמעות של ההליכה? איך אפשר לראות אמנות ולחוות אותה בצורה קצת אחרת? איך התנהגות של אנשים בהיסטוריה השפיעה על שינויים חברתיים גורפים? ואיך יתנהגו האנשים של העתיד?

Inter-Natural

מהם הגבולות של האנושיות? איך יראו האנשים של העתיד ואיך הם יתנהגו? במשך יותר משני עשורים, האמנית פטרישיה פיצ׳ניני שואלת את עצמה את השאלות האלו תוך שהיא מתבוננת בהישגים המדעים בתחום ההנדסה הגנטית והבינה המלאכותית. בתגובה היא מייצרת פסלים של יצורים שנראים אנושיים, אך גם מעידים על שילוב שבין האדם לבין בעלי-חיים, צמחים ומכונות. היצורים הדמיוניים מוצבים בחלל בצורה שבה הם לא רק נראים מציאותיים אלא גם נראה שיש ביניהם חיבור ואמפתיה המעידים על קשרים רגשיים עמוקים ויחסי אהבה פוסט-אנושיים.

Hosfelt Gallery

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-26 בינואר

Art and China After 1989

תערוכה זו סוקרת תקופה היסטורית של אמנות סינית עכשווית. התערוכה בוחנת את התנועות הנועזות שנצפו במדינה החל ממחאות הסטודנטים בכיכר טיאנמן ב-1989 דרך הופעות מרהיבות שנצפו באולימפיידת בייג׳ין ב-2008. יצירות האמנות בתערוכה מצביעות על השינוי החברתי הגורף שהתרחש בסין בשנים אלו והביא אותה למרכז השיחה העולמית. התערוכה מגיעה לסן-פרנסיסקו לאחר שהוצגה בגוגנהיים בניו-יורק ומספר עבודות שהוצגו בה גרמו למחלוקת ציבורית גדולה… שזו כמובן, סיבה נוספת לבוא לראות את התערוכה!

SFMOMA

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-24 בפברואר

East Meets West: Jewels of the Maharajas from the Al Thani Collection

תערוכה זו כוללת יותר מ-150 תכשיטים וחפצים יקרים אחרים אשר מסמלים את מערכת היחסים בין תרבויות המזרח והמערב כפי שבאה לידי ביטוי במעבר של חפצים אלו בין אירופה לבין הודו. האובייקטים המוצגים היו שייכים לקיסרים ולמהרג׳ות ובאמצעותם ניתן לראות את הדמיון ואת ההבדלים בין התרבויות – לדוגמא, הבדל מרכזי בא לידי ביטוי בשימוש המגדרי בתכשיטים הנשיים של אירופה אשר בהודו דווקא יקשטו את הגוף הגברי.

Legion of Honor

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-24 בפברואר

Detour

איך אנחנו אמורים להתנהג כשאנחנו מבקרים במוזיאון? האם אפשר לחשוב על דרך אחרת שבה אפשר לראות אמנות ולחוות אותה? האמנית אנה פרוואצ׳קי מזמינה אותנו לבקר במוזיאון דה-יאנג בצורה קצת אחרת. בשיתוף פעולה מיוחד עם גוגל-ארטס, פרוואצ׳קי מציגה סרטונים קצרים במקומות שונים ברחבי המוזיאון ומתווים סיור אלטרנטיבי המוביל אותנו להסתכל מחדש על שטח הבניין ועל האוספים המוצגים בו. כל סרטון מטפל ברעיון אחר באמצעותו אנו מוזמנים לדמיין דרכים שונות לצפייה, לחיבור ולהתנהגות.

התערוכה מוצגת לקהל החל מחודש ינואר

De Young Museum

Other Walks, Other Lines

הליכה היא אחת ההתנהגויות היסודיות שלנו כבני אדם בדומה לשינה, אכילה ונשימה. אנשים הולכים בכל העולם אך כל אחד מאיתנו בוחר נתיבים שונים ללכת בהם. תערוכה זו בוחנת כיצד אמנים שונים מגיבים להתנהגות הספציפית הזו, מפרשים אותה ומשתמשים בה בכדי ליצור משמעות. העבודות המוצגות בוחנות את ההליכה בהקשר העכשווי וביחס לנושאים רלוונטיים כגון תכנון עירוני, הגירה ועוד. היצירות מציגות כיצד הליכה מאפשרת לנו להיות בעולם, לגלות אותו ואפילו ליצור אותו. בנוסף לעבודות המוצגות בתוך המוזיאון, יוצגו גם מופעי רחוב, תהלוכות והפגנות ציבוריות מחוץ למוזיאון.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-10 במרץ.

San Jose Museum of Art

ירידי אמנות: FOG CITY ו- UNTITLED, ART.

שני ירידים לאמנות ששווה לבקר בהם נפתחים החודש והם יציגו גלריות מכל רחבי העמק כמו גם מן הערים הגדולות בארה״ב ובאירופה. בנוסף לאמנות, יתקיימו שיחות והרצאות עם אמנים ואוצרים ויוצגו  פרוייקטים מיוחדים ומיצגים שהוזמנו במיוחד על-ידי אוצרי הירידים.

Untitled, ART

פתוח לקהל מה-18 ועד ה-20 בינואר.

FOG CITY

פתוח לקהל מה-17 ועד ה-20 בינואר

ציטוט מעניין לסיום – ״האמנות מצילה אותנו מהאמת״ ~ פרידריך ניטשה.

למחשבות נוספות, צילומים מתערוכות וצילומים של האמנות האישית שלי – avitalix@