חוזרים לשגרה: שני אירועים בניחוח יהודי שלא כדאי לפספס

כיצד מעדנים את המעבר החד מבילוי בחיק המשפחה או עם החברים באתרי נופש קסומים היישר אל תוך הפקקים, הלחץ, עשרות האימיילים והישיבות? אצל דלית גבירצמן זה מאוד פשוט, היא מיד עוברת לנוהל חזל"ש שזה אומר פתיחת יומנים והקפדה על רישום מדוקדק והזמנת כרטיסים לכל אירועי התרבות, הבילוי והפנאי השווים. אז בחודש ינואר היא כבר סימנה את ה-Jewbilee שיתקיים בג'יסיסי בלוס גאטוס ויעמוד השנה בסימן "אוכל למחשבה", את ה- Feast of Jewish Learningשיתקיים בלוס אלטוס, את ההצגה "סליחות" וגם את העונה החדשה של "ויקטוריה"

מאת: דלית גבירצמן

שלום חברים, הפי ניו ייר!

האם גם לכם קצת קשה לנחות מחופשות החורף למינהן בחזרה לשגרה? האם גם אתם מרגישים, כמוני, שעוד כמה ימים, רק עוד כמה ימים של מנוחה ובילוי היו מתקבלים בברכה, שלא לומר בששון ובשמחה? האם גם לכם ממתינות ערמות של משימות, תכנונים ויעדים לשנה החדשה? אז מה עושים כדי להצליח להחליק באלגנטיות וברכות של שלג טרי, רך ובתולי בחזרה אל שגרת החיים והמולת היומיום? כיצד מעדנים את המעבר החד מבילוי בחיק המשפחה או עם חברים באתרי נופש קסומים או מהנאה של זמן איכות ביתי, מפנק ורגוע היישר אל תוך הפקקים, הלחץ, עשרות האימיילים והישיבות המשמימות? ובכן, בזמנים שכאלו אני מ-י-ד עוברת לנוהל חזל”ש (חזרה לשגרה). הנוהל פותח ושוכלל במשך שנים רבות והוא כולל (פרט, כמובן, להכנת וזלילת טונות של אוכל נחמה) פתיחת יומנים והקפדה על רישום מדוקדק והזמנת כרטיסים לאירועי תרבות, בילוי ופנאי. הרעיון שעומד מאחורי נוהל חזל״ש הוא לנקד את שגרת החיים בהמון אירועים מרגשים ותוכניות לטווח הקצר, כמו גם לטווח ארוך. ואז, כשאני מביטה ביומן, לצד המטלות והדדליינז, מנצנצים גם דברים שרק המחשבה עליהם כבר מעוררת בליבי התרגשות וציפייה.

אז השבוע, כמו בכל שבוע, אני כאן בשביל להאיר על כמה דברים שווים שכדאי לדעת עליהם, והפעם- בנוהל חזל״ש.

בסוף השבוע הבא, ביום ראשון ה-13 בינואר, יתקיים בג׳יסיסי בלוס גאטוס ארוע קהילתי רב משתתפים הנקרא Jewbilee. זאת השנה השמינית שבה מתקיים האירוע בלוס גאטוס, והשנה הוא עומד בסימן ״אוכל למחשבה״ או Food for Thought, שמיד צד את עיני, שהרי אין כמו אוכל כדי לעורר בנו עניין. חלק גדול משגרת חיינו בכלל, ומהטקסים, החגים והמנהגים שלנו סובב סביב אוכל העולה על שולחננו. מעבר לתפקידו החיוני והבריאותי, יש למזון שאנו אוכלים מעמד מרכזי, סמלי וחברתי, ונדמה שבעידן שלנו עוד יותר מתמיד. יעידו על כך הפופולריות של תוכניות הבישול, שפע הבלוגים ותעשיית האוכל והמסעדנות שהעלו את מעמד השפים לדרגת כוכבי-על של ממש. לפיכך, החליטה מאיה טריפ, מנהלת קשרי קהילה בג׳ייסיסי לוס גאטוס ביחד עם הדירקטור רבי יו סייד-ולנסיה והאדמין מאיה ג׳ייקובסון להקדיש את יום הלימוד השנתי לנושא האוכל היהודי על כל גווניו, ולהפוך אותו ליותר קליל, מגוון ומושך לכולם, מקטן ועד גדול.

כאמור, האירוע יתקיים ביום ראשון הבא, בין השעות 1:00-6:30 והוא יכלול שפע של הרצאות, סדנות ופעילויות בנושאי אוכל ביהדות. הדובר המרכזי הוא נייג׳ל סווג׳, מייסד ומנכ״ל הארגון הסביבתי היהודי ״חזון״, שדואג לאיכות הסביבה ולחוות אורגניות. המשימה, או אם תרצו, החזון של חזון הוא ליצור קהילה יהודית בריאה ובת-קיימא יותר, כצעד לקראת עולם בריא ובר-קיימא לכולם. זה יכול להיות באמצעות רכיבה על אופניים, או האוכל שאנחנו אוכלים, ובשני התחומים האלו חזון מצליחים לגייס תרומות ולחולל שינוי סביבתי בתחום המזון. מאז הקמתה בשנת 2000 זכה ארגון ״מזון״ ונייג׳ל העומד בראשו, בהכרה והערכה בעולם היהודי, בישראל ובעולם.

הנה כמה ״טעימות״ מהתוכנית העשירה של ג׳ובילי הכוללת השנה נבחרת כוכבים מהקהילה הישראלית:

עליזה גרייבסקי-סומך, שפית ובעלת הקייטרינג Bishulim SF, מנחת סדנאות בישול וקבוצת ״מבשלים בעברית״ באיסט ביי, תעביר מפגש בנושא המטבח הישראלי. עליזה תתן סקירה קצרה בנושא המטבח הישראלי והאם יש בכלל דבר כזה, ולאחריה יכינו המשתתפים תערובת תבלינים מצרית שנקראת דוקה. עליזה היא ירושלמית-אסלי, שאוכל טוב וטעם טוב זורמים בדמה. כל אירוע שלה הוא תאווה לעיניים ולחך, וכמו תמיד כשעליזה בסביבה, יהיו גם טעימות, כי אוכל בשביל עליזה – ״הוא עולם ומלואו״.

 

יובל שחורי – אוכל תמיד היה מרכיב מרכזי בחיים של יובל. מאז היותו ילד בן 8 ועד היום הוא רוקח במטבח מטעמים להנאת כל בני ביתו ואלפי העוקבים אחר הבלוג המצליח שלו ״פשוט מבשל פשוט״. לאחר שלוש וחצי שנים בעמק הסיליקון, יובל הרגיש מוכן לטפל בנושא של אוכל יהודי והרעיון של ״אוכל למחשבה״ מאוד קסם לו. באירוע הג׳ובילי הוא יעביר הרצאה בשם המעולה ״מחשבות כבושות״ – Pickled Thoughts, וינחה סדנה מעשית בנושא שימור וירקות כבושים. יובל ישתתף גם בתחרות הבישול Chopped Liver, שהיא כמובן ספין על תוכנית הבישול המפורסמת, אבל עם טוויסט יהודי. שלושה פודיז, ויובל בינהם, יתחרו זה בזה על הרכבה של מנה אחת בשלושים דקות תוך שימוש במרכיבים הסודיים שיינתנו להם בסל. אוכל עבור יובל הוא… ״דרך לעשות אנשים מאושרים״-לפיכך, הוא מנדב לנו את המתכון שכבש את ליבה של זוגתו.

אדי פליישלר– מנהל קבוצת תוכנה בחברת Box ביום, ונוסע, מטייל בעקבות וחוקר אוכל בשעות הפנאי.  אדי ירש את חיידק הטיולים מהצד של אבא, והוא מעביר סיורים קולינאריים העונים לשם Eddieble. כפי שאדי מעיד על עצמו, הוא אוהב אוכל ואוהב לדבר, כך שעבורו לתת הרצאה בנושא אוכל זהו שילוב מנצח. בתשוקה, בהומור ובציניות האופייניים לו, יעביר אדי הרצאה על ״מה יהודים אוכלים״. הוא יסקור מנהגי אכילה של כמה אוכלוסיות יהודיות, דבר שיעזור לנו לראות שהמטבח יהודי הוא הרבה יותר מגוון ממה שאנחנו חושבים. אדי מודה שהוא ״אכלן רגשי״ במובן שאוכל טוב מסב לו הנאה רגשית גדולה. ״אוכל משקף בשבילי את היכולת של אדם לאהוב ואני לא בוטח באנשים שלא יודעים להנות ממנו״.

איתמר אברמוביץ׳– שף ושותף בחברת הקייטרינג Blossom, המתמחה בבישול עילי עם דגש על התאמה של אוכל ליין. בהתאם לתחום ההתמחות שלו, יעביר איתמר הרצאה בנושא של חיבור טעמים ושילוב של יין לאוכל. בהרצאה יזכו המשתתפים להריח, לטעום יינות ולבחון כיצד הם מגיבים ליין ולגבינה. איתמר יסביר מהם המרכיבים שיש ביין וכיצד הם מגיבים לסוגי אוכל שונים, והאם התאמה של אוכל ויין היא בכלל חשובה. אוכל בשביל איתמר, ממש כמו יובל, הוא דרך לעשות אנשים מאושרים.

ואם לא די לכם בכל אלו, הוסיפו לרשימה גם סדנה לאפיית חלות של הבשלנית והבלוגרית שושנה אוהריינר, השתתפות פעילה של BBYO שירצו על נושאים שמעניינים אותם ובני נוער אחרים, יום קייטנה לילדים, תערוכת אמנות של תלמידי בית הספר יבנה וקבלת פנים חגיגית הכוללת אוכל יהודי מכל העולם, בירות ומוזיקה שהיא חינמית לכל באי הכנס. הרשמה ופרטים נוספים כאן.

אירוע נוסף לסמן ביומנים יתקיים בשבת ה-26 בינואר, בשעה 7:00-10:00 בערב, והוא נקרא Feast of Jewish Learning 2019. חגיגת הלימוד תתקיים ב״בית עם״ בלוס אלטוס והנושא שלה השנה יהיה ״Towards a More Perfect Union: Jews and America. במהלך 30 המושבים השונים ידונו בשאלות כגון: כיצד יהודי אמריקה צריכים לחשוב על היותם אמריקאים, היותם בתפוצות, היותם אזרחים, וכיצד הקהילה היהדות מתייחסת בימים אלו לנושאים כמו אקטיביזם אזרחי ומעורבות פוליטית. גזענות, פמיניזם, זהות יהודית, מהגרים ואנטישמיות הם רק חלק מהנושאים שיועלו לדיון. המנחים כוללים את מיטב המוחות והמרצים העוסקים בנושאי החינוך היהודי באזור. פרטים נוספים כאן.

עוד תאריך חשוב לציון הוא ה-14 בינואר שבו תעלה העונה השלישית של הסדרה המצוינת ויקטוריה.

ולסיום, אל תשכחו לסמן ביומנים את ״סליחות״ – ההפקה החדשה של במה עברית, שעולה בשבת הבאה, ה-12 בינואר בסאניוויל. כל הפרטים והרשמים בכתבה שלי בשבוע הבא.

זהו זה, להפעם. מקווה שגם אתם נכנסתם לנוהל חזל״ש.

והעיקר, שיהיה לכם בכיף!

שלכם,

דלית גבירצמן

dalit@gvirtsman.com

מעונינים בעדכונים והמלצות נוספות?

הצטרפו לרשימת התפוצה

https://paloaltojcc.org/Subscribe

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button