משמעות חג העבודה הלייבור דיי Labor Day  

סוף שבוע ארוך לפנינו שבסיומו חופשה מהעבודה לרגל יום העבודה... אז אם הלייבור דיי הינו חגיגה להישגיו של העובד האמריקאי, למה בעצם אנחנו חוגגים אותו ביום חופש עם בירה ואבטיח?

יש משהו מעט אירוני בכך שהאמריקאים חוגגים את לייבור די (יום העבודה) על ידי לקיחת יום חופש. האם משמעותו של יום זה היא רק ברביקיו, אבטיח ובירה?

במקור, לייבור דיי, הינו חגיגה להישגיו של העובד האמריקאי. על פי משרד העבודה של ארה"ב, החג השנתי הוא הצדעה לאומית לתרומתם של העובדים האמריקאים לשגשוגה וצמיחתה של ארה"ב ולציון הישגי העובדים האמריקאיים, אשר פיריון העבודה שלהם הוא מן הגבוהים בעולם.

יותר ממאה שנים חוגגים את הלייבור דיי ועדיין מתנהל ויכוח לגבי יוזם החג. בין אם הוא פטר מק-גוואייר או מטיו מגוויר, החג הפך ציון דרך מרכזי בלוח השנה האמריקאי (ובלוח חופשות בית הספר).

החג הראשון נחוג בשנת 1882 בניו יורק, ואורגן על ידי ארגון העובדים המרכזי. בהמשך נבחר יום שני הראשון של ספטמבר כמועד הקבוע, ושאר ארגוני העובדים במדינות ארה"ב אימצו את הנוהג. בשנת 1894, העביר הקונגרס את החוק לציון החג כחג פדרלי ונקבעו מאפייני מסגרת לחגיגות: מצעד רחוב להמחשת עוצמתם וגאוות היחידה של קבוצות והתארגנויות עובדים, פסטיבל בילוי לעובדים ומשפחותיהם, ובשנים האחרונות מושם יותר דגש על המשמעויות הכלכליות והאזרחיות של חג זה. בכדי להעצים את החגיגה הוחלט כי יום ראשון שלפני הלייבור דיי יכונה "Labor Sunday" ויהיה מוקדש לאספקטים רוחניים וחינוכיים הקשורים בסמל "עבודה" ובתנועות העבודה.

מאפייני החג של העשור האחרון מוכרים יותר כחגיגת קניות ובילויי משפחתי, אך ערכי החג באים לידי ביטוי גם באמצעי התקשורת, וגם באירועים שונים המאורגנים במרכזי אוכלוסיה על ידי ארגונים שונים.

משרד העבודה האמריקאי, מסכם את הפן הערכי של החג בדברים הבאים:

"The vital force of labor added materially to the highest standard of living and the greatest production the world has ever known and has brought us closer to the realization of our traditional ideals of economic and political democracy. It is appropriate, therefore, that the nation pay tribute on Labor Day to the creator of so much of the nation's strength, freedom, and leadership – the American worker."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button