פברואר 2019: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

החודש אני שמחה להמליץ על תערוכות כיפיות וצבעוניות במיוחד. מגוון עשיר של מדיות החל מאופנה, פיסול וציור ועד לעבודות מולטי-מדיה ומציאות מדומה. האמנים המשתמשים במדיות אלו בוחנים כיצד הנוף היומיומי שלנו משתנה בהתאם למסורות שמהן אנו מגיעים, למצבים עמם אנחנו מתמודדים ולטכנולוגיות בהן אנו משתמשים.

Kimono Refashioned

בתחילת שנות ה-80, מעצבי אוונגרד יפניים הגיעו לפריז וכבשו אותה בסערה. ביגוד מינימליסטי עם גימורים וצורות חדשניות שינוי לגמרי את עולם האופנה. אך מסתבר שזו לא הייתה הפעם הראשונה שבה עקרונות העיצוב היפני השפיעו כל כך על האופנה הבינלאומית. תערוכה זו מראה כיצד הקימונו, הלבוש היפני המסורתי, היווה מקור השראה למעצבים רבים מזה 150 שנה. התערוכה בוחנת כיצד השראה זו באה לידי ביטוי ברמת החומרים, הצורות, הטכניקות והמוטיבים העיצוביים.

Asian Art Museum

התערוכה פתוחה לקהל מה-8 בפברואר ועד ה-5 במאי.

MATRIX 273

מאסאקו מיקי היא אמנית יפנית אשר עובדת בעמק מזה 20 שנה, יחד עם זאת, בעבודתה היא נשארת קרובה למסורות של ארץ הולדתה ובמיוחד אלו הנובעות מהקשר שלה עם אמונות ומנהגים הלקוחים מבודהיזם ושינטו, כמו גם מפולקלור יפני מסורתי. בתערוכה זו מיקי יוצרת אובייקטים גדולים וצבעוניים, עשויים לבד, אשר מתכתבים עם אמונות של יצורים שיודעים לשנות את צורתם ולהתחזות ליצורים אחרים. המבקרים בתערוכה מוזמנים ללכת בין האובייקטים השונים ולחוות את תחושת שינוי הצורה והמציאות האלטרנטיבית.

BAMPFA

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-28 באפריל.

They Come to Us without a Word

האמנית ג׳ואן ג׳ונאס, מציגה לראשונה בארה״ב את העבודה שהוצגה בביתן האמריקאי בביאנלה של ונציה בשנת 2015. העבודה מורכבת מאלמנטים של מיצג, וידאו ארט, פרפורמנס, ציור ופיסול אשר מוצגים יחד לכדי חוויה עוטפת חושים ומזמינים את הצופים לצאת למסע החושף את שבריריות הטבע. ג׳ונאס היא אמנית פעילה מזה חמישה עשורים ונחשבת לחלוצה בתחום עבודות המולטי-מדיה.

Fort Mason Center

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-10 במרץ

Monet: The Late Years

למי שראה בשנה שעברה את התערוכה המצוינת עם עבודותיו המוקדמות של קלוד מונה שהוצגה ב- Legion of Honor (וגם למי שלא ראה…), כעת אנו מוזמנים לראות את הפרק האחרון בעבודתו של אמן המופת. התערוכה מציגה 50 ציורים שאותם צייר מונה בהשראת הנוף שליד ביתו והאלמנטים המצויים בגנים של הכפר בו התגורר. הציורים מתארים בעיקר פרחים, שבילים, נחלים אשר הפכו תחת המברשת של מונה לספרייה אישית ואינטימית של דימויים טבעיים. ציורים אלו שצוירו בדרך כלל על קנבסים גדולים נחשבו במהרה לציורים נועזים וגאוניים שעיצבו את הזרם האימפרסיוניסטי.

de Young Museum

התערוכה פתוחה לקהל החל מה-16 בפברואר ועד ה-27 במאי

Show Me as I Want to Be Seen

כיצד אנו מתארים את הזהות העצמית שלנו, אם היא לא תמיד לגמרי מובנית ומובנת? מהו בעצם ה״אני״ אם הוא משתנה ללא הרף? המחשבה היהודית על זהות משתנה או כזו המתפרשת בעיני האחר באה לידי ביטוי במגילת אסתר בתנ"ך. סיפור זה מהווה דוגמא לפרקטיקות יהודיות להגדרה עצמית, ונושאים שמניעים מצב בו אדם מציג את עצמו כפי שהוא רוצה שיראו אותו. תערוכה זו עוסקת בזהות מורכבת ומשתנה ומציגה עבודות של קבוצת אמנים עכשווים המייצרים דימויים אמיצים של ״אני״ מפתיע, מורכב, משתנה ובלתי גמור.

Contemporary Jewish Museum

התערוכה פתוחה לקהל החל מה-7 בפברואר ועד ה-7 ביולי

The Urgency of Reality in a Hyper-Connected Age

ולסיום אני גאה לספר לכם על תערוכה מיוחדת שאני בעצמי משתתפת בה. התערוכה מוצגת אונליין כחלק מכנס מדעי העוסק בחידושים טכנולוגיים וגרפיקה ממוחשבת. הקהילה הפעילה בכנס מורכבת מחוקרים, מדענים, אמנים, מפתחים ואנשי עסקים בתחום. התערוכה הספציפית הזו, שואלת שאלות לגבי קיומה של ״מציאות״ בעולם שבו הנוף משתנה והופך להיות יותר ויותר גרפי ווירטואלי. קבוצת האמנים המשתתפים מגיבים לשאלה זו באמצעות מדיות שונות הכוללות אנימציות, משחקים, וידאו ארט ועבודות פרפורמנס.

ACM SIGGRAPH

התערוכה מוצגת אונליין

ציטוט מעניין לסיום-

״הלוואי ויכולתי תמיד להישאר כך, לחיות בשקט בפינה בטבע״ ~ קלוד מונה

למחשבות נוספות, צילומים מתערוכות וצילומים של האמנות האישית שלי – avitalix@