מכס

זכאות לייבא חפצי בית – בפטור ממכס תושבים חוזרים מעל גיל 18, אשר שהו מעל שנתיים בחו"ל, זכאים לפטור ממכס כפי שיפורט להלן. הטבה זו חלה בדרך כללבמשך 9 חודשים מיום החזרה ארצה. ההטבה ניתנת על שני משלוחים בלבד, המכילים חפצי בית, כהגדרתם על ידי המכס. "חפצי בית" – הם חפצים שניתן למצוא באופן רגיל בדירות מגורים, ובכללם ציוד ספורט ביתי (מכשירי כושר ביתיים, ציוד לטניס וכדו') ריהוט גינה, ציוד קמפינג לרבות "מנגל", ציוד משרדי-ביתי כמו מדפסת, פקס סורק וכדו'. לא ניתן לייבא בפטור ממיסים, כ"חפצי בית" – מכשירים וכלים שהם תעשייתיים באופיים או שאינם נמצאים בדירת מגורים (או בחצר).…

זכאות לייבא חפצי בית – בפטור ממכס

תושבים חוזרים מעל גיל 18, אשר שהו מעל שנתיים בחו"ל, זכאים לפטור ממכס כפי שיפורט להלן. הטבה זו חלה בדרך כללבמשך 9 חודשים מיום החזרה ארצה. ההטבה ניתנת על שני משלוחים בלבד, המכילים חפצי בית, כהגדרתם על ידי המכס. "חפצי בית" – הם חפצים שניתן למצוא באופן רגיל בדירות מגורים, ובכללם ציוד ספורט ביתי (מכשירי כושר ביתיים, ציוד לטניס וכדו') ריהוט גינה, ציוד קמפינג לרבות "מנגל", ציוד משרדי-ביתי כמו מדפסת, פקס סורק וכדו'.

לא ניתן לייבא בפטור ממיסים, כ"חפצי בית" – מכשירים וכלים שהם תעשייתיים באופיים או שאינם נמצאים בדירת מגורים (או בחצר). בכל מקרה של ספק – יש לברר מראש במכס אם החפץ בו מדובר ייהנה מהפטור של "חפצי בית".

"משלוח" – יכול להיות קונטיינר ויכול להיות ארגז קרטון קטן. לכן, משלוח של ארגז קרטון יחיד בפטור ממכס, ייחשב כניצול של הזכות למשלוח אחד מבין השניים המותרים.

על מנת לשחרר את המטען מבלי לשלם מכס, יש להציג בפני המכס בישראל תעודת תושב חוזר והוכחה על ניהול משק בית בישראל (חוזה שכר דירה מבויל או חוזה רכישת דירה). אולם, אדם יכול להיחשב תושב
חוזר מבחינת רשויות המכס, גם אם לא הוכר ככזה על ידי המשרד לקליטת עלייה. לכן, גם מי שלא קיבל הכרה כתושב חוזר ותעודה מהמשרד לקליטת עלייה, רשאי לפנות למכס, למלא שם שאלון תושבות ולבקש הכרה כתושב חוזר לצרכי פטור ממכס.

כל ההטבות בנושאי המכס הן הטבות שניתנות למשפחה. למשל: גם אם שני בני הזוג הם תושבים חוזרים, יש להם זכות להביא שני משלוחים בלבד, ולא ארבעה.

כאשר תושב חוזר מגיע לארץ ללא בן/בת זוגו, ומבקש לקבל זכויות של תושב חוזר במכס – עליו להצטייד באישור בכתב של בן/בת הזוג שנשארו בחו"ל, על הסכמתו/ה לניצול זכויות המכס המשפחתיות על ידי התושב החוזר ולהצטייד בצילומים מלאים של הדרכונים של בן / בת הזוג שנותר/ה בחו"ל , שהיו בתוקף בשנתיים שלפני יום החזרה. את נוסח האישור בכתב של בן הזוג שנשאר בחו"ל ניתן לקבל באתר המכס http://ozar.mof.gov.il/customs/forms/142.doc ויש לחתום עליו בפני נוטריון או בפני קונסול ישראל בחו"ל.

 פרטים נוספים בנוגע ליבוא חפצים פטורים ממכס, הוראות ייבוא רכב, והעברת כספים לישראל ניתן למצוא במדריך המכס לתושבים חוזרים – http://ozar.mof.gov.il/customs/2years.htm.

תושב חוזר רשאי לייבא רכב לישראל ביבוא אישי –על פי הנהלים החלים על כל תושב ישראל, וללא הטבות מיוחדות לתושב חוזר. לפרטים – מדריך המכס לייבוא אישי של רכב: http://ozar.mof.gov.il/customs/rechev.htm

לשאלות נוספות בנוגע למכס ניתן להיכנס למערכת הפניות של רשות המיסיםhttp://ozar.mof.gov.il/taxes/sendrequest.aspx

יבוא רכב מחו"ל/קניית רכב בישראל: בנושא זה – מעמדו של תושב חוזר זהה למעמדו של כל תושב ישראל, וללא הטבות. לגבי הנוהל של יבוא אישי של רכב לישראל (כאמור, ללא הטבות) – ניתן לעיין במדריך המכס לייבוא אישי:http://ozar.mof.gov.il/customs/rechev.htm. לבירורים במשרד התחבורה , מרכז מידע ארצי – 00972-3-5086905

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button