פאלו אלטו, ערה? חגיגת שבועות כפולה עמוק אל תוך הלילה

אמנם פאלו אלטו רגילה בדרך כלל לסגור חנויות ולהצטנף בבתים החל מהשעה שמונה בערב, אבל השנה חג השבועות יוצא מבתי הכנסת והג'יסיסי אל המרחב הציבורי וכובש את מרכז הקניות האהוב Town and country Village בשלל סדנאות, הרצאות, אומנות ואוכל. אז איך מתרגמים "יהדות כתרבות" לאנגלית ואיפה נרשמים לסדנת הכנת בבקה? טובה בירנבאום מזמינה אתכם לחגיגת שבועות בלתי נשכחת – Night Shift!

מאת: טובה בירנבאום

בילדותי "תיקון ליל שבועות" היה דבר מיסתורי שרק אבי ואֵחַיי זכו להיות חלק ממנו. הגברים במשפחה ברי המזל היו חוזרים לפנות בוקר לאחר מה שהיה בדמיוני ליל הרפתקאות סוער, ואחרי ארוחה קלה הלכו לישון שינה מתוקה. בעיני רוחי ראיתי דרקונים יורקי אש, גלגלי ענק והמון ממתקים צבעוניים, וכמתבקש, הייתי אכולת קנאה. שנים אחר כך הבנתי שלמעשה מה שהחמצתי היה סך הכול לילה משובץ בשיעורי תורה בינוניים, הרבה קפה וקרקרים מרובעים.

המנהג הקבלי של לימוד תורה כל הלילה בליל שבועות הפך 'סקסי' יותר כשהתנועות הליברליות בארץ ובעולם לקחו עליו בעלות ותרגמו אותו ללילה שחוגג את התרבות היהודית על ריבוי פניה ויצרו תודעה שמרחיבה את המושג 'לימוד תורה' גם לאומנות, יצירה, תרבות וחיי קהילה. התפיסה של שבועות כ'חג מתן תורה', שגם היא מאוחרת יחסית, ובחינה מחודשת בכל שנה את אוצרות התרבות העשירים שלנו מנקודת מבט מגוונות ויצירתיות, היא דוגמא מופלאה לאופן בו יהדות יכולה להיות ישות חיה, נושמת, רלוונטית ועמוקה אם רק נרצה בכך.

תיקון שבועות בפאלו אלטו הוא מושג מוכר ואהוב בעיקר בגלל ארוע מושקע ומרשים שמתקיים מזה עשר שנים בקהילה הישראלית בניצוחם/ן של נשות צוות ומתנדבים רבים. יהדות כתרבות מעניינת, מגוונת שמחבקת את הלימוד, הקהילה והיצירה והופכת אותם לכדי חגיגה של ממש. ביאליק ואחד העם, שמבקרים באופן תדיר בפעילות של הקהילה הישראלית בעמק הסיליקון, רווים רוב נחת בכל שנה כשהם חווים יהדות חילונית במובן העשיר והמלא ביותר שניתן לדמיין וזה קורה כל שנה בשבועות בפאלו אלטו.

השנה החלטנו להרחיב את היריעה ולציין את שבועות גם בחג עצמו. בליל שבועות, ה8 ליוני, ניצור בשיתוף עם הישיבה החילונית בינ"ה, מרחב ציבורי פתוח שחוגג יהדות, קהילה ויצירה במרכז הקניות Town and country Village בפאלו אלטו. קראנו לחגיגה המיוחדת הזו Night Shift.

מהי יהדות כתרבות שחוצה שפות וקהילות ופתוחה לכולם? ישראלים, אמריקאים, דוברי אנגלית, עברית או כל שפה אחרת יוכלו למצוא את הדרך שלהם לחגוג את התרבות היהודית. במרכז הערב תיערך מסיבת רחוב עם אומנות, מוסיקה ואוכל, ובבתי הקפה, חנויות הספרים וסטודיו היוגה ייערכו סדנאות לימוד, שירה, תנועה ושיחה.

את הערב תפתח הסופרת היהודיה אמריקאית ניקול קראוס שתדבר על היהדות כמקור השראה עבור ספריה ולסיום נקנח בהופעת רוק בועטת של Sammy Miller and the Congregation שבאים אלינו היישר מברוקלין, ניו יורק. החנויות האהבות עלינו במיוחד יישארו פתוחות עבורינו במהלך הערב: איילת נוחי תעביר סדנה להכנת בבקה, המסעדה החדשה של אורן חומוס תגיש את המעדן האהוב על כולנו וחנות המעצבים רותי אף היא תהיה פתוחה ומזמינה כתמיד.

אז נכון שפאלו אלטו היא בדרך כלל עיירה די מנומנמת שאחרי שמונה בערב קשה למצוא בה נפש חיה ברחוב, אבל בשבוע הקרוב מצפים לנו שני ערבים עשירים שחוגגים את העושר התרבותי של היהדות שלנו עד שעת לילה מאוחרת. אמנם תיקון שבועות הישראלי כבר מזמן סולד אאוט אבל בחג שבועות עצמו, 8 ביוני, נשמח לראות אתכם ב-Night Shift עם בינ"ה, חוגגים, לומדים ויוצרים עם כוס יין ביד אחת ובבקה ביד שנייה.

חג שבועות שמח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button