היתרונות של מאכלי ראש השנה: רימון, תפוח ודבש

בראש השנה ישנם מספר מאכלים המהווים חלק בלתי נפרד ממסורת החג. התזונאית, יעל דרור, מתמקדת בעיקריים שבהם – הרימון, התפוח והדבש ומביאה לכם סקירה של היתרונות התזונתיים שלהם והמלצות כיצד לתת אותם לילדים

מאת: יעל דרור

בראש השנה יש כמה מאכלים המהווים חלק בלתי נפרד ממסורת החג. לכל מאכל הברכה שלו והסמליות שלו לתחילת השנה העברית החדשה. בנוסף לכך, לכל מאכל יש גם יתרונות תזונתיים, וראש השנה הוא הזדמנות נהדרת לתת להם מקום של כבוד.

Photo by iStock

שלושת המאכלים המרכזיים בראש השנה הם: רימון, תפוח ודבש.

מה היתרונות התזונתיים של כל מאכל? איך לשלב אותם בצורה הטובה ביותר כדי לשמור על הבריאות? על מה חשוב לשים לב בהקשר לשילובם בתזונה של ילדים?

 רימון

הרימון הוא אחד הפירות הבריאים ביותר. הרימון מכיל כמות גבוהה מאד של נוגדי חמצון ממשפחת הפולי-פנולים. נוגדי חמצון אלו מצטיינים ביכולתם להגן על כלי הדם מפני פגיעת הכולסטרול מסוג LDL, הנחשב "לכולסטרול הרע". אכילת הרימון ואף שתיית מיץ רימונים מספקות לגוף את היתרונות התזונתיים החשובים, ויש הממליצים על שילוב קבוע של רימון טרי או כוס מיץ רימון, באופן יום-יומי לאורך כל השנה. בנוסף לכך, ישנם מחקרים המראים קשר בין רימונים לבין הפחתת הסיכון לסרטן השד. לפי הרפואה האלטרנטיבית מיץ מקליפות רימונים נחשב מצוין להחלקת קמטים, מסייע בהורדת גודש בכבד ומקל על דלקת פרקים.
הרימון בתזונת ילדים: חשוב לשים לב שאכילת גרגירי הרימון הטריים אינה מתאימה לילדים צעירים בשל סכנת חנק. לילדים אלו מומלץ להגיש את הרימון בצורת מיץ בלבד.

תפוח
תפוח עץ נחשב לאחד הפירות הטובים המשתלבים כחלק בלתי נפרד בכל תפריט מאוזן ובריא. התפוח מכיל סוכרים פשוטים (בעיקר פרוקטוז טבעי) וסיבים תזונתיים (כ-1-2 גרם סיבים לתפוח). שילוב זה תורם לקצב ספיגה אטי יחסית של הסוכרים בדם, ולכן התפוח נחשב לבעל ערך גליקמי נמוך (Low Glycemic Index). ישנם מחקרים הגורסים כי למיץ התפוחים יש השפעה על שיפור הזיכרון ועל יכולת ההצלחה בלימודים. כידוע, ישנם זנים רבים של תפוחים בעלי רמת מתיקות/חמיצות שונה. חשוב לדעת שבלי קשר לצבע הקליפה, כמות הקלוריות וכמות הסוכרים בתפוחים זהות. לפעמים החומציות של התפוח הירוק מטשטשת את הטעם המתוק, אבל כאמור, הכמות של הקלוריות והסוכרים בכל זאת אינה שונה מהכמות בתפוח המתוק, האדום.
התפוח בתזונת ילדים: התפוח הוא פרי מצוין לשלוח עם הילדים לבית הספר/לגן. הוא לא נמעך ולא מלכלך בתוך התיק. לילדים בכיתות הצעירות מומלץ לחתוך את התפוח לפרוסות כדי שיהיה יותר אטרקטיבי לאכילה בשעות ההפסקה. שימו לב, התפוח בצורתו הטרייה לא מתאים לתינוקות בשנה הראשונה שרק מתחילים את שלב  "המזון המוצק", כיוון שחתיכות התפוח הטרי קשות להם ללעיסה. להם מומלץ לתת את התפוח בצורה של רסק בלבד.

דבש

הדבש נחשב לאחת התרופות העממיות המוכרות ביותר והוא בעל תכונות בריאותיות מרשימות. לדבש יש יכולת אנטי-בקטריאלית נגד טווח גדול של חיידקים ונגיפים, ולכן הוא מוכר במיוחד בתחום הצינון וכאבי הגרון. בנוסף לכך, הדבש יכול לשמש לטיפול בחתכים ושריטות, למשל בעת טיולים בשטח, כיוון שהוא מעודד יצירת רקמה בעת פציעה. הדבש מוכר גם בתחום הקוסמטיקה והוא משתלב בתכשירים רבים כמו שמפו, מרכך, קרם גוף, קרמים ועוד. כדאי לדעת שאת הדבש חשוב לצרוך בטמפרטורות החדר, כי בעת חשיפה שלו ל-40 מ"צ , החומר הפעיל בדבש עלול להיהרס. לכן, אם אתם משתמשים בדבש לטיפול להצטננות וכאב גרון, אל תכניסו אותו לכוס התה, אלא אכלו אותו בכפית ליד השתייה החמה.

הדבש בתזונת ילדים: למרות יתרונותיו הרבים של הדבש, יש להימנע ממתן דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה. הסיבה היא החשש לנוכחות נבגים של חיידק הקלוסטרידיום בוטוליזם העלולים להימצא בדבש. מערכת החיסון של תינוקות מתחת לגיל שנה עדין אינה מסוגלת להתמודד איתם ולכן חשוב לא לחשוף אותם לדבש.

הכותבת, יעל דרור, דיאטנית קלינית ובעלת תואר שני בפיזיולוגיה M.Sc, ניהלה בישראל את תחום התזונה במרכז רפואי "מדיקס" בתל אביב ויעצה לספורטאים חובבים ומקצועיים על שינוי הרגלי אכילה והתאמתם לספורט ולבריאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button