מקדש המים פולגס בסן מתאו

Pulgas Water Temple  הנו מקום מקסים לגלות באיזור הדרך הנקראת קאניאדה (Canada Road), יהלום במחוז סן-מתאו. זהו לא ממש מקדש, אלא מרכז איסוף מים המגיעים מרכסי הסיירה שבמזרח. המקום שקט ומתוחזק להפליא. המבנה נבנה ע"י ארכיטקט בשם וויליאם מרצאנט מסן פרנסיסקו ב-1934.

צורת המבנה הוא עמודים מחורצים התומכים בטבעת בטון עגולה ועליה חרוט המשפט: "כִּי־נָתַתִּי בַמִּדְבָּר מַיִם נְהָרֹות בִּישִׁימֹן לְהַשְׁקֹות עַמִּי בְחִירִי׃" [ישעיהו מג: 20]. קול המים הקוצפים מתחת למבנה מוסיפים כוח וכבוד לאשר מסמלים המים. ממש לפני המבנה, בריכת מים רדודה ודשא ירוק רחב ידיים סביב. מקום מעולה לערוך פיקניק קצר ולפוש קמעה.

בימי ראשון, בין 9-3 אחה"צ, כל הכביש מהחיבור עם ה-92 ועד Edgewood, סגור לתנועת רכב. זוהי הזדמנות נהדרת לרכב על אופניים, להתגלגל עם סקטים או ללכת עם כל המשפחה, קטנים וגדולים יחדיו. אפשר גם לצעוד הליכה בריאה את 2-3 המיילים בדרך מסומנת בין הצמחייה לצד הכביש. כשמגיעים מה-280 ביציאה המערבית ל-Edgewood, אפשר להתחיל בשער האבן וללכת עד מקדש המים. בימים רגילים התנועה בכביש זה מאד קלה. כשמתחילים ללכת או לרכב, שוכחים בציק-צאק שהאוטוסטרדה קרובה. מראה האגם מצד אחד והגבעות מן הצד השני, נותנים הרגשה כאילו המקום הוא איזור כפרי, אולי בשבדיה!

במרחק קצר ממקדש המים ממוקמת אחוזת פילולי, מתחילת המאה ה- 20. לאחוזה גנים מרהיבים ביופיים, אך ביקור במקום הוא רק בזמנים מסויימים. את האחוזה תכנן ארכיטקט נודע, וויליס פולק, שתכנן מבנים רבים בסן-פרנסיסקו, ביניהם גם את חזית המבנה בו שוכן המוזיאון היהודי החדש. דם היום נחשב המקום לאחת האחוזות היפות ביותר בקליפורניה.

(Map)

מאת: סיגל קלטר