סתיו על הים: פילאר פוינט בלאף Pillar Point Bluff

בסוף הקיץ, כשרובו הגדול של אזור המפרץ מרגיש כמו תנור ונראה כמו שנייה לפני התלקחות, אזור החוף הוא מקום המפלט האידאלי לשוחרי טיולי הטבע. טלילה גולן עם המלצה על אחד במובחרים שביניהם

מאת: טלילה גולן

בסוף הקיץ, כשרובו הגדול של אזור המפרץ מרגיש כמו תנור ונראה כמו שנייה לפני התלקחות, אזור החוף הוא מקום המפלט האידאלי לשוחרי טיולי הטבע. הקרירות הממזגת העולה מהאוקיינוס מרעננת את הגוף והנפש, ולא פעם מחייבת לבישת בגדים ארוכים גם בצהרי היום.

 

אזור המפרץ משופע בחופים יפהפיים עם מסלולי הליכה מגוונים ומעניינים. אני ממליצה פה על מסלול הליכה נחמד בשמורת פילאר פוינט בלאף (Pillar Point Bluff) הנמצאת בצפון מפרץ האף מון ביי (Half Moon Bay).

ניתן להיכנס לשמורה ישירות מהחניון של החוף, אבל יש לכך שני חסרונות. האחד, הוא שחניון החוף הוא קטן מאוד ובסופי שבוע קשה עד בלתי אפשרי למצוא בו מקום חניה. החיסרון השני הוא שאם כבר מגיעים לחוף, אז לא ממש רוצים לזוז משם והופ, הטיול הסתיים.

החניון המזרחי, שנמצא על Airport Rd, בדרך כלל פנוי, ואם הוא לא, אז אפשר לחנות בצד הכביש. יש בחניון גם ביתן שירותים ולוח מודעות עם מפת הפארק. הקואורדינטות של החניון (מגוגל) הן: 122.501212- ,37.511374.

השביל, שנקרא Jean Lauer Trail, מתחיל בעלייה לגבעה. משם אפשר לגשת ישירות לתצפית בקצה המצוק, אבל מי שרוצים ללכת קצת יותר יכולים לעשות סיבוב מעגלי של כמייל על ראש הגבעה השטוחה. הצמחיה על ראש הגבעה היא צמחיית חופים אופיינית: שיחים נמוכים בעלי ניחוח תבלין חזק ועונת פריחה ממושכת, ופה ושם ברוש שדוף רוחות. שם על גבעת החוף, גם בשלהי הקיץ עוד אפשר לראות פרחי בר ובהם פרפרים מרפרפים.

בחלקו עובר השביל קרוב מאוד לשפת המצוק, ושם ישנן נקודות תצפית מעולות על קבוצת סלעים שטוחים המשמשים מקום מנוחה לכלבי הים (Harbor Seals) ולשקנאים חומים. בחלק זה של הטיול השביל עובר קרוב מאוד לשפת המצוק וכדאי מאוד להיזהר כי המצוק אינו סלע, אלא חול מהודק ומתפורר. אם יש אתכם ילדים קטנים, עדיף להחזיק להם את היד בקטע הזה של ההליכה.
בקצה הדרומי של הגבעה ישנו בסיס קטן של חיל האוויר וממנו בולט כדור לבן וענקי המשמש ציון דרך כמעט מכל נקודה בטיול. מתחת לבסיס ישנו חוף חולי נהדר המושך את העין ואת הלב. הגישה לחוף הזה אפשרית, אך אינה קלה. ישנם שלושה שבילים היורדים לשם מהגבעה וכדאי לבחור אחד משני השבילים הקיצוניים יותר, אלה שאינם מחייבים ירידה על הטוסיק.

החוף הזה הוא חלק מחוף מבריקס המפורסם בקרב גולשי הגלים. הגלים שם גבוהים במיוחד בגלל הסלעים התת-ימיים הקרובים מאוד לפני המים וגורמים למסת הגל להתרומם גבוה לפני השבירה. על הסלעים שכן בולטים מעל פני המים ישנו חורש של 'דקלים' קטנטנים.

אחרי שעליתם חזרה לגבעה, אתם יכולים לחזור לחניון להשלמת הסיבוב, או שאתם יכולים לרדת מאחורי הבסיס אל חניון החוף והשביל של חוף פילאר.

השביל של חוף פילאר נמשך כחצי מייל פנימה. הוא מתחיל באזור מלחה, ושם ניתן לצפות באנפות האורבות למכרסמים ודגיגים למיניהם. אחר כך ממשיך השביל לאורך בחוף השקט והרגוע של מעגן פילאר התחום בשובר גלים. כשהמעגן אינו מלא במפרשיות, שטים בו שקנאים חומים וקורמורנים ולפעמים גם כלב ים בודד.

מעבר לשובר הגלים השביל נפסק וממשיכים ללכת על רצועת החוף עד למסלעה.
שם, אם תזמנתם את ההגעה לחוף הזה עם שיא השפל, מצפה לכם חגיגה של חיים ימיים בהישג יד ומצלמה: שלל צדפות וחלזונות, סרטני נזיר וסרטני סלעים, דגיגי סקאופין ושושנות ים, ושלל מיני אצות בגוני ירוק וחום. בשפל ממוצע משטח הסלעים עדיין מוצף, אך המים רדודים ולא קרים מדי. אפשר לקפל את המכנסיים ולדשדש במים לחפש אוצרות (לא מומלץ להכנס יחפים – הביאו אתכם כפכפים או סנדלים). אבל אם תזמנתם את ביקורכם לשעת שפל חזק במיוחד, אז כל המסלעה שם חשופה וניתן ללכת עד הסלעים הרחוקים שם יושבים אריות הים והקורמורנים. שם גם ניתן לראות כוכבי ים וקיפודי ים.

כל האזור הזה, מפילאר פוינט וצפונה עד למוס ביץ', הוא חלק מהשמורה הימית פיצג'רלד, ואין לקחת משם דבר (פרט לאשפה, אם מצאתם). אם הרמתם צדפה יפה או סרטן נזיר בשביל להסתכל מקרוב, אנא החזירו אותם חזרה למים.

משם חוזרים באותו השביל לחניון החוף. אם הגעתם בשתי מכוניות או יותר, תוכלו לנסוע חזרה לרכב שהשארתם בחניון המזרחי. אם אין לכם רכב בחניון החוף אז משם זה עוד כ-20-30 דקות הליכה חזרה לחניון המזרחי דרך שביל פנימי העובר בחורש האורנים הצעיר שבצידה המזרחי של הגבעה.

השביל הוא ברובו קל להליכה ואם לא יורדים לחוף מבריקס, אז הוא גם נגיש לעגלות, אם מתעקשים.

ואני מסיימת בברכת שנה טובה ומתוקה.

טלילה גולן, בעלת Ph.D. בביולוגיה, גרה באיסט ביי כבר 14 שנים, ומטיילת בכל הזדמנות אפשרית ברחבי אזור המפרץ וגם באזורים אחרים של קליפורניה. עוסקת בהדרכת סיורים לבתי ספר וטיולי משפחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button