העם דורש צדק מגדרי: מתכוננים ל"צעדת הנשים"

מאת: יעל יחיאלי

"אמא, את יודעת שפעם אנשים חשבו שבנים יותר טובים מבנות?" ככה אמר לי הבן שלי יום אחד כשחזר מבית ספר, ומשם התפתחה בינינו שיחה על בנים ועל בנות, על המאבק לשוויון בין גברים לנשים. לאורך כל השיחה אני מזהה שהבן שלי בטוח שיש שוויון. כי זה הכי הגיוני. ואיך בכלל אפשר לחשוב שיש הבדל? ואני שלא רוצה לשבור לו את התפיסה הטבעית הזו, רוצה לספר לו עד כמה העולם השתנה, אבל כמה עוד צריך להשתנות.

"באמת"? הוא שאל, "באמת נשים מרוויחות פחות כסף מגברים?? איך זה יכול להיות? ואין כמעט בכל העולם ראשי ממשלה נשים?" התימהון שלו מנחם אותי. ואני נושאת תפילה שהזעקה הזו על אי שוויון ואי צדק תמשיך איתו ולכשיגדל יהיה חלק מהתיקון שצריך בעולם על מנת שיתקיים בו שוויון. והתיקון הזה תלוי בכל אחד ואחת מאיתנו.

יש לנו שני בנים, ביום שבת הקרוב ניקח אותם לצעדת הנשים שתתקיים בסן פרנסיסקו. הצעדה התחילה לפני ארבע שנים, לאחר בחירתו של טראמפ. זו הייתה מחאה ספונטנית של נשים שהרגישו שהנשיא החדש אינו ראוי בשל התבטאויותיו השובניסטיות והסקסיסטיות לדעתן. המחאה הספונטנית התפתחה לעשרות מצעדים ברחבי ארצות הברית עם כמה מיליונים של משתתפות ומשתתפים. מאז כל שנה, בסביבות 21 בינואר מתקיים מצעד כזה. כאן באיזור מתקיימות צעדות גם באוקלנד ובסן חוזה. בשנה שעברה לקחנו את ילדינו לסן פרנסיסקו, כדי שיהיו שותפים כבר מגיל קטן לחלום הזה, למאבק על השוויון. זו צעדה צבעונית ומרגשת ששמה על השולחן את הפער בין שיח הזכויות החוקי שבו יש שוויון כמעט מלא, לבין השיח החברתי, הכלכלי והתרבותי, ששם, כחברה, יש לנו עוד המון מה לעשות כדי להבטיח לבנות שלנו וגם לבנים עולם צודק ושוויוני יותר.

דווקא בגלל התמיהה של הבן שלי, שברור לו שהעולם הוא שוויוני או צריך להיות כזה, אנחנו נלך למצעד. אני רוצה שהילדים שלי יבינו ששוויון זה לא דבר שקיים בעולם, אלא שזו שאיפה וחזון שצריך להילחם עבורו. ואם לא נעשה את זה אנחנו, זה לא יקרה.

על הדרך גם תהיה לנו עוד הזדמנות לדבר על שוויון, על מאבקי זכויות אדם. נהיה חלק מהמון שצועד יחד, נרגיש את הסיסטרהוד, נסתכל על השלטים הצבעוניים והמקוריים, נקשיב למוזיקה, בטח ניתקל גם בכמה אנשים מוזרים שהעיר התברכה בהם, נריח את הבושם המיוחד של העיר ונהיה חלק ממשהו יותר גדול מאיתנו. עוד נדבך בחינוך שלנו לאקטיביזם. וחוץ מזה – זו הזדמנות לקפוץ אל העיר היפה, הבועטת והצבעונית שיש לנו כל כך קרוב לבית.

לפרטים נוספים על המצעד לחצו כאן.