כלכלה שיתופית

 מאת: יעל ליכטנשטט

אם הרהיט שאתם הכי אוהבים בבית הוא השולחן שמצאתם בגראז' סייל ועלה גרושים, אם האופניים של הבן עברו אליכם אחרי שבני הדודים גדלו כבר ואת הטרמפולינה בחצר השגתם במחיר מציאה ממשפחה שחזרה לישראל, אם כדי לצמצם בהוצאות הנסיעה האחרונה שלכם החלפתם דירות עם חברים בתל אביב והשכן לקח אתכם טרמפ לשדה התעופה, אז כנראה שגם אתם נוטלים חלק בכלכלה השיתופית.

 בעולם של היום כשאנחנו מרגישים בחסרונו של הדבר הקטן ביותר, אנחנו ממהרים לרכוש אותו אונליין, בלחיצת כפתור אחת פשוטה. אך במקביל, בעוד תרבות הצריכה הולכת וגוברת, מתעוררת לה תנועה הפוכה המעודדת איפוק, חסכנות וחשיבה יצירתית.

Simon Cunningham

הכלכלה השיתופית היא תנועה סוציואקונומית גלובלית המייצרת תרבות צריכה שונה. היא מעודדת את המעבר לקניית מוצרים ושירותים מקומיים בין אנשים פרטיים ולאו דווקא דרך החברות הגדולות. היא תומכת בצמיחה מקומית של עסקים קטנים, מתנגדת לצרכנות מוגזמת ומעודדת מיחזור או שימוש מחודש במוצרים ישנים. באמצעות טכנולוגיות שונות היא מנגישה לנו מוצרים ושירותים שונים הניתנים לשיתוף בין חברי הקהילה. כל אחד יכול לקחת חלק בכלכלה השיתופית והרווח המשני הוא היכולת לייצר באמצעותה קהילה תומכת ואחראית.

צורות שונות של כלכלה שיתופית מוכרות לנו בדרך זו או אחרת בחיי היום יום. הספרייה הציבורית למשל היא דוגמה מסורתית לרוח הכלכלה השיתופית בכך שהיא מאפשרת לכלל הציבור המקומי להגיע לאינפורמציה במחיר סמלי בדרך כלל, ומנגישה את הידע לכל דורש. שוקי יד שנייה הם צורות נוספות שבהן מתגלמים עקרונות הכלכלה השיתופית, גם הם מקומיים, ובמהותם הם מפיחים רוח חדשה במוצרים שכבר עברו מחזור חיים אחד או יותר. המסחר בהם נעשה בדרך כלל בין אנשים פרטיים וללא תיווך.

יותר ויותר מיזמים מנסים ליישם את המודלים האלה בדרכים יצירתיות ומעודדים אנשים להפוך את ביתם למלון, את הרכב הפרטי שלהם למונית, או לממן ביחד פרויקטים גדולים בהשקעות קטנות. פלטפורמות הכלכלה השיתופית מאפשרות לצרכנים למצוא אחד את השני ללא תיווך, לצמצם עלויות ולשתף בקלות רבה מוצרים ושירותים. הצורך בצרכנות אלטרנטיבית הולך ומתעצם לנוכח התמעטות המשאבים הכלל עולמיים וההבנה שיש להשתמש בהם בצורה נבונה ואחראית יותר. לכן בפעם הבאה, שנייה לפני שאתם לוחצים על הכפתור "בצע רכישה", תשקלו לבדוק גם כמה אלטרנטיבות שיתופיות.

יעל ליכטנשטט היא Marketing and Communications Director של OpenMarq.

OpenMarq היא פלטפורמה חדשה וחינמית המושתתת על עקרונות הכלכלה השיתופית, ובה ניתן למכור, לקנות, להלוות ולשתף מוצרים ושירותים.

OpenMarq מעודדת את קוראי Ba’Inyanim לקחת חלק בפעילות. על כל מוצר או שירות שיעלו באתר OpenMarq  ייתרמו $0.5 ל ICC.

כל שעליכם לעשות הוא  להרשם, בעמוד הפרופיל למלא "ICC"  במשבצת של "Referral Code" ולשתף את הקהילה שלכם בטרמפולינה שאתם כבר לא צריכים.