טיול בפארק היהלום השחור (Black Diamond Regional Park)

סוף החורף והאביב אלו העונות הטובות ביותר לטיולים באיסט ביי ופארק היהלום השחור כולל בשטחו את המיטב שיש לצפון מזרח המפרץ להציע - גבעות ירוקות, קניונים עמוקים, חורש אלונים, מגוון חיות בר, פריחת אביב יפה וכבונוס - שרידי היסטוריה מעניינת. טלילה גולן עם מסלול יפיפה ומעגלי של כ-6 מייל, רמה בינונית פלוס, שעובר דרך מרבית שכיות החמדה של הפארק

מאת: טלילה גולן

היהלום השחור הוא הפחם. בחציה השני של המאה ה-19 היו מצפון להר דיאבלו מכרות פחם שפירנסו חמש עיירות שונות. אחרי שסיימו לכרות שם פחם עברו לכריית חול לבניה עד שגם פעילות זו פסקה ועיירות הכורים ננטשו. בשנת 1970 עבר שטח גדול של אזור מכרות הפחם לרשות הפארקים האזורית של האיסט ביי. היום יש שם את ה- Black Diamond Regional Park וזה המקום עליו אני ממליצה הפעם לטיול אביבי.

סוף החורף והאביב אלו העונות הטובות ביותר לטיולים באיסט ביי ופארק היהלום השחור כולל בשטחו את המיטב שיש לצפון מזרח המפרץ להציע – הגבעות הירוקות, הקניונים העמוקים, חורש האלונים וסבך הצ'פראל, מגוון חיות בר ובעונה זו גם פריחת אביב יפה. וכבונוס – שרידי היסטוריה מעניינת.

הכניסה לפארק היא מהעיר אנטיוק מצפון להר דיאבלו, מרחק של כשעה ועשרים דקות נסיעה מסאניוויל. אחרי שער הכניסה ($5 לרכב דמי כניסה או מנוי של רשות הפרקים האזורית) יש חניון ובצמוד לו מרכז מבקרים בו ישמחו לתת לכם מידע על מבחר השבילים שבפארק.

בתחומי הפארק מגוון גדול של שבילי טיול בכל הרמות חלקם נגישים לכסאות גלגלים ועגלות, חלקם פתוחים לרוחבי אופניים, וכולם, פרט למנהרת המכרה עצמו, מותרים לכלבים (הכנסת כלב לפארק בעלות נוספת של $2 לכלב). בסופי השבוע סגל הפארק עורכים סיורים מודרכים באחת ממנהרות המכרה.

המסלול שאני ממליצה עליו הפעם הוא מסלול יפיפה ומעגלי של כשישה מייל, רמה בינונית פלוס, שעובר דרך מרבית שכיות החמדה של הפארק. המסלול מתחיל בחניון הפנימי ביותר בפארק בקצה כביש הכניסה. יש שם מתקן שירותים, ברז מים, ושולחנות פיקניק.

משם ממשיכים ישר (דרומה) לכיוון מנהרת המכרה, ובהתפצלות השבילים הראשונה פונים ימינה לשביל Nortonville והולכים בו קצת יותר ממייל. שביל זה שפעם היה הדרך שקישרה בין העיירות סומרסוויל ונורטונוויל הוא למעשה דרך עפר רחבה ונוחה, במעלה יחסית מתון. השביל עובר צמוד לבית העלמין ההיסטורי בו קבורים מתי עידן המכרות באזור ומעניין להכנס ולהתרשם מהמצבות ההיסטוריות המעניינות ומהשלווה השורה במקום. יש משם תצפית יפה מאוד.

בהמשכו יורד השביל אל המקום בו היתה פעם העיירה נורטונוויל. אין שם מבנים אך ישנם עוד שרידים רבים של המכרה עצמו, כולל מרבצי פחם חשופים. כיום תלי שפך המכרות מכוסים ברובם בצמחיה יפה.

בנורטונוויל פונים שמאלה ל-Coal Canyon Trail והולכים בו כמייל אחד. בתחילתו גם שביל זה הוא דרך עפר רחבה אבל בפתח הקניון השביל הופך לדרך רגלית צרה ומתפתלת שעולה בתלילות דרך קניון מיוער ומוצל. גם בשביל הקניון עוברים בין עדויות כריה שונות, ממנהרות אבן חול שנחצבו בתקופת הכריה השניה באזור, וגם מרבצי פחם חשופים. לקראת סוף העליה יש מערת אבן חול שנחצבה כנראה לצורך מגורים.

בקצהו העליון של השביל פונים שמאלה שוב ל-Black Diamond Way שהוא למעשה כביש סלול (לא בשימוש לרכב). ממשיכים בעליה בדרך הזו קצת פחות ממייל (המתלול מתון יותר) בתוך חורש אלונים גדול ויפיפה. במספר נקודות לאורך הדרך נפתח היער ומתגלים נופים מרהיבים.

לקראת קצה העליה מגיעים לשער בקר. לא עוברים את השער (הוא מוביל לשטח פרטי מחוץ לפארק) אלא פונים שמאלה ל-Black Diamond Trail ובו יורדים כמייל וחצי בנופי גבעות פתוחות וחורש אלונים. כאשר מגיעים למטה ישנה פניה לשביל Manhattan Canyon ואני ממליצה מאוד להמשיך את הירידה בשביל זה כי הוא עובר באחד מאזורי הפריחה היפים יותר שבפארק. בתחתיתו נפגש השביל עם דרך החצץ המובילה מהחניון אל מנהרת המכרה, משם כבר רואים את החניון. אם אתם שם בסוף השבוע – שמרו מראש מקום לסיור במנהרה.

שיהיה לכולנו אביב פורח ומהנה!

Like hiking?

Visit my hiking blog!

http://mammaquail.blogspot.com/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button