עושים סדר לקראת ליל הסדר: טיפים לארגון וסידור הבית

ידוע שהאוירה והנראות של הסביבה הביתית שלנו משפיעה עלינו באופן ישיר גם מבחינת מצב הרוח וגם מבחינת התפקוד הפיזי. פסח המתקרב הוא הזדמנות מצויינת לסדר ולארגן את הסביבה הביתית שלנו, לשחרר את כל הניירת, המשחקים, הבגדים, כלי המטבח המיותרים ולהפוך את הבית ממלא לממלא. כדי להקל עליכם בתהליך, מביאה לכם המסדרת המקצועית דרינה צ'רנין-לוי טיפים ועיצות שיעשו לכם סדר בבלאגן

האביב הגיע, פסח בא וזו התקופה האידיאלית לעשות סדר, לארגן ולרענן את הבית שלנו. זה הזמן לעשות בדק בית, לבחון מה כדאי להשאיר ומה אפשר לשחרר וכיצד ניתן לארגן את החפצים בבית באופן יעיל, נגיש ונוח עבור כולם.

ישנו קשר ישיר בין הבית שלנו ובינינו. האוירה והנראות של הסביבה הביתית שלנו משפיעה עלינו באופן ישיר מבחינת מצב הרוח, התפקוד הפיזי וההרגשה הכללית ולכן פינוי של חפצים מיותרים וארגון הבית מחדש יהפכו את הבית למקום שנעים להיות בו, שאפשר ליהנות ממנו, שפשוט וקל לתחזק אותו ולשמור בו על הסדר לאורך זמן.

Photo by iStock

"הטעות הכי גדולה היא לסדר את הבית כמו שהוא ולדלג על השלב הכל כך משמעותי – הערכה מחדש של החפצים בבית ובחינה האם הם עדיין נחוצים לנו, משמשים אותנו או משמחים אותנו", אומרת דרינה צ'רנין לוי, מסדרת מקצועית, בעלת חברת Tidy Home – home organizing, "יש לנו נטיה לצבור חפצים שעם השנים יוצרים עומס בבית ומשפיעים על כל ההוויה שלנו בתוך הבית, על הדינמיקה המשפחתית ועל ההרגשה האישית שלנו.
עם קצת ארגון וסדר, חדרי משחקים יכולים לקבל חיים חדשים והנאת משחק, מטבחים פונקציונליים יכולים להגביר את חדוות הבישול, חללים משפחתיים נטולי עומס יזמנו בני משפחה וחברים לבלות בהם בכיף, חדרי שינה מאווררים יתרמו לשינה טובה יותר וגראז׳ים מסודרים יכולים לפנות מקום לחדר כושר ביתי, משרד נוסף או חדר משחקים לילדים".

אז כדי לדעת איך לעשות את זה נכון, ריכזה עבורכם דרינה את כל עיצות הזהב שלה שיעשו לכם סדר בבלאגן:

איפה מתחילים?

בוחרים מה לארגן

כל אחד יכול לבחור איזור או מקום בבית, שיתאים לצרכיו ויכולותיו לפי הקריטריונים הבאים:

 • התוצאה הכי מהירה- כל איזור שתוכלו לארגן בקלות ובמהירות יחסית ויתן לכם תחושת הישג ומוטיבציה להמשיך הלאה. למשל מגירה כלשהי בבית.
 • המקום הכי מעצבן- האיזור בבית שמעיק עליכם ונותן תחושה מציקה בכל פעם כשעוברים לידו או משתמשים בו.
 • המקום הכי לא שימושי- למשל חלל שיכול לשמש כחדר עבודה או חדר אורחים, אבל כרגע מלא בחפצים ולא שימושי או פינה שיכולה לשמש כפינת יצירה לילדים, אבל לא בשימוש כרגע בגלל חוסר אירגון.
 • המקום הכי מבולגן- זה יכול להיות הגראז', ארון כלשהו או המקום הכי פחות מאורגן לדעתכם בבית.

ממיינים את כל החפצים לקטגוריות

מרכזים יחד פריטים דומים – כפות בישול, תבלינים, תרופות, הלבשה תחתונה וכו׳, ותמשיכו משם.

כך נוצרות קבוצות קטנות יותר של פריטים, מה שמקל על העומס ומקל על ההתמודדות ועל קבלת ההחלטה לגבי מה נשאר ומה לא.

איך מחליטים ממה להיפטר?

עונים על 3 שאלות לגבי כל חפץ:

 • האם אני משתמש/ת בזה? – דברים שנמצאים בשימוש ודאי.
 • האם אני צריך/ה את זה? – לדוגמא ערכות חירום, מסמכים לתיוק וכו'
 • האם אני אוהב/ת את זה? – ספרים, תמונות וכו'

אם עניתם כן- החפץ נשאר. אם עניתם לא או לא יודע/ת – החפץ הולך.

מה עושים עם מה שנשאר?

מארגנים!

 • חפצים דומים יחד– כך שכשתצטרכו משהו, יהיה מקום אחד עבור כל קטגוריה.
 • מידת ותדירות השימוש– ככל שהפריט יותר שימושי, כך הוא צריך להיות נגיש יותר.
 • "כלל המזלג"– תתייחסו לכל חפץ כאל מזלג. ברור לכל בני הבית איפה מקומו של המזלג (במטבח, במגירת הסכו"ם, בתא המזלגות). כך צריך להיות דינו של כל חפץ בבית.
 • מקומות אחסון בבית– ב-95% מהמקרים יש בבית מספיק מקום איחסון. אם יש תחושה שמקום האיחסון לא מתאים- יכול להיות שיש יותר מדי חפצים או שמקום האיחסון לא מנוצל באופן מקסימלי ויעיל.
 • אביזרי ארגון ופתרונות איחסון– קופסאות, חוצצים למגירות, פתרונות איחסון רוכשים לפי מידת הצורך רק אחרי תהליך המיון.

מה עושים עם מה שהולך?

מסירה, תרומה, מכירה, מיחזור, זבל.

אתם לא רוצים ששקיות וארגזים של חפצים שצריכים לצאת מהבית יתחילו להצטבר בתוכו. תקבעו לוחות זמנים ברורים לפינוי. אם החלטתם למסור- קבעו דד ליין לאיסוף, אם החלטתם לתרום- מצאו מקום מתאים וקחו את הכל לשם או שתקבעו איסוף.

איך משמרים את הסדר?

 • שתפו את כל בני הבית– כשכולם לוקחים חלק בשינוי החיובי בבית, זה מעודד לשמר את התחושה הנעימה ויכול להוות פעילות משפחתית נחמדה, במיוחד במצב הנוכחי.
 • צרו כללים לסדר וארגון בבית– בכל בית יעבוד משהו אחר, אבל אם הכללים יהיו ברורים, הגיוניים וישימים ותשמשו דוגמה אישית, זה יעבוד.
 • פנו משטחים– משטחים פנויים מחפצים יוצרים מראה יותר מאוורר, מרווח ומאורגן. פחות אבק מצטבר על חפצים ויהיה קל יותר לנקות. וככל שיהיו פחות חפצים על המשטחים, פחות חפצים נוספים יצטברו עליהם.
 • צרכו בצורה נבונה– הכניסו כלל של משהו נכנס – משהו יוצא, על כל חפץ חדש שנכנס לבית, חפץ אחר צריך לצאת. וזכרו שככל שיש פחות חפצים בבית- יש פחות בלאגן 🙂
צילום באדיבות דרינה צ'רנין-לוי

חנויות המציעות פתרונות אחסון

באיזורינו קיימות לא מעט חנויות שמציעות פתרונות אחסון וכמובן שהרשת מלאה בחנויות כאלה. בימים אלו אפשר למצוא גם מבצעים שווים, אז נצלו את ההזדמנות.

 1. containerstore.com – פתרונות איחסון ותכנון ארונות. חנות מעולה שמתמחה בכל מה שקשור לארגון הבית מ-א' ועד ת'.
 2. waifair.com – חנות לאביזרי בית מפתרונות ארגון עד פריטי נוי וריהוט.
 3. livingspaces.com – חנות של ריהוט ואביזרים לבית כולל פתרונות ארגון.
Photo by iStock

מקומות לתרומה:

 1. Goodwill
 2. American Cancer Society Discovery shop
 3. Salvation Army
 4. שלטרים מקומיים
 5. שלטרים של בעלי חיים- תמיד שמחים לקבל מצעים, מגבות וכלי מיטה עבור הדיירים שלהם.

פסח הוא חג החירות – חגגו את חופש הבחירה שלכם לחיות עם מה שעושה לכם טוב, בחרו היטב כי מגיע לכם ולמשפחה שלכם בית נעים ומאורגן.
ובבקשה מכם- שחררו!
שחררו את העומס בניירת, במשחקים, בבגדים, בכלי מטבח, במזווה, באמבטיות. כך תהפכו את הבית שלכם מבית מלא, לבית ממלא.

* הכותבת דרינה צ'רנין-לוי היא Professional Home Organizer, המלווה את לקוחותיה בארגון מחדש של הסביבה הפיזית ויוצרת עבורם סביבה ביתית נעימה ומאורגנת בהתאמה אישית. דרינה מתמחה בארגונומיה ותכנון חללים, הייתה אחראית על ארגונומיה ובריאות תעסוקתית באינטל והיא מביאה את הידע והניסיון שלה לעולם ה-Home Organizing. למעלה מ-8 שנים, דרינה מלווה לקוחות במגוון פרויקטי ייעוץ וסידור, החל מחדרים בודדים, דרך בתים, וכלה במעברי דירות/בתים וצרכים מיוחדים. לקבלת טיפים נוספים, הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלה  Tidy Home – home organizing או בקרו באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button