דיאטה ובדיקות דם-חלק ב

מאת: יעל דרור

ירידה במשקל בזמן דיאטה לא תמיד מתרחשת בקצב אחיד ובקו ישר כלפי למטה. יש עצירות, ירידות מהירות ולפעמים אף עליות קטנות. כל אלו הם חלק מהתהליך הטבעי של הדיאטה. מצב שעלול לעורר סימני שאלה, הוא עצירה במשקל לאורך זמן ארוך כאשר אתם יודעים שאתם עושים הכל נכון. כלומר, שומרים על דיאטה בריאה, עושים ספורט ומקפידים על שינה טובה (כן, גם לשינה יש השפעה גדולה על הירידה במשקל).

לפעמים עלולים להיווצר חסרים תזונתיים או שינויים מטבוליים במהלך דיאטה שפוגעים בקצב הירידה במשקל. בחלק הראשון של הכתבה התייחסתי לבדיקות ה-TSH וחסר של ויטמין D. בכתבה הנוכחית אתייחס לשני מדדים נוספים שחשוב לבדוק בדם בעת עצירה במשקל במהלך דיאטה ובכלל בהקשר לשמירה על בריאות טובה. שני המדדים האלו מושפעים באופן ישיר מהרגלי התזונה שלנו ויכולים לתת לנו מידע חשוב על האופן בו אנו צריכים לשנות את אופן האכילה.

ויטמין B12

ויטמין B12 הוא ויטמין חשוב מאד המשפיע על תפקוד המוח, מערכת העצבים ועל בניית ההמוגלובין המוביל חמצן לכל רקמות הגוף. בנוסף לכך, לויטמין B12 יש תפקיד מפתח בתהליך שרפת השומן וחסר בו יגרום לפגיעה ביעילות פירוק חומצות השומן.
תופעות לוואי נוספות בעת מחסור בויטמין
B12– חולשה, עייפות, תחושת נמלול בקצות הגפיים (ידיים ורגלים), בעיות בזיכרון, בריכוז ובחשיבה (יכול להשפיע על ציונים בלימודים), נשירת שער, שינויי מצב רוח, קושי בהתאוששות אחרי אימונים, תחושה כבדות בשרירים בזמן הספורט ולאחריו, יכול להיות מלווה בדופק גבוה בזמן הפעילות.
מקורות במזון- ויטמין B12 נמצא בעיקר במזון מן החי ובמיוחד בבשר בקר ואיברים פנימיים (למשל כבד). כמות נמוכה בלבד של הויטמין תהיה בביצה, עוף, הודו, דגים, חלב ומוצריו. מזון מן הצומח איננו נחשב למקור טוב לויטמין זה, ולכן צמחונים ואנשים הנמנעים ממבשר בקר, עלולים להיות בסיכון גבוה לחסר של הויטמין. עם זאת, חסר של הויטמין לא מתרחש תוך חודש או חודשיים כאשר מורידים את כמות הבשר בתפריט. בדרך כלל מדובר על תקופה של שנים (4-5 שנים) עד שנוצר חסר של הויטמין כאשר הוא דל בתזונה. בנוסף, עלול להיות קושי בספיגת הויטמין בגוף, בשל סיבות גנטיות משפחתיות. גם לתרופות למניעת צרבות המשנות את חומציות הקיבה יפגעו בספיגת הויטמין ואף שינויים עם הגיל הגורמים לשינויים בחומציות הקיבה (מעל גיל 50), יפגעו בספיגת הויטמין בגוף.
מכאן, שחסר של הויטמין הנובע מבעית ספיגה גנטית, שינויי תפריט לאורך שנים והימנעות מבשר בקר, נטילה של תרופות מסוימות ואף שינויים טבעיים של הגיל, יכולים לגרום להיווצרות מחסור בויטמין העלול לגרום לפגיעה ביעילות שרפת השומן בגוף.

טריגליצרידים (TG)- שומנים בדם

שומנים בדם היא בדיקת דם מאד חשובה. למרות שמדובר בבדיקה של השומנים בדם, היא מעידה באופן ישיר דווקא על אכילה מופרזת של סוכרים ופחמימות פשוטות. אין הכוונה בבדיקה למדוד את "מאגרי השומן", אלא את כמות השומן הנמצאת ברגע נתון בתוך הדם. שומן זה נוצר ברובו בשל אכילה/שתיה רבה בבת אחת, של סוכרים פשוטים, ההופכים במהרה לשומן בכבד ויוצאים חזרה לזרם הדם, בדרכם להיאגר ברקמות הגוף. ערך גבוה של TG בבדיקת דם (מעל 150), יכול להעיד על כך שאולי אנו אוכלים תפריט דל קלוריות, אך הוא איננו דל מספיק בפחמימות, ובמיוחד פחמימות פשוטות כמו מיצים (גם מיץ פרי וגם מיץ תוסס אחר ממותק), פירות, ממתקים, לחמים מקמח לבן, עוגות, עוגיות, סוכריות וכו'. גם אלכוהול יכול לעודד יצירה מוגברת של TG וצריך לקחת זאת בחשבון במהלך דיאטה.

מה צריך לעשות? מה לשנות בדיאטה? לעבור לאכילה של פחמימות מורכבות כמו אורז מלא, לחם מלא, פסטה מלאה, דגני בוקר מלאים עשירים בסיבים תזונתיים, הרבה ירקות עם קליפתם, להפחית מאד את הפחמימות הפשוטות בתפריט. כמו כן, לשים לב לכמות הפחמימות הנאכלות בכל ארוחה ולהימנע ממצב בו אוכלים כמות גדולה מדי של פחמימות גם אם הן מורכבות. ההמלצה היא לאכול 1-2 מנות פחמימה בכל ארוחה (מנת פחמימה= 75 קלוריות ו-15 גרם פחמימות) וליצור סדר יום של יותר ארוחות קטנות במקום 1-2 גדולות ביום. בנוסף, להימנע לחלוטין משתייה של מיצים מתוקים ואלכוהול. לגבי הפירות- רק 2 ביום ולא אחד אחרי השני.

על מה זה עוד יכול להעיד? מה עוד צריך לבדוק? כאשר יש רמה גבוהה של TG בדם חשוב לבדוק גם את בלוטת התריס (TSH) מכיוון שפעמים רבות, האטת הפעילות של הבלוטה, תגרום, ישירות, לעליה בייצור ה- TG בדם. בנוסף צריך לעשות בירור הורמונאלי, כי גם שינויים בהורמוני המין (ואף גלולות למניעת הריון) יכולים, לעיתים, לגרום לעליה ביצור ה-TG. כמו כן, לבצע בדיקת דם של תפקודי הכבד (אנזימי הכבד) על מנת לבדוק האם אין התחלה של "כבד שומני".

סיכום

אם אתם בדיאטה אך הגוף לא משתף פעולה ונשאר תקוע על המשקל לאורך זמן רב (או אפילו עולה…), שווה לבצע בדיקת דם, על מנת לאתר חסרים תזונתיים ולוודא שתפקוד הגוף תקין. עם זאת, חשוב לקחת, במקביל, אחריות על הדיאטה ולבחון לעומק האם אתם שומרים על כל הכללים ההכרחיים, על מנת לאפשר ירידה במשקל. לבדוק האם יכול להיות שהגיע הזמן לשנות את התפריט לאחר תקופה ארוכה בה הגוף התרגל אליו או שהתפריט אינו מאוזן מספיק מבחינה תזונתית? כלומר, לא לרוץ מיד לעשות בדיקות דם, אך אם לא בדקתם זמן רב, זה בהחלט יכול להיות הזמן לוודא שגם שם הכל תקין.

יעל דרור היא דיאטנית קלינית ובעלת תואר שני בפיזיולוגיה M.Sc, ניהלה בישראל את תחום התזונה במרכז רפואי "מדיקס" בתל אביב ויעצה לספורטאים חובבים ומקצועיים על שינוי הרגלי אכילה והתאמתם לספורט ולבריאות.

Yael Dror, M.Sc Sports Nutrition & Physiology Phone: (669)600.9161