לא רק לחובבי הדינוזאורים: ביקור במונומנט הלאומי דינוזאור (Dinosaur National Monument)

השבוע שולחת אתכם טלילה גולן לנסיעה של יומיים בכל כיוון בכדי לבלות באחד המקומות היפים והמיוחדים שיצא לה להיות בהם בזמן האחרון - המונומנט הלאומי דינוזאור (Dinosaur National Monument). הפארק ממוקם על גבול יוטה וקולורדו ומלבד האטרקציה המרכזית בו –האתר הפלאונטולוגי עם שלדים של דינוזאורים ענקיים ואמיתיים, האקולוגיה והגאולוגיה המרהיבה של המקום מציעה לכל חובבי הטבע הנאה מובטחת במגוון של מסלולי טיולים רגליים בדרגת קושי קלה עד מאתגרת, עם הזדמנויות לצפיה בבעלי חיים, גם כאלה שאין בקליפורניה (מושבות של פריירי דוג, למשל), ובאביב ישנה פריחה מדברית יפיפיה במקום. גם חובבי טיפוס הסלעים, ימצאו שפע תעסוקה בפארק הזה

מאת: טלילה גולן

בטור הזה אני שולחת אתכם לנסיעה של יומיים בכל כיוון כדי לבלות באחד המקומות היפים והמיוחדים שיצא לי להיות בהם בזמן האחרון – המונומנט הלאומי דינוזאור Dinosaur National Monument. הפארק ממוקם על גבול יוטה וקולורדו ולדעתי שווה להשקיע את זמן הנסיעה שכן אפשר בלהעביר בו ארבעה או חמישה ימים.

Photo by istock/Best_Shop

האטרקציה המרכזית של המקום הזה הוא האתר הפלאונטולוגי בו חפרו שלדים של דינוזאורים ענקיים ועדיין יש הרבה מה לראות. לפני כ-200 מיליון שנה היה שם עיקול של נהר גדול בו שקעו גוויות של דינוזאורים ענקיים שנסחפו במים (הדינוזאורים הקטנים יותר לא שקעו בעיקול אלא המשיכו עם הזרם). כיום יש שם מדבר גבוה ושכבות סלעים צבעוניים ויפים ובאחת השכבות האלו נמצאו אותם שלדים מאובנים במצב שימור מעולה. את מרבית השכבות חפרו והעבירו למכוני מחקר ומוזיאונים אבל את השכבה האחרונה השאירו בסלע ובנו אולם תצוגה מסביב בשביל להגן על הממצאים ולאפשר לציבור לבוא ולראות את היופי במו עיניהם.

האתר הפלאונטולוגי נמצא קרוב לכניסה המערבית של הפארק וניתן לעלות לשם ברגל או לנסוע בשאטל (חינם) ממרכז המבקרים שבכניסה. מחוץ לאולם התצוגה ישנו שביל טיול חביב שלאורכו גם ניתן לראות מאובנים. אם כמוני הייתם משוגעים לדינוזאורים בילדותכם, או שילדיכם היום אוהבים את אוכלוסיית פארק היורה, אז זה בהחלט המקום בשבילכם. לאתר הדינוזאורים שווה להקדיש כחצי יום.

Photo by iStock/zrfphoto

בשטח המונומנט הלאומי דינוזאור מתמזגים הנהרות ימפה וגרין. הנהרות האלה מהירים מאוד ולא ממש אפשר לשחות בהם בגלל הזרם הסוחף. שני הנהרות האלה יצרו קניונים עמוקים ומפותלים, ויפיפיים מאוד מאוד. אפשר להקדיש יום, ואפילו יומיים לראפטינג על נהרות אלו – יש כמה חברות אאוטפיטרס שמוציאות טיולי רפטינג בפארק הזה ובסביבתו. מסלול טיול לא קשה ומאוד יפה, שמגיעים אליו מהכניסה הדרומית של הפארק מאפשר תצפיות מהממות על הנהרות האלה לפני ואחרי נקודת ההתמזגות, וגם על כל פסגות הרי הרוקיז שבסביבה.

דרך עפר ארוכה ותלולה (אבל עבירה גם לרכב רגיל) מובילה אל נקודת המפגש של נהרות הגרין והימפה, שם נמצא אחד מאתרי הקמפינג של הפארק, ואחד המקומות הבודדים בו ניתן לטבול במי הנהר כל עוד נמנעים מכניסה לעומק.

צילום: טלילה גולן

ישובים אנושיים היו באזור מאז שהגיע האדם לאמריקה. במספר נקודות בפארק ישנם פטרוגליפים – חריטות סלע שיצרו ילידים מקומיים בתקופות שונות בעבר. מהתקופה המודרנית, יש בפארק אתר היסטורי של היאחזות חוואים מהמאה ה-19.

האקולוגיה והגאולוגיה המרהיבה של המקום מציעה לכל חובבי הטבע הנאה מובטחת במגוון של מסלולי טיולים רגליים בדרגת קושי קלה עד מאתגרת, עם הזדמנויות לצפיה בבעלי חיים, גם כאלה שאין בקליפורניה (מושבות של פריירי דוג, למשל), ובאביב ישנה פריחה מדברית יפיפיה במקום. גם חובבי טיפוס הסלעים, ימצאו שפע תעסוקה בפארק הזה.

בתחומי הפארק מספר אתרי קמפינג, כולם על בסיס כל הקודם זוכה. לא בכל האתרים יש מים זורמים – צריך לוודא מראש מה יש בכל אתר ובאיזו עונה.

מי שפחות בעניין של קמפינג, בקרבת הפארק ישנון את העיירות ורנאל (בצד של יוטה) ודינוזאור (בצד של קולורדו) ובעיירות אלה ישנם מלונות ואיירבנב, וגם חנויות, תחנות דלק, מכבסות ומסעדות עממיות.

שווה את הנסיעה, כבר אמרתי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button